Toewijzing van bouwvolume wordt gedecentraliseerd Afschaffing van de regeling voor migratiewonmgen De eerste 12 gediplomeerde matrozen van Nederland In opticienskwestie kan minister Suurhoff niets doen Honorariaregeling der artsen is hem doorn in het vlees Kent U het verschil tussen mosselen en oesters Rechtspositie gehuwde ambtenares Overzicht Tweede Kamer Minister Witte sprak voor (bijna) lege banken Lege Kamer Chicken Eerste „Martin Mariners" landden op Valkenburg Niet tevreden over medische verzorging KONINKLIJKE LUCHTMACHT Uitreiking 12 eerste Rijksdiploma's voor matrozen Alcohol op gemeen telijke recepties Begroting Sociale Zaken afgehandeld Klaaglied over prijzen DONDERDAG 15 DECEMBER 1955 PAGINA 5 Geen migratiewoningen meer SOEPEN Overheidsbouwbedrijven ENIGE STRIJD IN ZUID HOLLANDSE STATEN HILVERSUM II VIEL UIT Buis raakte defect Militair deserteerde in Indonesië EEN SCHAT IN HET OUD PAPIER M.S. „OLDEKERK" MAAKTE PROEFTOCHT Bij de vliegdienst en de gronddienst van de is plaatsingsmogelijkheid in specialistische offi ciers- en onderofficiersfuncties voor hen, die aan onderstaande eisen voldoen. Discussie in Utrechtse raad Kruisverenigingen en verpleegstersopleiding De heer Mol had gevraagd ook het be- stuursaparaat van de provinciale en lan delijke kruisverenigingen te subsidiëren. De minister was van oordeel, dat zij dit zelf moesten bekostigen en dat niet de Overheid haar neus daarin moet steken, daar hun dit de vrijheid zou ontnemen. Hij was wel bereid met de kruisverenigin gen te praten over een andere oplossing De verpleegstersopleiding is altijd een taak van de ziekenhuizen zelf geweest. Sinds enige jaren staat er een post op de begroting voor het experiment van een gewijzigde opleiding. Ouden va ndagen en chronisch zieken niet naar sanatoria De artsenhonoraria Veilig varen NEDERLANDERS IN LEGIOEN VAN EER WEER BONGERDS IN HET RAMPGEBIED Eerste nieuwe fruitboom voor Schouwen Het is in geen jaren zo tam geweest bij de behandeling van de begroting van Wederopbouw en Volkshuisvesting als deze keer. Minister Witte had reeds in dé Memorie van Antwoord te kennen gegeven, dat hij ernaar streefde voor de toewijzing van bouwvolume een nieuwe regeling in bel leven te roepen in die zin, dat de contingentering meer regionaal zou gaan geschieden. Het goedkeuringsbeleid t.a.v. bouwplannen zou hierbij teven? meer gedecentraliseerd worden, zodat de gemeenten beter bet verband zien tussen afremmen van de eigen overheidsbouw en bet aantal toegewe zen woningen. De basis van het verdelingssysteem moet de geraamde behoefte zijn, maar bet totaal van de toewijzing moet zijn grond vinden in de aan wezige bouwcapaciteit in totaal. Met een overspannen arbeidsmarkt klopt dat echter niet meer. Onder zulke omstandigheden is een slapte in bet bouwbedrijf, waar dan ook, gevaarlijk,^de mensen lopen dan naar andere bedrijven, die om ben schreeuwen. Dus moet men de woningbouw baseren op de regionale capaciteit. Daarvoor wil de minister nu een plan ontwer pen met medewerking van de Gedeputeerde Staten. Omdat de regionale capaciteit niet bekend is, moet men voorlopig nog werken met onbekende eenheden. De grootte van bet contingent per provincie of streek zal ar bitrair worden vastgesteld. Op grond van de erkenning van dit jaar kan voor het volgend jaar een systeem worden opgebouwd. Men zou zo zeggen, dat de zaak van de woningnood, die reeds herhaalde malen is uitgekreten als volksvijand nummer één, de belangstelling van alle Kamerleden zou hebben. Nu weten wij wel, dat de aanwezigheid van vele Kamerleden de oplossing ervan geen stap nader brengt en ook, dat de acht