Nieuwe Kamer waarschi centrum-links of centrum-rechts Vandaag beslissen socialisten Groter aandeel in welvaart Noodvoorziening weduwen en wezen Eerste Kamer over algemene politieke beleidslijnen Eden naar Washington Sabena-personeel wenst hogere salarissen Pravda' critiseert F oreign Office I ciAsr Even goed nadenken j Meer in loonzak je of meer vrije tijd Dinsdag 6 December 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN J Regering te vaag over loonvorming Liever door een loonsverhoging dan door werkti j d verkor ting Minister vraagt advies van de S.E.R. Bezwaren tegen KVP voorstel Woningnood, hnurvraagstuk en loonpolitiek de belangrijkste problemen Premier Marshall Vrijdag in Londen De staking bij de Mijn Maatschappij Curagao De Duitsers in Breda Lecoeur sticht nieuwe beweging Vracht op tankhoogte Amerikanen betalen het dubbele Aparte" behandeling in India WEERBERICHT .J De M. R. P. Positie der Gaullisten Een „republikeins front Christelijk Nat. Vakverbond Activiteit niet verminderen Singapore ,,een tweede Cyprus' Gevangenisstraffen geëist tegen aanstichters Dossiers worden in Bonn bestudeerd „Nationaal communisme in Frankrijk Voor Z. Afrikaanders: De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Over het algemeen veel bewolking met plaat selijk wat motregen. Krachtige tot matige wind tussen Zuid-West en West. Weinig verandering in temperatuur. Woensdag 7 December: Zon op 8.34, onder 16.32. Maan op 1.15, onder 13.04 uur NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT YENSTER op Frankrijk hl Frankrijk zullen op 2 Januari a.s. verkiezingen worden gehou den. In verband hiermede zijn op de openbare aanplakborden de rechten en plichten dienaangaan de aangeplakt. Zoals de foto toont is er belangstelling genoeg (Van onze correspondent) PARIJS,- Maandagavond. Meer cn meer beginnen de perspectieven voor de komende verkiezingen zich af te tekenen. Langzaamaan kan men zich gaan wagen aan voorzichtige schattingen omtrent de toekomstige verhouding tussen „rechts'' en „links'" het traditionale criterium! in de nieuwe Kamer. Voor Frankrijk is dit criterium overigens zeer vaag, op liet ogen-blik meer dan ooit, nu door de strijd tussen Faure cn Mendès-France de scheidingslijn tussen „rechts" en „links" midden tussen de (linkse!) partij der radicalen heen is gaan lopen. Men moet hierbij overigens wel in het oog houden, dat in de linkerzijde meestal een scheidingslijn pleegt te ontstaan tussen de communisten als extreem-links er,erzijds en de rest van de linkse partijen anderzijds. In zo'n geval wordt de as natuurlijk verplaatst naar rechts en kan er een rechtse meerderheid te voorschijn komen. Een linkse stembusoverwinning kan zodoende na enig tijd een rechtse Kamermeerderheid opleveren. Tenzij de communisten in de komende verkiezingen een overweldigende stemmen winst zouden maken, zal de toekomstige Kamermeerderheid dus of centrum links of centrum-rechts worden. Dit is ook de voor Frankrijk meest normale gang van zaken. Deze toestand is overigens hoogst on aangenaam voor de MRP. die princi pieel de scheiding tussen rechts en links afwijst. Dit vloeit voort uit haar pro gramma. In haar zedelijke beginselen is de MRP nu eenmaal nauw verwant met de rechterzijde, doch op sociaal ter rein kan de MRP nauw samenwerken met de socialisten. Uiteraard stelt deze stand van zaken de MRP vaak voor grote problemen. Hoe sociaal zij ook is ingesteld, nimmer kan zij met de laicis- tische opvattingen van de socialisten meegaan waar het de vrijheid van on derwijs en godsdienst en verder bijv. de gezinspolitiek betreft. Als onverbidde lijk criterium blijft de MRP eisen, dat de schoolwet Barrangé wordt opgehe ven. De rechterzijde Wat de rechterzijde betreft de meerderheid van de oude Kamer deze is tot een bloc samengedreven tengevol ge van de