NATUURLEVEN het laatst in van het jaar v I Balatonmeer moet toeristen naar Hongarije trekken •narjmsrsi sr Logeren in kasteel van aartshertog Jozef Bijzonderheden over Comet IV 7: Motorfietsen VRIJD4C 23 DECEMBER 1955 PAGINA 6 Weersvoorspelling: Hachelijk en moeilijk probleem V orst-capriolen Winter, zacht of hard? Van allerlei te zien Hoe hielden de vogels het? IBi GIRO 1 4378 Metamorfosi Buitenlanders er ook een Vlaamse gaai neer, die be slag legde op een dikke snee brood. Hij rukte van de homp flinke stukken af en schrokte die naar binnen. Toen hij ge noeg had gegeten, werd het hamsterin- stinct in hem wakker: gaaien leggen na melijk meermalen voorraden aan. Hij vloog met de rest van het brood naar de j tuinborder om het onder het dorre loof te begraven. Maar dit was door de vorst j stug en onverzettelijk geworden. Met zijn zware sneb probeerde hij het los te hak ken, maar dit lukte hem niet. Toen liet hij de buit maar in de steek, die wérd daarop verorberd door het kleinere ge- I vogelte. In de ochtend van 13 Dec. bleek, dat de nachtelijke afkoeling nog nadrukke- I lijker was geweest dan een etmaal tevo ren. Vriesarabesken op de ruiten bena men het uitzicht, maar in de loop van de i min of meer winderige dag verdwenen zij geleidelijk en de rhodtfs deden niet I meer zo kinderachtig kleums. De lucht I verloor zijn strakke egaliteit, de wolken velden breidden zich zoetjesaan uit en I er voltrok zich een onverhoedse weers- ommekeer. De details daarvan hebben wij niet op de voet kunnen volgen: schuld daarvan was een vrolijke verjaarspartij I ten huize van een vriend. Om kort te gaan: in het tijdvak tussen half acht 's avonds en half drie toen was het dus inmiddels 14 December geworden was het gaan regenen en de ijzelvorming j maakte de wegen meer dan spiegelglad. I Levensgevaarlijk was, toen wij vertrok- ken, de rit met de auto, die bij elke bocht Als de struikhèide door de sneeuw wordt overstoven. het verkeerde pad op wilde gaan. Het was werkelijk een verademing, toen wij ver na het middernachtelijk uur onge schonden de sleutel in de huisdeur kon den steken. Zo mislukte dus voorlopig het ^orst- offensief. Zachte lucht uit la douce r ran- ce deed het kwik weer omhoog lopen en 's middags gingen de hemelsluizen wijd open. De overvloedige regen, die op tuin paden en straten het aanzien gaf aan glibberige perrons had gestrooid. De dag, die volgde, paste helemaal in het kader van de voorspelling, die de Duitse weer kundige, prof. A. Baur. enkele maanden geleden publiceerde. Op grond yan een levendige zonnevlekken-activiteit ver wachtte hij een zachte winter in West- Europa. Op 15 Dec. nu liep de tempera- De foto's bij dit artikel wer den vervaardigd door mevrouw C. R. TolmanMussche. tuur plotseling tot plm. 10 gr. C. op. Het leek wel een Aprildag, je treuzelde met plassen en meertjes, spoelde in een om- - - - -Rachel on »n me I spauucnp en mroicpcuu ais er zen mezien de laatste ijzelresten weg en te- i het aanmaxen van de kachel en een me Lje bioscopen worden gepresenteerd voce-zang. De pieren kropen in de wei den opnieuw naar de bovenste, weer week geworden bodemlagen zodat er in de groene steppen geweldige concentra ties ontstonden van voedselzoekende spreeuwen en meeuwen. Op de Soester Eemdijk bloeide op iedere 5-10 meter een paardebloem, een geharde soort, die te gen een stevig vorststootje kan, en 's avonds kwamen de mannetjes van de kleine wintervlinder op de verlichte rui ten af; het was puik vliegweer. De 16de December hield het zachte weer aan, maar volledigheidshalve moet ik vermel den, dat collega's-landgenoten van Baur op weer andere gronden menen, dat er dit seizoen juist kans is op een strenge winter. De korte strekking van dit re laas is, dat wij van het toekomstige weer feitelijk niets met zekerheid weten. Blijft de