Landbouwdebat in de Tweede Kamer DOMA Garagebrand te Gorredijk had rampspoedige gevolgen Toch nog reclame van Ned. tand heelkundige kliniek in België Idealistisch plan gaat werkelijkheid worden SIDAVINE (P V C.) Regering houdt zich aan toezeggingen betreffende prijsvorming Komende melkprijsregeling niet volgens advies landbouwschap? Financiële uitkomsten verplichte ziekenf onds ver zekerin g Nadelig saldo 1954 beloopt 16.3 millioen .Gloeilampjes - Ondanks de wetswijziging Amerikaans aandoende service voor sportvissers Engelse vrachttarieven scherp gedaald Chauffeur door ontploffing gedood; inboedels van twee predikanten verloren Autobus tegen boom Heffingen van motor- wegverkeer Curacaos fosfaat mag niet worden gelost Neef van aartsbisschop gedood Exploitant van instituut spartelt door mazen van de wet Wat is de bedoeling? De „grote onbekende" achter liet autostuur VRIJDAG 16 DECEMBER 1955 ontslag ;an Het mr Bonnerman De melkprijs Niet generaliseren Index belandde in November op 13.>.5 (v.m. 148.9) ZEEUWS TIJDSCHRIFT BEHOUDEN Provincie dekt bet tekort BOUW NIEUW JAARBEURS- SECRETARIAAT Begint volgend jaar Overtreffen kosten van wegennet BELASTINGFRAUDE GEPLEEGD 1 egen 70-jarige 6 maanden voor waardelijk en f 20.000 boete geëist Internationaal Vakverbond achter stakers op Curacao POUJADISTEN VECHT LUSTIG In Boedapest: PROCES TEGEN A.P. EN U.P-CORRESPONDENTEN Tijdens incident op Cyprus - \- L> AMERIKANEN SLUITEI HERSENSPOELING"- SCHOOL CHR. OOMEN ALG. SECRETARIS „HET NEDERLANDSCHE TREKPAARD" LUKTEN. SIDAC Wat is de bedoeling Stö. Prof. Romme de favoriet Kies vereni gi n gen stelden candidaten 's-GRAVENHAGE, 15 December 1955. Dc Tweede Kamer liecfl zicli vandaag bij de behandeling van de begroting van Landbouw bezorgd getoond over de gevolgen, welke de vrijere loonvorming, waartoe de regering in principe beeft besloten, 'al hebben voor de landbouw. Reeds in eerste termijn werd door dc lieer Vondeling (PvdA) »cn motie ingediend, die o.a mede cyndertekend was door dc afgevaardigden Den Hartog (VVD) en Dc Ruiter (CH). Hierin werd de mening uit gesproken, dat bet agrarisch bedrijfsleven moet kunnen blijven rekenen op onverminderde handhaving van dc door de regering op liet stuk van de prijsvorming van landbouwproducten gedane toezeggingen, mede om ook in de toekomst verder te kunnen blijven streven naar sociale gelijkstelling van de landarbeiders met vergelijkbare arbeiders ten plattclande. De reactie van minister Mansholl hierop stelde <1 c lieer Engelbertink (KVP) in liet gelijk, die dc bewindsman in de gelegenheid bad willen stellen door een duidelijke verklaring de motie overbodig te maken. De minister zeide n.l., dal bij geen bezwaar had tegen overneming van de motie, omdat de regering ook in de toekomst bij de vaststelling van de garantieprijzen zal blijven uitgaan van dc kostprijs, waarvan de component loon zal blijven, en de door de daartoe aangewezen instantie goedkeurende lonen. is afgeschaft. De verklaring is het lang durig overleg, dat hiervoor nodig was. Hij ontkende, dat koolzaad een basisproduct zou zijn. Ondanks zijn tienjarig minister schap was het hem nooit duideïjk geweest waarom koolzaad indertijd als zodanig was gekwalificeerd. Het vraagstuk van de surplusvoorraden, die de internationale tarwemarkt bedrei gen, moet worden opgelost door afzet in de achtergebleven gebieden. Daar is behoefte aan deze voorraden en het gaat er om daar koopkracht te scheppen, opdat de potentiële behoefte reëel wordt. Daartoe zullen de rijkere landen, waaronder ook Nederland, zich offers moeten getroosten Evenals minister Suurhoff verleden week, liet ook minister Mansholt thans blijken, dat er op het stuk van de vrijere loonvorming nog vele problemen moeten worden opgelost. Hoe moet worden gedif ferentieerd? Hoevér moet worden gediffe rentieerd? Kan de differentiatie ook relatieve loonsverlaging betekenen? De S.E.R. was bij zijn advies aan de regering z.i. zeer licht heengehuppeld over vele essentiële vraagstukken, die de vrijere loonvorming zal oproepen. Hij wees er op. dat de vrije landbouwprijzen zich niets zullen aantrekken van de differentiatie omdat zij bepaald worden door het vrije spel van