onbesuisde strijd, die Mendès- France heeft ontketend. Vooral dank zij het optreden van minister Pinay is het gelukt om de gematigden van rechts die bij de verkiezingen van 1951 m hopeloze verdeeldheid waren opgetreden tot volledige samenwerking te bewegen In het reeds sinds geruime tijd door de heer Duchet georganiseerde Nationale Centrum van- de Onafhankelijken. dat in de oude Kamer in totaal 135 tot ver schillende groepen behorende afgevaar digden telde, werd besloten om niet alleen eikaars candidaten te steunen, doch ook met gemeenschappelijke w31611 uit te komen. Reeds voor 70 departemen ten heeft dit Centrum lijsten opgestek. en daarbij is het zeer opgevallen, dat het Centrum der rechtse gematigden geen candidaat heeft gesteld tegenover de heer Martinaud-Deplat, die met Fau-re de oppositie leidt tegen Mendès France. Dit wijst er op, dat men de heer Faure zoveel mogelijk in de han i wil werken. Bovendien wenst het Cen trum, dat zoveel mogelijk lijstverbinding met de MRP zal plaats hebben. De Gaullisten bevinden zich in een tamelijk moeilijke positie. Als zij zelf standig gaan optreden hebben zij. gezien de zware klappen die het „Gaullismri' gekregen heeft, nagenoeg geen kans. Voor hen staat dus geen andere weg open dan zoveel mogelijk lijstverbindin gen aan te gaan. willen zij nog met een enigszins beduidend aantal in de Kamer terugkeren. Een grote strijd woedt op het ogenblik in hun kringen over de vraag, met welke partijen zij zich dienen te verbinden. De Gaullistische leider Chaban-Delmas wenst met Mendès- France samen te gaan, doch de grote massa voelt hier niet veel voor. De meesten zouden er de voorkeur aan ge ven met de gematigden samen te gaan. sommigen zelfs met de MRP. Chaban-Delmas heeft zich vandaag overigens opnieuw tot de zijde van Mendès-France bekend. Tezamen met de linkse radicalen van Mendès-France de socialisten en de radicalise rende groep van Mitterand heef: hij gisteravond een gezamenlijk protest ondertekend, waarin wordt verklaard, dat de regering druk uitoefent op radio en televisie, ten einde het nieuws te kleuren tint. met een voor Faure gunstige Het wordt niet onmogelijk geacht, dat deze vier groepen in de komende ver kiezingen als één links bloc, een „repu blikeins front" zullen optreden om een tegenwicht te vormen tegen de coalitie van de rechtse en centrum-groepen. Morgen, Dinsdag, komt het bestuur van de socialistische partij bijeen om in hoogste instantie te beslissen °ver de vraag met welke partijen de socialisten kunnen samenwerken. Zoals men weet. stellen de communisten alles in het werk om de socialist entot samenwerking over te halen. De heer Guy Mollet heeft overigens reeds uitdrukkelijk te kennen gegeven, dat hij hier minder dan niets voor voelt. Waarschijnlijk is zelfs, dat te dien einde een uitdrukkelijk verbod zal uitgevaardigd worden, alhoewel het even waarschijnlijk is. dat de partijen in de provincie dit verbod naast zich neer zullen leggen, met name in de Pas-de-Calais en in een aantal Zuidelijke departementen. Daarin schuilt natuurlijs «j //V-Y: Het verbondsbestuur van het Christe lijk Nationaal Vakverbond betreurt het zeer. dat de regering over de datum van invoering van de bedrijfstaksgewijze loon vorming in het vage blijft. Het Verbonds bestuur acht dit in hoge mate onbevredi- over een zaak, waarover nog al wat te gend en het is van oordeel, dat onmiddel- doen is. n.l. de verkorting van de arbeids- lijk aan het college van rijksbemiddelaars 1 tijd. In de „Volkskrant" van Zaterdag schreef prof. Romme een puntig artikel een groot gevaar voor Mendès-France, die reeds lang met het socialistische partij bestuur over een stembusaccoord onder handeld heeft. Lijstverbinding tussen Mendès-France's radicale aanhangers en der socialisten ligt uiteraard, voor de hand. Mendès-France zelf