Nieuwe loonpolitiek mag geen gevaar ziin voor arbeids vrede Rendabele bedrijven mogen met te ver uitlopen Nieuw-Guinea geruisloos van V.N.-agenda? Situatie voor Nederland beter dan verleden jaar In 1956 kan Zeeland geen enkele woning meer bouwen Minister Anak Agung gde Agung op Schiphol geland mawiilffi Politiek in de aether Indonesië en loon worden twee zware politieke dobbers Met zeven uur vertraging Niet vooruitlopen op resultaten der conferentie Zaterdag 10 December 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Weduwen en wezen nog niet ami de beur l Stemming en liet quorum Overleg over verdedigers van Nederlandse arrestanten Conferentie in New York Als er geen toewijzing komt Ged. Staten: „Deze toestand zou zelfs een wijze dol kunnen maken*" Analyst Wederopbouw Dinsdag avond in de Kamer VERWÓGDE BOUWKOSTEN. VERHOOGDE 8UVRAGEN i WEERBERICHT Economisch argument over heerst Stabilisatiepolitieh Kinderbijslag kan eerder ge regeld zijn Welke zijn de „vergeten groepen'? I)e Nederlandse arrestanten ATTLEE LUNCHT OP BUCKINGHAM PALEIS DELEGATIE OPPERSTE SOVJET NAAR ENGELAND Nieuw-Guinea Geen huis ET zal tallozen deugd ge daan hebben, gisteren te heb ben kunnen lezen, dat Minister Witte toezegde, elke toeneming van de bouwactiviteit te zullen gebruiken voor de woningbouw. Natuurlijk, het zal allemaal niet zo eenvoudig zijn om dit goede voornemen in een tastbaar resul taat om te zetten; er zijn heel wat factoren, welke de minister niet zo maar naar zijn hand kan zet ten. Doch deze uitdrukkelijke verklaring geeft de burger-zon der-woning moed, want zij be wijst, dat ook de hoogste instan ties van de noodtoestand op wo- ninggebied overtuigd zijn. Iets, waaraan men in een balorige bui wel eens zegt te twijfelen. Men heeft in ons blad van gis teren kennis kunnen nemen van diverse plannen van min. Witte. Hopelijk zullen zij, desnoods voor een deel, te verwezenlijken zijn, want de woningen moeten er komen. Anderzijds dienen dan of fers gebracht te worden. Immers de ervaring van de jaren 1954 55 heeft wel duidelijk aangetoond, dat de beoogde productie van wo ningen alleen bereikbaar is bij een tot het uiterste opgevoerde be lasting van de arbeids- en mate- rialenmarkt en bij een drastische afremming in verschillende an dere sectoren. Dus woningen ten koste van andere voorzieningen! Zo moet het o.i. Want men zegt wel eens: „geen huisje zonder kruisje". Aan de andere kant is geen huis ook een heel zwaar kruis Wel V.V.D-, maar geen C.P.N. De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- t»t morgenavond, luidt: Aanvankelijk plaatselijk enkele buien, maar ook opklaringen, Jatei weer zwaar bewolkt met. van het Westen uit regen. Matige tot krachige en langs de kust tijdelijk harde naar Zuid-West tot Zuid krimpende' wind. Weinig verandering in temperatuur. Zondag 11 December: Zon op 8.39 uur, onder 16.31 uur; Maan op 5.57 uur, onder 14.37 uur. Maandag 12 December: Zon op 8.4Ü u., onder 16.30 uur; Maan op 7.01 uur, onder 15.12 uur. SCHIEDAMSCHE COURANT -1 was de minister nog niet. Wat de ouder- zenverzekering. De vraag was gesteld, waarom het eerste wel en de beide laatste zaken nog niet waren gevorderd. Minister Suurhoff zette uiteen, dat al deze zaken door hetzelfde bureau moeten worden be zien. De zaak van de kinderbijslag kon nu in enige maanden gereed zijn en het was ook beter dat deze het eerst gereed was, daar men deze moest bezien in verband met de premiebetaling voor de ouder- domsverzekering. Het zou moeilijk zijn beide wetten tegelijk in werking te doen treden en wel op 1 Januari 1957, maar zo dat niet zou kunnen, zou de ouder- domsverzekering toch op die datum moe ten ingaan en de kinderbijslag iets later moeten worden geregeld. Wat de invaliditeits. en weduwen- en wezenverzekering betreft was met de In validiteitsverzekering een zwaar probleem gemoeid, zo bijvoorbeeld de vraag of het een volksverzekering zou moeten zijn of niet. De heer De Kort had reeds gekozen voor een volksverzekering, maar zo ver 's-GRAVENHAGE, 9 December 1955. Het is uit het antwoord