Financierings-instituut voor scheepvaart OPNIEUW DRIE DODEN BTj VERKEERSONGEVAL Geen grondige herziening Georganiseerd Overleg in ambtenarenzaken Ontplooiing van bouwbedrijf KERSTVIERING IN HET LQO li WITTE KERST BLIJFT DROOM Wat zou het anders zijn vandaag dan Zalig Kerstmis" „Vreest niet, ik verkondig U een grote vreugde Directeur-generaal voor Scheepvaart stelt voor: Vernieuwing koopvaardijvloot zal vooral in jaren '60 enorme kapitalen vergen Trein-angst in Engeland H. Vader richt vredesoproep tot wereld DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN J EFFECTEN Zaterdag 24 December 1955 WEERBERICHT Bijtijds erbij Raken wij achter? T wee auto's in botsing bij Vries (Dr.) Zeilende opleiding Het Kerstgebeuren, gezien door een Japanse kunstenaar Op paaina 5 vindt de lezer een reeks van zes exotische Kerstvoorstellingen van de hand van kunstenaars uit alle werelddelen. Land- en tuinbouw- onderwijs Spoedige definitieve financieringsregeling gevraagd Minister Beel aan Eerste Kamer Loonrapport op komst wméMi BoumosTEN, verhoogde bddrase/v Vandaag: DE ZWAARSTE RONDE VAN ONZE KERST PRIJSVRAAG Aanvaring op Nieuwe Waterweg Zinkend schip op de Heyplaat getrokken Oudste boot van Europa 8000 jaar oude vondst in ruïnen AAN-EN VERKOOP VAN NEDEREANDSCIIE KEDII I HANK N V. Kleinere Bouwpatroons BERICHT 26 moeten kans hébben Drie ongelukken in twee dagen KERSTBOODSCHAP 1955 Prins Bernhard: Geen vrede op aarde, zolang men God niet eert De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van hede'n- tot morgenavond, luidt: Aanvankelijk zwaar bewolkt met enige re gen, later weer opklaringen. Weinig verande ring in temperatuur. Tijdelijk krachtige en langs de kust harde wind, aanvankelijk Zuide lijk, later uit Westelijke richtingen. Zondag 25 December: Zon op 8.49, onder 16.34 uur. Maan op 13.25, onder 4.16 uur. Maandag 26 December: Zon op 8.50, onder 16.35 uur. Maan op 14.05, onder 5.36 uur. Dinsdag 27 December: Zon op 8.50, onder 16 36 uur. Maan op 14.58, onder 6.52 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT IN DEZE TIJDEN gaat de Zon der Gerechtigheid al te zeer schuil achter de trieste mist van puur menselijke eigenmachtigheid. En de vreugde, welke toch nog altijd geor ganiseerd wordt rond het Kerstfeest waarvan de verbijsterende realiteit niet meer beseft wordt gelijkt een ouderwetse straatverlichting op een regenachtige avond. De macht van de duisternis wordt er niet door verdron gen. Terwijl eens de Christenen het heidense feest ter ere van het langer worden van de dagen kerstenden door er de viering van 's Heren geboorte voor in de plaats te stellen, lijkt thans de viering van de Vredevorst geredu ceerd te worden tot een sentimenteel, zo niet frivool getuigenis van de schrale genoegens der „Diesseitigkeit", waarbij er wederom voor Hem geen plaats is in de herberg. Deze overwoekering van de stille, in de Westerse tradities zelfs tedere vreugde van Kerstmis zal de christen er slechts toe aanzetten om zich met groter ernst rekenschap te geven van het geheim van Kerstmis. Hij zal zich wellicht bij al het feestlawaai het woord van de Heer herinneren, dat evenals geheel de Bergrede zo pijn lijk ingaat tegen de „normale" men selijke gevoelens en verwachtingen, n.l. dat de zachtmoedigen de aarde be zitten, en het andere woord van Hem, die de zachtmoedigheid zelve was: „Ik heb de wereld overwonnen". En hij zal wellicht stil blijven staan bij dat woord „zacht-moedig", dat in onze taal klinkt als ware het een contradictio in terminis. Hoe toepasselijk is die te genstrijdigheid op het Kind, waarvoor tussen de mensen geen plaats was en dat de wereld overwon en de aarde als een Koning bezit! TEGENOVER wat tegenwoordig veelal van het Kerstfeest gemaakt wordt, staat de werkelijkheid