Geen lijstenverbinding tussen Rood en Eel-Rood Dodencijfer tot 24 gestegen Clement Attlee Russen bouwen technologisch instituut in Rangoon Haringvangst dit jaar slecht V.N.-commissie aanvaardde Canadese resolutie VERLOSSING uit de slavernij Kroesjtsjef als de rijke oom N' Frankrijk en Azië proberen echtheid van de kleur rood m De komende Franse verkiezingen De explosie in Frankfort Attlee in de adelstand verheven In ruil voor rijst Geringe stijging van werkloosheid in November De toelating der 18 Donderdag 8 December 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN J Gevechten in Laos De ontploffing te Breda Cyprus heeft recht op zelfbeschikking Marokkaanse regering legde eed van trouw af Twee boerderijen afgebrand Achterstand op leveringscontract Soekarno spreekt weer over documenten V.S. onthielden zicli van stemming Het is nog de vraag of rood-China genoegen neemt met Sovjet-ouverture Enorme Russische bommen werperv loot „bijna gereed'* WEERBERICHT MS gf'JÊKÈ JUSTITIE ZOCHT VERGEEFS NAAR ANNEKE BEEKMAN OOSTENRIJKERS BIJ H. V A OER De weerverwaehtlng van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Aanvankelijk Ilinke opklaringen, later weer meer bewolking. Op de meeste plaatsen droog weer. Vannacht plaatselijk lichte vorst en hier en daar mist. Morgen overdag dezelfde tem peraturen als vandaag of Iets lagere. Matige tot zwakke wind. krimpend naar Zuidelijke richtingen. Vrijdag 9 December: Zon op 8.37 uur, onder 16.31 uur; Maan op 3.39 uur, onder 13.44. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURAN V'..- -T In de Duitse stad Frankfort is Woens dagochtend na een hevige explosie een vier verdiepingen hoog flatgebouw, dat pas drie maanden geleden was voltooid, volkomen ineengestort. Bij de ramp werden 32 personen onder het puin be dolven. Amerikaanse soldaten en Duitse nolitie-agenten en brandweerlieden vin- zen onmiddellijk met het bergen van de üachtoffers aan. Op deze telefoto ziet •ncn een Amerikaanse kraan en vele red ders bij de puinhopen in actie. Sterke eenheden van de communistische strijdkrachten van de Vietminh en de Pa- thet Lao hebben Maandag j.l. hevige aanvallen gedaan op Laotiaanse troepen, aldus is gisteren te Parijs uit Vientiane vernomen. De aanvallen werden gedaan op posities rondom Muong Peun en Sam Neua. Volgens het Laotiaanse opperbevel sloeg het garnizoen van Muong Peun de aanval af doch duurt de strijd op ver schillende punten nog voort. De Internationale commissie van toe zicht beschouwt deze aanvallen als de ernstigste overtredingen van de wapen stilstand sinds de ondertekening ervan. In Vientiane is men van mening, dat de Pathet Lao en de Vietminh deze aan vallen hebben ingezet met het doel een verwarde toestand te scheppen om de ko mende verkiezingen te saboteren De ontploffing, die, zoals wjj gisteren nog in een deel van onze oplaag konden melden, gisterochtend in een flatgebouw te Frankfort plaats vond, en waarbij 32 mensen onder het neerstortende puin wer den bedolven, heeft aan 24 mensen het Koningin Elizabeth van Engeland heeft aan Clement Attlee, die, zoals wij giste ren nog in een deel van onze oplaag kon den melden, is afgetreden als leider van de Britse Labourpartij, de titel van „Earl" verleend. De aanspreektitel van Atlee is „Lord". Hij zal zelf kunnen bepalen, wel ke toevoeging de titel zal krijgen. H\j zal nu zitting nemen in het Hogerhuis Door de verheffing van Attlee in de adel stand is een tussentijdse verkiezing in zijn kiesdistrict, West-Walthams>>w, waar hij bij de algemene verkiezingen in Mei van dit iaar een meerderheid verwierf van 9.250 stemmen, nodig geworden. Met ingang van vandaag zal Attlee als edelman („Peer") automatisch zijn lid