lijnen in de politiek K.V.P.-J ongeren organiseerden 'n „Cocktailparty'' Nieuwe banden tussen Moskou en Afghanistan KERSTBOMEN Verbetering in arbeidsvoor waarden voor zeevarenden 11 ONZE KAMPIOENEN Variërend oordeel over de ontspanning in de laatste maanden Wj HOOGSTRAAT 1 TELEFOON 69944 Tsjech sprong overboord IJ muiden Nieuwe terreur op Cyprus Zuidkoreaanse commu nist ter dood ver oordeeld Jeugd en Staatsburgerschap De verkiezingen in Indonesië Geen missieverbod in India Marokkaans best uur s- stelsel gereorganiseerd Soekarno naar Tjililitan Economische hulp aangeboden, neutraliteits- pact verlengd Dulles confereerde met Europese collegae Peronistisch complot DEMONSTRATIE VOOR SLECHTHORENDEN D. DIJKSHOORN, Opticien MAANDAG 19 DECEMBER 1955 NSC PAGINA 8 Vluchtelingenleed Verstekeling werd heen en weer gevoerd over de oceaan In Noord-Korea LEVENDIGE, AANGENAME EN LEERZAME ONTMOETING Persoonlijke verantwoording Gevaar? Zichzelf zijn Zeven personen gearresteerd „DE SCHELDE" TOT MEDIO 1960 VAN WERK VOORZIEN Grote investeringen voor modernisering en uitbreiding Eurotom troef! Maximum-tarief beurtvaart 1 Januari omhoog MARKTBERICHTEN 25.25 V 42.25 MERCEDES 38.75 OLMA 46.- PONTIAC 49.s0 PHENIX 75.- ZENITH 145.- OMEGA 145.- 39.75 24.50 s Avonds 9 uur GEOPEND lot HOOGST Sn t te BLOEMISTERIJ „DE VALK" Inderdaad 'f WEL op bijzonder frappante wijze is in de laatste maanden tot uiting gekomen op hoeveel verschillende manieren een .ontspanning" in de ver houding tussen de beide w°reldblocs kan worden gewaardeerd. Tn de uitspraken die voor en na door leidende staplieden werden gedaan en die mitsdien de toon aangaven voor de commentaren in de wereldpers is een hele scala van waarderingen te ontdekken, variërend van een biina onbedwingbaar optimisme tot een ternauwernood gemaskeerd pessi misme. Zo heette het in de perode. die ligt tussen West-Duitsland's intrede in de NATO en de Grote Vier-conferentie van Juli 1.1 dat het aan de eenheid en aan de defensie-insnannlngen van het vrije Westen te danken was. dat de Soviets zich handelbaar toonden en tot. praten bereid. Ontspanning" werd in die dagen in het Westen unaniem gewaardeerd als een positiefs iets. en. wat meer is als iets wat op niet ai te lange termijn ver wezenlijkbaar scheen De weken onmid dellijk voor en na de Grote Vier-confe rentie waren onmiskenbaar weken van een optimisme, waarvan geen mens ge heel is vriiaebleven. Heel wat prominente staatslieden en iournalisten zullen lateT nog wel eens met gemengde gevoelens hebben teruggedacht aan bepaalde uit spraken. die zij in die periode hebben gelanceerd. Erg lang duurde de feestroes overigens niet. De ijver waarmede de Sovjet-vos de ontspanning bleef preken, wekte de passende achterdocht weer spoedig op en weldra werd het duideliik dat ook de „ontspanning" ziin negatieve kanten heeft. Men constateerde, dat een aantal landen, waarnndpr zelfs NATO-leden heel wat minder bestand bleken tegen de glim- lachies dan tegen de barse dreigementen van de heren uit het Kremlin, en met hernieuwe belangstelling las men de woorden van Manouilski. de nrooaganda- apostel van zowel Lenin als Stalin: .Een gevecht op leven en dood tussen het communisme en het kapitalisme is onver mijdelijk. On het ogenblik kunnen wij nog niet tn het offensief gaan. Laat ons dus twintig dertig jaar wachten. Om te overwinnen moeten wij onverwacht han delen Wïi moeten de bourgeoisie in slaap sussen. Om dit doel te bereiken rullen wij de machtigste vredesbeweging stich ten. die men zich