Komend jaar 70.000 woningen m uitvoering EDEN HULDIGDE ATTLEE Hij gaf uit plicht zijn mensen wat hun toekwam Vervroegd klein verlof dienst plichtige bouwvakarbeiders Oud-Indische ambtenaren hebben recht op oorlogssalaris 6485 woningen in October Openingszitting Zaterdag te twaalf uur .Sovjetleiders bieden hulp aan ten koste van het eisen volk" T óór het geld vóór de zaken, de mensde mens Alle mogelijkheden om productie op te voeren worden benut De kwestie-Berlijn niet op de spits Werkgevers wel al te schoorvoetend tegenover sociale werknemerseisen Rede van Dulles Vrij Jag 9 December 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN J Zo mogelijk meer dan 70.000 Dr L. Kortenliorst ver laat ziekenhuis Britse mijnwerkers eisen loonsverhoging Avondmis op plein in Buenos Aires Polen wenst diploma tieke betrekkingen met Bonn Moedgeduldvasthoudendheid99 Min. De Brui jn bracht de lieer Stulemeijer de versierselen van het commandeurschap O.N. Maatregel tot opheffing van werkkrachten tekort in woningbouw Communisme gelaakt als „kolonialisme' Betaling zal echter niet geschieden Renteloze voorschotten lerarenstudie Nieuwe Waterweg een veilige weg Nieuw transport krij gsgevangenen onderweg De Ned.-Indonesische conferentie De ontplof f in gsramp te Frankfort WEERBERICHT V. W etgeving Ander verdelingssysteem Het systeem van verdeling dei woningen over provincies en gemeenten blijkt in de praktijk niet te voldoen. Voor 1957 en vol gende jaren zal een ander verdelings systeem moeten worden ontworpen. De toe te wijzen woningcontingenten zullen Bevredigende Oost-Duitse verklaring Voorlopig echter volstrekte rust W eersinvloeden Systeembouw Industrie moet bouwen Huren In ruil voor krijgsgevangenen Aziatisch congres voor leken- apostolaat besloten Huldiging Verrassende stap van Bevan Termijn voor inverdienen gehalveerd Ziclitberichtendienst ingesteld Naar wij vernemen zal de Ne derlands-Indonesische conferentie Zaterdag a.s. om 12 uur worden geopend met een zitting in de Gra felijke Zalen op het Binnenhof in Den Haag. De voorzitters van beide delegaties zullen een openingsrede uitspreken. De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan enige regen. Matige tot krachtige wind tussen Zuid en West. Over net algemeen hogere tem peraturen, vooral in de nacht. Zaterdag 10 December: Zon op 8.38, onder 16.31. Maan op 4.49, onder 14.08 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Opvoering van de woningproductie Itoven de 70.000 woningen per jaar is voor de komende jaren niet a priori uitgesloten. Daar'oe zal echter de productiviteit in het bouwvak ze hoog mogelijk moeten worden opgevoerd. Voor het komende jaar mag een aantal van 70.000 woningen redelijkerwijze tvorden geraamd. Dit getal geefi een productievolume aan, niet het aantal gereedgekomen woningen. De ervaring van de jaien 1954 en 1955 heeft wel duidelijk aangetoond, dat reeds een productie van 65.000 a 70.000 woningen per jaar alleen te verwezenlijken is bij een tot hel uiterste opgevoerde belasting van de ar- beids- en materialenmarkt en bij een drastische afremming in verschil lende andere sectoren. Aldus minister Witte in zijn Memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. een levensnoodzaak om gebruik te maken van de kansen, die de conjunctuur biedt Uitstel van vernieuwingen en uitbreidin gen is uit dezen hoofde niet verantwoord De minister meent echter, dat bouw van cantines, fraaie kantoren e.d. niet tot de essentieel en meest urgente werken be hoort in deze sector. Plannen die geen beroep doen op de meest schaarse vak arbeiders: metselaars en stucadoors, zul len met voorrang worden behandeld. De minister verklaart verder, elke toe neming van de bouwactiviteit te zullen ge bruiken voor de woning bouw en zo mogelijk het aantal wonin gen boven 70.000 op te voeren. Als mogelijkheden ziet hij: sy steembouw, continuïteit in de woning- MINISTER WITTE bouw, stan- Productie opvoeren daardisatie en normalisatie van onderdelen, besparing