winter tot Nieuwjaar ..open", let dan eens op de sijsjes, die tussen de elzenproppen lenig en vaardig gymnasti- seren, bezoek eens de oevers van het [Jsselmeer om te kijken naar de talrijke eendensoorten uit den vreemde en de blanke armada's zwanen uit het hoge Noorden, luister in de naaldhoutbossen naar de tinkelende stemmetjes van de goudhaantjes en het veelsoortig mezen- volkje maar wijd ook uw aandacht aan de schoonheid van het ontloverd geboomte, waarvan twijg en tak als etslijnen op de lucht staan getekend. Vlokt de sneeuw neer. speur dan naar de sporen van de dieren in het koele dons, bewonder de witte gratie, waarmee de natuur de vel den en bossen, de dorpen en steden heeft gedrapeerd. Maar pas vooral op uw tel len, wanneer alles er op wijst, dat 'n felle vorstinval op til is. Dan kunt u getuige zijn van een rush, een sauve qui peut van honderdduizenden vogels, die voor het barre weer op de vlucht slaan. De natuur vertoont dan een van haar filmen, zo spannen<j en meeslepend als er zelden in wênTher;and"d£t de gemeenten" op de I rel in mijn tuin reageerde op het fijne wegen en hej spoorwegpersoneel op de weertje met een verrukkelijke sotto 16 DEC. 1955. RINKE TOLMAN. De sneeuw, die het naaldhout met haar witte vracht bedekt, sluit de voedsel bronnen van de vogels af. Hoog verryst de Róbinia in het blanke sneeuwlandschap. Op de 10de December dacht geen haar op mijn hoofd eraan, dat het winter zou worden. Het was winderig, maar vrq zacht en dus zeer aanvaardbaar weer. Bovendien braken opklaringen meer dan een« de bewolking. Een buitje van een paar minuten mocht feitelijk geen naam hebben. De bloei van velerhande plan ten was een zeer levensbevestigend ge baar Wij ontdekten deze heldhaftigen, toen'wij een paar uurtjes zwierven over de Soester Eng en in de naaste omgeving daarvan. Natuurlijk zetten herderstasje, straat gras en muur, waar kippen, kanaries en andere koolvogels zo dol op zijn, hun beste beentje voor. Het gewone of kleine kruiskruid deed dit eveneens; bovendien pluisde het volop. Trouwens: het vier tal behoort tot de groep van de non-stop- bloeiers. waarvan men de bloemen dus feitelijk het hele jaar door kan waarne men. Ook verschillende Lamium-soorten waren vol goede moed; dit bewezen de witte en paarse dovenetel, maar even eens de hoenderbeet. Naar de bloemen van deze laatste moest je wel zeer opzet- telijk speuren, omdat ze zo verbazend nietig waren en zich niet royaal openden. Het waren z.g cleistogame bloemen. Die blijven dus dicht, zodat er van buitenaf geen bestuiving plaats kan vinden.Zij moeten zich behelpen rnet hun eigen stuifmeel, maar dit leidt evengoed tot zaadvorming. Hetzelfde verschijnsel treedt eveneens op bij verschillende soorten viooltjes. Het gaat niet aan bij elke plantensoort, die het zo laat in het seizoen nog bloeiend wist uit ie houden, stil te staan, maar het is toch wel redelijk ze te noemen. De opsomming betekent dus een eervolle vermelding voor: spurrie, kleine brand netel valse kamille, knopherik, raket, steenraket, witte krodde, reigersbek, duizendblad, kroontjeskruid en akker viooltje, Een korenbloem vertoonde een dikke knop; zal die zich eerlang prachtig blauw ontplooien? In 't randgebied van de Eng, binnen het kader van de tuinen, viel nog de fleur van primula's, rozen, gekweekte violen, chrysanthen. muur bloemen en leeuwenbekken (Antirrhi nums) te bewonderen en voor een heel mooi effect zorgden ook de winterjas- mijnen, waarvan het goud een warme kleur schonk aan de flanken van de hui zen. De pruiken van de knotwilgen weerspie gelen in het water. Enige uren voordat de Comet III Montreal zou verlaten voor de laatste etappe van zijn reis om de wereld heb ben de ontwerpers van de De Havilland- fabrieken enige details van de '.Comet die naar men verwacht m ïyo» zaï Na de nachtelijke