A BRAND in FINS HOUTSCHIP Krankzinnige legde bom in kerk ■r um ÉM. KERSTBOODSCHAP IN CONSISTORIEZAAL Nieuwe veroordeling van het communisme Rusland vermindert defensie uitgaven GEEN NACHTMIS IN EGYPTE ROTTERDAM ONTVING HET 20.000ste ZEESCHIP Ongevallen-statistiek in de V.S. vertoonde weer „piek" bewoonbare wereld Sacré-Coeur aan groot gevaar ontsnapt Kerstterreur Algerije m Dinsdag 27 December 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Apocalyptiscli beeld Wat P.M.F. zegt nu er verkiezingen komen Opperste Sovjet bijeen Twee doden op Cyprus Pechdagen van de „Adeny" Man wilde Paus naar Parijs laten komen Gangster-knapen in Eindhoven Kerstmis in Bethlehem, Moskou en Peking Ill Twee op de drie fietsen niet in orde Meer dan vijf honderd «loden Alle records gebroken! zijn WEERBERICHT Wmm Het gezin en de eigendom Drie hoofdstukhen Sovjet-commentaar NATO, bewapening en Algerije Vier jongelui (16 tot 20 jaar) op roof uit Rijwielcontrole in de drie Noordelijke provincies iSill dc De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden tot m<*genavond, luidt: Veel bewolking met plaatselijk enige regen of motregen. Matige tot krachtige en voorname lijk langs de Waddenkust tijdelijk harde Zuid westelijke wind. Aanhoudend zacht weer. Woensdag 28 December: Zon op 8.50 u„ onder 16.38 uur, Maan op 16.06 uur, onder 7.59 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT H. Vader vraagt totaal verbod van atoomwapens n Ook dit jaar liccft de Paus Zijn jaarlijk se Kerstboodschap tot de iverclcl gericht. Hij waarschuwde voor 't gevaar van ver dere atoomexplosies cn verzocht experi menten met en gebruik van atoomwapens te verbieden. De foto links laat de Paus zien voor de microfoons, tijdens de toe spraak. De rechter foto laat zien hoe Z.H, gezeten onder het baldakijn begroet wordt door liet college van kardinalen. De kerstboodschap, die de H. Vader ook dit jaar aan de vooravond van Kerstmis tot de wereld heeft gericht, is een nieuwe oproep tot wereldvrede geworden. Ditmaal gaf de Paus nauwkeurig enkele voorwaarden aan, noodzakelijk voor het behoud van de vrede. Hij deed een dringend beroep op de verantwoordelijke autoriteiten om te komen tot een algeheel verbod op het gebruik van en de proefnemingen met atoomwapens. De kerst boodschap bevat vervolgens een nieuwe veroordeling van het communisme en een waarschuwing tegen „de droom van een mogelijke oprechte co-existentie" tussen Oost en West. Tenslotte bezwoer de H. Vader de mensheid niet toe te geven aan de bekoring, de veiligheid van haar bestaan te baseren op de vooruitgang van wetenschap en techniek. De H. Vader sprak .zijn kerstboodschap de zeventiende van zijn pontificaat uit, gezeten op dt grote troon van de Consistoriezaal van het Vaticaans Paleis, waarvoor twee zilveren microfoons stonden opgesteld. De rede werd in het Italiaan? gehouden en na afloop er van vertaalde radio-Vaticana de inhoud in vijf-en.twintig talen. De zenders van rad:o- Vaticana zijn ruim voldoende sterk om ook de landen achter het IJzeren gordijn te bereiken. vencle natuurlijke orde. Deze wezens trekken zijn nog steeds dezelfde: het gezin en de eigendom als grondslag van persoonlijke voorziening. vn^m ver'3azingwekkende technische vooruitgang en de veroveringen van de wetenschap kunnen de aard! niet om! t°t een ParadÜs van veilig ge- men WaCln,men a,les van de mens en is er een denkwijze ontstaan, die het leven uitsluitend op de grondslag van de quantitative analyse en synthesl zou willen beheersen. Men mag natuur lijk van de vooruitgang gebruik