maatschap van het Lagerhuis verliezen waarin hij 33 jaar zitting heeft gehad. Gewezen premiers kunnen aanspraak maken op de titel „Earl". Churchill gaf cr, zoals men zich zal herinneren de voor keur aan lid van het Lagerhuis te blij ven toen hij zijn premierschap neerleg de. Hoewel het onderzoek naar de ontplof fingsramp nog lang niet afgesloten is, schijnt het toch wel zo ver gevorderd te zijn dat men als vaststaand mag aan nemen, dat er in geen geval van een bomexplosie sprake kan zijn. Wel is men, zoals we reeds eerder meldden, in de kelder van het gebouw gestoten op een gasleiding, maar bij na dere inspectie bleek het een zogenaamde loze gasleiding te zijn, die evenwel nog een sterke gaslucht verspreidde. Of deze gaslucht toch nog verband houdt met de gasleiding zal vermoedelijk wel kunnen worden vastgesteld. Maar zelfs als er sprake zou zijn van lichtgas, dan blijft nog de vraag te beantwoorden hoe dit plotseling tot ontploffing kon komen en hoe het dan mogelijk is. dat men geen vuurverschijnselen heeft geconstateerd. Naar ons ter ore kwam zou het wel mogelijk kunnen zijn, dat er een ont branding gedurende een onderdeel van een seconde heeft plaats gehad. De lucht verplaatsing na de ontploffing en de af koeling, die daarvan het gevolg is, zou dan oorzaak kunnen zijn dat een even tuele verbranding meteen in de kiem is gedoofd. Volgens het blad ,,La Meuse" hebben talrijke leden van de Luikse gerechtelij ke politie Maandag te Bapneux (provin cie Luik) en in de omtrek van deze plaats opsporingen verricht met het doelj het joodse meisje Anneke Beekman terug te vinden. Deze operatie leverde echter niets op. leven gekost De explosie was zo hevig, dat tal van ramen en deuren van de om ringende gebouwen werden vernield. In tegenstelling tot ons bericht van gisteren bleek een der kinderen van de architect van het gebouw, de twaalfjarige Andreas Stenzei, slechts gewond te zijn In de kliniek van de Frankforter univer siteit, waarheen hij na de ramp was over gebracht, verklaarde hij tegenover tourna listen, dat hij en een jonger broertie. die met hem de slaapkamer deelde, terwijl zij sliepen onder het puin waren bedolven „Na de ontploffing", zo zeidc het ventje, „praatte ik nog altijd tegen hem, maar hij antwoordde niet, omdat hij dood was' Omtrent de oorzaak van de ramp tast men nog altijd in het duister. De oolitie acht het echter niet uitgesloten, dat zich in de grond een bom heeft bevonden. In de omgeving van de flat zijn namelijk in de afgelopen jaren verschillende bommen ontdekt. Intussen heeft zich gisteren, enige uren na de explosie in Frankfort, in Brunswük een dergelijk ongeluk voorgedaan. Twee vrouwen verloren daar het leven toen in een conservenfabriek plotseling het .500 vierkante meter grote plafond van een hal instortte. Zestien vrouwen werden zwaar gewond naar een ziekenhuis ver voerd. AN Clement Richard Attlee, kind van de „bourgeois" middenklasse, heeft het Britse socialisme waarschijnlijk meer te danken dan aan welke andere leider uit zijn geschiedenis. Twintig jaar lang heeft Attlee de partij geleid, dat is langer dan welke Britse partijleider ook. In die twintig jaren groeide de partij van een verzameling twistende groepen tot de machtige organisatie, die in 1945 een overweldigende verkiezingstriomf behaalde. 