weken van vergaderen reeds meer dan genoeg van de afgevaardigden hebben gevergd, maar toen bij de algemene be schouwingen de heer Ritmeester sprak over de zinsnede uit de Troonrede, dat de woningnood het ergste was in ons land, was er zegge en schrijve slechts één lid aanwezig en vanavond bij de rede van de minister, waren er nog geen tien in de vergaderzaal om naar de woorden van de bewindsman te luis teren. Men kon het voor de minister natuur lijk wel prettig noemen, dat hij ondank- hét feit, dat hij dit jaar door allerlei om standigheden buiten zijn wil, met t°t op' beoogde aantal woningen kon komen, toch geen aanvallen van de Kamer kreeg te verduren Het is juist, dat de Kamer oe- grip had voor de omstandigheden, maar dat behoefde toch niet tot gevolg te heb ben, dat deze zo belangrijke zaak naai het uiterlijk werd gebagatelliseerd De heer Witte deelde o.a. mede, dat d t jaar 61.797 woningen waren gefinancierd waarvan 28.898 woningwetwoningen, zo dat er ongeveer 33.000 particuliere wo ningen werden gefinancierd plus 300 in de vrije sector. Belangrijk was de mededeling, dat de migratieregeling met ingang van 1 Ja nuari 1957 zal worden stopgezet, omda' vakbekwame arbeiders, die in de eigen plaats geen woning kunnen krijgen, naar een andere plaats gaan, waar zij wel een woning, namelijk een migratiewoning kunnen krijgen. Met het decentralisatie systeem, dat dé minister had aangekou- digd, is dit natuurlijk duidelijk in strijd Het heelt iet» van elkaar weg zult U zeggen, maar het ver- schil ij toch wel groot. Datzelfde grote verschil hebt U ook bij toep in pakje». In de lange rij van verpakte soepen staat OXO wat betreft geur. smaak, kwaliteit en zui verheid onbereikbaar aan de spits. Oordeel zelf en verlang uit sluitend OXO; U hebt dan het bette dat er te krijgen ii. OXO ,,Chicken"-kippensoep, Toma tensoep, Juliennesoep. Cham pignonsoep, Vermlcellisoep. Asperge toep, Br uinebonen soep UtfHG Ktmnitouiaofi w. soer ^v»fy Voor 1956 wilde hij, de minister, dus nog vasthouden aan de bestaande toewijzing om voor 1957 de nieuwe regeling te doen ingaan, Wat de woningraad betreft, meende de bewindsman dat initiatieven, die nu in deze raad komen, en die wij 'niet kunnen uitvoeren in de particuliere sfeer, wel kunnen worden verwezenlijkt De heer Ritmeester had het gelaak' dat de prognoses altijd hadden gefaald. Wel, zei de minister, prognoses falen al tijd en zullen da, altijd doen. Zij zijn niet meer dan een zo goed mogelijke benade ring, maar zij zijn geen plan. Het reële effect van het bouwprogram ma hangt af van de situatie, het uit gangspunt is een minimum aantal wo ningen en gen zo groot mogelijke oe- perking in andere sectoren. Het gaat om de capaciteit in het bouwbedrijf. De industrie is uitgelopen, was daar in het vorig jaar voor 180 millioen ge bouwd. dit jaar zou het waarschijnlijk 300 millioen worden Het goedkeuringsbeleid was gebaseerd op een gelijkmatige verdeling van de bouwcapaciteit over het gehele jaar en het niet uit de hand laten lopen van de prijzen. In kleine gemeenten gaat dat ge makkelijker dan in grotere, vond spr. De opvoering en scholing van bouw vakarbeiders was een zaak van minister Cals. De materiaalpositie was zorgelijk, maar er was een optimistisch geluid. Or. de Baksteendag was gezegd, dat de bal: steenproductie vergeleken met vóór de oorlog met 38 pet was gestegen en de industrie bleek bereid een aanzienlijk ka pitaal te steken in een verdere verhoging van de productie. Het volgend jaar zou den er 100 millioen bakstenen meer wor den vervaardigd. Wat de financieringsregeling betreft, zeide de minister, dat het ging om de