Ïf' m Mariniers kregen groot tenue „Beatrijs", opera van Ignace Lilien FIRMA A. VAN D0N6EN ZOON Gedenkraam Concertgebouw onthuld WdeibcHTma* CHATHAM 1 100 De MINISTER heeft bedenkingen iüt V/p-L Zeker geen vermindering, misschien zelfs uitbreiding van TV-zendfijd r zo iama> e-j Het zijn sterke banden die ons binden Gala-avond in Rotterd. Schouwburg AilBJWB- WE iuet S Og£Zmp> - Gloeilampjes te Zes ton meer beschikbaar voorde programma's DRAADLOOS CONTACT r Veus Stijlvol geheel Generalaat van de Kruisheren Redders van de St. Servaas Opvoering in de Kon. Opera van Gent V. De uitmonstering van de gafa-uniformen van het KORPS MARINIERS werd thans door ons geleverd J Kinderen later naar school Noodwet weduwen en wezen „nauwelijks zinvol" NA 8 ie e b >OR ZATERDAG 10 DECEMBER 1955 PAGINA 9 Kolbakken en pelten De overdracht Wordt verplaatst naar Amersfoort „Bene Merenti" voor vier brandweerlieden PRINSES WILHELMINA ZAG FILM VAN SURINAME- BEZOEK De tamboer maitre in het nieuwe groot tenue Nog een geschenk BREDA - CATHAR1NASTRAAT 87 - TEL. 5647 Onze sedert 1820 gevestigde firma verzorgde o.m. de uitmonstering der Girde-regimenten en de nieu- bpk van de Gouden Koets. IN AMSTERDAM WEST: jö OP BEZINNINGSDAGEN GEERLINGSHOF Philadelphia (V.S.) Cincinnati (V.S.) 4i Van 1214 December Congres Intern. Christe lijk Vakverbond Ministeriële bedenkingen Nieuwe FM-zenders in de lucht Korsicanenzorgen voor coördinatie Ministerieel voorstel „A ouwelijks zinvol'9 errier"- ng van De foto die er '.nomen: net een het ge- weers- kt wor- nd voor •allende :en lan- hebben ling be- somstige i woord- eld. Hij enkomst jegezon- ;nlandse s Parjjs reikt na in, dat otstrijd- erschrij- et-gepu- ber 1954 sr West eren be ien be ssen de ien aan- lij voeg en over konden zij door 'ekeurd. te krin- e moei- Jtbijdra- de Na- naatsta- :r vloot- zoontje inuskerk [aartens- Dd. iw bezig In een get je de pen vak t ventje n lopen r willen vij onze omdat ijk voor ïze kap- serieuze e heren rkeur te >ok niet enegen- schalks allerbe- Re lieve gen aan i tantes; waarop fiets de "op een gekleed is tal ten bezoe- het ge- dit al- nacht- lummer aarover pnieuw aan de rubriek ontgaan oe men iragen. evering erbodig vat va- atsoens- E willen :ht dus kijf en ver het tij ken- ;aat uit t het ste vol- ■erloren kbladen 1 mijn- vrouw hij een ng ge- eprodu- -ouwen- jn haar san een u hem, en hele hoewel dames wij de lijkheid tèle. l terug mannen zo druk ie kno- k vindt ?aar of toch al nélange dames- Wel bijzonder select was gisteravond het publiek, dat de Rotterdamse Schouwburg vulde. Zowel van militaire zijde als van de zijde der Rotter damse bevolking waren het de voornaamste representanten die in avond- costuum naar de gala-avond waren gekomen bij gelegenheid van het 29Ö- jarig bestaan van bet roemruchte Korps Mariniers, dat bij deze gelegen heid een grandioos geschenk in ontvangst mocht nemen: het ceremonies! tenue, hetwelk wij dezer dagen in ons blad reeds beschreven. Na een muzikale ouverture van de zo populaire Marinierskapel mocht de com mandant van het Koninklijk Korps, de generaal-majoor H. O. Romswinckel o.a, welkom heten Z.Exc. H. C. W. Moorman, staatssecretaris van Marine, mr G. E. van Walsum, burgemeester van Rotterdam, mr K. P. van der Mandele, voorzitter van de Stichting Rotterdam Groot Tenue Mari niers, welhaast alle leden van de Admi- raliteitsraad. drie oud-commandanten van het Korps en vertegenwoordigers van het sociale, culturele en economische leven van Rotterdam. v De generaal ging in het kort na de ge- - - V. ../.V V heer Philips, die niet kon nalaten te ver klappen, dat in vele delen der wereld er grote vraag is naar de gramofoonplaten met een weergave van de muziek der Marinierskapel. Een der glanspunten van de avond was een show van oude uniformen sedert 1817. De firma George Pisa en Zn te Eind hoven had van deze uniformen aan de hand van oude prenten en beschrijvingen