Ooi de S.E.R. voor verhoging tot 4.2 ziekenfondspremie Reserve verplichte verzekering raakt beneden het minimum BERGINGSTOREN zal wel nooit uitvaren Waar is VRIJHEID te vinden? EDEN DIENT KROESJTSJEF VAN REPLIEK NIEUWE SLAG VOOR KATH. MIDDELBAAR ONDERWIJS mm& mm MÉ Bouw van woning duurt twee maal zo lang als voor de oorlog Eden troefde de vrijheidskaart der Russen handig af Visser zou fouten hebben gemaakt Geen goed kompas Resolutie Nieuw- Guinea aanvaard Dinsdag 13 December 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN M J -V Tandarts in voortdurende tijdnood en onder druk X Y.N.-waarnemers maken balans op Pater dr A. Stracke S J. 80 jaar Nieuw aandringen op compromis in het Midden-Oosten Wet-Collard stelt leerlingen-minima, mm Ongeregeldheden in West-Berlijn „Jezuitenparagraaf" 'm Noorse parlement Schande, dat hele generatie niets anders dan woningnood kent WEERBERICHT Vreugde over Amsterdams initiatief t Het IsraëlischSyrisch treffen Schooltandverzorgsters Faillissement van Leonliardt" Renate verwacht De Britse premier, Sir Anthony Eden, heeft gisteren tijdens het Lager huisdebat over het Midden-Oosten, de verklaringen van de Russische leiders, afgelegd gedurende hun reis door Azie, „fantastisch genoemd. „Er wordt van ons gezegd", aldus Eden, „dat wij de boosaardige kolo nialisten in Azië zijn en dat de communisten de bevrijders «jnjaar leven de mensen op het ogenblik in vrijheid? In Hamburg of Stettm in Brussel of in Warschau? Of, wat het Oosten betreft: in Colombo of in de hoofstad van Buiten-Mongolië?" zo vroeg de premier. Toen een Labour-afgevaardigde van de linkervleugel hem hier in de rede viel met de vraag: „En hoe staat het dan op Cyprus? antwoordde de premier: „Daar bestaat tenminste nog de vrijheid om van mening te verschillen en te vechten". 371 communisten gearresteerd MILLIOENSTE FOTO De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Toenemende Oewottdng met later plaatselijk enige regen ol ijzel. Vannacht over het alge meen nog lichte vorst, morgen van het Zuid- Westen uit invallende dooi. Matige tot krach tige wind uit Zuidelijke richtingen. Woensdag 14 December: Zon op 8.42, onder 16.31) uur. Maan op 8.49, onder 16.45 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT (Van onze Utrechtse redacteur) In 1953 bedroeg het tekort op de rekening van de verplichte ve"^enng: ƒ2.320.000 en verleden jaar ƒ16.300.000, waardoor de reserve is ve™'™e™ tot 121.500.000. De begrotingen van 1955 en 1956, zonder dat rekening gehouden met de verhoging van de honoraria van huisartsen apothekers en tandartsen, geven over die jaren een tekort te zien van ruim 55 millioen gul den. Hierdoor zal de reserve dus verminderen tot ruim 70 millioen gulden. Wordt bij het nader bezien van deze begrotingen evenwel rekening gehou den met de hogere uitgaven als gevolg van de inmiddels door de Zieken fondsraad goedgekeurde overeenkomsten voor de huisartsen en apothekers, dan zal de reserve van de verplichte verzekering verminderen tot beneden 60 millioen gulden, zijnde het minimum, dat volgens het oordeel van de Ziekenfondsraad aan reserve beschikbaar moet blijven. Het is daarom, dat de Ziekenfondsraad de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft geadviseerd de premie voor de verplichte verzekering met ingang van 1 Januari 1956 te verhogen van 4 tot 4.2% van het loon. Dit deelde de heer C. J. van Lienden, de voorzitter van de Cenrale Bond van Onderling Beheerde Ziekenfondsen, mee in een buitengewone vergade ring, die gisteren in Utrecht is gehouden, toen hij een uiteenzetting gaf van de huidige situatie in het ziekenfondswezen. De heer Van Lienden zei te heb ben vernomen, dat de S.E.R. eveneens aan de minister zal adviseren de premie op 4.2 te bepalen. Daarmee zijn de kosten van 1956 nog niet gedekt, want dan zou de premie 4.8 pet moeten bedragen. Het zal nodig zijn, zo voegde de heer wegen de medewerking wordt gegeven Van Lienden er aan toe. in de loop van 1956 