maar denken kan. Wij zullen serieuse concessies doen en een verbazingwekkend» geest van verzoening iegens de kapitalistische landen aan de dag leggen. De domme en decadente bourgeoislanden zullen verheugd de eerste de beste gelegenheid aangrijpen om vriendschapshanden met ons aan te_ kno pen. maar dén. op het moment dat zij zich het veiligst gevoelen, dan zullen wij hen met ijzeren vuist verpletteren". MAAR zelfs de niet mis te verstane taal van deze Sovjetprofeet kan toch niet alle vragen oplossen. De wapenleveranties aan Egypte. Molotofs intrans'eente houding op de tweede Ge- Zondagmiddag om 2 uur is In IJmui- den aangekomen het Nederlandse m.s. „Amstelland" op doorreis naar Amster dam. Voor de pier van ÏJmuiden sprong een verstekeling overhoord, de 27-jarige Pavl Thomaesovics, geboren in Gbil na- bjj Bratislava. De man bleek een politie ke vluchteling te zijn uit Tsjech o-Slosva- kije, die via Duitsland naar het Vreem delingenlegioen is gegaan, daar na een 2-jarige diensttijd droste, terugkwam in Duitsland en enige tijd terug met de „Amstelland" uit Hamburg in Argenti nië trachtte te komen. In Argentinië is hti van boord gehaald, enige maanden opgesloten geweest en werd op de „Amstelland" teruggebracht. Terug in Duitsland werd de man gear resteerd en daar men blijkbaar niet wist wat men met hem moest doen. is hij weer op de „Amstelland" gezet met be stemming Argentinië. Uit vrees voor wat hem stond te wachten is hij bij ÏJmuiden overhoord gesprongen. Na geruime tijd in het ijskoude water te hebben gezwom men (hij had voor alle zekerheid een zwemvest aangetrokken), 'is de Tsjech tussen de pieren opeenikt door de Kat- wflkse logger K.W. 135 die hem aan de wal heeft gebracht. Totaal verkleumd is de man naar het Antonius-ziekenhuis in ÏJmuiden overgebracht. Zijn toestand op het neenblik is ernstig. In een nieuwe golf van ongeregeld heden zijn gisteren op Cyprus vijftien Britse militairen en vijf burgers gewond Terroristen wierpen een drietal handera- naten in een bar ir de omgeving van Ni cosia. Daarbij werden een tiental ge wond In een café in het centrum van Nicosia werden een drietal Britse officie ren aangevallen en in Famagusta werden twee Britse officieren in de rug gesehoten. Aartsbisschop Makarios. de leider van ENOSTS, de beweging, die ijvert voor aansluiting van Cyprus bij Griekenland, zond een scherp protest naar de Britse gouverneur van het eiland, veldmaar schalk Sir John Harding, naar aanleiding van het feit. dat ordetroepen traangas had den gebruikt en een charge hadden uit gevoerd bij de begrafenis van Charalam- bos Mouskos, een neef van de aartsbis schop, die door een Brits officier was neergeschoten nadat hij (Mouskos) enkele dagen tevorep had deelgenomen aan het vermoorden van een Brits militair. Sir John verwierp het protest van de aartsbisschop, verklarend, dat de betogers de instructies van de politie hadden overtreden Een openbare processie voor de begrafenis van Mouskos was n.l. ver boden. Mouskos stond bekend als „terro rist no. 3" op Cyprus "eefse conferentie en vervolgens de hef tige aanvallen, die de kameraden Kroesitsief pn rtpo^anin zich tiidens hun kwade-wil-rei= dcc- Azië hebben geper mitteerd, dit alles valt niet te riïmer met de theorie dat de Soviets besloten zouden hebben om voortaan het Westen met. een nerfide glimlachcampagne te gaan ondermijnen. Eens te meer blijkt hier hoe weinig stabiel de lijn is. die de Soviet-nolitiek volgt. Met uitzondering van Molotof schiinen de Soviet-heren het nog steeds