Een halve eeuw Nederlandse kunst „Jeanne d'Arc" van Charles Peguy VAN KRIEKEN ZONDAG OP NIEUW-GUINEA I TELEVISlE-nieuws VOOR en OVER kinderen Rotterdam had voor de helft katholiek kunnen zijn" Pleidooi voor kerkelijke wijk- gedachte Lijn in de verwarring H Negen Westeuropese landen werken samen Prof Rogier sprak voor Adelbert „Natuurlijk een verkeerscontrole DRAADLOOS CONTACT Twee uitstekende boeken Vrijlating niets te maken met besprekingen in Den Haag Gunstiger baconcontract met Engeland Eindelijk krijgt Italië constitutioneel hof Nederlandse getuigen in proces Jungschlaeger Russische H-bom ont plofte op Pooleiland V) Maar „wat een service" dacht een automobilist op Internationale Priesterconferentie te Aken VRIJDAG 2 DECEMBER 1955 PAGINA 3 De platenboeken van de serie „Schoonheid van ons land" hebben al meer dan eens betrekking gehad op de vaderlandse kunst. Echter voornamelijk op oude kunst. Voor een vitale afwisseling zorgt het al- hum ,Beeldhouwkunst", dat een overzicht wil zijn van de moderne sculptuur in Nederland. Uiteraard vormen de afbeeldingen, naar bij zonder fraaie foto's van Hans Sib- belee, de hoofdschotel. Maar voor de belangstellenden is ook de inlei ding boeiend. Zelden immers krijgt de kunstliefhebber, die van dag tot dag de ontwikkeling van het Ne derlandse beelden volgt, de gele genheid tot een rustige terugblik, waarin de groei en de samenhang wordt begrepen tot aan de bron nen. Impressionisme TILBURGSE HUISJES (STEEN VOOR STEEN) NAAR ARNHEM Door-en-door Nederlands Schilderkunst ETZELFDE geldt voor een ander boek van deze schrijver, dat toeval lig tegelijkertijd het licht zag. Het heet Stromingen en persoonlijkheden" In dit werk neemt Hammacher de hache lijke taak op zich de Nederlandse schilder kunst der laatste halve eeuw in haar voortgang te schetsen. Wie zich bewust En het mysterie van het wonderkind Minou Drouet Verhoor tot Januari uitgesteld ISRAEL KOOPT WAPENS IN CANADA Ook verkrijgbaar in gescbenkdozen van 50 stuks d f 2.25. Enorm verzuim De geschiedenis van een a.s. bisschopsstad in vogelvlucht Op het V•scherm. Bontetreinterug op verkeer spoor Prof. Hammacher bezit het inzicht, de kennis en het bezadigde selectievermogen om zulk een terugblik te wagen. Zijn op stel begint bij een dieptepunt van de Ne derlandse beeldhouwkunst, het einde van de 19e eeuw. Hoe de toenemende belang stelling der opdrachtgevers en de krachti ger uitingswil der beeldhouwers op elkaar inwerkten en leidden tot de bloei van de na-oorlogse periode, wordt in enkele hoofdstukken uiteengezet. Werd tot dusver veelal de opvatting ge huldigd dat vooral de inschakeling der beeldhouwkunst in de architectonische vormgeving de stoot heeft gegeven tot de grotere sculpturale activiteit, prof. Ham macher wijst er terecht op dat ook andere stimulerende factoren aanwezig waren Het impressionistisch beelden van een Ko- din had, mede via Meunier, ook zijn in vloed in ons land. Charles van Wijk, een vaak vergeten talent, vertegenwoordigt de impressionistische richting op een zeer levendige wijze Trekken van impressio nistisch beelden zijn zeker ook bij Men- des da Costa en Lambertus Zijl te bespeu ren, al zijn juist zij de kunstenaars ge weest bij wie het verband met de archi tectuur zeer geprononceerd naar voren kwam. Men zou kunnen zeggen dat de vrijere, levende stijl van hun impressio nisme bijzonder goed voldeed aan de be hoeften van de architectuur in het tweede decennium van deze eeuw. Ongetwijfeld hebben anderzijds de ar chitectonische eisen de aard van het beeldhouwen in on,s land beïnvloed Het gebruik van hardere materialen werd er door bevorderd terwijl de architectoni sche elementen van vlak en lijn in het beelden een betekenisvolle rol gingen spelen. De trits van Wijk, Mendes, Zijl laat Hammacher volgen door een andere trits B.