Nederland houdt vast aan de ontwerp-agenda Groot-Brittannië handhaaft H-bom-plannen PATER KAMMERER O.F.M. BEHOUDEN IN NEDERLAND TERUGGEKEERD Delta-commissie inzake volgorde brengt advies uit van afdamming Dulles laakt verklaringen van reizende Sovjet-bazen iliPif waar het eerst? Eens dood gewaand Brits-Grieks accoord in zicht Koffie en thee goedkoper Gaat Attlee heen? Eden verklaart in Lagerhuis: N ieu w-Guinea-ontd ekkin gsreizi ger the man who beats the aeroplanes Sluiting Oosterschelde noodzakelijk Vier doden op de weg Woensdag 7 December 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN De Nederlands-Indonesische besprekingen Amer. manoeuvres eisten 32 doden Haringvliet het eerst Nieuw schip passeerde brug Baanhoek New-Yorkse telefoon gesprekken worden afgeluisterd Het ongeluk in de Haagse Venestraat Indiase hartstochten over Goa werden gestimuleerd Koudere lucht met buien WEERBERICHT NEDERLANDINDONESIË Anak Agung Donder dag naar Den Haag MOORD OP NEDER LANDER DUYSINGS De kivestie-Cyprus Sluizen Voor financiële en politieke doeleinden De weerverwaehting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Opklaringen maar ook enkele buien. Matige tot krachtige wind tussen West en Noord. Iets kouder. Donderdag 8 December: Zon op 8.36 u., onder 16.31 u.; Maan op 2.28 u., onder 13.24 u. WE SCHIEDAMSCHE COURANT!-"'*" Naar wij vernemen, is dc Indonesische ambassadeur met bijzondere missie, mr TJtoyo Ramelan, gistermiddag teleto- nisch medegedeeld, dat de Nederlandse regering niet bereid is wijzigingen aan te brengen in de ontwerp-agenda, zoals deze tijdens het vooroverleg tussen minister Luns en mr Utoyo voor een Nederlands- Indonesische conferentie is opgesteld en door beiden is aanvaard en door de Indo nesische zaakgelastigde in Den Haag, Kweedjiehoo, tijdens zjjn verblijf in de Indonesische hoofdstad in besprekingen met zijn regering is toegelicht. Het Nederlandse standpunt is ter kennis gebracht aan mr Utoyo door de regerings commissaris voor Indonesische aangele genheden, mr Blom, na contact met minis ter Luns in New York en de Nederlandse ministerraad. Naar wij vernemen, is er voor Neder land te minder aanleiding om de oor spronkelijk door minister Luns en mr Utoyo aanvaarde agendaformulering te herzien, aangezien van Nederlandse zijde is accoord gegaan met drie Indonesische voorstellen voor de agenda, terwijl het enige Nederlandse voorstel voor de agenda door de regering te Djakarta niet is aan vaard. De drie door Indonesië voorgestelde punten zijn: herziening van het Unieproto col van 1954 en beëindiging van het Unie- verband, herziening van de financieel- economische overeenkomst en bespreking van het vraagstuk-Nieuw-Guinea met dien verstande, dat van Nederlandse zijde niet over de souvereiniteit over dat gebieds deel zal worden gesproken. Het enige Nederlandse voorstel voor de agenda is de bespreking van andere vraagstukken, die door een van beide partijen mochten worden opgebracht en van belang kunnen zjjn voor de verbe tering van de betrekkingen tussen beide landen. Minister Van de Kiejl eventueel VQorzitter De Nederlandse woordvoerder deelde Dinsdagavond mede, dat hij nog geen mededeling kon doen over het exacte punt, waarover nog verschil van mening bestaat. Hij voegde hieraan toe, dat wan neer Woensdagochtend ook de Indone sische regering kan instemmen met de agendaformulering, waarmede mi Utoyo zich accoord heeft verklaard, het nog steeds mogelijk is, dat deze week de con ferentie kan worden bego'nnen. De woord voerder zei verder, dat het nog niet be kend is, wanneer minister Luns, die, zo als bekend, in New York verblijft, in Ne derland zal