Twijfel over opportuniteit der Nederlands- Indonesische besprekingen Kerstmis en Nieuwjaar in de aether Houding van de katholiek in het openbare leven In mijn plaats zou 'm ook het beste gegeven hebben! ■Li "fcütpd 0UM4. 't/Ougnut étyti 'tt éileudc ieten (0B dig) René Mayer naar Washington Teleurstelling over Amerikaanse houding in de Verenigde Naties Gloei lamp jes m tis&mchr Pater Krouwels beantwoordt critiek Toespraak van HM. de Koningin - „1956: en nu DRAADLOOS CONTACT Italië nodigt V.N.- Assemblée uit (fczTtC4~d- ÜP Cmqe'S avonturen In hem eerde ik 't hele corps! P1&GSM& amam» Onassis zal V. S. betalen Besprekingen niet minister Dulles VRIJDAG 23 DECEMBER 1955 PAGINA 5 Zelf bescikkingsrec.il t Trapani Sicilië T okio Sevenum (L.) Belgisch initiatief afgewacht De Duitse gevangenen Volgende zitting in Rome? door de lange winter. als U in een paar dagen van die plaag verlost bent met ABDIJSIBOQPffl" 20 st. KING'S Ik gaf dc Gele Rijder, die mij vlot hielp, toen ik bij Vianen panne had, natuurlijk het beste King's Cross Virginia v-c-r-f-ij-n-d rookgenot voor iedereen. Grote rol voor Benelux-landen 's-GRA\ EAHAGE, 22 December 1955. Precies een volle middag hebben de beide bewindslieden van Buiten landse Zaken nodig gehad om op dc dertien redevoeringen, welke door de afgevaardigden waren gehouden, te antwoorden. Het belangrijkste punt daarbij kwam aan bet einde van de middag en dat was bet punt betref fende dc Nederlands-Indonesische besprekingen, die nu gaande zijn. Minister Luns begon met toe te geven, dat de politieke ontwikkeling in Indonesië, welke de Kamer aanleiding bad gegeven tot vele beschouwingen, hem niet gerust stelde. De analyse van de heer De Graaf achtte bij in grote lijnen juist. Er was twijfel gerezen aan de opportuniteit van deze besprekingen. Op de vraag waarom deze thans worden gevoerd, ant woordde minister Luns, dat het de doelstelling van de Nederlandse regering was te trachten te komen tot goede betrekkingen met Indonesië en deze doelstelling liet geen afwijzing toe. Een uitvoerige uiteenzetting was in de beginphase van deze onderhandelingen niet mogelijk. Men was naar Genève gegaan, omdat de Indonesische regering principiële bezwaren had tegen een conferentie hier en Nederland geen principiële bezwaren kon aanvoeren tegen Genève; wèl practische bezwaren van het onder breken der conferentie, maar deze bad de Indonesische delegatie aanvaard. Minister Luns ging dan de behandeling van de Nieuw Guinea-kwestie in de Verenigde Naties nog eens na en haar drie bezwaren tegen de resolutie. Hij achtte het zeer teleurstellend, dat de Amerikaanse regering zich weer heeft onthouden van enige s-teun aan het door haar zelf zo vurig verdedigde recht van zelfbeschikking. De hoop op verbetering van de rela tie met Indonesië deed de Nederlandse regering besluiten een bitter debat, dat een mogelijk betere verhouding in de wieg zou hebben gesmoord, te voorkomen. Daarom alleen had de Nederlandse rege ring eraan meegewerkt de kwestic- Nieuw-Guinea via een nieuwe resolut' geruisloos te laten verdwijnen. Dat daar in de hoop werd uitgesproken, dat de besprekingen vruchtbaar zulleri zijn in Genève, betekende allerminst een onder mijning van het Nederlandse standpunt Het was een normale procedure, zei minister Luns, te spreken over zaken tus sen twee buurlanden, ook met Austra"ë had men over Nieuw-Guinea gesproken. Mogelijkheden t°t politieke infiltrat'e zonden moeten worden voorkomen. Minister Luns verklaarde met grote nadruk, dat de regering geen duimbreed zal afwijken van punt 3 der agenda cn de Nederlandse souvcrcinitcit dc jure en dt facto over Nieuw Guinea zal handha ven cn ook niet discutabel zal stellen. De zaak der Nederlandse arrestanten kon pas bji punt vier aan de orde komen cn zover was men nog niet, hy zcide echter een spoedige cn bevredigende afdoening van deze zaak te zullen bevorderen. De regering blijft hopen, dat de onder handelingen succes zullen hebben, dat het tot resultaten zal komen, dat beide parlementen deze resultaten zullen goed keuren en er dan een periode zal