regenval, dat was dus op de eerste dag van de tweede de cade, kenmerkte zich het rustige weer door' bewolking en opklarinkjes, maar er viel intussen een heel duidelijke temperatuursdaling vast te stellen, maar daar trokken in mijn tuin de hondspe- terselie. het grijskruid en de Melan- driums zich niets van aan: onverdroten zetten zij de bloei voort en het aardigste was, dat die dag zich heel blijmoedig een paarsrode bloem van het groot kaas jeskruid ontplooide. Tegelijkertijd wis- XV" gaan vliegen bij de BOAC, bekend ge- ten in de Soester Eempolder de paarde, maakt. Zoals bekend, is de m „Cornet III' een verkleind prototype van de Cornet IV. De „Cornet IV" zal zestig eerste klas passagiers kunnen vervoeren met bagage en vracht in een non-stopvlucht van 4800 kilometer, of 76 passagiers in de toeristenklasse eveneens met bagage en vracht in een non-stopvlucht van 4300 kilometer. De „Cornet IV" zal een kruissnelheid hebben van 800 kilo meter per uur in normale omstandighe den, zoals die in de luchtvaart voorko men. De Comet IV zal van de normaal op wereldroutes gebruikte grootte zijn. be halve de toestellen, die van New York naar de Europese hoofdsteden vliegen. Op die dienst tussen New York en de Europese hoodsteden moet echter een tussenlanding worden gemaakt op West bound Flight. Het toestel is allereerst bestemd voor de andere handelsroutes rond de wereld, waar het luchtverkeer minder druk is en de meeste centra van handel en industie van twee tot drie duizend mijlen van el kaar verwijderd zijn. „Zelfs op de Noord-Atlantische route met zijn speciale voorwaarden zal de „Cornet IV", die in gebruik zal zijn voor grotere straalvliegtuigen, de meest con- fortafoele en snelle overtocht garanderen, ondanks de noodzakelijke landing op Westbound Flight", zo zegt de verklaring van de De Havilland fabrieken. bloemen, madelieven en scherpe boter bloemen ook nog niet van uitscheiden. Maar toen ik 's avonds tegen half tien de lueht nog even verkende, hoorde ik, dat er te oordelen naar hun aanhoudend ge fluit onder de koele flonkering van de sterren, heel wat wulpen doortrokken. Het asfaltpapier van mijn kolensohuur- tje was door de vorst al helemaal wit uitgeslagen. Was er winterweer op til. De bloemen, die de volgende ochtend overal op de ruiten stonden en zich in de onverwarmde vertrekken ook overdag handhaafden -waren alvast een voorlopig antwoord op deze vraag. De nachtvorst bedroeg omstreeks 5 C. Ook overdag vermocht het kwik niet boven het nul punt te stijgen. Afgezien van schaarse ke ren overtrekkende wolken, waarvan het aantal tevens zeer beperkt was, was de lucht heel de dag strak blauw en zonnig stralend. Dit betekende, dat de planten die van 's ochtends lot 's avonds in de schaduw stonden, al die tijd hun witte vorstuitslag behielden en dit gold na tuurlijk ook voor bermen, schuren enz Alleen plekken, die onbelemmerd aan de zonnestraling blootstonden, spoorweghel lingen op het Zuiden b.v., werden weer frisgroen. De reactie van de rhodo's was heel interessant: zij rolden de bladeren meer of minder kokervormig op en lie ten die afhangen, maar de exemplaren, die in de loop van de dag konden profi teren van licht en warmte, lieten dit mis troostig gebaar varen en spreidden hun loof weer blijmoedig uit. Het weer beïnvloedde onmiddellijk het gedrag van de vogels: zij sloten zich nau- i wer bij de mensen aan, daar de voedsel- verwerving voor hen, al heerste er nog geen noodtoestand, niettemin moeilijker was geworden. Zo nam in mijn min, vooral op de plaats- waar ik bij felle vorst en sneeuwval etensresten pleeg te distribueren het aantal vinken in zeer op merkelijke mate toe en ook de merels schoolden er samen. Ook huismussen wa ren van de partij. De roodborst. die ik sinds enige tijd miste, verscheen tevens weer op het appèl Dit alles