'Nadat Labour in 1951 en opnieuw in de verkiezingen van dit voorjaar werd verslagen doordat nieuwe verdeeldheid in de partij rees, bleef Attlee toch steeds degene, die door linker- zowel als rechtervleugel beschouwd werd als de enige man. die in staat was de partij bij elkaar te houden. Attlee. die een privé-opvoeding heeft S®had en uit een gezeten familie voort komt had nooit die emotionele „volksheld van andere Labourleiders, zoals bij voorbeeld een Bevan Maar tijdens een leven -van dienstbaarheid aan de natie won hij de achting en de genegenheid van die arbeidende klasse zowel als van de middengroepen. Hij was nooit een groot redenaar, maar zijn redevoeringen maakten steeds dP indruk van logica en oprechtheid Op 3 Januari 1884 werd Attlee geboren als het zevende kind en de vierde zoon van een bekend Londen? advocaat Hij groeide op in een uitgesproken conservatief milieu Zijn gouvernante had wonderlijk genoeg zich eerder gewijd nan de opvoe ding van de jonge Winston Churchill. Na het beëindigen van zpn studies aan de Oxford universiteit ging Attlee in de sloppen van Londen s East^ End als een sociaal werker aan de arbeid. Al? afgevaardigde van Limehouse in East End werd hij vervolgens, in 1922 naar het Lagerhuis gezonden. In 1935 nam hij het leider schap van de partij op zich toen George Lansbury. de doorgewinterde pacifist, aftrad omdat zijn volgelingen aandrongen op sancties tegen Italië tijdens de Abes- sjjnse oorlog. Gedurende een aantal jaren bleef Attlee een „onbekend" oppositieleider, die achter de schermen rustig zijn werk deed. In 1940 haalde Sir Winston Churchill hem in de coalitie-regering als vice-premier een functie die hij in 1945 verwisselde voor het premierschap. Tijdens zijn ambtsperiode nationaliseerde hij de Bank of Engeland, de mijnindus trie. de gas- en electriciteitsbedrijven, de burgerluchtvaart, de spoorwegen en het wegvervoer. Voor hij verslagen werd slaagde hij er nog in de wet tot nationalisering van de ijzer- en staalindustrie té doen aannemen. In deze jaren kwam het ook tot de historische souvereiniteitsoverdracht aan India, Pakistan en Birma, terwijl de ontwikkeling naar zelfbestuur in een aantal kolonies bevorderd werd Na verslagen te zijn in de verkiezingen in Mei dit jaar verklaarde Attlee: „Het getii mag voor het ogenblik eb geworden zijn. maar het zal eens weer een sterke Vloed worden". Van die tijd af is hij met de rustige toewijding, die hij geheel zijn leven heeft getoond, bezig geweest om deze vloed te ontketenen en ziin volgelingen die zich van zün leiderscapaciteiten wel bewust waren hebben hem bi) verschillende gelegenheden verzocht in het belang van de partij zijn aftreden uit te stellen. (Van onze correspondent) PARIJS, Woensdagavond. Het besluit van de Franse socialisten om bij de verkiezingen geen lijst- verbinding aan te gaan met de communisten, is vooral van grote betekenis gezien de grote meerderheid met 2454 tegen 667 stemmen en 378 onl houdingen waarmee deze beslissing werd genomen. Een openlijk samen gaan met de communisten was wel niet waarschijnlijk, maar het gevaar werd gevreesd, dat in een groot aantal departementen de plaatselijke fede raties de discipline niet in acht zullen nemen en toch hun lijst met de communisten zullen verbinden, zulks temeer waar in ruim twintig depar- lemerten socialisten en communisten met alle zetels zouden gaan strijken Hier en daar 0.a. in Finisterre werd reeds in die zin door de plaatse 'ijke federatie besloten. Nu komt de lieer Faure de socialistische leiding te hulp om de tucht te doen eerbiedigen, doordat hij een decreet laat toepassen, waaraaD in 1951 niet de hand gehouden was. Hij heeft de pre fecten opdracht gegeven, hel decreet onverbiddelijk toe te passen. Volgens ait decreet moet in een departement het besluit tot lijstverbinding, dat bij de prefectuur wordt ingediend, niet alleen de ondertekening dragen van twee plaatselijke bestuurders van de partij, maar ook getekend zijn door een van de drie mandatarissen, die voor het gehele land de partij vertegen woordigen om als „nationale partij" recht op lijstverbinding