aan breken van betere cn hartelijke betrek kingen. Over het zelfbeschikkingsrecht spre kend, zeide minister Luns het te betreu ren, dat de gang van zaken anders was geweest dan wij bij de R.T.C. hadden ge meend, dat zij zou zijn. Het was duide lijk te merken, dat de steeds weer her haalde weerlegging op dit punt de minis ter een beetje de keel begon uit te hangen Ik kan geen nieuwe gezichtspunten meer openen, zei hij, er is alleen verschil van mening over de mogelijkheid het zelfbe schikkingsrecht te bevorderen of af te dwingen. Artikel 2 van de souvereiniteits- overdracht zegt, dat de regering stappen daartoe onderneemt inzover naar eigen inzicht deze stappen tot het zelfbeschik kingsrecht bijdragen. De Unci wilde alleen MINISTER LUNS Geen duimbreed... Meer dan twintig jaar was een sergeant- majoor de beheerder van een wapen arsenaal geweest en duizenden pistolen en geweren had hij gerepareerd. Dezer dagen kwam een vriend bij hem thuis om zün pistool eens te laten nazien. Hij keek hot wapen even na. probeerde het even en schoot zichzelf dood. Hij had voor het eerst en voor het iaatst van zijn leven vergeten te kijken of het wapen geladen was. Trento (Italië) Nog een ongelukkige Italiaan, maar die het leven er tenminste nog afbracht. Guido Morandini, een melkknecht, ver loor drie jaar geleden een oog, toen een koe, die hij aan het melken was, hem plotseling in het oog stootte. Sinds die tijd had hij nog maar één oog Enkele dagen geieden kostte eenzelfde ongeluk hem het andere oog en het was dezelfde koe, die hem dit leverde. De schoolraad van Tokio heeft zijn goedkeuring gehecht, aan een voor schrift, volgens hetwelk onderwijzers met een lichaamslengte van minder dan i 152 centimeter niet aangesteld moeten worden in de scholen in de Japanse hoofdstad. Ofschoon toegevend, dat de geest belangrijker is dan de materie meende men, dat langere leerkrachten beter op hun plaats waren in scholen met oudere leerlingen, maar dat de lengte van de onderwijzers niet zo van belang was in de kleuterscholen. Onder wijzers die korter zijn dan 152 centi meter. zo meent men in Tokio, kunnen geen orde houden in klassen van de nieuwe Japanse schoolgeneratie die volgens dc statistieken een grotere lichaamslengte heeft dan vroeger. In Sevenum is een eekhoorntje, dat twee jaar geleden door een mevrouw verlaten was aangetroffen en met de melkfles was grootgebracht, na een escapade van meer dan een jaar in zijn openstaande kooi teruggekeerd Hii was het na zijn langdurige omzwervingen blijkbaar moe in de koude Sevenumse bossen bleek alle kunstjes uit zijn leuad nog grnndie onder de eekhoorn knie te hebben Hii schijnt van plan te zijn. voorlopig maar in zijn oude s'aap- hokje W3 -*k-v uleegfamilie te blijven loger». ingrijpen, indien er gevaar bestond voor vrede en veiligheid, dus niet uit hoofd, van het zelfbeschikkingsrecht. En de sug gestie van de heer Schmall, die had ge- gezegd. dat de Unci zo ongeveer had ge wacht op een Nederlandse démarche, kor dus niet op exacte gegevens berusten. Inzake Ambon was hij dan ook ge dwongen een afwachtende houding aan te nemen, het had geen enkel nut deze zaak nu ter s-prake te brengen. Wel zeide de minister openlijk, dat Anak Agung, die toch hekend stond als een federalist, hem had gezegd, dat zijn opvatting niet was gewijzigd. Maar deze had hem ook gezegd, dat een in menging van Nederland averechtse gevolgen zou hebben. Inzake de waterwegenkwestie zei mi nister Luns, dat werkelijk het initiatief van België werd afgewacht. België is de vragende partij, maar wel vroeg hij, dat België met deze reactie niet te lang moest wachten in verband met het afwaterings- probleem in West-Brabant. Wat de rege ring zou doen, als de Belgische reactie nog zou uitblijven, was een kwestie van overleg in de regering, vooral met de minister van Verkeer en Waterstaat Het Delta-plan en de kanalenkwestie achtte hij niet noodzakelijk aan elkaar verbonden. Als de kanalenkwestie er niet was, zou het Deltaplan er toch zijn, en als er geen Deltaplan was geweest, zou er toch een kanalenkwestie zijn. Dit