veertig kilometer Vei] ighei dsraad wordt het eens over 16 V.N.-candidaten GAITSKELL volgt Attlee op Sovjetleiders (nog) niet in Kaboel gearriveerd W.E.U.-ministers vergaderden te Parijs De strijd om Nieuw-Guinea Oostelijk Flevoland op papier Bromfietsen niet sneller dan Geen algemene maximumsnellieid Drie doden op de weg B.-Mongolië en Japan opgeofferd Valse briefjes van tien in omloop Benelux-conferentie uitgesteld Minister Algera neemt maatregelen Door meer inwoning woningnood pogen te verminderen Donderdag 15 December 1955 Regeling rijscholen in studie Motor reed onbemand weg Verbetering weg Den Haag-Rotterdam ZOON VOND OUDERS DOOD IN KEUKEN Prijs met premie Labour koos nieuwe leider Gebroken Morrison legt functies neer Sneeuw verhinderde landing Nieuwe compositie van Oscar van Hemel Heden begint NATO-conferentie Dr Wohlgemut zoek Sukarno ziet welkome hulp in communisten Vooral niet bedelen bij Nederland" Alan gedood bij ontploffing f DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Afsluitdijk Louwerszee in 1960 gereed? MllÉM Rotterdamse afrent liad het nakijken Tivee rijbanen van ieder drie rijstroken Garvergiftiging in Culemhorg Voor nummer 18593 Staatsloterij India's roden in verlegenheid? Brand verwoestte expeditiebedrijf te Gorredijk WEERBERICHT In 1957 zou met aanleg worden begonnen Minister Algera is van oortieel, dat, hoezeer de verkeersonveiligheid reden tot grote zorg geeft, er geen aanleiding hestaai voor een al te alarmerende voorstelling van zaken, al komt men uiteraard diep onder de indruk van het op zich zelf grote aantal slachtoffers. De minister erkent niettemin, dat doeltreffende overheidsmaatregelen niet kunnen worden gemist. Met name acht hij beperkende maatregelen ten aanzien van brom fietsen noodzakelijk. De leden van de R.A.I. hebben zich bereid verklaard, geen bromfietsen meer aan de markt te brengen die sneller zijn dan 40 km per uur, maar het zal uiteraard enige tijd vergen voor deze beperking volledig zal zijn doorgevoerd. Daarom acht de minister een maximumsnelheid van 40 kii voor bromfietsen van nut. Teneinde te voor komen dat njet-leden van de R.A.I. wèl snellere bromfietsen aan de markt brengen zal er bovendien een wettelijke regeling komen die zulks doet. Een verkeersexamen voor alle bromfietsers is haast onbegonnen we k. maar als genoemde maatregelen geen succes hebben zal liet alsnog worden overwogen. Invoering van een algemene maximum snelheid mag niet a priori worden ver worpen, maar er zijn toch veel bezwaren tegen. Overeenkomstig de toezegging, het vo rige jaar gedaan, is de kwestie van wenselijkheid en mogelijkheid van een wettelijke regeling inzake auto-rijscholen ter bestudering voorgelegd aan de com missie Veiligheid Wetverkeer. De minister acht een vervroegde invoe ring van de verplichting tot het voeren van richtingaanwijzers op trams wense lijk, in verband waarmede hij zich voor stelt de daartoe nodige stappen te doen. Voor een algehele herziening van a* wegenverkeerswetgeving bestaat naar het oordeel van de minister geen aanleiding De vraag of de klachten over onvol doende controle op de rijkswegen niet zou kunnen worden verminderd door het in stellen van vrijwillige verkeersbrigades welke vraag ook aan de commissie Veilig heid Wegverkeer is voorgelegd, staat in de eerste plaats ter beoordeling van de minister van Justitie. Gemeend wordt, dat het aanbeveling verdient, eerst het resul taat ei te wachten van de versterking van de verkeersgroepen van de rijkspolitie, alvorens een dergelijke vrij ingrijpende