van de Goddelijke geboorte. Tegenover de zelfgenoegzaamheid van de men sen, die hun eigen gouden kalf aan bidden bij gebrek aan uitzicht op de oorsprong van het manna, verzoende God in de Kerstnacht hemel en aarde door Zijn Zoon één der onzen te doen worden en voor altijd te doen blijven. In Hem ligt onze overwinning en in Hem bezitten wij de aarde, ook nu. Want de Heer is altijd nabij, met een realiteit, die ons niet meer verbaast sinds wij het Kind aanschouwden in de kribbe. Sinds de Incarnatie heeft de hemel een woonplaats op de aarde. Dat is het grote geheim en tevens de grote vreug de van Kerstmis. Alle eeuwen door hebben de theologen zich verdiept in dit ondoorgrondelijke mysterie, waar voor de Schrift wel verstaanbare woorden heeft, maar woorden, die onze denkkracht te boven blijven gaan; doch alle eeuwen door hebben de christenen tevens de werkelijkheid ervaren van Christus' Menswording, die Hij heeft willen voortzetten in Zijn Koninkrijk, Zijn Kerk en waarin Hij zelfs in Zijn sacramentele genadebede ling gebonden wilde blijven aan de aarde, die Hij in de Kerstnacht betrad. Deze smaak van de hemel, welke ons vergund is, mag vermengd zijn met bitterheid om eigen tekort Of met lij den om Zijnentwil, het ontneemt ons nimmer de zekere vreugde, die op klinkt uit de woorden van de engel: ..vreest niet, want ziet, ik verkondig u een grote blijdschap". Van onze verslaggever) Nadat onze goud- en deviezenreserves (het „spaarbankboekje" van Neder land) in 1945 op critieke ogenblikken bedenkelijk dicht bij liet nulpunt stonden, bedroegen zij eind November j.l. f 4.600.000.000.-. In de jaren 1946 1955 werd door de Ned. koopvaardijvloot netto deviezen verdiend een bedrag groot 4.676.300.000 (exclusief tankers kustvaartuigen). „Men zou dus, ietwat oneigenlijk, kunnen zeggen, .1 het de Ned. koopvaardijvloot was die de Nederlandse na-oorlogse spaarpot hij elkaar heeft gevaren". aan en Boven aangehaalde woorden werden gisteravond uitgesproken door de heer W. L. de Vries, directeur-generaal voor Scheepvaart tijdens de opening van de tentoonstelling „Vlootherstel" in het Ma ritiem Museum te Rotterdam. I „Wij noemen ons graag een zeevarende natie en wijzen er dan op, dat de Ne derlandse vlag op alle zeeën vertegen woordigd is. Dit is wel waar, maar daar mee is niet veel gezegd", aldus de heer De Vries, die een domper op de nationale trots zette door te verwijzen naar het Verenigd Koninkrijk, Noorwegen en De nemarken, waar de tonnage per hoofd der bevolking hoger ligt dan in Nederland Al moge vermeld worden, dat in 1939 1 2.854.000 bruto register ton onder Neder landse vlag voer en in October 1955 3.607.000 bruto register ton. Verstarring ingetreden Allerlei factoren bepalen de grenzen van ons maritiem kunnen. Wat de onder nemer betreft ziet men bij ons, dat het vlootherstel in overgrote meerderheid is geschied door personen of groeperingen die zich traditioneel reeds voor de oorlog met scheepvaart bezig hielden. Werke lijke „captains of industry" zoals elders nogal voorkomen, ziet men hier weinig. Scheepvaart-initiatieven van enige om vang van geheel nieuwe zijde zijn hier practisch niet te signaleren. Er is een ze kere verstarring ingetreden. Wel zag spr enige hoop voor de toekomst in nieuwe ontwikkelingen in de tankvaart, de erts vaart en andere bijzondere projecten. waarden en volgens de heer De Vries zal j dit mogelijk zijn, door een zeilende oplei ding, waardoor het onderwijs meer dan tot dusver psychologisch op de zee wordt afgestemd. Wat het kapitaal betreft, ook wanneer geen nieuwe vloot-uitbreidende initiatie ven zouden worder genomen, zal alleen a] de noodzakelijke vernieuwing van de koopvaardijvloot vooral in de jaren 196(1 en volgende enorme kapitalen vergen. Waarschijnlijk zal de