is niet één probleem, meende minister Luns. maar er is door de omstandigheden wel verband tussen beide. De poolovereenkomsten van het, be drijfsleven inzake de Rijnvaart was een zaak van het bedrijfsleven, maar de re gering had een eigen verantwoordelijk heid in deze. De minister bedoelde te zeggen, dat er altijd nog zo iets is als de Acte van Mannheim en gaat men het voorbeeld van het bedrijfsleven volgen, dan geeft men alle troeven uit handen. Het enige lichtpunt van Genève vond hij, dat thans algemeen wordt ingezien, dat door het gebruik van energiewapens de oorlog geen kwestie meer is van machtspolitiek- Sterk becritiseerde hij de levering van wapens door de Sovjet-Unie in het Midden-Oosten, waarmee zij niets anders doet dan vissen in troebel water. Tegen de motie-Ruygers, waarin werd uitgesproken, dat de regering een belang rijk bedrag zou besteden voor de onont wikkelde gebieden had de minister geen enkel bezwaar. Het rapport over de Indische pensioenen j zou begin 1956 gereed zijn. Minister Luns i zeide ernaar te zullen streven de indie- I ning van het betreffende wetsontwerp te j bespoedigen. Hij bracht hulde aan het echtpaar Bou- I man, maar wees de critiek van de heer Goedhart (PvdA) op het Hoge Commissa riaat in Djakarta van de hand. Vooraf had minister Beyen de sprekers beantwoord, die hadden gesproken over de Europese integratie en nog enige an dere kleinere zaken. Hij begon met de kwestie van de Duitse gevangenen, waar minister Luns later nog eens op terug kwam. Hij had een fan mail" u»t Duitsland gehad en allemaal lelijks: hij had eruit geconcludeerd, dat hier een misverstand was bij het Duitse volk. Later merkte mi nister Luns dienaangaan de op, dat hetgeen mej. Klompé hier over had ge zegd keurig was weerge geven in de Duitse och tendbladen in Bonn van he denmorgen. De Duitse minister van buitenlandse zaken Von Brentano en de Duitse re gering zagen deze zaak echter anders en wisten wel degelijk, dat hier van Duitse oorlogsmisdadigers moest worden gespro ken. Von Brentano had beloofd te doen wat hij kan om dit misverstand uit de wereld te heipen, maar de middelen daar toe moest minister Beyen aan hem over laten. De eerlijkheid, zo zeide minister Beyen verder, die zich in Genève heeft geopen baard, is beter te verwerken dan de dub belhartige vriendelijkheid van de afge lopen zomer. Het probleem is niet, zoals de communistische heer De Groot het heeft gesteld: wie zal de eerste atoom bom werpen, maar wie zal de eerste agressie plegen en dus de atoomoorlog ontketenen? Wij moeten echter blijven vasthouden aan een hereniging van Duits land, daarmee doet men op het ogenblik het beste en meest juiste. Wat de NATO betreft meende hij, dat het politiek contact groeiende was, hij zette uiteen, dat men deze zaak niet moet willen forceren. Men moet niet trachten in een wereld van vrije landen alles on der één noemer te brengen. De O.E.E.C- was expertenwerk en dat moest niet in de Nato worden gerepeteerd. Dat gold ook voor de hulp aan onontwikkelde gebieden Beyen niet, dat de Westeuropese Unie nu iets zou kunnen doen, men kon alleen maar afwachten wat de nieuwe Saarrege- ring zou doen. Een gunstig ding vond hij de verstandige houding van Frankrijk en Duitsland. De bedoeling van de West- Europese Unie was te zijn een forum voor overleg tussen de zeven landen. Voor de supra-nationale organen was een natuurlijke ontwikkeling noodzake lijk namelijk een geleide ontwikkeling tot internationale samenwerking. Hij ging de ontwikkeling na sinds 1918 en toonde daarmee aan hoezeer wij nu tot aan de KSG daarmee reeds waren gevorderd. De laatste stap, ondervindt natuurlijkerwijze de grootste weerstand. De invloed van kleine landen achtte de minister in een gemeenschap veel groter. De Beneluxlanden, zo besloot hij. heb ben voor de eenmaking van Europa een grote rol te vervullen. Bij de replieken kwam de heer Van der Goes van Naters niet met zijn aangekon digde motie. Hij las wel de inhoud voor, maar vond het beter deze eventueel later in een speciaal Europees debat te behan delen. Nadat in