r Geen aantasting van verkregen pensioenrechten Gesprek met Genève be Indonesië te uonnen KOUDERE LUCHT NAAR ONS LAND Duitse gratie-predikers voor de Bredanaars" van repliek gediend Nederlandse ambassade in Bonn gaf klinkend antwoord BS Vóór bodem pensioen art60-blokkade uit de weg ruimen Instemming maar ook critiek op wets ontwerp ouderdomsvoorziening BORMANN'S DOOD STAAT VAST Hess was niet krankzinnig Afzonderlijke accoorden voor financieel- econc overeenkomsten en opheffing Unie Vandaag start onze Kerstprijsvraag Twee doden op de weg Zaterdag 17 December 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN x J Economische gevolgen invoering ouderdoms voorziening Spaanse gevangene verklaart Tien jaar geëist tegen Duitse SS'er Mr Luns: „Hel zou pessimistisch zijn geen resultaten te verwachten" „Geen schuldeloze krij gsgevangenen" öuiefnJHoStrne^f intóergfnS.Faarties Adenauer doet beroep op Saarlanders Het proces-Jungsclilager Nieuw-Guinea bij de Verenigde Naties WEERBERICHT VERHOOGDE BOUWKOSTEN. VERHOOGDE 8OPDAGEN Hess vervulde Hitler s wens TSJECHOSLOWAKIJE LAAT DUITSE GEVANGENEN VRIJ -v tuouvlltn m V dssdjcmutg 3f tel: 2 iliio ptflttfr&am Steun de C. D. U." Getuigen uit Nederland 5 Januari verwacht Resolutie eenstemmig aanvaard De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van vanavond tot morgenavond, luidt: Enkele régen-, sneeuw- of hagelbuien, maar ook opklaringen. Overwegend matige wind' uit Noordelijke richtingen. Lagere temperaturen. Zondag 18 December: Zon op 8.46, onder 16.31 uur. Maan op 10.56, onder 20.58 uur. Maandag 19 December: Zon op 8.46, onder 16.31 uur. Maan op 11.16, onder 22.06 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT KAMERVISIE OP ARTIKEL 60 Het voorlopig verslag van de Tweede Kamer op het wetsontwerp ouderdomsvoorziening is verschenen en de leden hebben zeer uitvoerige aandacht gewijd aan alle aspecten van dit wetsontwerp. Op zeer v-^ei punten kon de Kamer zich met het ontwerp verenigen, maar de critiek richtte zich intussen zeer sterk op de mogelijkheid, dat reeds toegekende pensioenen alsmede reeds verworven toekomstige pensioenaanspraken zouden kunnen worden aangetast. Het waren vele leden, die hiertegen hun stem verhieven en zij wezen er op, dat deze mogelijkheid, die in liet wetsontwerp tot uitdrukking is gebracht, reeds tot een levendige discussie heeft geleid, zowel in dagblad- als de vakpers, zodat dit punt waarschijnlijk wel het meest omstreden punt van heel het ontwerp is geworden. Deze leden zijn dan ook niet overtuigt! van de noodzaak of wenselijkheid reeds ingegane oensioenen in de aanpassing te betrekken. Zij menen ook, dat dit veelal onmogelijk zal zijn, omdat de polis aan de betrokkenen is meegegeven. Vele leden verklaarden zich te kunner, voorstellen, dat redelijkheid ontzegd wordt aan pensioenen, welke 70 of 80% van het op het tijdstip van inwerkingtre ding der wet voor gelijksoortige arbeid geldende loon te boven gaan. Dit huns inziens gezonde uitgangspunt werd. zo meenden zij. in het verleden bij vrijwel alle pensioenvoorzieningen ten onzent aangenomen. Zodanig verhoudingsgewijs hoge pensioenen bieden ook gezien als personeelsbeleid, vreemde aspecten. Ten aanzien van de op grond van toe komstige dienstjaren nog te scheppen toekomstige aanspraken ingevolge par ticuliere pensioenvoorzieningen bleek men vrijwel algemeen van opvatting, dat voor gevallen, dat een mogelijkheid tot aanpassing aan het bodempensioen me: bestaat, deze in het leven zou dienen te worden geroepen, immers, te dezer zake stuit de op zich zelf niet onredelijke ge dachte, dat. waar een bodempensiocn bestaat, inderdaad aan het aanvullend karakter van particuliere pensioenrege lingen gestalte ware te geven, niet af op de noodzaak verkregen rechten aan te tasten. Algemeen drong men er dan ook op aan, het thans in artikel 60 van het wets ontwerp voorgestelde