niet met zieh 7elf eens te kunnen worden omtrent het naaste doel. dat zij wensen na te streven, en de middelen, d'e daar toe gebruikt dienen te worden. Het zou best we( e°na kunnen ziin. dat de zitting van de Opperste Sovjet, die voor deze "topV bijeengeroepen is, verrassingen op levert Men hegint inddtdaad de indruk te krij gen. dat men aan gene zijde van het üzeren gordiin niet minder in de maag zit als hier met de vraag welke houding moet "'orden aangenomen tegenover de nieuwe situatie, die op het ogenblik in de wereld geschapen is. nu oorio" (of dre'gina met oorlog) in dit tiidvak va- A- en H-wapens als politieke factor begint te devalueren Er bestaat niet meer zoiets als een „pro bleem van de coëxistentie" de „coëxisten tie" tussen de vriie wereld en het Sovjet- blnc is een feit geworden. Daarmede is een periode van lang wachten en veel geduld geopend. Alles bii elkaar genomen schijnt er voorlopig niet veel aanl"iding om sensationele verande ringen in het globale politieke wereld- ts te verwachten. Het is niet waarschijnlijk, al heeft het daar soms de schijn van dat de beide wereldmachten een economische strijd om invloed in de neutrale landen te ver werven. zullen ontketenen. Het Westen heeft niet alles van een „economisch of fensief" te verwachten. Dat is duidelijk genoeg gebleken in Europa, waar geen Marshall-hulp kon verhinderen, dat in Frankrijk en Italië een massaal aantal mensen communist werd. De Soviets heb ben nog minder van een economische wed ijver met de vrije wereld te verwachten De Sovjet-Unie is niet tn staat tegen de gezamenlijke Westelijke mogendheden op te bieden en massale hulp te verlenen aan de onderontwikkelde gebieden in Azië en Afrika. De voormalige secretaris van de com munistische partij in Zuid-Korea, Pak Hen En, is door een speciaal Noordkore- aans tribunaal wegens verraad ter dood veroordeeld Volgens het Noordkoreaan- se persbureau dat de beslissing van het tribunaal bekend maakte, had Pak Hen En gewerkt voor de Amerikaanse gene raal John Hodge. de voormalige Ameri kaanse commandant in Zuid Korea en later voor een zekere Nobel, die politiek adviseur van de ambassade van de V.S. in Seoel zou zijn. In 1946 zou Pak Hen En op bevel van Hodge naar Noord-Korea zijn gegaan-en Amerikaanse spionnen benoemd hebben in leidende functies in regering en par- tij. Tevoren zou het zijn taak geweest zijn de oprichting van een patriottische en democratische regering in Zuid-Korea tegen te werken. De cocktail, welke de leden van de Jon gerenorganisatie in de K.V.P. uit Dor drecht en Rotterdam zich gistermiddag hadden bereid In de zaal van het Donf- stommeninstltnut aan de „Ammanstraat te Rottordam, zal geen van de deelnemers vandaag een kater bezorgd hebben. Hef was in het algemeen licht verteerbaar al stond er op het programma dat Zijne Ex cellente Staatssecretaris dr G. Veldkamp een voordracht zou houden over: Jeugd en staatsburgerschap en. niet officieel op het programma dat de voorzitter der K.V.P. mr H. W. vao Doorn een kort woordje tot de jongeren zou richten. Om het niet tot een te woordenriike middag en avond te maken, had men be slag kunnen leegen op een paar films o.a de rolprent „Het land zegt neen". oveT de Belgische schoolstriid en het uitsteken de filmpje van Kees Stip „De Staten Ge neraal. Iets nieuws was het, dat de gehele bij eenkomst onder leiding stond van twee voorzitters. De heren Pierre Huilmand (Rotterdam) en Henk Metaal, solidair en eensgezind, hanteerden om de beurt de voorzittershamer. Sprekend