maken, maar er moet rekening gehouden wor- Een regeling van het gebruik van en de proefnemingen met atoomwapens noemde de H. Vader een gewetensplicht voor de volkeren. Hij schilderde een apo calyptisch beeld van de verwoestingen, die A- en H-wapens kunnen aanrichten. De H. Vader herinnerde aan de plannen, die wederzijds bestaan voor de controle op de A-bewapening, waaronder inspec tie vaft de lucht en anderzijds in stelling van een keten van waarnemings posten op strategische punten. De Paus legde de nadruk op de nood zakelijkheid gelijktijdig het gehéél van al de samenhangende vraagstukken te rege len, hetgeen noodzakelijk is voor een ge lijke veiligheid voor alle volkeren. Indien er bv. alleen een verbod op het gebruik zou komen, zonder de nodige controle maatregelen, dan zou men met recht kunnen twijfelen of men het werkelijk eens zou kunnen en willen worden over dit laatste. Doch niet alleen met voorzorgsmaat regelen wordt de vrede verzekerd. In dit verband wees de H. Vader op de tegen stellingen, die worden aangetroffen in de verhouding tussen Europese en niet- Europese volkeren, welke laatsten stre ven naar politieke onafhankelijkheid Voor een „preventieve pacificatie" der overzeese gebieden is „scherpzinnige waakzaamheid" nodig, doordrongen van onpartijdige rechtvaardigheid en zelfs vrijgevigheid binnen de perken van een gezond realisme. De H. Vader ging ook uitvoerig in op de veiligheid van de mens. die Christus heeft losgelaten. De bezorgdheid om de veiligheid van het bestaan is steeds ster ker geworden, maar door het. voorbijzien van de aanwezigheid van Christus is juist op dit punt de verwarring en angst gro ter geworden. De mens is dan ook de werkelijke aard van de menselijke natuur gaan minachten. Met nadruk wees de H. Vader op de, ook bij de veranderende verschijningsvormen in de historische en maatschappelijke ontwikkeling, blij den met de orde der.natuur. Op de een of andere wijze, zjj het ook met de nood zakelijke aanpassingen aan de tijdsom standigheden, moeten het gezin en de eigendom blijven behoren tot de grond slagen van de vrije persoonlijke regeling van het leven. De rede van de Paus was verdeeld in drie in paragrafen onderverdeelde hoofd stukken. In het eerste: „De houding van de moderne mens tegenover het Kerstgebeuren" wordt achtereenvol gens de gedachtengang van (a) de be wonderaars van de uiterlijke menselijke macht, (b) van de zoekers naar een ver keerd innerlijk leven en (c) van de on verschilligen en de ongevoeligen criiisch geanalyseerd. In het tweede hoofdstuk: „Christus in het historisch en maatschap pelijk leven van de mensheid" bespreekt de H. Vader (a) de beginselen van de ware natuur van de mens op grondslag van zijn veiligheid, (b) de verkeerde toe passingen van de moderne wetenschap pelijke en technische veroveringen, (c) de mening van de Kerk over het com munisme en (d) de houding van de Christen in het huidige industriële tijd perk. In het laatste hoofdstuk, „Vervolma king en vastheid van ieder menselijk le ven in Christus" behandelt de Paus (a) de grenzen van de menselijke macht, (b) de hoge zedelijke waarde van de arbeid en (c) het vraagstuk van vrede en atoombewapening. In de Kerstnacht las de H. Vader, slechts in aanwezigheid van enkele leden van Zijn hulshouding, de Nachtmis in zijn privé-kapel nabij de pauselijke ver trekken. De Mis werd via de zenders van radio-Vaticana uitgezonden. Verleden jaar was het de Paus in verband met zijn gezondheidstoestand na de zeer ern stige ziekte van begin December niet toe gestaan