Abe Lenstra weer de tovenaar h RDTERDDN Rode Duivels in oefenmateli m L1 !F" f®a r Grandioze terugkeer van Nederlands voetbal-genie lag ten grondslag aan de 4-1 zege op Kot Weiss Tegen pijnen 25 jaar bestaan „ATLANTIC" in de storm Onze dagelijkse PUZZLE Ruim 30.000 toeschouwers voor Vluchtelingenhulp Abe's v ij f d e terugkeer Kilometerslange files auto's Van Roesselstopper! Voros Lobogo in Parijs door Reims geklopt Ruime zoge op gehandicapt San Sebastian Neerlands jongste coureur DONDERDAG 15 DECEMBER 1955 PAGINA Midvoor Koopal en Moulijn-tje vondsten van betekenis Lenstra's eigen stijl! Wat betekent KING SIZE In Amerika noemt men een sigaret die 85 mm. lang is King Size. SO LONG is inderdaad ZO LANG. Meet U het maar na. 85 ct .20 st. United States finest leaf ABE LENSTRA, Een klein „Abe-tje" Koopal verdrong Appel Binnen twee minuten Na de wedstrijd r Verkeersstasnatie na voetbal wedstrijd in Rotterdam Willem II in moeilijkheden hoofdpijn |k flriep kiespijn rheumatische pijnen. Sensatie rond de Europa-beker DE SCHAAKMATCH TEGEN TSJECHO-SLOWAKIJE CENTRALE TRAINING NEDERLANDS ELFTAL H.IJ.C.—MANNHEIM 7—2 NED. KATH. GYMNASTIEK BOND KRIJGT BESLAG YO OR WED STRIJDEN VOOR TITEL-TOURNOOI 47-2 GEEN WEEKEND RETOURS Acht-daagse vacantie-abonne- menten in overweging Topsnelheid 12 km per uur CAFÏl-RESTAURANT door ELEANOR ELLIOT CARROLL (Wordt.vervolgd). PPwkI Oplossing van gisteren KENTEKENREGELING AUTO'S COMPLEET B. M. R. S. (Van onze speciale verslaggever) FEIJENOORD STADION, Woensdagmiddag. Voetbal-Nederland leeft weer in een Abe-psychose, een Abe-roes. En nóg klinkt ons dreunend in de oren dat jubelende koor van vervoering, aangeheven door 30 000 doorweekte en verkleumde toeschouwers, die in die 19e minuut van de tweede helft, van de Vluchtelingen-wed strijd tussen het Nederlands Elftal en Rot Weiss Essen, alle kou en regen vergaten bij dat meesterlijke doelpunt, waarmee Abe Lenstra de kroon op zijn werk van van middag zette. Het was na een scherpe voorzet van mid denvoor Koopal, door de Duitse keeper Herkenrath weggestompt; waar De Jager en Snoeks Jr zich reeds bij het doel verdrongen, zocht Lenstra tactisch zijn posi tie op de rand van het strafschopgebied en daar sloeg Herkenrath de bal ook neer. Er wriemelde een opeen hoping van rode en witte shirts in het doelgebied door heen en de Friese tovenaar (of tegenwoordig liever: de Twentse tovenaar) nam een seconde koel en beheerst de tijd om de baan van zijn schot over die levende barrière heen uit te meten. Toen kwam dan dat schot: een akelig Dat was dan de terugkeer van Abe Lenstra in het Nederlands Elftal, want daaraan behoeft geen zinnig mens meer te twijfelen en al duurt het nog tot Maart alvorens Oranje zijn eerstvolgende inter land speelt De zoveelste terugkeer^ van Lenstra: welgeteld zijn vijfde. Na de Wedstrijd tegen België in' April j.l. werd hij voor de vijfde keer door de K.C. naast het elftal gezet, vandaag kwam hij voor de Vijfde keer terug. Een grandioze terug keer. En nóg verwonderlijker voor wie hem vanmiddag in het veld zag komen: trager dan ooit, opmerkelijk dik geworden, minder athletisch van allure dan in heel zijn lange carrière Een oude corpulente man. Ja, zo leek dat. Maar wat speelde die man met dat rugnummer 10 vandaag weer een geniale: en fantastische partij voetbal Geniaal, inderdaad. Niet hele maal vlekkeloos. Zelden of nooit kon Lenstra een pass van de tegenpartij on derscheppen en een verdedigende rol m het middenveld heeft men van hem met gezien. Men zag hem alleen in de aanval. Maar hoe dan ook.Hoe voerde in zijn technische superioriteit weer al die subtiele voetbewegingen uit, waarmee hij zijn aanvalsmakkers een rijkdom van gouden centers bood Hoe dribbelde hij met feilloze balbeheersing en met een arsenaal vol schijnbewegingen tegen stander na tegenstander voorbij Hoe schiep hij met zijn tactisch inzicht en scherpe positie-uevoel voor zijn mede spelers de openingen bij tientallen Geniaal voetbal. Kunstig en sierlijk, be heerst en van een hoge graad van bijna- volmaaktheid. een partij voetbal van de hoo&ste internationale super-klasse. En boe het dan komt, dat bij zö'n genie de doelPunten niet aan de lopende band vallen? Eerstens omdat Lenstra zelf niet snel genoeg meer is om er het volle rendement van te plukken, tweedens om dat hij een sterk geconcentreerde afweer op zijn wegen ontmoette en derdens om dat bijhet enige genie is en de anderen tè ver bij hem achterblijven. Overigens: genieën hebben ook hun ,zwakke zijden. Lenstra