te splitsen in twee regelingen: een voor op grond van toe komstige dienstjaren nog te scheppen toekomstige pensioenaanspraken ener zijds en anderzijds een voor reeds ver worven toekomstige pensioenrechten. IftfrnmriHrcri Regel: pensioen gaat in op 65-jarige leeftijd Vrijwel algemeen kon men zich vereni gen met de algemene regel dat het pen sioen op 65-jarige leeftijd ingaat. Sommige leden tekenden hierbij evenwel aan, dat. gezien de wijzigingen, welke zich voltrek ken in de levensduur van de bevolking van ons land en gelet op het feit. dat in het algemeen 65-jarigen tegenwoordig in een betere conditie verkeren dan vroeger het geval was. overwogen zal moeten worden, of een aanpassing van de leef tijdsgrens aan gewijzigde omstandigheden niet vlotter zal moeten kunnen geschieden dan door wetswijziging Deze leden her innerden eraan, dat nog niet zo lang ge leden bij verschillende instellingen de neiging bestond de pensionnering te doen samenvallen met bet bereiken van de 60- jarige leeftijd Men is daarvan in het al gemeen teruggekomen, omdat enerzijds de.60-jarigen nog zeer wel bruikbaar zijn in het arbeidsproces en anderzijds een pensionnering op relatief jeugdige leeftijd niet te dragen lasten met zich brengt. Men zal echter rekening moeten houden met de mogelijkheid, ja de noodzaak van verdere verschuiving boven 65 jaar. Van andere zijde werd de aandacht ge vestigd op degenen, die voor het bereiken van de 65-jarige leeftijd gepensionneerd worden. Zij die b v, met 55 jaren krach tens een bedrijfstaks- of ondernemings gewijze voorziening pensioen genieten moeten dan nog gedurende 10 jaren pre mie betalen voor een bodempensioen, dat vervolgens veelal van hun eigen pensioen zal worden afgetrokken. Zeer vele leden van de Tweede Kamer achtten het voornemen van de regering, voor de loontrekkenden ter zake van de door hen verschuldigde premie een loon- compensatie toe te staan, volkomen juist. Aldus staat te lezen in het voorlopig verslag van de Tweede Kamer op het wetsontwerp ouderdomsvoorziening. In tegenstelling tot enige leden die vroegen of de regering bereid zou zijn in de wet een verplichte compensatie te re gelen voor wat betreft het deel, dat de loontrekkers moeten bijdragen, gaven zij hun instemming te kennen met de op vatting, dat vooralsnog in het midden dient te worden gelaten of die compen satie al dan niet volledig zal zijn. Velen dezer leden voegden hier nog aan toe, dat deze looncompensatie wellicht bovendien zal moeten samenvallen voor een compensatie in verband met een ver dere huurverhoging. Verschillende leden trokken de optimis tische opvatting der regering ais zou het aandeel der overheid in de kosten van dit wetsontwerp slechts dertig millioen gulden bedragen, ongeacht de renteder ving op de aan 't ouderdomsfonds te ver lenen voorschotten, in twijfel. In deze tijd van volledige werkgelegenheid, waarin het aantal werkenden dat premie betaalt maximaal is kan het aandeel der overheid gering zijn. Maar bij omslag van de con junctuur met gevolgen van werkloosheid, slapte in zaken, moeilijkheden bij kleine zelfstandigen, enz. stijgt ongetwijfeld het aantal personen, voor wie de overheid de premiebetaling voor haar rekening moet nemen, met een belangrijk percen tage. De zeventienjarige Juan Carlos* de zoon van de Spaanse troonpretendent Don Juan, kust op deze foto de Spaanse vlag tijdens een stijlvolle plechtigheid in de Spaanse militaire academie te Saragossa. Volgens een overeenkomst tussen Franco en Don Juan wordt Juan Carlos in Spanje opgevoed. De meeste Spanjaarden zijn overtuigd dat Juan Carlos Franco als bestuurder Spanje zal opvolgen. van De Spanjaard, Juan Pinar, heeft giste ren verklaard, dat hij in Mei 1945 te Ber lijn het lijk van Hitler's plaatsvervanger, Martin Bormann, uit een Duitse tank heeft gedragen, die door een Russische tank huiten gevecht was gesteld. Pinar