exemplaren vervaardigd en deze aan het Korps aangeboden. Genoemde firma had de order voor de nieuwe gala-uniformen verkregen en deze, tezamen met ge specialiseerde andere firma's uitgevoerd. Niet alleen boeiden deze uniformen, waarin zich de geest van de tijd waarin zij werden gedragen weerspiegelde o.a door de Russische kolbakken en de sobere petjes maar ook het décor waarin zij werden gepresenteerd. Met behulp van projectie in zachtblauwe tint op het ach terscherm van het toneel plaatste men de oude mariniers In de entourage van hun tijd. Toen het laatste beeld. nl. dat van de marinier van na de bevrijding, in khaki battledress en groene Amerikaanse tuniek aan het oog werd onttrokken, ging het doek op om tien man te tonen w.o. de vaandelwacht met vaandel in de nieuwe ceremoniële dracht. Nu betraden de heren mr K. P. van de Mandele, dr F. W. T. Hunger en L. W. E. Rauwenhoff namens de Stichting het toneel om het geschenk van het Rotter dams bedrijfsleven aan te bieden. Mr Van de Mandele bracht de geluk wensen van burgerij en bedrijfsleven ter gelegenheid van de lustrumviering over en hij deed dit van harte, omdat, zoals hij als Rotterdammer zeide, „het Korps nu eenmaal bij ons behoort. Het zijn sterke banden die ons binden". Tal van bijzon dere evenementen, die de burger met trots vervullen en waarmee het Korps in de laatste decennia geschiedenis maakte, riep hij in de herinnering terug en hij legde er de klemtoon op, dat. nu de garden Grenadiers, Jagers en Fusiliers hun gala uniformen ontvingen, de Mariniers daar bij niet achter mochten blijven. Uit dit nieuwe tenue moest de traditie van een groot verleden spreken en mr v. d. Man dele uitte de wens, dat het geschenk mede een aansporing zou moge betekenen voor de mariniers te blijven wat zij altijd ge weest zijn: een keurkorps waarop Neder land en Rotterdam trots mogen zijn. Generaal Romswinckel uitte zijn gevoel van overgrote dankbaarheid voor het kostbare geschenk. „Wanneer een idee in Rotterdam leven krijgt, zal dat wel verwezenlijkt worden", zeide hij, „maar als de heer Van der Mandele er zich voorspant, is succes bi) voorbaat gegarandeerd. Met dit geschenk is een dierbare wens die leefde in de harten van alle mariniers in vervulling gegaan". Het groot tenue zal, zodra het geheel voltooid is, aan de burgerij worden getoond, maar voor het overige zal het alleen worden gedragen bij zeer bijzon dere gelegenheden als b.v. vorstelijk eer betoon. Na de hierop volgende pauze werd de film: „Zo wijd de wereld strekt", grepen uft het mariniersleven van heden, ver toond en trad de Marinierskapel nóg met enkele nummers op. De zeer stijlvolle avond werd besloten met het Wilhelmus. (Van onze Utrechtse redacteur) Naar wij vernemen zal het nieuwe Constantijncollege van de Kruisheren aan de Daan Fockemalaan in Amersfoort, 26 April a.s. worden ingewijd en officieel geopend. Wij vernemen voorts, dat het in de bedoeling ligt om in de dan vrijkomende villa „Vleugelslag" aan de Laan 1914 het Generalaat van de orde, thans zetelend in St Agatha bij Cuyk, onder te brengen. Het Hoogwaardig Heer, Mgr dr W. van Hees O.S.Cr, zal daar dus mettertijd zijn intrek nemen. (Van onze correspondent) Hedenmorgen heeft mgr Jenneskens, deken van Maastricht, in de hal van het stadhuis, de pauselijke onderscheiding „Bene merenti" uitgereikt aan de heren Tn. Krischer. J Cleuren, H. Vanderbroeck cn N. Penders. de vier brandweerlieden die zich bijzonder onderscheiden hebben bij de torenbrand van de St Servaaskerk. Bij deze uitzonderlijke gebeurtenis wa ren naast de familie en het Stadsbestuur, ook aanwezig de heer J Visser, inspecteur van het Brandweerwezen in Limburg, mr Dautzenberg, voorzitter van de Limb. Brandweerbond. alsmede de commandan- ,eJ van <le brandweren in Heerlen en Aken en vele collega's der gedecoreerden. (Van onze Brusselse correspondent) Toen Herman Teirlinck zijn door de