Redder van 13000 Joden Amsterdamse Ziekenfondsen beginnen eigen zaken Hel Portaal U PMAN Minister Kernkamp ratelde expositie open Reden tot tevredenheid over '55 Kerstprogramma van KRO Aparte berechting militaire verkeerszondaars Si Wallenberg in Siberisch strafkamp? Gevoed en gehuisvest onder zijn „diplomatieke bescherming" brylcreem houdt Stoomvaart Mij Nederland Boodschap van de H. Vader - Klank beeld over Felix Timmermans CONTACT "ifuS'ïs* Artistiek verzorgde postzegel Grote kortingen voor verzekerden en niet-verzekerden Geestelijken en leken werken sanien in strijd tegen onkerkelijkheid Zelfs communisten vóór Geschenken uit de West Agiobonus sluit toekomstige dividend- verhoging niet uit holland-amerika lijn Willem van Otterloo in Washington VRIJDAG 16 DECEMBER 1955 PAGINA 3 Levensteken de natuurlijke glans van gezond haar brylcreem geeft BRYLCREEM kleeft Di -ie winkels morgen open Uitgebreid onderzoek HAIRDRESSING Na de „Open Deur" nu 11 EGYPTISCH-ISRAëLÏSCH GRENSINCIDENT KRIJGT „KERKEDYK" Uur voor de jeugd televisie. Op het TV-scherm OVERVALLEN OP PARIJSE TAXICHAUFFEURS OM DE TENTOONSTELLING IN HET POSTMUSEUM „Ernstig eri ongecompliceerd stelling ingesteld (Van een bijzondere correspondent) STOCKHOLM, December Vlak bij de Deens-Duitse grens, even buiten bet plaatsje Krusaa, kunt ge een monument vinden tei nagedachtenis aan Graaf tolke Bernadotte, de Zweedse diplomaat, die in de laatste dagen van de tweede wereldoorlog zo velen redde uit de klauwen van het nazidom. Dat monument werd opgericht door dankbare Deense nazi-s lach tof ferS, die door Bernadotte uit de Duitse concentratiekampen waren weggehaald, en die dus hoogst waarschijnlijk hun leven aan hem te danken hebben. Toen ik laatst, terug kerend van een bezoek aan Nederland, dat monument bij de Deense grens passeerde, moest ik onwillekeurig denken aan een andere Zweedse diplo maat, die óók duizenden van de dood in concentratiekampen en gaskamers beeft gered, maar daarvoor nóóit dank beeft kunnen oogsten, om de een voudige reden, dat hij nu zelf bet lot ondergaat, waarvoor bij zo velen anderen heeft kunnen sparen. ook langs andere meer discrete wegen. „Maar eerst willen wij weten waar Wal lenberg zich bevindt, ot heeft bevonden, op welk tijdstip en onder welke omstan digheden alvorens wij tot verdere offi ciële stappen bij de Sovjet-Unie overgaan. Zweden heeft nog méér gedaan voor Wal lenberg: in November 1952 werd hem een hoge onderscheiding toegekend. Daarmee zal hij wel zeer gelukkig geweest zijn! De nauwkeurige gegevens waarop de Zweedse regering nu al zo lang zit te wachten schijnen thans echter los te ko men. Duitse krijgsgevangenen, welke een tijd geleden teruggekeerd zijn uit de Rus sische slavenkampen hebben namelijk ver klaard, dat Wallenberg zich thans bevindt in het kamp Inta in Noord-Siberië. Hij zou veroordeeld zijn tot een straf van vijf en twintig jaar wegens spionnagc. Zijn gezondheidstoestand laat te wensen over; hij zou namelijk lijden aan tu berculose. Op het ministerie van buitenlandse za ken te Stockholm is men sindsdien aan hef combineren en vergelijken van de gegevens welke in de loop van de tij 1 zijn binnengekomen over wat men noemt hét „raadsel-Wallenberg". Voor hém werden er geen monumen ten opgericht; Europa kent hem am per: Raoul Wallenberg. Raoul Wallen berg was tijdens de tweede wereldoorlog secretaris aan de Zweedse legatie in Boe dapest. Of het nu kwam, doordat hij ver tegenwoordiger was van een neutraal land óf doordat de Zweedse legatie ook de belangen van de Sovjet-Unie in Hongarije behartigde, kunnen we in het midden la ten, maar vast staat, dat Wallenberg een zeer grote invloed had op de toenmalige regent admiraal Horthy. Een invloed, die zo groot was, dat Horthy, die toch onder strenge controle stond van zii.n nazi-re gime, er in toestemde dat Wallenberg meer dan tienduizend Joodse Hongaren onder officiële bescherming stelde van de Zweedse legatie. De enige voorwaarde was dat de betrokkenen familie- of zaken relaties hadden in Zweden. Om zijn be schermelingen zo veel mogelijk te kun nen beveiligen wist Wallenberg niet min der dan twee en dertig huizen in de na bijheid van de legatie te zijner beschik king