op Kerstmis de Mis te lezen. Van de commentaren, die in de loop van het weekeinde verschenen op de In houd van de Pauselijke kerstboodschap, zijn die van het Sovjet-persbureau Tass, het Sovjet-regeringsorgaan Isvestia en het vakbond-blad „Troeb" de meest op vallende. Tass merkt met „voldoening" op, dat de Paus zich niet alleen uitsprak voor het staken van alle proefnemingen met atoomwapens, het verbieden van atoomwapens en de controle van de be wapening, maar ook nog „waarschuwde voor de poging om het eerste voorstel van de andere te scheiden". Zelfs werd aan gehaald. dat de Paus deze kwestie „een gewetensplicht" voor de volkeren en hun leiders noemde. Het is de eerste maal, dat een initia tief van de H. Vader met zoveel „welwil lendheid" van Sovjet-zijde is ontvangen. De critiek in de Sovjet-pers op het op treden van het Vaticaan is altijd bijzon der fel. De laatste uitgave van de Sovjet- encyclopedie merkt op: .,de pauselijke re- ering is geheel in dienst gekomen van de Amerikaanse aanvalsmachten om daarmee samen te werken bij de politiek, die gericht is op het overheersen van de wereld en het bestrijden van het vredes- kamp, de democratie en het socialisme." In zijn dagblad „L'Express" heeft Men dès-France tijdens zijn verkiezingscam pagne Zaterdag een aanval gedaan op de NATO-raad. De Raad zou „te alarme- renend" zijn ten opzichte van de Sovjet- Unie, Mendès-Franc viel in het bijzondei minister Pinay aan. die volgens hem de felste anti-Sovjetrede had gehouden, die sedert jaren uit de mond van een minis ter van buitenlandse zaken is gehoord. In een interview met het Parijse blad „La Croix" heeft Mendès-France laten horen, dat de onproductieve uitgaven zoals voor bewapening spoedig moeten worden verminderd om inflatie te ont komen. In een verkiezingsrede te Marseil'e heeft tenslotte P.M.F. verklaard, dat hij als hij de volgende regering zou moe ten vormen, persoonlijk naar Algerije z<J gaan om te trachten de moeilijkhede.i daar op te lossen. Ten eerste diende daa- parlementaire en plaatselijke verkieziu gen te worden gehouden aangezien de Algerijnse assemblée niemand meer ver tegenwoordigde. Ten tweede zou het eer belangrijke taak van de Franse regering zijn de levensstandaard aldaar te verho gen. Er moeten vwedsel-uitdelingen ko men. meer land moet er worden ontgon nen en het grootgrondbezit moet worden onteigend en verdeeld. De Opperste Sovjet, het parlement van de Sovjet-Unie, is op de Tweede vcistdag in het Kremlin te Moskou bijeen gekomen voor een debat over de begroting en een verslag van de Aziatische reis van maarschalk lioelgamn, de premier, en Kroesjtsjef, de eerste secretaris van de Commu nistische partij. Boelganm zat rechts van Kroesjtsjef op het podium. naa<=t Kroesjtsjef zat president Worosjilof, Kaganowitsj en Mikojan. vice-premiers, zaten naast Boelganin. Achter hen zaten de minister van mitenlandse zaken, Moiotof, de voormalige premier Malenkof, twee vice- premiers. 1 crwoeehin en Saboerof, en Soeslof, een partijsecretaris. Een vertegenwoordiger van het Griek se ministerie van buitenlandse zaken Alexis Liatis. heeft gisteren met aarts bisschop Makarios op Cyprus besprekin gen gevoerd. Hij zou de aartsbisschop ingelicht hebben omtrent de geheime be sprekingen. die sinds enige tijd worden gevoerd tussen de Britse en Griekse re geringen over de status van het eiland. Op de eerste Kerstdag is door de ter roristen voor de tweede maal een aanval gedaan op het politiebureau van Jialous- sa, waarbij een Britse luitenant om het leven kwam. Bij de