terugkeren. Mocht minister Luns niet in Den Haag aanwezig zijn bij de aanvang van de conferentie, dan zal minister Van de Kieft als voorzitter van de Nederlandse delegatie optreden. De Indonesische minister van buiten landse zaken Anak Agung gde Agung heeft heden medegedeeld, dat hij Donder dag naar Den Haag zal vertrekken. Naar de woordvoerder van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken ver klaarde, zal hedenavond een gemeen schappelijk Nederlands-Indonesisch com muniqué worden uitgegeven. Een verkla ring in gelijke zin werd Dinsdagavond na afloop van de kabinetszitting afgelegd door de minister van voorlichting, Sjam- suddin Sutan Makmur, die hieraan toe voegde, dat, als er niets tussen komt, de Indonesische delegatie Donderdag naar Nederland zal vertrekken. Minister Makmur weigerde commentaar te leveren op de bes'issing van de Nahda- tul Ulama om geen zitting te nemen in de delegatie naar Nederland, omdat zij ervan overtuigd is, dat de besprekingen niet de gewenste resultaten zullen ople veren. Met het K.L.M.-toestel uit Rome arri veerde Dinsdagavond op Schiphol Pate Kammerer uit Nieuw Guinea. Deze gees telijke was de eerste, die op Nieuu Guinea een ravijn heeft betreden, waai volgens de overlevering de dood heerste Hij werd als vermist opgegeven, doe) keerde later weer terug. We zien hei hier als middelpunt van een groep joui nalisten op de luchthaven bij het geve van een kort verslag. met Djakarta. Tijdens de Indonesische kabinetsvergadering van Dinsdag had mr Utoyo enkele malen een langdurig onderhoud met minister Anak Agung gde Agung in het kabinet van de Indonesi sche minister-president, Harahap, terwijl de regering daar bijeen was. Tot na mid dernacht Javatijd, duurde deze vergade ring nog voort. Vandaai; definitieve beslissing van Indonesië verwacht Naar wy van Indonesische zydc verne men, zal het Indonesische kabinet van daag opnieuw bijeenkomen. Verwacht wordt, dat deze vergadering tot een defi nitieve beslissing van Indonesië ten aan zien van de conferentie zal leiden. Daders bekenden Voortdurend telefonisch contact van Utoyo met Djakarta Inmiddels heeft mr Utoyo gisteren voortdurend in telefonisch contact gestaan In politieke kringen op Cyprus werd gisteravond voorspeld, dat binnen enke le dagen zou worden bekend gemaakt, dat Groot-Brlttanië en Griekenland het eens zijn geworden over een oplossing van de kwestie Cyprus. In genoemde krin gen werd vernomen, dat deze oplossing de instemming zou hebben van aarts bisschop Makarios, de leider van „Eno- sis", de nationalistische beweging, die Uvert voor aansluiting van het eiland bij Griekenland. Het accoord zou inhouden, dat Groot- Brlttannië 't beginsel van zelfbeschikking voor de Cyprioten formeel zou erkennen, doch voor de verwezenlijking hiervan zou geen specifieke datum vastgesteld worden. Dank zij de samenwerking tussen de Djakartaanse en Bandungse politie zijn drie personen gearresteerd, verdacht van moord op de Nederlander Th. Duysings, eind October jl. in Kebon Sirih te Dja karta. Twee van hen werden in Djakarta ge arresteerd en de derde in Bandung. Tij dens het verhoor door de politie beken den zij de moord te hebben gepleegd en het slachtoffer van rp. 200.te hebben beroofd. In leven was Th. Duysings ma kelaar. Naar wij uit vakkringen vernemen zijn met ingang van heden. 