-onner. Hildo Krop. Radecker, die de moderne sculptuur hier te lande karak ter gaf. Het beeld ging meer spreken, ter wijl het vroegere „boetseren" definitief werd verdrongen door het hakken in hard Het Nederlandse Openluchtmuseum te Arnhem zal binnenkort drie originele Tilburgse wevershuisjes rijk worden. Het gemeentebestuur heeft drie woninkjes zo typerend voor de oudste geschiedenis van de weverij ter beschikking gesteld mede omda, zij op korte termijn zouden moeten verdwijnen in verband met u t- breidingsplannen Het openluchtmuseum laat nu de huisjes steen voor steen af breken om ze t. z. t. weer te doen opbou wen aan een groot dorpsplein, waar in regionale gebouwtjes verschillende am bachten zullen worden ondergebracht. Ploegende boer. Beeld van Charles van Wijk. materiaal waarbij hst blok zichtbaar en is van de ontstellende verwarring, van voelbaar bleef. Via Bolle en de vroege Termote komt Hammacher tot de nieuwe beeldhouw kunst, losser van architectuur en in ons land minder beïnvloed door futurisme en cubisme dan door Maillol en Despiau. We zelaar, Andriessen, Sondaar vormen de nieuwe trits, bepaald door eenvoud van visie en door zijn typisch Nederlands karakter. Vandaar loopt de lijn over v. Hall Leeser en andere bekwame kunste naars naar jongeren als Reyers, Couzijn en Esser in wier werk het ruimtebesef na drukkelijker wordt beleden. Hammacher heeft zijn overzicht, voorzover in zo'n kert bestek mogelijk, uitstekend afgewo gen. De grote lijn komt helder naar voren, terwijl zijn fraai proza ruimte laat aari tal van nuanceringen die in de ontwikke ling van belang zijn. het ontbreken van duidelijke normen, en van de wazigheid der verkondigde idealen in het hedendaagse schilderen zal met ge noegen vaststellen dat een boek werd ge schreven waarin de vele richtingen en richtinkjes met kloeke hand worden her leid tot enkele grote invloeden. Evenals bij de beeldhouwkunst liggen de belangrijkste bronnen grotendeels in de vorige eeuw. Vier gestalten vooral noemt Hammacher als de meest markante wegbereiders voor de zich ontwikkelende moderne kunst in Nederland: Van Gogh. Gauguin. Cézanne en Seurat. Tot de we zenskenmerken van deze vier is zeer veel in het Nederlandse schilderen te herlei den. al zijn latere -ismen ook ons land niet zonder meer voorbij gegaan. Het aan tal schilders dat in korte trekken wordt gekarakteriseerd is. gezien de beperkte omvang van het boek opmerkelijk groot en voor de keuze der illustraties past een woord van bijzondere lof. Deze reeks af beeldingen geeft op zichzelf al een ver helderend inzicht in een groei die gemeen lijk te weinig in haar samenhang wordt gezien. N.a.v. „Beeldhouwkunst" .door prof. Hammacher (Serie „Schoonheid van ons land". Uitg. Contact. A'dam) en „Stromin gen en persoonlijkheden" door prof Ham macher. Uitg. J. M. Meulenhoff. A'dam Twee gebeurtenissen hebben de laatste dagen de speciale belangstelling getrok ken van de geïnteresseerden in het cul turele leven. Dat was op de eerste plaatv de première van „Jeanne d' Are" naat het gelijknamige werk van Charles Pe guy. geadapteerd door André Chaneerel en Marcel Peguy De Comedie Francaise heef, tleze première Woensdagavond in de Salle Luxembourg tc Parijs ten tonele gebracht. De uitvoering heeft een zeer dankbare ontvangst gekregen bij het première publiek. Vooral de laatste scènes het proces en de dood van Jeanne had den een grote dramatische kracht waarin niettemin de lyrische schoonheid en de helderheid van Peguy's taal bleven mee klinken. Of deze „Jeanne d' Are" het ech ter tegen de reeds bestaande Jeanne- d' Arc-stukken kan uithouden wat *ui vere toneelkwaliteit betreft, is een ander.' zaak De Comedie Frangaise had