Beatrijssproke geïnspireerd drama „Ik dien" schreef, zal hij er zeker niet aan gedacht hebben, dat dit werk eens als libretto voor een opera zou dienen. Die versmelting schijnt als volgt te zijn ont- (Van onze correspondent) H.K.H. Prinses Wilhelmina bezocht gisteravond het Minerva-theater te Apel doorn, waar momenteel de film van het bezoek van H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernard aan de Antillen en Suri name wordt vertoond. Zij werd vergezeld door de dame du palais mevr. H. J. de Savornin Lohman-Van Hasselt. schiedenis van het Korps, daarbij aan halend de woorden vol waardering en lof die Koningin Wilhelmina sprak, toen zij de Willemsorde aan het Korpsvaandel hechtte na de bevrijding. In een typisch Rotterdams décor traden daarna de tamboers en pijpers op. Had men veel waardering voor hun optreden, de bewondering voor de prestaties van het Korps bereikte wel haar hoogtepunt bij de feilloze demonstratie Colonne Geweer door mariniers eerste, klasse van de Korpsschool voor Korporaal. Zó onberispelijk en als cén beweging verliep deze gehele show, dat ieder zich welbewust was van de enorme training, die eraan moest zjjn voorafgegaan. De volmaakte stilte van het publiek getuigde van een gespannen aandacht en slechts eenmaal ontstond wat geroezemoes als reflex op het salvo met losse patronen aan het einde. Daarna was de beurt weer aan de Marinierskapel om voor het voetlicht te treden. In smetteloos witte uniformen te gen een fond van donkere gordijnen klonk het Rotterdamse stedelied dat door de gehele zaal staande werd aanhoord. De heer J. Philips betrad nu het podium om als directeur van de N.V. Phonogram de kapel een fraai geschenk aan te bieden in de vorm van zes klaroenen, versierd met geborduurde oranje vaantjes. Deze waren echter nog niet alle voltooid, doch één ervan kreeg men reeds te zien. „De anderen zijn nog onder de ijverige han den van nonnetjes in Brabant", zeide de we Ongeveer 20 scholen in Amsterdam- West. gelegen in de omgeving van de Admiraal de Ruyterweg cn de De Cierqstraat, hopen tussen de Kerst- en Paasvacantie een proef te nemen met de verschuiving van de aanvangstijd van 9 naar 9.15 uur. De kinderen behoeven dan niet in het gevaarlijke ochtendspits uur naar school te gaan. Gebleken is, dat direct na negen uur een merkbare ver stilling op de weg intreedt; het aantal auto's b.v. daalt dan tot 1/3. Zowel open bare als bijzondere scholen willen aan dit experiment deelnemen en ais de proef slaagt wil men er naar streven de latere aanvangstijd voor de gehele stad vast te stellen. Het Amsterdamse stads bestuur, dat zeer sympathiek tegenover het plan staat, meent echter dat een der gelijke ingrijpende maatregel niet zon der meer genomen kan worden, doch het voelt er alles voor, aldus „Het VTije Volk", waaraan wij dit bericht ontlenen, de veiligheid van alle kinderen op de weg te vergroten. staan: in de winter van het jaar 1926 zat iemand in een klein café te Rotterdam op het openingsuur van een consulaat te wachten, om er een visum voor zijn pas poort te bekomen. De man zag een stuk courant liggen- en las er een recensie in van hogergenoemd nieuw toneelwerk van de Vlaamse auteur. De intense dramatiek van het thema greep hem aan en daar hij componist was. besloot hij er een opera van te maken. Die wachtende man in het café heette Ignace Lilien. In zijn korte oiografie lezen wij, dat hij in 1897 werd geboren de biografie zegt niet: waar en dat hij in 1918 te Den Haag als com ponist debuteerde met een „compositie concert". Hij schreef kamermuziekwer ken en liederen en trad als pianist en als dirigent in het buitenland op. Gedu rende de oorlog woonde hij te Apeldoorn, waar hij verschillede werken schreef, o. a. zijn vierde symphonie. In 1930 had hij, op tekst van G. B. Shaw, een komische opera gecomponeerd, „Great Catherine". Twee jaar tevoren had men, te Antwerpen en te Brussel, voor