vraag en aanbod. In de garantie prijzen zal de regering echter de goedge keurde loonsverhogingen doorberekenen. Wat de vaststelling van de melkprijs voor het jaar 1955—1956 betreft, zèide de minister, dat die nog wel enige weken op zich zal laten wachten- Hij zegde de heer Van Koeverden (K.V.P.) toe, dat hij de Kamer dan over he-t besluit zal inlichten en de prijs en het gekozen systeem zal motiveren. Hjj zal echter niet motiveren, waarom dc regering eventueel is afgeweken van het advies van het Landbouwschap. Hier versprak dc minister zich een ogenblik in dier voege, dat hij het woord „eventueel" hij wyze van correctie invoegde. Daaruit zou men kunnen afleiden, dat het waar schijnlijk is, dat de regering het advies van het Landbouwschap niet zal opvolgen. In antwoord op een vraag van de heer Van Dis (S.G.), zeide de minister, dat melk ijiei 3U procent vetgehalte nog niet in de handel kan worden gebracht, maar dat in de toekomst een oplossing gevonden zal moeten worden. Tot de heer De Ruiter (C.H.), die zich verwonderd had over het grote verschil tussen de producenten- en de consumentenmelkprijs, betoogde de be windsman, dat dit verschil in vergelijking met het buitenland klein is. Met dc heer Engelbertink was hij het eens, dat de consumentensubsidies moeten worden afgeschaft. Dat is echter geen zaak van de minister van Landbouw alleen, maar een kabinetszaak, welke ver band houdt met de loon- en prijspolitiek. Dit jaar zou een afschaffing uitermate moeilijk zijn geweest. Aan de heer Groen (K.V.P.die gepleit had voor een wettelijke financierings regeling voor landbouwscholen, deelde de minister mede, dat hij dezer dagen een interimrapport van de staatscommissie j had ontvangen- Dit rapport zal nu met spoed worden behandeld. Wat de positie van de landbouw aangaat, waarover de Kamer zich zeer somber had uitgelaten, waarschuwde de minister te gen generalisatie. Weliswaar zijn er pro ducten, waarvan de prijzen geen gelijke tred hebben gehouden met de kostenstij ging of die zelfs zijn gedaald, maar over het algemeen zijn de resultaten toch nog zo,i dat de boer zich een redelijk bestaan kan verwerven. Hij wéés het verwijt van dc heren Bie- wenga (A.R.) en Engelbertink. (K.V.P.), dat het prijsbeleid weifelend zou zijn, van de hand. Ten aanzien van dc garantieprijzen doet de regering steeds datgene wat is toegezegd. Hij gaf toe, dat de garantieprijs voor koolzaad op éen zeer ongelukkig mo ment enige weken na de zaaiperiode Over het ontslag van de secretaris generaal mr Bonnerman deelde de minis- ter mede, dat dc lieer Bonnerman schrif telijk lieef.1 medegedeeld genoegen te ne men mei zijn ontslag. Hem waren zeer gunstige financiële voorwaarden verleend, zodal zijn positie zeer goed gewaarborgd is- De heren Bieyyenga (A.R.) en Tilanus (C.H.) kregen te haren, dat artikel 99 van het Ambtenarenreglement, op grond waar van het ontslag is gegeven, wel degelijk dc mogelijkheid van beroep openlaat. Maar de minister gaf de heer Tilanus, die hem in overweging had gegeven voorlopig nog niet definitief in de vaca ture te voorzien, opdat z.ijn opvolger niet gebonden zou worden, toe, dat aan een definitieve benoeming van een secreta ris-generaal grote bezwaren verbonden zouden zijn nu de verkiezingen vlak voor de deur staan. Voor de rest verwees hij naar de ver trouwelijke mededelingen aan de Kamer gedaan, daar openbaring niet in het be lang zou zijn van de ontslagen secretaris generaal. In het debat had de heer Tilanus het antwoord, dat de minister in de Eerste Kamer op vragen over deze kwestie had gegeven, correct maar niet bevredigend genoemd. De heer Engelbertink (K.V.P.) had gezegd, dat hij de houding, die de heer Bonnerman na zijn ontslag had aan genomen, kon waarderen, maar dat hij anderzijds geen reden had om de handel wijze van de minister, na hetgeen de Ka mer vertrouwelijk was medegedeeld, niet te accepteren. Om half twaalf 's avonds sloot de voor zitter de vergadering. Morgenmiddag zul len de replieken worden gehouden. O Het door de Engelse Schcepvnartkanier samengestelde indexcijfer voor de vracht tarieven in de wilde vaart is in Novem ber scherp teruggelopen en beland op 135,5, vergeleken met 148,9 