tijdig onder de ogen te zien, wat ei ten aanzien van de financiering in 1957 en volgende jaren dient te geschieden, mede omdat mei de invoering van een wet op de ouderdomsverzekering met In gang van 1 Januari 1957. ook nadere re gelingen zullen moeten worden getroffen ten aanzien van het opnemen van de onder deze wet vallende rentetrekkers in de verplichte ziekenfondsverzekering, alsmede over de premiebijdrage van de betrokkenen. Voor wat de vrijwillige verzekering betreft, die door het optrekken met in gang van 1 Januari 1956 van de premie van ƒ1.80 tot ƒ2.00 per week steeds meer in een crisis-positie komt, hoopt de heer Van Lienden. dat het plan inzake een premie-reductie, waarbij rekening wordt gehouden met de financiële draagkracht van de vrijwillig verzekerden, gereali- zal .kunnen worden. uitvoerig ging de heer Van Lienden in op het initiatief van de twee Amster damse ziekenfondsen tot instelling van eigen optiekzaken, dat hij van harte toe juichte. Hij vroeg zich af bij al het ru moer, dat daarover is geweest, of de zie jienfondsen zelf nog het recht hebben om fe mogen bepalen wat zij menen, dal in het belang van hun leden kan en moet worden gedaan. Hei, Amsterdamse Initia tief is volgens spreker de schuld van de georganiseerde opticiens zelf. Zij zouden zich bereid hebben moeten verklaren, de concessies te doen waartoe ze eerst bereid bleken te zijn, toen het initiatief van de Amsterdamse fondsen niet een joos dreigement bleek te zijn. Het is ze ker niet de bedoeling, zoals het wel eens wordt voorgesteld, de opticiensstand te vernietigen, maar wel om een wapen te hebben, waardoor het tot stand komen van overeenkomsten met meer redelijke prijsregelingen mogelijk zal worden. Nu er een huisartsenovereenkomst ts van 1956 tot I960 verwachtte de hee. Van Lienden ten aanzien van de ho norering een periode van rust en hn meende met recht te mogen verlangen dat noodzakelijke verbeteringen ten aanzien van wacht- en spreekgelegen- heid worden aangebracht en dat aller. dat er in het belang van de verzeker den en het ziekenfonds zo efficiënt mo gelijk gewerkt wordt. Aangaande de overeenkomst met de apothekers merkte spreker op, dat een onderzoek nodig is ten aanzien van de voorlopig vastgestelde kosten cijfers. Om met de ziekenfondstandheelkunde niet in een slop te komen, moet worden nagegaan of op ziekenfondsverzekerden niet ook de zogenaamde betere tandheel kunde kan worden toegepast en een rem moet worden gezet op de conserve rende hulp die uit een oogpunt van so ciale tandheelkunde geen betekenis heeft Het is nog niet te zeggen, of de lr 1955 tot stand gekomen honorering van specialisten voor 1956 kan worden ver lengd en de heer Van Lienden hoopte dat men deze week met de besprekin gen zo ver zou komen dat daaromtrent met de verenigingen van specialisten een regeling kan worden getroffen. Sprekend over de positie van de Zie kenfondsraad keurde de heer Van Lien den het af. dat een aantal ziekenfondsen in het Zuiden van ons land zonder goed keuring van dit lichaam de premie voor de vrijwillige verzekering in October van dit jaar hebben verhoogd. Hij voelde er veel voor de goedkeu ringsbevoegdheid van overeenkomsten uit handen van de Ziekenfondsraad te nemen, omdat het onjuist is, dat verte genwoordigers van partijen, die de over eenkomst hebben gesloten in de Zieken fondsraad over hun eigen werk goed- of afkeuring uitspreken. Beter ware z.i. een clausule inzake verplichte arbitrage en het goedkeuringrecht van een overeen komst in handen van de minister te leggen. Veel belangstelling bestond er. gezien de gedachtenwisseling, voor de rede van prof. P. H. Buisman uit Utrecht over de psychologische achtergrond van de tandheelkundige ziekenfondsbehandeling De hoogleraar betoogde, dat de tand arts in een voortdurende tijdnood en onder een druk werkt, zodat zijn ar beidsvreugde er onder lijdt en een col lectieve ontevredenheid het gevolg is. In het algemeen wordt deze physieke en geestelijke