In laatste jaar werd prijsindex cijfer niet hoger Nog niet in kannen en kruiken? Ir F. J. Philips kwart eeuw bij Philips N.V. Ramp voltrekt zich aan oude rivierdorpen STREMMING TREINVERKEER DORDRECHT-SLIEDRECHT Sociaal probleem thans niet primair het vraagstuk der arbeiders Philippica tegen P.v.d.A.-woordvoerders Sint Nicolaas en Spencer Vacantie in de bouw vakken Prijsstop courantenpapier Westelijke protesten in „zaak-Berlijn" In Krimpen aan de lek niet veel te redden VRIJDAG 2 DECEMBER 1955 PAGINA Interparlementaire. Beneluxraad Middenstand P.B.O- kost tijd P. B. O. Mr Ramelan minder opti mistisch dan mr Luns Prijsverhoging op 1 Januari gaat niet door In de Staatscourant van gisteren heeft de minister van Economische Zaken een Prijsstop afgekondigd voor couranten papier. Deze stop, die vandaag in wer king trad, houdt in, dat de prijs van hier te lande vervaardigd courantenpapier niet hoger mag zijn dan op 24 November j.l. het geval was. Het moest... De dijkverhoging is over een afstand van 400 meter voltooid en de timmer man kan zijn wagentje niet meer op karwei want de dijk sluit zijn terrein Oude boerderijen komen met boven lichten en halve vensters boven de ver hoogde weg uit. De machinefabriek van Kalkman kan wel inpakken. OP 6 DECEMBER Zeeschip zal Baanhoeksspoorbrug passeren Rijk geeft schadevergoeding Een wereldmerk van Zwitsers fabrikaat ook Sl. 'Ni cola as schenkt OUDE-EN JONGE JENEVER, LIKEUREN Is er een verrukkelijker traditie dan het Sinterklaasfeest?! Dat Sint Nicolaas om streeks 400 n. Chr. bisschop van My ra in Lycië tras, wist U natuurlijk wel. Maar weet U óókwie Zwarte Piet was Niemand anders, dan de duivel self, die geketend de goedgeefse Sint moest volgen om te helpen de cadeautjes te dragen. Zulke oude legenden zijn machtig interessant, maar interessanter is toch nog wat Uw goede vrienden op Sint Nicolaas in hun schoentjes zullen vinden. Zorgt U dat er minstens één doosje Spencer bij is: een genot dat pen traditie werd. ttVlALIl}- CojvrBOii'U- Dit merk op elk doosje Spencer waarborgt U de onveranderlijke kwaliteit 's-GRAVENHAGE, 1 December 1933. Minister Zijlstra heeft hedenavond, toen liij de sprekers beantwoord 'e, die Woensdag en deze middag het woord hadden gevoerd over de begroting van Economische Zaken, afgerekend met het alternatief, dat de heer Nederhorst (PvdA) aan de hand had gedaan voor de door de minister i gevoerde polilick tot stabilisatie van lonen en prijzen. „Ik ben verbaasd en verbijsterd over de uitspraak van de heer Nederhorst, dat een recht' vaardige verdeling der welvaart slechts kan wor den bereikt door een geleidelijke stijging van lonen en prijzen en dat mijn stabilisatie-politiek sociaal ondeugdelijk is", zeide de minister. „De sociale overwegingen van mijn beleid waren: de nominale loonstijging zoveel mogelijk te ban 1- haven als een reële stijging en de vergeten groepen zoveel mogelijk in- bescherming te nemen. Of ineent de heer Nederhorst, dat de sociale politiek zich dient te beperken tot de werknemers?" Dat het hem ernst is niet zijn stabilisatie-politiek, bewees de minister later op de avond o.m. door de mededeling, dat hij vandaag een prijsstop heeft afgekondigd voor kranten papier, nadat de producent vanmorgen een prijsverhoging had aan gekondigd, welke hierdoor op dezelfde dag weer ongedaan werd gemaakt. MINISTER ZIJLSTRA Verbaasd en verbijsterd.. De minister stelde, dat na de forse loon stijging van 1953 op 1954 een periode van rust geboden was. Hij schatte, dat van begin 1953 tot eind 1956 veronderstel lende, dat ook in 1956 geen algemene loonronde zal worden toegestaan de lonen met 22 procent zijn gestegen. Het prijsindexcijfer per October 1954 was ge lijk aan dat van October 1955. Hij noemde dit een goed resultaat. Hoe langer de rust duurt, des te meer resultaat zal men kunnen verwachten van de