speurtochten van de Engelse militairen naar verborgen wapens werd Zaterdag een Cyprioot gedood, toen hij aan een bevel van de militairen geen ge hoor gaf. Direct na het aanvaarden van de agen da volgde de begrotingsrede van de mi nister van financiën, Sweref. De vergadering, dié 2 uur duurde, werd vo,?r,'s °'rr1, bijgewoond door de maar schalken Tsjoekof, Bagramian en Boe- dienni. Ook waren aanwezig de ambassa deurs van de V.S. en Groot-Britiannië en de Franse zaakgelastigde in Moskou. De Sovjet-Unie zal haar defensieuitga ven in 1956 met ongeveer tien procent verminderen om een grotere ontwikke ling op het gebied van economie en cul tuur mogelijk te maken. Dit werd door de minister van financiën Sweref, in zijn be. grotingsrede bekendgemaakt. Ook voor zware industrie en landbouw zal iets minder worden uitgegeven. Meer zal daarentegen worden besteed voor wo ningbouw en voor een productieverho ging van enkele verbrulksgoederen. Westelijke waarnemers merkten bij de rede van Sweref de afwezigheid van „sa- belgekletter" op. Zü menen, dat de Het zijn geen prettige Kerstdagen ge worden voor de „if.deny", een Fins hout- schip van 2484 b.p.^tpns, dat Zaterdag avond ligplaats had gekregen aan de kade van Wilton-Fijenoord aan de Westkous- djjk te Rotterdam, dezelfde plaats waar tot voor kort de in verbouwing zijnde „Karei Doorman" lag. De „Adeny" was vier schepen te laat om de 20.000ste te zijn en in de nacht van Eerste op Tweede Kerstdag brak brand uit in de houtlading van ruim 3. De brand werd te ongeveer kwart over 3 ontdekt door een sterke rookontwikke ling. Hoe hij was ontstaan is niet bekend. De een zegt, dat de stoker een brandende lucifer in het pulphout had geworpen, maar aan boord vertelde een stuurman ons, dat men rustig een brandend voor werp tegen het hout kon houden, zonder dat het vlam kon vatten. V{e\ kon het hout door broeiing in brand geraken en de bemanning nam dan ook aan, dat dit de oorzaak was. De hele boot zat onder het hout, wat de blussing aanzienlijk bemoeilijkte. De ruimen zaten tot de rand toe vol en ook het voor- en achterdek lagen onder hoge stapels rondhout; niet voor niets heet zulk een schip in haventermen en „armen en benenboot"; de brandweer heeft dat ondervonden. Zij verscheen met gereedschapswagen 3, met autospuit 4, met de eenheden 48, 50, 42 en 45. met autospuit 6, de drijven de spuiten van havendienst 4 en 6 en vatte onder leiding van hoofdman A. I. Boone het blussingswerk aan met 10 stra len en 2 nevelstralen. Heel wat verkoolde palen werden uit ruim 3 weggewerkt en er werd zoveel water ingespoten, dat het schip lichte slagzij maakte. Toen omstreeks kwart voor tienen de brand weer inrukte, verschenen de Prins Willem en de Rotterdam van Junius om het blus water weg te pompen. De „Adeny" kon dit zelf niet doen, want de ketels waren koud. Het schip, eigendom van de Rederiak- tiebolaget Sally uit Mariehamn (Finland) en onder commando van kapitein Severin Eriksson was met de houtlading op weg van Mantyluoto naar Rouaan, waar het zou lossen. In Hoek van Holland wilde men water innemen, doch toen dit niet mogelijk bleek, voer men door naar Rot terdam. De Eindhovense politie heeft de hand gelegd op vier jongelui, die er gangster methoden op nahielden Hun jongste slacht offer was een automobilist, die toen hij dezer dagen tegen het middernachtelijk uur zijn auto op de Emmasinge] parkeer de, een revolver onder zijn neus kreeg ge duwd (later bleek, dat het een imitatie revolver was). Hem werd daarop een por tefeuille met een bedrag van 1400 uit de