was verklaar baar- de grond was ineens bikkelhard geworden. De soorten, die wormen, slak ken en insecten in het een of andere sta dium van ontwikkeling uit de bodem met zijn begroeiing plegen te peuteren, merk ten dat de vorst de weg naar hun nor- maie voedsel had versierd. Het vochtige loof was tot ondoordringbare klonters saamgevroren, zodat snavels en poten het niet onderste boven konden keren. Ook allerlei zaden waren plotseling onbereik baar geworden. De positie van de „boom voeders" was echter onbedreigd. Tussen takken, twijgen en naalden, in schors- spleten of andere verborgen hoekjes kon den zij nog voedsel in overvloed bijeen garen. Toch verschenen er koolmezen en glanskoppen ten tonele, maar in dit ge val was er sprake van: ..zien eten doet eten". Het was uitsluitend de aanblik van fouragerende vogels, die hen naar de voerplaats koers deed zetten. Zo streek (Van onze correspondent Alfred van Sprang) TIHANY, najaar 1955. De oude liftbediende van het Duna Hotel ziet aan mijn sporthemd en de twee camera's over mijn schouder, dat ik niet van plan ben de dag in Boeda pest door te brengen. „Gaat u een tocht maken?" Informeert hij nieuwsgierig. „Ja", antwoord ik. „Naar de Balaton?". „Inderdaad". „Dat is de moeite waard, mijnheer Het Balatonmeer (op de atlas staat Platlenmecr) is het uitverkoren vacan- tie-oord van de Boedapesters. Het ligt niet te ver van de hoofdstad (ongeveer 120 km) en het verschaft de inwoners van een land zonder zeekust een alles zins bevredigend substituut voor bet gemis daarvan. De Hongaren beweren, dat het meer met zijn lengte van bijna tachtig kilometer en zijn oppervlakte van zeshonderd vierkante kilometer bet grootste meer in Midden-Europa is. En dat het water ervan kwaliteiten bezit, waarop geen enkel ander meer kan bo gen. We starten vroeg. Het is een zonnige dag en de weg is goed Veel verkeer is er echter niet. Er zijn maar weinig particulieren, die zich de luxe van een auto kunnen permitte ren. Als men een eigen vervoermiddel heeft is het meestal een overjarige mo torfiets, al of niet met zijspan. Het zijn echter zulke oude beestjes, dat het een veel voorkomend schouwspel is om de berijders ervan langs de weg bezig te zien de dingen weer wat nieuw leven m te blazen. Verreweg de meeste bezoekers van net Balatonmeer reizen echter per trein. Dat het spoorwegverkeer ook nog niet alles is bewijzen de in sommige treinen mee lopende goederenwagons, waar wat hou ten banken in gezet zijn om personen te kunnen vervoeren. .Iedereen gaat tegenwoordig naar de Balaton", merkt mijn gids op. „Ook op weekend?", ja". Het landschap is vriendelijk en afwisse lend. Het zijn meest akkers met hier en daar wat bomen en een klein dorp. In de buurt van een waterput loopt een grote kudde paarden te grazen onder het toe ziend oog van een donkerharige zigeu- Het Balatonmeer, zoals het op een zon nige zomerdag er uitziet. Het meer is gemiddeld slechts 3 meter diep en bevat veel pis (snoek, baars, elft enz.) (Advertentie) Dat duizenden hulp behoeven is duidelijk Die hulp geven wij reeds lü jaar. Helpt ons dit te kunnen volhouden. Ncd. Kredietbank t/n. Stichting hulpactie voor Hongarije. Pleidooi voor populaire apologie vonden we, overgenomen uit een protestants Belgisch blad, het volgende fraa staatje Data Naam der dogma's van kanoniek en ceremonies ontstaan. in de Roomse Kerk 375 Heiligenverering 400 Gebeden voor de doden 600 Eredienst in een onbekende taal 600 Voorrang van de paus 688 Verering van het kruis 688 Verering van afbeeldingen 688 Verering van reliquieën 1000 Heiligverklaring van heiligen 1000 Celibaat der priesters 1076 Onfeilbaarheid van de Kerk 1090 Rozenhoedjes 1100 Canon van de mis 1160 De 7 sacramenten (aantal 7) 1215 Transsubstantiatie 1215 Oorbiecht 1220 Elevatie van de hostie 1227 Klokje vain de mis 