vraag of werkelijk de particuliere bou wers worden teruggedrongen door de overheid. Er zijn, zo zette hij uiteen, twee verschillende soorten van financiering Maar als men de particuliere bouwers vraagt: willen jullie de voordelen van de woningwetbouw maar met hetzelfde toezicht, dan bedanken zij daarvoor. Tenslotte het Nationaal bouwbedrijf, waarop de heer Bommer (P.v.d.A.) had aangedrongen. In beginsel vond de minis ter daartegen geen bezwaar. Overheids bouw zou gemakkelijker de kartelvorming doorbreken en men kon gemakkelijker experimenteren. Maar met de Hawoma en Polynorm op de achtergrond had men daarvoor nu de wind niet in de rug. De bezwaren waren ernstiger en wel, dat men een bouwbedrijf zo maar niet uit de grond stampt, dat moet groeien. Vervolgens krjjgt men voor een overheids bedrijf de goede mensen niet. Als je een goede man bebt. koopt men hem weg en met een slechte loopt het niet. Een bouw bedrijf. meende minister Witte, was ge bonden aan de eigen sfeer van het par ticulier initiatief, bovendien zou men het bevoordelen van het eigen bedrijf door de overheid niet ontgaan. Wilde men een overheidsbedrijf, dan zag hij nog liever een gemeentelijk be drijf, waar opdracht en uitvoering in één hand waren, zodat men een groter produc tie én continuïteit kon bevorderen. Hij achtte de sfeer daarvoor nu niet goed maar indien de gemeenten zouden begin nen met een eigen klein bedrijf, zou dat bij hem geen bezwaar ontmoeten Bij de replieken gaf de minister nog als zijn mening te kennen dat men de in dustrie beter nu kan laten bouwen, in een tijd van hoogconjunctuur. Als het slecht gaat bouwt de industrie niet meer en dan kan men ziekenhuizen, scholen e.d bouwen met overheidssteun Nogmaals verklaarde hij, dat hij zich tegen een ge meentelijk bouwbedrijf niet zou verzetten, maar voor een nationaal bouwbedrijf zou hij de verantwoordelijkheid niet durven aanvaarden. Ik weet van tevoren zeker zeide hij. dat het helemaal in de soep zal lopen. Daarna werd de begroting van Weder opbouw en Volkshuisvesting zonder hoof delijke stemming aanvaard met de be kende aantekening van de communisten. F. S In enkele streken van Twente bestaat nog de zeer oude gewoonte van het mid winterhoornblazen. Dit gebeurt op een houten hoorn. Slechts enkelen verstaan de kunst zo'n hoorn te maken en het stuk hout dat hiervoor nodig is moet van nature reeds krom, in de vorm van de hoorn, zijn gegroeid. Nadat het hout van de bast is ontdaan en gedroogd, wordt het doormidden gezaagd en uit gehold, icaarna de beide helften weer aan elkaar worden gevoegd. Het mond stuk van een hoorn bestaat uit vlierhout. Op de foto is een midwinterhoornmaker uit Saasveld, gemeente Weerselo, aan het werk met een hoorn. Tijdens de vergadering der Provinciale Staten van Zuid-Holland van gistermid dag is enige strijd geweest over een voor dracht inzake de rechtspositie van de ge huwde ambtenares, welke inhoudt, dat het ontslaggebod voor de huwende ambtena res en de daarmede verband houdende voorschriften uit de bepalingen van hei ambtenarenreglement worden verwijderd. Het statenlid, jhr mr dr O.F.A.H. van Nispen tot Pannerden (KVP) wenste, na mens zijn fractie, dat 't voorstel zou wor den aangehouden tot de volgende verga dering, omdat van rijkswege over deze kwestie nog overleg wordt gepleegd. „De gehuwde vrouw", aldus snreker, „behoort thuis in het gezin. Mogelijk kan dit pro bleem OP een andere manier worden op gelost. Wij moeten zoeken naar een op lossing, die ons verenigt en niet. naar een oplossing, die ons scheidt". Hij diende een voorstel van orde in. dat behandeling van het onderhavige voorstel tot een vol- De eerste van de naar verluidt 15 Mar tin PBM-5A „Mariners", die binnenkort ter beschikking van de Marine Lucht vaartdienst zullen komen, zijn uit de Ver. Staten op het Marinevliegkamp Valken burg gearriveerd. Deze amphibie-vlieg. tuigen zullen de P.B.Y.