maakt daarop geen A Geïmporteerd door: N.V. CIGARETTES IMPORT CY. BLOK JCH6VEMNGEN nog altijd de tovenaar.. uitzondering. Maar in de vorm, waarin hij vanmiddag speelde, hoort hij méér dan wie ook opnieuw in het Nederlands Elftal thuis, óók nu hij al 36 is en met zijn snelheid ook dat kleine beetje vechtlust verliest, öök na alles wat van de vijf on derbrekingen van zijn interland-carrière de oorzaak is geweest. En teméér, omdat men op het ogenblik het Nederlands Elftal wil laten opereren volgens een tactisch strijdwijze, die ge richt is op één vooruitgeschoven binnen- speler, aldus een „privilege" inhoudt dat Lenstra altijd al voor zichzelf heeft op geëist, bij andere binnenspelers niet tot het gewenste effect heeft geleid en die door Lenstra méér dan door wie ook tot volle productiviteit kan worden gebracht. Lenstra terug in de „nieuwe" voorhoede, die de K.C, na de jongste interland-wed strijden wel móést formeren, En zelfs als men Lenstra in deze liefdadigheidswed strijd voor Vluchtelingenhulp voorname lijk als „trekpleister" voor het publiek zou hebben opgesteld, dan nóg (om niet te zeggen: dan des te meer) dient de K.C. hem te garanderen, dat zij zijn terug keer ook serieus bedoelt. En dan? Op links opereerde dat jonge Feijenoordertje Moulijn, een spelertje van grote klasse- aanleg. maar wiens keuze wij aanvanke lijk toch eerder als een grap hadden op gevat. Wel, dat kleine Moulijn-tje speel de, samen met Lenstra op de linker- wing, een voortreffelijke partij, technisch gaaf en tactisch al van groot raffinement. Een klein en jonger.Lenstra-tje in de dop, dit Moulijn-tje, dat vandaag een minimum aan theatrale poses étaleerde en er zo ernstig voor „knokte", dat hij in de concurrentie met Carlier, Clavan en anderen een serieuze kans verdient. En op rechts een buitenspeler De Jager, die bij DFC de faam van een ras-voetballer geniet. Hij had vanmiddag de handicap, dat hij te weinig in het spel werd be trokken. zodat hij op den duur zelfs werk moest gaan zóèkcn. Desondanks V?r'-°0.IV' de hij enkele staaltjes van zijn kundigheid, maar of wij hem een Oranje-rechtsbuiten en dan met name een opvolger van Bosse- laar zien, is een grote vraag. Op twéé plaatsen in de voorhoede was er „dubbele keus". In de eerste helft speelden Bram Appel en rechtsbinnen Klaas Smit eigenlijk een teleurstellende partij; en eens te meer bleek, dat Appel technisch wel zeer zwak is en in een voorhoede van combinatie-spelers eigen lijk uit de toon valt. Appel staat of valt met zijn schot, want méér heeft hij bijna niet. Vandaag viel hij ermee (zoals ook bijv Dillen en Roosenburg vielen). In de tweede helft maakten dus de VVV-er Koopal en de Stormvogel Snoeks r als middenvoor resp. rechtsbinnen hun op wachting. Snoeks bleek evenmin een binnenspeler van bijzonder formaat. Maar voor de middenvoorplaats ontpopte Koopal zich als een gevaarlijke concur rent voor Appel, een concurrent zelfs die de voorkeur oogstte. Jonger en sneller, jonger en soepeler, bovendien technisch beter envanmid dag rapper en succesrijker met schieten, had Koopal. die wij ook in de competitie secuur boogballetje, met ijzeren beheersing èn met een volmaakt gevoel voor de bal en zijn bewegingen, zó feil loos uitgemeten en afgepast als men zelden ziet. Precies over heel die springende en wringende spelers-muur heen zeilde de bal rakelings onder de lat in de hoek: 3—0. Een laconieke, onaandoenlijke, niet zo lange, al tamelijk dikke man, in een sober wit shirt en een zwarte broek, de nek sterk vooruit gestoken en met een grote weer barstige zwarte haarlok nóg meer die ietwat gebogen houding aanlijnend stak toen rustig één arm in de hoogte. Zó reageerde Lenstra zelf onder dat meester stukje. Maar terwijl hij zich bedaard omdraaide om terug naar het middenveld te lopen, stortten zich acht-negen makkers op de tovenaar, overstelpten hem met hun on stuimige omhelzingen. En minuten lang zwijmelden de tribunes Van bewondering, hoorde en zag men alle uitin gen van 30.000 volgeschoten gemoederen: verbazing en ongeloof, gejuich en gelach, applaus en onsamenhangende kreten. Minuten lang was de lucht boven het Stadion Feijenoord vervuld van dat wonderlijke scala van gelui den, die zich tenslotte samenbundelden in dat machtige 30.000 stemraen-koor: „Abe, Abe, Abe!" reeds zeer goede wedstrijden hebben zien spelen, duidelijke voordelen op zijn voor ganger En bij stukjes en beetjes kan die „nieuwe" voorhoede tegen de lente wel gereed zijn, vooral als Theo Timmermans straks weer