op metselsteen en stucadoorwerk, ver door gevoerde mechanisatie en het doorwerken bij koude en slecht weer. De Russische autoriteiten in Berlijn zijn niet van plan veranderingen aan te brengen in de positie van Berlijn of het Vrije verkeer door de Russische sector van deze stad stop te zetten, aldus is gisteren in bevoegde Oostduitse kringen vernomen. In deze kringen werd gezegd dat de Russen de vier-mogendhedenstatus van ieze stad nog steeds erkennen en dat alle andere beweringen naar het „rijk der bespiegelingen" moeten worden verwe zen, aangezien deze niet in overeenstem ming zijn met de feiten. De feiten zijn dat niets is veranderd als gevolg van de recente verklaring van generaal majoor Dibrova over de status van Oost-Berlijn, die de aanleiding is ge weest tot zulke bespiegelingen aldus deze kringen. Volgens deze Oostberlijnse kringen zijn de feiten: 1. dat alle Duitse en geallieerde staats burgers zich nog steeds vrijelijk in en uit de Russische sector bewegen. 2. dat geallieerde staatsburgers, die de Oostduitse wetten overtreden, nog steeds worden overgeleverd aan de Russische autoriteiten, en 3. dat geallieerde militaire voertuigen nog steeds zonder controle de Oostduitse Politie, die aan de grenzen van de Oos telijke sector douanecontrole uitoefent, haogen passeren. Een woordvoerder van de Britse am bassade in Bonn beschreef de Oostber lijnse verklaring ais „zeer bevredigend". (Van onze Haagse redactie) Naar wij vernemen, zal de voorzitter van de Tweede Kamer, dr L. Kortenhorst, vermoedelijk nog deze week de Ursula- kliniek te Wassenaar, waar hij was op- j genomen wegens complicaties tengevolge van een hoofdgriep, verlaten. Hij zal ech ter voorlopig nog volstrekte rust in acht moeten nemen en zal deze tijd in een rus tige omgeving op de Veluwe doorbrengen.1 meer worden aangepast aan de bouw capaciteit per provincie of per streek. De minister overweegt verder om ook voor werken beneden de f 10.000 weer een rijksgoedkeuring in te voeren, te ver lenen door de gemeentebesturen. Van de oprichting van een rijks- of semi-rijksbedrijf verwacht de minister weinig heil. Wellicht echter kan een overheids- of semi-overheidsbedrijf op gemeentelijk niveau een nuttige functie vervullen. De in te stellen Raad voor de Woning bouw zal zich bij zijn arbeid splitsen in een aantal subcommissies, die speciale onderwerpen met betrekking tot het vraagstuk van de productieverhoging zul len onderzoeken en uitwerken. De in te stellen studiecommissie weers invloeden zal een studie in breed ver band kunnen verrichten inzake het pro ductieverlies door ongunstige weersom standigheden. De resultaten van de proef te Rijswijk zullen volledig ter beschikking staan van deze commissie. Bij het experi ment in Rijswijk zal getracht worden, de productieverliezen ten gevolge van lich te en matige regen, sneeuwval, vorst tot ca 3 graden, dooi en dagen met weinig daglicht te verminderen. Hiertoe zullen organisatorische maatregelen alsmede so ciale en technische voorzieningen getrof fen worden. De bevordering van de systeembouw in de grote steden geschiedt mede om door een geregelde afzet van een flinke om vang een zekere mechanisatie en rationa lisatie te kunnen bevorderen. Als het experiment in de grote steden tot aan vaardbare resultaten leidt, is de minis ter bereid, ook aan andere gemeenten contingentfaciliteiten voor arbeidsbespa rende bouw te verlenen. Voor het z.g. „houtrijke huis" blijken nu reeds afzetmogelijkheden te bestaan. De plannen voor dit huis zijn thans het stadium van prbefuitvoering genaderd. Met het oog op haar nationale en inter nationale positie is het voor de industrie De ontwerpen voor een nieuwe woning wet en voor een wet op de ruimtelijke ordening zullen nog dit jaar of in het be gin van het volgend jaar worden inge diend. Er zal een invoeringswet komen, waarin o.m. de overgang naar de nieuwe wetgeving wordt geregeld. Een ontwerp daarvoor zal zo spoedig mogelijk na de andere wetsontwerpen worden