1264 Godsfeést 1336 Sacramentsprocessie 1415 Beperking van de drinkbeker 1439 Vagevuur 1546 Traditie 1546 Apocriefe boeken 1850 Onbevlekte ontvangenis van Maria 1870 Onfeilbaarheid van de paus 1950 Hemelvaart van Maria Jaren, die hun in 1950 ontbreken Hun ouder om apostolisch dom in 1950 te kunnen zijn. 1575 27 5 1550 300 1350 500 1350 500 1262 588 1262 588 1262 588 950 900 950 900 874 976 860 990 850 1000 790 1060 735 1115 735 1115 730 1120 723 1127 686 1164 614 1236 535 1315 511 1339 404 1446 404 1446 100 1750 80 1770 0 1850 ner. Een eind verder zijn militairen aan het oefenen met tanks. „Hoeveel procent van de boeren ne men nu deel aan de collectieve land bouw?" vraag ik. „Dat weet ik niet precies, maar steeds meer boeren zien in, dat ze veel beter af zijn als ze zich aansluiten. Maar iedereen is natuurlijk vrij", voegt mijn gids eraan toe. Het is een nogal vaag antwoord. En dat is begrijpelijk, want andere (minder officiële bronnen) heb- bij mij verteld, dat niet veel meer dan dertig procent van de boeren tot de coöperaties toegetreden zijn. De an deren blijven liever zelfstandig. Welis waar zijn zij niet verplicht om aie zelf standigheid op te geven, maar er wordt wel op allerlei manieren (d°or zwaar- dere belasting bijvoorbeeld) druk op hen uitgeoefend. Een outsider zou zijn ogen nauwelijks geloven dat in onze zo „oecumenische" tijd zulk een „voorlichting" nog moge lijk is Men weet niet waarover zich méér te verwonderen: over het dooreen klutsen van dogma en onbetekenende ceremonie („klokje" van de mis!), dan wel over het verzwijgen van het verschil tussen im pliciete of zelfs expliciete openbaring enerzijds én expliciete dogma-vcrklarine anderzijds. Want wel gaat het zogenaamd over het „kanoniek" ontstaan, maar te- 1 gelijk wordt van. hier uit op misleidende wijze geredeneerd tot een deficit in de apostolische oorsprong (vgl. laatste kolom van bovenstaande lijst). Om nog maar te zwijgen over het feit dat dooreengehaspeld wordt bijv. het leerstuk der biecht en de disciplinaire verplichting tot jaarlijkse biecht, waar van het laatste inderdaad door het vier de concilie van Lateranen in 1215 werd ingevoerd! DE PUBLICATIE van het Belgische staatje roept echter een vraagstuk op van verderstrekkende betekenis. Zoeven zeiden wij: een outsider zou zijn ogen nauwelijks geloven zo iets te ont waren in onze oecumenische tijdW.e echter verscheidene protestantse bladen leest, weet dat dergelijke onjuiste voor stellingen herhaaldelijk in protestantse publicaties van diverse pluimage verschij nen, en dat daaraan de laatste tijd steeds minder gêne besteed wordt. „Oecumenisch" is Immers tegenwoordig het modewoord onder ons katholieken: de katholieken zijn bijzonder „irenisch geworden en zó raakt op behendige ma nier de broodnodige populaire apolog e die nooit in de Kerk ontbroken heeft, uit gerangeerd. M.a.w.: men kan dergelijke onzin publiceren zonder groot gevaar dat er van katholieke zijde op gereageerd wordt laat staan dat men het risico zou lopen flink aan de schandpaal genageld te worden; dit alles omdat wij ons te vee door oecumenische bekommernis lat-m afremmen! Zien de leidinggevende oecumenische katholieken niet te zeer over het hoofd dat al dergelijk lasterlijk en godlasterlijk geschrijf op kantoren en in bedrijven ae eenvoudige roomse mensen voor de voe ten wordt gegooid! En dat deze dan maar al te vaak met een mond vol tanden staan? Want bijna in geen enkel blad en te weinig in de radio-programma s vinden publicaties van deze aard weerlegging: bijna nergens wordt de euveldaad voor de goegemeente gesignaleerd (als we®r" iegging te veel eer zou zijn, zoals in net onderhavige geval). Apologie is immers ouderwets! En dan verbaast men zich nog over het voortschrijden van de geloofsafval. O.i. is één der oorzaken daarvan: het georeK