beschikbaar is De Munck keepte niet en de Ajax-doel- n}an Ue^ers Graafland bewees, dat wij als altijd aan goede keepers méér dan een handvol rijk zijn. Kuys en vooral Wiers- ma speelden hun bekende solide back partij, stopper Cor van der Hart toonde zich ook vanmiddag na Lenstra de twééde Nederlandse voetballer van internationale top-klasse in een waterdichte demonstratie van modern defensie-spel, aanvoerder Klaassens was een uitstekende halfspeler en de voor Schaap ingevallen Notermans schaarde zich bij de zéér talrijke accep tabele reserves voor de middènlinle. Ruim 30.000 toeschouwers, in de voortduren stromende^ regen, voor Vluchtelingenhulp er waren meer kaarten verkocht, zodat de' oo- brengst nog hoger is. De heer J. E. Lioni vjo?- zittervtói de Lions Club Rotterdam, die tot deze wedstrijd het initiatief had genomen, reikte bij ée++°^ beide ploegen vaantjes uit, waarna Rotterdam s burgemeester, mr G. E. van Wal- sum, bij ontstentenis van mr M. A. Reinalda telinffpJfhi iVaiLde Ned- Federatie voor Vluch telingenhulp, de aftrap verrichtte. iüi?innej de 2 min"ten hadden Lenstra en Mou- Jv.n reeds een doelpunt klaar gestoomd, toen fU Klaas Smit de kans boden op een schot, c«at «erkenrath niet klemvast kreeg, waarna Apoel glijdend de bal in het net dreef: 10. Daarbij bleef het, temidden van een overdaad aan weel derige Lenstra-manoeuvres, wat de doelpunten betreft, tot de rust. Op een centertje van Mou- lijn onderram Lenstra eenmaal van de zij 'ij n een onweerstaanbare 30-meter-dribbel door het centrum, besloten met een prachtig en hard boogschot van 20 meter, dat over de uitgelo pen Herkenrath heen van de lat terugsprong! Lenstra ook sneed een pass op maat naar De Jager, uit wiens voorzet Appel prachtig 'In kopte, maar óók tegen de lat. En daarna voor kwam aan de overkant Wiersma tweemaal n? een fout van Pieters Graafland een doelpunt. Na de rust dan Koopal en Snoeks jr in plaats van Appel en Klaas Smit, terwijl bij Rot Weiss de interntionale rechtsbuiten Rahn (met het oog op DuitslandItalië van a.s. Zondag) door Wöste was vervangen en Seeman in plaats van Sauer midvoor speelde. In de 14e minuut een fortuinlijk doelpunt van Koopal. die uit een voorzet van De Jager hard maar ver buiten de richting een schot loste, dat via het been van de Duitse spil Wevers in het doel beland de: 20. In de 19e minuut dan dat magistrale doelpunt van Lenstra: 30. En in de 23e mi nuut een pass van Moulijn naar Lenstra, een goede „voordeel''-beslissing van de uitstekend leidende scheidsrechter Roomer om Lenstra on danks hands van Jaemisch in het bezit van de bal te laten, een meesterlijke en zeldzaam gave diepte-pass van Lenstra naar Koopal, die toen in moeilijke positie langs de uitgelopen Her kenrath prachtig inschoot: 40. Er volgden nóg wat goede schoten van Lenstra, Koopal, Snoeks en Klaassens, maar Rot Weiss redde in de 43e minuut de eer: 41. De formatie van het Nederlands Elftal luidde dus: doel: Pieters Graafland (Ajax)achter: Wiersma (PSV) en Kuys (NAC)midden: No termans (Fortuna '54), Van der Hart (Fortuna '54) en Klaassens (VVV, aanvoerder)vóór: De Jager (DFC), K. Smit (Alkmaar), na de ~ust Snoeks jr (Stormvogels). Appel (Fortuna '54). na de rust Koopal (VVV), Lenstra (Enschede) en Moulijn (Feijenoord). Na de wedstrijd heeft in het restaurant van het Stadion Feijenoord, waar de spelers en officials bijeenkwamen. Rotterdam's burgemees ter mr G E. van Walsum, dank gebracht aan allen, die deze wedstrijd hadden mogelijk ge maakt: het bestuur van de K.N.V.B., de direc- tie van het Stadion Feijenoord, de initiatief nemer J. E. Lioni, als vooritter van de Lions Club Rotterdam, wie mr Van Walsum het als een grote verdienste aanrekende, de Vluchte lingenhulp op een bijondere en hopelijk voor herhaling vatbare wije in de belangstelling te hebben geplaatst, de spelers van het Nederlands Elftal en die van Rot Weiss Essen, die alleen een wandbord als herinnering kregen aangebo den. De leider van Rot Weiss dankte voor de uitnodiging en de ontvangst, hoopte (nu van de drie gespeelde wedstrijden elke ploeg er één gewonnen heeft) op een „beslissingswed strijd", kwam met èèn wandbord dat tijdens de reisgebroken was, doch beloofde een nieuw te zullen sturen en bood ook de Neder landse spelers een kleiner wandbord aan. Mr Van Walsum („Ik beken mij totaal ondes kundig, maar geloof niettemin dat de beste ploeg vandaag gewonnen heeft!" inderdaad waren de gasten met hun aan flarden getrok ken verdediging en hun zeer vaardige, doch