te krijgen. Tegen het einde van de oorlog, of lie ver gezegd, tegen de tijd, dat de Russen voor de stad stonden zaten er in die twee en dertig hulzen liefst 13000 Joden, welke allen gevoed werden met rantsoenen uit Wallenberg's enorme voorraden. Ieder ...jodenhuis" was aan de buitenkant voor zien van het Zweedse wapen, de Drie Kronen, om eventuele agressieve nazi s erop te wiizen, dat het hier^Zweeds eigen dom betrof en dat indringing belangrijke diplomatieke consequenties met zich mee kon brengen. Ach. het was eigenlijk allemaal grote bluf: dat Zweedse wapen, die Zweedse pasjes, welke alle beschermde Joden bn zich droegen en óók de grote mond van Wallenberg tegenover de Hongaarse macht hebbers. Maar. dank zij het feit. dat Wal lenberg blufte, werden duizenden men senlevens gered. In dezelfde stad Boeda pest werden duizenden andere Joden, die Wallenberg niet had kunnen redden door de Duitsers samengebracht in een reus achtig ghetto en hun lot kunt u raden. Het is de verdienste van Raoul Wallen berg, dat hij met direct gevaar voor eigen leven ailes heeft gedaan om zo veel mogelijk anderen te sparen van een ver schrikkelijk lot in de handen van de fa natieke Nazi-Duitsers. Maar hoe verging het Wallenberg zelf? Hoe werd hij beloond voor zijn pracht werk? Op 13 Januari 1945 kwamen de Russen. Wallenberg begaf zich naar de Russische stadscommandant om zich voor te stellen in zijn kwaliteit als Zweeds zaak gelastigde. Pas na vier dagen kwam hij van dit bezoek terug. Niet om zijn werk weer op te nemen maar om zijn koffer te pakken met de noodzakelijkste kleding stukken en toiletbenodigdheden. Op last van de stadscommandant moest hij zich namelijk onmiddellijk begeven naar het Russische hoofdkwartier in het plaatsje Debrecen, 200 kilometer van Boedapest verwijderd. Hij vertrok nog diezelfde dag 17 Januari 1945 Sindsdien heeft men hem niet meer gezien. Op de 16e Januari een dag tevoren dus, had de Zweedse ambassndeur te Moskou bericht gekre gen. van de Sovjet-regering dat Wallen berg onder bescherming was gesteld van de Russische veiligheidsdienst, de NKVD Een wonderlijke en treurige speling dus van het noodlot, dat de man. die zo velen onder werkeliike bescherming had geno men nu zélf onder de „bescherming" kwam van de gevreesde Russische gehei me politie. Toen enige jaren geleden de Italiaanse diplomaat Claudio de Mohr uit Russische gevangenschap terugkeerde in de Wester se vrijheid vertelde deze dat hjj in de Le fortovskaja-gevangenis te Moskou drie jaar lang contact had gehad met Raoul Wallenberg, die een cel naast die van de Mohr bewoonde. Via een klop-systeem op de celmuren hadden ze lange ge sprekken met elkaar kunnen voeren en Wallenberg had hem zijn eehele ves-hie- denis verteld. Gezien hadden ze elkaar echter nooit. Tegenover de Zweedse Riiks- daedelegatie die van het voorjaar Moskou lezocht vertelden de Russen echter met en lachend gezicht, dat er in Moskou :ccn gevangenis meer bestond. Die was immers niet meer nodig in het Rusland van heden. En de Zweedse volksverte genwoordigers knikten braaf. Wat doet en wat heeft Zweden gedaan om Wallenberg vrij te krijgen? Ziehier: het heeft gedurende tien jaren, dat Wallen berg nu wordt vastgehouden door de Sov jets enige malen officieel geinformeerd bij de Russische regering naar de verblijf plaats van deze diplomaat. Men wil name lijk niet overgaan tot een krachtige bevrij- linespcging voordat precies is vast? e- steld waar Wallenberg zich bevindt. Op officiële navragen heeft Moskou tot nog toe twee maal geantwoord. De eerste maal verklaarde men, dat Wallenberg nog steeds werd beschermd, dat hij het goed maakte en dat hij spoedig zou terug keren naar Zweden. Dat was in de zo mer van 1945. De tweede maal, in 1948 luidde het Russische antwoord, dat Wal lenberg zich op een „onbekende" plaats bevond in Moskou. Punt, uit. Osten Undén de minister van buitenlandse zaken van Zweden verklaarde naar aanleiding van dit Russische antwoord, dat het niet te- genbewezen kon worden en dat men zou do*- '-aan met nauwkeurige nasporingen. brylcreem een fraaie, natuurlijke glans aan Uw haar niet. plakt niet. droogt het haar niet uit Uw hoofdhuid fris en gezond, voorkomt roos 'S WERELDS