zou er alles voor voelen om met de steun van de commu nisten een linkse meerderheid op te bouwen. Bij de communisten zelf ontmoet hij echter grote tegenstand en dit za. blijven duren, tenzij Mendès-France zich voor een volksfront zou bekennen. Van deze hele toestand kunnen de so cialisten slechts profiteren. Zij zullen waarschijnlijk versterkt uit de verkiezin gen te voorschijn komen. Zoals men weet, heeft een commissie der Katholieke Volkspartij enige tijd ge leden een nota samengesteld betreffende een noodvoorziening voor weduwen en wezen Na in deze nota te hebben vast gesteld, dat een op korte termijn te treffen voorziening tot de eisen van sociale rechtvaardigheid behoort en dat hierbij op de totstandkoming van een herziene definitieve regeling op ringsbasis niet kan worden gewacht, ont vouwde de commissie een voorstel voor een noodregeiing weduwen- en we en- voorziening, die op korte termijn, m w king zou kunnen treden. In verband hiermede heeft minister Suurhoff een uitvoerig schrijven gericni tot de Sociaal-Economische Raad, waarin hij allereerst bovengenoemde nota rele veert en opmerkingen en enige bedenkin gen betreffende de technische uitvoering in het geding brengt. De minister meent, dat één van de voornaamste doeleinden van de voorgestelde noodregeiing, name lijk zoveel mogelijk weduwen buiten de armenzorgsfeer te brengen, door het voorgestelde niet zou worden bereikt en dat met betrekking tot de weduwen, die een iets groter eigen inkomen genieten, de regeling nauwelijks zinvol zou kun nen zijn. Daar de S.E.R. zich op verzoek van de staatssecretaris van Sociale Zaken reeds geruime tijd beraadt over een definitieve oplossing van het vraagstuk der weduwen- en wezenverzekering, heeft de regering het advies van de raad gevraagd: a. omtrent de gewenstheid van het Nadat zeer vele leden van de. Eerste Kamer in het voorlopig verslag omtrent de algemene politieke beschouwingen over de rijksbegroting hun warme in stemming hadden uitgesproken met het bezoek van het Vorstelijk Paar aan Su riname en de Nederlandse Antillen, ver klaren vele, kennelijke socialistische leden, zich aan te sluiten bij de rede uit gesproken door de heer Burger (P.v.d.A.) in de Tweede Kamer. Ook h.i. wordt de politieke situatie ten onzent beheerst door de tegenstelling: restauratie of vooruit gang. Wat de sociale politiek betreft staat voorop, aldus deze leden, de leniging van de woningnood, terwijl eveneens door hen zeer urgent geacht wordt een definitieve regeling van de ouderdomsverzekering, terwijl het probleem van de huurverho ging evenzeer om een oplossing vraagt. Natuurlijk kunnen niet alle desiderata tegelijk worden ingewilligd, maar er zal een rangorde moeten worden opgesteld. Voor het opvangen van de gevolgen van een verdere huurverhoging en voor ver betering van de arbeidsvoorwaarden zal °ok nog enige ruimte moeten blijven, zo menen deze leden verder. Verlaging van P^jzen bij gelijkblijvende lonen achten deze leden verder het meest gewenst. treffen van een noodvoorziening voor weduwen en wezen, in afwachting van de totstandkoming van een definitieve voorziening op verzekeringsbasis, b. zo de raad omtrent eerstgenoemde vraag in positieve zin zou adviseren omtrent de inhoud van een eventuele noodvoorziening voor weduwen en wezen, waarbij in het bijzonder het verband met de toekomstige verzeke ringsregeling. in het oog ware te houden De minister heeft hieraan toegevoegd, dat hij het op prijs zou stellen, wanneer de S.