prijspolitiek. De stabilisatie-politiek was nodig om te voorkomen, dat men in 1955 de lijn van 1954 zou doortrekken en dat men op on verantwoorde wijze zou doorschieten ten koste van de muntwaarde. Hij meende, dat de Nederlandse volkshuishouding economisch en sociaal thans beter af is dan zij zou zijn geweest zonder de stabi lisatie-politiek Laat de heren Nederhorst en Roemers klare wijn schenken, zeide de minister. Daten zij duidelijk zeggen, of zij hadden willen doorgaan met loonsverhogingen, die onvermijdelijk prijsstijgingen ten gevolge zouden hebben gehad. Laten zij dan begrijpen, dat iedere effectieve prijscontrole illusoir geweest zou zijn, tenzij zij hadden willen terugkeren tot een rigoureuze prijsbeheersing, die naar mijn mening alleen geoorloofd was in de jaren van schaarste, in 1945 en 1946. De vergeten groepen De bewindsman zeide voorts van de heer Nederhorst een andere houding te heb ben verwacht, ten aanzien van de ver geten groepen. Het sociale probleem is niet primair het probleem van de arbei ders. maar van de achtergeblevenen, de zwakken en de hulpbehoevenden. Dat zijn vandaag aan de dag niet de arbeiders; die hebben zich hieraan gelukkig weten te ontworstelen. Voorts wilde hij van de heer Neder horst horen, of hij nog steeds van mening is, dat Nederland op alle gebieden eer goedkoopte-eiland is. Hij zelf had de indruk, dat dit aantal gebieden voort durend kleiner wordt. Hetgeen men scherp in het oog moet houden in het belang van onze concurrentie-positie op de internatio nale markt. De bewindsman bestreed de gebruike lijke methoden van socialistische reken sommetjes over de verdeling van het nationaal inkomen tussen ondernemers en loontrekkenden. Hij gaf de heer Roemers in overweging eens na te denken over de stelling, dat de relatie tussen de in vesteringen van vandaag en de lonen van morgen veel stringenter is dan tussen de investeringen en de lonen van vandaag. Wat de industrialisatie aangaat, zei minister Zijlstra, dat hij bij zijn vroegere prognoses niet te hoog had gemikt en dat er dus geen reden is om aan te nemen, dat hij dit nfi wel gedaan zou hebben Ten aanzien van de vestigingen van buitenlandse ondernemingen in ons land. merkte hij op, dat de propaganda hiervoor op een laag pitje brandt. De selectie, welke dé heer Blaisse (K.V.P.) had ge vraagd, achtte hij niet uitvoerbaar. Ook had hij bezwaar tegen het stopzetten van de propaganda, want er kunnen andere slechtere tijden komen. Tot nu toe hebben de buitenlandse vestigingen trou wens waardevolle bijdragen geleverd voor de uitbreiding van ons productie-apparaat. Over de economische integratie in Europa was de minister niet ontevreden. Z.i. was er in de integratie aanmerkelijk meer schot gekomen, dan men verleden jaar had durven denken. Het stond voor hem vast, <iat een supra-nationaal gezag voorwaarde ;s voor de totstandkoming van een gemeenschappelijke markt. Wat de Benelux betreft is het thans zover, (lat men kan gaan spreken over de vormgeving van het verdrag voor een economische unie. Nog deze maand zal een wetsontwerp tot instelling van interparlementaire Benelux raad wor den ingediend. Bij de Kolen- en Staal Gemeenschap tc Luxemburg meende hij een sterke stro ming waar te nemen, die meer wil harmoniseren dan het verdrag vraagt en dan wenselijk is. Hij doelde hier op het probleem van de vijfdaagse werkweek. Over de energie-voorziening deelde de minister nog mede, dat medio 1956 het rapport kan worden verwacht over de energievoorziening in de Peel. De com missie, die over dit vraagstuk zal rappor teren, houdt contact met deskundigen op h.et gebied van de kernenergie. BÜ ,let chapiter middenstand gekomen, deelde de minister mede, dat de handels- nli^fttescl,iJtkins n°S niet zal worden In getrokken. Hij vertrouwde, dat de Kamer Imïïtin zaI geven zelf het juiste iUf bedriHs?00r te