de avondvergadering was ge repliceerd, kwamen zowel minister Beyen als minister Luns opnieuw aan het woord. De laatste zei nog uit voorzichtigheid niet te zijn^ ingegaan op de binnenlandse toe stand in Indonesë. Ten aanzien van de kwestie der waterwegen merkte hij op, dat hij niet heeft willen zeggen, dat de re gering nu maar rustig moet afwachten, wat de Belgische regering zal doen. Zeer spoedig is iets te verwachten; vermoede lijk op 12 Januari zal hij een gesprek heb ben met de heer Spaak. De begroting werd tenslotte met com munistische aantekening van tegenstem men z.h.s. goedgekeurd, terwijl even eens z.h.s. de motie-Ruygers werd aan vaard. In het begin der vergadering werd door voorzitter Van Sleen mevr. J. M Stof- fels-Van Haaften uit Haarlem als lid ge ïnstalleerd als opvolgster van de heer Ankersmit van de VVD die kort geleden zijn ontslag had ingediend. Morgen zal de rest van de begroting van Verkeer en Waterstaat worden behandeld. F. S. Italië heeft de Verenigde Naties infor meel uitgenodigd het volgend jaar de Algemene Vergadering in Rome te houden. Men verwacht, dat de delegaties gepeild zullen worden over dit voorstel. Men meent, dat er een goede kans is, dat de meerderheid van de leden ervoor zullen voelen de Italiaanse uitnodiging te aan vaarden. maar de secretaris-generaal heeft zich vroeger uitgesproken tégen het verplaatsen van de Algemene Vergadering uit New York, grotendeels vanwege de hogere kosten. De delegaties van de V.S. en Groot- Brittannië hebben het Italiaanse voorstel in welwillende overweging genomen. De Assemblee heeft tijdens haar bestaan slechts twee keer buiten New York ver gaderd: in 1948 en 1951. toen de vergade ringen in Parijs werden gehouden. De Latijns-Amerikaanse landen hebben eerder tijdens deze zitting de wens geuit het volgend jaar elders te vergaderen, om de bijeenkomst niet te doen samenvallen met de presidentsverkiezingen in de V.S. Advertentie) 80 et SUPER OUALIT7 De Griekse reder Aristoteles Onassis en zijn belangen zullen aan de V. S. ongeveer 7 millioen dollar betalen op grond van een regeling, die gisteren bekend gemaakt werd ten aanzien van vorderingen, die voortvloeien uit beweerde onwettige aan koop van schepen van de Amerikaanse regering. De regeling maakt een einde aan ruim 3'a jaar van onderzoeken door het Congres en juridische strijd. Zij heeft betrekking op 23 overtollige schepen uit oorlogstijd, variërend van tankschepen tot een schip voor de walvisvangst. Volgens de Amerikaanse wetgeving konden de schepen slechts verkocht worden aan Ame rikaanse burgers of maatschappijen, waar in Amerikaanse burgers een meerderheids belang hebben. De schepen werden, meest tussen 1948 en 1951, verkocht aan firma's, welke volgens het Amerikaanse ministerie van justitie slechts schijnbaar maatschap pijen van Amerikaanse burgers waren- Volgens de bekendgemaakte regeling zou het door de Amerikaanse regering te ont vangen bedrag bestaan uit ongeveer 6 mil lioen dollar aan contanten, en 400.000 dol lar aan vorderingen, waarvan de Onassis- belangen afstand doen, terwijl ongeveer 500.000 dollar achterstand vertegenwoor digt op hoofdsom en rente aan uitstaande hypotheken der Amerikaanse regering op enkele van de schepen. Rene Mayer, voorzitter van de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, zal op uitnodiging van John Foster Dulles. minister van buitenlandse zaken van de Ver. Staten, in Februari 1956 een bezoek aan de V. S. brengen Hij is van plan op 6 Februari te Washington aan te komen Een lid van de Hoge Autoriteit zal hem waarschijnlijk vergezellen. René Mayer zal met Dulles en andere leden van de Amerikaanse regering actuele vraagstukken van gemeenschappelijk be lang voor de V. S en de K S G. bespreken Hun besprekingen zullen eveneens betrek king hebben op de betekenis van de ge durende de afgelopen drie jaren door de Hoge Autoriteit bereikte resultaten ten aanzien van de instelling en het beheer van de gemeenschappelijke markt voor kolen en staal in de zes deelnemende sta ten der Gemeenschap- De heer Mayer zal gedurende zijn