druk door het publiek onder schat Een andere bezwarende omstan digheid is gelegen in de uniforme ver goeding per verrichting, ongeacht of deze veel of weinig tijd en inspanning vergt Het inkomen van de tandarts wordt aldus uitsluitend bepaald door het aantal verrichtingen, zodat zorgvuldige uitvoe ring en de behandeling van meer om vangrijke defecten strijdig is met zijn materiële belang. Wil hij dit als plicht tegenover zijn gezin behartigen, dan 's hij gebaat bij een selectie van eenvou dige en weinig tijd vereisende verrich tingen. Een en ander plaatst hem echter voor een voortdurende botsing tussen zijn beroepsplicht en zijn persoonlijk be lang, waardoor de tandheelkundige ver zorging de zedelijke grondslag ontbeert voor een goede uitvoering, zo zei prof Buisman. Spreker was van mening, dat zowel het hoge arbeidstempo als de tweestrijd waaraan de practicus bij voortduring Is overgeleverd, oorzaak zijn, dat hij uit zijn dagelijkse werk niet de onmisbare beroepsmatige voldoening kan putten. Prof. Buisman hoopte, dat het onpsycho logische karakter van de bestaande rege ling van de tandheelkundige hulpver lening en de daaruit voortvloeiende na delen, de aanleiding zullen vormen in het belang van deze sociale voorziening te streven naar een wijziging, waarbij meer rekening wordt gehouden met de specifieke geaardheid van de tandarts. Waarnemers van de V.N. hebben gis teravond een bezoek gebracht aan het Israëlisch-Syrische grensgebied, waar eergisteravond een bloedige slag werd ge leverd, toen eenheden van het Israëli sche leger een overval deden op Syri sche grensposten. De Israëliërs verklaarden, dat 55 Sy- riërs werden gedood en dat er 29 werden gevangen genomen. Van Syrische zijde werd gemeld, dat 25 Syriërs werden ge dood. De waarnemers van de V.N. den echter, dat ongeveer 40 Syriërs, onder wie militairen en burgers zijn ge dood. Een volledige lijst van Syrische slachtoffers is evenwel nog niet beschik baar. Generaal Burns, het hoofd van de be standscommissie van de V.N., heeft een verklaring uitgegeven waarin hij zegt de Israëlische aanval ernstig te betreuren. Te Cortina in de Dolomieten in Italië zullen 26 Januari a.s. de grootste Olym pische Winterspelen aanvangen, die ooit hebben plaatsgevonden. 1000 athleten uit S5 landen zullen deelnemen aan deze sportmanifestatie. Op de foto zijn arbeiders bezig de laatste hand te leggen aan de nieuwe Italiaanse spring- toren, 120 meter boven de arena, waarin 60.000 toeschouwers een plaats hunnen vinden. De toren is gebouwd van beton en staal en is ruim 50 meter hoog. Om het gebrek aan mankrachten enigszins aan te vullen zag prof. Buis man als gedeeltelijke oplossing een be perkte opleiding voor schooltandverzorg sters, zodat tandartsen voor andere dien sten vrijgemaakt worden. Bij de school- tandverzorging. die prof Buisman een onmisbaar fundament noemde van de tandverzorging, komt het voor een groot deel toch neer op een psychologische ssnpsk De hoogleraar zag wel voordelen van een polikliniek-systeem, waarvoor uit de vergadering werd gepleit, doch ander- zijde ook bezwaren. Lang niet allen, d.e zich melden kunnen in een bepaalde tijd geholpen worden en bovendien s een deel van de tandartsen erg gehecht aan het uitoefenen van het vrije beroep. (Van onze Brusselse correspondent) De bekende Jezuiet pater dr A. Stracke is Maandag 12 December 80 jaar gewor den. Hij werd te Antwerpen geboren. Zijn vader was van Nederlandse, zijn moeder van Vlaamse oorsprong. Hij stu deerde o.m. in zijn geboortestad, te Sto- nyhurst (Engeland', te Drongen en te Leuven. Hier doctoreerde hij in 1904 in de wijsbegeerte en de Germaanse pht- lologie. De jonge pater vertoefde ook nog in studiecentra in Duitsland en m Galicië. Te Tarnopol ontving hij on 24 Maart 1907 de H. Priesterwijding. Pater Stracke behoorde tot de reeks vooraanstaande geestelijken, (zoals o.m de Dominikaner pater dr J. Collewaert) die een groot deel van hun leven en hun talenten aan de