-Catalina's gaan vervangen, waarvan er. zoals bekend, een aantal op Nieuw-Guinea zijn gestation- neerd. De Martin Mariners", die zijn gekocht van dë Amerikaanse regering zijn twee- motorige vliegtuigen en worden speciaal gebruikt voor patrouilleren en reddingen op zee. De „Mariner" kan met behulp van reservetanks, 24 uur in de lucht b i ven: de kruissnelheid bedraagt I'omuiE>n mijlen, de maximumsnelheid 170 zeem e per uur. Het vljegbereik is 2780 zeemijle het plafond ongeveer 8000 meter Het toestel heeft het z.g. „reversed pitch props", waardoor de uitloop aanmer. lijk kan worden verkort en ook het taxiën te water aanzienlijk wordt vergemakke lijkt De „Mariner" heeft voorts op ae Catalina voor, dat zij landingskleppen heeft. Voor korte starts kan het toesie, bovendien nog worden uitgerust met ra ketten. De bemanningen, die de eerste „Mari ners" uit de V. S. hebben overgevlogen, toonden zich zeer tevreden over het- toe Stel. gende zitting van de staten en de beslis sing over dit voorstel inhield. De heren L. Krol (CHU) en J. Wilschut (AR), meenden, namens hun fracties, eveneens, dat het voorstel zou moeten worden aangehouden. Het voorstel van orde, dat was onder tekend door de heren Van Nispen tot Pan nerden, J. J. Neuteboom (AR) en L.Krol werd verworpen met 42 tegen 30 stem men. Voor stemden de P.v.d.A de VVD en de CPN, tegen de KVP, de AR, de CHU en de SGP. De heer A. R. de Kwaadsteniet (AR zei de hierna dat de voorgestelde wijziging van het reglement tegen het dienstbelang indruist, waarop de gedeputeerde mr H. van Riel (VVD) betoogde, dat in deze kwestie voor hem het rechtsgevoel het zwaarste weegt. De huwende ambtenares moet zelf kunnen bepalen of zij blijft wer ken of niet. De voordracht van Ged. Staten werd hierna artikelsgewijs in stemming ge bracht. Toen het vierde artikel was aan genomen. kwam de heer De Kwaadste niet met een amendement voor het vijfde. Dit hield in, dat er een nieuw artikel zou worden aangenomen, hetgeen bepaalt, dat aan een ambtenaar, die in concubinaat gaat leven, ontslag wordt gegeven. Na enig debat werd besloten de stemming over het amendement tot de volgende dag uit te stellen. Het Vara-programma „De Regenboog" dat over de zender Hilversum II werd uitgezonden, is gistermiddag tussen drie en tien minuten qver vieren uitgevallen. De oorzaak was het defect raken van een buis, die daarna is uitgevallen. Zeven mi nuten na het ontstaan van de storing her stelde de buis zich echter en ging de uit zending voort. Aan het einde van het pro gramma, om half vijf, is een nieuwe buis ingezet. Alleen de eigenaars van een radiotoestel hebben hinder van het uit vallen ondervonden; de bezitters van ra diodistributie ondervonden geen last. De krijgsraad te velde-West hield de zaak tegen de 27-jarige dienstplichtig sol- laat H. H. M. uit Groningen aan, nadat de auditeur-militair een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden tegen hem had geëist. De soldaat had in September 1949 zijn onderdeel te Soerakarta (Indonesië) ver laten en was overgelopen naar een Indo nesische terreurbende. Bij zijn eis had de auditeur irj aanmerking genomen, dat M. door de Indonesische politie was ge arresteerd en vier jaar in gevangenschap had doorgebracht. Het motief voor zijn overlopen was vol gens M. het feit, dat hij niet tevreden was over de medische verzorging die hij