maatregel, waartegen overigens gegronde bezwaren zijn aan te voeren, in nadere overweging te nemen Woensdagmiddag omstreeks half vier raakte de 77-jarige wielrijder Tj. A. de J. aan de Bolswarderweg te Sneek onder een personenauto. In zorgwekkende toe stand werd hij overgebracht naar het Sint Antoniusziekenhuis, waar 'hij ruim een uur later aan zijn verwondingen be zweek. Dinsdagavond werd op het Snriname- plem te Amsterdam de 59-jarige J. R. door een tram van lijn 17 van achteren gegrepen toen de man met zijn fiets op de trambaan terecht was gekomen. Met een hoofdwonde werd R. naar het Wil- helminagasthuis overgebracht, waar bij Up j mkomst bleek, dat hij was overleden. Op het Emmaplein, eveneens in de hoofdstad, botste Woensdagmorgen de 3 -jarige bromfietser S. K tegen een be- s zlauto van de. PTT. Het slachtoffer overleed korte tijd later in het Wilhel- minagasthuis. Een motor met zijspan van de Rotter damse politie is gisteren onbemand gaan rijden, toen de bestuurder de motor start- te. niet wetend, dat deze in de eerste ver snelling stond. De man probeerde nog met een sprong op zijn voertuig te komen, maar dit lukte niet. De motor, die voor de Rotterdamsche Bank stond, reed in de richting van de Nieuwe Binnenweg, waar juist een 34-jarige vrouw met haar 4-jarig dochtertje overstak. Zij werden aangere den; de motor kwam tot stilstand tegen een paal. De vrouw werd naar het zie kenhuis Coolsinge] gebracht, maar kon later naar huis gaan. Het dochtertje was ongedeerd gebleven. Daar de weg Den HaagRotterdam zijn capaciteit over niet al te lange tijd zal bereiken, bestaat het plan deze weg te reconstrueren tot twee gescheiden rij banen ieder van drie rijstroken zonder kruisingen. Daarvoor zijn reeds voorbe reidingen getroffen, zoals het afkopen van overwegen en het naar buiten leg gen van sloten, terwijl binnenkort een onderdoorgang voor de Hofweg zal wor den aanbesteed. Overigens zal in het ka der van de in uitvoering zijnde werken bij Ypenburg reeds tussen Den Haag en Delft verdubbeling van de rijbaan plaats vinden. Aldus deelt de minister van Verkeer en Waterstaat mee in de memorie van ant woord op de begroting van zijn departe ment. Verder zal in 1956 een aanvang worden gemaakt met de herziening van het kruispunt van de rijkswegen Utrecht 's Hertogenbosch en Rotterdam—Nijme gen ten Westen van Meteren. De huidige haakse kruising zal higr worden vervan gen door een verkeersplein van ruime afmetingen, dat zodanig zal worden uit gevoerd dat de weg Utrecht's Herto genbosch daar t.z.t, door middel van via ducten overheen kan worden gevoerd. Toen Woensdagavond de zoon van het echtpaar II. van II.—Van D. zijn vader en moeder in hun woning aan de Prins Bern- hardstraat te Culemborg een bezoek wilde brengen, kreeg hij geen gehoor. Hij ver schafte zich daarop toegang tot de woning en vond de oude mensen dood in dc keu ken. beiden nog zittend op een stoel. Een onderzoek wees uit, dat de twee 80-jarigen door gasvergiftiging om het leven zijn gekomen. Bij de heden gehouden trekking van de staatsloterij is op nummerl8593 een prijs van 1000 en een premie van 30.000 gevallen. (Van onze correspondent) Het wordt mogelijk geacht, dat in 1937 wordt begonnen met de aanleg van de afsluitdijk voor de Lauwerszee, die dan in I960 gereed zou kunnen zijn. Dit deelde gedeputeerde H. M. Gerbrandy Woensdag mee tijdens dc vergadering van de pro vinciale staten van Friesland. Hij ver klaarde voorts, dat ter beveiliging van de Terschellingerpolder de gedachten gaan l? r'°hting van de