over Jeugd en Staatsburger schap, kwam staatssecretaris Veldkamp tot de vooronderstelling dat bij dit laat ste begrip „mondig" aanwezig geacht moest worden. Immers in onze parlemen taire democratie zijn wij lid van een po litieke gemeenschap en moeten wij de actieve bereidheid hebben ons in te zet ten tot gemeenschapsdienst en de poli tieke belangstelling voor de dingen die ge- zameniük moeten worden gedaan. Met de potentiële kracht van de jeugd die over het algemeen bereid ls elk nieuw begin te steunen, zal in deze huidige over- gangstiid van liberale naar een planmatige maatschappij, rekening gehouden moeten worden. Of de democratie haar strijdbaar heid zal behouden, hangt af van de kracht die bij de jeugd aanwezig zal zijn. In de opdracht, welke onze Koningin onlangs aan de ieugd gaf. lag de nadruk op de persoonlijke verantwoordelijkheid. Dit is de kern van de zaak. Bii velen fs deze ver- antwoordeliikheid op de achtergrond ge raakt. Dit feit is echter, volgens de spre ker, niet onverbrekelijk verbonden met onze samenleving, al heeft deze dan ook een massaal karakter en dreigt er nivel lering op vele terreinen. tête, vorming voor het actieve leven zullen aan de democratie als persoonlijke levens houding rijpheid geven. En met de belang stelling. de verdraagzaamheid en verant woordelijkheid wordt de democratie alleen maar gediend. Mr Van Doorn sprak aan het slot van de middagzitting over de betekenis van de jongerenorganisatie en vroeg zich af of men op de .juiste weg was. Het gevaar is niet denkbeeldig dat deze organisatie te weinie eontact heeft met de tonee arh-i ders. Het is Cen van de grote waarden van de KVP, dat zii alle ero»nerinven uit onze samenleving verenigt. Dit za! ook zo moe ten zjjn bii de JO. in de KVP Deze zit ting werd bijgewoond door de Rotterdam se en Dordtse Kring-voorzitters. Het cultuur-pessimisme, dat hierdoor ontstaat is niet juist. De snelle ontwikke ling zal tot rust komen en ook de jonge mens zal moeten leren, opnieuw, in een veranderde wereid zichzelf te zijn Naar mate de mens dithter bij de politiek betrokken is, wij zien dit bij de plaat selijke politiek leeft de belangstelling ervoor op. Kernvorming, instituten varv de jeugd zelf, herstel van het „tête a De eerste, zeer onvolledige cijfers van de resultaten van de verkiezingen voor de Constituante zijn binnengekomen. U.' drie plaatsen op Midden-Java blijkt, dat een groot aantal stemmen is uitgebrach op de P.K.I.. niet de P.N I ais goede tweede en de Nahdatul Ulama op de der de en de Masjumi op de vierde plaats In Makassar overweegt men een her stemming, omdat gebleken is dat velen de oproerbrieven niet ontvingen. In Surabaja en omgeving zijn 7 perso nen gearresteerd wegens het overtreden van de kieswet. Sommigen gebruikten valse oproepen, of die van anderen. Tws" nersonen toonden op opvallende wij?-" lucifersdoosjes met communistische em blemen. Met vrijwel algemene stemmen heeft de Tweede Kamer van het Indiase parlement het wetsvoorstel, dat alle missie, en zen dingswerk beoogde te verbieden, verwor pen. Het wetsvoorstel werd bij de inlei dende besprekingen sterk afgeraden door premier Nehroe. die de kamerleden erop wees, dat de aanvaarding alleen maar moeilijkheden zou veroorzaken. Hij had slechts lof voor het werk der missionaris sen op sociaal terrein Een officieel on derzoek had aangetoond, dat de sociale instellingen der missionarissen prima functionneren Nehroe veroordeelde ten slotte scherp het anti-katholieke voorval in de staat Bihar, waar