MEEST VERKOCHTE Beecham (Nederland) (Van onze Amsterdamse redactie). Morgen zai de dit jaar opgerichte N.V. „Unie-Optiek" te Amsterdam, waarvan de aandelen in handen zijn van de hoofdste delijke ziekenfondsen „Ziekenzorg" en de A.O.Z. drie eigen optiek-zrken openen, n.l. op de Herengracht, Keizersgracht en in Slotermeer. De plannen hiertoe werden in October j-l. genomen en ontketenden, gelijk bekend, hevige verontwaardiging bij de Federaties van Nederlandse Opti- EngrotJacq. Mot N.Vm Amsterdam li Een nieuw verblijdend symptoom van het allerwegen opbloeiend besef onder de leken van hun apostolische verantwoor delijkheid is de oprichting van het „Por- taaiwerk" te Utrecht, een instelling, die na twee jaren van voorbereiding en in tensieve bespreking tussen leken, secu- lieren en religieuzen te Utrecht is begon nen. Zaterdag a.s. zal mgr A. W. G. M. Wiegerink, deken van Utrecht, een pand aan de Oude Gracht aldaar inwijden, dat het centrum van activiteit zal wor den. Dit huis is aangekocht en geheel be langeloos ter beschikking gesteld door de -m De geschenken, die het Koninklijk Paar tijdens de reis in de West heeft gekregen, zijn in het koninklijk paleis te Amsterdam, op de Dam, bijeenge bracht en vormen daar een interes sante tentoonstelling, welke ook voor het publiek toegankelijk is. Op de bo venste foto zien we een fraaie, levens grote prauw, een der mooiste stukken; op de onderste zien we een hoekje van de tentoonstelling: tegen de muur een drietal schilden, met daarvoor een model van een prauw. zusters Augustinessen van St. Monica, die reeds jaar en dag op de meest practische wjjze 't portaalwerk uitoefenen. Vrijwil ligers hebben het huis „bedrijfsklaar" ge maakt. „Het portaal" zal nauw samenwerken met andere vormen van apostolaat ter plaatse, zoals „De Beiaard", die het open. deurwerk beoefent. Het richt zich tot allen, die door de directe zielzorg niet worden bereikt. Het terrein van zijn acti viteit kan zich dus feitelijk uitstrekken tot 65 pet van de stadsbevolking. In September 1953 installeerde mgr Wiegerink een leken-curatorium voor de bijzondere zielzorg in het dekenaat. Hun opdracht was enerzijds pogen vast te stel len wat de kernoorzaak is van de onker kelijkheid en anderzijds van advies te die nen inzake middelen om de onkerkelijken terug te brengen. Het curatorium heeft aan zijn op dracht voldaan en heeft als zijn me ning te kennen gegeven, dat de kern oorzaak van de onkerkelijkheid in Utrecht is naar de mening van dit cura torium de onkerkelijkheid thans 20 pet, in 1953 volgens het KASKI 17.7 pet gezocht moet worden in het gebrek aan wezenlijke liefde tot God en in het daar uit voortvloeiende gebrek aan naasten liefde. Het adviseerde een instituut in het leven te roepen van seculieren, reli gieuzen en leken, dat óe bestrijding van de onkerkelijkheid zal aanpakken op de basis van dienstbaarheid en vriend schap. Enige weken geleden heeft mgr dr B. J. Alfrink twee paters Augustijnen voor dit bijzondere werk geïnstalleerd, nl. de paters Emmanuel Zilkens en Trudo Ver meulen. Een belangrijke steun voor „Het Por taal'' zullen de 32 zusters Augustinessen van St. Monica met haar 12 sociale werk sters zijn, die zich geheel in dienst van het nieuwe initiatief hebben gesteld Wat betreft de financiële ziide van het werk neemt men het standpunt in, dat de Voorzieningheid zal betalen. Tot dusver zijn alle rekeningen voldaan. Egyptische voorposten hebben gister- oachtend in het gebied van Gaza het vuur geopend op een Iaraëlische patrouille. De patrouille beantwoordde het vuur, dat een uur aanhield. De israëlieres leden geen verliezen, aldus een Israëlisch woordvoer der. (Van onze Amsterdamse redactie). Voor het eerst sinds 1948, toen de communisten in de hoofdstedelijke raad na de staatsgreep in Tsjecho- Slowakije van hun wethouderszetel werden gewipt, heeft de C.P.N. vóór de Amsterdamse begroting ge stemd. De fractievoorzitter legde een korte verklaring af, waarin hij vaststelde, dat de communisten geen verantwoording op zich nemen voor bepaalde onderdelen van het beleid van B. en W„ zoals B.B. en de po litie. De communisten zouden dit maal echter niet tegenstemmen om B. en W. in staat te stellen met