in de voor gaande maand. Opvallende dalingen deden zich voor bij de sub-indices voor suiker (daling van 187 tot 146,8) en granen (teruggang van 155 2 tot 143,8). De. index voor de chartertarieven is eveneens teruggelopen. Het indexcijfer kwam nl. in November op 135,5, verge leken met 151,2 in Ootober Na een vrij uitvoerige discussie hebben de Provinciale Staten van Zeeland zich met 24 tegen 12 stemmen verenigd met het. voorstel om de dekking van het tekort van het Zeeuws Tijdschrift tot een bedrag van f 1800 te garanderen. De heer A. Srbnut. lid van Ged. Staten, zeide dat indien de provincie hiertoe niet zou besluiten het tijdschrift dat 790 abonnees tëlt. op 1 Januari 1956 zou op houden te bestaan Spr deelde nog mede dat begin van dit iaar een nummer aan 1200 vooraanstaande Zeeuwen was gezon den mt een persoonlijke aanbeveling van de Commissaris maar dat het resultaat slechts 80 nieuwe abonnees was. Tot 15 Zeeuwse industrieën werd het verzoek gericht, advertenties te plaatsen. Eét ging er op in. twee weigerden, de rest liet niets van zich horen De heer Schout ver zette zich tegen de gedachte, dat de op zet te luxueus zou zijn. In bijna alle andere provincies wordt voor tijdschrif ten als dit een provinciale subsidie ge geven. Zou het Zeeuws Tijdschrift ver dwijnen, dan zou daarmee een gesprek- centrum en een middel tot samenbinding verloren gaan. Op het marinevliegkamp Valkenburg te Katwijk werden vertegenwoordigers van de pers in de gelegenheid gesteld kennis te maken met het Martin-5 a „Mariner" amphibievliegtuigdat als eerste van een serie in Amerika aan gekochte toestellen ter beschikking kwam van de marine-luchtvaartdienst. De foto toont het toestel op de vlieg basis. arrrm. De Ziekenfondsraad deelt mede: De rekening van het Vereveningsfonds waarin de premie voor de verplichte zie kenfondsverzekering wordt gestort, sluit over 1954 met een nadelig saldo van 16.3 millioen. Bij gebick aan nauwkeurige gegevens waarmede de algemene ziekenfondsen nog geen rekening konden houden zijn in die rekening geschatte bedragen opgenomen van nabetalingen, wegens honoraria, aan huisartsen van 11.3 mil lioen. aan apothekers van f 1.2 millioen en aan tandartsen van 0.5 millioen. Voor wat de huisartsen betreft, is voor 1953 een geschat bedrag aan nabetalingen van 5.5 millioen in de rekening van 1954 opgenomen. Het werkelijke tekort over 1954 kan dus met laatstgenoemd be drag worden vermffiderd. De totale inkomsten van het Vereve- ningsfonds over 1954 hebben 267.6 mil lioen belopen. Blijkens de balans van het Vereve ningsfonds per 31 December 1954 be droeg de algemene reserve op genoemde datum 127.5 millioen. Dank zij de me dewerking van de algemene ziekenfond sen en de bedrijfsverenigingen die de premie gingen innen is het mogelijk geweest de jaarstukken vijf maanden eerder vast tè stellen, dan voorheen het geval was. Wat betreft de premie werd vroeger met de samenstelling van de jaarstukken gewacht, totdat de raden van Arbeid die eertijds ook bij de premie-inning waren betrokken en de bedrijfsver enigingen het grootste deel van de premie over een bepaald jaar hadden ontvangen Thans is gewerkt met op gaven van de bedrijfsverenigingen om trent de vastgestelde premies over 1954 de vermoedelijk over dat jaar nog vast te stellen bedragen en de bedragen, welke naar schatting oninbaar zullen moeten worden verklaard. De Ziekenfondsraad heeft in zijn he den gehouden vergadering de jaarstuk ken van het Vereveningsfonds over 1954 vastgesteld. In Mei is medegedeeld, dat de reke ning van het Vereveningsfonds over 1953 sloot met een batig saldo van bijna 2.9 millioen. Nadien is gebleken, dat enkele bedrijfsverenigingen een bedrag van per saldo ƒ5.2 millioen hadden verantwoord als premie over 1953. terwijl het premie over 1954 moest zijn. Tengevolge daar van is de premie-opbrengst over 1953 ƒ5.2 millioen te hoog in dc rekening over 1953 opgenomen en is die rekening gebleken met een nadelig saldo van 2.3 millioen te sluiten. In overeenstemming daarmede bedroeg de algemene reserve blijkens de balans per 31 December 1953 143.8 millioen De Ziekenfondsraad heeft de jaarstuk ken over 1953 alsnog gewijzigd vast gesteld. Een