È R zijn advies zoveel mogelijk zou willen bespoedigen. De S.E.R. heeft dit verzoek van de mi nister in handen gesteld van de subcom missie invaliditeitsverzekering en wedu wen- en wezenverzekering. De eerste minister van Singapore, David Marshall, heeft te New-Delhi verklaard, dat Singapore wellicht ,-een tweede Cy prus" zal worden, indien Groot-Bfittannië niet tegen April 1957 de eis van de kolo nie voor onafhankelijkheid zal hebben in gewilligd. Marshall bezoekt India om de steun van premier Nehroe voor zijn streven te ver krijgen. Vrijdag- v.SPot hij te Londpn ver wacht voor besprekingen met de rege ring. Hij herhaalde, dat Singapore bereid is, ook na het verkrijgen van zelfbestuur, buitenlandse zaken en defensie door de Britten te laten behandelen. aanwijzing gegeven dient te worden, dat bedrijfstaksgewijze afwijkingen van de richtlijnen bij vernieuwing van collectieve contracten mogelijk zijn. Het C.N.V. drukt verder de wens uit, dat de Tweede Kamer bij gelegenheid van de begroting van Sociale Zaken en Volksgezondheid de regering zal kunnen bewegen, haar uitstel politiek te laten varen. Aldus staat te lezen in een verklaring van het C.N.V.. die gisteren in een te Utrecht gehouden vergadering werd op gesteld na beraad over de mededelingen der regering inzake de loonpolitiek in de memorie van antwoord, behorend bij de begroting van Sociale Zaken en Volks gezondheid. De officier van justitie te Willemstad op Curagao, mr W. R. Boom, heeft Woens dag tegen de voorzitter van de „United Mineworkers Union", J. A. Stewart, ge zien zijn strafkaart, een jaar gevangenis straf geëist en tegen de penningmeester, P. A. Blasse, acht maanden. Zij stonden terecht op beschuldiging van het verwek ken van staking onder de werknemers van de Mijnenmij. Curagao. De verdediger van beide beklaagden, de heer Rojer, bepleitte vrijspraak, aan gezien hij de tenlastelegging niet wettig en overtuigend bewezen achtte. Zijn ver zoek tot onmiddellijke invrijheidstelling van beide beklaagden wees de rechter af met het oog op de mogelijkheid van vlucht. De rechtbank bepaalde de uitspraak op over veertien dagen. Op de zitting was o.m. de wnd. gezag hebber van Curagao, de heer C. Kroon, aanwezig. Het Westduitse ministerie van buiten landse zaken houdt zich, volgens een D.P.A.-bericht. thans bezig met de toe komst van de Duitse oorlogsmisdadigers, die in Breda worden gevangen gehouden Men heeft de strafacten opgevraagd en is met het doornemen daarvan begonnen. Ook de minister voor vluchtelingenza ken, Oberlander, zal de stukken bestude ren. Naar deze vandaag te Bonn verklaar de, moet deze kwestie in onderhandelin gen met Nederland geregeld worden. Auguste Lecoeur, die eens een der drie belangrijkste leiders van de Franse com munistische partij was, heeft gisteren aan gekondigd. dat hij van plan is een demo cratische en nationalistische communisti sche" beweging op te richten. De 46-jarige ex-mijnwerker, die destijds als opvolger van de communistische par tijleider, Maurice Thorez, werd beschouwd, heeft verklaard, dat zijn nieuwe beweging alle communisten, die uit de partij zijn gestoten, met open armen zal ontvangen. Lecoeur werd, zoals bekend, vorig jaar uit de partij gestoten. Het leek ons om vorm en inhoud van belang nog ruimer kring van's professors zienswijze kennis te doen nemen. Hieron der volgen de voornaamste passages uit Romme's betoog: Bij de begrotingsbehandeling van Eco nomische Zaken deze week in de Twee de Kamer is ook het vraagstuk van de werktijdverkorting even op het tapijt ge weest. In de komende week, wanneer Sociale Zaken behandeld wordt, zal het nog wel andermaal ter sprake komen Minister Zijlstra heeft daarbij terecht een scherp onderscheid gemaakt tussen de vraag van werktijdverkorting in de mij nen en de vraag van werktijdverkortin' in het algemeen. Het kan best zijn, da er voor de mijnarbeid, in verband mt zijn aard en met de omstandigheden waai onder hij moet worden verricht, bijzondc re reden bestaat tot verkorting van d arbeidsduur. Deze vraag is stellig al! onderzoek waard. Maar over het vraag stuk in het algemeen zegt een beslissin ten gunste van verkorting