te dorre en stereotiepe en nimmer gevaarlijke aanvalsspel ondanks hun ijver en harde wer ken duidelijk de minderen geweest) maakte tenslotte bekend, dat het hem was gegeven in overleg met mr Van Heuven Goedhart, ile Hoge Commissaris van de Verenigde Naties voor Vluchtelingenhulp, een bestemming te geven aan de opbrengst van Jeze wedstrijd, welke opbrengst nog precies becijferd moet worden en die later officieel ten stadhuize door de heer Lioni aan burgemeester Van Walsum zal wor den overgedragen. Na afloop van de voetbalwedstrijd tus- cen het Nederlandse bondselftal en de Duitse club Rot Weiss Essen, die Woen- dagmiddag in het Feijenoordstadion te Rotterdam werd gespeeld, hebben zich ernstige verkeersstagnaties voorgedaan. De voornaamste oorzaak was, dat de Ko- ninginnebrug over de Maas op een latei tijdstip omhoog werd gedraaid dan ge woonlijk. De bruggen waren nu gedu rende een kwartier omhoog en wel van kwart voor vier af. precies het tijdstip dat de voetbalwedstrijd was afgelopen. Spoedig ontstond voor de Koninginnebrug een opstopping. Men heeft toen het ver keer, dat over de brug wilde, gedeeltelijk via de tunnel geleid. Door deze extra belasting kwam men ook hier voor moei lijkheden, die des te groter werden, toen zich tengevolge van gladheid in de Maastunnel enkele botsingen voordeden. Het gevolg was. dat zich kilometers lange files auto's vormden, die slechts stap voets vooruit kwamen. Vele automobi listen hadden anderhalf uur nodig om van het stadion naar de tunnel te komen en vandaar een half uur om de rijksweg naar Den Haag en Amsterdam te be reiken. (Ven onze sport-correspondent). Het is bekend, dat Willem II op het ogenblik zwaarder dan ooit met defensei- moeilijkheden worstelt. In de licht- wedstrijd tegen R.B.C. te Roosendaal ex perimenteerden de Tilburgers met Jan van Roessel op de stopperspilplaats! Erg best ging het lange Jan tegen Bruij- ninckx en Vermunt niet af, maar deson danks won willem II met 12. wordt door de meest gevoelige maag verdragenI In het Pare des Princes te Parijs is een grote sensatie gevallen in de kwart finales van het tournooi om de Europe se voetbalbeker voor clubs. De Franse kampioensclub Reims klopte de Hongaar se titelclub Voros Lobogo buiten verwach ting met 42 (rust 31). Jonquet, Pen- verne, Kopa, Cicci, Templin, Bliard en hun makkers bleken voor Puskas en Kocsis c.s. te sterk! De return-wedstrijd wordt op 28 December te Boedapest ge speeld. Voor de schaak-landenwedstrijd tussen Nederland en Tsjecho-Slowakije. te hou den op a.s. Zaterdag en Zondag in hotel Bellevue op de Parkheuvel te Rotterdam en waarvoor het Nederlandse tiental reeds is gekozen en gepubliceerd, zijn thans de speeltijden vastgesteld: zowel Zaterdag als Zondag van 2 uur 's middags tot 7 uur 's avonds. Captain van het Ne derlandse tiental is de heer A. E. J. Mod derman; wedstrijdleider de heer G. W. J. Zittersteyn. Zoals bekend, verloor Nederland on langs zeer verrassend met IIV2 tegen 8'/z punt te Wenen van Oostenrijk, dat in dezelfde groep van het F.I.D.E.-tournooi om de Europa-beker is ingedeeld. De voorronden bestaan nl. uit de volgende groepen: 1 Rusland. Polen en Oost-Duits- land, 2 Spanje, Luxemburg en Wesl- 'Duitsland, 3 Tsjecho-Slowakije, Neder land en Oostenrijk, 4 Roemenië. Frank rijk en Joego-Slavië. Ten gerieve van de vele schaakliefheb bers zal voor de wedstrijd tussen Neder land en Tsjecho-Slowakije geen entree worden geheven. De centrale training van de Nederland se Elftal Club zal in Januari te Amster dam worden hervat. Het ligt in de bedoe ling van de Technische Commissie van de KNVB dan twee groepen van elk vijf tien spelers samen te stellen: een A- en eeen B-groep. Brussel, Woensdag In de eerste oefenwedstrijd die het Bel gische nationale voetbalelftal ooit speel de, verscheen het deze Woensdag op de Heysel te Brussel dan in zjjn voorlopige formatie van vijf Standard-spelers in de voorhoede. Het resultaat was een ruime 4-1 overwinning op de Spaanse club San Sebastian (rust 1-1) een resultaat dat ech ter nog weinig zegt. De Spanjaarden waren door de regen en het zware gladde veld zeer gehandicapt en gaven er bovendien een half uur voor het einde reeds de brui aan. Toch mag men zeggen, dat de nieuwe stopper Bob van Kerkhoven temidden van de geroutineerde backs Van Brandt en Dries goed heeft voldaan terwijl ook de nieuwe keeper Dresen 'n soliede indruk maakte. De Standard-voorhoede werd ech ter niet voldoende getest al speelde uiter aard het Luikse club-kwintet homogeen