van minister Suurhoff duidelijk geworden, dat het wel met enige liartepijn is gegaan de geleide loonpolitiek los te laten en de loonvorming vrijere armslag te geven door de bevoegdheden aan nel De drijfsleven over te dragen. - In welke vorm dat zal moeten geschieden staat nog allerminst vast, daar over is volgens minister Suurhoff in het kabinet nog niet gesproken. De mi nister kon dus niet zeggen hoever die overdracht zou moeten gaan, wij zijn nog niet verder dan de beginseluitspraak van de regering, zel(J® 11 13 prof. Romme wel gevraagd of de regering zo niet in alle opzichten, dan toch wel in de hoofdzaken en hij had er twee genoemd de uitspraken van de meerderheid van de S.E.R. zou volgen. Met een antwoord hierop zou ik, aldus de minister, om dezelfde reden buiten mijn boekje gaan. Maar hij kon toch niet nalaten te zeggen, dat deze wijziging van het regeringsbeleid nlei tekende een loslaten van de geleide loonpolitiek, maar slechts een wijziging van de apparatuur. Het is maar hoe men het noemt, maar de verantwoorde lijkheid verleggen van de regering naar het bedrijfsleven, betekent toch wel een wezenlijke verandering in het loonbeleid. De differentiatie besprekend, zeide mi nister Suurhoff, dat men wel goed moet beseffen, dat wie differentiatie zegt ook zegt, dat een aantal bedrijfstakken zal uit lopen op andere, die dus zullen achter blijven. Differentiatie noemde hij geen tovermiddel om alle lonen te laten stijgen zonder prijsstijging en in de bedrijfstak ken, waarin men achterblijft, zal dit voor de werknemers, maar ook voor de werk gevers, aanvaardbaar moeten worden ge maakt Er zal voor moeten worden ge zorgd, dat de rendabele en zeer rendabele bedrijfstakken niet te ver uitlopen, wat in de huidige omstandigheden een zware opgave zal zijn. Hij bedoelde hiermee geen wantrouwen in het bedrijfsleven uit te spreken. Er zal in overieg met de Stichting van de Arbeid een procedure moeten worden opgesteld over de wijze, waarop de beslissing van de regering zal worden uitgevoerd en daarbij zullen al lerlei problemen optreden, zoals de vraag van prof. Romme, of men de gedifferen tieerde loonstijging afhankelijk moet stel len van de prijsstijging. Dit zal zeker niet in alle gevallen opgaan. Maar nu de re gering deze bevoegdheid aan het be- drijfsleven wil overdragen, moeten wij ook niet hier gaan trachten de procedure vast te stellen, zeide hij. Wel zal er een sluitende procedure moeten zijn, wil het loonniveau ons niet uit de hand lopen. Minister Suurhoff zeide ook, dat het economisch argument om de lonen in (Je hand te houden bij hem steeds had over heerst. Dat argument bestaat nog. Men zou daaróm kunnen vragen; waarom laat ge deze bevoegdheid dan los en waarom nu ineens een gedifferentieerde loon- vormï Daarop was het antwoord, dat de regering alleen deze zaak in de hand had kunnen houden met instemming van het georganiseerde bedrijfsleven, de regering kan niet ingaan tegen het eenstemmig ad vies van het bedrijfsleven zoals zich dit in de S.E.R. heeft geopenbaard. Maar de tijd om victorie te roepen is pas aangebroken, als de regering en het bedrijfsleven er gezamenlijk in zijn ge slaagd de nu in beginsel aangekondigde wijzigingen in de loonpolitiek in zodanige vorm te verwezenlijken, dat met behoud van de sociale vrede en toepassing van differentiaties dat totale loonpeil gehand haafd kan worden, dat nodig is om de welvaart en de werkgelegenheid ook in de toekomst voor onze snel groeiende be volking veilig te stellen, vond hij. Als dat bereikt Is, zo zeide de minister, dan zal ik gaarne meejuichen. Eerder dus nog niet. Met het bekijken van de rentabiliteit en de productie alleen komen we er niet, in dien we niet terug willen naar de situatie van vóór 1940. Zou de zaak ons uit de hand lopen, dan zou, zoals verschillende afgevaardigden hadden betoogd, de over heid moeten ingrijpen, de kwestie van het toetsen door de regering van de lonen aan de richtlijnen mocht wel goed worden bezien. De ondernemingsgewijze differentiatie zou volgens de minister niet verder