ingediend Het laat zich aanzien, dat het rapport van de commissie-krotopruiming en sa nering in het begin van 1956 gereed zal komen. Een door de werkgroep Eigen Woning- bezit" uitgebracht rapport zal op korte termijn worden gepubliceerd. Een rege ling tot bevordering van het eigen wo- ningbezit, die ten dele is gebaseerd op de aanbevelingen van genoemde werkgroep, is momenteel bij de regering in overwe ging. Na de reeds getroffen maatregelen om tot een lagere huur voor nieuw gebouw de of te bouwen woningwetwoningen te komen, wenst de minister op dit ogen blik niet verder te gaan. Deze maatrege len zijn: het calculeren van de huurprij zen op basis van een rentevoet van ten minste 3Vi pet, de verhoging van de wo- ningwetbijdrage en de mogelijkheid om in bepaalde gevallen verlaging van de grondbelasting aan te wenden voor huur- verlaging. De minister acht het huidige verschil tussen het huurpeil van oude en nieuwe woningen aanvaardbaar. O C5 Leiders van de Britse vakvereniging van mijnwerkers hebben gisteren in Lon den besloten voor de ongeevcr '00.000 mijnwerkers onmiddellijk een nieuwe loonsverhoging te eisen van een pond per week. Dit zou voor de genationaliseerde in dustrie een nieuwe uitgave van ongeveer 35 millioen pond sterling per jaar bete kenen boven de 40 millioen per jaar die zou voortvloeien uit reeds eerder gedane eisen tot het verbeteren van de arbeids omstandigheden in de mijnen. Deze nieu we loonsverhoging zou een stijging van de kolenprijs met ongeveer drie shilling per ton tot gevolg hebben. Als beide eisen volledig zouden worden ingewilligd zou de kolenprijs tussen zes en zeven shilling per ton moeten worden verhoogd. Bovendien zouden dan pok gas en licht duurder worden. Op de ..Plaza del Mayo" (Meiplein) van Buenos-Aires is gisteren een Avondmis opgedragen ter gelegenheid van het feest van „Maria's Onbevlekte Ontvangenis". Op het plein waren meer dan honderd duizend mensen samengekomen. De fees telijke plechtigheid werd vanaf het bal kon van het regeringsgebouw gadegesla gen door president generaal Aramburu. alle ministers en het Argentijnse episco paat DU was de eerste plechtigheid van die aard. welke na de val van de regering- Peron te Buenos-Aires werd gehouden. Kort voor het opdragen van de Mis vlo gen „Gloster Meteor"-straaljagers, wier bestuurders deel hadden genomen aan de September-revolutie tegen het bewind van Peron. in formatie boven het Mei- plein, waarbij zij de woorden „Ave Ma ria" vormden Tien duizenden wuifden met witte zak doeken, toen de pauselijke vlag, tezamen met die van Argentinië, aan een mast achter het altaar werd gehesen. Polen is bereid de kwestie van de vrij lating van 7X5 Duitse oorlogsmisdadigers te bespreken, wanneer West-Duitsland toestemt in het vestigen van diplomatieke betrekkingen met dit land. Dit heeft dr Heinrich Weitz. president van het West- duitsc rode kruis, gisteren te Bonn ver klaard. In een verklaring tot de pers bij zijn terugkeer van een bezoek van een week aan Polen, zeide dr Weitz. dat hem zulks was medegedeeld door een aantal leiders van bet Poolse rode kruis, toen hij de kwestie van de oorlogsmisdadigers ter sprake bracht. Volgens Weitz hebben zijn besprekingen in Warschau geleid tot een mondelinge overeenkomst tussen het Pool se en Westduitse rode kruis om het vol gend jaar ongeveer 12.000 Duitsers uit de voormalige Duitse gebieden ten Oosten van de Oder en Neisse, die thans onder Pools bestuur staan, te repatriëren naar hun familie in West-Duitsland. Premier Eden heeft gisteren hulde ge bracht aan Clement Attlec, de afgetre den fractieleider van de Labour oartij Attlee zelf was niet aanwezig. Wel had zijn vrouw op de gereserveerde tribune plaats genomen naast de echtgenote van de Speaker. Ook Sir Winston Churchill had voor deze gelegenheid zijn zetel ingenomen. Eden zeide, dat men het algemeen be treurde, dat Attlee heengaat. De vriend schap had het altijd gewonnen van de po litieke hartstocht en in de 33 jaar van zijn