is hiermede de eerste getuige, die ver klaard heeft er zeker van te zijn, dat Bormann dood is. Pinar legde deze verklaring af bij zijn aankomst in het kamp te Friedland in West-Duitsland, het ontvangstcentrum voor krijgsgevangenen, die terugkeren uit Russische gevangenkampen. Pinar verklaarde, dat hij in de laatste dagen van de strijd om Berlijn was toe gevoegd aan een speciale Duitse eenheid, die belast werd met de verdediging van de Rijkskanselarij en het ministerie van luchtvaart. „In de nacht van 1 op 2 Mei kreeg ik bevel met enkele soldaten een vooruitgeschoven positie in te nemen in de Friedrichstrasse, dichtbij het Stettiner Bahnhof. Onder een zwaar spervuur van de Russen kropen wij vooruit, naar een Duitse tank, die door een Russische T-34 buiten gevecht was gesteld en midden op de straat stond Opeens hoorde ik iemand schreeuwen, dat Bormann in die tank was en dat ik hem eruit moest halen. Ik sprong naar de tank, opende het luik en zag twee lichamen^ erin liggen. Ik greep het dichtsbijzijnde lichaam en sleepte het de tank uit en naar de kant van de straat. Toen ontdekte ik, dat ik het lijk van Bormann voor me had. Zijn borst was opengereten door een Russische granaat. Toen het vijandelijke vuur zo hevig werd, dat ik niet langer ^bij het lijk kon blijven, ben ik naar mijn een heid terug gegaan. Ik had echter niet de gelegenheid gehad naar identiteitspapie ren te zoeken, maar ik ben er zeker van dat het Bormann was", zo zeide Pinar. Intussen heeft een vroegere adjudant van Rudolf Hess, Karl Heinz Pintsch, die gisteren eveneens in het kamp te Fried land uit Russische gevangenschap is te ruggekeerd, verklaard, dat Hess in Mei 1941 met zijn vliertocht naar Groot- Brittannië een „onuitgesproken wens" van Hitier heeft vervuld. Hess, die zonder resultaat al vredes onderhandelingen met Groot-Brittannië had gevoerd via neutrale landen, wilde het toen op die wijze nog eens proberen, aldus Pintsch. die daaraan toevoegde, dat hij een dergenen is geweest, die de reis van Hess hebben voorbereid. Hij achtte zich persoonlijk verantwoordelijk voor het mislukken van de zending omdat hij had nagelaten Hess van speciale para chutistenschoenen te voorzien. Hess had. toen hy boven Schotland uit het vliegtuig sprong, zijn enkel bezeerd en dat was de oorzaak van zijn arrestatie geweest. Hess nad Hitier niet van zijn voornemen in kennis gesteld. Pintsch ontkende, dat Hess die nu als oorlogsmisdadiger in de Spandau-gevan- gems te Berlijn verblijft, in die tijd krankzinnig zou zijn geweest. Pintsch zei. dat hij de dag na het vertrek van Hess door de Duitsers is gearresteerd. Eersl was hij een jaar in afzondering gehouden en in 1942 overgebracht naar het concen tratiekamp Buchenwald. Het jaar daarop was hij als gewoon soldaat naar een straf- bataljon aan het Russische front gezon den De vroegere S.S.-er, Karl Gustav Ler- che is gisteren te Miinehen tot tien jaar gevangenisstraf met aftrek van 214 jaar voorarrest veroordeeld wegens het dood schieten van een Britse officier, die In 1944 te Arnhem in handen van de Duit sers was gevallen. De verdediger verklaarde, dat Lerche zeven jaar door zijn vriendin, wie hij zijn daad had verteld, is gechanteerd. Ten slotte heeft zij hem na een ruzie aange geven. Tijdens het proces verklaarde Lerche dat hij zich niet veel meer kon herinne ren omdat hij op het ogenblik van de moord stomdronken was. De doodgeschoten Britse officier was ka pitein Brownscombe van het corps ge neeskundige troepen. Voor de rechtbank werd verklaard, dat Lerche, Brownscombe en de Deense SS- er Larsen kort voor de moord samen ge dronken hadden. Larsen is na de oorlog wegens collaboratie terecht gesteld. Gisteren zijn in West-Duitsland 61 Duit sers aangekomen, die door Tsjecho-Slo- wakije zijn vrijgelaten. Dit is de derde groep Duitse gevangenen, die deze week uit Tsjecho-Slowakije repatrieert. f rijdagochtend is de Indonesische delegatie van Schiphol naar Genève vertrokken, waar de Nederlands-I ndonesi- srhe hesprekinge zullen ivorden voortgezet. In hel midden Anak Agung de Agung en Mohammed Roem. A.ivenentie) Kort achter elkaar zijn gistermiddag de Nederlandse en Indonesische delegaties op het vliegveld Cointrin bij Genève aan gekomen om de in Den Haag begonnen conferentie voort te zetten. Om precies tien minuten voor drie landde de grauw- groene Dakota var.