bePa,en- Dan zal met het bedrijfsleven i„ overleg worden ge treden over de vraag, hoe waarborgen kunnen worden verkrpg.cn voor eejj gang van zaken In de toekomst. De critiek op de schorsing van de 30(1. meter bepaling m het drogistenkartel, wees de bewindsman van de hand door te zee gen, dat het voor hem een principiële zaak is, dat aan de eisen van de Vestigings wet geen eisen dienen te worden toege voegd door de reeds gevestigde winke liers. Hierna sprak minister De Bruijn over de P.B.O., over welker ontwikkeling hij niet ontevreden was. Hij erkende, dat hij zich vroeger wat de tijd betreft, welke no dig zou zijn voor de verwezenlijking van de P.B.O.. had vergist. Voor de hervor ming van de maatschappij js tüd nodig meende hij thans. Ook bij de onderne mers is er echter begrip voor de P.B.O. De vraag, of er in de toekomst een eigen ministerie moet komen, liet hij over aan de toekomstige kabinetsformateur. Hij verklaarde er geen bezwaar tegen te heb ben als de bedrijfschappen, alvorens ver ordeningen uit te vaardigen, eerst advies vragen aan de vrije organisaties. Broodprijs en opticiens Staatssecretaris Veldkamp deed interes sante mdededelingen omtrent de brood prijs en de opticiens-kwestie. Op grond van het kostenverloop meende hij, dat grotere fluctuaties in de broodprijs mo gelijk zijn. Weliswaar zijn de loonkosten en de brandstofprijzen gestegen maar daar tegenover staat een grotere daling van de bloemprijs, hetgeen leidt tot een kostprijsverlaging van 1.65 per honderd volksbroden en van 1.— per honderd witte luxebroden. Bovendien is de brood prijs vandaag wederom verlaagd. Hij deed de Kamer een boekje open over de houding van de Bakkerijstichting, De Dordtse bakkers hebben zich n.l. tot hem gewend met het verzoek te bemid delen, zoals hij dat ook in de Bredase broodoorlog heeft gedaan. Zij hadden hem meegedeeld, dat de Bakkerijstichting de bakkers steeds ten sterkste afried contact op te nemen met het departement. Zij hadden uiteindelijk dit advies afgeslagen, omdat zij de kwestie van de Dordtse broodprijzen niet wensten op te han gen aan het belang van de Bakkerij- stichting. De Dordtse bakkers meenden, dat de Bakkérij stichting liever ziet, dat de broodprijsoorloigen plaatselijk worden uitgevochten, omdat zij de landelijke broodprijs niet in gevaar wil brengen. De Dordtse bakkers waren echter van oor deel, dat deze prijs aan de hoge kant is. Ziekenfondsen en opticiens Wat de opticiens-kwestie betreft zei de heer Veldkamp, dat hij aan de minister van Sociale Zaken als zijn oordeel te ken nen heeft gegeven, dat de ziekenfondsen zich moeten onthouden van het oprichten van eigen bedrijven. De minister had hem echter doen weten, dat hij geen aanlei ding zag stappen te ondernemen. De staatssecretaris zegde toe over dit ant woord nader met de minister in discussie te zullen treden. De staatssecretaris ving zijn betoog aan met de stelling, dat bij het economisch, sociaal en fiscaal beleid rekening is ge houden met de middenstand en dat het onjuist is te zeggen, dat in het algemeen beleid onvoldoende aandacht is geschon ken aan de middenstand. Morgen zullen de replieken worden ge houden. M iddenstandszaken Voordat de ministers des avonds aan het woord kwamen, had in de mid dagvergadering nog een rij van leden critiek en wensen geuit speciaal op het gebied van middenstandsaangelegenheden en de P.B.O. Omtrent de handelsmargebeschikking gaf de heer Hooy (K.V.P.) als zijn oor deel te kennen, dat deze ten onrechte algemeen is. Hij vroeg zich af of men in de textielsector nu exact kan zeggen, dat een marge van 7 juist is. De heer Van Eysden (A.R.) wierp de vraag op in hoe verre integrale handhaving van deze be schikking gewenst is. Zij moest niet lan ger worden gehandhaafd dan strikt nood zakelijk is. De heer Cornelissen (V.V.D.) erkende, dat de vervallen omzetbelasting