parlementaire leven had Attlee geen en kele persoonlijke vijand gemaakt. De drie voornaamste karaktertrekken van Attlee noemde Sir Anthony moed. geduld en vasthoudendheid. Ook de fractielei4er der Liberalen, Cle ment Davies, na mvolgens traditie het woord. Herbert Morrison, plaatsvervan gend fractieleider van de Labour partij, dankte voor de woorden van lof. Attlee had als premier niet geaarzeld een groot deel van zijn volmachten over te dragen aan zijn collega's zo zeide Morrison. „Ik ben van oordeel, dat in de komende vierjarige periode van een nieuwe fase met tal van nieuwe problemen in de ont wikkeling van de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie zal kunnen worden ge sproken. problemen waarvan thans nog slechts een eerste begin is waar te nemen. Ik ben er echter van overtuigd, dat ook voor deze nieuwe gecompliceer de problemen oplossingen zullen worden gevonden. Eerst in de loop van de vol gende parlementaire periode zal dan een meej- definitief oordeel over deze grote maatschappelijke hervorming worden uit gesproken". Dit zei gisteravond de minister voor P.B.O., de heer A.C. de Bruijn, in een rede tot de katholieke werkgevers in het bisdom Breda. De minister constateerde, dat de be langstelling voor de P.B.O. in de industrie nog niet groot is. Hij achtte het niet ver antwoord, verwezenlijking .an de P.B.O. in de diverse bedrijfstakken voor onbe paalde tijd uitstel te laten lijde.n. Zou on verhoopt geen overeenstemming op basis van vrijwilligheid mogelijk blijken, dan wordt noodgedwongen instelling bij de wet overwogen. De wet op de bedrijfsorgani saties biedt ze de mogelijkheid, ook zon der toestemming met de bedrijfsgenoten Teneinde tegemoet te komen aan het tekort aan werkkrachten in de woning bouw in Nederland zal met ingang van 1 Maart 1956 aan 1000 a 1200 voor eerste oefening in werkelijke dienst verblijven de bouwvakarbeidrs, op hun daartoe ge daan verzoek, (vervroegd) klein verlof in afwachting van groot verlof worden ver leend. Aldus een gisteren uitgegeven land machtorder. Dit verlof zal worden ver leend aan hen, die verklaren voor de verdere duur van 1956 hun werkkracht beschikbaar te blijven stellen voor de wo ningbouw. Van deze regeling zijn uitgesloten: zij, die dienen huiten Europa; zij, die de voor hen geldende wettelijke bepaalde minimum- duur der eerste oefening op 1 Maart 1956 nog niet hebben volbracht. De wettelijk bepaalde minimumduur der eerste oefening voor de dienstplich tigen van de Koninklijke Landmacht en van de Koninklijke Luchtmacht bedraagt: a. 24 maanden voor de dienstplichti gen, die een technische vakopleiding ge nieten bij de Koninklijke Luchtmacht; b. 18 maanden voor de dienstplichti gen, die in opleiding zijn genomen tot of ficier, en voor de in opleiding tot onder officier genomen dienstplichtigen van de verbindingsdienst; c. 15 maanden voor de niet tot de ver bindingsdienst behorende dienstplichtigen, die in opleiding zijn genomen tot onder officier en voor de dienstplichtigen van de cavalerie; d. 12 maanden voor alle overige dienst plichtigen. Om voor (vervroegd) klein verlof in afwachting van groot verlof in aanmer king te kunnen komen, moet de dienst plichtige bij zijn commandant een ver zoek om klein verlof in afwachting van groot verlof, alsmede een werkgeversver klaring indienen. De verzoek-formulieren moeten uiter lijk 15 Januari a.s. bij het ministerie van Oorlog zijn binnengekomen. De Aziatische katholieken, die tè Ma nilla hebben deelgenomen aan het aldaar gehouden eerste congres van het leken- apostolaat, hebben gisteren een manifest uitgegeven, waarin het communisme wordt gebrandmerkt als „erger dan welke vroegere vorm van kolonialisme ook „Het is vals wat zijn doctrine betreft en dictatoriaal in zijn practijken In het manifest, dat werd uitgegeven op de sluitingsdag van het congres, dat een week heeft geduurd, wordt voorts gezegd, dat het communisme de in Azië heersende armoede, onwetendheid en nationalisti sche gevoelens