aanleg van een ge heel nieuwe dijk. hetgeen liy2 mill, gul den zou kosten, maar rond 204 hectare iandwinst zou opleveren. In dez'elfde zitting werd besloten de post voor instandhouding van monumenten met geschiedkundige, oudheidkundige of kunstwaarde te verhogen tot 50 000. In de restauratiekosten van vier glas-in- lood-ramen van de Grote of Jacobijnerkerk te Leeuwarden die 23.000.belopen zal de provincie f 3.450,— bijdragen. Een bedrag van 5.000.zal worden gestort in een fonds tot onderhoud van de gra ven van de Friese Nassau's in deze kerk. Voor de instandhouding van molens wordt nu een vast bedrag van f 5.00 per jaar uitgetrokken. De Federatie van Friese musea en oudheidkamers krijgt nu een jaarlijkse subsidie van l.ÖOO en het Fries genootschap voor de aankoop van werk van de Friese zilversmeden uit het verleden een extra subsidie van 12.000 aldus werd besloten. De eiligheidsraad heeft gisteravond een onverwacht Russisch voorste] aanvaard en is liet erover eens geworden om aan de Assemblee aanbeveling te doen tot toelating-en-bloc van zestien nieuwe leden, in plaats van de achttien oorspronkelijk voorgestelden. Op het dringende verzoek van dc heer Sobolev, dc permanente vertegenwoordiger van de Sovjet-Unie, kwam de Raad gisteravond in spoedzitting bijeen, om van de Sovjet-vertegen woordiger te vernemen, dat deze bereid was de veto's in te trekken, die hij de avond te voren had uitgebracht tegen de niet-communistische candi- dalen. voor Japan wenste Sobolov echter zijn veto te handhaven, doch hij was anderzijds bereid om de eis te laten vallen, dat Buiten-Mongolië zou worden toegelaien. Sobolev verklaarde, dat dc kwestie van de toelating van Japan diende te wachten tot na het sluiten van een vredesverdrag met de Sovjet-Unie. Dc Westelijke mogendheden hebben zulk een verdra» reed" met Japan gesloten. De Ncderlandsche Bank N. V. maakt be. kend, dat van het bankbiljet van 10, ge dateerd 4 Maart 1949. valse exemplaren in omloop blijken te z]jn gebracht. De valse biljetten onderscheiden zich op do volgende punten van de echte biljetten Het papier is gladder en iets dikker; de blauwe kleur wijkt enigszins af; de beeltenis van Koning Willem I op de voor zijde is opvallend slecht uitgevoerd; de blauwe achtergrond rond de beeltenis is groter dan op de echte biljetten; het wa termerk is op grove wijze nagebootst; d« in de echte biljetten aanwezige vcilig- heidsdraad is in het falsificaat nage bootst. Deze nabootsing is niet. zoals een echte vciligheidsdraad. voelbaar, doch al leen zichtbaar als het falsificaat tegen het licht wordt gehouden; de afbeelding in het midden van de achterzijde( de mo ten van Ruijsdael) is zeer slecht uitge voerd Men wordt verzocht bij ontvangst van e,en j^als biljet als bovenomschreven, ter- L°üf«,?e Plaatselijke politie op de hoogte Hen, aldus deze bekendmaking. Zoals dat min of meer te voorzien was, is Hugh Gaitskell gekozen tot leider van de Britse Labourpartjj als opvolger van Attlee. Gaitskell behoort tot de rechter vleugel van de partij, zulks in tegenstel ling tot Attlee, die nimmer uitdrukkelijk voor „rechts" of „links" partij gekozen heeft. De 49-jarige oud-minister van financiën kreeg 157 stemmen. Zijn beide tegcncan- didaten, dc leider van de linkervleugel, Aneurin Bevan, en de leider van dc „oude garde", Herbert Morrison, kregen resp. stemmen. Niet zozeer de verkiezing van Gaitskell, maar wel het feit, dat Morrison de min ste stemmen kreeg, was de grote verras sing. Even opmerkelijk was het, dat Be- van, wie men hoogstens een