aan populaire apologetische voorlichting Deze populaire apologie moest in de jaren na de oorlog wijken voor oecumt nische bekommernissen; ganse tijdschr-f ten werden „hervormd", van meet af aan was deze irenische trek sterker bij ons met ons minderwaardigheidscomplex te genover de protestanten dan bij hen. Welk gevaar in deze oecumenische be kommernissen echter steekt, kan men h-' beste lezen in het Septembernummer van de „Ned. Kath Stemmen" waar een we! zeer onpartijdig beoordelaar aan het woord is, nl. dr W. H. van de Pol. In zijn bijdrage „Balans van het Wereldprotes- tantisme" zegt hij op blz. 286; In het wereldprotestantisme wordt de Katholieke Kerk niet beschouwd als zus terkerk maar als apostolaatsgebied, in deze kerk de waarheid van het Evan gelie niet wordt gekend Wij moeten in de naaste toekomst reke nen op een bewuste en ziAdeWke testantse actie met name in de Zuidelijk provincies van ons land. En vooral lette men op het volgende: Zoals bij de leiding van de Wereldraad het juist verstaan van en de sympathie voor de Katholieke Kerk als zodanig om gekeerd evenredig zijn aan de waardering van en sympathie voor bepaalde indiv- duele en volgens oecumenische maat staf irenische katholieken, zo moeten wij er ons goed van bewust zijn. dat de oecumenische contacten, die sommige pro testanten in ons land zoeken met katho- lieken, in geen enkel opzicht het J leveren, dat er een grote openheid of zelfs een verlangen naar gemeenscnap met de Katholieke Kerk ontwaakt zou zijn bij de leiders van het protestantisme in ons land". Wat betekent dit anders dan dat een eenzijdig oecumenisme W beidsveld braak laat liggen voor Pro testantse activiteiten. En desondanks heeft men de zo brood- nodige populaire apologie om hals be- bracht! Ja zelfs bij tijdschriften, die eigenlijk apologetisch moesten zijn, moet men „t en toe denken aan de toepasselijkheid van wat de Bisschoppen vol bezorgdheid schreven op blz 37 van hun Mandement dat er nl- katholieke bladen en tijdschrif ten zijn die een tendenz vertonen „het oude van katholieke zijde gegroeide als minder goed, en het nieuwe en van vreemde^ zijde komende als voortreffelijk te waarderen". We rijden ruim twee uur. Dan zijn we in Balatonfured: een van de vele badplaatsen aan het meer. Het is een aardig plaatsje met verscheidene hotels en sanatoria voor hartpatiënten, die er bij de vermaarde bronnen gene zing komen zoeken. Het smalle strand krioelt van de mensen. Langs het water is een schaduwrijk plantsoen, waar banken staan en kraampjes, waar de bezoekers alles kunnen kopen: van wa termeloenen en souvenirs tot vers-ge kookte kukorica (maiskolven) toe, wel ke de Hongaren eten als wij een haring, Verder is er een kleine Jachthaven, waarin wat zeilbootjes klaar liggen om uit te varen. Het meer zelf is zo glad als een spiegel. Heel vaag zijn de heuvels aan de overkant door de nevel te zien- In de verte komt de witte veerboot uit Slófok aan. ,En hoe vindt u het hier?" vraagt mijn gids verwachtingsvol. Heel mooi", geef ik toe. "Het is ook een heel geliefde plek Door de eeuwen heen is "t Balatonmeer een uitverkoren vacantieoord geweest, Vóór de oorlog was het vooral het do mein van dé beter-gesitueerden. Vele adellijke families hadden er een villa, of een buitenverblijf Er waren luxueuze hotels en kuuroorden, waar degenen, die het betalen konden maanden achtereen bleven. Het communisme heeft uiter aard grote veranderingen veroorzaakt. De villa's en kastelen zijn onteigend. Vele doen nu dienst als vacantiekolonie voor de jeugd. Andere zijn overgedra gen aan de verschillende vakbonden, die de bij hen aangesloten arbeiders in de gelegenheid stellen er tijdens hun va- cantie tegen een kleine vergoeding ge bruik van te maken. Ook de kunstenaars hebben er tehuizen, waar zij ver van de grote stad kunnen werken