ontvoogdingsstrijd van het katholieke Vlaanderen hebben ge wijd. De 80-jarige .rerblijft thans in hei St Xaverius-colïege te Borgerhout-Ant- werpen, waar hij zich met wetenschap pelijke werken bezig houdt. De bergingstoren van de coöperatieve vereniging Renate Leonhardt". die nog steeds bij de Noordersluis in het IJmui- dense Noordzeekanaal ligt, zal hoogst waarschijnlijk nimmer uitvaren. Enige bestuursleden hebben namelijk medege deeld. da, het bestuur zelf een faillisse ment van de vereniging verwacht. Volgend jaar Februari !s een vonnis over vorderingen te verwachten van de firma's Genius en Hoogeveen, resp. 8000 en 7000 groot. Wanneer deze vorderm- Op een heuvel in de omgeving van Turijn is een gebouw verrezen, dat niet alleen belangstelling vindt bij de vakmensen, maar ook bij het publiek. Enzo Ventu- relli uit Tijrijn, heeft het gebouw ont worpen en gebouwd. De architect wil met deze bouw demonstreren, dat het mogelijk is los te komen van de mis bruikte rationele en functionele vormen. De architect heeft deze nieuwe stijl „Nucleus" genoemd, om hem te onder scheiden van de andere bouwstijlen uit vroeger tijden, en bovendien omdat deze eeuw van de techniek in het teken van het atoom staat, wardoor vanzelf ook de kunst beïnvloed wordt. r welke combinatie van Arabische staten ook. De positie waarin beide kampen zich bevinden is er een van het allergrootste gevaar, zo zeide Eden verder, en als er geen pogingen worden aangewend °m tot onderhandelingen te komen en de par tijen te doen inzien, dat er een vrede mo gelijk is, dan is het niet uitgesloten, dat dit hele gebied te zijner tijd in lichter i laaie zal staan, zo besloot de premier. gen worden toegewezen, zouden er geen kasmiddelen meer zijn. Bovendien zou er nog een pakket onbetaalde rekeningen lig gen tot ongeveer 23 006. Er is veel op crediet gekocht, al heeft de heer P. Visser nog voor 13.100 aandelen weten te plaat, sen. in September en October van dit jaar hoewel de statuten van de vereniging dit niet zouden hebben toegelaten. De voorzitter van de vereniging, een Rotterdamse dumphandelaar, heeft on langs een rondschrijven aan het bestuur gezonden. Hierin merkte hij op. da, sinds 18 Augustus door de heer Visser fout na fout is gemaakt De toestand van de ber gingstoren zelf is deplorabel. Men ver wacht. dat de toren onder water, ten tijde van de voorgenomen uitvaart (Mei 1956) totaal zal zijn verroest. De toren is in- en uitwendig ongeschilderd. De slijtage van het beton is zo groot, dat grote kans bestaat, dat bij het onder komen van het bolder-platform hele stukken beton zul len wegspoelen; tijdens het transport z*' de kans op scheuren niet gering zijn De vertrekvergunning zal zeer waarschijnlijk volgend jaar niet worden verleend, omdat de toren levensgevaar voor de runners kan opleveren". Tenslotte bestaat er nog steeds tussen de heer Visser en de overige bestuurs leden een diepgaand verschil van mening over de plaats van het wrak. De ene par tij meent, dat het wrak 4)4 kilometer ten Noorden ligt van de positie, zoals die dooi het loodswezen is vastgesteld; de andere j partij houdt vol, dat deze positie de juis- te is. Begin dezer maand is door de „Cen trale van Ka.piteins en Officieren ter Koopvaardij" (C.K.O.) een besluit geno men ter verbreding van haar taak. Zij wil nl. haar bemoeiingen uitstrekken mede over het gehele zeevarende perso neel, dus ook dat, hetwelk de visserij be oefent. In verband daarmede zal de naam gaan luiden: „Centrale van Zee varenden ter Koopvaardij en Visserij" (C.K.V.) Deze reorganisatie houdt tevens in, dat een einde komt aan het „Vervoers- verbond" dat tot nogtoe deel uitmaakte van het N.V.V. en dat men, voor tover het de Zeevaart betreft, en bloc binnen de nieuwe organisatie verwacht. Onzerzijds zouden wij deze wijziging zonder meer voor kennisgeving hebben aangenomen, ware het niet dat te Rot terdam deze met ingang van 1 Januari a.s. te verwezenlijken plannen gepaard waren gegaan met een