meer kracht in Den Haag te kun nen aandringen op de dekking van het geraamde tekort voor 1956 van ongeveer vijf millioen gulden. Even leek het er op, dbt nu een andere partij haar „accoord" aan de begroting zou onthouden. De heer Meewezen van de prot. chr. fractie formuleerde nl. gewetens bezwaren tegen de z.i. ontoelaat bare wijze waarop B. en W. de be groting sluitend wilden maken. Het gemeentebestuur hoopt, dat het tekort door een hogere uitke ring uit het Gemeentefonds wel zal worden gedekt, ondanks de circu laire van minister Beel, dat daarop voor* 1956 niet mag worden gere kend. Het zou tegen de protestantse principes zijn in opstand te komen tegen het wettig gezag, aldus spre ker. Tenslotte stemde de prot.-chr. fractie toch voor de begroting om de positie van Amsterdam in Den Haag niet te ondermijnen. De opticiens hebben op 2 December j.l. in een schrijven aan de A O.Z. en de Z.Z. laten weten, dat er momenteel geen aan- i leiding bestaat de verstandhouding met deze fondsen te verbeteren door con cessies te doen op het vlak van de ta rieven. „Dit zou getuigen van een wei nig consequent en derhalve onjuist be leid". Het bestuur van de federatie stelt - I echter voor een neutrale instantie een ciens-organisaties, die de betrokken zie- uitgebreid onderzoek in te laten stellen ken fondsen er van beschuldigden, dat ril naar de rentabiliteit van het opticiënsbe- ver buiten hun boekje gingen. De kwes- „_vmj- tie is ook in de Tweede Kamer aanhan gig gemaakt, maar de minister van Eco nomische Zaken kon ten aanzien van de opgerichte N.V. weinig anders doen dan er d.m.v. de Kamer van Koophandel op toe te zien, dat aan alle eisen, gesteld door de Vestigingswet werd voldaan, ter wijl zijn collega van Sociale Zaken geen aanleiding zag zich met de aangelegenheid te bemoeien, zolang de „Unie Optiek" haar zaken op zuiver commerciële grondslag zou voeren. De heer F. B. G. W. Spit, voorzitter van de A.O.Z. en president-commissaris van de nieuwe N.V., motiveerde de stap van de ziekenfondsen gisteren tijdens een persconferentie met te zeggen, dat de op ticiens zich bij de prijsbepaling van bril len niet hadden gedragen volgens de re gels van het maatschappelijk verkeer. Mocht hierin verbetering komen, dan zou men wellicht kunnen overwegen of de za ken van de Unie-Optiek gehandhaafd be hoorden te worden. Men heeft er, zo zei hij desgevraagd, nog niet over gesproken dezelfde maatregelen te treffen b.v. ten aanzien van apothekers. Men zou dan eerst moeten onderzoeken of de verstrek kingen dezerzijds daartoe aanleiding ge ven. De heer Spit verzekerde, dat er geen enkele dwang zal worden uitgeoefend op de bij de beide ziekenfondsen aangeslote nen om brillen in de eigen winkels te kopen. Iedereen, die lid is van welk ziekenfonds dan ook, geniet bij de N.V. op monturen een korting van 30 pet bij de overige opticiëns 25 pet met een maximum van 3,50 en krijgen de glazen geleverd zonder bijbetaling. De niet-verzekerden of zij, die niet in aan merking komen voor een ziekenfondsuit kering, genieten op glazen een korting van 25 pet en op monturen een van 30 pet, vergeleken bij de prijzen van de ove rige opticiëns wel te verstaan, die globaal worden berekend door de inkoopsprijs te vermenigvuldigen met 2.3. drijf in zijn verschillende geledingen. Hiertoe is inmiddels opdracht gegeven. De heer Spit juichte deze enquête zeer toe. Hij verwonderde zich daarentegen over de uitspraak van de contact-commis sie voor de medewerkersorganisaties, waarin o a. zitting hebben de Maatschap- Pijen tot Bevordering van de Genees kunst, der Tandheelkunde en der Phar- macie, dat de betrokken ziekenfondsen niet juist handelden door mee te werken aan een commerciële instelling. Over de houding van de overige ziekenfondsen kon hij nog niets meedelen. „Zij beraden zich nog steeds, maar zijn welkom als ze met ons mee willen doen". De Unie-Optiek beschikt over een eigen inkooporganisatie. De stichting Samen werking Optiek, bestaande uit de opti ciëns, de grossiers en enige fabrikanten, heeft haar namelijk van de leveranties langs de gewone kanalen uitgesloten, zo lang zij niet dezelfde verkoopprijzen in rekening brengt. (Van onze Amsterdamse redactie) „Hierbij twee gehaakte rose kleedjes voor theepotten, een voor de Koningin en een voor Uw moeder" zo luidde bet briefje dat mej. A. Waller. 