zak genomen. De daders »wee jon gelui werden de volgende dag door de politie gearresteerd. Het voortgezette onderzoek leidde tot de aanhouding van nog twee jongens. Het viertal is in ver zekerde bewaring gesteld. Het heeft zich de laatste manden aan verscheidene bero vingen schuldig gemaakt. De leeftijden variëren van 16 tof 20 jaar. Sovjet-Unie baar politiek van vreedzame coëxistentie en onderhandelingen met het Westen zal voortzetten, Sweref zei dat de vermindering van de militaire uitgaven betekent dat de Sovjet- Unie niet met woorden, maar met daden werk' voor vermindering van de inter- natir le spahning. Zij za) blijven streven naar .ersterking van het internationale vertrouwen en persoonlijk contact tussen regeringshoofden. Westelijke waarnemers zeggen dat de vermindering van defensie-uitgaven waarschijnlijk niet zo groot is als zij lijkt gez"ien de algemene verlaging van dé groothandelsprijzen zoals door de minis ter werd aangekondigd Zo zei de minis ter ook, dat de zware industrie za] wor den uitgebreid, ondanks de iets lagere post op de begroting. De investering in de woningbouw zal met 14 pet worden verhoogd, hetgeen zal leiden tot een uitbreiding van de woon ruimte met 18 pet, In 1956 zullen meer stoffen, schoenen, huishoudelijke artikelen, meubelen, tele visietoestellen horloges en naaimachines worden gemaakt. Gevechten door terroristen hebben in het afgelopen Kerst-weekeinde aan 24 mensen het leven gekost, waarvan elf rebellen, die sneuvelden in gevechten met de Franse veiligheidstroepen. Een bende van 30 terroristen doodde Zaterdag een Franse boswachter, zijn vrouw en hun 12-jarige zoon. Twee an dere boswachters met bun vrouwen slaagden erin de rebellen gedurende 4 uur op een afstand te houden Bij ande re gevechten werden 6 Algerijnen door de rebellen gedood. Een Franse patrouille van 20 man wordt vermist. De verkenningstocht, welke de patrouille uitvoerde, werd in de bergen ongeveer 30 kilometer van de Marokkaans-Algerijnse grens gehouden. (Telefonisch van onze correspondent). DARIJS, Maandag De bezoekers van de Nachtmis in de beroemde Panjse bas.Iiek van de Sacré Coeur op de heuveltop van Montmartre ziin aan een groot gevaar ontsnapt Een krankzinnige had in de crypte aan de voet van het Sint Petrusaltaar een helse machine geplaatst die even na de aan vang van de Nachtmis had moeten sprin gen. Wanneer de oude wekker die de ontsteking moest regelen, in orde was ge weest, dan waren de gevolgen van de ramp niet te overzien geweest, omdat de lading uit het bijzonder gevaarlijke „zwartkruit" bestond, met een ontplof fingskracht even groot als die van een 75 mm granaat. De bom, geplaatst tussen twee van de vier aubbelpijlers, die het zwaaroverkoepelende transept der basiliek dragen, zou volgens deskundigen een Kat in de vloer van dc kerk hebben ge slagen, hetgeen enige dozijnen levens zou hebben gekost. Een kapelaan van de Sacré Coeur ont dekte de helse machine. De dader, de 45-jarige Daniel Havas, werd gevonden doordat hij de aandacht op zich had ge- In de Kerstnacht is in de Francisca ner Catharinakerk te Bethlehem de mis opgedragen door de Latijnse Patriarch Pan Jeruzalem, mgr. Alberto Gori. Onder «e aanwezigen bevond zich de Jordaanse gouverneur van Bethlehem, ui? ot Van de Geboorte werden Kt!"eJn Bclezen, in tegenwoordigheid Va? a,Ie nationaliteiten, die dicht opeengepakt stonden in de kleine ruimte. Ondanks een hevige regen wachtten talrijke gelovigen, die in dc Kerk van de Geboorten geen plaats hadden kunnen vinden, op het voorplein op het einde van