goede krach ten in de voornaamste rollen gezet. Clau de Winter vervulde de titelrol met intel ligentie en vuur Vee] belangrijke per soonlijkheden o.a Paul Reynaud Pierre Pflimlin. André Maurois, woonden de voorstelling bij evenals Ingrid Bergman Suzanne Flon Claude Nollier en Made leine Ozeray, die alle vier eens de Jean ne d' Arc-rol in verschillende stukken of films gespeeld hebben. De tweede zaak die deze week tot ge sprekstof aanleiding gaf. was het geval Minou Drouet. Dit acht-jarige meisje brengt sinds enige tijd de gemoederen in beweging omdat onder haar naam gedich ten en brieven zijn verschenen van een uitzonderlijke rijpheid. Haar gedichten gebundeld en uitgegeven zijn een bron De Nederlandse politieman Van Krie ken, die. zoals bekend, medio October 1954 uit de Etnabaai op Nieuw Guinea door Indonesische infiltranten werd ont voerd naar Indonesië is naar piste nen in Den Haag officieel kon worden bevestigd en zoals wij in enkele edities gisteren ook reeds konden melden vrij gelaten en per vliegtuig van Djakarta naar Bangkok gevlogen. Vandaar zou hij zo spoedig mogelijk doorreizen naar Biak op Nieuw Guinea waar hij Zondag wordt verwacht. De Indonesische premier Harahap heeft over de vrijlating van Van Krieken me degedeeld, dat deze enige Hjd geleden uit Makassar naar Djakarta was overge bracht voor een verhoor door de orocu- reur-generaai. Zaterdag j.l. werd hem be perkte bewegingsvrijheid toegestaan "°*'n hij moest zich ter beschikking van de procureur-generaal houden, die hem Maandag opnieuw heeft verhoord Dins- opgelost en stond geheel los van de be trekkingen met Nederland, aldus premier Harahap. Genoemde infiltranten behoorden tot het 25e regiment infanterie van de Indone sische landmacht. Zoals bekend is toen een dertigtal van deze Indonesiërs ge vangen genomen en berecht op Nieuw Guinea. De beklaagden die het hun ten laste gelegde o.m. mensenroof be kenden, zijn door de landrechter veroor deeld tot gevangenisstraffen variërende van drie tot negen jaar. Zij gingen daar op allen in hoger beroep. V°°.r de Periode October 1955—October j -------t „p s *Vet Engeland een longtermcon dag kwam de procureur-generaal tot de tract gesloten voor bacon, dat door de conclusie, dat er geen reden was Van Krieken langer aan te houden omdat er tegen hem op crimineel terrein niets ten laste kon worden gelegd. Op de vraag, of de vrijlating van Van Krieken enig verband houdt met de be sprekingen tussen Nederland en Indone sië in Den Haag verklaarde Harahap, dat de vrijlating daarmede in geen enkel ver band staat. De zaak Van Krieken was reeds enige tijd lopende. Zij was nog niet Het Italiaanse parlement is het einde lijk eens geworden over de benoeming van de laatste rechter voor het consti tutionele hof. Zoals onze Romeinse cor respondent onlangs schreef, heeft het parlement dat hiervoor in verenigde vergadering moet beslissen enkele ja ren nodig gehad om overeenstemming te handel aanmerkelijk gunstiger wordt geacht dan het contract van de voor gaande periode. Per week zal van 500 tot 700 ton bacon 9n°nnnentef orenó,»met een jaartotaal van 30.000 tof. 3o.«00 ton tegen f2.43 per kilogram. De oude prijs bedroeg 2.24 Bovendien zal de groothandel in En geland alles wat de bacon meer op brengt. dan 262 shilling ner hundred weight (cwt) aan Nederland worden doorbetaald. De basisprijs is dus belangrijk hoger, dan tot nu toe terwijl bovendien profijt kan worden getrokken van een even tuele gunstige marktontwikkeling in Engeland. Het laat zich aanzien, dat het land bouw-egalisatiefonds in de toekomst aan zienlijk minder verlies op de bacon uitvoer zal lijden dan tot dusver hei geva] was. Zoals men weet bedraagt de gegarandeerde richtprijs voor bacon varkens thans ƒ2.41 per kilogram, waar