80 jaar oud blind en woonachtig in Huize Emma in Suriname, liet schrijven bij het geschenk dat zij Hare Majesteit aanbood tijdens het bezoek van he» koninklijk echtpaar aan de West Het is een van de vele geschen ken die Koningin en Prins bij dit bezoek zijn aangeboden en die thans in het Ko ninklijk Paleis in Amsterdam zijn tentoon gesteld. Het waren er zoveel, dat zij per boot naar ons land moesten worden over gebracht. De expositie geeft een beeld van de stemming die tijdens het koninklijk In een buitengewone algemene ver gadering van aandeelhouders van de N. V Stoomvaart Mij Nederland is een voor stel aangenomen tot uitkering aan aan deelhouders van 7 1/7 pet in aandelen u't bij vroegere kapitaalsuitgiften verkregen agio. zonder berekening van zegelrecht of andere kosten, onder de bepaling, dat de nieuw uit te geven aandelen gerechtigd zullen zijn tot het volle dividend, dat over het boekjaar 1955 t.z.t. zal worden vast gesteld Met betrekking tot de resultaten over 1955 konden uiteraard geen exacte mede delingen worden gedaan, aangezien de boeken nog moeten worden afgesloten. Het staat echter wel vast. dat de uitkom sten over 1955 reden tot tevredenheid geven. In de vacature voor de raad van com missarissen. ontstaan door het overlijden van de heer M. P. Voute jr. werd voor zien door de benoeming van de heer M P. Voute. Voorts werd besloten de heer J. A. Warning laatstelijk vertegenwoor diger in Indonesië van de N. V. Handels- vereeniging „Amsterdam" met ingang van 1 Januari a.s. tot directeur te be noemen. Medegedeeld werd. dat door de ag'o- bonus (1 nieuw aandeel op 14 oude aan delen) het geplaatste kapitaal wordt ver hoogd met ƒ3.535.000 tot ƒ53.035.000. Het agio, dat niet in de commerciële stukken van de mij voorkomt, is verdeeld over het reservefonds en iver enkele andere rekeningen. Deze andere rekeningen, waaraan het daarop geboekte agio zal wor den onttrokken, zullen met een gelijk be drag ten laste van het reservefonds weer worden aangevuld Desgevraagd deelde de Voorziter mede dat <je achtergrond tot het doen van een agiobonus wordt gevormd door het feit daf de directie de vrijmoedigheid heeft gehad aandeelhouders mede te doen pro fiteren. Na uitkering van de agiobonus zal de agioreserve op enkele tienduizen den guldens na zijn uitgeput. In geen geval dient verband te worden gelegd tussen de hoogte van de agiobonus en de verbetering van de bedrijfsresultaten De agiobonus, welke uitsluitend dient te worden gezien als iets extra, sluit een toekomstige verhoging van het dividend niet uit. Dit blijft mogelijk. Het be stuur houdt evenwel niet van grote sprongen met het dividend. Het bestuur is er ook van overtuigd, dat het bevor deren van dividendegaliteit voor een scheepvaartonderneming met haar vele „ups and dfowns" niet gemakkelijk is. Met betrekking tot het doen van tus sentijdse mededelingen werd opgemerkt dat zulks reeds enkele malen is over wogen. De directie is echter huiverig om veel vroeger in het jaar reeds iets te vertellen. Zij is n.l bang alsdan te optimistische dan wel te pessimistische verwachtingen te wekken. Een en ander heeft echter haar aandacht. De directie van de Holland-Amerika Lijn heeft besloten het ca 7200 ton meten de vrachtschip met passagiers-accommo datie, dat onlangs bij de Lübecker Flen- derwerke te Lübeck werd besteld, de naam „Kerkedyk" te geven. De „Kerke- dyk" zal eind 1957 worden opgeleverd. Op de vooravond van Kerstmis zendt de KRO een internationaal programma uit, bestaande uit de kerstboodschap van de II. Vader in esperanto, gevolgd door kerstwensen, die door vluchtelingen uit diverse landen in hun eigen taal worden uitgesproken. Het geheel, getiteld: Tran- seamus usque Bethlehem, wordt afgewis seld met kerstliederen uit de betrokken landen. De uitzending van de kersttoespraak van de H. Vader zal worden herhaald fn het KRO-programma van de Eerste Kerstdag. Op de vooravond van Kerstmis geeft de KRO verder een samenvatting van de kersttoespraak, welke Z.H. de Paus die dag houdt tot het H. College van Kar dinalen. Albert van Dalsum