de eerste maal zijn opera „Beatrijs" opgevoerd, waarna verschillende andere steden volgden. Dit werk sloeg in. En terecht, want het bevat heel wat kwaliteiten. Wij hebben i het zojuist in de koninklijke opera van Gent voor het voetlicht zien brengen ge- dragen op een weelderige muziek. Al is het waar, dat deze af en toe aan Debus sy, Ravel, Strawinski en een paar ande re impressionisten doet denken, toch kan haar een persoonlijk karakter niet ont zegd worden. Al de sentimenten die in de sproke tot uiting komen, worden In de opera muzikaal op treffende wijze weergegeven. Het is een aangrijpend ly risch drama geworden, dat soms even aan Memotti's „Consul" doet denken. Hoge eisen Er worden in dit werk hoge eisen ge steld, niet alleen aan de hoofdrollen maar ook aan de figuranten. De kermisscène, die zich over heel het tweede bedrijf uit strekt, is in dat opzicht kenschetsend. Het is daar de duivel, die de dans leidt en onder het vijftigtal personen die zich als kermisgasten op het toneel bevinden, een geweldige dramatische spanning onder houdt. Op een tweede podium zien zjj, op steeds pregnanter wijze, het menselijk verval van Beatrijs en haar niteindelijke verlossing uit de poel waarin zij aan het vergaan was. Hier hebben de componist, de librettist en de regisseur elkaar op magnifieke wij ze aangevuld. Dat zijn tonelen, die aan figuren en houdingen van Breughel en Ensor tegelijk doen denken. Er zit iets hallucinerends in. Er werd daar indivi dueel en toch harmonisch geacteerd zoals wij niet lang geleden door de zwarte ac teurs zagen doen van het fameuze gezel schap, dat met „Porgy and Bess" een wereldreis aan het maken is. Liliens werk is ook 'n stap naar het los maken van de opera uit de meestal ver ouderde en verstarde formules waarin deze kunst is vastgelopen en voor velen zo goed als ongenietbaar is geworden. Deze componist schreef een grote partituur op een groot libretto. Een vaardige techniek en een frisse inspiratie, zijn markante ka rakteristieken van zijn kunst. Van 2225 December (eventueel tot 24 December) vinden op Geerlingshof weer de jaarlijkse Bezinningsdagen van Kerst mis plaats, die vooral bedoeld zijn voor jongeren van plm. 2030 jaar, maar waaraan toch ook door ouderen deelgeno men kan worden. Er is weer gelegenheid om de plechtige Nachtmis in de huiskapel van Geerlingshof mee te maken; naar verkiezing kan men ook in de namiddag van 24 December naar huis reizen. De conferenties worden gegeven door pater Michaël Hensen O.P., die zal spre ken over actuele vragen, waarna „ge sprek". Daarnaast zullen zang, wandeling, Kerst avond enz. de sfeer van de Bezinningsda gen bepalen. Mej. Truus Kloes uit Haarlem zal een avond geven van „Kerstlieden bij de luit". De commissaris had er tenslotte genoeg van en hij vaardigde een order uit. waarbij hij voorschriften gaf in verband met de snorren en de haardracht van de politiemannen. Sommige jonge poli- tie-ambtenaren, aldus de verontwaar digde commissaris, waren er toe over gegaan om een soort be-bop-kuif te gaan dragen, terwijl er zelfs verschil lenden waren die er wapperende snor ren op na hielden. Politiemensen moe ten niet zo uitbundig aan dit soort mo de-verschijnselen meedoen, besliste de commissaris en voortaan zullen de po litiemannen er in Philadelphia weer „traditioneel" besnord en gekuifd moe ten uitzien. Bolzano Italië Giovanni Baas vierde hier, in de beste gezondheid, zijn 103de verjaardag te midden van een groot gezelschap kin deren, kleinkinderen en achterklein kinderen. Hij is altud een groot jager geweest en tot zijn negentigste jaar schoot hij het haasje nog feilloos. Londen De Britse hoedenmakers hebben aan het Lagerhuis aangeboden de hoge hoed te vervangen, die in het parlement ge bruikt wordt. door leden die het woord willen, voeren. Het is namelijk de ge woonte dat een afgevaardigde, die iets zeggen, wil, deze wens kenbaar maakt door een hoed