wereldmerk van Zwitsers fabrikaat Roosendaal De familie Broer. Heemskerckstraat 16 te Roosendaal ontving dezer dagen een brie! uit West Berlijn, die ongeveer een maand onderweg was geweest. De ion gen die de brief (een bedankje voor het aangenaam verpozen in October en be gin November in Roosendaal) stuurde, had namelijk op de enveloppe de plaats naam vergeten. De post stuurde de brier nagenoeg naar alle plaatsen in ons land, waarvan ze wist dat er een Jacob van Heemskerckstraat bestond. De familie Broer schreef op haar beurt een dank schrijven aan de P.T.T, want de post was het tenslotte die er voor zorgde dat het „bedankje" op zijn plaats kwam, de displaced brief en de displaced person (de achtjarige Jürgen Seyffert) ten spijt. War ff um Traditiegetrouw heeft hier de spekuit- reiking plaats gehad van de „spekclub", die overigens leden heeft in heel Neder land en zelfs in Amerika. In totaal telt. de club zeshonderd leden, terwijl men 25 jaar geleden met zestien man begon. Dit jaar werden er zeventig varkens ge slacht. die een waarde vertegenwoordig den van ruim 16.000. Iedere aanwezige kreeg 22 kg. vers varkensspek mee naar huis. De „postleden" hebben hun portie reeds thuis gekregen. De erevoorzitter van de club, de burgemeester van Warf- fum. sprak nog een woordje en wees er op, dat de club niet nóg groter werd, want daarmee zou het folkloristische ka rakter verloren kunnen gaan. Keulen Met groot lawaai en veel brokken plus een aantal lichtgewonden ging een bot sing tussen een trein en een autobus ge paard. Hoe het tot die botsing kwam? Wel. zowel de bestuurder van de trein als de chauffeur van de autobus hadden beiden op een onbewaakte overweg ge stopt. Maar beiden begonnen ook weer te rijden, ieder denkend dat de ander wel zou wscMü In het expeditiebedrijf van de firma Vleeshouwer en -Co aan de Marktstraat te Gorredijk brak gistermorgen vroeg een brand uit, die rampspoedige gevolgen heeft gehad. Dc 30-jarige chauffeur B. Homans verloor liet leven, toen zich een ontploffing voordeed in dc garage: mèt het pand gingen ook enkele wagens in dc vlammen op waaronder een verhuis wagen met dc inboedels van twee predi kanten; een daarvan omvatte ook een vrjj uitgebreide schilderUcnvcrzameling terwijl voorts een bus tegen bomen op botste, toen een brandweerwagen op een s-maile weg moest passeren. Tot overmaat van ramp bleek, dat dc brandblusappa- raten weigerden en dc drie brandspuiten, die nadien arriveerden, eerst seen water konden geven. De brand werd door omwonenden ont dekt. Op hun alarm snelden o.a. twee chauffeurs van het bedrijf toe. Toen zij zagen, dat een in de garage staande ver huiswagen in brand stond en merkten, dat het brandblusapparaat weigerde, heb ben zij getracht, door de garage weer te sluiten, de brand te beperken. Op dat ogenblik klonk een luide knal; met ge weld werden alle deuren uit de hengsel geslagen en de ramen sprongen. Enkel;- omstanders werden door stukken hout getroffen Het ergst was de chauffeur Homans er aan toe. Hij kreeg een deur te gen het hoofd en zeeg neer; hij is direct, naai- het ziekenhuis te Heerenveen ver voerd waar hij even later is overleden De brfndweren uit Gorredijk Heeren veen en Beesterzwaag hadden bij de Wanneer het rijk zijn toestemming hecht aan de plannen voor dc bouw van een nieuw secretariaatsgebouw van de Jaarbeurs, zal in 1956 worden begonnen tnct de bouw hiervan. Aldus deelde de wethouder van Openbare Werken mr W. Derks gistermiddag mede tijdens de behandeling van de begroting der gemeente Utrecht. Dit naar aanlei ding van vragen, die bij de algemene be schouwingen door enkele fractieleiders waren gesteld. Enkelen van hen waren namelijk van mening dat het met de plannen voor het nieuwe Jaaroeurs-se- cretariaatsgebouw niet vlot genoeg ging. Zij drongen op spoed aan. omdat me; deze plannen ook de harmonisering van net Vredenburg is gemoeid. Mr Derks zeide. dat nu tussen de ge meente en het Jaarbeursbestuur over eenstemming is bereikt over de bouw plannen. Men hoopt het volgende jaar wanneer de Jaarbeurs haar 40-jarig be staan viert, met de bouw te kunnen b;- ginnen Het nieuwe secretariaatsgebouw zal door de gemeente Utrecht worden ge