samen en al scoorde het vier doelpunten. Gezien de moeilijkheden rond de voorhoe de-formatie mag in ieder geval toch wel verwacht worden, dat het elftal in zijn geheel zal worden gehandhaafd voor de interland tegen Frankrijk op 25 Decem ber (en dat de Belgische Voetbalbond met deze wedstrijd op de Eerste Kerst- Uit een duel tussen Wiersma en Van der Hart en de Haagse Rot Weiss- speler Fred Röhrig is de bal een luchtreis begonnen. Kuys en Pieters Graafland zijn attent. dag fout doet blijkt uit het feit, dat thans nog volop kaarten voor deze match, tot nu toe met Belgie-Nederland de enig „uit verkochte" te koop zijn). Van het begin af hadden de Belgen een licht overwicht, maar na het doelpunt van Givard in de 2e minuut scoorden zij tot de rust niet meer. De zich langzaam aan veld en regen aanpassende Spanjaar den maakten na een half uur door midvoor Igoa gelijk maar rond een kwartier in de tweede helft viel de beslissing door doelpunten van Givard en (uit een fortuin lijke vrije trap) van Houf, waarna de Spanjaarden er de brui aan gaven, de Ro de Duivels weer sterk gingen domine ren en tenslotte door Mees de stand op 4-1 brachten. Op de HOKIJ te Den Haag won H.H.IJ.C de return-wedstrijd tegen de ijshockey- ploeg van Mannheim (een week geleden in Mannheim 66) met de duidelijke cij fers 72 (tussenstanden 12, 50, 10). Pogingen om in de tweede speeltijd een grotere voorsprong te forceren, werden Mannheim door te ver opdringen noodlot tig. Laliberté (3), Galinas (2), Zukiwsky en Schwencke scoorden de Haagse goals. In een a.s. Zaterdag in hotel ..Roval" te Den Bosch te houden vergadering zal de oprichting van de nieuwe Ned Kath. Gymnastiek Bond, die een jaar geleden in de plaats kwam van de R. K. Ned. Gymnastiek Federatie, haar definitieve beslag krijgen en zullen de nieuwe regle menten in werking treden. Het oude N.G.F.-tiestuur Dijkstra-Straub heeft in het afgelopen jaar de overbruggende werkzaamheden verricht. Ook te Rotterdam zijn de voorwedstrij den voor het tournooi om het Nederlands biljart-kampioenschap hoofdklasse 4712 (van 5 t.e.m 8 Januari te Zwolle) beëin digd. Voor de finale plaatsten zich De Ruyter, Metz en Teegelaar; uit de Am sterdamse groep hadden zich Scholte, De Kleine en Jacobs geplaatst. Van Ooster hout en Van de Pol hadden reeds een plaats in de finale. Daarentegen zijn Beek man en Eichelsheim. die wederom bene den de Moyenne-grens (16) voor de hoofdklassen bleven, naar de eerste klas se gedegradeerd De eindstand in de groep Rotterdom luidde: 1. De Ruyter 10 punten, alg. gem 22,04. 2. Metz 8 punten, alg. gem 27,01. 3. Teegelaar 6 punten, alg. gem. 20,81. 4. Eichelsheim 0 punten, alg. gem 10,09. Op de vraag of de invoering van week endretours niet opnieuw in overweging kan worden genomen, kan worden mede gedeeld dat de invoering van deze en an dere reductietarieven zou leiden tot een vermindering van de opbrengsten. Een dergelijke vermindering acht de minister van Verkeer en Waterstaat op dit mo ment voor het bedrijf niet aanvaardbaar. Invoering in het algemeen van lagere tarieven, voor de vacantie-periode, ook voor gezelschappen, is niet mogelijk, om dat ook deze maatregel zou leiden tot een in de huidige periode ongewenst geachte opbrengstvermindering- Wel Is de minister bereid de invoering van acht-daagse abonnementen geduren de de vacantieperlode in overweging te nemen. De jongste motorrijder van Nederland woont in Vlaardingen. Het is de vijf-j arige Dicky Bouman uit de Boeroestraat 19, het zoontje van Jo Bouman, de aanvoerde^ van het motorpoloteam van De Meteoren. Het is dus begrijpelijk, dat Dicky nogal „motorminded" is. Vader Bouman heeft daar niets op tegen. Integendeel, hij stimuleert de leer gierigheid op motorgebied van zijn zoon tje graag. Daarom heeft hij Sinterklaas een handje geholpen en een echte motor fiets voor Dicky gemaakt, een motorfiets waarvan de grootte uiteraard is aange past bij de lengte van het ventje. Op dit motorfietsje toert Dicky nu rond op het parkeerterrein achter de brandweerka zerne. De politie heeft daartoe speciaal haar toestemming gegeven. Het spreekt vanzelf, dat Dicky in het voorjaar graag mee naar het oefenterrein van De Me teoren gaat, waar hij naar hartelust kan rijden. De motor is afgesteld op een snelheid van 12 km per uur. Tot in alle onder delen is het motorfietsje keurig afge werkt. Het motortje is een Cyclemaster met een cylinderinhoud van 32 cc. Het benzineverbruik is 1 op 45. De jongen zelf heeft ontzaglijk veel plezier in het rijden met