zal een kerstver haal voordragen, dat is geschreven door Toon Rammeit. Dit verhaal, getiteld „Hij keert terug", is geschreven rond de figuur van Zaccheus, de herbergier, die aan Maria en Joseph de toegang weigerde tot zijn herberg. Bovendien zal die dag een modern, nog niet gepubliceerd gedicht van de jonge Nederlandse dichter Court Poort worden uitgezonden. Eveneens in het KRO-programma van 24 December zijn opgenomen de beken de kerstcantate van Benjamin Britten „A overleden echtgenoot; haar zoon en doch ter Gommair en Lia kwamen eveneens aan het woord. Al deze persoonlijke herinneringen zijn samengebracht in een klankbeeld dat op Eerste Kerstdag door de KRO wordt uit gezonden. De Nederlandse Televisie Stichting heeft het voornemen, gedurende de Olympische Winterspelen, die van 26 Januari tot en met 5 Februari 1956 in Cortina d'Ampezzo zullen worden gehou den, een groot aantal reportages recht streeks uit te zenden. Op het program ma staan o.a. kunstrijden, schaats-, ski- en ijshockeywedstrijden. Bovendien zal elke avond door middel van films van de be langrijkste evenementen een kort over zicht worden gegeven, dat direct uit Cor tina d'Ampezzo wordt uitgezonden. Het commentaar bij deze uitzendingen zal worden verzorgd door Siebe v. d. Zee T, en Maurice Dieudonné van de Vlaamse Een vol uur van het KRO-programma Eigenlijk is een mens nooit tevreden. Onder het kijken naar het sierlijke en ook in choreografisch opzicht uitstekend ver zorgde ijsballet van Maxi en Ernst Baier in de Amsterdamse Apollohal, dat de kijkers gisteravond door de AVRO-tele- visie werd geoffreerd, speet het ons tel kens weer, dat Nederland nog geen kleu rentelevisie kent. De kleur immers speelt hier een uiterst belangrijke rol. Niettemin hebben de kijkers volop Radiokoor en het Omroeporkest, het ge heel o.l.v. Arthur Goldschmidt. De plechtige Nachtmis op Eerste Kerst dag wordt van 0.00—1.30 uur uitgezonden uit de kapel van het Juvenaat der Pries ters van het H. Hart te Bergen op Zoom. De Hoogmis wordt uitgezonden uit de H. Hartkerk te Breda. Beide uitzendingen vinden plaats in samenwerking met Radio Nederland Wereldomroep. Voorts zendt de KRO die dag de Missa Solemnis van L. von Beethoven uit, uit gevoerd door Corry Bijster, sopraan; Ca- tharina Hessels, alt; Han le Fèvre, tenor; Norman Foster, bas; en het Groot Om roeporkest, het geheel o.l.v. Henk Spruit. zal die dag speciaal zijn gericht tot de jeugd. Dit programma zal bestaan uit m i gezongen en fiesneelde kerstliederen ter kunnen genieten van het gracieuze spel Ceremony of Carrols die^zal worden uit- wijl een mooi 'kerstverhaal zal wórden in vorm- en beweging, dat prachtig gevoerd door het Nijmeegs Vrouwenkoor verteld Was aangepast aan de muziek en van de o.l.v. Jan Out met medewerking van Rosa Een bijzonder evenement wordt de uit- fraaie cosJtuums' al gingen tal van details Spier, harp, en de „Messe de minuit een reiking van de in Bethlehem vervaar- verloren door een te trage camera-instel- compositie van de Franse componist Marc digde krfbb di j eerste prijs wordt l»g of een ontijdige overschakeling naar Antome Charpenuer (1634-1704) die gewonnen do'or de school waa%er leer_ lvr°r=. t Arenz soDraan- Catharina Hes lmg het meeste wel"d ingezameld ten be- Lamme, bas; Willy Frangois, orgel, het emlenem Twee Parijse vakbonden van taxichauf feurs hebben een staking op Zaterdag a.s gelast uit protest tegen overvallen van passagiers op chauffeurs. Dezelfde dag zal een taxichauffeur worden begraven, die deze week is doodgeschoten. Volgens leiders van het Algemeen Vak verbond, dat jnder communistische invloed staat, ziin sedert de oorlog tien chauffeurs vermoord. In totaal waren er 240 aange vallen. Vakbondsleiders hebben geëist, dat de chauffeurs wapens zullen mogen dragen voor zelfverdediging. Tom Bouws heeft een zwerftocht ge maakt door het land, dat Felix Timmer mans inspireerde tot zijn schone verha len over het heilig gebeuren van Kerst een ander beeld. Dergelijke tekortkomin gen zijn nu eenmaal onvermijdelijk bij een directe uitzending uit een zaal, die ook een juiste belichting onmogelijk maakt. Jntussen alle hulde aan regisseur Leen Timp, die er bij de toegift zelfs in slaagde