door een verschil is ontstaan van 11 cent tussen de overnameprijs en de richt prijs. van tegenspraak. Terwijl aanvankelijk over het wonderkind Minou werd gespro ken hebben uitlatingen van een psychia ter en van letterkundige critici ernstige twijfel doen rijzen ten aanzien van de authenticiteit der prille publicaties. Het feit dat Minou steeds onder de hoede van hun pleegmoeder leefde was daarbij uiter mate verdacht. Nu is de proef genomen om het meisje vijf dagen afgezonderd te houden van haar pleegmoeder Zij werd onderge bracht in de woning vanhaar uit gever Rene Juillard. Deze zou nu ver klaard hebben da( Minou „in tien minu ten een gedicht over haar huis schreef dat hem versteld deed staan". In hoeverre deze proef als doorslaggevend mag wor den beschouwd, laten wij liever in het midden Het zou de eerste mystificatie m de letteren nie( zijn. wanneer het „won derkind" vroeg of laat door de mand valt De getuigen uit Nederland, die zich be reid hebben verklaard voor het proces Jungschlager naar Djakarta te gaan, zul len op 15 December a.s. niet worden ge hoord. Gisteren, in de 45ste zitting van het pro ces, heeft nl, mevrouw Bouman aan rech ter Maengkom gevraagd of het verhoor op genoemde dag wel zou kunnen plaats hebben, omdat dat de datum is van de verkiezing voor de constituante in Indo nesië. De rechter zag de moeilijkheid in en be sloot daarom, dat het verhoor nu zal plaats vinden op 5 en 6 Januari. De be trokkenen kunnen dan bovendien de feest dagen in Nederland doorbrengen. Zij moe- en er echter rekening mede houden, dat \j gedurende veertien dagen ter beschik- ng moeten blijven. Als getuige werd gisteren o.m. gehoord heer Krijt, gezagvoerder van de „Ge- eraal Michiels" van de K.P.M., zulks in erband met door getuigen a charge af- elegde verklaringen, dat Jungschlager in uni 1951 Palembang zou hebben aange- 'aan en daar wapens zou hebben ge bracht. Get, Krijt verklaarde, dat Jung- chlager nooit met hem naar Palembang s gereisd. Op een vraag van de rechter eide hij, dat bekl. ook nooit incognito ■ereisd kan hebben, omdat alle officieren ->em kenden als chef nautische dienst der K.P.M, Alleen als er militairen aan boord van een K.P.M,-schip waren, konden er wapens zijn vervoerd, illegaal echter zeker niet. De djaksa tinggj Soenario, die nu al tal loze getuigen a charge heeft laten optre den, die beslist onwaarheid spraken, vond dit getuigenis te mooi voor de verdachte. Hij zeide ui. de indruk te hebben, dat de getuigen van de K.P.M. hun verklaringen alleen afleggen om bekl. te helpen en niet om de waarheid te dienen! Vandaag wordt de 46ste zitting gehou den. Volgens waarnemingen van Japanse ge leerden zou de veelbesproken atooinont- ploffing, die de vorige week in de Sovjet unie werd veroorzaakt, plaats hebben ge had op een afstand van slechts ongeveer zou geschied zjjn in de buurt van het 650 kilometer van de V.S. De explosie eiland Wrangel, dat op die afstand van Kaap Lisburnc, het meest Noordwestelij ke punt van Alaska vormt, in de Pool- zee ligt. De veronderstellingen van de Japanse geleerden zijn gebaseerd op meteorologi sche en seismologische feiten, waarge nomen op verschillende punten an de Japanse archipel Het meteorologisch in stituut van Kanazawa op Hondo regi- steerde met zijn instrumenten sterke schokken, ongeveer zoals bij een aardbe ving, die om vijf minuten voor vijf des middags op de 22e November (Japanse kalender) begonnen. Volgens het perso neel van dit instituut waren deze schok ken bijna precies dezelfde als die welke werden geregistreerd na de explosie van de Amerikaanse H-bom bij Bikini. De Japanse autoriteiten hebben voor enige dagen het gebruik van regenwater verboden. De radio-activiteit in dit re genwater was op 27 November te