kapitaalmarkt daar bij voor een gedeelte moeten inspringen Spr. zag geen reden waarom deze markt verstek zou laten paan. „Daar deze bereidheid van de Neder landse kapitaalmarkt om met buitenlandse reders in zee te gaan zulke goede resul taten heeft afgeworpen, zie ik niet in waarom het niet mogelijk zou zijn naast bet reeds bestaande export-finaneierings- instituut, een soortgelijk finarcieringsin- slituut voor de Nederlandse scheepvaart te creëren, teneinde in nieuwe relaties en op voor Nederland nieuwe terreinen de Nederlandse koonvaardij een nog bredere basis te verschaffen. Het ware wel te wensen, aldus de heer De Vries, „dat hieraan te juister tijd, bij voorbeeld met het oog op het tijdstip waarop de huidige ordergolf in de scheepsbouw ongeveer is verwerkt, door de competente kringen in ons land de nodige aandacht zal worden besteed. Afzetmogelijkheden en bouwcapaciteit bieden een gunstig beeld. Wat de arbeiders betreft, laboreert ook de scheepvaart aan het algemene euvel van het arbeiderstekort. Wij moeten, aldus spr., de generatie van jongeren uit de ge- boortenrijke jaren na 1944 seaminded ma ken, ook door aantrekkelijke arbeidsvoor- een adres aan de minister van Land- Visserij en Voedselvoorziening heeft de Vereniging van Nederlandse Gemeenten gezegd een spoedige totstand koming van een definitieve financierings regeling voor het land. en tuinbouwon- derwijs op hoge prijs te stellen. Zoals reeds eerder aangekon digd, vinden onze lezers in dit nummer het grootste en onge twijfeld ook boeiendste deel van onze Kerstprijsvraag 1955. Vijf tig problemen geven wij dit maal onze lezers in woord zowel als in beeld. Zij leveren de goe de oplossers niet minder dan 350 winstpunten op. Ook het prijs vraagschema, het wedstrijd reglement en onze prijzenlijst (105 prijzen in totaal!) vinden e lezers nog eenmaal afgedrukt dn nummer. Oplossingen die- bere'knS V°°r 15 Januari a-s- te De wijze, waarop de maatregelen tot verbetering van de financiële positie van burgerlijk rijkspersoneel tot stand zijn ge komen, met name hef ontbreken van over. eenstemming met vier van de vijf centrales van overheidspersoneel, welke in de cen trale commissie voor georganiseerd over leg in ambtenarenzaken zijn vertegenwoor digd, vervult de minister van Binnenlandse Zaken, zo deelt hij mee in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer, even als vele leden, met leedwezen. Dat het vertrouwen van het overheidspersoneel in het overleg in hoge mate is geschokt, als mede de op de regeringsbeslissing gevolg de onrust is, naar de mening van de mi nister, niét alleen het gevolg van. hef Gisteravond is op de Nieuwe Maas te Rotterdam ter hoogte van de Merweha- ven een aanvaring geschied tussen het Engelse schip ..Bury" van de lijndienst RotterdamHuil en het Frane rijnmo- torschip „Chateau Yquem", dat half ge laden uit de Merwehaven kwam en de rivier op wilde varen. De „Bury" liep het Franse schip aan bakboord ter hoogte van ruim twee in de flank, tengevolge waarvan de „Cha teau Yquem'' begon te zinken. Men is er echter in geslaagd het schip aan de Hey plaat aa.n de grond te zetten, waardoor erger werd voorkomen. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. Bij de aanleg van de snelverkeersweg EursingeHoogeveen is destijds in het Blikkenveen te Pessen onder Ruinen een merkwaardige vondst gedaan, waarvan men dacht, dat het een uitgeholde boom stam was. Bij het onderzoek van het tsiologisch-Archaeologisch Instituut te Groningen is thans gebleken, dat het voorweip een boot is met een lengte van drie meter en een middellijn van 40 cen timeter. Het door het instituut ingestelde onderzoek heeft uitgewezen, dat het vaar- tuig tusen de 3000 en 9000 jaar oud moet zijn, en daar ter plaatse in het veen te recht