een parochiekerk door Hindoes was overvallen en onthei ligd. Dit is absoluut in strijd met de geest van de Indiase grondwet, aldus Nehroe Als eerste stap naar een administratie ve reorganisatie heeft de nieuwe Marok kaanse regering het land verdeeld in der tien provincies en twee autonome steden die onder leiding komen te staan van gou verneurs. Dertien gouverneurs werden Zaterdag benoemd. Eén van hen is Ben Slimane, die van de voormalige troonraad opdracht kreeg een Marokkaanse regering te vormen. De nieuwbenoemde gouver neurs werden Zaterdag ontvangen door sultan Ben Joessef en door de Franse re sident-generaal van Marokko André Du bois. De voorlichtingsdienst van de Indonesi sche luchtmacht heeft Zaterdagavond per radio bekend gemaakt dat president Soe karno de basis Tjililitan zou bezoeken sn een rede tot de manschappen zou rich ten naar aanleiding van het incident op het vliegveld, toen een aantal soldaten de gerehabiliteerde vice-commodore Sujono beletten de eed af te leggen. Uit kringen van luichtmacht-officieren, die een neutraal standpunt innemen, wordt vernomen, dat deze het '.ciden' betreuren omdat de discipline werd aan getast in tegenwoordigheid van publiek en buitenlandse gasten Het gebeurde zou wanneer men geen tegenmaatregelen zou nemen, schadelijk kunnen zijn vcvor de rechtsgronden van de staat, zo meen de men in deze kringen. In September van dit jaar was in ons land 579.000 bruto registerton aan scheepsruimte in aanbouw, waarmede Nederland de derde plaats innam op de wereldranglijst van scheepsbouwende na ties. De capaciteit van de Nederlandse scheepsbouw is zo groot, dat ongeveer 50 procent van de productie geëxporteerd moet worden. Door gebrek aan arbeidskrachten ver keert de Nederlandse scheepsbouw op het ogenblik in cen minder gunstige positie wat betreft de levertijden, zodat voor aanstaande Nederlandse reders opdrach ten in het buitenland plaatsen. Dit werd meegedeeld door de heer J. W. Hupkes, directeur van de Koninklijke Maatschappij „De Schelde", Vrijdag, tij dens de traditionele, jaarlijkse huldiging van de jubilarissen 122 in getal dit maal te Vlissingen. De heer Hupkes zei. dat bij de export de credietverlening een belangrijke rol speelt, en hij hoopte dat ook in de toe komst credietfaciliteiten in ruime mate aanwezig zullen blijven Hij betreurde het dat jaarlijks nog een groot aantal metaal arbeiders emigreert. In 1954 was dat aan tal 3335 of 15 pet van het geraamde tekort aan arbeidskrachten. Afgeleverd werden dit jaar twee onder- zeebootjagers, drie turbinetankschepen, een aantal Schelde-Sulzer dieselmotoren, zeven grote landketelinstallaties en tal van andere producten. De orderportefeuille werd uitgebreid met II motorvrachtschepen en 4 tanksche pen. zodat de werf tot medio I960 van werk is voorzien. De goede bedrijfsbezet ting schept de mogelijkheid om de nodi ge voorzieningen en moderniseringen op wat langere termijn te bezien In principe werden besluiten genomen, die de inves tering van vele millioenen guldens in de komende jaren noodzakelijk maken. De scheepsbouw zal verder gemoderni seerd worden o.a. door aanschaf van twee grote hellingkranen, vergroting van de bouwhellingen en de lasloodsen Het ma chinepark van de machinefabriek zal verder worden vernieuwd hetgeen teza men meer dan twee millioen gulden kost. De tandwielfabriek wordt gemoderni seerd evenals de gieterij. In de toekomst zal men in grotere mate aandacht beste den aan scheepsreparaties in verband waarmee de verdere ontwikkeling