kun nen gaan dan nu al mogelijk is, daar men dan het gevaar zou lopen van het weg kopen van elkanders personeel en dan overzicht, coördinatie en controle onmo gelijk zouden worden. Minister Suurhoff was begonnen met een uiteenzetting van de stabilisatiepoli- tiek en hij had gezegd, dat hij duidelijk meermalen had uitgesproken, dat hij een stabilisatiepolitiek niet voor altijd had ge zien In 1954 dreigde het gevaar van een snelle ontwikkeling van de lonen en was er de vrees van het doorschieten van ons loon- en prijspeil. Toen heeft de stabili satiepolitiek merkbaar resultaten opgele verd. De regelingslonen stegen met 16 en tussen Ja nuari '55 en Sep tember '55 ste gen zij tot 107, maar in October waren zij weer 105. Dat de sta bilisatiepolitiek niet voor altijd was bedoeld, meende de mi nister te kun nen bewijzen met de uitbrei ding der secun daire arbeids- ^g»wa— voorwaarden en van h« Se" Minister J. SUURHÓFF lan de S ER Nog geen victorie over ruimte voor verdere loonstijgingen. Dat dit advies van de S.E.R. zolang uit blijft komt, omdat het hier een moeilijke en zeer ernstige zaak betreft, waarbij tevens een nieuwe loonronde en de ko mende ouderdomsvoorziening zijn be trokken. Hij deed tenslotte een beroep op het be drijfsleven een differentiatie tot stand te brengen zonder verstoring van de ar- beidsvrede en zonder een sta in de weg te leggen aan de toekomstige werkgelegen heid en de toekomstige welvaart. Er waren nog enkele zaken, die de mi nister vooraf had besproken. Zo was er de zaak van de algemene kinderbijslag en de invaliditeits- en weduwen- en we- domsverzekering betreft, het ontwerp was op 29 Juni bij de Kamer ingediend, maar er was nog steeds geen Voorlopig Verslag van de Kamer. Zo waren er ook moeilijk heden bij het bestuderen van de regeling voor weduwen en wezen. Met het plan van de K.V.P. zouden er volgens de mi nister zijn, die er slechter van zouden worden, al werden zij dan wel onttrokken aan de sfeer van de armenzorg. Maar zou men bij een noodregeling hogere uitke ringen geven, dan zou dat consequenties hebben voor de definitieve regeling. Wel deeldï de minister ais zijn mening mede, dat de kinderbijslag voor het eerste en tweede kind in de definitieve regeling niet zou moeten vervallen. Voor de vergeten groepen was het vol gens de minister moeilijk om maatregelen te treffen, omdat men toch eerst moet weten, wie tot de vergeten groepen be noren. Als men dat niet weet, op welke wijze moet men dan zijn maatregelen treffen? Wat het emigratiebeleid betreft be toogde minister Suurhoff, dat een verla ging van de subsidies moeilijkheden te weegbrengt in de ontvangende landen. Hij had er overwegend bezwaar tegen de emigratiegelden te verstrekken als een voorschot, de emigranten zouden in het nieuwe land dan met schuld moeten be ginnen en in hun ontplooiing wprden ge remd. Hij wees op de positieve kanten, welke (je emigratie op de duur voor Ne derland heeft. Hierna kwam het bij de bepaling van de spreektijd bij de replieken tot een bot sing met de communisten en een stem ming, en omdat het quorum toen niet meer aanwezig was, moest de vergadering worden geschorst. Dinsdag worden dus de replieken gehouden en worden de afde lingen volksgezondheid afgehandeld. F. S. Midden in het begrotingsdebat over Sociale Zaken kwam het gis teren in de Kamer twee keer tot een stemming. De eerste keer tegen de middag pauze, toen Pater Stokman tegen het voorstel van dc voorzitter in met het voorstel kwam om niet van de voorgestelde regeling af te wijken en de volgende week dus, na de begroting van Wederopbouw en Volkshuisvesting, de begroting van Onderwijs tc behandelen. Hij werd hierbij gesteund door de heer Schouten'. De voorzitter, de heer Van Sleen, zette daarop uit een, dan men niet klaar kon komen vóór Kerstmis en dat het om aller lei redenen beter was dan de begro ting van Onderwijs maar te ver schuiven. Het voorstel van de voorzitter kwam in stemming en werd aanvaard met 36 tegen 22 stemmen. Voor stemde de P.v.d.A., een deel van de K.V.P.V.V.D., C.P.N. en