ö-'o Koninklijke Lucht macht. die om 11 uur 's morgens van het vliegveld Valkenburg was vertrokken met aan boord de ministers Luns, Van der Kieft, Zijlstra en Donker, de rege ringscommissaris voor Indonesische aan gelegenheden mr Blom en een aantal adviseurs van de delegatie. De begroeting van het Nederlandse ge zelschap was zeer sober. Aanwezig waren de chef protocol van het Zwitserse minis terie van buitenlandse zaken, de heer A. Dominice, een vertegenwoordiger van het kanton Genève, leden van de Nederlandse legatie in Bern en enkele adviseurs van de Indonesische delegatie, die reeds Don derdag in zwitserland waren aangeko men. Minister Luns legde op verzoek van de buitenlandse journalisten 'n korte verkla ring af, waarin hij mededeelde te ver wachten, dat de conferentie ongeveer twee weken zal duren, maar „dat het niet uit gesloten is, dat de conferentie ook in •Januari 1956 zal voortduren". Het zou pessimistisch zijn gen resultaten van de conferentie te verwachten' zeide de mi-, nister in antwoord op verdere vragen. Ruim 25 minuten later om kwart over drie dus landde de viermotorige D.C.-6 van de Sabena, met welk Iijntoestel mi nister Anak Agung gde Agung, mr Roem, mr Utoyo Ramelan en enkele adviseurs van de Indonesische delegatie naar Zwit serland kwamen. Na een korte begroeting ooor dezelfde autoriteiten, beantwoordde mr Anak Agung gde Agung de vraag van journalisten hoe lang de conferentie duren moet met: ..Wij zullen besprekingen voeren zolang er hoop 0p resultaten is'. De eerste besprekingen Had het in de bedoeling gelegen de i eerste besprekingen om 3 uur te laten be ginnen, tengevolge van de late aankomst Zoals reeds enige malen werd aangekondigd, starten wij in dit nummer met onze traditionele Kerstprijsvraag die ditmaal in een nieuwe, originele vorm gegoten werd en die, in afwijking van het systeem dat wij in voorgaande jaren volgden, over drie etappes zal lopen. Dc eerste (kleine) reeks opgaven vindt men mèt een toelichting, liet wedstrijdreglement en een aantrekkelijke lijst van prijzen elders in dit nummer. De tweede opgave zal geplaatst wor den in ons nummer van Woensdag 21 December a.s. De laatste, grootste etappe zal dan plagts vinden in ons grote Kerstnummer van Zaterdag 24 December a.s. Voor nadere bijzonderheden ver wijzen wij naar de toelichting en het wedstrijdreglement dat elders in dit blad wordt afgedrukt. Wij vertrouwen, dat wij er opnieuw in geslaagd zijn, een Kerstprijsvraag te construeren die zoals in bet verleden, bij onze lezers in de smaak zal vallen. Voor de lezers die, de raad opvolgend welke wij in de eerste aankondiging van onze Kerstprijsvraag 1955 reeds gaven, ons blad sedert 1 December j.l. met speciale aandacht hebben gelezen, zijn de problemen welke wij in onze prijsvraag aan de orde stellen, zeker niet onoplosbaar. Wij wensen U prettige puzzle-uren en.... als het kan: een onzer vele prijzen! DE PRIJSVRAAG-REDACTIE nemen, zijn tijdens deze vergadering de bovenbedoelde voorstellen door de Neder landse delegatie aanvaard. Van Nederlandse zijde werd dit gister avond laat niet tegengesproken. In een toelichting op dit besluit werd verklaard, dat het tijdens de conferentie van 1954 mogelijk is gebleken een voor beide partijen aanvaardbare oplossing te vinden, die kan worden ondergebracht in één protocol. In principe bestaat van Ne derlandse zijde geen bezwaar tegen een regeling van