bouwd, die liet zal verhuren aan de Jaar beurs. pogingen de brand te blussen met moei lijkheden te kampen. Op de waterleidin stond 'eerst te weinig druk en met de mistspuit kon men niets uitrichten, door dat alle deuren waren weggeslagen. Bo vendien moest rekening worden gehou den met nieuwe ontploffingen Behalve de verhuiswagen met inboe dels gingen ook een personenauto en een bestelwagen verloren. In de verhuiswagen was de inboedel opgeslagen van ds J. G van (jer B., <jie van Gorredijk naar Zwo- le is verhuisd. Men vreest, dat met an dere eigendommen een vrij uitgebreids verzameling schilderijen (s verloren ge gaan. Verder bevorid zich in de wagen een gedeelte van de inboedel van ds F van der H.. die van Lippenhuizen naar Lochem is verhuisd. Bij het uitrukken van de brandweer van Beesterzwaag bleef er voor een NTM- bus op de-vrij smalle weg te weinig ruim te over; de bus raakte tegen de bomen De passagiers en de chauffeur kwam.-r met de schrik vrij; de bus werd evenwel ernstig beschadigd De heffingen, die in de laatste jaren zijn opgelegd aan het motorvcrkccr, be droegen in 1950 192.8 millioen, in 1951 225.1 millioen, in 1952 241.2 millioen en in 1953 265.4 millioen. De kosten van liet wegennet, voor zover toe te rekenen aan het molorwcgvcrkccr, beliepen resp. 212.0 millioen, 237.6 millioen, 248.8 millioen en 254.8 millioen bij rente op basis van vervangingswaarde en bij rente op basis van de historische kost prijs 161.2, 176.8, 183.6 en 188.4. Tot dit resultaat voeren de berekenin gen. gemaakt in het eerste rapport van een in 1950 binnen het kader van hét ministerie van Verkeer en Waterstaat gevormde groep, die op verzoek van de minister sinds September 1952 in het bij zonder haar aandacht heeft gegeven aan de vraag, of de lasten die van overheids wege op het wegvervoer worden gelegd, het bedrag overtreffen dat. van de zijde van de overheid aan het Nederlandse wegennet ten koste wordt gelegd. Genoemde totalen zijn berekend om door middel van een verdeling van deze totalen over de verschillende catego rieën van motorvoertuigen te kunnen nagaan, of de inkomensoverdrachten verstoringen teweeg brengen in de con currentieverhoudingen tussen railver- voer en die categorieën motorwegver- voer die met het railvervoer in concur rentie staan Dit zal met name alleen het geval zijn voor het vervoer van goederen per vrachtauto en van personen per autobus. De berekening van het aandee- in de kosten en lasten welke kunnen worden toeberekend aari genoemde cate gorieën motorwegverkeer. zal worden neergelegd in het tweede rapport dat de groep in haar aanbiedingsbrief in het uitzicht stelt. De officier van Justitie bij de recht bank van Amsterdam heeft gistermiddag tegen de 70-jarige banketbakker J. v. d. F. uit Amsterdam wegens het opzettelijk doen van onjuiste aangifte van vermc- gensaanwas een voorwaardelijke gevan genisstraf van 6 maanden en een geld boete van 20.000 gulden geëist. Verdachte bad in 1943 88.576 als vermogensaar. - was opgegeven, in plaats van 165.000. In 1953 verzweeg hij 38.000 voor de be lastingen. Verdachte, die niet op de zit ting aanwezig was, had zich in de loop van het onderzoek verweerd met de be wering. dat hij het volgende generaai- pardon van de minister van Financiën had willen afwachten, om dan met een juiste vermogensaangifte voor de dag lp komen. De officier achtte dit verweer ongegrond en wilde, naar hij zei. het ge- neraal-pardon beschouwen als een in terne aangelegenheid van het ministerie van Financiën, die geen rechtskracht voor de justitie bezit. De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. Het bestuur van het Internationale Ver bond van Vrije Vakverenigingen heeft gis teren te New York besloten een inter nationale actie ten gunste van de staken de arbeiders van de fosfaatmjjnen op Cu racao te organiseren. De internationale bond van transport arbeiders zal een beroep doen op alle havenarbeiders en zeelieden om het 'os sen of vervoer van fosfaat op Curafao te verhinderen. In het bijzonder zijn de Amerikaanse vakbonden van plan te ver hinderen, dat een binnenkort te Jackson (Florida) verwachte lading fosfaat wordt gelost. Volgelingen van Pierre Pou.iade, die