zijn eigen, motor. Hij vindt het wat jammer, dat hij er niet mee op de openbare weg mag rijden. Dan was hij bovendien ongetwijfeld de jong ste heer in het verkeer. (Advertentie) J ZATERDAG 17 DECEMBER V r RECEPTIE VAN 12—3 UUR V Rotterdam Westplein 1 - telefoon 25420 Ingang Westerstraat 79 Dir. W. v. d. VLOED Vertaling: Herman Antonsen 27. Het werd middag en nog steeds taal noch teken van Robin. Evenals de vorige dag stelde Gwynne zich allerlei ongeluk ken voor, die hem konden overkomen rijn. Een val; een wild dier, waartegen hij zich zonder enig wapen niet kon ver dedigen. Een verraderlijk stuk drijfzand in de dichte wildernis. Ze had dergelijke dingen wel eens gelezen. Het was toch mogelijk dat hij er onverhoeds in terecht was gekomen. Misschien werd hij op dit ogenblik wel in die driftige diepten om- laaggezogen Herhaaldelijk liep ze naar de top en doorzocht met de hand boven de ogen de dichte bossen naar alle kanten, luiste rend naar het geringste geluid, dat haar oor trof. Als ze zijn voetstappen maar hoorde Maar ze hoorde niets anders dan het suizen van de wind door bomen en nu en dan het geschreeuw van een troep vogels die over haar hoofd vlogen. Die akelige dieren fladderden in wijde krin gen om haar rond; het was om gek te worden Het leken wel buizerds of gie ren. Het was reeds ver op de middag, toen ze hem eindelijk van het strand zag komen en tegen de helling opklimrnen. Urenlang had ze eraan gewanhoopt hem nog ooit terug te zien, en toch verborg ze nu terstond haar angsten onder een strak masker van onverschilligheid. Ze ging hem' met afgemeten waardigheid tegemoet. Ze wees hem de scheepskist, waarop verscheidene broodvruchten lagen. Je middagmaal, zei ze op effen, vor melijke toon. Ik ben al klaar met eten. Wel bedankt, antwoordde hij al even vormelijk. Ik heb ook al gegeten. Er zijn hier bananen genoeg te vinden. En hier is een kokosnoot. Hij wierp een groot voorwerp op de lemen vloer neer. Het rolde in een hoek en bleef daar Iiggen- Gwynne keek het na, maar verroerde zich niet. Zal ik proberen, dat ding voor je open te maken? vroeg hij stroef. Zijn stem klonk zo vreemd, half verstikt en onnatuurlijk. Voor het eerst keek ze hem recht in het gelaat en haar ogen puilden uit van schrik. Zijn gezicht was vlekkerig en zijn ogen rood en gezwollen. Ze zag bovendien, dat hij van koorts stond te rillen. Ogenblikkelijk was al haar afkeer ver dwenen. Ze liep naar hem toe en legde haar hand tegen zijn vuurrode wang. Het was alsof ze een gloeiende plaat aanraak te. Hij brandde van koorts. Robin, zei ze hijgend. Je bent ziek. Kom ga gauw liggen en laat me eens be denken, wat ik voor je doen kan. Kom hier op het mos liggen. Hij duwde haar hand weg, als was het een gevaarlijk ding. Ik ben zo goed als wat! zei hij grommig, Ik moet voor van avond nog een andere hut bouwen. Het ziet er naar uit, dat we nog heel wat re gen krijgen. Jij doet, wat ik je zeg, gaf ze beslist ten antwoord. Ze trok hem naar het mos bed door hem voor haar gemaakt. Wees nou verstandig. Geen van ons beiden kan zich de weelde veroorloven ziek te wor den. We hebben elkaar veel te veel no dig. Ze dwong hem te gaan liggen. Zijn onna tuurlijk schitterende ogen bleven aldaar op haar gericht, maar hij stribbelde overi gens niet tegen. Hij keek haar verlan gend na, toen ze naar buiten snelde en de droog geworden kleren haalde, waarmee ze hem 7.0 goed mogelijk toedekte. Daarna nam ze de geroosterde broodvruchten van de kist af, opende het deksel en haalde er een flesje, dat Robin die morgen over het hoofd had gezien, uit te voorschijn. Er zat wit poeder in. Kinine, zei ze, voor ons zijn gewicht in goud waard! Ze kwam met een blikje water naar hem toe. Doe je mond open. Het smakt afschuwelijk, dat weet ik wel, maar je moet het toch innemen. En Robin gehoorzaamde als een gewil lig kind. XVI. WAPENSTILSTAND. Robin Lee lag die verdere dag dood ziek te bed. Gelukkig begon hij niet te ijlen, zoals Gwynne gevreesd had. Hij zei, dat hij zich veel te bezorgd over haar maakte, om aan zijn eigen toestand te kunnen denken. Het hinderde hem, dat hij nu haar legerstede moest innemen, haar voor zich moest laten zorgen en aller lei dingen doen, die hij vond, dat eigen lijk zijn werk waren. Maar hij was niet in staat, iets te doen. Hij had zware 1330e- raskoorts. En terwijl zij bezig was, lag hij voortdurend te mopperen op zichzelf. Daar lig ik nou als een stumpe rig oud wijf, terwijl jij bezig bent, mos voor een ander bed te verzamelen, hout te sprokkelen, het