op te zetten en de hoed, die daarvoor gebruikt wordt, doet reeds vijftig jaar dienst. Donderdag had een afgevaardigde niet geheel ten onrechte geklaagd over de ouderdom en het uiterlijk van dit langzamerhand wei nig parlementaire hoofddeksel. De hoedenmakers hebben een nobel e be doeling biet hun goedgeefsheid. Op deze wijze willen ze hun dankbaarheid uitdrukken voor de recente verlaging van de belasting op hoeden. Nog een oude baas, maar die toch geen dag ouder meer wordt Hij is namelijk overleden, Joseph Nicolas Osborn. een neger, die beweert 141 jaar oud te zijn geworden. Het is namelijk zijn dochter, die zegt, haar vader altijd te hebben horen verklaren, dat hij in 1814 in Ken tucky geboren is en dat hij slaaf was geweest tot de slavernij in de zuidelijke staten van Amerika in 1865 werd op geheven.. Aan het twaalfde congres van het In ternationaal Christelijk Vakverbond, dat van 12 tot 14 December a.s. te Antwerpen wordt gehouden zal door meer dan 200 afgevaardigden worden deelgenomen. Het zal tevens worden bijgewoond door verte genwoordigers van de grote internationale lichamen, zoals de V. N., het Internatio naal Arbeidsbureau en de Unesco. Tijdens dit congres zal o.m. gesproken worden over de levensstandaard van de arbeiders in sommige achtergebleven lan den en de aan deze landen te verlenen hulp, over de politiek van de volledige werkgelegenheid in verband met de tech nologische evolutie en over de steeds op- 1 zienbarender ultvindingen inzake mecha nisatie, die het gevaar van werkloosheid kunnen doen toenemen. Voorts zal van gedachten worden gewisseld over de be trekkingen tussen de christelijke vakbon den en de grote Internationale organisa ties en de weerslag van inflatie en defla- tie op monetair gebied op de arbeidsmarkt. (Van onze sociaal-economische redacteur). MET de noodvoorziening voor wedu wen en wezen is het merkwaardig gesteld. Het idee, vorig jaar door de K.V.P. gelanceerd, was aanvankelijk hier en daar wat moeilük te verwerken, maar kreeg toch spoedig steun van alle kanten. Toch gebeurde er niets. De enige, die iets kon doen, was de minis ter van Sociale Zaken, doch hij had het blijkbaar te druk met andere dingen. Misschien ook koesterde hij de hoop, dit snoepje, dat volgens Het Vrije Volk van zijn schotel was weggekaapt, weer terug te kunnen winnen door een voorstel tot een definitieve regeling in te dienen. Hierover had hij nl. vorig jaar in de Memorie van Toelichting op zijn be groting iets in het vooruitzicht gesteld. Mogelijk overschatte de minister zich zelf, of onderschatte hij de moeilijk heden, in ieder geval kwam er niets uit de bus en bij alle voorkomende gelegen heden werden weduwen en wezen weer iets verder op de achtergrond ge schoven. Wij lezen nu in de Memorie van Ant woord, dat de minister een bepaalde rangorde heeft opgesteld bij-de verdere uitbouw van de sociale verzekering. Eerst zal de wettelijke ouderdomsver- zekering moeten komen. Vervolgens een algemene, de gehele bevolking omvat tende regeling voor de kinderbyslag, waarvan verschillende belangrijke on derdelen echter nog in een voorlopig stadium verkeren. Eerst hierna zou een definitieve voorziening voor weduwen en wezen aan de beurt komen. (In de Tweede Kamer gaf de minister hierop gisteren nog een toelichting. Zie verslag elders in dit blad). De vraag is, of deze rangorde eerst de laatste tijd is opgesteld en of niet eer der voorzien had kunnen worden, dat het nog een lange weg zou zijn. De j v00rzag vorig jaar in ieder geval de lijdensweg en kwam daarom met een noodwetvoorstel en het is teleur stellend, dat pas eind November 1955 een verzoek om advies aan de SER is uitgegaan. DIT verzoek om advies is op zich ook reeds merkwaardig, omdat het eigenlijk een apart voorstel inhoudt. Minister Suurhoff voert een drietal be denkingen aan tegen het K.V.P.