dezelfde onderwerpen in een of meer nieuwe overeenkomsten, doch dit dient dan te geschieden met dien ver stande, dat wanneer de opheffing van de Unie en de beëindiging van het Unie statuut in een afzonderlijk protocol wordt ondergebracht en daarnaast andere rege lingen worden getroffen voor de overige zaken, aan het eerstbedoelde protocol wel een zodanige overgangsregeling dient te worden verbonden, dat geen hU-.ten ont staan voor de andere zaken. Mr Roem had reeds eerde: verklaard, dat de hieromtrent in Indonesische kring bestaande gedachten gistermiddag monde ling waren voorgelegd aan de Neder landse werkgroep ter zake, doch dat nog nader een schriftelijk voorstel zou wor den ingediend. Gisteravond zou nu tijdens de ministeriële bespreking zijn bepaald dat vandaag eventueel een nieuwe bijeen komst van de politieke werkgroep zou plaatsvinden, waarop dan wellicht dit Indonesische voorstel op schrift zal wor den ingediend.- t„ u n o - Dinsdag zal minister Zijlstra opnieuw In Hotel Des Bergues werd gister- naar Genève komen van de delegaties werd het 5 uur eer de eerste bijeenkomst werd gehouden en wel van de politieke werkgroep. Deze vergadering duurde ongeveer een uur. Van Nederlandse zijde waren aan wezig mr Blom, mr Eijssen en mr Van Paiihuys; van Indonesische zijde mr Roem mr Subardjo, mr Supomo, mr Mukarta en mr Nugroho. Tijdens deze vergadering zijn voor de eerste keer enige Indonesische voorstellen ter tafel gebracht ter uitwer king van de agenda van de conferentie. Deze voorstellen hadden tot doel zowel de opheffing van de Nederlands—Indone sische Unie als de vervanging van de financieel-economische overeenkomsten in afzonderlijke accoorden vast te leggen Zulks in tegenstelling derhalve met het geen verleden jaar bij de Uniebesprekin gen in Den Haag is geschied. avond een informele bijeenkomst op mi nisterieel niveau gehouden. Zij werd bij gewoond door de ministers Luns, V. d. Kieft, Zijlstra en Donker alsmede door mr Blom, terwijl van Indonesische zijde aanwezig waren minister Anak Agung, mr Roem en mr Utoyo Ramelan. Naar wjj van Indonesische zijde ver voor financieel- economische besprekingen. Minister Van de Kieft zal hierbij niet aanwezig zijn m verband met de behandeling van de be groting van Financiën in de Eerste Ka mer, terwij] minister Luns Woensdag in de Tweede Kamer moet zijn bij het debat over de begroting van Buitenlandse Za ken. (Van onze weerkundige medewerker) Met een temperatuur van 12 gr. C, aan de Noordzeekust gemeten heeft de warm- tegolf gisteren zijn hoogtepunt bereikt. Zuid-Westelijke winden blazen weliswaar nog zachte lucht over ons land, maar er zijn aanwijzingen, dat boven Schotland en de Noordzee koudere lucht met meer Noordelijke winden komende nacht het Noor den van ons land zullen bereiken. Wanneer het koufront ons land binnendringt kan daarbij tijdelijk wat regen vallen, maar ook zijn tijdens het weekeinde zonnige perioden te verwachten. Zondag zal de koudere lucht langzaam naar het Zuiden bewegen, hetgeen een daling van de temperatuur tot gevolg zal hebben. In de Noordelijke provincies zal het Zondag kouder zijn dan in de Zuidelijke provincies, waar de zachte lucht zich mogelijk tot Zondagavond nog kan handhaven. In Scan dinavië kwam ook in de afgelopen nacht weer strenge vorst voor, terwijl zowel in Zweden als in het Noorden van Denemarken vrij veel sneeuw viel. Vorst van enige betekenis verwachten wij echter de eerstkomende dagen in ons land nog niet. (Telefonisch van onze correspondent) r» n N ïii BONN, Vrijdagavond. ~Zf.lt i™' die zich in de afgelopen maanden hebben beijverd thans een Ned i" 7°* 'V? H' Breda opgesloten Duitsers, hebben leiden (fat d! gekreSen' die er h«Pelijk toe zal leiden, dat de ongezonde en voor de wederzijdse verstandhouding schadelijke actie zal verstommen. De Nederlandse ambassade in Bonn. door sommigen wat voorbarig