van de arbeids duur in de mijnen nog niets. Men kan zich afvragen, of het wel juisi is, van een algemeen vraagstuk vai werktijdverkorting te spreken. De indus striële ontwikkeling kan daartoe aanlei ding geven ik denk hierbij in het bij zonder aan de invloed van dg vreedzame atoomontwikkeling maar zover zijn wij practisch op het ogenblik nog niet. Zoals de zaken nu staan, lijkt het nut tig, nog eens te herinneren aan het wijze woord van Aalberse, die bij de indiening van zijn Arbeidswet de hoop uitsprak, dat het de laatste maal zou zijn, dat een wet op de arbeidsduur zo centralistisch opgezet aan de orde zou moeten komen. Aalberse dacht aan de ontwikkeling in de richting van publiekrechtelijke be drijfsorganisatie, aan de vaststelling van de arbeidsduur per bedrijfstak, waarbij dan met de eigenaardigheden van elke bedrijfstak en met de daar levende wen sen van de bedrijfsgenoten beter rekening zou kunnen worden gehouden. Verkorting van de arbeidsduur, anders dan om redenen ontleend aan de aard en de omstandigheden van het werk, is een vorm van verruimde deling in toegeno men welvaart. Maar zij sluit tot zekere hoogte andere vormen uit, of beter: zij remt andere vormen af. Zij remt af een verhoging van het arbeidsinkomen, die zonder verkorting van de arbeidsduur wel mogelijk ware. gij remt af de mogelijk heid voor de arbeider, om met zijp inko men verder van de grond te komen, niet te blijven steken in het vlak van een re delijk bestaansminimum, daarbovenuit zich inkomen te verwerven, mede :e geraken tot bezitsvorming. In het algemeen lijkt het mij, in de huidige ontwikkelingsfase, voor de eman cipatie, de verheffing, van de arbeiders stand veel voornamer, zich tot meer wel vaart en meer welstand op te werken dan zijn deel in de welvaartsverruiming te zoeken en te vinden in korter arbeidsduur en met zijn gezin te blijven leven op het vlak waarop de eindjes zo dikwijls maar moeizaam bij elkaar zijn te brengen. Wie in toenemende welvaart de gelegen heid wil aangrijpen, om voor zich en de zijnen tot een ruimer bestaan te komen, moet men niet dringen of dwingen in de richting, zijn deel van de welvaartsver meerdering thuis gestuurd te krijgen in de vorm van meer vrije tiid. Belangrij ker dan meer vrije tijd lijkt mij, in het algemeen gesproken, een wezenlijk vrijer bestaan. Zeven-en-een-halve maal zo hoog als het onderstel van de wagen is de vracht, die hij draagt! Twee Rotterdamse tran sportondernemingen, de firma's Heykoop en Nico Nijman voerden gisteren geza menlijk dit ongewone transport uit op het terrein van de E.N.C.K. te Vlaardingen. Het ging er om een negen meter hoge converter over een afstand van 500 meter te verplaatsen van de wal (waar het ge vaarte per schip was aangevoerd) naar een nieuw fabrieksterrein. De auto werd als het beste transport middel verkozen. Het gevaarte, dat 26.000 kg. weegt, ging er op. „Geen vrachtje om mee door de Maas tunnel te rijden", merkte de chauffeur laconiek op. Russische „praat'' in Azië Vele andere leden deelden mee aan een kabinet op brede basis verre de voorkeur te geven. Deze leden spraken verder de hoop uit, dat de activiteit van het kabi net, inzonderheid wat de meest nijpende problemen betreft, niet zou verminderen door de overweging dat wellicht na af loop van de komende verkiezingen een kabinet van andere samenstelling zou kunnen optreden. Ook deze leden doelen daarbij voornamelijk op de woningnood, het huurvraagstuk en de loonpolitiek. Zij verwachtten, dat in de nog resterende tijd op een voor ieder duidelijke wijze het standpunt van het kabinet ten aanzien van de genoemde onderwerpen zou wor den uiteengezet, en dat daarnaar zou wor den gehandeld. Zij betreuren'het, dat de economisch gunstige tijd om de proble men van w ,-iingbouw en huur op te los sen niet was gebruikt. Wat de