dak te herstellen en zo meer. Ik kan het niet hebben. Ik sta op en ga mee aan het werk. We moeten toch wat te eten hebben, is het zo niet? Hij zei dit herhaaldelijk en wierp dan telkens het geïmproviseerde dek van zich af. Doch Gwynne legde het telkens weer recht. Je doet niets van dat alles, ondank bare patiënt, dat je bent! Nu doe ik zo mijn best, je aan het zweten te krijgen! Je bent op het ogenblik gelukkig noornat. Als je kinine ingenomen hebt, moet je heel voorzichtig zijn. Bliif dus stil lig gen en goed onder dek. Wat eten betreft, hebben we voorraad genoeg bij de hand. Hij keek nu niet meer stroef en volgde zwijgend al haar bewegingen. Al had ze dan ook nog zo'n hekel aan hem toch was ze een wonderlijk lief meisie! Zou ze hem altijd blijven haten? Als ze nu eens niet gered werden? Als ze nu eens samen op dit eiland moesten blijven, tot ze oud en grijs geworden waren en dan toch nog even ver van elkaar afstonden, als nu? Dat zou ondenkbaar erg dat zou een ondragelijke kwelling worden! Heel de nacht kletterde de regen op het door Gwynne zo goed mogelijk herstelde dak. Hij lag met half gesloten ogen naar haar te kijken. Ze lag in de andere hoek van de hut en hij durfde zich nauwelijks verroeren, uit vrees dat ze het horen zou en opstaan om te kijken, of hij iets nodig had. Wat moet je toch een uitstekende verpleegster zijn geweest, zei hij, toen ze zijn gelaat met water wies en hem warm water, dat ze in een goed gereinigd blik gekookt had, te drinken gaf. Doe je dat soort werkjes graag? Bedoel je, of ik graag zieken ver pleeg? vroeg ze. Hij knikte bevestigend. Op dit moment snakte hij naar haar zacht verplegende hand. Hij bleef doorpraten, om haar naast zich te houden. Ja, zei ze, ik hield van het werk. In St Margaret's ziekenhuis was 't pret tig werken en de andere meisjes waren zulke echt aardige en goede vriendinnen. Zij dacht terug aan Sue, aan Geraldine, aan Freda. Vooral aan Sue met haar pla gende voorspellingen. Haar voorzegging was uitgekomen. Ze had werkelijk de eni ge man ter wereld ontmoet, aan wie ze zou willen behoren met haar hele wezen, en die man lag daar en had haar liefde volle hart in zijn handen verbrijzeld Robin babbelde verder. Ik ben op verkenning geweest naar het zuidelijk deel van het eiland, maar dat heeft niet veel gegeven. Wat verder op ligt een moeras, dat wel een paar honderd meter breed is. Het scheelde maar weinig, of ik was in de zwarte modder weggezonken. VV.V.V. Horizontaal: 1. plaats in Duitsland; 4. plaats in Noord-Holland; 8. muntstuk; 10. Frans voegwoord; 12. zangnoot 13. voegwoord; 14. slede; 15. koning (Frans); 17. vreemde munt; 19. groet; 20. reke ning; 22. nobel; 23. soort stof; 24 IJs landse literatuur; 26. gekookt; 29. deel van een voertuig; 30. ieder; 32. liefko zing; 33. titel; 34. de onbekende; 35. Frans pers. voornaamw.; 37. rijksgrens (afk.); 38. aalmoes vragen; 40. water in Zeelan; 41. plaats in Noorwegen. Verticaal: 2. wandversiering; 3. onge dierte; 4. niet lang van duur; 5. boom; 6. wintervoertuig; 7. plaats in Zwitser land; 9. plaats in Rusland; 11. hij die toont; 14. vogel; 16. het zelfde (afk.); 18. deel van het been; 19. de somma van; 21. op de wijze van; 22. nauw; 24. meer in Amerika; 25. lengtemaat; 27. water in Brabant; 28. plaats aan de Oostzee; 30. slot (Duits); 31. gewicht; 34. nieuw (Lat.b); 36. onderricht; 38. welwillende lezer (Lat. afk.); 39. namelijk (afk.). Horizontaal: 1. kordaat; 6. non; 7. lat; 9. reëel; 11. staal; 13. oer; 14. ans; "6. r.k.o.; 17. so; 19. at; 20. ma; 21. peter; 22. op; 23. la; 24. ab; 26. ijle; 28. lol; 30. aar; 32. kapel; 34. smaal; 36. keg; 38. ark; 39. lorgnon. Verticaal: 1. koers; 2. one; 3. do; 4. alt; 5. taart; 6. nee; 8. tak; 9. roemrijk; 10. la; 11. s.s.; 12. lomperd; 15. netto; 18. opa; 19. ara; 23. lepel; 25. baarn; 27. lak; 28. 1.1.; 29. l.s.; 31 aak; 33. ego; 35. mbao; 37. eg. Op 1 December jl. waren van de, naar schatting in Nederland aanwezige motor rijtuigen voor personenvervoer, ongeveer 92% en van de bedrijfsauto's ongeveer 85"/o van kentekens voorzien. Naar de me ning van de minister zullen op 31 Decem ber 1956, het tijdstip waarop ingevolge de bepalingen van de wegenverkeerswet de regeling volledig doorgevoerd zal moeten zijn, voor alle daarvoor in aanmerking ko mende voertuigen kentekenbewijzen zijn afgegeven. Uitzending vanuit Eng. Transit Camp t* Hork van Holland. Golflengte 75 meter. Donderdag 15 December 22.00 Orkesttijd. 22.15 Topsongs van Hoek van Holland. 23.00 Muziekland. 