Fukuo- ka op het eiland Kioe-Sioe (Zuid-Japan) gestegen tot 28.000 eenheden per liter-mi nuut; op andere plaatsen heeft men 12.000 eenheden (normaal 20 a 30) gere gistreerd. (INS-Op. Mundi - Msb Pers). De Israëlische minister van buitenland se zaken. Mosje Sjaret heeft Donderdag te Ottawa verklaard dat Israël met Ca nada in onderhandeling is over de aan koop van wapens. Bijzonderheden van de ze onderhandelingen worden uitgewerkt door de Israëlische ambassade in Otta wa. Volgens de ambassadeur, Michael Comay, betreft het hier geen grote hoe veelheden. De eerste editie van een Internationale Televisie Nieuwsdienst voor Kinderen zal nog deze maand door de jeugd in negen Westeuropese landen op het TV-scherm kunnen worden gevolgd. De landen, die deelnemen aan deze Nieuwsdienst voor Kinderen, waartoe de BBC het initiatief heeft genomen, zijn: België, Denemarken, Frankrijk, Groot- Brittannic, Italië, Luxemburg, Nederland en Zwitserland. Op de eerste dag van iedere maand zal elk land een filmopname van een of andere gebeurtenis inzenden, compleet met geluidseffecten, maar zonder gespro ken commentaar. Bij iedere film. die een vertoningsduur van tenminste drie minu ten heeft, wordt een geschreven commen taar gevoegd, dat in elk land kan worden vertaald. De inhoud van de programma's, die naar eigen inzicht uit het ontvangen mate riaal kunnen worden geredigeerd zullen zijn gebaseerd op echt nieuws over kin deren en nun individuele of collectieve prestaties. Ook de sport wordt niet ver geten. terwijl de nodige aandacht zal wor den besteed aan bepaalde evenementen in de verschillende jaargetijden zoals Kerst mis. Pasen en Pinksteren en aan alle pro- -, U ROTTERDAM op het punt staat V zijn eerste bisschop in te halen is een i» schets van de stad als kerkelijk cen trum in het verleden een onderwerp dat, meer dan ooit, de moeite waard is om in de interessesfeer te worden opgenomen De afdeling Rotterdam van St. Adelbert heeft er dan ook een vruchtbaar gebaar mee gemaakt prof. dr L. J. Rogier te vra gen over dit „kerkelijk verleden" van de stad een beschouwing te komen geven op de vergadering, welke Woensdagavond in hotel Atlanta werd gehouden. Geholpen door een schat aan feiten materiaal schilderde prof. Rogier de niet altijd even roemvolle geschiedenis van het Rotterdamse kerkelijk leven vanaf 1572 het jaar waarin de Maasstad de kleutérschoenen begon te 9nt" groeien, maar tegelijkertijd ook het iaar waarin de Katholieke Kerk gedoemd was een „illegaal" bestaan te gaan leiden Tijdens de oorlog met Spanje kwamen duizenden onder wie vele katholieken uit het Zuiden naar Rotterdam om er, waar dit „thuis" onmogelijk oleek, een nieuw bestaan op te bouwen Men kwam echter in een atmosfeer die weinig vruchtbaar was om er het katholieke ge loof te doen gedijen. De kerken waren als overheidsbezit toegewezen aan de Protestanten, van zórg door de Katholie ke geestelijkheid was practisch geen sprake. En toch. wat geloofsleven be treft bevond men zich in een hemel ver. geleken met andere Europese landen. Het grote kwaad, aldus prof. Rogier, school daarbij echter in de verpaupe ring van ons katholieke volksdeel Men werd uitgesloten van het gilde-wezen, men kreeg geen gelijke kansen en de sociale en intellectuele verpaupering vrat door. In het ambachtswezen kon men geen baas worden, alleen maar knecht Later, in de 18de eeuw kwam hierin wel enige verbetering, toen verscheidene nieuwe bedrijven werden opgericht, wel ke niet meer onder het gilde-wezen vie len. In de genever en tabakindustrie treft men daarom zovele katholieke namen aan Stilaan infiltreerde nieuwe geslach ten zich in de betere kringen. Het groot ste deel van de katholieken vond men echter nog steeds onder de eenvoudigen. OOK IN HET laatste