on- ving. Hij meende een injectie nodig te hebben en had die prompt gekregen toen hij naar de bende was over gegaan. Volgens de verdedigster mej. mr Bie- nen had hij met de bende nooit aan acties deelgenomen; zelf verklaarde hij echter bij het verhoor dat dit wel eens liet geval was geweest. Ook had hij de bende in lichtingen verschaft voor terreuracties. Uit vrees, voor repressailles is M., zo verklaarde hij, twee jaar bij de bende ge bleven en toen' heeft hij kans gezien een vertegenwoordiger van het Hoge Commis sariaat te bereiken. Het H. C wees hem een voorlopige verblijfplaats aan, doch uit angst voor arrestatie door de Indonesische politie heeft hij die verlaten. Kort daarop werd hij echter toch gevangen genomen. 30 Juli van dit jaar keerde hij in Neder land terug en thans wordt' hij in een rijkswerkinrichting herschoold tót bank werker. De krijgsraad zal op 28 December de zaak verder behandelen. (Van onze correspondent) Een opkoper in Hilversum was bezig met hele stapels oud papier in pakken te persen, toen hij louter uit nieuws gierigheid uit de onoverzichtelijke massa een nietige enveloppe viste. Hij opende haar en wreef zijn ogen eens uit. Er zaten bankbiljetten in ter waarde van 335. Van schrik en uit eerlijkheid rende hij er meteen mee naar de politie in Hil versum. Een nuchter onderzoek wees uit dat de enveloppe met inhoud afkomstig was uit Weesp. waar de opkoper het papier vandaan had gehaald. De Weesper politie slaagde er zo waar in de eigenaar op te sporen.... Nadat de vorige week het nieuwe bij Wilton Feijenoord voor de Verenigde'Ns- derlandse Scheepvaartmaatschappijen ge bouwde motorvrachtschip „Oldekerk" bij slecht weer zijn technische proefvaart had gemaakt maakte het Dinsdag bij een bij zonder kalme zee zijn officiële proef tocht, waarop het schip door de werf aan de rederij werd overgedragen. De over dracht geschiedde zoals gewoonlijk in voile zee. Ir B. Wilton heeft namens de werf ge sproken, terwijl de heer Bakker, admini strateur van de V.N.S. te 's Gravenhage het schip voor de maatschappij aanvaard de, er aan herinnerend, dat de „Oldekerk" het tweede schip is, hetwelk door W.F. sinds de oorlog voor haar gebouwd is. Het eerste was de „Annenkerk" die in 1947 van stapel liep. Kapitein van de „Olde kerk" is de heer H.B. Baardman. Het schip maakt zijn eerste reis via Hamburg en Bremen naar Australië, waar het in de Australiëlijn van de V.N.S, zal wor den ingeschakeld. Het heeft een lengte van 150.37 meter en een bruto inhoud van 7132 ton. Het draagvermogen is ongeveer 10.340 ton. De „Oldekerk' heeft accomo- datie voor twaalf passagiers en uitstekend ingerichte verblijven voor de bemanning. SCHOOLOPLEIDING LEEFTIJD: Vlieger OFFICIER: HBS (GYMN.) ONDEROFFICIER: ULO, LTS 4- VMT0 of UTS 18-24 JAAR Vliegverkeersleiding Gevechtslelding (radar) Meteorologische dienst Verbindingsdienst OFFICIER: HBS-B/QYMN.-B ONDEROFFICIER: ULO en/ of RADI0SCH00L 18-24 JAAR Vliegtuigtechnische dienst, Administra tieve en andere gronddiensten ONDEROFFICIER: ULO/LTS 18-30 JAAR Bij de verbindings- en vliegtuigtechnische dienst bestaan voor ingenieurs en M.T.S.'ers mogelijkheden tot plaatsing in officiersfuncties. Inlichtingen kunnen worden verkregen bij: De tnielings- officier Kon. Luchtmacht - Bleyenburg 38 - Den Baag Tel. 18Z770. Ondergetekende verzoekt inlichtingen omtrent plaatsing a. als vlieger GT. 20 b. bij de gronddienst doorhalen wat niet gewenst wordt NAAM ADRES WOONPL- LEEFTIJD - jr. OPL Deze coupon in gesloten (als brief gefrankeerde) enveloppe zenden aan de Indelingsofficier Koninklijke Luchtmacht, Bleyenburg 38 te 's.Gravenhage. Oo-k