-voorstel. Dit laatste wil immers de weduwe de ongehuwdenuitkering geven gelijk aan die van de Noodwet Ouderdomsvoorzie ning plus voor elk kind een uitkering overeenkomende met de kinderbyslag. Aangezien de ongehuwdenuitkering is afgestemd op alleen wonende personen en de weduwe met kinderen een gezin heeft, vreest de minister, dat de weduwe met kinderen een „bepaaldelyk onvol doende ondersteuning" zal genieten Voorts vindt de minister, dat het ver schil in uitkering tussen een gezin zon- Een gedenkraam, de Amerikaanse tournee van het Concertgebouworkest symboliserend, is Vrijdagmiddag in de Mengelbergfoyer van het Concertgebouw te Amsterdam onthuld. Het werd ver vaardigd door het giazeniersechtpaar Johan en Femmie Schilt-Geesink en is het geschenk van de Nederlandse vereni ging „Concertgebouwvriendon", die daar toe van vele vrienden en bewonderaars van liet orkest financiële steun ontving. „Moge in het bijzonder ook door dit raam de herinnering worden levend ge houden aan de roemvolle tournee van het Concertgebouworkest door Amerika en Canada in 1954 en aan de sublieme lei ding, welke het beroemde orkest °°k toen van de dirigenten Eruard van Bei- num en Rafael Kubelik heeft moeten ontvangen", zo staat in het album met de namen der schenkers. De voorzitter der vereniging, staats raad mr W. Schokking, bood het raam aan het bestuur van de Nederlandse or- keststichting tot beheer van het Con certgebouworkest. aan. De vice-voorzit.ter der vereniging mevr. E. G. Honig-Prin- sen verrichtte de onthulling. Dirigent Eduard van Beinum, leden van het. orkest, vertegenwoordigers van het ministerie van O., K. en W„ Amster dams gemeentebestuur en de ambassa deurs van de Ver. Staten en Canada woonden deze korte plechtigheid bij. De glazeniers hebben het raam ontwor pen op de gulden snede volgens welke ook de stradivarius viool is gebouwd. Door de smbolische voorstelling slingert zich een gouden band heen waarop het slotmotief in noten van Beethovens negende staat. In zijn toelichting op het raam deelde de heer Schilt mede, dat hem achteraf is gebleken, dat ook het concertgebouw vol gens de gulden snede door de architect is ontworpen. Nader overleg met de P.T.T. heeft aan «et licht gebracht, aldus de minister van O. K. en W. in zijn memorie van ant woord betreffende de onderwüsbegrotin! aan de Tweede Kamer, dat het bouw programma voor het televisie-zendernet minder snel kan worden uitgevoerd dan aanvankelijk werd aangenomen. Met het °°K hierop zal in 1956 voor exploitatie van de zenders en gebruik van de bin nenlandse en internationale verbindingen belangrijk (waarschijnlijk zes ton) min der nodig zijn dan werd verwacht. Het overleg terzake is nog niet geëin digd, maar aangenomen mag worden, dat de zendtijd niet hoeft te worden vermin derd. Het viel de minister moeilijk, zon- ?r Irl,eer fondsen toe te zeggen voor de uitbreiding van de zendtijd tot 12 uur per week, maar In de komende maanden zal deze kwestie opnieuw onder ogen worden igezien. De bezwaren, die door vele Kamer leden zijn aangevoerd tegen de uitzending van films, die niet voor alle leeftijden zijn goedgekeuyd, zijn voor de minister aan leiding geweest, deze aangelegenheid nog maals te bezien. Daarbij zijn echter zo veel problemen gerezen, die met name de toepassing van de Bioscoopwet raken, dat een definitieve uitspraak op korte ter mijn niet mogelijk is. De minister zal zich terzake door een commissie laten advi seren. Aan de zeer veie leden, die een waar schuwend geluid hadden laten horen tegen invoering van reclame in de tele visie heeft de minister verzekerd, djat hij zijn toezegging raame gestand zal doen en geen commerciële TV-uitzendingen zal toelaten, vóórdat de Kamer daarover haar mening heeft kunnen kenbaar maken. De minister verwacht, dat nog aan het einde van dit jaar het Televisiebesluit het Staatsblad zal bereiken. De minister onderschrijft, dat de finan ciering van het radiowezen moeilijker wordt. Tegenover de gestegen