gebruikt om „grote delen van dit werelddeel in slavernij te bren gen en te onderwerpen aan ongehoorde kwellingen en vervolgingen". Tijdens het congres werden verder de plannen goedgekeurd voor de oprichting van „een onafhankelijke bond van werk nemers en werkgevers, ter bescherming van de arbeiders" en voorts van een „nieuw sociaal-economisch plan, dat in overeenstemming is met de christelijke beginselen". Tevens werd aangedrongen op het zenden van meer missionarissen naar dit gebied om de christelijke heils boodschap onder de millioenen Aziaten te verkondigen. Prins Albert van België is na een tocht van enige weken in de V.S. in Brussel teruggekeerd, waar hij in het Gare du Midi hartelijk werd verwelkomd door de leden van de Belgische Koninklijke Fa milie. V.l.n.r. op deze foto Z.M. Koning Leopold, Prins Albert, Prinses Liliane en Koning Boudewijn bij het verlaten van het sration. een schap in te stellen, als het algemeen belang dat eist. Echter ziet de regering de figuur van instelling bij de wet in hoofdzaak als een middel om k'nopen door te hakken in gevallen, waarin over het bedrijfschap in hoofdlijnen overeenstem ming bestaat, maar het overleg op een onderdeel vastloopt. De vergadering was voor een belang rijk deel besteed aan de huldiging van de oud-voorzitter de heer Ch. Stulemeyer, die kortgeleden in stilte zijn 75ste ver jaardag heeft gevierd en thans uit han den van minister De Bruijn de versier selen ontving, behorend bij zijn bevorde ring tot commandeur in de orde van Oranje Nassau. „Ik heb het steeds als mijn plicht ge voeld aan mijn mensen te geven wat hun toekwam. Als ik terugblik op 50 jaar so ciaal werk, dan concludeer ik, dat de werknemers met hun aetie niet te veel hebben kapot geslagen, maar dat de werkgevers wel al te schoorvoetend aan de sociale eisen van de werknemers zijn tegemoet gekomen. We beleven thans een worsteling naar een nieuwe onderne mingsvorm. Vooral de katholieke werk gever moet zich bewust zijn, dat hij een grote activiteit moet ontplooien op so ciaal terrein, indien wij deze maatschap pij en onze katholieke grondslagen willen behouden." Aldus sprak de heer Stulemeyer in zijn dankwoord. Tevoren had de voorzitter van de A.K.W.V. in het bisdom Breda, mr P. M. H. van Boven, de jarige gehul digd als een man, wie in vele opzichten Werkgever Ch. Stulemeijer in zijn bekende houding. de mensen meer boeien dan de zaken en de zaken meer dan het geldelijk resul taat. „De rangorde der waarden zuiver te zien, het waarom der dingen te peilen, trekt hem kennelijk aan. Hierin ligt ze ker ten dele de verklaring voor het feit, dat al zijn werken in het economische en financiële vlak hem het uitzicht op de sociale sector niet hebben ontnomen. Zijn werk op sociaal terrein draagt nog het karakter van pionierswerk. Zijn vele ini tiatieven zijn in het boek „Bouwen en spinnen", beschreven. U kunt hem daar leren kennen als leider van de N.V. In ternationaal gewapend Betonbouw en de N.V. Hollandse Kunstzijde Industrie en de vele vertakkingen van deze bedrijven in andere Europese landen", aldus mr Van Boven. Intussen heeft Hugh Gaitskell het ver zoek van negen vooraanstaande Labour-- leden, om zich terug te trekken als can- didaat voor het fractieleiderschap der Labourpartij, van de hand gewezen. De links georiënteerde Aneurin Bevan, die zelf weinig kans maakt om als opvol ger van Attlee te worden gekozen, had zich bereid verklaard af te zien van een candidatuur ten gunste van Morrison, als ook Gaitskell zich terug zou trekken. Bevan is, zoals hekend, een krachtige te genstander van Gaitskell als fractielei der. Gaitskell heeft echter doen weten, dat hij de grootste achting heeft voor Morri son. doch van mening is. dat de partij de kans moet hebben om te kiezen. Het intrekken der candidatuur van Gaitskell en Bevan zou Morrison tot onbetwist op volger van Attlee hebben gemaakt. In October 1955 werden 6485 woningen voltooid. In de overeenkomstige maand van 1954 kwamen gereed 6446 