loonpolitiek betreft, achtten deze leden de tijd geko men dat de regering haar bemoeiingen te dien aanzien terugbrengt tot een zekere bewaking of controle. Verder verklaren zij de tegenstelling progressief-conserva- tief van de hand te wijzen als zijnde ir reëel en getuigend van onderschatting van het politieke inzicht der kiezers. (Van onze correspondent) BRUSSEL, Maandagavond. Het gerucht deed de ronde, dat alle pi loten van die Sabena, met uitzondering van de boordcommandanten, ontslag had den genomen, om by een Amerikaanse luchtvaartmaatschappij in dienst te tre den. Dit klonk vrp omvaarschynljjk en bij nadere informatie is dan ook gebleken, dat tot nu toe geen der piloten ontslag had genomen. Wel is het vliegend perso neel van de Sabena zeer ontevreden over de huidige arbeidsvoorwaarden en het heeft in principe besloten tegen 1 Juni van het volgend jaar het huidige arbeids contract op te zeggen, indien intussen geen bevredigend accoord tussen genoemd personeel en de Sabena-directie tot stand zal zön gekomen. De boordcommandanten, de piloten, na vigators, radiotelegrafisten, stewards en stewardessen, die volgens het lopende contract een vaste bezoldiging hebben en verder per vlieguur worden betaald, vra gen thans een minimumloon, dat over eenkomt met 35 vlieguren. Wat boven de honderd uren wordt gepresteerd zou dan als overuren moeten worden aangemerkt. Er bestaat op het ogenblik geen overeen komst betreffende het pensioen voor ge noemd personeel. Zij vragen nu pensioen vanaf de leeftijd van 45 jaar, waarvoor men natuurlijk de vereiste premies wii betalen. Het is niet zozeer een kwestie van de vergoedingen, die een rol speelt. De Belgische piloten worden niet slecht be taald. Een boordcommandant bijv. ver dient tussen de 30 en 40 000 Belgische francs per maand, doch zij hebben thans geen zekerheid, dat zij dit salaris zullen blijven verdienen. Buiten de vaste maandelijkse vergoedingen wordt het gen wordt, o.m. in verband met stakin gen, slecht weer, enz. In geval van een ramp heeft de weduwe van een boord commandant slechts recht op een pen sioen van 600.000 B. francs of een lijf rente van maar 3000 B. francs per maand. Het is bekend, dat een Amerikaanse luchtvaartmaatschappij op het ogenblik in Europa een honderdtal piloten zoekt, die, naar verluidt, bij minder prestaties het dubbele zouden kunnen verdienen van wat thans door de Sabena aan haar piloten wordt betaald. Dit wil evenwel personeel niet betaald als niet gevlo- niet zeggen, dat deze laatsten hun maat schappij zouden verlaten om naar de Amerikaanse maatschappij over te gaan. De regering houdt zich thans met dit con flict bezig en men verwacht t.z.t. een mmst.ige afloop Sir Anthony Eden, de Britse premier, heeft gisteren in het Lagerhuis bekend gemaakt, dat hij tegen het eind van de maand naar de V. S. zal reizen, waar hij gedurende enkele dagen de gast zal zijn van president Eisenhower. Op 30 Decem ber zal de premier, vergezeld door mi nister MacMillan, te Washington aanko men. Na hun verblijf te Washington zullen de beide Britse staatslieden tevens een bezoek aan de Canadese hoofdstad Otta wa brengen. Op het Witte Huis werd gisteravond verklaard, dat president Eisenhower ongeveer een week geleden premier Eden heeft uitgenodigd. Tegen het einde van de vorige week heeft Sir Anthony de uit nodiging aanvaard. In diplomatieke kringen te Washing ton wordt speciale betekenis toegekend aan het tijdstip van het bezoek van Eden Verwacht werd, dat Eden besprekingen zou voeren met president Eisenhower Prof. dr J. E. de Quay, commissaris der koningin in de provincie Noord Brabant (links) biedt de nieuwe Aartsbisschop van Utrecht, mgr dr B. J. Alfrink zijn gelukwensen aan ter gelegenheid van zijn installatie vóór het bezoek aan Engeland van maar schalk Boelganin, de Russische