23.30 Gramofoonmuziek. 00.30 Sluiting. VRIJDAG 16 DECEMBER HILVERSUM I (402 M.) 7.00—24.00 KRO. 7,00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 V. d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.05 Franse chansons. 10.30 Schoolradio. 11.00 V. d. zieken. 11.40 Instr. octet. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole ork. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Wij vrouwen van het land. 12.40 Franse chansons. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws en kath. nws. 13.20 Amus.muz. 13.45 V. d. vrouw. 14.00 Kamerork. 14.40 Dansmuz. 15.00 Schoolradio. 15.30 Franse muz. 16.00 V. d. zieken. 17.00 V. d. jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Koesen. 17.45 Piano. 18.05 Vragenbeantw. 18.45 Gram, 18.55 Caus. door prof. Romme. 19.00 Nws. 19.10 Regeringsuitz. 19.30 Gram. 20.20 Act. 20.35 De gewone man. 20.40 Lichte muz. 21.00 Politiek forum. 21.30 Amus.muz. 21.50 Koorzang. 22.20 Zang en piano. 22.45 Avondgebed. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II (298 M.) 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 12.00 AVRO. 16.00 VARA, 19.30 VPRO, 21.00 VARA, 22.40 VPRO, 23.00— 24.00 VARA. 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.25 Gram. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.45 V. d. huisvr. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 910 Gram. 9.40 Schoolradio. 10.00 Caus. 10.05 Morgenwijding. 10.20 V. d. kleuters. 10.40 Gram. 11.00 Orgel. 11.20 Voordr. 11.40 Gram. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.35 Sport. 12.50 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Meded. 13.30 Orgel. 13.55 Beursber. 14.00 Radio Philh. Sext. 14.20 Litt. progr. 14.40 Radio Philh. Sext. 15.00 Gevar. progr. 16.00 Muz. caus. 16.30 V. d. kind. 17.00 Muz. caus. 17.40 Instr. kwint. 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.201 Accordeonork. 18.45 Caus. 19.00 V. d. kind. 19.R) Klankb. 19.30 Caus. 19.50 Nws. 19.50 Nws V. d. VPRO. 19.55 „De volgende week". 20.00 Nws. 20.05 Boekbespr. 20.15 Voor dracht. 20.30 Caus. 20.40 Caus. 21.00 Strljkork. en piano. 21.30 Aetherforum. 22.10 Buiten], weekoverz. 22.25 Instr. kwart. 22.40 Caus. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. Engeland, BBC Home service. 830 m. Vrijdag 16 December 12.00 V. d, scholen. 12.40 Gram. 13.00 Vragen beantw. 13.30 Variété ork. 13.55 Weer. 14.00 Nws. 14.10 Klankb. 14.40 Onbekend. 16.30 Ork.conc. 17.30 Hoorspel. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weer. 19.00 Nws. 19.15 Sport. 19.30 Koorzang. 19.50 Caus. 20.00 Gevar. progr. 20.45 Klankb. 21.30 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22.15 Caus. 22.45 Recital. 23.25 Interv. 23.45 Pari. overz. 24.00 Nws en weer. 0.080.13 Koersen. Engeland, BBC Light pregr. 1500 en 247 m. 12.00 Mrs. Dale's Dagb. 12.15 Voordr. 12.30 Gram. 13.00 Pari. overz. 13.15 Lichte muz. 13.45 Ork.conc. 14.45 V. d. kind. 15.00 V. d. vrouw. 15.50 Rep. 16.20 Rhythm, muz. 16.45 Lichte muz. 19.25 Interv. 19.30 V. d. jeugd. 19.45 Hoorspel. 20.00 Nws en journ. 20.24 Sport. 20.30 Gevar. progr. 21.00 Rhythm, muz. 21.15 Discussie. 22.00 Ork.conc. 23.00 Nws. 23.15 Act. 23.20 Lichte muz. 24.00 Voordr. 0.15 Lichte muz. 0.50—1.00 Weerteer. en nws. N.W.D.R., 309 m. 12.00 Amus.muz. 13.00 Nws. 13.15 Omr.ork. en kinderkoor. 16.00 Piano. 17.00 Nws. 17.45 Amus.muz. 19.00 Nws. 19.15 ..II Campanello", opera. 20.45 Filmprogr. 21.15 Strijkkwartet. 23.30 Amus.muz. 24.00 Nws. 0.25 Lichte muz. 1.15 4.30 Gevar. muz. Frankrijk, Nationaal programma. 347 m. 12.30 Ork.conc. 13.00 Nws. 13.55 Isr. uitz, 18.30 Amerik. uitz. 19.18 Gram. 20.00 „II Trovatore", opera. 22.45 Recital. 23.45—24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 11.45 Gram. 12.30 Weer. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Lichte muz. 18.00 Gram. 18.10 Voordr. 18.20 Gram. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.15 Symph.ork. (21.00—21.15 Kunstkaleido- scoop). 22.00 Nws. 22.15 Intern. Radio-Univer siteit. 22.30 Gram. 22.5523.00 Nws. 484 m.: 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.30 Lichte muz. 14.02 en 15.00 Gram. 16.05 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.15 Kamermuz. 18.38 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Gevar. progr. 21.15 Gram. 21.55 Idem. 22.00 Nws. 22.55 Idem. BBC European serv. Uits. voor Nederland. 17.4518.15 Nws. Feiten v. d. dag. Hoe de I weekbladen het zien (op 224 en 49 m.).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 9