de plechtigheid. In de ochtend werd te Bethlehem een pontificale mis opgedra gen. Tevoren hadden Israëlische en Jordaan se sappeurs gezamenlijk de Prikkeldraad versperringen en de landmijnen verwij derd, waardoor de weg tussen Jeruzalem en Bethlehem, de laatste tijd is versperd. Twee en vijftig Duitse pelgrims, wier vliegtuig vertraging had gehaddoor storm mochten aanvankelijk niet de Is raëlischJordaanse grens overschrijden. nWhHov,N oen de autoriteiten na de plechtigheden terugkeerden, kregen de pelgrims wei de verlangde toestemming. In alle katholieke kerken van Egypte is geen nachtmis opgedragen uit protest! te gen t opheffen van de religieuze recht banken De wet tot opheffing werd in September uitgevaardigd Zij. betreft de rechtbanken, die over persoonlijke aange legenheden, zoals huwelijk erfkwesties en geldigheid van het huwelijk beschikten. (De patriarchale vicaris van de grieks- 0 6 ®n. mSr. Elias Zoghby, die op 18 December na een Protestmeeting tegen deze wet werd gearresteerd, is Zaterdag vrij gelaten). De Egyptische radio relay- eerde een nachtmis uit een Romeinse kerk. In de kathedraal van Peking woonden volgens een bericht van het communis tische „Nieuw-China" ongeveer 3000 katholieken de nachtmis bij. Ook in an dere kerken namen duizenden aan gods dienstoefeningen deel. In Moskou werd de mis opgedragen in de kerk van Lodewijk de Heilige. De mis werd door vele Wes- De autoriteiten, die hun permissie zouden I terse leden van het corps diplomatique bebbeo kunnen «even, waren zelf in bijgewoond. vestigd met vele vreemde brieven, die hij in de laatste tijd had geschreven aan kardinaal Feltin, de nuntius te Parijs, de prefect en de heer Herriot, ere-voorzitter van de Kamer. Deze brieven waren ge sierd met de ondertekening „Daniël, ge boren te Saint Maure, graaf van Parijs". Alleen de heer Herriot had een andere afzender: „Het Kerstmannetje, namens zijn zoon Daniël". Hedenmiddag om twaalf uur heeft de politie bij Havas een inval gedaan, die al klaar was om de politie met graagte het verhaal van zijn daden op te dissen. Bij de huiszoeking bleek, dat er nog drie bommen in voorraad waren, waarvan er een oorspronkelijk voor de Notre Dame bestemd was geweest, waar kardinaal Feltin de Nachtmis opdroeg. Ook deze had om vijf minuten over twaalf moeten ont ploffen. Deze bom werd echter niet ge plaatst, omdat Havas „geen onschuldigen wilde treffen". Bij het verhoor door de criminele brigade deed Havas een verhaal, dat met de verschillende brieven overeenkomt en verklaarde hij zich voor zijn daden ver antwoordelijk. „Ik heb de Parijzenaars een grote verrassing willen bezorgen, maar op het laatste ogenblik beeft God mij een andere weg aangewezen". De man verklaarde ook, dat hij de aan dacht wilde trekken van prinses Margaret, met wie hij wilde trouwen. Het eigenlijk motief van zijn optreden heeft Havas, een gewezen banketbakkersknecht, als volgt geformuleerd: „Zes jaren geleden, op Zondag Quasimodo, gaf God mü bevel de Paus naar de Notre Dame te laten komen, doch op mijn verzoeken kreeg ik geen antwoord. Ik vroeg toen de Paus met Kerstmis tegen middernacht naar de Sacré Coeur te komen om de excommu nicatie uit te spreken over de geleerden, die zich met atoomkracht inlaten. Zou dat niet geschieden, dan zouden de Sacré Coeur en de Notre Dame vijf minuten later in de lucht vliegen". Men heeft ongetwijfeld met een krank zinnige te doen. die echter beschikte over een medeplichtige, nl. de jonge man, die de verschillende briefjes over handigde. Hedenmiddag, dus na de aan houding van Havas, die even over twaalf plaats had, heeft een jongeman bij het A.F.P.. het Franse Persbureau een copie gebracht van de brieven door Havas aan mgr Touzé, kardinaal Feltin en de heer Herriot geschreven. Hij depo neerde die afschriften aan de dienst- uitgang. zodat men hem niet heeft kun nen volgen. In het district Heerenveen van de rijkspolitie werden enige maanden gele- z?" °P eé" dag 148 scholen bezocht en orj/letsen eens naSekeken. Er waren er 874 met defecte remmen. 