7 December, de prijzen voor de consument zowel voor koffie als voor thee verlaagd. De prijs vermindering bedraagt 7 tot 16 ets. voor een pakje koffie van 250 gram en 2 tot 6 cents voor een pakje thee van 100 gram. De vorige prijsverlaging geschiedde met ingang van 17 Mei j.l„ toen de ver mindering zowel voor een pakje koffie van 250 gram als voor een pakje thee van 100-gram 8 tot 10 ets bedroeg. Veel Labourleden van het Britse parle ment geloven, dat Clement Attlee Donder dag a.s., op een bijeenkomst van de La- bourfractle van het parlement, zijn aftre den als leider der partij zal bekend ma ken. Attlee wordt de volgende maand 73 jaar, „Bij „atoomoefeningen", die onder de codenaam „Sagebrush" zojuist in de Ame rikaanse staat Louisiana zijn beëindigd zijn 32 officieren en manschappen om het leven gekomen In totaal namen 140.000 militairen aan de manoeuvres deel. De oefeningen hebben ongeveer drie weken geduurd en zij waren de grootste sinds het einde van de oorlog. Vijftien militairen werden gedood bij ongelukken met legervoertuigen en zeven tengevolge van verkeersongevallen ver oorzaakt door burgers. Twee soldaten zijn verdronken en twee gedood bij een onge luk met een hefschroefvliegtuig. De ove rige sterfgevallen waren het gevolg van kleinere ongevallen en ziekten. Premier Sir Anthony Eden heeft giste ren in het Britse Lagerhuis verklaard, dat Groot-Brittannië bij zijn besluit blijft zelf een waterstofbom te maken. Hij zei- de, dat de Britse regering het maken en het bezit van de bom beschouwt als „af schrikwekkend middel tegen oorlog". De premier zeide dit in antwoord op een vraag van het Lagerhuislid voor de Labourpartij, Roy Mason, of Eden bij zijn Dinsdagmiddag verliet het twee mil- liardste ei de veiling van de A.B.T.B. (de Aartsdiocesane Boeren en Tuinders Bondte Arnhem. Dit bijzondere ei kreeg dan ook de onverholen aandacht dat blijkt wel uit deze foto v.l.n.r de directeur van de veiling, de heer J. A. Wegdam, de heer K. A. A. Rouwenhorst van het Bedrijfschap voor Pluimvee en Eieren en de heer J. G. Konings van het Nederlandse Eierencentrale Bureau. komende besprekingen met president Eisenhower en maarschalk Boelganin zal voorstellen het aantal proefnemingen met atoom- en waterstofbommen te beperken tot een per land per jaar. De premier zeide, dat hij bereid zou zijn te spreken over manieren om proef nemingen te regelen en te beperken, in dien hierbij met de positie van Groot- Brittannië rekening wordt gehouden. In doorgaans welingelichte kringen neemt men aan, dat premier Eden presi dent Eisenhower om toestemming zal verzoeken Eniwetok te gebruiken voor de proef met de Britse H-bom, zo meldt het Franse persbureau A.F.P. uit Lon den. De proef zou in het voorjaar van 1956 gehouden worden Australië zou zich echter verzetten tegen het gebruik van de Montebello-archipel. (Van onze Amsterdamse redactie). „Ik heb het onmiddellijk ontkend en ze geloofden me direct". Dit korte nuchte re commentaar gaf pater Misaël Kamme rer O.F.M., missionaris op Nieuw-Guinea, die gisteravond op Schiphol voor een jaar verlof in zijn vaderland arriveerde, toen hem werd gevraagd wat eigenlijk zijn reactie indertijd is geweest op zijn eigen doodsbericht. Pater Kammerer- die in 1947 naar Nieuw-Guinea vertrok, is, gelijk bekend, op 9 September 1952 abusievelijk dood gemeld. Hij placht geregeld ontdekkings reizen te ondernemen naar de onherberg zame streken van het eiland, die veela1 tevoren nog nooit door een blanke waren betreden. Bij een van die tochten nu naar de Baliem-vallei waren zijn dra gers angstig weggelopen. Een hunner, ge naamd Jonas Motte, vertelde de autori teiten, dat de pater door de Ndanis-stam was vermoord, doch anderhalve maand later keerde de missionaris behouden op zijn missiepost terug. „Men heeft die geschiedenis te veel op geblazen. Het was niets bijzonders", zo zei pater Kammerer c"iv0udigweg. Hij is later nogmaals naar de Baliem-vallei ge togen en toen met meer