van de Vlissingse haven met belangstelling wordt gade geslagen. Rusland zal aan Afghanistan een cre- diet op lange termijn van 100 millioen dollar verstrekken, aldus is gisteravond bekend gemaakt in een gezamenlijk Rus sischAfghaans communiqué, dat in Ka boel werd gepubliceerd. In het communiqué wordt voorts be kend gemaakt, dat Rusland aan Af ghanistan technische hulp zal verlenen. „Beide regeringen hebben met be vrediging kennis genomen van de steeds nauwere economische- en handelsbetrek kingen tussen de twee landen, gebaseerd op wederzijds voordeel. Tegelijkertijd zijn zij eenstemmig tot de conclusie ge komen dat deze in het belang van belde landen moeten worden versterkt" aldus het communiqué. Verder meldt Tass de ondertekening van een protocol waarin het verdrag va" neutraliteit en wederzijdse nonagressie dat op 24 Juni 1931 tussen Rusland en Afghanistan werd gesloten met tien jaar wordt verlengd. Na afloop van de genoemde periode van tien iaar zal het verdrag ieder jaai automatisch worden vernieuwd, met dien verstande dat het door één van beide Partijen met een opzegtermijn van zes maanden buiten werking kan worden ge steld. Intussen heeft maarschalk Boelganin te Kaboel bekend gemaakt, dat de Af ghaanse regering van de Soviet-Unie een aantal gezichtspunten betreffende we reldproblemen en de oplossing van han gende internationale problèmen delen; zo reide Boelganin. De Soviet-nremier heeft het voorts Voordat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. John Foster Dulles, Zaterdag na afloop van de NATO-eonfe- rentie weer naar Amerika vlnoe, heeft hii besprekingen gevoerd met ziin Franse, Dnitse en Belgische collegae, alsmede met Jean Monnet. de vocrmalige president van de Hoge Autoriteit van de Kolen- en Staal-Oemeenschap over de plannen tot oprichting van een Europese atoomge meenschap. Tegenover Monnet verklaarde Dulles, dat Amerika bereid is technische en we tenschappelijke assistentie te verlener voor de op te richten atoomgemeens-hap ofschoon dit een wijziging in Amerika'? wetgeving noodzakelijk maakt. Met Pinav besprak Dulles de kwesties va- het Mid den-Oosten en Zuid-Oost Azië. Pinay lichtte Dulles in over de gesprekken die hij. Pinay. gehad heeft met Mosje Sjarett de Tsraëiische minister van buitenlandse zaken en de ambassadeurs van de Ara bische staten. De Amerikaanse en Franse minister zouden ook nog gesnroken hebben over de toestand In West Europa Met Spaak en Von Brentano zou Dulles eveneens ge sproken hebben over de In oprichting zijnde Europese atoomgemeenschap. nodig geoordeeld, openlijk de zijde van de Afghaanse regering te kiezen in het conflict over Pachtoenistan dat tussen Afghanistan en Pakistan bestaat. Zoals men zich herinnert nam Boelganin en keje dagen eerder stelling tegen Pakistan in het India'sPakistaanse conflict over Kasjmir. Boelganin heeft namens de Sovjet- Unie vijftien autobussen en een volledige inrichting voor een zlekenhnis met 10" bedden aangeboden aan de burgemeester van Kaboel. Boelganin verzocht de bur gemeester het geschenk te aanvaarden „als teken van de toenemende vriend schap tussen Afghanistan en de Sovjet- Unie". Inmiddels heeft de Afghanistaanse mi nister van buitenlandse zaken, Sardar Nairn Chan, gisteren verklaard, dat dooi het bezoek van Boelganin en Kroesjtsjef geen wijziging komt in de neutraliteits politiek van Afghanistan. Hij zeide tot journalisten, dat met de Russische gasten in grote lijnen is ge sproken over economische hulp. Hij wilde geen commentaar geven op