kwartaal van de vorige eeuw beleefde Rotterdam een enorme invasie van katholieken uit Brabant, maar ook ditmaa] ontbrak elk opvangcentrum. Van het katholieke per soneel van een grote fabriek, die naar Rotterdam verhuisde, bleek na één ge slacht nog maar twee procent het geloof te hebben bewaard. Er werd in groot verband een enorm verzuim begaan. Op het ogenblik aldus prof Rogier, is nog geen twintig procent van de Rotter damse bevolking Katholiek. Maar ik ge loof dat, wanneer katholieke immigran ten en hun nageslacht hun geloof hadden bewaard, we thans zelfs een kleine meer. derheid hadden kunnen hebben". Reeds bij de aanvang van zijn betoog bad prof. Rogier er op gewezen dat men bet verleden niet kan beoordelen, laat staan veroordelen naar aanleiding van onze huidige maatstaven. Misschien zal men ons later ook Zaken kunnen ver- wijten, waarin wij in gebreke zijn geble ven, maar die wij thans niet kunnen be oordelen Zonder het individu aansprake lijk te stellen kan men zich echter wel afvragen hoe men deze wantoestanden in het verleden heeft kunnen dulden. KOMEND tot de verheffing van Rot terdam tot bisschopsstad zei prof. Ro gier dat hij zonder daarmee ook maar enige critiek te willen laten horen, toch blij was dat we thans een episcopaat krijgen waarin vier bisschoppen zitting hebben die hun zetel hebben in niet over. wegend katholieke streken. Tot dusverre hadden we vijf bisschop pen, van wie drie uit practisch uitslui tend katholieke streken. Wij kunnen er ons thans over verheugen dat de bis. schop van Utrecht en de Bisschop van Rotterdam deel uitmaken van het epis copaat. dat in hoogste instantie beslui ten neemt. De verheffing tot bisschopsstad van Rotterdam, de stad die in de natuurlijke ontwikkeling van handel en industrie wel altijd aantrekkelijk zal blijven, vond prof. Rogier dan ook een grote winst. Ik verheug mij, zo besloot hij, over hetgeen Rotterdam thans te wachten staat. Het was druk op de Delftweg te Rotterdam dezer dagen op een morgen, zó druk, dat de auto's een file moesten vormen, die slechts langzaam kon vorderen. „Wat is hier aan de hand?", dacht een argeloze automobilist. Maar toen hij een serie politie-uniformen zag, vond hij de oplossing van net op onthoud nogal eenvoudig; natuurlijk verkeerscontrole. Hij bezat zijn ziel in lijdzaamheid en volgde gedwee de aanwijzingen van dé geüniformeerden, die hem een laan in lieten draaien, tot hij voor een groot gebouw moest stoppen. In de gauwte las onze automobilist zoiets van „technische dienst". Hij had nauwelijks tijd om na te denken, hoe goed geoutilleerd Onze politie tegenwoordig wel is, want reeds stond er een politieman voor zijn geopend portier, inviteerde hem om uit te stappen en zei: Gaat u maar naar binnen; wij rijden zelf uw wagen wel naar de parkeerplaats. „Wat een service" dacht onze man en hij herhaalde dit in vergrotende trap, toen in de vestibule een andere man in uniform hem netjes uit zijn jas hielp. Terwijl hij zijn auto papieren voor de dag haalde, volgde hij de rij van mensen, die naar binnen schoof. Plotseling zag hij een groot dienblad met lekkere drankjes voor zich opdoemen, keurig door een man in rok geserveerd. „Nee, dat moet een val van de politie zijn" dacht hij. „Daar loop ik niet in Het parool luidt immers; geen alcohol bij snelverkeer". Enigszins geraakt maakte hij hierover een opmerking. Toen werd hem eindelijk duidelijk gemaakt, dat er van ver keerscontrole hier geen sprake was. Het gebouw van de Röntgen Technische Dienst werd nl. door burgemeester van Walsum van Rotterdam officieel geopend en omdat de Delftweg smal is, had de verkeerspolitie werkelijk voor service gezorgd. blemen, die samenhangen met onderwijs en wetgeving betreffende kinderen. In de Sinterklaasweek