matrozen dienen thans gediplo meerd te zijn en gisteren zijn de eerste 12 Rijksdiploma's uitgereikt aan een twaalftal jongemman eid hun hart aan de zee hebben verpand. Het zijn de boots man Dan Siebert en de matrozen Nic. Vis, Jac. H. Boninga, Corn. M. Stout, (Advertentie) Tijdens de behandeling van de begroting der gemeente Utrecht, heeft de fractie voorzitter van de Partij van de Arbeid, de heer H. F. Stekelenburg, gepleit voor af schaffing van aleohölgebruik tijdens snel verkeer. Hij gaf het college van B. en W. in overweging de gemeentelijke recepties in de toekomst ook alcoholvrij te houden. De fractievoorzitter van de K.V.Pir G. M. Leeuwenberg, was het hiermee geens zins eens. Hij adviseerde het college met deze afschaffing van alcoholica op ge meentelijke recepties niet te haastig te zijn. Volgens hem is het voorshands nog niet aantoonbaar, dat de ernstige ver keersongevallen van de laatste tijd oor zaak zijn van recepties, waarop alcoholica worden geschonken. Hij verzette zich in verband hiermede tegen het aan banden leggen van de individuele vrijheid en zei de dat de alcoholica op zichzelf niet ver keerd zi.in. mits wezenlijk matig gebruik hiervan wordt, gemaakt Wel verzocht hij het college bij hedielde recepties ook niet- alcohollsche dranken in ruime mate te serveren. 's-GRAVENHAGE, 14 December 1955. Een interessante zaak, die zich vandaag nog voordeed bij de behandeling van de afdeling Volksgezondheid van de Begroting van Sociale Zaken was die van de opticienszaken, welke in Amsterdam door de Ziekenfondsen worden opgericht. Minister Suurhoff had nog te antwoorden op de opmer kingen daaromtrent. Hij zeide, dat men er over kon redetwisten of hier een taak ligt voor de ziekenfondsen of niet. Maar hoe dan ook, de miiiis'ei van Sociale Zaken, zo zeide hij, heeft geen enkele wettelijke bevoegdheid om in te t?lÜPen, alleen de Ziekenfondsraad kan dat doen; deze kan aan wijzingen geven en als die niet worden gevolgd het Ziekenfonds opheffen, maar dat is een maatregel, waartoe men nu maar niet zo opeens overgaat. De heer Van Lienden (PvdA) gaf liet ee.hter niet op. De Ziekenfonds raad, zo zeide deze afgevaardigde, kan óók moeilijk ingrijpen, omdat de fondsen voor dergelijkke praktijken niet werken met de gelden van de verplicht verzekerden ?n ook geen neringdwang kennen. Jarenlang Jieeft de organisatie van opticiens besprekingen geweigerd, zij was pas bereid te praten toen dc Ziekenfondsen in Amsterdam eigen zaken gingen openen De heer Van Lienden laakte de prak tijken der opticiens, die volgens hem he meltergende prijzen vragen. Hij noemde een coöperatief bedrijf, dat niet is aange sloten bij de vereniging van opticiens en dat een omzet heeft van 200 brillen per week. Het bestuur van die coöperatie, dat zich aan de prijzen moet houden, schaamt zich voor de winsten, die het maakt en die dikwijls van 200 tot 400 procent be lopen. Minister Suurhoff had daarop niet veel verweer. Daar hij toch geen enkele wet telijke bevoegdheid had om in te grijpen had het volgens hem ook geen zin om zich in de cijfers, die de heer Van Lien den had genoemd, te verdiepen. Hij kon in geen geval zijn bevoegdheden te bui ten gaan. Voor het overige zette de minister uit een, dat het overheidsbeleid in de sector van de volksgezondheid voornamelijk was een subsidiebeleid. De Gezondheidswet zal betere samenwerking brengen tussen overheid en particuliere organisaties, dat was hij met dr Mol eens en die wet zal dus een nieuwe phase betekenen. Het tekort aan kraamverzorgsters zou volgens de minister niet alleen kunnen worden weggewerkt door verbetering van de sociale