aan de consument ten goede moest komen, maar hij kon het middel van de handelsmarge beschikking niet bewonderen, omdat kleine winkeliers, vooral op de dorpen, ook al zijn zij nog zo goedwillend, er niet uit kunnen komen en hij vroeg daarom spoedige intrekking van deze ongeluk kige beslissing". De heer Hooy meende overigens ook dat de middenstand de beschikking als een discriminatie heeft gevoeld en hij drong op intrekking aan, daar het doel, dat de minister nastreefde, zo goed als bereikt is. De gestegen welvaart, zo be toogde hij, heeft de middenstanders in vertiaagd tempo bereikt en enkele rege ringsmaatregelen hebben hun niet tot voordeel gestrekt. Hij noemde in dit ver band de minimumbroodprijs naast de han delsmargebeschikking en het fiscale be leid. gering gedaan inzake de broodoorlog in Dordrecht, die langduriger was? De heer Cornelissen wilde de voorlich ting omtrent de bouw van middenstands panden beperken tot de gemeenten en tot hen, die zelf willen bouwen. Hij verzocht ook tat verlenen van Rijksbijdragen voor de bouw van bedrijfspanden. Bij de bouw van winkelpanden was z.i. de grote moei lijkheid hoe men voor zulk een pand in aanmerking kon komen. Hij vroeg hoe het kwam, dat bepaalde ondernemingen steeds op de beste punten in een wijk beslag konden leggen. Voorts vroeg hij, waarom bij het hypothecair crediet on- derscheid werd gemaakt tussen bedrijfs- j en woonruimte en hij nam stelling tegen de ziekenfondsen, die eigen optiekzaken willen beginnen Het examen handelsken nis verzocht hij aan te passen aan de be trokken branche. De heer Van Dis (S.G.P.) vond de eisen hier te hoog, deze moesten noodzakelijk worden verlaagd. Verder ging het debat hoofdzakelijk over de P.B.O. Had de heer Roemers daags te voren minister De Bruijn reeds geprezen voor de vorderingen, die hij had gemaakt, ook de heer Van der Ploeg constateerde een wezenlijke vooruitgang maar maakte zich daarnaast toch zorgen over de huidige situatie. In de voedsel- voorziemngssector is men wel gekomen tot productschappen, maar niet tot de ho rizontale bedrijfschappen. In de indu striële sector zijn er pas twee, die wel licht spoedig enig gezelschap zullen krij gen, maar ook dan blijven er nog be langrijke takken in zeer vitale delen van het bedrijfsleven ten achter. Toch waar schuwde hij tegen dwang; beter was een algehele overeenstemming, al realiseerde hij zich, dat dit laatste ook zijn nadelen heeft en wel, dat een klein deel de tot standkoming kan verhinderen. De heer Cornelissen moest helemaal niets van dwang hebben. Hij zag wel vor deringen, maar vond het nominale succes toch met bijster groot. Belangrijker was volgens hem de geest, waardoor de sa menwerking werd gedragen en hier kon hij geen groot enthousiasme bespeuren. De heer Van der Ploeg had ernstig be zwaar tegen de instelling van een Raad voor Midden- en Kleinbedrijf, nu de P.B.O. ;n die sector voortgang maakt. Dit zou kunnen leiden tot een uithollen van de P.B.O. De regering, zo meende hij, behoeft zich toch niet te wapenen tegen' de organen van het bedrijfsleven! Over een zelfstandig departement voor de P.B.O. wenste hij geen discussie te voeren. De opvatting van de K.V.P. is bekend en het is overigens een zaak voor de komende kabinetsformateur. De heer Koersen (K.V.P.) legde nog tenslotte verband tussen productiviteits verhoging en bezitsspreiding en infor meerde naar de cijfers aangaande de pro ductieverhoging. Hij constateerde een stemmigheid bij regering en Kamer aan gaande het vraagstuk van de bezitsvor ming, aangezien nagenoeg alle fracties tot uitdrukking hadden gebracht, dat zij de bezitsvorming voorstaan. Het gaat bij de gedachtenwisseling nog slechts om de Advertentie OVfiR DE KlEiNf GeVoEGE^S V-EVENS In verband met de minimumbroodprijs herinnerde de heer Van Eysden aan de 0 Bredase broodoorlog, waarin de regering