nremier en Kroesjtsjef, de secretaris van de Sovjetrussische communistische partij, in het komende voorjaar. Men is te Washing ton van mening, dat het Russische be zoek aan Engeland niet louter een vriend schappelijk gebaar zal zijn, doch ook ge paard zal gaan met ernstige besprekin gen over de nog steeds bestaande me ningsverschillen tussen de Sovjet-Unie en de Westelijke mogendheden. Volgens Reuter zal Eden ongetwijfeld het standpunt 'van Eisenhouwer willen weten over de wenselijkheid om de ont vangst van de Twee Russische leiders door te laten gaan, gezien de toenemen de critiek op het Westen van de kant der Sovjet-Unie, critiek, die gedeelte lijk door de beide Russische leiders persoonlijk werd geleverd tijdens hun Aziatische reis. Er wordt reeds druk op de Britse premier geoefend door som mige politieke kringen in Engeland en een groot deel van de conservatiefge- zinde pers om de uitnodiging aan de Russische leiders in te trekken. Verwacht wordt verder, dat de Britse en Amerikaanse leiders de militaire be hoeften van het Westen zullen bestude ren. Er zijn reeds tekenen dat de Weste lijke staatslieden hun opvattingen over hetgeen nodig is om een militaire bedrei ging het hoofd te beden, beginnen te ver anderen ten gunste van een positievere politiek van economische bijstand aan be vriende en neutrale landen teneinde te pogen hen tegen „economische communis tische penetratie" te versterken. Het officiële Russische blad „Pravda" heeft het Britse ministerie van buiten landse zaken er van beschuldigd, dat het steun geeft aan „verdraaide verslagen" van redevoeringen, welke door partij secretaris Kroesjtsjef in Azië zfln uitge sproken. „Pravda" doelde op de in de Westelijke pers verschenen verslagen van hetgeen, de m Sovjet-leider had gezegd bt} een bezoek aan de Gouden Pagode te Rangoon. Hij zou toen, zoals gemeld, tegenover de Bir- manen het volgende verklaard hebben: ,,de Britten noemen u wilden, alhoewel de Birmaanse tempels tweemaal zo oud zijn als de Engelse kerken". Volgens de „Pravda" echter had alleen een Bir maanse functionaris gezegd, dat de pa gode was gebouwd voordat er een Britse natie bestond. Het feit, dat het hoofd van de voorlichtingsdienst van het Foreign Office, Sir George Young de uitlating van Kroesjtsjef „belachelijk" had ge noemd, was een bewijs, dat de Britten weer „in de oude fout" waren vervallen, aldus het Russische blad. „Pravda" herinnerde aan de vervan ging in dit verband van Peter Matthews als woordvoerder van het Foreign Office vorige week, omdat hij een verklaring van premier Boelganin „door en door huichelachig" had genoemd. Intussen heeft Sir George Young naar aanleiding van vragen over de jongste uitlatingen van Kroesjtsjef in Birma verklaard, dat het patroon van de rede voeringen van de Sovjet-leider tamelijk duidelijk wordt. Hij achtte het niet no dig er dagelijks commentaar op te le veren. Over de aard van het „patroon" wilde hij zich overigens niet uitlaten. Premier Nehroe van India heeft giste ren verklaard, dat Zuid-Afrika niet op gelijke voet met de andere landen van het Britse gemenebest behandeld zou mo ten worden bij de toepassing van een wet, volgens welke staatsburgers van het Brit se Gemenebest bepaalde privileges in In dia krijgen op basis van wederkerigheid. Volgens een door hem ingediend aman- dement zal voor het verlenen van bijzon dere rechten aan Zuidafrikanen eerst het parlement moeten worden geraadpleegd Sprekend over het gemenebest zeide Nehroe, dat <je band tussen India en deze gemeenschap „een grote steun is geweest voor de grote zaak van vrede en samen werking". Hij hoopte, dat het volgend jaar de Goudkust tot het Gemenebest zal toetreden en dat tenslotte hetzelfde het geval zal zijn met Singapore en Ma- lakka. ..till

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1