gekomen is. De vondst zal worden geconserveerd en naar het Provinciaal Museum van Oudheden te Assen worden vervoerd. Het staat wel vast, dat dit de j oudste boot in Europa is. j ontbreken van overeenstemming als hier boven bedoeld, doch ook van' de publica ties, welke omtrent deze aangelegenheid voor en na die beslissing zijn verschenen. Hij wil dan ook niet nalaten er nog eens op te wijzen, dat het voor het welslagen van het georganiseerd overleg en. de rust onder het overheidspersoneel dringend noodzakelijk is, dat de besprekingen in alle rust worden gevoerd en dat voor tijdige of onverantwoorde berichten over ingediende voorstellen en over het verloop der onderhandelingen aan een en ander niets dan schade kunnen berokkenen. De minister is voorts van mening, dat het eenmaal ontbreken van overeenstem ming met de meerderheid van de perso- neelsdelegatie in die commissie de conclu sie niet wettigt, dat de werking van het overlegapparaat om een grondige herzie ning vraagt. Weliswaar lijken hem enkele voorzieningen op dit punt gewenst, doch deze zullen, naar het voorlopig oordeel van de minister, niet van ingrijpende aard zijn. De verschijning van het rapport van het college van loondeskundigen kan op zeer korte termijn worden verwacht, waarna het een onderwerp van overwe ging zal moeten uitmaken, zowel voor het kabinet als voor de centrale com missie voor georganiseerd overleg. Op de rijksweg Assen-Groningen zijn gisteravond nabij Vries door de gladheid van de weg twee auto's met elkaar in botsing gekomen. Bij dit ongeluk zijn drie doden te betreuren; drie personen zijn ernstig gewond naar het Wilhelmina-ziekenhuis te Assen vervoerd. Uit de richting Assen reed in de rich ting Groningen een kleine auto met vier inzittenden, vier loodgieters uit Gronin gen, die een werk in Zeist uitvoeren. Uit de richting Groningen naderde een grote personenauto met drie inzittenden Een kilometer buiten Vries begon de grote wagen te slippen met het gevolg, dat deze het kleine wagentje in volle vaart remde. Drie van de vier loodgieters werden uit de wagen geslingerd en moeten op slag dood zijn geweest. De vierde bleef in de auto. die onmiddellijk in brand vloog, vit ten. Hij kón door omwonenden uit de wagen worden gesleurd en moest met ernstige verwondingen naar het zieken huis te Assen worden overgebracht. Ook de bestuurder van de grote personenauto «rt met een tweede inzittende naar het Wilhelmina-ziekenhuis te Assen overge bracht. De drie personen die bij dit ongeluk om het leven kwamen zijn de loodgieter W. Drent uit Groningen en zijn twee knechts H. Wesselmk en D. Baron, beiden even eens uit Groningen. Een zoon van de loodgieter, nl. G. Drent, is ernstig gewond naar het ziekenhuis te Assen overgebracht. Donderdagavond is op de hoek van de Beeklaan en de Groothertoginnelaan te s-Gravenhage de 73-jarige voetganger W. Z. bij het oversteken gegrepen door een motorwagen van lijn 7. Gistermiddag is hij in hst ziekenhuis aan de Zuidwal aan de'Opgelopen verwondingen bezweken. ook incourante L HOOFDKANTOOR J AMSTERDAM KEIZER $GR ACH' 517 35 VESTIGINGEN December, blad niet Op Maandag a.s. 2e Kerstdag, zal onsi verschijnen. DE DIRECTIE. „Het kan zijn nut hebben, dat de be langhebbende groeperingen nogmaals om de tafel gaan zitten om na te gaan welke remmende factoren kunnen worden- weg genomen en op welke factoren een stimu. lerende invloed kan worden uitgeoefend om de produetie in het bouwbedrijf op te voeren." Deze woorden sprak de heer J. Dura Dzn, voorzitter van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf, toen hij gistermid dag op het tweede gedeelte van de ope- ningszitting van de Bouwmaand in het Rotterdamse Bouwcentrum het woord nam. In deze tijd van hoogconjuctuur is men ten aanzien van de