VSTS» had ingegrepen, maar wat heeft de re- worden. ad „De zaak is nog zeker niet in kannen en kruiken, hoewel niet kan worden ge sproken van een impasse". Dit vernamen wij gisteravond van Indonesische zijde over de stand van zaken in de voorbe sprekingen voor een Nederlands-Indone sische conferentie, na het diner, dat de Indonesische ambassadeur met bijzonde re missie, mr. Utoyo Ramelan, op vWis- ma Duta" had aangeboden en waaraan o.a. de ministers Luns, Van de Kieft, Zjjlstra en Van Thiel hebben aangezeten. Deze mededeling volgde op een ver klaring van Buitenlandse Zaken na de ontmoeting van Donderdagochtend tus sen minister Luns en mr. Utoyo. dat van Nederlandse zijde de hoop bestaat, dat het vooroverleg spoedig met succes zal worden bekroond. Van Indonesische zijde verklaarde men gisteravond, dat zowel de kwes tie van de agendapunten als de plaats van de conferentie moeilijkheden ople veren. In Indonesische kringen acht men ae veronderstelling, dat een Nederlands- Indonesische conferentie reeds de vol gende week zal kunnen beginnen gezien de huidige stand van zaken te optimis tisch. Inmiddels is nog geen volgende ontmoeting vastgesteld tussen minister Luns en mr Utoyo Ramelan. die weder om in overleg is getreden met zijn rege ring in Djakarta. Het bestuur van de Ned. Chr. Aanne mers- en Bouwvakpatroonsbond heeft op de algemene vergadering van deze or ganisatie de vrijheid gekregen om bij de besprekingen met de werkgeversorganisa ties over de vacanties in het kader van de bekende wijziging van de secundaire ar beidsvoorwaarden ,te komen tot een re geling waarbij aan de vacantieweek de daaraan voorafgaande Zaterdag en de daarop volgende Maandag worden toege voegd. Ir F. J. Philips, vice-voorzitter van de Raad van Bestuur der N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken, die in de loop der jaren ontelbaar vele werknemers dezer onderneming bij hun zilveren, robijnen of gouden jubileum heeft gehuldigd, was gisteren zelf jubilaris. Toen herdacht hij j"'" xb1?' 'e"-dat. b'' Jaar geleden bij de N.V. in dienst trad. Op 16 April 1905 werd de jubilaris in Eindhoven geboren. van 1923 tot 1929 studeerde hij aan de T.H. te Delft, waar hij de titel behaalde van werktuigbouw kundig ingenieur. Zijn eerste functie was bedrijfsingenieur van de Philite fa briek, waar hij in Mei 1931 werd be. noemd tot bedrijfsleider. Achtereenvol gen, werd hij daarna belast met de lei ding van de machinefabriek en van alle mechanische werkplaatsen. Daarna werd hij mede-verantwoordelijk gesteld voor de ontwikkeling van afdelingen waar producten werden vervaardigd dié voor heen buiten de scope van Philips lagen Philips produceerde toen nog voorna melijk alleen radiotoestellen en lampen. De ontwikkeling van producten waar mede ir Philips werd geconfronteerd lag o.m. op electro-acoustisch gebied lasge- bied en licht (Sasontladingslampen, zoals natrium en kwik). In 1936 volgde zijn benoeming tot on derdirecteur en in 1939, vlak voor het uitbreken van de oorlog werd hij be noemd tot directeur. Hij maakte toen deel uit van een directie, die uit vier Gedurende de bezetting bleef ir Philips - by het uitbreken van de oorlog was hij in militaire dienst in Nederland en als gevolg daarvan rustte op hem en een viertal colle ga's in deze moeilijke jaren het be-' tad van de N.V. Bij de instelling van dc Raad van Bestuur in 1946 werd ir Philips benoemd tot vice-voorzitter In de jaren na de oorlog'hield de ju bilaris zich in het kader van de werk verdeling van de Raad van Bestuur onder meer intensief bezig met het so ciale beleid. Doordat ir Philips deel uit maakte van het bestuur der Nederlandse Werkgeversbonden door drukke werk zaamheden heeft hij onlangs deze func tie neergelegd heeft hij ook nationaal een belangrijk aandeel gehad in het in dustriële en sociale beleid. Ir Philips heeft, in de na-oorlogse