reis vooraanstaande vertegenwoordigers van de Amerikaanse kolenmijn-, ijzer- en staalindustrieën ontmoeten. De besprekingen te Washington tussen Mayer en Dulles zullen worden bijgewoond door W. Walton Butterworth, die in Octo ber j.l. tot hoofd van de delegatie der V. S. bij de Hoge Autoriteit is benoemd Na de aankomst van Butterworth te Lu xemburg in Februari 1956 zal de delegatie van de V. S. bij de K S G tot een onafhan kelijke delegatie worden verheven. Dit zal het derde officiële bezoek van een voorzitter van de Hoge Autoriteit aan de V. S. zijn. Jean Mennet, de eerste voor zitter, die de Gemeenschap heeft opge bouwd, bracht een bezoek aan de V. S in Mei en Juni 1953 en later in April 1954- Mayer heeft de V. S. reeds vele malen bezocht. Zijn laatste bezoek dateert van Maart 1953, toen hij Frans premier was. MINISTER BEYFN „fanmail" ?5 Tegen het individuele klachtrecht waar over de lieer Van der Goes van Naters een motie had aangekondigd had hij prac tische bezwaren. Ik ben bereid, zi zei hij de practi.ik in de commissie nader te be kijken maar ik spreek mij nog niet uit over het regeringsstandpunt ook al in ver band met de Overzeese Rijksdelen. In de Saarkwestie geloofde minister Z. II. Paus Pius XII zal Zaterdag a.s. des morgens om 11 uur plaatselijke tyd (10.00 uur Greenwichtiid) gedurende een half uur voor de radio spreken als Hij voor de zeventiende maal Zijn Kerstbood schap richt lot de katholieken en volken van de wereld. De li. Vader zal in het Italiaans via Radio Vatioana spreken, welk station dc Pauselijke Boodschap van 24 tot 28 Decem ber in 28 verschillende talen zal herhalen. Op Eerste Kerstdag zal het programma van dc K.R.o. des middags om één uur worden onderbroken voor een nationaal programma: dc Kersttoespraak van H.M. de Koningin, terwiil op dc vooravond van Kerstmis in de K.R.O.-rubrick „Echo" Kerstwensen zullen worden uitgesproken, die uit zes verschillende landen afkomstig zijn. In de Kompas-rubriek van de K.R.O op Dinsdag 27 December zullen o a flitsen worden uitgezonden van de Nachtmis, die op de Marinebasis in Den Helder door de hoofdvlootaalmoezenier, mgr kolonel J. dc Sain, is gecelebreerd. Dit Kerst programma dat door Tom Bouws in samenwerking met het Nationaal Katho liek Thuisfront is samengesteld, wordt gesloten door aalmoezenier pater J. van Croonenburg. De Showboat in het radioprogramma van de VARA op de vooravond van Kerst mis komt te vervallen en wordt, na het optreden van Dolf van der Linden met zijn Metropole Orkest, vervangen door een hoorspel van S. de Vries Jr: „Dat Wonderlijke Leven", welks gegeven is ontleend aan de klassiek geworden film van Frank Capra, „It's a wonderful life" die binnenkort opnieuw in roulatie zal worden gebracht. Filrrt en hoorspel be handelen op tegelijk humoristische en ontroerende wijze de geschiedenis van een man, die op Kerstavond, als zijn leven schijnbaar een dieptepunt heeft bereikt- tot de erkenning komt. dat het leven on danks alles d° moeite waard is. Op Dinsdag 27 December vervalt de Bonte Trein van de AVRO. In plaats daarvan komt een fragmentarische uit voering van de operette „Grafin Maritza" door het radiokoor en het Promenade orkest onder leiding van Benedict Silber- man die de verbindende tekst schreef De rol van Maritza wordt gezongen door Greet Koeman Verder werken mee Peter de Boorder. Bert Robbe. Justus Bonn Christine Spierenburg en Lucie Waringa Op Zaterdag 24 December geeft de AVRO-televisie een Kerstavond-pro gramma. samengesteld dooi Leen Timp in samenwerking met Jan Vrijman. Olaf J. de Landell, Harry van den Eerenbeemt en Reekie Naumann. Aan dit programma werken o.a. mee Ton Lutz. Albert van Dalsum. Tom Nieuwenhuijsen, J. W. F. Werumeus Buning. Cruys Voorbergh, Wil lem Andriessen en Remeo Campert. De K.R.O.