positie van deze groep via sub sidies. Er is overal tekort aan personeel en als men hier kraamverzorgsters aan trekt door met subsidie het salaris te ver hogen, haalt men deze vrouwen ergens anders weer weg. Als de een de dekens naar zich toetrekt, zei de minister zeer beeldend, liggen eens anders voeten bloot. Er werd bezien in hoever bij de school- tandverzorging helpsters waren in te scha- kalen, maar het grote probleem is hier ook weer, waar men de meisjes vandaan haait. Een ruimere subsidie voor zieken fondsverzekerden was niet mogelijk, nu reeds worden de steuntrekkers van de noodwet ouderdomsvoorziening in de premie gesubsidieerd, maar men kan dat niet gaan doen voor de normale inko mens, die zullen de premie zelf moeten betalen. De verpleging van langdurige zieken was op de eerste plaats een taak voor het ziekenfondswezen, het probleem was in studie en de minister wilde eerst het rapport afwachten. De subsidie voor wijkgebouwen be hoefde niet te worden uitgebreid; de post daarvoor op de begroting van verleden jaar was niet eens verwerkt. De lege bedden in de sanatoria vor men natuurlijk op zichzelf een verheu gend verschijnsel, maar men kan maat niet zonder meer het besluit nemen daar nu maar langdurige zieken en be jaarden onder te brengen. De desbetref fende commissie voelt er niets voor. om dat deze sanatoria te ver liggen van de bewoonde wereld en men ze een bepaal de bestemming niet kan opdringen. Het standpunt van de heer Mol, dat de schoolartsendiensten niet alleen het terrein van de overheid zijn, vond de minister geen uitgangspunt. Men moest zich volgenc hem afvragven of de over heid het wel goed heeft gedaan en dan eventueel de particulieren inschakelen waarmee hij de zaak wel wat op de kop zette, wat het subsidiariteitsbeginsel be treft. Men zou het immers juist anders om moeten zien. Een verkorting van de tandartsenop leiding was bij O. K. en W. in studie. Wat de ziekenhuisregistratie betreft, het desbetreffende ontwerp van wet was de ministerraad gepasseerd en binnen kort zou het bij de Kamer worden inge diend. De minister meende, dat ook de particuliere organisaties daarvan groot nut kunnen hebben. De financiering van de ziekenhuis- bouw zal ook nog voor 1956 gelden, daarna zal worden nagegaan of deze nog verder kan worden toegepast. Het was tenslotte duidelijk, dat de minister het eigenlijk helemaal niet eens was met de oplossing van de kwestie betreffende de huisartsenhonoraria. Hfj vestigde er de aandacht op. dat de over eenkomst, die tenslotte was verkregen, door hem niet was goedgekeurd, ik kan haar alleen schorsen of vernietigen zie hij. Hij had de gevolgen van een ver nietiging in het oog moeten houden, maar. zo zeide h(j veelbetekenend, indien het alléén zou zijn gegaan om de inhoud van de honoreringsregeling en dus niet om de gevolgen, dan betwijfel ik het of ik haar niet z°u hebben vernietigd. De verhoging van de huisartsen honoraria metb 35% had hij aanvankelijk betreurd, aanvankelijk was daarvoor ook geen twee derde meerderheid in de zie kenfondsraad. Maar bij niet-goedkeuring zouden de artsen zijn overgegaan tot honorering per verrichting. De patiën ten zouden dan zijn geholpen, ja, maar de gehele situatie zou dan in een dwang positie zijn gekomen. Een vrij beroep impliceert niet. dat men zijn eigen honoraria mag vaststellen vond minister Suurhoff en zeker niet m de gezondheidssector omdat iemand met een acute blindedarmontsteking niet we ken kan gaan afwachten tot hij een arts gevonden heeft, die hem goedkoper wil opereren. Hij achtte het huidige zieken fondswezen steeds minder hanteerbaar en zocht naar een