aangeduid als de schuldige aan bet uit blijven van een ferm antwoord, heeft thans de gelegenheid gekregen het zwflgen te verbreken. Zij heeft de Duitse pers een uitvoerige uit eenzetting ter hand gesteld, in de hoop „de meningsvorming en even tueel de berichtgeving over het vraagstuk der zg. Bredase gevangenen gemakkelijker te maken Dit stuk rekent op kordate wijze af met de argumenten, die het Duitse Ver bond van Gerepatrieerden graag in de mond neemt. Het roept enkele dingen in de soms slecht functionnerende Duitse herinnering o-p. die de veelal gecolpor teerde opvatting moeten weerleggen als zou het hier uitsluitend gaan om vonnis sen die uij gevoelens van haat en wraak zouden zijn voortgekomen. Zo wordt her- mnerd aan de tienduizenden Duitse kin deren. die sedert 1945 in Nederland gastvrij werden ontvangen, aan de in Nederland gehouden inzamelingen voor behoeftige Duitsers, aan de stimulans, die van Ne derland is uitgegaan voor de internatio nale oplossing van het vraagstuk der vluchtelingen en tenslotte ook aan de medewerking, die Nederland heeft ver leend aan het herstel van de Duitse sou- vereiniteit- Dit alles zou volgens het stuk de Duit sers wel kunnen duidelijk maken, dat hier geen haat en wraak tegenover het Duitse volk in het spel zijn, „ook al is men in Nederland nog geenszins verge ten. dat tijdens de Duitse bezetting meer dan loO.OOO medeburgers onder schending van alle wetten van humaniteit en oor- logs- en volkenrecht zijn vermoord" De Duitsers worden aangemaand er van af te zien de betrokkenen als schuldeloze krijgsgevangenen te beschouwen en hen als rechtens veroordeelde misdadigers te zien „De Duitsers, die in de gevangenis te Breda verblijven zijn geen krijgsgevange nen, maar misdadigers. Uitgezonderd drie hunner zijn deze personen geen leden van de Duitse „Wehrmacht" geweest, doch le den van verscheidene nationaal-socialis- tische bezettingsinstanties". De gevangenen, aldus de verklaring, hebben allen zeer zware misdrijven ge pleegd: sluipmoord, het willekeurig dood schieten van mensen, executies zonder voorafgaande berechting, moord bij wijze van weerwraak en mishandelingen .Wie over deze gevangenen spreekt als over martelaren, doet de werkelijke krijgsge vangenen grof onrecht". De publicatie omvat ook een uittreksel uit het zondenregister der betrokken lie den. dat er hopelijk toe zal bijdragen de in een deel der Duitse pers aangeslagen toon ietwat te matigen, Russische spiegel De Duitse campagne waartegen de Ne derlandse ambassade thans openlijk te velde is getrokken, is versterkt sedert uit Rusland de grote transporten van ver oordeelde Duitsers terugkeren Duitse or ganen. met name een zekere boulevard pers en de organen der oud-strijdersor ganisaties, hebben zich niet ontzien de Russische houding inzake de veroordeel den aan Nederland ten voorbeeld te stel len, alsof het hier vraagstukken van de zelfde orde gold. Zelfs het duidelijke feit, dat dc Russen de kwestie der gevan genen als politiek chantagemiddel heb ben gebruikt, heeft sommige Duitsers er niet van weerhouden de eigen bondgeno ten te verzoeken zich aan Moskou te spiegelen Een dergelijke mentaliteit ver langde inderdaad een kloeke terechtwij- Jh® mogelijk nog kan voorkomen. Gistermiddag om vijf uur werd op de Oldenzaalsestraat te Hengelo de 46-jarige fietser H. A. uit Hasselo (gem Weerselo) gegrepen door een auto. bestuurd door de 45-jarige G. de V. uit Oldenzaal. De wiel rijder werd op slag gedood Hij was ge huwd en vader van twee jonge kinderen. De 36-jarige motorrijder M. B. uit Hengelo kwam gisteravond om ongeveer zes uur in de gemeente Borne in Botsing met de bromfietser J. R. uit Manderveen, die plotseling de voorrangsweg wilde oversteken De motorrijder werd zwaar gewond naar het ziekenhuis te Hengelo overgebracht: voor zijn leven wordt ge vreesd. Kadio-Saarbruecken heeft gisteravond gemeld, dat