-televisie zendt, zoals reeds aangekondigd, op Dinsdag na Kerstmis voor de derde maal de Kerstopera ...Amahl" van Gian-Carlo Menotti uit. het verhaal van een lamme iongen, die plotse ling kan lopen, als hij zijn krukken als geschenk wil meegeven aan de Drie Koningen voor het Kindje, dat zij zoeken. Pater Misaël Kammerer O.F.M de on langs in het vaderland teruggekeerde missionaris, die bekend werd doot zijn moeilijke verkenningstochten door cen traal Nieuw-Guinea en die de eerste blanke was die te voet de bekende Bal'.ien-vallei bereikte zal in dit pro gramma woiden geïnterviewd door de oud-resident van Nieuw-Guinea Jan van Eechoud, die het boek ..Woudloper Gods" schreef naar aanleiding van de reisver slagen van pater Kammerer. In Augustus 1952 werd, zoals men zich herinneren zal. gemeld, dat de pater door inlanders was vermoord, maar enkele maanden later kwam het verheugende bericht, dat hii behouden op zijn post was teruggekeerd. Op Oudejaarsdag wordt een vol uur van het KR O-programma uitgetrokken voor het Radioziekenbezoek van Alex van Waypnburg. In de vorm van een radio- montage zal een boeiend beeld worden gegeven van de Zonnebloem-activiteiten gedurende bet afgelopen jaar. Het jaaroverzicht, dat de reportage-af deling van de KRO samenstelt, voor het programma op Oudejaarsavond, zal be staan uit fragmenten van de belangrijkste reportages, waarbij Jan de Cler en i-lans Wiersma melodieuze kanttekeningen zul len plaatsen Die avond weerklinken nog eenmaal dp meesi geliefde melodieën van het. voorbije iaar en dan wordt er een streep onder gezet. .Streep eronder" is dan ook de titel van dit amusementspro gramma. waaraan meewerken Jenny Ro- da, Christine Spierenburg, Bert Robbe. Johnnie Jordaan (en zijn gevolg). Herman Tholen en Kees Schilperoort. Aan het Ra- dioganzenbord nemen ditmaal vier jour nalisten deel. De muziek wordt verzorgd door „De Boertjes van Buuten" en het Cascade-orkest o.l.v Johnny Orhbaeh. Op de drempel van het jaar zullen Luc Lut* en Jules de Corte een Oudejaars- overpeinzing houden in cabaretstijl onder de titel „Per Saldo", waarna tot slot het „Te Deum" van Kees Bornewasser wordt uitgevoerd, gevolgd door het gebed bij de jaarwisseling. Na het slaan van de klok houdt de voorzitter van de KRO. prof dr J B. Kors O.P. de traditionele Nieuw jaarstoespraak. In een KRO-programma, flat Leo Pa- gano samenstelde onder de titel „1956: cn nu cn dat ingevolge de gebruikelijke driemaandelijkse zenderwisseling wordt uitgezonden over Hilversum II (298 meter), zullen op Nieiuviaarsdag de ministers ir H. B. J. Witte. prof. dr J. Zijlstra en mr J. Algera een korte verklaring afleggen over respectievelijk de bouwactiviteit, de conmnctuursschommelingen en het Delta plan. Aan dit programma, waarin een kort overzicht wordt gegeven van de te ver wachten ontwikkeling 0p enkele belang rijke gebieden van het maatschappelijk leven werken voorts mede de heren V d Hul] wethouder van openbare werken te Amsterdam (I.I-tunnel). jhr mr Roëll. voorzitter van de Vereniging Veilig Ver keer (verkeersveiligheid), mr H. van Doorn, voorzitter van de K.V.P. (verkie zingen) en mr Linthorst Homan voorzit ter van het Olvmpiscb Comité (Olympi sche Spelen in Australië). De verklarin gen worden afgewisseld met toepasselijke muziek. Omdat het in 1956 tweehonderd jaar ge leden is. dat de componist W A. Moza' werd geboren, zal de K R.O. op Nieuv jaarsdag diens bekende „Krönungsmcsse uitzenden. Van de .Gijsbrecht van Aemstel" zoals dit treurspel van Vondel in Januari j.l onder regie van Johan de Meester werd uitgevoerd in de Amsterdamse Stads schouwburg. heeft de K.R O. opnamen ge maakt. die op Nieuwjaarsdag worden uit gezonden. Tot de medewerkenden behoren Johan Sehmitz (Giisbreoht). Ank van der Moer IRadeloch) Guus Hermus (Vosmaer) Paul Huf (Ondewijn van Aemstel), Ton Lutz (Bode) en Fons Rademakers (Arend van Aemstel). In aansluiting hierop zendt de K.R.O de Bruiloft van Kloris en Roosje uit met de Nieuwjaarswens o Thomasvaer en Pietersnel. De ree'. berust bi.i Willem Tollenaar. Patr Albert Krouwels O.F.M.die geregeld deelneemt aan de*bekende twee-preekstoelengesprekken, schrijft ons naar aanleiding van een critiek in „De Nieuwe Eeuw" op een van deze gesprekken het volgende: IN De „twee-preeksoelengesprekken" waarmede wij in November 1953 in Tilburg zijn begonnen, zijn verschil lende onderwerpen