het deinende rhythme en de sierlijke charme van een Strauss-wals op mis. Hij vond familieleden en vrienden «fcet scherm tot visuele werkelijkheid te van de grote Vlaamse verteller bereid maken. om te putten uit hun herinneringen aan de tijd, waarin het boek „Het Kindeke Jezus in Vlaanderen" werd geschreven Ernest Claes lichtte als literator de Vlaamse geest toe; de schilder baron Op- somer vertelde van de tijd, dat hij samen met de schrijver een atelier deelde; de ar chitect Flor van Reeth en de componisi Renaat Veremans haalden persoonlijke herinneringen op en dit deed ook Fred Bogaerts, een oude huisvriend van de fa milie Timmermans. Voor mevrouw Tim mermans was het de eerste maal dat zij voor een microfoon sprak over haar dan een uur. Woensdagavond werd in het gezamen lijke filmprogramma „Der Untertan" van Wolfgang Staudte naar de roman van Heinrich Mann vertoond. Juist bij deze knap gemaakte en goed gemonteerde film bleek, dat het TV-scherm andere eisen stelt aan het witte doek. Overgan gen en beeldwisselingen werden op de duur vermoeiend voor de aandachtige kijker. Wellicht dat hei aanbeveling ver dient het voorbeeld na te volgen van Amerika waar een filmprogramma op de televisie in de regel niet langer duurt bezoek in de West moet hebben geheerst: 'n stemming van eerlijke en ongedwongen aanhankelijkheid aan het vorstenhuis en van verbondenheid tussen de rijksdelen onderling. De jeugd liet zich van haar beste kam zien. Meestal op school vervaardigde zij tal van voorwerpen, zoals handwerkjes- voor het tuinhuisje van de prinsessen, een textielschilderp, een album met prachtige tekeningen en in schoonschrift geschreven opstellen, een beweegbare maquette van de haven van Willemstad, poppenstoeltjes enz. Ook de oudjes hadden niet stilgezeten: de 93-jarige Leonora Cicilia maakte een gehaakt kleedje, liefelijk van primitiviteit Zusters bedachten de Prins en zijn doch ters met boeketten van Curagaose schel pen en de leproserie van de St. Gerardu; Majella Stichting schonk een fotocassette Dat deed ook de regering van Suriname die een met goud belegde teakhouten ca» sette aanbood met 60 unieke foto's van het land De Indianen en bosnegers moeten weken bezig geweest zijn om tal van schitterende exempels van hun vlecht-, pottenbakkers- en houtsnijkunst te maken. Een bijzonder plaatsje op de expositie 's ingeruimd voor een met een ruwe bij] maar toch kunstzinnig bewerkte korjaal van de bosnegers, bestemd voor de vier prinsessen en haar aan te bieden .bij Uw terugkeer in het wit en stil paleis" In een vijftal vitrines is een aantal zeer kostbare geschenken opgesteld, zoals rmt goud geornamenteerde kunstvoorwerper. van bauxiet en me» goud belegde plaquet tes. Een bijzonder geschenk willen wij to slot nog noemen, nl. een ivoren wierook- brander waaraan een Chinees 10 jaren lang gewerkt heeft. De brander bevat 14 in elkaar gedraaide ballen, uit één stuk gesneden. De tentoonstelling, die opgeluisterd wordt door de sonore zang van een bos neger opgenomen op de band toen d man aan het cocosnoten hakken was is gistermiddag door minister Kernkamp ge opend. Hii deed dit op een oirginele wijze door lustig te draaien met een ratel uit Koffiekamp. Volgens de bewindsman toonde deze expositie de liefde en aan hankelijkheid van vele individuen uit de Overzeese Rijksdelen. Daarom vond hij het wel de prettigste tentoonstelling om te openen. Van heden tot Vrijdag 22 December (uitgezonderd Zondag) kan het publiek de kostelijke schat van cadeaux bewonderen, van 11 tot 16 uur overdag en des avonds van 19 tot 22 uur. De opbrengst van de tentoonstelling zal ter beschikking worden gesteld van een nader aan te wijzen sociaal-cultureel doe] in de West. Prof. A. M. Hammacher heeft in het post- museum aan de Zeestraat te Den Haag de expositie „Kunstenaars ontwer pen postzegels" geopend. De aanwezigen werden begroet door de directeur van het postmuseum, dr. R. Weber. Daarna was het woord aan prof. Hammacher, die er op wees dat bij deze expositie' het accent ligt op de kunstenaar en rijn werk. Van de bedrijfskant, zo vervolgde hij. kan men opgeven welke eisen er aan een post zegel gesteld dienen te worden en men zou zelfs genoegen kunnen nemen met