te hebben De hoofdbesturen der partijen hebben het dus in handen, dat aan het partijbesluit de hand woidt gehouden. De communisten zijn nu uitermate op de socialisten verbolgen en gezien de druk, die de communis'. _n vooral door middel van hun vakbeweging uitoefen den, moet men erkennen, dat het socialis tische besluit. Waarbij vrijwillig een aan tal zetels wordt prijsgegeven, van opmer kelijke moed getujgt. Die moed is des te groter, waar de lijstverbinding. die de so cialisten nu bij de Mendès-France-aan- hang moeten zoeken, niet veel voordeel voor hen in het vooruitzicht stelt. In to taal zijn er drie groepen waarmee de so- eialis m hun lijsten willen verbinden: De politieke groeo van republikeinse socialis ten, die door Mitterrand en Pleven wordt geleid, waarvan laatstgenoemde echter samengaat met de heer Faure. verder de radicalen, waarvan een dee] ook achter de heer Faure blijft staan, en tenslotte een minderheid van Gaullisten die door ChabanDelmas wor it aangevoerd Groe nen. die overigens in menie departement zullen narzr'en hun liist met de socialisti sche te verbinden. Tijdens d® Persconferentie, die Men nes-France gisteren naar het voorbeeld ran V heer Faure >,erft gehouden, hcefi hij voor die hele of gedeeltelijke partijen, die onder ziin leiding zullen ontreden, de naam van „Republikeins Front bedacht. Hij houdt van slagwoorden, maar de so cialisten verstaan onder „republikeins fro.-»" in f,erste plaats een z.g. anti- clericale actie, of onverbiddelijke en «ardige laiciteit. Nu is dit iets waar de Gaullisten niets voor voelen en de "eer CliabanDelmas, die hoogstwaar sehónliik slechts weinig Gaullisten kan mee^ -ngen, heeft voo de wet-Barangé gestemd. Wat de wet-Barangé betreft, dwz de wet tot steun van het bijzonder onder wijs, is in onze beschouwing van eergis ter onder de titel „Venster op de ver kiezingen" een fout gesionen, die de le zers ongetwijfeld zelf zullen hebben opgemerkt. Er werd geschreven, dat als on verbiddelijk criterium voor de MRP de eis blijft bestaan, dat de subsidierings- w„t-Barangé wordt opgeheven. Dit moet natuurlijk zijn. dat zij niet wordt opge heven. Men mag ervan overtuigd zijn, dat Men- ciès-France ook zelf liever de voorlceui geeft aan een status quo, waarvan de op heffing hem slechts grote moeilijkheden kan bezorgen. De heer Mendès-France heeft wel verklaard, dat de radicale par tij de „verzameling van linksen" (RORl tot de orde zal roepen, maar de bestu- cenbiieeokomst van a.s. Vrijdag is reeds afgelast, en het is voor Mendès-France zaak om alles te vermijden, wat het "onrliet in het radicale kamp kan verer geren, temeer waar zelfs afgetreden ra dicale ministers hun investituur vrager aan de RGR en verschillende radicale kop stukken al lijstverl lulling met de onaf- hanke'-'lken hebben aaneo-man. Nu wij de naam van Barangé hebben genoemd, moet op het ernsti-e verlies worden gewezen, dat de MRP lijdt door dat de heer Barangé, tot nu toe lijstaan voerder in Angers, zich als laatste en (kansloze) op de MRP-lijst heeft laten plaatsen, daar hij zich om gezondheidsre denen voor lange tijd uit de politiek wil terugtrekken. Een verlies voor de Ka mer ook. want tien jaar lang was de heer Barangé de bij alle partijen zeer gezag hebbende en om ziin persoonlijkheid ge ziene rapporteur van de commissie van Financiën. Nehroe verklaart: Premier Nehroe van India heeft op vra gen in het parlement geantwoord, dat India van mening is, dat de bevolking van Cyprus recht heeft op zelfbeschikking Deze kwestie was zo ingewikkeld niet al leen in verband met de Britse houding ten aanzien van dit probleem, doch ook door die van de Turkse minderheid. De eerste representatieve regering van