een campagne voeren tegen de belastinghef fing, hebben de gewezen minister van binnenlandse zaken, Francois Mitterand bekogeld toen hij een verkiezingstoespraak hield te Lucenav-les-Aix. Mitterand zette met een bloedende neus zijn rede voort. Tevo-ren hadden Poujadis-ten Mitterand belet een verkiezingsrede te houden in Dornes. Voorts zijn na 'een openbare vergadering te Vouvray, in het departement Loire, 80 Poujadisten slaags geraakt met enkele socialistische verkiezingscandidaten. Aan beide kanten werd iemand gewond- In Wenen zijn berichten ontvangen vol gens welke op 28 November in Boedapest het proces begonnen is tegen Endre Mar ton. correspondent van „Associated Press" en zijn vrouw correspondente van „United Press". Marton was vorig jaar December verdwenen en zijn vrouw in Januari. Pas enige maanden geleden werd bekend, dat zij gearresteerd waren. Over het verloop van het proces, dat voor een geheim militair gerechtshof plaats vindt, is niets bekend. Gisteren is op Cyprus tijdens een tref fen tussen opstandelingen en Britse mili tairen, een neef van aartbisschop Ma- karios doodgeschoten. Het was de 23-ja- rige drukker Charaiambos Moukos, op wiens hoofd de politie een beloning van 50.000 gulden had gezet. Het gevecht ontstond, toen verzetslie den het vuur opende op een Brits mili tair voertuig. Een der inzittenden, een Brits officier, werd eveneens bij dit inci dent gedood. De Amerikaanse luchtmacht heeft haai school voor „hersenspoeling" gesloten, al dus is in Washington bekend gemaakt. Op deze school werden vrijwilligers aan een intensieve behandeling onderworpen, opdat zij, als zij eventueel krijgsgevangen zouden worden gemaakt ondervragingen en martelingen zouden kunnen doorstaan. Er was in het Congres ernstige critiek tegen deze school geuit. De luchtmacht heeft evenwel bekendgemaakt, dat moge lijk in de toekomst de school heropend zal worden. De katholieke senator Pairon heeft de Belgische minister van volksgezondheid schriftelijk de volgende vraag gesteld: .Een Nederlandse instelling met een kan toor te Antwerpen bezorgt in alle brie venbussen een kaartje, waarin reclame wordt gemaakt voor het plaatsen van een nieuw gebit in één dag. De te Antwerpen gevestigde Belgische tandartsen begrijpen niet. dat nu in Nederland terzake een de gelijke wetgeving van kracht is, door Ne derlandse tandheelkundige instituten nog publiciteit gemaakt kan worden in België en op deze wijze de aldaar wonende tand artsen concurrentie wordt aangedaan. Voor zover ik weet, aldus senator Pairon. zou overleg gepleegd zijn over deze zaak tussen beide regeringen Practische resul taten ontbreken echter tot nu»toe. Zou de minister mij kunnen zeggen, welke zijn inzichten zijn en welke maatregelen wer den getroffen om genoemde concurrentie vanwege onze noorderburen te beteuge len? De minister heeft hierop het volgende geantwoord: „Het is op initiatief van de Belgische overheden, dat de regering te 's-Graven- hage de aanpassing van haar wetgeving op het uitoefenen van de tandheelkunde van onze eigen wetgeving heeft overgeno men en verwezenlijkt. Het behoort thans tot haar taak de nodige maatregelen te treffen, die, samen met de in België van kracht zijnde bepalingen, een einde zullen maken aan de misbruiken, die uit de com merciële exploitatie van sommige klinie ken zijn ontstaan. Te dien einde ben ik bij mijn Nederlandse collega tussenbeide ge komen en deze heeft mij laten weten, dat hij vast besloten is de nieuwe wet kracht dadig toe te passen Om deze repressieve actie te vergemakkelijken heb ik hem on langs een overvloedige documentatie me degedeeld betreffende de werking van de vereniging waarvan de senator gewag maakt". Tot algemeen secretaris van de Kon Vereniging „Het Nederlandsche Trek paard" is benoemd de heer Chr. Oomen te Vught. Wegens het bereiken van dt pensioengerechtigde leeftijd zal de hui dige secretaris de heer L A. Bom zijn functie neerleggen. I L/ M I II ia «V* J PLASTICVOOR DECORATIEVE DOELEINDEN - LEDERWARENFABRICATIE - REGENKLE DING - BESCHUTTING - TRANSPARANT, MAT, LEDERNÉRF, - IN DIVERSE MONSTERS - INLICHTINGEN BIJ V* UTRECHT SIDAC ook voor CELLOPHANE - POLYETHYLENE - KLEEFBAND Elke