heeft de NTS een aantal prettige surprises voor de TV- kijkers. Zondag begint het al met twee extra uitzendingen. Van 17.00 tot 18.30 uur ver zorgt de Eurovisie een rechtstreekse reportage uit Bochum (Duitsland) van de internationale zwemwedstrijden, waaraan wordt deelgenomen door België. Duits- land Joego-Slavië, Nederland en Spanje Van 20.15 tot 22.15 uur volgt een directe reportage uit de Hokij-baan in Den Haag van de ijshockevwedstrijd tussen teams van de Europese Canadezen en Rusland Maandag bezoeken St Nicolaas en zijn zwarte knechts tijdens een bijzondere uit zending tussen 17.00 en 18 00 uur de tele visiestudio's in Bussum en daarmee de jeugdige kijkers in de huiskamer. Dinsdag is er het normale AVRO-pro- gramma met als piece de résistance „De Wiltshire Diamanten", een TV-spel van Cedric Wallis. Woensdag krijgen de kijkers het veer tiendaagse filmprogramma met als hoofd film: „Wenn eine Frau liebt" van Wolf gang Liebeneiner. Het gebruikelijke half uur voor de kinderen vervalt Donderdag geeft de KRO in het nor male programma een uitzending van God antwoordt in Zijn eigen tijd", een moderne zegende van Miche] v. d Plas. waarover WIJ gisteravond reeds schreven. Vrijdag geeft de Eurovisie in een extra uitzending van 22.00 tot 22.30 uur een rechtstreekse door de BBC verzorgde, reportage uit het Isleworth Zwembad in l-onden van de internationale zwemwed strijden waaraan wordt deelgenomen door Belgie. Duitsland. Engeland, Frankrijk er, Nederland. ^Zaterdag 10 December tussen 16 00 en 17.00 uur wordt opnieuw een extra-repor tage van deze zwemwedstrijden uitgezon den, terwij] de normale avonduitzending wordt verzorgd door de NCRV met een gevarieerd programma onder de titel Blokband. In het KRO-radioprogramma van Dins dag a.s. zal Christopher Fry's spel: „De Eerstgeborene" (The Firstborn) in een vertaling van Bert Voeten voor het eerat in Nederland worden opgevoerd. Dit avond-vullende spel heeft de opstand van het Joodse volk onder leiding van Mores tegen de Egyptische overheersing tot on derwerp. Het stuk speelt in de zomer van het iaar 1200 vóór Christus, afwisselend in het paleis van de Pharao en de tent van Mirjam, de zuster van Mozes. Johan Fiolet als Pharao Seti II en Caro van Eyck als Mirjam vervullen de gastrollen. De illustratieve muziek wordt uitgevoerd door Rosa Spier. harp. Ondanks de zware mist. die Woensdag over Londen hing, is de Ned. Televisie Stichting er, in samenwerking met de BBC (in het kader van de Eurovisie), in geslaagd van de voetbalwedstrijd Enge landSpanje een zeer redelijke, directe reportage te geven; vermoedelijk heeft men in de Nederlandse huiskamers zeil» méér door de mist heen gezien dan de toeschouwers in Wembley zelf. Hoewel In het algemeen slechts gebruik werd gemaakt van één camera die aan de zijkant op de breedte van het veld was gericht, bereikte men door goede lens wisselingen een naar omstandigheden zeer behoorlijk beeld, dat, afgewisseld met elose-ups, beter voldeed dan bij het systeem van twee camera's in de lengte van het veld (één achter het doe] en één op het middenveld), dat onlangs bij de wedstrijd tussen Wolverhampton Wande rers en Dvnamo Moskou werd toegepast. Dick van Bomme] verzorgde het commen taar; hij startte met een aantal fouten, waarvan hij ten dele een ogenblik onder de indruk was, herstelde zich daarvan echter goed. Het Dinsdagavond-amusementsprogram ma van de AVRO ging deze week weer eens onder de oude titel van de „Bonte Trein" maar ook nu werden de luiste raars „onthaald" op een aaneenschakeling van „laeh-of-ik-schiet"-grappen, waarvan de geestigheid eenvoudig nérgens was. Vooral de beide debutanten Milly en Tilly en de weer eens van stal gehaalde Lou Bandy waren om op.... te schieten Der gelijk „amusement" wordt