mogelijke onderhandelingen over een wapenaan koop. Minister Algera js voornemens, het maximum-tarief van de beurtvaart met ingang van 1 Januari 1956 met 12% pet te verhogen, zulks om te voorkomen, dat een tak van vervoer die een reële functie in het economisch leven vervult, blijvend met ernsuge verliezen zou werken. ROOTTERDAM. Maandag 19 December Aan voer 2305 dieren waaronder 1625°vX k£len en ossen en MO varkens Prijzen: vette koeien le kwaliteit 2.703.00, 2e kwaliteit 2 502 70 3e kwaliteit 2JHP-2 50; varkens, levend^ew resp. 1.84, 1.82, l.oü. Vette koeien: aanvoer: groot; handel: kalm- prijzen: prijzen van vorige week bleven nog gehandhaafd. Enkele prima s boven notering. Varkens (levend gew.) resp Iets meer; vlot; prilshoudend. Enkele prima s boven notering. UTRECHT, 17 December. Veemarkt. Aanvoer 3564 dieren, nl. 740 runderen, waaronder 7% tbc-vrij, 49 vette kalveren, 65 graskalveren, waaronder 65 tbc-vrij, 368 nuchtere kalveren, 1041 schapen. 291 varkens boven 1000 kg, 322 varkens beneden 100 kg, 644 biggen, 36 bokken en geiten. Prijzen: melk- en kalfkoelen f 1075 tot f 750, kalfvaarzen f 875 tot f 650, vette koelen f 540 tot f 380, vare koeien f 780 tot f 525. stieren f 600 tot f 400, vette kalveren f 390 tot f 240. graskalveren f 375 tot f 250, nuchtere kalveren f 62 tot f 48, schapen f 135 tot f 85, lammeren f 120 tot f 75. varkens boven 100 kg f 300 tot f 250, varkens beneden 100 kg f 110 tot f 60, biggen f 52 tot f 35. bokken en geiten f 50 tot f 10. UTRECHT, 19 Dec, Paardenmarkt. Aanvoer 534 stuks. Prijzen: luxe paarden f 800—1050, werkpaarden f 800—1000, oude paarden f 500— 850. paarden drie jaar f 650875, paarden twee laar f 500—725, hitten f 525—650, veulens t 300 —425, slachtpaai den f 1.601.85, slachtpaarden Jong f 2.002.20 oer kg. gesl. gew. Handel flauw. 's-HERTOGENBOSCH, 17 Dec. Pluimvee- markt. Aangevoerd 37.000 stuks. Prijzen: kip pen (witte) 2.15—2.20. kippen (rode) 2.10—2.15 kippen (zwarte) 2.05—2.10, alles per kg, lev. gew.; oude hanen 3.25—4.25 p. st.; tamme ko- nl™en 2-20^2 40 Per kg. lev. gew.; hazen 5.75— 9.00 per stuk. Jonge kalkoenen 2.85—3.00 per kg. lev. gew. V/egens het verge vorderde seizoen verkopen wij onze ruim ge- «orteerde voorraad uit. De modern ste Mantels, Cocktail-Zijde en Wevenit Japonnen, Regenmantels, Rokken, Blousen en Kinderkleding met kortingen tussen de 10 en 30°/0 Deze moderne Cocktail Japon, het laatste snufje van dit seizoen in zeer mooie brocelet- rijde Maten 36-46. Werkelijke waarde f. 29.75. Nu met 1 5°/0 korting Slechts In Argentinië De Argentijnse politie heeft medege deeld dat een samenzwering tegen de re gering van generaal Aramburu is ont dekt ^Ongeveer 500 personen zijn gear resteerd. De meesten hunner werden ge- arresteerd op een landgoed bij La Plata j hoofdstad van de provincie Buenos Aires. waar zij een vergadering hielden Een der gearresteerden is generaal j Eerrazano. di eals bevelhebber van een infanterieregiment Peron tot het einde toe gesteund heeft. De Peronisten zijn onrustig sinds de regering krachtig tegen hen optreedt en is overgegaan tot arrestaties en onteige ning. De belangstelling is zo groot, dat op DINSDAG 20 DECEMBER van 10 tot 6 uur wederom de deskundige van de ATJDIl'M- fabrleken voor gehoorapparaten in onze zaak aanwezig zal zijn. U kunt profiteren van zijn voorlichting en zonder enige ver plichting de apparaten zelf proberen. De nieuwste eb kleinste transistor-gehoor apparaten. Deze zijn zéér zuinig in het stroomverbruik 'voor 10 ct. per week bent U