persconferentie, waar een communiqué werd uitgereikt dat wij ten dele misleidend moeten ach ten. Wij lezen daarin n.l. het volgende: De nieuwe organisatie van zeevarend personeel zal een beroep gaan doen op allen, die ter koopvaardij of ter visserij hun brood verdienen, zich als één man te scharen in de rijen van de nu reeds in de C.K.O. georganiseerde kapiteins en officieren ter koopvaardij en in de nieuwe bond de geest en de tradities van de C.K.O. hoog te houden. Hetgeen wil zeggen: geen organisatorische op deling van zeevarenden in organisaties op levensbeschouwelijke grondslag, noch in organisaties van een uitge sproken linkspolitiek extremistisch karakter. In dit verband verdient het zeker vermelding, dat de C.K.O. met haar ruim 7500 georganiseerde kapiteins en officieren ter koopvaardij waaronder een belangrijk percentage rooms-ka- tholieke en protestants-christelijke le den, vertegenwoordigende pl.m. 80 pet van het totale corps van koopvaardij- officieren, tot nu toe een unicum is ge weest in de Nederlandse vakbeweging in zoverre zij nimmer een organisatie op confessionele grondslag naast zicb heeft gehad en dat het streven van de nieuwe organisatie dus zal zijn, even als de C.K.O. dit steeds is geweest, een unicum in dit opzicht te blijven. Het moge dan waar zijn, dat de C.K.O. tot nogtoe een unieke positie kon inne men, mede dank zij een gentlemen agreement met de katholieke en chris telijke bedrijfsgroepen Zeevarenden (die in het C.K.O.-bestuur vertegenwoordigd waren op conditie van geen ledenwer ving voor eigen kring), waar ia het ook dat de zeevarenden waarover men van de zijde der C.K.O. thans zijn bemoeiin gen wil uitstrekken, wel georganiseerd waren o.a. in organisaties op confessio nele grondslag. Het verzwijgen daarvan kunnen wij niet anders zien dan als een staaltje van nogal grove misleiding Blijkens tal van reacties ingekomen bij de confessionele bondsbureaux is men zich in officiers- kringen hiervan reeds bewust. Sprekend in dit verband is ook d« uit lating in het communiqué dat men geen organisaties naast zich wenst van „een uitgesproken linkspolitiek extremistisch karakter". Het woord „extremistisch" durfde men blijkbaar niet weglaten t Premier Eden verklaarde verder..dat een uitgesproken anti-kolontalistisc tegenwoordiger van een der landen het Midden-Oosten op de conferentie van Bandung, tegenover hem verklaard: „Tegen het kolonialisme kon den wij tenminste nog strijden en mening tegen uitspreken. Onder het_com- munisme zouden onze sternmen geheel niet gehoord worden". „De Russische leiders hebben ons ver weten. dat wij de Birmanen hebben on derdrukt en beroofd van hun laatste krui mel brood. Welk een fantastisc ring!" zo riep Eden uit. En hu vervolgde. „Misschien hebben de Rus®,scl^h' n1^ nog nooit gehoord van het Colombo-plan, in het kader waarvan de Common- In verband met de Wet-Collard heeft men in België voor de drie verschillende soorten van katholiek middelbaar onder wijs het minimum aantal leerlingen vast gesteld, dat voor elke school vereist wordt, wil de school in de toekomst nog voor subsidie in aanmerking komen. Wan neer de wet-Collard met deze leerlingen- minima wordt toegepast betekent dit een Ware ramp voor het Belgische katholiek middelbaar onderwijs, daar ruim 40 pet Van de middelbare scholen dan in het Scheel geen of slechts een zeer klein ge- dee»e van de reeds door de wet-Collard zozeer besnoeide subsidies ontvangen, al dus meldt het K.N.P. Het betreft hier drie categorieën van middelbaar onderwijs: de z.g. middel bare scholen, de lagere en de hogere humanoria, welke elk drie studiejaren tel len. Door de wet-Collard zullen 433 van de in totaal 739 middelbare onderwijsinstel lingen, waarin genoemde drie categorie ën zijn vertegenwoordigd, nog voor subsi die in aanmerking komen. Tijdens de re gering-Harmei ontvingen daarentegen 434 middelbare scholen van de 651 sub sidie. De gestelde eisen van het mini mum aantal leerlingen, die tot