sportvisser heeft wel eens stil letjes gedroomd van een viswatertje, dat zou voldoen aan alle eisen, die een verwend hengelaar aan zo'n water mag stellen. Er zou voldoende vis aanwezig moeten zijn, het zou niet te dicht in dc bewoonde wereld moeten liggen, zodat dc rust van dc naluur gchandhaaft blijft en cr zou ccn met smaak Inge richt hotelletje aan moeten liggen, welks eigenaar een open oog heeft voor dc in teressen van de sportvisser. Dit hotel zou niet te duur moeten zijn. voorzien van alle gemakken; dc eigenaar zou steeds vers aas in voorraad moeten heb ben en wat reserve-materiaal voor het geval de hengelaar panne krijgt. Be boten, door de hotelier te verhu ren, zouden keurig in orde moeten wor den gehouden door een vakbekwaam mens: steeds droog en schoon, altijd een emmertje zand er in en steeds voor zien van behoorlijke steekpalen en gaaf touw. Dit is een stille droom van een sport visser en wanneer hij dan plotseling de nuchtere uitnodiging krijgt om een persconferntie bij te komen wonen, waar plannen ontvouwd zullen worden om dit ideaal te verwezenlijken, dan glimlacht hij eens ongelovig. Maar het ideaal gaat verwezenlijkt worden! Er zijn enkele vooruitstrevende en on dernemende lieden opgestaan, die het niet bij dromen lieten, doch zich aan het prakkizeren zetten, hoe liet ideaal ver wezenlijkt kon worden. Kf werd gespro ken met overheidsinstanties en in tegenstelling tot zovele andere aan par ticuliere breinen ontsproten plannen dit plan werd enthousiast verwelkomd. Vrij centraal in ons land, op de grens van Holland en Brabant, ligt de Bies- bosch, een enorm uitgestrekt, natuurlijk visreservoir. Wegens zijn onbegaanbaar heid en onherbergzame omgeving ech ter aan weinigen bekend. De plannen-* makers nu ontwierpen een viscentrum (wat geen centrum van vis, maar van vissers, sportvissers moet worden) in de gemeente Hoge en Lagé Zwaluwe. Dat centrum zou moeten bestaan uit een re creatiegebouw en een aantal bungalows voor circa honderd bedden. Er zou een aanlegsteiger voor 100 roei- en 2 mo torboten bij - moeten komen en het z°u gelegen moeten zijn aan het water met een direct uitzicht op het gebied, waar de zWare knullen in een kreek of ach ter een „neer" liggen te wachten op grage hengelaars. En ziet, de gemeente Hoge en Lage Zwaluwe was enthousiast voor dit plan en zegde alle medewerking toe. Ef werd grond beschikbaar gesteld, er werd beloofd electriciteit, waterleiding en rio lering aan te leggen, grond op te hogen tot dijkniveau en er zou voor het perso neel van het viscentrum voor passende woonruimte gezorgd worden. En zo kreeg het viscentrum een hoofdletter en enkele letters er voor en er achter en werd N.V. Viscentrum i.o. Een N.V. waarvan komende week de stichtingsac- te wordt gepasseerd en die niet beoogt winst te maken, doch de sportvisser te dienen tegen een passende vergoeding. Een architect is bereid gevonden be langeloos een ontwerp te maken en hij heeft dit inmiddels reeds gemaakt. We hebben het gezien en zijn enthou siast. En de aandelen ad 100,— kun nen worden betrokken door gegadigde sportvissprsv wier aandel hun het recht geeft, tegen gereduceerde prijs een hen- gelsportvacantie in het centrum door te brengen. Wanneer het vissen gedaan is, wacht et in het centrum een'beschei den bar. hengelsport- en andere lec tuur, voordrachtsavonden over de hen gelsport. enz. Doch ook voor niet-aan- deelhouders staat de poort van het vis centrum open. al gelden voor hen uiter aard andere condities. Men hoopt per 1 Juni van het volgend jaar. bij de ope ning van het seizoen, te kunnen gaan starten en reeds is er grote belangstel ling voor van de zijde der sportvissers, zoals uit de stapel correspondentie bleek welke ons werd getoond. En de financiële dekking is reeds in orde. zodat het er naar uitziet, dat sportvissend Nederland in het komende seizoen over een instelling zal beschik ken, welke de zo door service ver wende Amerikanen nog wat zal kunnen leren en die uniek belooft te worden in Europa. Wanneer de ingebruikneming plaats vindt zullen wij U nog nader berichten, want er zwemmen nu reeds in de Bies- bosch enkele voor Uw hengelende ver slaggever bestemde vette baarzen rond. rond. De