klaar). >1= De AUDIUM-hoorbril het laatste snufje op het gebied van gehoorapparaten. BELANGRIJK!!! Laat U niet verleiden een hoortoestel te kopgn, voor U een AUDIUM heeft beluisterd. ST. UDUINASTRAAT 1 SCHIEDAM TEJ.. 67647 Het Zuiver wollen dubbele jersey Wevenit japon- nieuwste in model en garnering- 'n a"e modetinten Werkelijke waarde f. 49.75- Hu met 1 5°/0 korting Speciaal in de betere merken brengen wij een uitgebreide collectie o.a. v.a. va. v.a. v.a. v.a. v.a. Moderne Wintermantels reeds vanaf Regenmantels in Popeline. Tweed en Gabardine Japonnen en Deu*-P'eces in Stof, Jerfoy Zijde, reeds vanaf4.95 Meisjeskleding met sterk verlaagde prijzen mooie harde, donkergroene bomen. - Groen - Hulst - Katjes en verder alle KERSTARTIKELEN L. Nieuwstr. 193 - Tel. 66191 ish De Raad van Bestuur voor <3e Zeevaart vertegenwoordigende de verschillende Bonden van Werkgevers in de Koop vaardij en de Contact-Commissie van Organisaties van Werknemers ter Koop- vaardii b»hv>»n ond»—b-,„aoUn»en <r»vnerd over voorstellen tot wijziging van de in rip CAO tIfinr 1- -?»•-> O tv."--4 'C»1 de loon- en arbeidsvoorwaarden, welke onderhandelingen dezer dagen tot over- een.s+emmïnp hebben geleid Het resultaat van deze onderhandelin gen heeft inmiddels de vereiste goed keuring van het College van Rijksbemid- delaars verworven waardoof met ingang van 1 Januari 1956 de C A O voor de koopvaardii enkele niet onbelangrijke wiizi vingen zal ondergaan. Wat de gages betreft, heeft dit resultaat de betekenis, eensdeels van het inhal»n van een achterstand, welke ten opzichte van de lonen voor vergeliikhare groepen werknemers aan de wal kon worden vast gesteld en anderdeels van een denivelle- ring in de gages voor de hogere functies aan boord. In de overige arbeidsvoorwaarden zijn een aantal verbeteringen aangebracht zoals: hogere geldelijke waardering van overwerk: het opnemen van een iaarlijkse vacantiebijslag van 4 pet in de C.A O het uitbreiden van de bestaande ver goeding van de op zee doorgebrachte Zon en feestdagen, terwij] verder overleg tussen werkgevers en werknemers zal plaats vinden omtrent het bevorderen van een zo regelmatig en ongestoord moge lijke verlening van de verloven. Voorlopig kosteloos Bij vonnis der Arrondisse- ments-Rechtbank te Rotter dam van 16 December 1955 is in staat van faillissement ver klaard de Naamloze Vennoot schap Cichorei Verkoopkan toor N.V., Jacob Catslaan 20. Schiedam, met benoeming tot Rechter-Commissarts van de E.A. Heer Mr L. Erades en tot curator van Mr A. F. A. VAN VELZEN. Hè ja, juist met de feest dagen zijn vishapjes, feesthapjes om van te smullen. Pittig, opwek kend en licht verteerbaar. Aan de feestmaaltijd en op alle tijden van de dag is vis een heerlijke af wisseling van ,,'t zoet". Rolmops Zure haring bij een sneetje brood of in slaatjes Schiedam, Tuinlaan 108. BEHOREN TOT DE GOEDKOOPSTE BOODSCHAPPERS TER WERELD.... Garnalen in pasteit/es of croquetten Bokking Malse maatjes op toast Gerookte paling °P toast. Vul duidelijk Uw naam in en zend bon in open enveloppe, waarop 2 cents-postzegel, aan het Voorlichtingsbureau van den Voedingsraad, Afdeling Vis, ÏJmuiden. NAAM: zo uit 't vuistje visconsorven Een extra lekkernijen- voorraad ADRES. PtAATS Het fraaie vouwblad met vele han ige en a lersmakelijkste recepten ligt voor U klaar! U krijgt het GRATIS aangeboden door het Bedrijfschap voor Visserijproducten. B 23 gratis VOUWBLAD VIS BIJ FEESTEN W VISHANDEL NEPTUNUS" iiJ

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 8