deze cij fers leiden, liggen aanmerkelijk hoger dan die, welke de staat met betrekking tot het openbaar onderwijs stelt. Door de gestelde minimum-eisen wor den het zwaarst getroffen de middel bare scholen en de hogere humanoria. Zo zullen 35 middelbare jongensscho len en 106 meisjesscholen niet meer voor subsidie in aanmerking komen te gen resp. 22 en 59 tijdens de regerlng- Harmel. En terwijl onder Harmei 27 katholieke jongens- en 16 meisjesscholen voor de lagere humanoria geep subsidie ontvin- gdn zullen dit er in de toekomst 30 en 19 zijn. Tenslotte stijgt het aantal van de 52 jongens en 41 meisjesscholen voor de hogere humanoria, die ook onder Harmei, geen subsidie ontvingen tot resp. 63 en 53 In het bijzonder wordt door dit alles het onderwijs voor meisjes getroffen, aan gezien men bij het vaststellen van de mi nima nagenoeg geen rekening heeft ge houden met het feit, dat het aantal meis jes, dat het middelbaar onderwijs volgt, slechts 46 procent bedraagt van het aan tal jongens. De scholen, die wat betreft hun aantal leerlingen niet aan de ge stelde minimum-eisen voldoen, hebben gemiddeld 100 leerlingen. Intussen is ook van de lijst van tijd schriften, waarop de openbare bibliothe ken in Belgic op kosten van het ministe rie van Onderwijs geabonneerd zijn plot seling een belangrijk aantal katholieke uitgaven geschrapt. In plaats daarvan werden enige socialistische tijdschriften in de lijst opgenomen. De KNP-correspondent te Brussel meldt hierover dat het Ministerie van Open baar Onderwijs deze wijzigingen systema tisch aanbrengt. Geleidelijk-aan zijn on der meer de volgende tijdschriften van de lijst geschrapt: „Boekengids", „Gods dienst op maatschappelijk gebied". „Stre ven", „Tijdschrift voor filosofie" en het „Vlaams Opvoedkundig Tijdschrift" Zij werden o.m. vervangen door strijdvaar dige socialistische tijdschriften als „Pan" en „Socialistische standpunten". wealth-landen sinds 1951 450 millioen dol lar hebben besteed om in deze landen de levensomstandigheden te helpen verbete ren". Sprekend over het Arabisch-Israëli- sche geschil zeide de premier: ge loof dat een regeling gevonden moet Worden in het belang van beide parttien. Reeds bij een vorige gelegenheid heb ik getracht beide partijen te doen in zien, dat zij niet op dezelfde voet kon den doorgaan, daar dit het oorlogsge vaar doet toenemen en dat zij hun ge dachten op de vrede dienen te richten. Ik geloof nog altiid aan de mogelijkheid van een vergelijk. De V. S. en wü zijn het hierover en over de spoed die hier mede betracht moet worden, volkomen eens" zo zeide premier Eden. „Groot- Brittannië" is bereid om, in samenwer king met haar bondgenoten, alles te doen om Israël te steunen als het zou worden aangevallen, maar anderzijds ook om ieder Arabisch land te helpen, dat eventueel door Israël zou worden aangevallen". Eerder tijdens het debat had de voor malige Labourminister van defensie, Ema nuel Shinwell, verklaard, dat er tpdens het Labourbewind meer wapens naar Egypte waren gezonden dan naar Israel. Eden antwoordde hierop*. „Misschien is het niet goed, dat ik het zeg, maar mijns inziens verkeert Israël op militair gebied niet in een nadelige positie ten opzichte van welk Arabisch land ook, of zelfs t-O.v. De Westberljjnse politie heeft gister avond 371 van de ongeveer 1400 commu nistische betogers gearresteerd, die de Franse sector van Berlijn waren binnen gedrongen om te protesteren tegen wat genoemd werd een bijeenkomst van de rechtse oudstrijdersorganisatie „Stahl- helm". De meeste arrestanten zijn jeug dige personen afkomstig uit de Sovjet sector van Berlijn. Het incident werd door de politie „de grootste communistische krachtproef genoemd sedert de Oostberlijnse burge meester Ebert begin December verklaar de, dat hij „democratische toestanden" wilde scheppen in alle delen der stad en dat hij de „militaristen" uit West- Berlijn wilde jagen. Gewaarschuwd door de herhaalde oproepen van RadioOost- Berlijn had de