Nederlandse wet. welke niet lang geleden tegen de z.g. „Evipan-instituten" in het leven is geroepen, verbiedt aan art sen en tandartsen medewerking te verle nen aan dergelijke tandheelkundige in richtingen. Deze laatste zijn dan ook nu verdwenen, doch de exploitant van een destijds geruchtmakend instituut poogt nu met z.g. eenmanscontracten de wet te om zeilen. Er is met België overleg gaande om ook hieraan eén eind te maken. Aan de hand van ingekomen bereidver klaringen zou in alphabetische volgorde de voorlopige candidatenlijst voor de kringen Groningen, Leeuwarden, Assen, Zwolle, Arnhem en Nijmegen van de K.V.P. de volgende namen bevatten: Dr L. A. H. Albering, Rijswijk, (32 maal gesteld): W. J Andriessen, Utrecht, (43); W. G. Beeken. Doetinchem (9); J. B. Blommers, Utrecht, (5); M. H. Boer- land. Kloosterburen (21): dr M. P. van Buytenen, Leeuwarden (32); mr J. M, L. Cals, Den Haag (26); B. A. A. Engelber tink, Oldenzaal (86); B. H. Hemmer, Geesteren (O.) (18); A. Hettinga, Corn- jum (7)mr Th. Janssen, Stadskanaal (24); drs M. M. A. A. Janssen, Zeist (8): mr L. K. V. Keyzer, Nijmegen (9); mej. dr. M. A. M. Klompé, Arnhem (71)mej. J. M. Th. Knol, Enschede (6); J. H. W. van koeverden, Buren (Gld.) (47); Th. Laan. Hem (N.H.) (5); drs H. P. B. A. Letschert, Bolsward (8); mr J- L. M. Niers, Hengelo (O.) (18); mej. A. H. Nol- te Amsterdam (18); J. H. von Pickartz, Deventer (13); Prof. dr C. P. M. Romme, Bloemendaal (92)mr E. G. H. Roolvink, Almelo (42); J. H. Scheepers, Emmer- compascum (26)mr dr H. H. Schoena ker, Deventer (7); mag. dr J. G. Stok man. Utrecht (51; mr A. J. M. Sweens. Doetinchem (10); H. J. A. Verberk, Di- dam (18); B J. Verhoeven, Arnhem (13); Ch. J. L. M. Welter, Den Haag (14); Joh. Zwanikken. Hilversum (30)J, A. de Zwart, Nijmegen )7). De procureur-generaal bij het Amster damse gerechtshof, mr A. S. de Muinck Keizer, heeft gisteren 14 d^gen gevange nisstraf en ontzegging van de bevoegd heid om een motorrijtuig te besturen voor de tijd van een jaar geëist tegen de 63-jarige K. de G. v.d. H. uit Bussum, omdat hij bewezen achtte, dat de ver dachte dronken achter het stuur van zijn auto heeft gezeten. Wegens dit feit is de verdachte enige maanden geleden door de Amsterdamse rechtbank veroordeeld tot een geldboete van 500 en ontzetting uit de rijbevoegdheid voor de tijd van negen maanden. Verdachte was in hoger beroep geko men, zo zei hij ter zittingom prin cipiële redenen": hij voelde zich onschul dig. Zijn lezing van het geval was de vol gende: Tijdens eqn sportvliege'rsreunie op tweede KerstdagVan het vorige jaar in een Hotel in Hilversum had hij enige glazen sherry, wijn en tenslotte whisky gedronken. Hij voelde zich na midder nacht niet in staat zijn auto een kost bare Alvis te besturen maar had in tussen aan de bar kennis gemaakt met de vlieger „Lopes Cartagas", die aan bood het gezelschap er waren ook twee dames bij 's nachts om 2 uur naar Bussum te rilden. Aldus geschiedde, maar volgens getuigen reed de auto slinge rend over de weg. Bij het huis van de verdachte, die vol gens zijn zeggen achterin had gezeten, stapten „Lopes Cartagas" en diens met gezellin uit en verdwenen in het duister. Verdachte, had toen de wagen in de ga rage gezet en was naar bed gegaan. Hij had niet gehoord, dat de bel even later overging en dat de telefoon rinkelde pogingen van de politie om de bewoner te wekken. „Lopes Cartagas" had hij daarna nooit meer gezien. Intussen zijn door de partijen pogingen gedaan om de vlieger terug te vinden. Daartoe zijn telegrammen gewisseld met Nederland, de Ned. Antillen en Suriname. Het, resultaat was. dat men tot de con clusie kwam, dat de naam „Lopes Car tagas" in vliegkringen onbekend is en in de West zelfs in het geheel niet voor komt. De president, mr J. C. Brongers, ge loofde niet veel van verdaehte's verhaal. „Ik vind het buitengewoon vreemd als men een wildvreemde met zijp auto laat rijden. U doet dwaze, ongeloofwaardige dingen". Mr de Muinck Keizer noemde de le zing van de verdachte „een dwaas ver haal" en achtte het bewijs van diens schuld wettig en overtuigend bewezen. Arrest 29 December.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 5