uitgaven staat evenwel een steeds grotere op brengst van de luisterbijdragen. Het aantal luistervèrgunningen neemt met ruim 100.000 per jaar toe en er is geen reden om aan te nemen, dat deze stijging bin nenkort een abrupt einde zal nemen. Ne derland beeft momenteel op elke 100 in woners 24 radiotoestellen. Dat een toene ming mogelijk is, meende de minister te mogen afleiden uit het feit, dat b.v. de zand. Hengelo en Hulsberg notr in de loop van deze maand een FM-zender te Irnsum experimenteel in bedrijf zal komen, ter wijl een tweede FM-zencler te Hulsberg vermoedelijk in Februari in de lucht zal komen. Dank zij de Radio Unie, die door de gezamenlijke omroepverenigingen in het leven is geroepen, is er in de Nederlandse radio heel wat meer samenwerking dan velen vermoeden, als zij van vijf omroep verenigingen horen spreken. Een aantal journalisten, dat onder lei ding van prof. Kors. voorzitter van de Nederlandse Radio Unie, een rondgang heeft gemaakt door de verschillende om- roepgebouwen, heeft zich gisteren hier van kunnen overtuigen. De tocht begon in de A.V.R.O.-studio en eindigde in de studio van de N.C.R.V., waar de program, macommissaris van de N.R.U., de heer J. B. Broeksz, een uiteenzetting gaf van de vormen van samenwerking ten behoeve van het radioprogramma. De omroepverenigingen zijn in haar programma's vrij, maar er is heel wat, dat zij eendrachtig of zelfs als eenheid doen. De programmaleiders houden voortdurend de gemeenschappelijke belangen in het oog en omdat hun voorzitter prof. Kors is, heten zij in de radiowereld „De Kor sicanen". De omroepverenigingen maken gebruik van eikaars studio's en hebben een ge meenschappelijke discotheek met een ver zekerde waarde van 1.700.000.en on geveer 12.000 magnetofoonbanden, een ge meenschappelijke muziekbibliotheek, ge meenschappelijke koren, en orkesten, een gemeenschappelijke toneelgroep en ge meenschappelijke technische diensten.' De persoonlijke verhoudingen tussen leiders en medewerkers van de omroepvereni gingen, ongeacht de richting, waartoe zij Scandinavische landen in 1953 reeds res pectievelijk 27, 30 en 32 toestellen per 100 inwoners telden. Naar zijn oordeel kan worden aanvaard, dat gedurende een periode van enkele jaren geen bedragen aan de algemene re- J behoren, is uitstekend, serve van de radio-omroep worden toege voegd, hoewel hij er wel bezwaar tegen zou hebben, indien deze situatie zou war den bestendigd. Wat de verbetering van de ontvangs' doof gebruikmaking van FM-zenders be treft, deelde de minister mede, dnt nac de reeds werkende FM-zenders te Hoge Er zijn echter twee zorgen, waarmee Radio Hilversum heeft te kampen: het tekort aan studioruimte en het tekort aan geld. Het eerste is een deel van het al- -emene bouwprsbleem, voor het tweede 'en de omroepverenigingen als oplossing: e financiering van de Wereldomroep uit s-Rjjks kas. der en een met inkomsten volgens het K.V.P.-voorstel wel zeer gering wordt als gevolg van het laten cumuleren van de van aftrek vrygestelde inkomens bedragen f 200 voor de moeder en 50 voor elk kind). Tenslotte vreest de mi nister. dat er een wanverhouding ont staat tussen de inkomensbedragen, waar beneden een weduwe nog voor uitkering in aanmerking zou komen en het nor male arbeidsloon van een arbeider 60) plus kinderbijslag. Immers het jaarinkomen van zo'n arbeider met 10 kinderen zou 5400 bedragen en het maximum-inkomen van de weduwe met 10 kinderen waaronder nog uitkering gegeven zou worden 5409. Voor ge zinnen met 5 kinderen zijn de cijfers resp. 4074 en 3054 en voor gezin nen met 1 kind 3269 en f 1618. Naar mate er meer kinderen zyn wordt de verhouding dus ongunstiger, dit als ge volg van het handhaven van een bepaal de verhouding tussen uitkeringsbedrag en inkomensgrens en de minister vraagt, of deze niet dient te veranderen naar mate het gezin groter wordt en wel zo, dat beide grootheden elkaar gaan