prof. Gerbrandy. Na de rede van minister Suur hoff, toen er aan de replieken zou worden begonnen, stelde de voor zitter, de heer Van Sleen voor, de spreektijd te bepalen op tien minu ten per spreker. Dat vond de com munist Wagenaar te weinig en hij stelde voor desnoods Dinsdags vroe ger te beginnen en dan langer spreektijd te geven. De voorzitter handhaafde na tuurlijk zijn voorstel, dat hij, om dat het hier een kwestie van orde betrof, in stemming moest brengen. Daar hadden de communisten op gerekend, omdat het duidelijk te zien was, dat het vereiste quorum niet in de Kamer aanwezig was. Toen het voorstel in stemming kwam, verlieten zij echter voor alle zekerheid de zaal en bleven achter het gordijn, waarop de voorzitter voorstelde bij zitten en opstaan te stemmen, waarbij het quorum geen rol speelt. Maar toen schoot er snel weer een communist de Kamer binnen om hoofdelijke stemming te eisen en daarna weer te verdwij nen. Het voorstel van de voorzitter van 10 minuten per spreker bij de replieken verkreeg 41 stemmen, tegen stemde niemand.... omdat de communisten., er niet waren. Het quorum van de helft plus één bleek dus niet aanwezig en de voorzitter kon dus niets anders doen dan de vergadering sluiten. „Ik heb enige hoop, (lat de kwestie Nieuw-Guinea geruisloos van de agenda van de huidige algemene vergadering van de V.N. zal verdwijnen door middel van een resolutie, die (1e Nederlandse princi pes ten aanzien van deze kwestie niet aantast, de beide partijen bij de komende Nederlands-Indonesische conferentie geen opdracht geeft, het vraagstuk niet op de agenda houdt en daardoor dus voor Ne derland aanvaardbaar zal zijn". Dij heeft minister Luns vanochtend na zijn terugkeer uit New York op Schiphol verklaard. Op een vraag, of deze resolutie ook voor Indonesië aanvaardbaar zal zijn, antwoordde de minister, dat het een rea liteit is, dat voor Nederland de kwestie Nieuw-Guinea er in de V.N. beter voor staat dan verleden jaar, nu ook in de agendacommissie Indonesië geen twee derden meerderheid heeft kunnen krij gen. „Ik kan me voorstellen, dat het geen Indonesisch belang is in deze kwestie een tweede nederlaag te riskeren'aldus voegde mr Luns hieraan toe. Overigens achtte, hij het ook niet van Nederlands en Indonesisch belang, dat wellicht bittere discussies worden gevoerd op een moment, dat beide landen aan de conferentietafel zitten. Tijdens zijn vierdaags verblijf in New York heeft mr Luns veel besprekingen gevoerd met de leider van de Indonesische delegatie bij de Verenigde Naties, dr Abu Hanifah en vertegenwoordigers van de AziatischAfrikaanse landen, Zuidameri- kaase landen en de landen van de West- Europese Unie. Hij zeide het „denkbaar en niet geheel onwaarschijnlijk te achten", dat in de lolitieke commissie een resolutie zal wor- len ingediend, waarin de hoop wordt uit- esproken, met speciale verwijzing naar le Nederlands—Indonesische conferentie, iat deze besprekingen gunstig zullen ver- 'open. Mr Luns legde er hierbij nogmaals de nadruk op. dat in een dergelijke reso lutie niet dc kwestie van de competentie van de V. N. wordt gesteld en niet een automatische overbrenging van de kwes tie naar de volgende algemene vergade ring zal beogen. Mr Luns deelde mede niet naar New York te zullen terugkeren. Indien het niet zou gelukken een resolutie als deze te doen slagen, dan zal de Nederlandse delegatie onder leiding van mr Schür- man het Nederlandse standpunt verder verdedigen. Op de vraag over het verband tussen de kwestie van de Nederlandse arrestan ten in Indonesië en de komende confe rentie, zeide mr Luns de hoop te koes teren dat de Indonesische regering spoed tal maken met een voor Nederland be vredigende oplossing van deze kwestie. Hij wees er hierbij op, dat reeds gunstig is beslist over het toelaten van getuigen uit Nederland tot de processen: dat reeds enige arrestanten in vrijheir zijn ge steld en dat in principe door Indonesië is toegestemd in een regeling voor de rechtskundige bijstand. „Met de Indonesische regering is een diepgaand overleg aan