oplossing, b Het amendement-Van Leeuwen om de post van 32 millioen voor emigratie subsidie symbolisch met 1.te vermin deren werd bij zitten en opstaan ver worpen. De begroting van Sociale Zaken werd daarna z.h.st. aangenomen met aanteke ning van tegenstemming door de com munisten. F. S. Pieter Bentera, Jac. W. Lindenburg, Mat- thijs de Nobel, Alb. J. v.d. Heuvel, Ch. G.A. v Wageningen, Jos Hoekstra, Adr G. Robat en Freddy Bergkotte, variërend in leeftijden tussen de 20 en de 28 jaar. Zij volgden de matrozenschool van de Hoiland-Amerika Ljjn te Rotterdam, wel. ke school, tevens de 500ste leerlingen-in schrijving boekte sedert haar oprichting, ruim 6 jaar geleden. Het waren de heren J. Visser en B.D. Teensma die namens de examencommis sie deden uitkomen dat de examinandi hen waren meegevallen en dat hte ver heugend was, dat er jongelidene werden gevonden die het mooie beroep van ma troos hadden gekozen, nu er een zo groot gebrek is aan mannen bij de zee vaart. De heer C.A.W. Bos, chef van de nauti sche dienst van de H.A.L. prese de goede geest in het clubje, dat veelbelovend is voor het handhaven van de reputatie, dat het veilig varen is onder Nederlandse vlag. De jongens hebben eerst een driemaan delijkse theoretische opleiding genoten na aan de leerplicht te hebben voldaan. Daarna zijn zij naar zee gegaan en toen er een internationale overeenkomst werd gesloten om een diploma voor volmatroos in te stellen, heeft men even mt de hr- halingscursus gewacht, tot men de exa meneisen kende. Toen het eenmaal zo ver was, kwam de examencommissie in actie, nadat de herhalingscursus op de eisen gericht was geweest. De gedachte aan een gereglementeerde opleiding ontstond reeds in 1912 kort na de Titanicramp die aan meer dan 1000 mensen het leven kostte. Twee oorlogen verhinderden de verweznlijking van een internationale regeling en in 1948, toen de Conventie van Seattle gehouden was, kon men tot realisering komen. De president van de Franse republiek heeft een aantal Nederlanders, die deel nemen aan Frans-Nederlandse handels besprekingen, onderscheiden. Dr W. P. H. van Oorschot, plaatsver vangend directeur-generaal van de bui tenlandse economische betrekkingen bij het ministerie van Economische Zaken is bevorderd tot commandeur in het Le gioen van Eer; tot officier in het Legioen van Eer zijn benoemd: drs A. Rom Colt- hoff, algemeen secretaris van het Ver bond van Nederlandsche Werkgevera en de heer F. van Rosmalen, adjunct-direc teur van de afdeling buitenlandse han delsaangelegenheden van de directie van de voedselvoorziening bij het ministerie van Landbouw. Visserij en Voedselvoor ziening; tot ridder in het Legioen van Eer zijn benoemd; de heren A. M. A. van den Biggelaar. referendaris bij de directie van de voedselvoorziening; mr M G. J. M. Janssen, referendaris bij de directia voor de buitenlandse economische betrek kingen en H. F, Arnold, referendaris bij het directoraat-generaal voor handel en nijverheid van het ministerie van Eco nomische Zaken. Een bewijs dat het normale leven op Schouwen-Dujveland ook >8 ée agrarische sector weer terugkeert, werd Woensdag middag buiten Zierikzee gejevand, waar de eerste nieuwe fruitboom onder grote belangstelling geplant werd. De eigenaar van de boomgaard, waar dit geschiedde de heer J. M. van der Velde heeft de schenkers van woningen na de ramp uit Noorwegen willen eren door zijn nieuwe bedrijf „Frisk frukter gard" „de Nieuwe fruithoeve" te noemen. Bij de officiële planting werd onder meer het woord gevoerd door locoburgemeester A. M. den Boer. van Zierikzee,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 7