Marokko, die geleid wordt door de on afhankelijke nationalist, Si Bekkai, heeft gisteren de eed var trouw aan - "v Sidi Mohammed Ben Joessef afgelegd. De plechtigheid vond plaats in het pa leis van de sultan. Tjjdens de plechtigheid verklaarde Ben Joessef, dat de taak van de regering zal zjjn: het scheppen van een „democra tisch stelsel in een constitutioneel ko ninkrijk". De nieuwe regering telt 21 ministers en staatssecretarissen, onder wie negen leden van de Istiqlaipartij, zes van de Democratische onafhankelijkheidspartij (P D I.) en zes onafhankelijken. onder wie een vertegenwoordiger van de Marok kaans#Joden. Vice-premier is Si Mohammed Zetsjari (onafhankelijk). Zijn partijgenoot Si ei Kaid Lachsen is minister van binnenland se zaken en het P.D.I.-lid. Si Abdelkader Bendielloer is minister van Finn" -iën Mohammed Mammeri is benoemd tot mi nister van Hofhuishnuding. een functi die buiten de regering valt. In de regering bevinden zich vier mi nisters van staat, die tot taak hebben on derhandelingen te voeren over de toek- m- stige betrekkingen tussen Marokko en Frankrijk. In de nacht van Dinsdag op Woensdag is de boerderij van de landbouwer H. Bruns uit de buurtschap Agelo bij Oot- ■narsum volk- men door brand p oest. De bewoners die in hun slaap door het vuur werden verrast konden zich met moeite in ve-'-eheid stellen F,en koe en enkele varkens konden worden gered doch een jachthond, die blijkbaar meende dat alle bewoners nog niet uit het buis waren, liep de brandende boerderij binnen en kwam om het leven. De gehele inboedel, alsmede de roegeoogst, ging verloren. De beer Bruns was niet boog «nnpc verze kerd zodat slechts een gedeelte van de anhade zal -mrden ve' -ed. Door de brand is een gezin met zes kin- 'eren dakloos geworden Gisteravond is brand ontstaan in een boerderii. gelegen in de bumtschap Ever- stekoog op Texel en bewoond door de familie M. Knol Toen de brandspuiten van Den Burg en De Koog arriveerden, 'ond de boerderii die gedeeltelijk met riet was gedekt reeds in lichter laaie, zodat aan blussen niet te denken viel. De boerderij brandde tot de grond toe af. De V -tor «zettikfe het de ioneste drie kinde ren van resp. 3 7 en 8 iaar 'ijdig in vei ligheid te brengen Eten zoon van 17 jaar wist een koe het enige vee te red den De "ehele inv< 'aris ring in vlam men op; ook de hooioogst werd een prooi van het vuur. Rusland zal in Rangoon een technolo gisch instituut bouwen en volledig uitrus ten, aldus heeft het officiële Russische nieuwsagentschap „Tass"' gisteren be kendgemaakt. Maarschalk Boelganin en partijsecre taris Kroesjtsjef hebben tegenover de Birmese regering verklaard, dat het In stituut een „vrije gift" zal zijn. Volgens Tass werd de „gift me toprechte dank baarheid door de Birmese regering aan vaard''. De Birmaanse premier, Oe Noe, heeft bekendgemaakt, dat hij hel Russis' h -„.k in ruil een hoeveelheid rijst en idere Birmese goederen wil schenken, aldus het Russische nieuwsbureau. Zoals men zich zal herinneren heeft de Russische regering erin toegestemd Birma hulp te verlenen en met dat ianfl samen te gaan werken bij het opstellen van een programma voor de ontwikkeling van de landbouw het uitvoeren van 'rrl- Uit verschillende symptomen is duide lijk op te maken dat het haringseizoei dit jaar in elk opzicht een mislukking is geworden. De opbrengsten blijven vei beneden die van het vorig iaar en het ver trouwen op een goed zogenaamd Erigeis walseizoen is door de slechte vangsten van de laatste weken eveneens de bodem inge slagen. Vorig jaar werd op 8 December een zout stop ingevoerd voor de harinevleetvisserii Op zijn tournee door Sumatra heeft oresident Soekarno weer gesproken over documenten, die