succes. „De dra gers 'iepen tenminste niet weg". Korte tijd later daalde in die streek een vlieg tuig van de Amerikaanse zending. Hij wordt daarom wel genoemd „The man- who beats the aeroplanes" (De man, die de vliegtuigen voor is geweest). Op een van zijn reizen is hij vergezeld door onze redacteur M. W. Duyzings, die van zijn belevenissen een aantal reporta ges heeft gegeven in onze edities van be gin 1954. „Het laatste jaar ben ik rustig m mijn missiestatie gebleven". De „paro chie" van pater Kammerer, die twee ste vige dagmarsen groot is, telt 150 chris tenen. Gedurende zijn afwezigheid zijn aan de O.F.M. zorgen van dezen toevertrouwd pater Chr. Severins „Wat ik het komende jaar in Neder land ga doen, weet ik nog niet. Mijn oversten vonden, dat ik vacantie nodig had", zo vertelde de missionaris. „Het ligt wel in de lijn der verwachtingen, dat ik weer naar Nieuw-Guinea zal gaan, maar een definitieve beslissing is hierover nog niet genomen." Pater Kammerer merkte nog op, dat hij veel meer zou kunnen bereiken, indien hij de beschikking had over een vliegtuig. „Liefst een helicopter". De ouders van de missionaris, zijn broers, onder wie pater Reinhard O.F.M., die leraar wiskunde is aan de HBS te Bolsward, en zusters en tal van confraters, kwamen de eens verloren gewaande gisteravond afhalen. Hun geduld was wel lang op de proef ge steld, want het vliegtuig landde met een vertraging van zes uur. Het weer zien met zijn familieleden was er des te onstuimiger door. ,,Je ziet er patent uit". Daar was men het unaniem mee eens. Boekenfiguur Pater Kammerer is dank zij zijn toch ten de hoofdpersoon geworden van twee boeken. Jan van Eechoud schreef over hem onder de titel „Woudloper Gods" en ook Matthieu Smedts wijdde in zijn werk „No tobacco, no hallelujah", een hoofdstuk aan de ontdekkingsreizen van de missionaris. De „veel besproken" priester werd in 1918 te Oud-Beijerland geboren. Hij werd in 1944 gewijd. Zijn eerste werkterrein in Nieuw-Guinea was de enclave der Monis in het gebied der Ekaris, dat gelegen is bij de Wisselmeren. Hij heeft zich in de afgelopen jaren de talen en gebruiken dezer stammen weten eigen te maken en carteerde hun woon- terrein. Met hetzelfde vliegtuig arriveerde gis teravond ook pater Adias van de Sande O.F.M., overste van de eerste Nederland se missiepost in Japan, Kitami. Deze mis sionaris vertrok 8 jaar geleden naar Chi na. De boot, waarmee hij toen reisde, vloog in Genua in brand en hij verloor al zijn bezittingen. Pater Van de Sande moest toen onverrichterzake naar het moederland terugkeren, waarna hij ten tweeden male, en nu met meer sycces, koers zette naar China. Enige jaren ge leden wezen de communisten hem uit. Hij heeft toen de opdracht gekregen in Japan een missiepost te beginnen. Pater Van de Sande is nu wegens gezondheids redenen vervroegd met verlof gekomen. Het afsluiten van de Oosterschelde is uit een oogpunt van veiligheid onverbrekelijk verbonden aan het afsluiten van Haringvliet en Brouwers- havense gat. Dit blijkt uit het vijfde interim-advies van de Deltacommissie aan minister Algera. In dit advies geeft de commissie nadere beschouwingen in verband met de afdamming van de zee-armen als aanvulling op het derde advies waarin in grote lijnen systeem en volgorde der werken wer den vastgelegd. In het vijfde interimrapport wordt de aanbevolen volgorde der werken nader omschreven. Afsluiting vam het Haring vliet wordt vanweg de wellicht geringe re technische moeilijkheden en de spoe dig te bereiken grotere veiligheid van het zeer kwetsbare achtergebleven gebied als eerste werk aanbevolen. Bij sluiten van in deze dam ontworpen sluizen (voor namelijk tegen ijsgang) zal in geval van stormvloed, de waterstand op Haringvliet Hollands Diep en direct aansluitende wa teren terug te brengen zijn tot op de op een na hoogste waargenomen waterstand. Om technische en waterloopkundige redenen is het nodig, vervolgens de Gre- velingen zo oostelijk mogelijk af te dam men. Ten westen van die dam zullen de stormvloedstanden enige decimeters wor den verhoogd. Op Krammer, Volkerak, Hollands Diep en Haringvliet zullen de stormvloedstanden dan echter verder worden verlaagd. De commisie onder zoekt nog ,of het in die tijd reeds wense lijk is, Donge, Oude Maasje en de Bies bos verder af te sluiten. Volkerak nog in studie Na het afdammen van de Grevelingen geeft de commisie er de voorkeur aan, de Oosterschelde ai te sluiten, alvorens met het Brouwershavense Gat te begin nen. Men verkrijgt dan eerder de beoog de veiligheid. In de overgangsperiode zouden de zeeweringen westelijk van de Grevelingendam moeten worden ver sterkt. De 'factoren, die gepaard gaan aan het afsluiten (dam plus schutsluizen) van het Volkerak worden nog bestudeerd. Men weet nog niet of men het Volkerak zal afsluiten vóór of na het afsluiten van de Oosterschelde, doch in elk geval wel na het afsluiten van Haringvliet en Greve lingen. Tal van vragen op het terrein van stroom-snelheden, oeverbeveiliging, scheepvaart en ontzilting hangen hier mede nog samen. Stormvloedkering in de Waterweg? De commissie is tot de conclusie geko men, dat de versterking van de hoofd- waterkeringan in het zuidwesten des lands gebaseerd moet zijn op stormvloed- standen, die ruim een meter hogeT zijn. dan de aldaar waargenomen hoogste standen van 1 Februari 1953. Allereerst komen bij de versterking der hoofd-waterkeringen de noordelijke oever van de Waterweg en de Nieuwe Maas in aanmerking. De commissie acht de capaciteit der Nederlandse aanne mers voldoende om tegelijk met de Wa terweg en de Westerschelde te beginnen, evenals met de versterking der zeewerin gen, die buiten de afdammingen komen te liggen. Het maken van een stormvloedkering in de Waterweg wordt door een aparte commissie op technische en nautische mo gelijkheden onderzocht. Aan keringen in Lek en Noord kan niet worden gedacht, aldus het rapport, omdat de stormvloed standen op de Waterweg dan aanzienlijk zouden worden verhoogd. Hetzelfde geldt voor een kering in de benedenmond van de Oude Maas. ook al met het oog op de veiligheid van centraal Holland. Wel acht men een stuw in de Oude Maas nodig. Het Spui behoeft niet te worden geslo ten. De commissie beveelt het bouwen van een schut- en een spuisluis in de dam van het Haringvliet aan en een spuisluis in de Brouwerhavensedam. Het leggen van sluizen in de Oosterscheldedam en de dam in het Veregat wordt ontraden vanwege zoutwaterpenetratie in de toe komstige zoetwaterbekkens. In de Gre velingendam moet een schutsluis komen, evenals in de dam door de Zandkreek. Ten aanzien van te verwachten stroom- snelheden en hoog- en laagwaterstanden na de sluitingen deelt de commissie mee dat bij normale zeestanden de snelheid in de Waterweg geringer zal worden, ter wijl de snelheid in de Noord aanvaard baar zal blijven voor de scheepvaart. In de benedenrivieren zullen geen ingrij pende wijzigingen plaats vinden, al za de laagwaterstand aanzienlijk hoger wor den en de hoogwaterstand iets lager. Speciale aandacht wijdt de commissie aan de afvoer bij ijsgang. De Volkerak dam zal regelmatige afvoer van drijfijs langs Hollands Diep en Haringv'iet be vorderen. Dit ijs kan dan via de sluizen van de dam in het Haringvliét worden gespuid. Treinen konden niet verder Het treinverkeer