1509 zonder goede bel. 1279 zonder wét achterspat- bord en 75 zonder een deugdelijke stuur inrichting. Naar aanleiding van dit resultaat richtte de procureur-generaal bij het ge rechtshof te Leeuwarden, fung. directeur van politie in de drie noordelijke pro vincies. een circulaire tot de rijks- en gemeente politie in deze provincies met de opdracht een onderzoek in te stellen en maatregelen te nemen en daarbij de medewerking in te roepen van de ver enigingen voor veilig verkeer Het resultaat is thans bekend. Zo werden in de districten van de rijkspolitie gecontroleerd: Leeuwarden 10.454 fietsen met 8001 defecten; Gronin gen 7177 met 5203; Winschoten 4749 met 2144 en Assen 10.574 met 5114 effecten. Totaal dus 32.954 rijwielen met 20.462 defecten. In totaal werden in de Noordelijke provincies 64.398 fietsen gecontroleerd waaraan in totaal 43.738 gebreken kleef den. De balans van de overstromingen in de Amerikaanse staten Noord-Califor nië, Zuid-Oregon en Oost-Nevada is vol- gens de jongste berichten: 43 doden en 5 vermisten. Tenminste 50.000 mensen zijn dakloos, terwijl ongeveer 20.000 per sonen uit de steden Yuba en Marysville 'ijn geëvacueerd. De schade wordt ge schat op ruim 150 millioen dollar. Bij een treinongeluk, dat op Tweede Kerstdag plaats vond op 80 kilometer af stand van Sao Paulo in Brazilië zijn 18 oersonen om het leven gekomen en on geveer 100 gewond. Een Amerikaans marinevliegtuig is od de avond van de eerste Kerstdag op he' eiland Terceira (Azoren) neergestort 1 ywee leden van de bemanning kwamen hierbij om het leven. c*7e.n£evolRe van kortsluiting is in de staat Connecticut een klooster afgebrand, van de vijftig kloosterzusters kwamen er rjne om het leven. Op de eerste Kerstdag zijn in de zie kenhuizen van Ceylon 200 kinderen be handeld voor ernstige brandwonden die zij hadden opgelopen bij het afsteken van vuurwerk. ,rTe5fn de ™iddaff van de Tweede Kerstdag waren in de V.S. 500 personen tengevolge van auto-ongelukken om het leven gekomen. Negen en veertig andere nersonen kwamen om het leven door branden en andere ongelukken. De on gevallen ctatistiek in de V.S. vertoont tij dens feestdagen een steeds verontrus tender „piek". .V Zaterdagavond tegen 7 uur meerde in de Merwehaven te Rotterdam het 20.000ste zeeschip, dat in 1955 de Maasstad bezocht. Het was de Zweedse „La Plata", die, op thuisreis naar Stockholm, met een lading stukgoederen uit Buenos Aires kwam. Het schip meet 7374 ton en is eigendom van de Jonhson-Line. Kapitein Harry Holme kreeg ter hoogte van Maassluis een krans aan boord, die hij op de voorsteven liet bevestigen. Bij die gelegenheid werd hem medegedeeld, welke eer zijn schip als •ecordbreker te beurt viel. Een kleine deputatie van „Havenbelangen" oegroette de kapitein in Rotterdam en bij deze gelegenheid werd hij genodigd, vandaag om half 12 met de gehele bemanning op het stad huis te verschijnen. Met dit 20.000ste schip zijn alle Nederlandse en waarschijnlijk alle Westeuropese havenrecords gebroken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1