de gang over de vraag, welke juristen uit Nederland voor de verdediging van de arrestanten m aanmerking komen". In antwoord op verdere vragen deelde de minister mede, veel begrip bij de Aziatisch-Afrikaanse landen te hebben gevonden ten aanzien van de kwestie Nieuw-Guinea. Hiertoe heeft het feit, dat deze kwestie op de agenda van de minis ter-conferentie sta; veel bijgedragen, aldus zeide hij. ..Ik wijs elke poging om te doen veron derstellen, alsof Nederland op de minis terconferentie verder zal gaan dan in New York ten aanzien van Nieuw-Gui nea. van de hand". Het noemen van Ge- nève als plaats voor de conferentie zoals in Djakarta is gebeurd in de ge meenschappelijke verklaring berust op een misverstand, zo besloot mr Luns. Clement Attlee, die dezer dagen af trad als leider van de Britse Labourpartij, heeft gisteren met zijn echtgenote de lunch gebruikt op het paleis van Buckingham, als gast van Koningin Elizabeth en de her tog van Edinburgh. „Dc gang van zaken met het verdelen van het bouwvolume voor woningbouw is voor Zeeland niet minder dan een ramp. Komt hierin geen spoedige ver betering dan wordt de ontwikkeling van Zeeland verhinderd. Elk pleidooi voor het verwerven van meer bouwvolume blijft zonder succes. Deze toestand zou zelfs een wjjze dol kunnen maken". Deze uitspraken zijn van Ged. Staten in hun schriftelijk antwoord aan de Prov. Staten naar aanleiding van de begrotings beschouwingen. Het college merkt op dat de Zeeuwen sedert 1940 op het ge bied van de woningmisère meer geleden hebben dan de inwoners van enig ander gewest: oorlog, evacuatie, bevrijding, watersnood De strijd om in noodwonin gen niet te verpauperen is veelal zwaar en wordt meermalen verloren, zo zeggen Ged. Staten In vele delen van Zeeland zijn er in 'het geheel geen spanningen op de bouwvakarbeidersmarkt. Zonder enig bezwaar zou daar een aanmerkelijk groter aantal woningen kunnen worden gebouwd. Dat is duidelijk gebleken uit een door het college ingesteld onderzoek, waarvan de uitslag aan de regering is medegedeeld. Alles is nu verdeeld. Komt er geen toewijzing meer, dan kan in 1956 in de provincie geen enkele woning meer wor- den gebouwd Nu zal het E.T.I. nog een enquête instellen onder de bouwbe drijven, evenals voor de herverkaveling. Dat uiteindelijk nog 50 zg migratiewo ningen werden verkregen, is zelfs nog geen druppel in de emmer. In hun antwoord delen Ged. Stateft ook mede einde vorig jaar de minister van Economische Zaken te hebben ver zocht het eiland Tholen aan te wijzen als ontwikkelingsgebied Dit verzoek is af- gewezen De minister bleek in principe wel bereid in overweging te nemen Sint Maartensdijk als centrum-plaats voor dat deel van het eiland, dat niet op Weste lijk Noord-Brabant is aangewezen, als incidenteel te stimuleren kern aan te wijzen. Daarmee zijn Ged. Staten ac- coord gegaan. Toch gas-explosie in Frankfort? Het idee, dat een gas-explosie de oorzaak is geweest van het instorten van eén gebouw van vier verdiepingen in Frankfort, bij welke ramp 27 mensen het leven lieten, begint meer en meer grond te krijgen. De gasleiding, die toch reeds in de kelder van het ge bouw gelegd bleek te zijnis vrijge maakt en bij proeven viel duidelijk een gaslucht waar te nemen. Ook aan een in het puin gevonden tweepits gas stel waren verse gassporen te vinden. Bij de keldertrap vond men, eveneens onder het puin, het stoffelijk overschot van een vrouw, die op het vroege uur geheel gekleed moet zijn geweest en een emmer in de hand moet hebben gedragen. Men neemt nu aan, dat zij de explosie veroorzaakte door het licht aan te draaien. Foto links: de brandweer bij de vrijgekomen gasbuis. Rechts: onderzoekers met het gevon den gasstel. De voorzitters van de twee huizen van de Opperste Sovjet hebben de uitnodiging van hun collega's van het Britse Hoger- en Lagerhuis aanvaard voor een bezoek van Russische parlementariërs aan Groot Brittannië in de eerste weken' van Juli 1956, aldus meldt het officiële Russische persbureau Tass. „De leden van de i gatie en ik hopen, dat de komende