vijftal stem men toegedacht had, nog steeds over een zo geduchte invloed blijkt te beschikken. Geruchten, dat zijn invloed tanende zou zijn, worden hiermede dus weerlegd. Onmiddellijk nadat de uitslag van de stemming bekend was geworden, deelde Morrison mede, dat hij als plaatsvervan gend leider van de partij wenste te bedan ken. Diep teleurgesteld over het verloop van de stemming verliet hij, naar een Reu- ter-correspondent meedeelde, „als een gebroken man" de bijeenkomst. Na het Kerstreces van het parlement zal nu over een opvolger voor Morrison als plaatsver vangend fractieleider worden ge-stemd. cTo^aitske"'.s. ster is 'n ^en iaar tijds snel aio >fn' wordt getypeerd als een man t „o" rev°lutie der technocraten" ver- tegenwoordigt, Hij is een briljant econoom en het lijdt niet vee] twijfel of hij zal de finitief breken met het verleden van de Labourpartij, dat gekarakteriseerd wordt door een Attlee, die tot het socialisme kwam door de aanblik van de ellende in East-End. Evenals Attlee stamt Gaitskell uit de gegoede klasse. Attlee heeft geweigerd gisteravond com mentaar te leveren op de verkiezing van zijn opvolger. Men meent evenwel te we ten, dat Attlee Gaitskell inderdaad als zijn opvolger gewenst heeft. Leden van het Amerikaanse Corps Ma riniers, verbonden aan de ambassade der V.S. in Den Haag, hielden Woensdag, terwijl een striemende regen de schaarse voorbijgangers geselde, in het huis van het Marinecorps een gezellig feest bij de kerstboom met honderd kindertjes, die tijdelijk niet de weelde van een eigen huis kennen, uit het St. Anthonius-tehuis te Wassenaar. Zoals deze foto laat zien, werd er volop genoten en kon de Ameri kaanse sergeant dimmie Marion het opperbest vinden met de kleine Katrien- tje en Sjaakie. Gesteund door de overige tien leden van de Veiligheidsraad, stelde de Amerikaan se vertegenwoordiger, Lodge, daarop voor Japan toch toe te laten, doch de Sovjet gedelegeerde stelde meteen zijn veto. So bolev verklaarde, dat zijn veto slechts be tekende, dat de kwestie van de toelating van Japan evenals trouwens die van Buiten-Mongolië diende te wachten tot de volgende zitting van de Assemblée. „De Sovjet-delegatie neemt aan, dat tussen de ze en de volgende zitting stappen gedaan zullen worden om in gemeenschappelijk overleg de toelating van deze beide lan den tijdens onze volgende zitting mogelijk te maken", zo zeide hij. Onmiddellijk daarna begon de Raad met de stemming over de zestien candidaten, die alle de vereiste meerderheid kregen. Onder deze candidaten zjjn vier commu nistische landen: Albanië, Bulgarije, Hon garije en Roemenië. Onder de overige twaalf niet communistische landen bevin den zich zes Europees mogendheden: Ita lië, Portugal, Finland, Spanje, Oostenrijk en Ierland, vier Aziatische landen. Cey lon, Laos, Cambodja en Nepal en tenslot te dc Arabische landen Jordanië en Lybië. De afzonderlijke stemmingen over de niet-communistische landen was, behalve voor Spanje, unaniem. De Verenigde Sta ten, België en China onthielden zich bij de stemming over Albanië, bij de stemming over Bulgarije en Roemenië onthielden de V.S. en China zich; en België onthield zich bij de stemming over Spanje. Op Vrijdag 18 December a.s. wordt te Eindhoven, door Evert van Tricht, hoboist, en „Het Brabants Orkest" onder leiding van Franz André, dirigent van het N.I.R. te Brussel, de eerste uitvoering gegeven van het „Concert voor Hobo en Orkest" van Oscar van Hemel. Op 17 en 20 dezer volgen uitvoeringen te 's-Hertogenbosch en Tilburg. Zijn bekroonde „Vierde Strijkkwartet" wordt in het Concertgebouw te Amster dam vertolkt, op Donderdag 15 en Zater dag 17 December, door het „Hollands Strijkkwartet". Het gezin Mollen in Badhoevedorp is in hongerstaking gegaan wegens een geschil met de voogdijraad over een terugge haald pleegkind, V.l.n.r. moeder, doch ter, vader en zoon, die sinds Zaterdag in hongerstaking zijn. (Van onze Brusselse correspondent). Dc ministeriële conferentie der drie Be- neluxlanden, die op 15 December te Brus sel gehouden zou worden, is uitgesteld tot 12 Januari a.s. Op de agenda staan drie punten: de ge meenschappelijke handelspolitiek, de openbare aanbestedingen, en bet arbeids- traktaat. Dit traktaat streeft naar het vrij ver keer van arbeidskrachten in de drie lan den. In tijden van hoogconjunctuur brengt dat geen moeilijkheden met zich, doch in België is men van oordeel, dat in een tijd van economische depressie Nederland met zijn demografische expansie een ze ker gevaar van de nabuurlanden zou kunnen betekenen, in de veronderstelling dat de lonen en de arbeidsduur zouden blijven zoals zij thans zijn. Met het oog daarop, zou men van Belgische zijde be perkende bepalingen in genoemd traktaat willen brengen zolang de volledige economische unie nog geen werkelijk heid is. Dr Wohlgemut, die op 20 Juli van het vorig jaar tezamen met dr John naar Oost-Berlijn is gegaan, is sedert twee da gen verdwenen uit zijn door de politie be waakte woning aan de Oostberlijnse Sta- linallee, aldus wordt uit Berlijn gemeld Dr Wohlgemut, tegen wie een gerech telijk onderzoek in West Duitsland is ge last, zou meermalen gezegd hebben gaar ne naar West-Berlijn te willen terugkeren. De ministers van buitenlandse zaken van Frankrijk en West-Duitsland. Antoine Pinay en Heinrich von Brentano, hebben gisteravond te Parijs aan hun collega's van de West-Europese Unie verslag uit gebracht van de besprekingen, die zü hebben gehouden over de toekomst van het Saarland, waar, zoals bekend. Zondag a.s. verkiezingen zullen worden gehouden voor de nieuwe Landdag. Sedert de Saarlanders zich in October hebben uitgesproken tegen het Europees statuut, hebben Frankrijk en West-Duits land een nieuw plan voor het Saargebied ontworpen. Naar men meent te weten, wordt in dit nieuwe plan rekening gehou den met de wil van de meerderheid van de Saarlanders, dat hun land eens weer een deel wordt van Duitsland De landen van de W.E.U. beschouwen een Frans defensie en van financiën der aangesloten landen deelnemen. Op de agenda van deze vergadering staat als eerste punt het rapport van de secretaris-generaal, Lord Ismay. over de werkzaamheden van de Nato gedurende het afgelopen jaar. Voorts zullen de mi nisters zich bezig houden met een over zicht van de internationale toestand, ge baseerd op een rapport van de militaire autoriteiten der Nato en op een politiek rapport over de jongste ontwikkelingen in de Sovjet-politiek. Een ander regelmatig terugkerend punt op de agenda is de bespreking van de plannen voor de defensie, uit te voeren in het komende jaar. Hierbij zal dan te vens van gedachten worden gewisseld over de instelling van een afdoend waarschu- Westduitse regeling van deze kwestie als wwgssystcem tegen eventuele aanvallen van vitaal belang voor het bereiken van een nauwere Europese samenwerking. Intussen is hedenochtend om elf uur in Parijs de jaarlijkse vergadering van de Nato begonnen waaraan, zoals gewoonlijk, de ministers van buitenlandse zaken, van Op hun terugreis uit India en Birma zijn de heide Sovjet-leiders, Kroesjtsjef en