de redactie van het partij- onjaan van de G.D.D. van Saarland, „Neueste Nachrichten", haar heeft mede gedeeld, dat heden onderstaande bood schap van d;e Westduitse bondskanselier, dr Adenauer, in het blad zal worden ge publiceerd. „Voor de verkiezingen voor het Saar- landse parlement wens ik, dat de Chris ten-Democratische Unie van het Saar land de concentratie van al die christe lijke krachten in het Saarland wordt, die tot dusver niet tot deze partij behoorden. Deze concentratie is noodzakelijk om het Saarprobleem te brengen tot een goede oplossing uit Duits, Europees en Christe lijk oogpunt" Deze verklaring heeft sensatie gewekt in het Saarland, Waar men haar beschouwt als een grote steun voor de pro-Duitse C.D.U -Saarland en als een klap voor de Christelijke Volkspartij van Hoffmann. Zoals bekend vinden morgen de verkie zingen plaats. Vrijdag is de behandeling van de zaak- Jungschlager in Djakarta hervat. De verdedigster, mevrouw Bouman, deelde de rechter mede, dat tenzij er op-! onthoud in de scheepsverbinding op- treedt, de getuigen uit Nederland op 5 Januari in Indonesië kunnen worden verwacht. Rechter Maengkom bepaalde dat zij op 15 en 16 Januari zullen worden gehoord. Twee stuurlieden van de K.P.M., H. P. M. Stegerda en J. A Haringsma werden gisteren als getuigen décharge gehoord. Zij zeiden dat zij verdachte nooit op hun schepen of zelfs maar te Prtok hadden gezien. Ais zij al- wapens vervoerd had den waren dit wapens voor de T. N. I. geweest Getuige Sanusi vertelde, dat hij uit het K N.I.L. was gevlucht en tussen de on derneming Dramaga en Salakberg in de grotten twee auto's en twee pantser wagens had ontdekt. Eén ervan behoorde aan Jungschlager. Deze laatste zet ech- ter:.da( hiï nooit een eigen auto had maar j„. j vwiAuuicii, ier, aat nn no de actie tmShr^r JB.re<3anaars gevoer- altijd in een auto van de K.P.M met J u kringen dan de snel I chauffeur reed vergetende bonzen der oud-strijders-or- gamsaties zou uitgroeien. Journalistiek Kif Daj gevaar bestond sedert wijdver breide boulevardblaadjes van laag allooi omwille der sensatie op de liederlijkste wyze munt uit deze zaak willen slaan. Misschien is het nog niet te iaat om de invloed van dat journalistieke gif op de mening der grote massa tegen te gaan. In elk geval kan men met een zekere mate van voldoening constateren, dat de ern stig te nemen Duitse bladen niet aan de actie hebben deelgenomen en dat van offi ciële Duitse zijde steeds een duidelijke r-eserve ten aanzien van de actie voor een gratieverlening is getoond. Kennelijk stelt het officiële Bonn zich op het stand punt, dat de grote massa der Bredanaars zijn lot dubbel verdiend heeft, terwij] de actie in Duitsland de Nederlanders slechts minder gunstig kan stemmen ten aanzien van een mogelijke gratie voor de minst zware gevallen. Men moet in elk geval hopen, dat het Nederlandse schriftstuk een late invloed ten goede zal uitoefenen, opdat niet de lamlendige zaak der Bredanaars een haar onwaardige invloed op de verstand houding tussen Nederland en Duitsland zal blyven doen gelden. Mevrouw Bouman merkte op, dat deze getuige nooit eerder verdachte's naam noemde Sanusi zei dat hij bang is voor benden, .die me nog steeds tn de gaten houden". Afgelopen Zondag werd zijn huis aan de stadsrand van Bandung ge legen leeggeroofd. ..Was ik daar geweest, dan hadden ze mij beslist gedood" zei Sanusi. De volgende zitting zal 22 December worden gehouden. onLra a\?"\ene vergadering van de Ver enigde Naties heeft Vrijdag eenstemmig en zondr debat de resolutie van de poli- eke commissie goedgekeurd waarin de hoop wordt uitgesproken, dat de huidige onderhandelingen over West-Nieuw-Gui- uea tussen Nederland en Indonesië bevre- Igende resultaten zullen opleveren. DeJ'e|olJltie bad de instemming zowel van Nederland als van Indonesië.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1