naar hij vroeger heeft verklaard een „imperialistisch plan bloot leggen om Indonesië ten val te brengen" Te Padang zei Soekarno vqor een menig te, die geschat werd op een half millioen mensen: ,,Deze documenten zijn niet vals" Hij merkte op, dat sinds hij dit plan bekend maakte, sommigen beweren, dat de documenten vals zijn, en anderen het tegengestelde. „Deze tweestrijd is juist wat het imperialisme wenst", aldus Soe karno. „Men wil verdeeldheid tussen de Indonesische leiders, zodat in de consti tuante geen eenheid zal bestaan". Dit jaar zal dat niet gebeuren. Er zal zo lang mogelijk worden gevist en gezouten om de thans bestaande achterstand van 180 000 kantjes haring tn te lopen. Con tractueel moeten de Nederlandse haring handelaren nog ruim 50 000 kantjes aan het buitenland- o.a. aan Rusland, leveren. Vo rig jaar werden in totaal 950 000 kantjes aangevoerd, dit jaar haalt men de 800.000 nog niet. Deze onbevredigende gang van zaken weerspiegelt zich om ook in de gedaalde omzet van het staatsvissershavenbedrijf in IJmuiden, dat ruim f 200 000 minder omzet had in November van dit iaar, vergeleken met dezelfde maand in 1954. gatiewerken en het oprichten van een aantal industriële ondernemingen. Over eengekomen werd, dat Rusland als oeta- ling voor geleverd materiaal en pewe- zen diensten „redelijke hoeveelheden" rijst zal ontvangen. Als deze hoeveelheden on- ■oldoende zouden blijken, zou de betaling 'ver een aantal iaren worden verdeeld. In de „Galerij voor oude en moderne kunst in Keulen" waar de Duitse beeld houwer Rudolf Wulfertange op het ogenblik exposeert, is in diens collectie deze bronzen kop van dr Konrad Ade nauer te vinden.en het moet gezegd, dat de beeldhouwer „der Bundeskanzler" bijzonder raak heeft getroffen In de maand November steeg het aantal geregistreerde werkloze mannen van 24 66J tot 31 963 terwijl de bezetting van de aan vullende werken toenam van 5595 tot 8551 zodat de totale geregistreerde arbeids reserve van 30.259 met 10 225 opliep tot 40.514. Deze stijging moet geheel worden toegeschreven aan het naderende winter seizoen. Als gevolg van de gunstige weersom standigheden (dit ln tegenstelling tot het vorig iaar. toen niet zo lang kon worden doorgewerkt en van de hoogconjunctuur O De speciale politieke Commissie van de Algemene Vergadering van dc V N. heeft gisteren de Canadese resolutie aangeno men, waarin de veiligheidsraad verzocht Wordt voor het einde van de huidige zit ting der Algemene Vergadering achttien hieuwe leden toe te laten. Deze candidaatleden zfjn Oostenrijk, Finland, Ierland, Italië, Spanje, Portugal, Cambodja, Ceylon, Japan. Jortianië, Laos, Lybië, Nepal, Albanië, Bulgarije, Honga rije, Roemenië, en Buiten-Mongoiie. De stemverhouding was 52 voor, twee 'egen (nationalistisch China en Cuba) en vi.jf onthoudingen (B-'gië. Frankrijk, de Griekenland en Israël). was met 38 tegen 7 stemmen bij 14 onthoudingen een Cubaans, voor stel verworpen, om óver alle achttien lan den afzonderlijk te stemmen, zodat de vijf communistische landen niet automatisch met de andere toegelaten zouden worden De Cubaanse afgevaardigde trok toen het voorstel in om ook Zuid-Korea en Vietnam in de Canadese resolutie op te nemen. Tijdens het debat over de Canadese resolutie, dat eerder op de dag had plaats gevonden, l,s<? de Amerikaanse af gevaardigde, Cabot Lodge, verklaard, dat de V.S. bij dé behandeling van de resolu tie in de Veiligheidsraad geen gebruik zouden maken van hun vetorecht, maar zich zouden onthouden bij de stemming over de toelating van vijf communisti sche landen, die in resolutie genoemd worden. Volgens de V.S. zijn de regerin gen van Albanië, Bulgarije, Hongarije, Roemenië -n