Westberlijnse politie een zware bewaking rond het restaurant ingesteld. Geduldig wacht een groep Parijzenaars, die zich nog wil laten inschrijven op de kieslijsten, op hun beurt bij het bureau van de verkiezingen in hun district. Be langstelling voor de zetels is er genoeg: er zijn ruim 5000 candidaten, terwijl er maar 627 zetels beschikbaar zijn Het Persbureau van de Nederlands Hervormde kerk publiceert een medede ling van het Oecumenisch Instituut te Sigtuna in Zweden, waarin wordt bekend gemaakt, dat het Noorse parlement waar schijnlijk nog voor Kerstmis bet voorstel tot afschaffing van de „Jezuietenpara- graaf', dat reeds anderhalf jaar gele den is ingediend, in behandeling zal ne men. Het is niet zeker of een twee-derde meerderheid, die nodig is voor de afschaf fing van de paragraaf, behaald zal wor den. De betreffende paragraaf verbiedt aan Jezuieten de toegang tot het land, aldus meldt het KNP. De politieke commissie der Verenigde Naties heeft Maandag een onomstreden resolutie aanvaard, waarin de hoop wordt uitgesproken, dat het geschil tus sen Nederland en Indonesië ten aanzien van Westelijk Nieuw-Guinea op vreed zame wijze zal worden opgelost, In de resolutie wordt ook nota genomen van het feit, dat tussen beide landen onder handelingen zijn begonnen, en uiting gegeven aan de hoop, dat deze bespre kingen vruchtbaar zullen zijn. De resolutie werd zonder debat een stemmig goedgekeurd. De Algemene Vergadering der V.N. zal er zich nog over moeten uitspreken. De Stichting tot Opsporing van Tuber culoselijders in de Provincie Noord-Bra bant deelde ons mede, dat einde Novem ber door haar de millioenste foto werd vervaardigd sinds de oprichting in 1949. (Van onze correspondent) De raad-adviseur bij het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting, prof dr ir H. G. van Beusekom, noemde het in een voor het departement Groningen van de Mij voor Nijverheid en Handel gehouden rede over huurbeleid en wo ningbouw in het licht der welvaartspoli- tiek gisterenmiddag een schande voor ons volk. dat er een hele generatie op moet groeien die niets anders kent dan de meest afschuwelijke woningnood. Want wanneer de woningbouw in hetzelf de trage tempo doorgaat zal het zeker 1970 worden eer er weer voldoende wo ningen beschikbaar zijn. Verbetering van woonpeil is nodig maar voor de prijs die de gemiddelde Nederlander voor zijn wonini over heeft is het niet mogelijk het woonpeil verder nit te breiden. Het huur- peil vond spreker veel te laag. Ook Is er geen evenwicht tussen huren van onde en nieuwe woningen. Willen we het woningtekort zo snel mo gelijk inlopen dan zal de productiviteit van het bouwbedrijf moeten worden opge- vakoplelding e.d. veel minder gedaan dan in de industrie. De gemiddelde bouwtijd van een woning is tweemaal zo lang als vóór de oorlog. Spreker was van mening dat er een in efficient gebruik wordt gemaakt van mankracht en kapitaal. De woningbouw is niet rendabel en moet voortdurend over heidssubsidie hebben. Het bouwbedrijf zelf is echter wel rendabel en daarom is er geen aandrang om tot verlaging van de productiekosten te komen. Er is inder daad een tekort aan bouwvakarbeiders maar prof Van Beusekom meende dat er van de aanwezige arbeidskrachten een te weinig efficient gebruik wordt gemaakt Meer delen van de woning moeten in de fabriek worden gefabriceerd en een ver der doorgevoerde coördinatie is noodzake lijk alsmede en systematisch voorberei de productie. De bouwonderneming moet iets meer hebben van de producent wil len we uit het woningprobleem komen. Wanneer het publiek gewend is aan meer huur betalen en een grotere en goedkope re productie is doorgevoerd dan kan worden gewerkt aan de verhoging van voerd dat de omvang echter niet geheel het woonpeil hetgeen wordt vergemak- aan kan. Bij het bouwbedrijf wordt aan kelijkt door de stijgende welvaart aldus de bedrijfsorganisatie arbeidstechniek en spreker.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1