een louter functionele zegel. De tijd van het strikt functionele is echter voorbij en dit geldt ook voor de postzegel. Er is een artistiek element dat in harmonie moet zijn met de tijd waarin wij leven. Men zou lang kunnen spreken over de vraag of de postzegel in de loop der tij den een eigen stijl heeft gekregen; en ook de ingerichte tentoonstelling vestigt de aandacht op dit probleem. Het gaat, aldus spreker, om het beeldend opzetten van de tot de kern teruggebrachte ele menten. Vaak vraagt het publiek te veel en de technische kant stelt daar tegenover zijn eisen. Vaak is de technische perfec tie moeilijk te combineren met hetgene, wat in de tijd leeft. Naast de postzegel- ontwerpen toont deze expositie ook een eigen werk van de kunstenaar. Eigenlijk Zou men moeten vragen, aldus prof. Hammacher, wie door de aard van zijn eigen werk en zijn verband met de eisen des tijd de aangewezen man is voor het ontwerpen van postzegels. De tentoonstelling bevat werk van Rein Draayer, S. L. Hartz, C. Hos. J. van Krimpen, Hub. Levigne, Cas Oorthuys Sierk Schroder, Joop Sjollema en A. v d. Vossen, benevens enkele buitenlandse inzendingen. Na zijn optreden als gastdirigent bij het National Symphony Orchestra op 7 dezer heeft de muziekrecensent van de „Washington Post" en de „Times Herald" met grote waardering gewag gemaakt van de bekwaamheid en de ernst van de dirigent van het Haagse Residentieorkest Willem van Otterloo „Van Otterloo is een ernstig en onge compliceerd musicus", schreef Paul Hume. „Het concert begon met de Praagse Symphonie van Mozart en ein digde met de Vierde van Brahms. Geen van beide werken die gekozen zullen worden door iemand, die op het gebied van dirigeren iets bijzonders te zien wenst te geven: zij behoren tot de mees terwerken van de symphonische muziek literatuur en vereisen geen diepgaand begrip van muziek met een zo zeer uit eenlopende stijl". Hume schreef dat onder Otterloo'» leiding de symphonie van Mozart „werd gespeeld met een zeer duidelijke en nauwgezette expressie" het langzame thema van Brahms werd iets te lang zaam gespeeld, ofschoon „met tedere nuances". „Bij de aanvang van de beide laatste delen kwamen leven en trillende kracht echter weer tot hun recht en de sym phonie eindigde met een aanzwellende uitbarsting van ingehouden kracht". Verder was het harp-concert van de Nederlandse componist Lex van Delden uitgevoerd; het was de eerste uitvoering van dit werk in Amerika. Volgens Hume biedt dit concert de solist grote „tech nische moeilijkheden" de gedeelten voor de houten blaasinstrumenten zijn nu er dan vol contrasten en „het samenspel van harp en trompet is bijzonder aantrekke lijk". Krijgsraad in bijzondere samen-1 verkeersdelicten in het ressort van deze krijgsraad, zowel overtredingen als mis- Het steeds groeiende aantal verkeers ongelukken baart vele zorgen. De presi dent van de krijgsraad voor de land macht te 's-Gravenhage heeft daarom gisteren voor het eerst een zitting geleid, waarbij uitsluitend verkeersdelicten wer den1 berecht. Tijdens een onderhoud met de president van deze raad deelde hij mede, dat hem is gebleken, dat een zekere mate van d kundigheid bij de berechting van ver keersongevallen niet kan worden gemist terwijl meer eenheid in die berechting moet worden gebracht. Te dien einde werd, na overleg met de auditeur-mili tair. bepaald, dat alle door tot de land macht behorende militairen gepleegde drijven, voortaan zouden worden aange bracht voor de krijgsraad in bijzondere samenstelling. Tot leden, die aan de be rechting zullen deelnemen, zijn een hoofdofficier en een subalterne officier aangewezen. Zij zijn beiden uit hoofde van hun functie bij de landmacht op het gebied van het motorische verkeer ln het bijzonder en de verkeerstechniek in het algemeen, deskundig. De hoofdofficier is bovendien jurist en oud-griffier van een kantongerecht. Het is niet de eerste keer. dat de mi litaire rechter zich heeft moeten speciali seren De berechting van de Indië-deser- teurs in de jaren 19471950 en thans bij die van principiële dienstweigeraars, werd aan de krijgsraad in Den Haag mi bijzondere samenstelling opgedragen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3