tussen Sliedrecht en Dordrecht is gisteren enkele uren ge stremd geweest. Omstreeks 11 uur werd namelijk een overspanning uit de brug bij Baanhoek verwijderd om de doorvaart van het 2300 ton metende nieuwgebouw de motorschip „Pargasport" mogelijk te maken. Hoewel er een straffe wind stond, konden de werkzaamheden vlot worden uitgevoerd. De overspanning, die 120 ton weegt en plus minus 27 meter lang is, werd gelicht door de drijvende ook „Heracles". De „Pargasport" is gebouwd bij de N.V. scheepswerf en machinefabriek „De Merwede" te Hardinxveld en is bestemd Op de Troelstrakade-hoek Melis Stoke- laan te 's Gravenhage is gisteren de 67- jarige A. M. van den B„ toen hij met een fiets aan de hand de rijbaan overstak, aangereden door een vrachtauto, bestuurd door de 39-jarige A. Th. M. uit Voor burg. De man werd ernstig gewond en opgenomen in het ziekenhuis aan de Zuidwal, waar hij een uur later is over leden. Vanwege het feest van St Nicolaas. pa troon van de parochie, wilde de 73-jarige E. M. te Meyel zich gisteren per fiets naar de Hoogmis begeven. Hij stak waarschijnlijk zonder voldoende uit te kijken de Heidense Dijk over en werd door een personenwagen, komend uit de richting Helden en bestuurd door P. uit Blerick. gegrepen. De man werd op de motorkap geslingerd en kwam tegen de voorruit terecht, die werd verbrijzeld. Ernstig gewond werd hij een woning bin nengebracht, waar hij overleed Gistermiddag tegen half vijf is het 16- jarige meisje A. M. uit de Stokroosstraat te Rotterdam, dat aldaar per fiets op het Zuidplein reed, bij het oversteken door een vrachtauto aangereden. Zij kreeg een schededbasisfractuur en is naar het Zuiderziekenhuis overgebracht waar bij aankomst bleek, dat zij was overleden. Vanmorgen omstreeks half acht is te Apeldoorn de 35-jarige G. O. met zijn rijwiel op de Amersfoortseweg gegrepen door een militaire vrachtauto en op slag gedood. De man kwam van zijn woning en stak blijkbaar zonder voldoende op het verkeer te letten de rijbaan over. John Broady, een particuliere detective in New York die er van wordt beschuldigd ten behoeve van enkele klanten een dienst voor het afluisteren van telefoongesprek ken georganiseerd te hebben, heeft voor het gerecht verklaard, dat zijn diensten zowel voor financiële, dlp'omatieke als politieke doeleinden gebruikt werden. Hij deelde voorts mede, dat de telefoon van mevr. Clare Booth Luce, de Ameri kaanse ambassadeur in Rome, In haar New Yorkse woning verbonden was met een luisterpost van een andere aöuister- dienst en dat zijn dienst had getracht ach ter de indentiteit van deze „rivaal" te ko men. Broady onthulde verder, dat agenten van Arabische organisaties In de V.S. van de afluisterdiensten gebruik hadden ge maakt om achter de plannen van Israëli sche groepen te komen. Ook vertegen woordigers van nationalistisch-China had den gesprekken laten afluisteren in de hoop een gedeelte van de zeven millioen dollar te kunnen achterhalen, die volgens de nationalisten ontvreemd zijn door de voormalige luchtvaartattaché van de For- mosaanse regering in Washington. Autobestuurder naar Maasoord (Van onze Haagse redactie). De Rotterdamse behanger A. L., die op Zaterdagavond 24 September in de Haag se Venestraat een vreselijk auto-ongeluk veroorzaakte, waarbij twee dames wer den gedood, is opgenomen in de psychia trische inrichting Maasoord. Zijn zaak zal voor een Finse rederij. Het schip, getrok-1 pas voor de Haagse rechtbank komen, ken door twee sleepboten, gleed vlot tus- nadat hij in deze inrichting is onderzocht, sen de pijlers door en zette koers naar j Verwacht wordt daarom, dat deze zaak Rotterdam. Om half een