naderen. DE MINISTER doet dan het volgen de voorstel: de weduwe zonder kin deren ontvangt de ongehuwden uitkering van de Noodwet Ouderdoms voorziening; de weduwe met twee kin deren. die van gehuwden volgens ge noemde Noodwet (dit gezin wordt dus gelijk gesteld met een bejaard echtpaar) de weduwe met één kind krygt de ge huwdenuitkering minus de kinderbijslag voor het tweede kind. Voor het derde en volgende kinderen wordt de uitkering steeds verhoogd met de overeenkomstige kinderbijslag. Voor alle gevallen zou één vriistellingsbedrag voor eigen inkomen kunnen worden gesteld, nl. f 200 De inkomensgrenzen zouden die van de Noodwet Ouderdomsvoorziening zyn, verminderd, resp. vermeerderd met de overeenkomstige kinderbijslagen. Volgens dit voorstel van de minister zullen de maximum inkomensgrenzen waaronder een weduwe nog voor uit kering in aanmerking kan komen, ver geleken met het K.V.P.-voorstel voor kleine gezinnen hoger, voor grote lager liggen en wel des te meer naarmate haar gezin groter is. Daarentegen komen de uitkeringsbedragen zelf op hoger plan te liggen. Dit laatste kan men een voor deel noemen, het eerste niet, want naar ons gevoel staat een weduwe met zes kinderen, die een inkomen heeft van 3000 er beslist ongunstiger voor dan een weduwe met één kind. die een in komen heeft van f 1900. Beiden zouden juist boven de inkomensgrens van het voorste'-Suurhoff vallen. De minister stelt verlaging van in komensgrens voor, omdat een wanver houding tegenover arbeidsinkomen zou kunnen ontstaan (zie boven). Deze wan verhouding doet zich echter alleen voor bij de zeer grote gezinnen, die in de maatschappij als geheel al zeldzaam zijn en bij weduwen waarschynlük nog zeldzamer. Dit laatste punt verdient dan ook zeker nog wel de nodige aandacht, want wanneer men de grenzen van de regeling te nauw trekt, wordt het doel evenmin verwezenlijkt als in geval de uitkerings bedragen te laag gesteld worden. DAT het de minister niet van harte gaat blijkt uit het vervolg van zyn brief aan de SER. waarin hy be toogt, dat een dergelijke noodvoorzie ning de weduwen, die geen of vrijwel geen eigen inkomsten hebben toch niet geheel buiten de armenzorg zal bren- gen. Immers de uitkeringsbedragen lig gen nog beneden de normen, die in de grote gemeenten bij de uitvoering van de Armenwet worden gehanteerd. Be doelde weduwen zullen dus toch nog een aanvullende ondersteuning op grond van de Armenwet nodig hebben. Voor weduwen met een iets groter eigen in komen ..zou de regeling ook nauwelijks zinvol kunnen zijn", aldus de minister, want, zo redeneert hij. een van de voor naamste doeleinden is toch, zoveel moge lijk weduwen buiten de armenzorgsfeer te brengen. Nu is een dergelijke doelomschrijving in het voorstel van de K.V.P. niét te vinden. Doel is verbetering te brengen in de voorzieningen voor weduwen in afwachting van een definitieve regeling. Ook de Noodwet Ouderdomsvoorziening houdt de ouden van dagen niet buiten de armenzorg en zelfs de definitieve wettelijke regeling zal dit niet doen. Toch worden zij zinvol geacht. Op grond van de noodvoorziening zouden echter wel veel weduwen van armenzorg kun nen afzien, voorzover er nl. mogelijk heden zyn met aanvullende steun van oudere kinderen of familieleden of door aanwending van eigen spaargelden (die behouden mogen worden) de moeiiykste tijd door te komen. De minister heeft naar onze smaak de SER wat al te vee] willen suggereren. Het lijkt ons beter, dat de regering zich blijft houden aan de tot nu toe gevolgde gedragsiyn. nl. het stellen van haar adviesaanvragen in zo onpartydig moge- ïyke vorm. Het ware zelfs beter geweest, als de minister zijn eigen voorste] maar voor zich had gehouden. Dan had de SER vrij kunnen oordelen en eigen slim heid kunnen tonen. De minister zou later toch nog wel zijn ideëen naar voren hebben kunnen brengen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 9