woningen. Het aantal in October 1955 opgeleverde woningen is groter dan het aantal dat enige maand October na de bevrijding gereed kwam. Maar in de eerste tien maanden van 1955 werden in totaal 46.606 woningen voltooid, tegen 53.629 woningen in dezelfde periode van het vorig jaar. ij Betreffende de mogelijkheid de toe te kennen vergoedingen aan hen. die stude ren voor de bevoegdheid bij het V. H. M. O, met terugwerkende kracht te doen ingaan, deelt de minister mede. dat voor wat betreft diegenen, die de studie in het studiejaar 19551956 reeds zijn be gonnen, aan de thans genomen maat regelen terugwerkende kracht zal kun nen worden verleend. Aldus wordt me degedeeld in de M. v. A. aan de Tweede Kamer betreffende de Onderwijsbegro ting. De wijziging van de gebruikelijke ter mijn van inverdienen van renteloze voor schotten. die in deze regeling van tien tot vijf jaar is teruggebracht, zal voor alle na 1 September 1949 verleende rente loze voorschotten kunnen worden toe gepast. Met de universiteiten en de op leidingsinstituten voor middelbare-akte- examens zal, voor zoveel nodig, in over leg worden getreden voor het treffen van voorzieningen voor diegenen, die op de voet van deze maatregelen hun studie eerst na het begin van het studiejaar zul len aanvangen Teneinde de scheepvaart tijdig en zo volledig mogelijk gegevens te verstrekken betreffende het zicht vóór en op de ge hele Nieuwe Rotterdamsche Waterweg, is door de algemene dienst van de Rijks waterstaat ingesteld de „Zichtberichten- dienst N.R.W.". Zichtgegevens worden vermeld van de waarnemingsposten: lichtschip Goeree- loodskruispost Hoek van Holland, Hoek van Holland (semafoor). Maassluis, radar post tankhoofd en radarpost Waalhaven. De zichtberichtendienst treedt tn wer king zodra op een dezer waarnemingspos ten het zicht is afgenomen tot minder dan 4000 meter. Het Haagste gerechtshof heef rristeren in de zaak van de voormalige Neder landsch-Indische ambtenaren, die van de staat der Nederlanden betaling eisen van de salarissen over de periode van de Ja panse bezetting, het vonnis van üe Haagse rechtbank bekrachtigd. In dit vonnis werd deze eis niet ontvankelijk verklaard. Als proefproces in deze zaak dient de eis van de heer J, Poldermans, een mulo-on derwijzer in het voormalige Ned.-Indië, die de staat der Nederlanden op 7 October 1952 heeft aangemaand alsnog zijn salaris uit te betalen over de periode van 1 Mei 1942 tot 1 Augustus 1945, gedurende welke tijd hij door de Japanse bezetting was geïn terneerd. In tegenstelling echter tot hetgeen de rechtbank heeft beslist en eveneens in te genstelling tot hetgeen een andere kamer van het hof verleden week heeft beslist in de gelijksoortige zaak van de oud KNIL- militairen tegen de Staat, heeft het hof thans in uitvoerige principiële overwegin gen het recht van de voormalige Neder- landsch-Indische ambtenaren op salari; ten laste van de vroegere rechtspersoon Ne- deriandsch-Indië erkend. Het hof brengt in de overwegingen tevens deze onrechtmatige niet-betaling van sa larissen door de vroegere Nederlandsch- Indische bestuursorganen niet kan worden toegerekend aan de staat der Nederlanden, dit op grond van artikel vier van de R.T.C. van 1948 aanvaarde overgangsovereen komst, krachtens welke bepalingen alle rechten en verplichtingen, zowel van pri vaat- als van publiekrechtelijke aard, wer den erkend en aanvaard door de nieuwe Indonesische slaat. Het hof brengt in de overweging tevens tot uitdrukking, dat het dientengevolge ten aanzien van de Nederlandsch-Indlsche ambtenaren berokkende nadeel niet kan geacht worden te zijn een onrechtmatige daad, gespeeld door de uitvoerende macht doch een gevolg is van de daad van de wetgever, die de RTC-overeenkomsten heeft goedgekeurd en vastgesteld. Na een onderbreking van bijna twee maanden is nu weer een transport Duitse krijgsgevangenen uit de Sovjet-Unie mderweg naar het Westen. Te Bonn is bericht ontvangen, dat het 'rensport ongeveer 600 man telt. Het zal 