reed de eerste niet vóór Februari van volgend jaar zal trein weer over de brug. I kunnen dienen. Tijdens zijn wekelijkse persconferentie heeft minister Dulles gisteren stelling genomen tegenover de anti-Westelijke verklaringen, die de beide Sovjet-leiders tijdens hun tournee door Azië herhaaldelijk hebben afgelegd. „Deze verklaringen wijzen allerminst op een verlangen om de spanningen in de wereld te verminderen. Integendeel, de uitlatingen van de Sovjet leiders bevatten anti-Westelijke beledigingen, die niet stroken met de geest van Genève'r, zo zeide de minister. Dulles wees er voorts op, dal Kroesjtsjef en Boelganin zich in India een aantal opmerkingen over Goa hebben veroorloofd, die er op uit waren een klimaat van oorlogszucht te scheppen in het geschil, dat India plaats» tegenover Portugal. De minister herhaalde opnieuw zijn recente verklaring, dat Goa een Por tugese provincie is. In antwoord op vragen over de storm van protest, die in India is opgegaan, nadat hij de vo rige week tezamen met zijn Portu gese collega in een gemeenschap pelijk communiqué verklaard had, dat Goa sinds 400 jaar een Portu gese provincie geweest was, zeide Dul les, dat geen mens eraan dacht dit gebied als een kolonie te beschouwen. Hij voegde daaraan toe, dat de ge meenschappelijke verklaring, die hij tezamen met zijn Portugese collega had uitgegeven, in de eerste plaats bedoeld was om de gevoelens van haat te doen luwen. Naar aanleiding van een aantal vragen betreffende de situatie in Ber lijn, verklaarde minister Dulles, dat er geen reden bestaat om te geloven, dat de Sovjet-Unie de verplichtingen, die zij in 1950 op zich heeft genomen, om de vrije toegang tot Berlijn via land- en waterwegen te verzekeren, zal schenden, nu zij aan Oost-Duits- land het toezicht op het scheepvaart verkeer naar Berlijn heeft overgedra gen. De V.S. stellen zich op het stand- iunt, dat de Sovjet Unie zich niet kan onttrekken aan haar plicht om de vrije toegang tot Berlijn te verzekeren, zo voegde de minister hieraan toe. Dul les zeide verder, dat hij niet verwacht te, dat het Oostduitse regiem aan het verkeer van en naar Berlijn voortaan grote belemmeringen in de weg zou leggen. Inmiddels heeft een woordvoerder van het Britse Foreign Office te Londen zich in gelijksoortige zin als minister Dulles uitgelaten over het verkeer met Berlijn. Ook hij zeide, dat Groot-Brittannië de Sovjet Unie „in laatste instantie" verant woordelijk houdt voor het vrije ver keer te water en te land tussen West-Duitsland en Berlijn. (Van onze weerkundige medewerker) Al enkele dagen stroomt zeer zachte Oceaanlucht over ons land. waarin tem peraturen van 10 tot 11 gr. C. voorkomen. Dit zijn voor December hoge temperatu ren De zware bewolking doet ons aan de donkere dagen voor Kerstmis denken. Af en toe valt eT ook wat lichte regen of motregen. Zoals het zich laat aanzien zal deze zachte lucht de komende 24 uur in Zuidelijke richting het veld moeten rui men voor een belangrijke koudere lucht stroom, welke met N W.-windeo via Schotland en de Noordzee ons land zal gaan binnenkomen. In deze koude uit het Poolgebied afkomstige lucht komen ook buien voor. maar eveneens opklaringen. Langs de Waddenkust woei vanmorgen nog een harde wind uit het Westen. Deze zal morgen in geheel Nederland naar N W. ruimen. Op de Far Oer-eilanden evenals op IJsland werd vanmorgen lichte vorst met hagel- en sneeuwbuien waargenomen. De komende dagen zal de temperatuur ln ons land dan ook een belangrijke daling gaan vertonen, waarbij na morgen in het binnenland *s nachts de kans op lichte vorst toeneemt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1