con- Vanmnr<>pn arriveerde on Seliinhol i terentie met Nederland de grondslag zal anmorgen arnveerae op zcnipnoile?ffen voor normaje betrekkingen tus de Indonesische delegatie onder sen Indonesië en Nederland". Dit ver- leiding van de minister van huite.n- klaarde mr Anak_ Agung vannacht na landse zaken, die onmiddellijk na de aankomst de pers ontving. Tijdens het vraaggesprek van links naar rechts: cle heren Ruslamadje., Mohammed Roem, Anak Agung en Subardjo. zijn aankomst op Schiphol In een verklaring voor televisie en film zei de leider der Indonesische dele gatie verheugd te zijn in ons land te zijn aangekomen voor deze conferentie. Op de resultaten van deze besprekingen wilde hü niet vooruit lopen „om de goede sfeer niet te bederven". Indonesische dele- Hoe lang de conferentie zal duren kon hij niet zeggen. „Wij zullen in Europa besprekingen voeren zolang wij ver wachten, dat er resultaten van zullen komen. Er is ons geen tijdslimiet ge steld". En op vragen over de plaats van de conferentie antwoordde hij: „Ik heb begrepen, dat 'dit een derde land zal zijn". Ook op de kwestie of Indonesië ingrijpende wijzigingen zal voorstellen in de financieel-economische overeen- v~mst^wilde hij niet vooruitlopen. Gevraagd of de politieke ontwikkelin gen in Indonesië zullen waarborgen, dat eventuele resultaten van de conferentie in Indonesië zullen worden aanvaard zei mr Anak Agung: „De Indonesische rege ring zou geen delegatie hebben gezon den. als niet het vertrouwen zou be staan, dat resultaten daarvan ook zullen worden gehonoreerd". In antwoord op vragen over de kwes tie Nieiiw-Guinea zei hij: „De kwestie staat nog steeds op de agenda van de Verenigde Naties. Wij zullen zien wat er dezer dagen gaat gebeuren; voorspellin gen kan ik niet doen". Mr Anak Agung voegde hieraan toe, dat de V.N. de kwes tie in ieder geval zullen moeten bespre ken en dat „de Indonesische delegatie bij de V.N. zal handelen volgens de aan haar verstrekte instructies". Met hetzelfde vliegtuig, dat door een motorstoring met bijna zeven uur ver traging op Schiphol arriveerde, zijn ook het lid van de Indonesische delegatie mr Moh. Roem en de adviseurs mr Soebard- jo, het parlementslid Teng Tjin Leng. dr Rustamadji en de woordvoerder van de Indonesische delegatie W. Latumeten. 'n Nederland aangekomen, alsmede twee In donesische journalisten. De delegatieleden werden van Neder landse zijde verwelkomd door minister Van de Kieft, de regeringscommissaris mr Blom en het plv. hoofd protocol van het ministerie van buitenlandse zaken, mr H. Daniels. Van Indonesische zijde waren aanwezig mr Utoyo Ramelan, de Indonesische ambassadeur in bijzondere missie, de heer Kweedjiehoo, de Indone sische zaakgelastigde in Den Haag en vrijwel de voltallige staf van het Indo nesische hoge commissariaat. Op de vraag van verschillende Tweede- Kamerleden, of het Kabinet reeds een beslissing had genomen ten aanzien van het verschaffen van de mogelijkheid aan de Volkspartij voor Vrijheid en Demo- talie, zich zo nu en dan in de aether e doen horen, heeft minister Cals in zijn temorie van antwoord betreffende de pderwijsbegroting verklaard, dat hij n beginsel bereid is hiervoor zendtijd eschikbaar te stellen Hij heeft de Ra- oraad verzocht hem te willen advise -n over de wijze, waarop en de mate, vaarin deze zendtijd ter beschikking van 'e belanghebbende politieke partijen kan svorden gesteld. De vraag, of met het oog on de ver- I kiezingen in 1956 aan alle politieke par tijen, die daaraan deelnemen, in het raam der verkiezingscampagne zendtijd zal worden gegeven, moest de minister ont kennend beantwoorden. De regering heeft er, evenals in vorige jaren, bezwaar tegen zendtijd toe te wijzen aan de Com munistische Partij Nederland. In de vergadering der Tweede Kamer zal Dinsdagavond om acht uur aan de orde komen de begroting van het depar tement van Wederopbouw en Volkshuis vesting. Met de behandeling ervan zal worden voortgegaan in middag- en avond vergadering van Woensdag.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1