Boclganin gisteren over de Afghaanse hoofdstad Kaboel gevlogen, doch konden daar niet landen tengevolge van sneeuw en zware bewolking. Zij landden daarom in Stalinabad, de hoofdstad van de Soevjet- republiek Tadjikistan, in het Pamirgeberg- te aan de andere zijde van de Afghaanse grens. Een bericht van „Tass" meldde, dat beide heren „overeenkomstig de af spraken" alsnog naar Kaboel zullen rei zen voor een bezoek van vijf dagen aan Afghanistan. Men verwacht, dat de beide Sovjets met de Afghaanse regering zullen spreken over mogelijke Sovjet-hulp ter ontwikke ling van Afghanistan. Volgens waarnemers in Nieuw Delhi verkeert de Indiase communistische par tij als gevolg van het bezoek van Boel- ganin en Kroesjtsjef in grote verlegen heid. Tijdens het bezoek heeft de partij zich van alle manifestaties onthouden cn de communistische leiders in India zouden niet goed weten waar zij nu aan toe zijn. Men meent te weten, dat het congres van de Indiase communistische partij, dat in Februari a.s. gehouden zou wor den, uitgesteld is en dat de leiders eerst het congres van de Russische communis tische partij, dat eveneens in Februari plaats heeft, zullen afwachten, in de hoop dat zij uit Moskou instructies zullen krij sen voor de houding die zij ten aanzien van Nehroes regering moeten innemen. In de partij zouden drie stromingen be staan: de eerste zou de buitenlandse po litiek van Nehroe evenals alle „vooruit strevende" regeringsmaatregelen willen steunen, de tweede, de z.g. „Andhragroep" zou een krachtige campagne tegen Nehroe willen beginnen en een snelle, algehele landbouwhervorming willen eisen, terwijl de derde groep, die wat aanhang betreft President Sukarno, die Dinsdagmiddag te Djakarta is teruggekeerd van zijn rond reis door Indonesië, heeft voor de beëin diging daarvan te Surabaja een redevoe ring gehouden, waarin hij o.a. zeide, dat de strijd om West Irian niet in Den Haag, doch in Indonesië wordt gevoerd. De pre sident, die ontkende, dat hij voor enige partij spreekt, zeide dat, als de Indone siërs werkelijk het imperialisme en het kapitalisme omver willen werpen, zij een macht moeten vormen en niet moeten be delen. Vooral ten opzichte van Nederland, aldus de president, moeten wij een poli tiek van zelfvertrouwen volgen. (Van onze correspondent) In het expeditiebedrijf van de Firma Vleeshouwer en Co. te Gorredijk is van ochtend een hevige brand uitgebroken, die grote schade heeft aangericht. Er deed zich ook een ontploffing voor, waar bij de 30-jarige B. Homans, zo ernstig werd gewond, dat hij inmiddels in een ziekenhuis te Heerenveen is overleden. Aanvankelijk trachtte men de brand te bestrijden met brandblusapparaten, die echter weigerden en drie brandspuiten, die nadien arriveerden, konden eerst geen water geven. Behalve de bedrijfspand ging ook en kele auto's verloren alsmede twee inboe- Sukarno betoogde, dat het Nederlandse imperialisme er in de koloniale tijd op ge richt was, het levenspeil van het Indone sische volk te drukken, zodat de Indone siërs toen moesten leven van twee-en-een- halve cent per dag. Imperialisme en ka pitalisme kunnen er slechts door dwang toe gebracht worden, zich over te geven. De diplomatie heeft haar goede zijde, doch zal niets bereiken als er geen macht ach ter staat. Daarom moeten alle revolution- naire krachten van het Indonesische volk worden samengebundeld, aldus Sukarno, die zeide in te stemmen met de eenheid der nationale, religieuze en communisti sche groeperingen, waartoe in de massa uit de lucht, waarvan Lord Ismay