woningbouw te veel op de penning. Veie bouwpatroons op het platte land en in kleinere steden, die in staat zÜn met het bedrijf enkele wonin gen te bouwen, komen er niet aan te pas. De meeste gemeenten willen zo groot mogelijke objecten samenvatten. De klei nere bouwpatroons moet uien gaan in schakelen en hun krachten benutten voor de leniging van de woningnood. lil Nederland bestaan ruim 11.000 be drijven, waarvan de patroon geen of niet (kan onze weerkundige medewerker) V anneer wij denken, dat er gemiddeld eens in de tien jaar een witte Kerst in ons la"d voorkomt dan is bet niet zo'n groot wonder, dat liet ook dit jaar bij een droom zal blijven. De Kerstdagen zullen met vrij zacht en onbestendig weer verlopen, doordat met krachtige tot harde Zuid westelijke winden zaciri lucht van ongeveer 8 gr. C. wordt aangevoerd waarmee de koude tot vele bonderden kilometers van ons land wordt verdreven. Na een vrij zonnige dag zal de Kerstnacht onder invloed komen te staan van een depressie, die met regen en stormachtige wind van Ierland over Engeland naar de Noordzee trekt. Achter deze depressie zal morgen Iets koudere lueht worden aangevoerd uit bet Westen, waarin wij >ok buien verwachten. Verder boven de Oceaan kan na Zondag een nieuwe storing zijn ontslaan, weike wederom met enige regen West.Europa nadert. Wij vet wachten daarom een aanhouden van het wisselvallige weer. waarbit ue temperatuur vrij normaal zal blijven voor December. Gangs de kust is een waarschuwing voor Zuidwesterstorm van kracht, al zal de wind - u«d hedenmiddag wat afnemen om komende nacht weer aan te wakkeren. jyLIid zo^elloofdetew £e™antwoorde meer dan twee arbeiders in dienst heeft. Van bedrijven met meer dan 2 doch ten hoogste 10 arbeiders bestaan er een 6000. Gezamenlijk zullen deze bedrijven in staat zijn duizenden woningen jaarlijks aan de voorraad toe te voegen. Ook eigen bouwers en grote bedrijven die zich niet of ter nauwernood op dit terrein bewegen zouden moeten worden ingeschakeld. De heer Dura was van mening, dat het aanta] vakarbeiders, dat juist in verband met de_ schaarste door de onvoldoende continuïteit van bouwen door de aanne mers wordt vastgehouden, niet gering is. Men verwijte echter de aannemer dit niet. Spreker gaf een voorkeur aan het beroep op nog aanwezige reserves van bouwcapaciteit boven het toegepaste systeem van afremming. In het Zuid-Oosten van het land staan de ondernemers in het bouwbedrijf voor het feit, dat zij nog maar voor korte tijd werk hebben. Arbeidskrachten zullen daarna grotendeels wegvloeien naar an dere bedrijfstakken. Hierdoor vloeien re serves weg Hij sprak er zijn blijdschap over uit, dat ook minister Witte de verwijten, ge richt aan het bouwbedrijl. onbillijk acht te. Er zijn in de afgelopen jaren prachti ge prestaties geleverd. Maar langs wegen van geleidelijkheid zal de industrialisatie van het bouwbe drijf verder doorgevoerd moeten worden. Dit zal echter niet gemakkelijk zijn om dat men te maken heeft met wisselend personeel, onvoldoende continuïteit in de opdrachten, terwijl elke ontwerper zijn eigen opvattingen heeft ten aanzien van de constructie. Tenslotte sprak hij over het nut van maatregelen, welke de vrije onderne- mingsdrang en de daadkracht van het bouwbedrijf strak heeft ingekapseld Het werkt verstarring in de hand. Wil men zoden aan de dijk zetten, dan moet worden gestreefd naar een zo min mogelijke belemering van de vrije krachtsontplooiing van het bouwbedrijf. Acties tot het oprichten van Staats-, pro vinciale en gemeentelijke bouwbedrij ven .welke de kiemen der mislukking in zich dragen, zijn ook belemmerend, maar In Groot-Brittannië zijn in een tijds bestek van 48 uur drie treinongelukken voorgekomen. In Luton. Bedfordshire reed Donderdagavond een