13 December in West-Duitsland aankomen. De Indonesische minister van Buiten landse Zaken en voorzitter van de In donesische delegatie, mr Anak Agung ïde Agung, die Vrijdag uit Djakarta op Schiphol wordt verwacht, zal Zaterdag ochtend voor de aanvang van de confe rentie een beleefdheidsbezoek brengen aan minister-president dr Drees. Naar aanleiding van berichten uit Dja karta, dat in het daar uitgegeven com muniqué wordt gesproken van Genève als plaats van de conferentie, is in Den Haag meegedeeld, dat deze plaatsaanduiding geen onderdeel vormt van de gezamen iijke Nederlands-Indonesische verklarint over de komende conferentie. De plaat' van de conferentie zal in gezamenlijl overleg door de ministers worden be paaid, aldus werd hieraan toegevoegc' Naar wij vernemen zullen de Indonesise' delegatieleden tijdens hun verblijf in D Haag loigeren in hotel De Wittebrug. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, John Foster Dulles heeft in een toesPf-aak tot een vergadering van industriëlen te Chicage de Sovjetrussische leiders ervan beschuldigd de behoeften van het Russische volk te verwaarlozen onder het voorwendsel zich te hekom meren om de welvaart van hen, die zjj „koloniale en afhankelijke volken" noe men. Het trekken van deze volken in de communistische sfeer was volgens Dul les steeds „een duidelijk doel van de Sovjetrussische politiek" geweest. Kennelijk zinspelend op verklaringen van de Sovjetrussische leiders, die thans een reis door Zuid-Azië maken, zeide de minister, dat de Russische machthebbers thans deze gebieden als het „doelwit van hun bedrog" hadden uitgekozen nu zjj in hun poging om hun macht met geweld uit te breiden waren gedwarsboomd. „De Sovjetrussische volken ontberen ve le dingen die voor het dagelijks bestaan nodig zijn en vooral dp satellietvolken worden uitgebuit" zo zei Dulles. De minister wees vervolgens op de gro te aantallen Russische techsici, die op het ogenblik afstuderen en die thans uaar ge bieden buiten de Sovjet-Unie uitgezonden kunnen worden „bij wijze van symbool van verlokkende beloften". Men behoef te volgens Dulles echter niet aan te ne- nen, dat de leiders in Aziatische landen ich niet bewust waren van het gevaar, 'at hier dreigt en dat zij gemakkelijk door else beloften zouden zijn te misleiden 'eze leiders, aldus Dulles, hebben al te pel politieke ervaring dan dat zij zich zo 'aar op een dwaalspoor zouden laten rngen. Dulles legde krachtig de nadruk op de i lodzaak om de Amerikaanse economi sche en technische hulp aan de minder ont wikkelde landen van de wereld, voort te zetten. Met betrekking tot de koude oorlog In het algemeen zeide Dulles, dat een nieu we faze van de strijd tussen het interna tionale communisme en de vrijheid is aangebroken. Sinds het afgelopen voor jaar scheen de faze van geweldpleging en dreiging met geweld zijn afgelopen, hetgeen echter opgevat dient te worden als een verandering van tactiek, waar schijnlijk als gevolg van het feit, dat het Westen zijn verdedigingsmacht heeft op gebouwd. Naar Dulles meende, zal de ontwikke ling van eenheid in de landen van West- Europa door middel van instellingen als de Europese Kolen- en Staalgemeenschap een machtige invloed uitoefenen op de Oosteuropese landen. Als de Westeurope- se landen in hun eenheid vergrote wel vaart zouden vinden, zou dit de Sovjet russische leiders sneller tot het besef kunnen brengen, dat de voortdurende on derwerping van de Oosteuropese landen veel meer schade dan voordeel zou op leveren. Volgens de politie te Frankfort zijn er tot dusver geen aanwijzingen, dat de ontploffing, waardoor Woensdag een flatgebouw in deze stad werd verwoest, met. opzet is veroorzaakt. Zij acht het ook onwaarschijnlijk, dat een bom uit de oorlog onder de fundering is ontploft. Het aantal doden bedraagt thans 26. Vermoed wordt, dat er nog een dode, een vrouw, onder het puin ligt. Zeven mensen zijn ongedeerd uit bet puin bevrijd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1