onderdehand een belediging voor de goede smaak van het luisteraars-publiek. V7 De vraag, hoé de Kerk het Evangelie aan een nieuwe wereld ban verkondigen, was het onderwerp van de Joseph van der Velden-conferentie, welke dezer da gen te Aken werd gehouden. Zoals elk jaar waren vijftig a zestig priesters, bij heeft een kleine groep de historie ge maakt. Voor de zielzorg ligt de grote kans in de vorming van persoonlijkheden. Ken gelukkige ontwikkeling in de theo logische wetenschap is de mariologie. Pa- ter Panels zag dit alg een naar voren schoven DfXn va°nPhet Persoonlijk element inde schoven posten van de zielzorg in Frank rijk. België, Duitsland en Nederland bij een om in een open gesprek van elkan der te leren. De moderne van de Kerk vervreemde wereld met haar eigen machtsfactoren en nieuwe structuren vormden het punt van uitgang. Pater dr H. Pauels (Duitsland), die de machtsfactoren behandelde, gaf een bijna profetische visie op de wereld van heden en verzamelde enige grote stromingen tot een beeld, dat de meeste aanwezigen bijzonder verraste. Pater Pauels meende te kunnen vast stellen, dat onmiddellijk na de oorlog de situatie gunstig scheen, om met behulp van alle krachten een meer christelijk aspect aan de wereld te geven. Het wa ren vooruitstrevende katholieken die sleutelposities in de internationale we reld hadden, In die tijd was de vrijmet selarij zeer zwak. Maar deze heeft in en kele jaren van stilte haar krachten ver zameld en met het verdwijnen van figu ren als De Gasperi, Van Zeeland en Schu- man is zij weer een macht in het offen sief geworden. Volgens pater Pauels is de impuls der vrijmetselarij van Frank rijk uitgegaan, waar zij het signaal gaf tot de schoolstrijd. Haar voorman, Men- dès-France, heeft de kans gekregen de Europese integratie te torpederen. De enige man uit de christelijke groep, die overbleef, was dr Adenauer doch hij is thans zó ingekapseld, dat hij geen kans meer krijgt. De christelijke gedachten en idealen hebben dus belangrijke posities verloren, temeer waar het communisme, vooral in het Oosten, aanzienlijk aan sterkte wint. Er is evenwel reden om ons geloof in de toekomst te behouden. Want altÜd Verlossing en dus ook in de theologie. Maria heeft door haar positieve wilsdaad ons een voorbeeld gegeven, onze persoon lijke verantwoordelijkheid op ons te ne men. Abbé Hautart uit Brussel behandelde de sociologische aspecten van de verhou ding Kerk-wereld. De nieuwe wereld wordt gekarakteriseerd door de toene mende urbanisatie. Daarmede gaat een geloofsafval gepaard, wellicht te wijten aan het feit, dat de parochieel-territoriale methode deze ontwikkeling niet heeft bij gehouden. Om de zielzorg te moderniseren is het nodig haar aan te passen aan de karakte ristieke, nieuwe leefvormen. De mens leeft niet meer in zijn huis, maar ook (en soms vooral) in zijn werk- en in zijn amuse mentsmilieu. Ook déarheen moet de Kerk gaan. Bovendien speelt door het auto matisch optredend socialisatieproces, het leven zich ook af in instellingen, de partementen, fondsen kassen, organisa ties enz Hier mag de Kerk evenmin ont breken. De priester kan in deze milieus moeilijk doordringen De leken dienen dit fo doen Daar komt bij dat de verwereld lijking van het leven de beheersing er van door economie en sociologie de Kerk uitsluit. Slechts de er aan deelnemende leek kan als exponent van de Kerk, Haar stem doen horen Hetzelfde geldt voor de internationale organisaties. Wil de zielzorg toch het grote nut der territoriale parochies vasthouden, dan moeten deze beperkt blijven tot groepen van 5000 maximaal Meewerken met de wijkvorming, die steeds meer gemeen goed wordt, is dus van zeer grote beteke nis,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3