expresstrein in op een stilstaande trein. Eén persoon werd gedood en twaalf gewond. In Helli- field Yorkshire gebeurde op diezelfde dag een soortgelijk ongeluk. Weer reed een expresstrein in op een stilstaande trein. Het enige slachtoffer was een sol daat, die werd gewond Gisteravond vond het derde ongeluk plaats Wederom reed een expresstrein in op een stilstaande trein in het plaatsje Woking in Surrey Hier werden tien personen gewond. In de laatste maand zijn in Groot- Brittannië zes treinongelukken gebeurd waarbij in totaal 210 slachtoffers waren, waarvan vijf-en-twintig doden. De treinongelukken hebben in Groot- Brittannië een „treinangst" doen ont staan. die gisteren bleek uit een stroom van vragen aan het ministerie voot transport om betere veiligheidsmaatrege len op het uitgebreide Britse spoorwegnet. Z. H. Paus Pius XII heeft in Zijn Kerstboodschap hedenochtend op nieuw een vredesoproep tot de wereld gericht en er bij de verant woordelijke staatslieden op aange drongen tijdig die conflicten onder de volkeren „te voorkomen, uit de wereld te helpen of af te zwakken", die een oorlog tot gevolg zouden kunnen hebben. Het is de plicht van volken en regeringen om te komen tot een internationale overeenkomst over schorsing van proeven met atoom bommen en een verbod van kern wapens, samen, met controle op de bewapening. De H. Vader sprak Zijn rede uit in de Consistonezaal v an het V aticaans paleis, voor een gehoor van kardinalen. Kinderen uit Amsterdam, Ud- del, Hoog Soeren, Niersen-Gortel en Het Loo stonden gistermiddag, elk met een brandend kaarsje in de hand, op het toneel in de feest zaal van het paleis Het Loo, en tot de toeschouwers behoorden de Koningin, Prins Bernhard en de vier prinsessen, die hier met on geveer 600 leden van het perso neel het Kerstfeest vierden. Het kinderkerstspel was een van de hoogtepunten van deze kerstvie ring, die voor het zesde achtereen volgende jaar door de koninklijke familie en haar personeel werd gehouden. Vóór het spel een aanvang nam. las de Koningin, terwijl slechts de kerstboomlichtjes brandden, hef aloude Kerstevangelie voor. Prins Bernhard hield vervolgens een kersttoespraak. „Tussen alle woorden en berich ten, die van onrust en dreiging in de wereld spreken en die wij haast dagelijks lezen of horen, kunnen ons hoofd en ons hart rust vinden als het weer Kersttijd wordt, en wij weer kunnen luisteren naar het aloude Kerstverhaal, dat spreekt van vrede op aarde, in mensen een welbehagen, en ere zij God in den hoge", aldus de Prins. „Persoonlijk heb ik mij dikwijls ifgevraagd, of deze woorden der engelen, die beginnen met „Ere zij God", niet iets profetisch hebben, en wel in die zin, dat er geen werkelijke vrede op aarde en wel behagen in mensen komen kan, zolang men God niet waarlijk eert". „De diepe zin van Kerstmis is", zo zei de Prins verder, „dat de oning, de Verlosser, komt in een wereld die zichzelf niet verlossen kan". „Jesus zegt ons: „Wie tot Mij komt zal Ik geenszins uitwerpen". Dus iedereen is bij Hem welkom. En niemand kan ons kleiner en schuldiger maken in eigen oog dan Hij. Maar niemand kan ons zo met onszelf verzoenen, en ons zulk een innerlijke vrede schen ken als Jesus". Toen de laatste kaarsjes van het kerstspel waren gedoofd, vertelde de heer Th. Booy een kerstverhaal °n tot slot zongen allen gezamen lijk het „Ere zij God". In de gangen van het paleis varen inmiddels lange tafels op gesteld met daarop broodjes en warme chocola. Koningin, Prins en orinsessen waren de eersten die hun gasten de warme drank uit- chonken en vóór ieder weer terugging mochten de dames van Prins en prinsessen een kerstbrood in ontvangst nemen en de mannen van de Koningin de prinsesse- kalender.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1