behandeld, die steeds actueler zijn geworden. Zo hebben wij des tijds in Tilburg reeds een gesprek over „isolement of doorbraak" gevoerd, waar in de apostolaatshouding van de moderne katholiek in het openbare leven onder de loupe werd genomen. Toen in Mei van het vorig jaar een Bisschoppelijk Mande ment „De katholiek in het openbare le ven" verscheen, dat geheel gewijd was aan dit onderwerp, en in katholieke kring daarover verschillend werd gedacht, werd dit thema we] bijzonder actueel. Op 6 De cember j.l. hebben wij te Scheveningen wederom over dit vraagstuk gesproken- Ten aanzien van dit gesprek is in „De Nieuwe Eeuw" een critiek verschenen van iemand, die hierbij aanwezig was. Deze critiek werd door de redactie, aan gekondigd onder de wel in het oog sprin gende, maar onjuiste en vooral smakeloze tite): „Een neutrale goede, of een recht vaardige Roomse boterham?". Om deze en andere redenen, waarvan wij de voor naamste kenbaar maakten aan de redac tie van „De Nieuwe Eeuw", wensen wij hierop niet te reageren in genoemd blad. Daar een openbare discussie in de pers ons heel vaak en zeker in dit geval vruch teloos schijnt, lijkt bet ons beter de me thode, die wij volgen, positief uiteen te zetten en vervolgens ons standpunt inza ke het onderwerp in kwestie aan te ge ven. Wij maken, bij onze twee-preekstoelen- sesprekken niet zelf moeilijkheden, maar de reële moeilijkheden waarvoor katho lieken zich in verband met een bepaalde geloofswaarheid geplaatst zien, worden door ons ter tafel gebracht en openhartig besproken. De waarheid wordt niet prijs gegeven aan goedkope successen, maar wel wordt de waarheid op deze wijze dui delijker en levendiger geschilderd, omdat de bezwaren het volle pond krijgen en omdat door wisseling van personen en stemmen een grotere aandacht opgewekt wordt. Natuurlijk is het „afgesproken werk", maar daarmee blijven de reële moeiliik- heden toch dezelfde. Ieder, die een reële, niet individuele maar meer algemeen be staande moeilijkheid aangaande een der onderwerpen bij ons ais nog niet bespro ken naar voren brengt, krijgt een dank baar gehoor en zal deze alsnog bespro ken zien. Wij zijn niet bang voor opbouwende cri tiek. Maar tot nog toe menen wij de voor naamste onder de mensen levende moei lijkheden in een tevoren logisch opgezet en het onderwerp uitdiepend betoog te '-"bben ondervangen IN HET BEWUSTE gesprek hebben wij tot nu toe en hierin versterkt door het genoemde Mandement zullen wij dit blijven doen hef apostolaat behan deld. Daar wij in elk gesprek waardige en klare taai spreken, ontwijken wij ook hier de bestaande moeilijkheden niet en als b.v. de bedoelingen der bischoppen voor ieder duidelijk kunnen zijn op be paald terrein, schromen wij niet. die be doelingen ook uiteen te zetten. En dit is geen klakkeloos napraten, want wij heb ben hieraan een half iaar vóór het Man dement verscheen, reeds uiting gegeven. Deze apostolaatsgedachte behandelden wij op brede basis en gegrond op de •aarheid, dat Christus' Koningschap zich 'halve over de individuen ook uitstrekt ■er de gezinnen, het sociale leven en het mlitieke leven (christelijke wetgeving) Wij spreken over de veld winnende apostolaatsgedachte, die wij, zelfs als die gedachte a] eens minder juist beleefd wordt, hoger aanslaan, dan het bij som mige katholieken nog levende ouderwetse standpunt: ieder voor zich en de priester voor allen. Wij wijzen op het leven van deze ge dachte in veie christelijke huisgezinnen In dit verband worden de gemengde ver kering en het gemengde huwelijk bespro ken en pleiten wij. gesteund door pauselij ke en bisschoppelijke uitspraken voor het bijzonder onderwijs. Wij spreken over pers en radio in het gezin- Wij wijzen er op, hoe deze ka tholieke instellingen enerziids dienen om de gevaren die het geloof bedreigen te weren, anderzijds vooral voor de uit draging van de christelijke cultuur. Ook het sociale en politieke leven wordt van uit deze gezichtshoek bezien. Wij leggen er daarbij de nadruk op. dat de methode van het apostolaat op dit terrein ieder groot gevaar voor het geloof