op een persconferentie gisteren nog eens de noodzaak beklemtoonde. Ten vierde zullen de ministers hun aan dacht moeten wijden aan de kwestie der niet-militaire activiteit van de Nato. een kwestie die in de voorafgaande jaren nogal verwaarloosd is, maar die nu als speciaal punt op de agenda is opgenomen. Gehoopt wordt namelijk, dat er middelen zullen worden gevonden om aan deze civiele werkzaamheden van de Nato in het ver volg meer aandacht te besteden. Aan de vooravond van de vergadering deelde Lord Ismay mede, dat Dinsdag a.s. het contract met de Frar^e regering zal worden getekend voor de bouw van een nieuw hoofdkwartier van de organisatie, waarvoor de grond door de Franse rege ring ten geschenke is gegeven. Tot dus ver huisde de Nato, zoals bekend, nog altijd in een hulpgebouw, dat indertijd is neergezet voor een Parijse vergadering van de V-N.-assemblée. In Hongarije is een conflict ontstaan tus sen de leiding van de arbeiderspartij en de seh-.-ij vers vereniging. De laatste ver vergadering, waarvoor de president sprak, wijt de partij haar inmenging in het lit- op een meegevoerd spandoek werd op ge roepen. De Partai Kommunis Indonesia, al dus Sukarno, bereikte bij de verkiezin gen ongeveer 20 procent der uitge brachte stemmen. Het zou derhalve niet logisch zijn, deze 16 millioen men sen, die de ideologie en de idealen der P.K.I. aanhangen, van de regering uit te sluiten. Dit klemde, aldus Sukarno, nog te meer in het belang van de strijd om West Irian. terairp leven en het ontslag van verschil lende journalisten, die beschuldigd wor den van opportunistische denkbeelden. Tot de door het partijcomité geïncrimi neerde schrijvers zou ook ie romanschrij ver en Stalinprijs-winnaar, Tamas Aczel, behoren. Alle andere leiders van de op positie-beweging, wier namen bekend zijn geworden, zijn communistische vetera nen, die in 1953 en 1954 de denkbeelden van Imre Nagy steunden. Volgens waar nemers te Parijs zou uit een en ander blijken, dat het gezag van Mathias Rakosi zeker niet onbestreden is. doen worden Deze 54.200 h.a grote pol- als kern. De drie Zuidelijke dorpen zu'.- dar' thans nog onder water staat za. len. min of meer georiënteerd op Harder- onTvet «^lL Unr,en b,Cdr aa" Wijk een 13'400 hectare omvattende ge- OilEPVcPr ."til IllMI intPOTlOre tTflrcnroid r\tra» t ongeveer 30.000 inwoners verspreid ovei boerderijen, de hoofdstad Lelystad en tien dorpen. Lelystad zelf zal 3700 hectare omvaten zonder dorpen binnen de ge meentegrenzen. het sterkst zou'zijn, 'tot dëTongrespartij j döêïs'"van" predikantenbuit" onliggende de^al™t?Te^0rinr^nS'waarvan «nP»i' c\0Sen^evormenden °m blMen PH woXi £r^™ë n3ar eWerS ^en gemeentekern' 24.100 hectare een ge- worden vervoerd. vier dorpen, waarvan één als n. a meente vormen. Oostelijk van Lelystad meente vormen. Van de totale bodemoppervlakte zal na aftrek van gronden voor wegen, water wegen. dorpen, spoorwegen en bos 45.650 hectare landbouwgrond overblijven De helft tot driekwart van de bevolking zal in de dorpskernen kunnen wonen. De boerderijen zullen doorgaans hoogstens 5 kilometer van een der dorpskernen ver wijderd zijn. De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Vanavond en vannacht regen, morgen opkla ringen en plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige en aan de kust tijdelijk harde wind ruimend van Zuid-Oost naar Zuid-West. Aan houdend zacht. Vrijdag 16 December: Zon op 8.43, onder 16.30. Maan op 9.31, onder 17.42. J NIEUWE SCHIEDAM» COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1