Buiten-MongoJ .niet on afhankelijk" en is de „huidige onderwor pen status van die regeringen een schen ding of een gevolg van schending van verdragen en internationale overeen komsten De V. S. erkennen echter dat over deze kwestie eerlijke meningsver schillen kunnen bestaan" zo zeide Ca bot Lodge. De afgevaardigde van nationalistisch- China, dr Tsjang, daarentegen zei, dat het niet meer dan billijk zou zijn, als China van zijn vetorecht gebruik zou ma ken voor wat betreft de toelating van Buiten-Mongolië. Volgens Tsjang hadden sommige delegaties op nationalistisch- China een beroep gedaan hiervan af te zien. Dit „beroep" was echter aan het verkeerde adres gericht, zo zeide hij. Chi na heeft altijd de Westelijke candidaten gesteund, doch de Sovjet— Unie hield steeds de toelating van deze landen te gen door haar veto. Volgens de Indiase afgevaardigde, Krisjna Menon. had BuitenMongolië wel degelijk recht op toelating, daar de bevol king van dit land bij een volksstemming haar onafhankelijkheid heeft bewezen. de feestroes duren zal. In de eerste plaats zal moeten blijken in hoeverre de Sovjets in staat zijn hun beloften tot hulpverlening te verwezenlijken. In de tweede plaats zal moeten blijken hoeveel tijd de Aziatische volksmassa's nodig om in te zien. dat alle toenade ringspogingen van de Soviets gedicteerd worden door een nog veel rücksichts- loser imperialisme dan dat, waardoor destijds de Westelijke kolonisators ge dreven werden. ALS een nieuwe mens, niet langer zoals tegenover een Westelijk audi torium gehandicapt door het vernederende gevoel een parvenu en een proletariër te zijn. gaat de dikke Nikita Kroesjtsjef met zijn opmerkelijk zwijgende gezel Boelganin rond door Azië om daar nu eens de ol te spelen van de joviale rijke oom uit Moskou dan weer die van een messias. die de heilsboodschap van een nieuw tijdperk brengt naar een onderdrukte wereld Opruiende anti-Westelijke redevoerin gen. waarbij de meest grove leugens niet geschuwd worden, zijn daarbij, aan de orde van de dag. Het lijdt geen twijfel of Kroesjtsjef is er voor het ogenblik alleszins in geslaagd om on der de Aziatische massa's een enorme goodwill te winnen Door met waarlijk kwistige hand beloften doch voor lopig niets meer dan dat uit te strooien voor hulpverlening in alle mo gelijke vormen, door aan te knopen aan gegronde en ongegronde vooroor delen tegen de vroegere koloniale over heersers en door te appeleren aan reli gieus-mystieke sentimenten met behulp van slagzinnen als „broederschap en gelijkheid aller mensen", „verlossing uit de slavernij van armoede en ge brek", met inschakeling van al deze demagogische middelen was het voor Kroesjtsjef niet moeilijk nm bii de gro te massa een gewillig gel.oor te vinden Het ls nu maar de vraag hoe lang ERGENS hebben de communisten ooit „nationale bevrijdingsbewe gingen" gesteund zonder daarbij ook maar op iets anders uit te zijn dan op het vestigen in de tweede fase van het oppergezag van Moskou Dit, en niets anders, is sinds Lenin steeds het doel geweest, waarheen alle nationa listische bewegingen door de commu nisten zoveel mogelijk gelei, dienen te worden „Het marxisme is onverenig baar met het nationalisme Het mar xisme streeft er van nature naar om het nationalisme door eer internatio tnalisme (de dictatuur van Moskou) te vervangen", zo omschrijft Lenin de svnthese van het traditionele tsaristi sche imperialisme en de theorie van de dictatuur van het Sovjet-proleta- riaat. Als dit alles op het ogenblik ook al aan het Aziatische grote publiek mag ontgaan dan is daarmee nog niet ge zegd, dat dit zo zal blijven. Opmerkelijk is, dat gezaghebbende Indiase bladen blijk geven van een behoorlijke dosis