jaren veel ini tiatief ontplooid om voor het nijpende na-oorlogse woningentekort een oplos sing te vinden. Ook de scholing en vor ming van jongeren heeft zijn grote be langstelling. Het is mede aan zijn stre ven te danken, dat het besluit gevallen is een tweede technische hogeschool op te richten. De jubilaris houdt morgen receptie in De Nederlandse industrie voor couran tenpapier had met ingang van 1 Januari a.s. een prijsverhoging aangekondigd, en aan het verzoek van de minister om hangende het rentabiliteitsonderzoek. dat door het ministerie van Economische Zaken wordt ingesteld van deze prijs verhoging af te zien. heeft zij geen ge hoor gegeven. Met het oog hierop en gezien het prijs- en kostenverloop in deze sector heeft de minister in het ka der van de huidige politiek van prijs- stabilisatie deze prijsstop afgekondigd. De ambassadeurs van Groot-Brittannië, Frankrijk en de V-S. in West Duitsland hebben Donderdag in een nota aan de Sobjet-autoriteiten in Berlijn geprotesteerd tegen generaal Diborva's bekende ver klaring. dat Oost-Berljjn deel uitmaakt van de „Duitse Democratische Republiek". Deze verklaring die met klem wordt ver worpen is strijdig met het Westerse stand punt. De Westelijken houden vast aan de vier-landenstatus van Berlijn zoals die indertijd met de Sovjet-Unie is overeen gekomen. Ambassadeur Conant van de V.S. zou heden in Berlijn de toestand bespreken met de Amerikaanse autoriteiten aldaar. Gisteren besprak hij de zaak reeds te Bonn met dr Adenauer en de Westber- lijnse burgemeester dr Otto Suhr. Reuter verneemt uit Londen dat Dibor va's verklaring over de status van Oost- Berlijn regeringskringen in de Britse hoofdstad enige zorgen baart. Men acht het o.m. onvermijdelijk, dat de Westberlijners nu nog meer zullen aandringen op opna me van deze „buitenpost" in de West- dultse bondsrepubliek, zoals indertijd al ten sterkste werd voorgestaan door wij len burgemeester Ernst Reuter. De sta tus van de Westelijke troepen in de vroe gere Duitse hoofdstad zou na zo'n opna me verschillende problemen meebrengen. VV7" ANNEER men van het Capel- ler veer komt en over de dijk weg naar Krimpen aan de Lek wan delt, komt men langs de Noord. Maar zij, die daar in het voorjaar al passeerden, zullen dit stuk van hun wandeling niet meer herken nen, het is alsof sedertdien de oude „kleine kom" een meter in de grond is gezakt. Zo staat dan Krimpen aan de Lek ei voor en men heeft er zich bij neerge legd, omdat men de noodzaak inziet van de beveiliging des lands tegen het ge weld van storm en water. Maar nog al tijd is het hemd nader dan de rok en zo voelt de Krimpenaar het eerst dat hij met zijn huis ongeveer een meter onder de dijk zakt terwijl de overige Neder lander, zich alleen maar beveiligd ge voelen. Het mag geen verbazing wekken, da* er zich onmiddellijk een actie-comité „Gevolgen Dijkverhoging" vormde dat onder leiding van de heer W. Mijnlieff een geweldige werkzaamheid ontwik kelde. Er stond lueel wat op het spel. Krimpen aan de Lek heeft een be volking van 3600 zielen. „De vrees bestaatzegt de heer Mijnlieff, „dat een grot deel van het dorp afgebro ken zal moeten worden". Niets wees er in den beginne op, dal iemand anders de schade voor zijn re kening zou moeten nemen dan de huis eigenaren, want dijkhuizen bouwt men met alle risico's daaraan verbonden ten aanzien van de dijk zelf. Bij Dijkgraaf en Hoogheemraden va i de Krimpenerwaard vond men een willig oor en er werden allerlei projecten be keken, die tot de minste schade aan leiding zouden kunnen geven. Men dacht aan een kade langs de dijk en het op vijzelen van alle buitendijkse huizen, maar Waterstaat had hiertegen bezwaar omdat men geen huizen een rol wenste te zien spelen bij de waterkering. Even heeft de dijkaanleg stop gestaan toen men meende een voor allen aan vaardbaar plan te hebben