en rusten. Een van de kastelen van graaf Ester- hazy huisvest bijvoorbeeld letterkundi gen. De luxe en de exclusiviteit zijn nu natuurlijk geheel verdwenen. We bezoeken verscheidene andere plaatsen. Het is overal in grote lijnen hetzelfde: mensen die aan de oevers van het prachtige, ondiepe meer genie ten van een zonnige dag. In een hotel in Tihany gebruiken we de lunch. Het ligt sprookjesachtig tegen de bergen van het schiereiland met een vrij uitzicht over het water. Iedereen, die er het geld voor heeft, kan er logeren. De prijzen zijn echter zodanig, dat ze meer binnen het bereik van de élite (leiders van de regering en partij, bekende doctoren en kunstenaars) liggen dan binnen het be reik van de gewone arbeider. Als de directeur van het hotel hoort, dat er een Nederlandse journalist op het terras zit, komt hij een praatje ma ken. De Hongaren proberen namelijk 't toerisme weer een beetje op gang tu brengen teneinde op die manier buiten landse valuta te verdienen. En het Ba latonmeer is daarbij één van de belang rijkste pijlen op de boog. .Hoeveel kost een kamer?" vraag ik hem. „Veertig gulden per dag met volledig pension. We hebben ook enkele suites. Die zijn tachtig gulden". „Dat is nogal duur vcor westerse beurzen". ,Toch hebben we regelmatig buiten landse gasten". „Uit de andere communistische lan den". „Ja. maar ook uit Engeland, Frank rijk, Oostenrijk, België en Nederland". Een groot percentage van deze bui tenlanders zijn gasten van de Hongaar se regering. En verder komen er ook wel leden van de in Boedapest gevestig de diplomatieke vertegenwoordigingen. De gewone toeristen zijn echter nog zeer schaars. Maar men overweegt de mogelijkheid een speciale, gunstige wis selkoers voor toeristen iri te stellen om daarmee het bezoek uit het Westen te stimuleren. „Wat kunnen de mensen hier doen?", „In de eerste plaats natuurlijk zwem men en zeilen en zonnebaden. Er is een tuin van tien hectare bij het hotel. Er wordt thans een tennisbaan aangelegd. En verder zijn er bioscopen en andere ontspanningsgelegenheden in de buurt". Het is voor het huidige Hongarije misschien heel wat. De mensen in het Westen zijn echter heel wat meer ge wend. Ook wat de verzorging in een internationaal hotel betreft. Weliswaar verwisselt een kellner in een groezelig- wit jasje haastig de witte, stenen bor den, de aluminumachtige vorken en lepels en de papieren servetten voor eetgerei van porcelein, zilver en linnen, maar de service laat toch heel wat fe wensen over. Het duurt zo lang, vóór we de eenvoudige lunch van gebakken vis en sla opgediend krijgen, dat de gids er Zenuwachtig van wordt en de kellner een fikse uitbrander geeft. Het gebak wordt tenslotte nog met het papier er om geserveerd en de koffiekopjes zien eruit, alsof ze de hele dag nog niet om- gewassen zijn. Het is dan ook geen erg beste introductie van het naar buiten landse bezoekers verlangende hotel. En de directeur zal er dan ook goed aan doen in het stille winterseizoen een flinke dosis zelfkritiek tot zich te ne men. (Nadruk verboden). Wat eens het kasteel van aartshertog Jozef was, is nu het Parkhotel te Tiha ny. Een blik in het hotel gedurende lunchtijd. E KUNNEN deze hartekreet wel niet beter eindigen dan met een woord van de Italiaanse bisschop mgr Beniamino Socche, die op de oecumeni sche objectie dat men de dwaling niet moet aanvallen (er zou anders te veel be lang aan worden toegekend, etc.), als volgt antwoordt: „We mogen de dwalen- den niet met de dwaling verwarren. Voor de dwaienden willen we medelijden en christelijke liefde: de dwaling daaren- tegen moet aangevallen worden, met alle krachten, op iedere plaats en in alle sec toren, ja ten koste van het leven". (Katn ArchieiÉ van 25-11-'55> DEN HAAG Dr Th. PIKET S. J.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 6