critisch inzicht. De .Times of India" heschuldigt Kroesjtsjef ervan, dat hij een ongelofelijk onbegrip voor de Azia tische mentaliteit toont „Moskou heeft de eerste les van Bandung nog niet ge ieerd. namelijk, dat Aziatische mogend beden zich in geen geval zullen verla den om zich tot goedkope en beginsel loze anti-Westelijke agitators te laten maken", zo zegt de „Times of India in een van zijn critische commentaren Men kan er zeker van zijn, dat als de beide Sovjet-kameraden weer naar Moskou vertrokken zijn nog heel wat meer van die geluiden zullen gehoord worden. In geen geval is ook aan te nemen, dat premier Nehroe de vele schandelijke propaganda-redevoerin gen die Kroesjtsjef zich op het neutrale In diase grondgebied veroorloofd heeft, onbeantwoord zal laten. VOOR een verdere toekomst is ook van eminent belang de vraag in hoeverre rood-China genoegen zal nemen met de Russische ouvertures in Azië. Op het ogenblik heeft China de handen vol met de opbouw van zijn eigen staat en heeft daarbij de hulp van de Sovjet-Unie dringe d nodig Het lijdt geen twijfel of China haak' er naar om zo spoedig mogeliik de he ïcmonie in Azië te verovert Naarma fp China daarin slagen zal zal de Kom inform aan invloed verliezen Het ligt voor de hand dat de Sovjetleiders, die steeds op zo lange termijn plegen te rekenen, zich met hun Azië-reis tevens bij voorbaat hebben willen wapenen tegen alle latere pogingen van China om een monopolie-positie te gaan in nemen. waardoor veel vrijkomende arbeiders riders kunnen worden geplaatst, bleef de werkloosheid zich op een laag niveau De- wegen Eind November van het vorig jaar mmers lag de geregistreerde arbeids reserve bijna 12 000 hoger. De vraag naar mannelijk personeel daal de van 62 981 tot 60 288 De relatieve werkloosheid was eind No vember het hoogst tn Drente met 30 werk lozen per 1000 mannelijke beroepsbeoefe naren en het laagst in Limburg met 5, terwi.il het rijksgemiddelde 10 bedroeg, tegen 9 op 31 October. Het aantal als werkloos geregistreerde vrouwen steeg van 3905 tot 3981 De gere gistreerde vraag naar vrouwelijk perso neel daalde van 33.707 tot 32.975. Volgens de jongste uitgave van „Janes", het bekende Britse handhoek over vlieg tuigen „AH the word's aireraft" zuilen de Russen „zeer btnnenkort" beschikken over een geweldige vloot bommenwer pers. In dit verband worden gegevens ver strekt over de viermotorige straalbom- menwerper van het ..tvpe 37" die een maximum-snelheid van 900 km heeft en een actieradius van 11.400 km Een twee- motorige straalbommenwerper van het type 39" zou dezelfde snelheid hebben en een actie-radius van ongeveer I 000 km. Ook wordt gesproken over een nieuwe straaljager, de „Mig 17". die een be langrijke verbetering van de „Mig 15" zou zijn. Voorts wordt in '1iet handboek melding gemaakt van een herleving van de Duitse vliegtuigindustrie. Waarschijnlijk zou de Westduitse luchtmacht worden uitgerust met toestellen van Messersehmttt. Hein- ke] en Dornier De eerst? machine zal een straallesvliegtuig van Messerschmitt zijn. De H. Vader beeft gislermorgen om 12 uur in de Zaal der Zegeningen een algemene audiëntie verleend Ond-r de aanwezigen bevonden zich ook de 1500 Oos- 'enriikers. die een dankbedevaart -aar Rome maken Ook de bissrhoo_--ooadlu- tor, mgr dr Kfinig en de president van de Oostenrijkse Katholieks 4-t-e <5r —„qriner namen aan deze -»de 'aart deel. Leden van de regering zijn niet npeeekomen. wel een aantal afgevaar- l'gden in het parlement. Zoals bekend, hebben zich enige di- lomatieke moeilijkheden voorgedaan in verband met het feit dat Oostenrijk neg steeds niet het Concordaat van 1930 er kent.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1