gevonden. Helaas, na de bouwvacanties moest het Hoogheemraadschap melden, dat het plan was afgekeurd en besloten was eenvou dig tot ophoging van de dijken. Wel kwamen er geruststellende woor den van ministeriële zijde over vergoe dingen, maar een positief bevestigend schrijven bleef uit. „Illegalen" Intussen ging het werk gewoon door De dijk rees tot de bovenlichten, winke liers zagen hun etalages verdwijnen onder straatniveau, de leiding van be- Zo schilderachtig en vredig lag daar eens een hoekje in de „kleine kom" van Krimpen. zó ziet men hetzelfde hoekje thans. Het regenwater van de dijk loopt de huizen in. drijven ging zich reeds in andere gebie den oriënteren om het dorp te kunnen verlaten. Een groep ontevredenen, die het of ficiële comité te grote duldzaamheid verweet, verenigde zich in een illegale commissie, die met pamfletten werkte en zelfs werden symptomen van sabo tage waargenomen. Drie weken geleden werden tal van bedrijven stilgelegd, omdat men geen kans meer zag van de erven op de weg te komen en toen de heer Mijnlieff stad Dinsdag a.s. zal het treinverkeer tus sen Dordrecht en Sliedrecht van 9.50 tot 12.20 uur zijn gestremd. De treinen zul len worden vervangen door autobussen. Bij ongunstig weer gaat de stremming van het treinverkeer niet door. Dit zal echter pas één uur tevoren bekend zijn. Dinsdagmorgen omstreeks elf uur wordt dan namelijk een overspanning verwijderd uit de Baanhoeksspoorbrug over de Merwede om de doorvaart van een zeeschip mogelijk te maken. Er ....wordt dan doortocht verleend aan het de Philips Jubileumhal van 12.15 tot j 2300 ton metende motorvrachtschip „Par- 14.00 uur. gasport", gebouwd bij de N.V. scheeps- Noordzee. werf en machinefabriek „De Merwede" te Hardinxveld in opdracht van een Finse rederij op het eiland Pargas. Dinsdagmorgen vertrekt het schip om tien uur van de werf en met hoog water (omstreeks 10.50 uur) zal het tussen de brugpijlers doorvaren. De te verwijderen overspanning heeft een lengte van on geveer dertig meter en weegt 120 ton. Het brugdeel zal worden gelicht dooi de drijvende bok „Heracles" van de firma Kraaijeveld en Peters te Rotterdam. De werkzaamheden worden uitgevoerd on der leiding van de firma Penn en Bau- duin te Dordrecht onder toezicht van de Ned. Spoorwegen. Het schip zal Vrijdag 9 December een proeftocht maken op de en land weer eens afreisde, vernam hij dat men meende dat de zaak „tot rust gekomen" was en dat voorspelde het ergste. Over een afstand van 400 meter wer den reeds 26 woningen en 9 bedrijfs ruimten het slachtoffer. De totale scha- dekosten daarvan werden begroot op f336.800,en wie zou dat betalen? Totdat Woensdagavond een ministe rieel telegram bjj de Dijkgraaf binnen kwam, waarin werd bevestigd, dat het Rijk tot een regeling bereid bleek. Deze regeling komt overeen met een voorstel, dat naar voren is gekomen bij tussen het actie-comité en de Provin ciale waterstaat gevoerde besprekingen. Volgens de heer Mijnlieff behelsde het voorstel van destijds een bijdrage van het rijk van 75 procent in de kosten, be nodigd voor het opvijzelen van wonin gen; bij afbraak vergoeding van rijks wege voor de volledige taxatiewaarde vóór de dijkverhoging en honderd pro cent vergoeding voor de aanleg van af ritten. Deze regeling geldt alleen voor de bewoners aan de nu gereedgekomen 400 meter verhoging van „De Noord" en hiermee is geen precedent geschapen, al dus de dijkgraaf. Zij geldt dus niet voor de rest van het dorp en ook niet voor andere gemeenten. Andere dijkverho gingen zullen geval voor geval worden bekeken, zodat het actie-comité reden zegt te hebben actief te blijven. De nu toegezegde regeling zou derhalve gelden voor elf panden, die afgebroken moeien worden en voor veertien, die door opvij zelen weer op straathoogte kunnen ko men.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 5