van ons en van de zwakkere broeders moet vermijden èn dat zij moet bijdragen tot een christe lijke opbouw ..van de maatschappij. Wat het sociale leven betreft gaat het niet alleen om een goede boterham (de stoffelijke belangen) hoe belangrijk deze ook is, maar het gaat ook en vooral om een rechtvaardige boterham, dus om de sociale rechtvaardigheid en liefde, een opbouw van het maatschappelijk leven in christelijke zin. Hierbij is nodig een doorbraak van de standen en het bewustzijn, dat er nooit onverzoenlijke belangen-tegenstellingen behoeven te zijn. In de katholieke politiek gaat het voor en boven alles om Christus' Koningschap in de wetgeving, in het bewustzijn, dat Christus alleen de hoeksteen is, waarop èn de burgerlijke maatschappij èn de enke ling veilig stand kan houden. WIJ VERWERPEN hier vanzelfspre kend de „doorbraak" en gaan voor bij aan alle interne en externe argu menten, die onderhand alom bekend zijn, doch willen ons tenslotte nog even bezig houden met de katholieke voorstanders van de doorbraak. En wij zullen het hier nog iets duidelijker zeggen dan in ons ge sprek. De personen veroordelen wij niet, dat kan niemand ovar wie dan ook. De politieke vrijheid, waarover de bis schoppen spreken, wordt door deze men sen vaak evenzeer misbruikt als het „geen verbod, maar advies". De zaak ligt zo (wanneer men het Mandement maar wil verstaan): De bisschoppen leggen hier geen sanctie-maatregelen op om ernstige, maar niet wezenlijke argumenten n.l. Ie het betreft een kleine groep, die ook zonder sancties weten wat de bisschoppen bedoelen; 2e uit bijzondere reserve tegenover de politieke vrijheid: 3e uit grote bezorgdheid voor het zielen heil van hen, die tot het verschijnen van het mandement geen gehoor hebben gege ven aan het bisschoppelijk vermaan. De bisschoppen kónden het dus wel en dan moet dus de zaak objectief ernstig genoeg zijn. Zij sluiten deze christenen pro foro externo (openlijk gesproken) niet uit. Wat daaruit echter dikwijls gecon cludeerd wordt, is niet juist en in dat opzicht heeft de katholieke pers wel een zeer bijzondere zelfbeheersing aan de dag gelegd, die echter maar matig gewaardeerd is. Wij zijn er vast van overtuigd, dat sommigen van hen, gezien hun ontwikke ling, wanneer ze de politieke hartstochten een ogenblik het zwijgen opleggen, duide lijk kunnen inzien, dat er hier een gebrek aan sensus catholicus is, welke immers be duidt, dat men niet alleen onder sancties voorgeschreven bevelen opvolgt, en raad gevingen, die met eigen inzicht overeen stemmen, maar ook wensen van het ker kelijk gezag, die dat gezag meent te moe ten uiten, waar het opvolgen offers vraagt. En hoewel het hier niet om uitdrukke lijke bevelen gaat, gaat het om méér dan gewone wensen. Wij kunnen ons niet aan de indruk ont trekken, dat er in dit vraagstuk naast bij komstigheden als broodwinning, ook hoog moed in het spel is, waar men eigen opinie stelt boven die van de gezamenlijke bisschoppen, die, hoewel niet onfeilbaar, krachtens hun wijding en zending mogen steunen op een bijzondere bijstand van de H. Geest- Niemand mag ons euvel duiden, dat wij ook in dezen de zaken eerlijk op tafel werpen. Van de andere kant'beklemtonen wij ook eerlijk, dat wij liever met hen te doen hebben dan met de katholieken, die zelfs in deze tijd van grote kansen en •gevaren voor het Christendom gezapig langs de kant staan zonder uiting van leven. Nog liever echter met hen, die niet ge schroomd hebben om openlijk voor het volk voor de grote zaak persoonlijke offers te brengen en daarvoor door vroe gere collega's verloochend worden. Een van de grootsten onder hen is ern stig ziek; wij vragen om gebed opdat hij nog minstens zijn mooie werelreis. waarop hij zich zo verheugde, mag maken, alvo rens de eeuwigheidsreis te aanvaarden. Uit het grote verlangen om allen één te zijn, één in liefde, één in organisatie opdat de wereld daardoor gelove. dat Christus gezonden is door de Vader, hetgeen we op Kerstmis herdenken, aan alle lezers: Zalig Kerstfeest!

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 5