Fokkerfje uit 1928 maakte laalste vlucht Tien jaar bestaat de Nederlandse Katholieke Invaliden Bond Rotterdammer ging missie helpen Westerse" moeilijkheden in Afrikaanse drukkerij Scheepsjongen was overboord geslagen Luisterrijke kist om mee» te week-enden" Jordanië krijgt haven aan Rode Zee Naar geval Televisiebesluit 1956 vastgesteld Spraakwater: 5000 dollar Begeleid door „Friendship" landde museumstuk op Schiphol Helpt de invaliden bij hun eigenbedevaast Lourdes: doel van grootse actie Weense en tandtecli- nicus gearresteerd Invalide kinderen en de sociale verzekering Af sch ei d sreceptie Dr P. Rijkens H. Vader over Kerk vervolging in Polen Schipper ging niet zoeken maar bracht vis naar de afslag Op 1 Januari nieuwe bestel gedeeltelijk Marshall 75 jaar in werking ZATERDAG 31 DECEMBER 1955 PAGINA 11 Ererondjes Het schuurtje in Internationale loop-baan NEDERLANDSE PROMOTIE TE ROME Verdacht van twee inbraken: buit was 35 mille waard Doorgaan Waarschuwing tegen afvalligen De H. Vader heeft de katholieken van Polen opgeroepen om de kerkvervolging en de „overwinning van de duisternis op Dr Drees feliciteert namens Nederlandse volk REGELING HULPVERLENING GEREPATRIEERDEN IJSLAND EN NEDERLAND VERHEFFEN GEZANT SCHAPPEN tot AMBASSADES pü (Van onze Amsterdamse redactie) BRAAF dapper paard, wq allen zijn blij dat je nu voorgoed op je oude nest bent teruggekeerd. We zullen jou, stamboekmerrie van nog meer roemruchte veulens, een warme stal aan bieden en duizenden zullen straks langs je flanken strij ken om In eerbiedige bewon dering naar je op te zien. Je zult het goed bq ons hebben'.' Met deze van „innige aan doening" getuigende woorden 'aanvaardde gistermiddag op het koude, roezemoezige TSchiphoIplatform, de direc teur van onze nationale luchthaven, de heer U. F. M. 'Dellaert het oude uit 1928 daterende Fokkerfje F VII A, dat door de K.L.M. en de ■Fokkerfabrieken in Denemar ken is aangekocht ten be hoeve van het op Schiphol in te richten nationale lucht vaartmuseum. Voor de laatste„vlucht van dit historische toestel van Eelde naar Amsterdam be- stond grote belangstelling, uiteraard vooral in kringen van oudgedienden van de t; K.L.M. voor wie, zoals de president-directeur van de luchtvaartmaatschappij ir T. A. Aler het typerend uitdrukte, deze Vrijdagmiddag „een van de betere middagen in de luchtvaart" was. Iedereen die de pionierstijd van de jaren twintig en dertig had meegemaakt, wilde zich dit festijn niet laten ontgaan. Mannen als Van den Broeke, Van Veenendaal. Viruly, Van Messel, Hondong, Frijns, Sillevis vliegers wier na- '.tnen voor altijd geboekstaafd staan in de luchtvaartgeschie denis van ons land ver wijlden ongetwijfeld met hun gedachten weer in die glorie volle dagen van wéleer, toen de prestaties van de Fokker producten over de gehele wereld bekend waren. De Kon. Ned. Vereniging voor de Luchtvaart had o.m. eer1 erewacht van Jeugdbrigadiers afgevaardigd. Om tien voor één was de HNAC.T. van Eelde ver trokken om via de Afsluitdijk een vlucht dwars over het IJsselmeer vermeed de be- Vrfjdagmiddag is de F VII A, de eerste door Fokker aan de K.L.M. geleverde machine, op Schiphol gearriveerd. De N.V. Koninklijke Vliegtuigenfabriek Fokker en de K.L.M. hebben het toestel dat intussen in Denemarken terecht was gekomen, gekocht om het te schenken aan het Nederlandse Luchtvaart museumdat op Schiphol zal worden in gericht. Op de foto het „vergrijsde" toe stel, rechts naast de reusachtige staart van de nieuwe Super-Connie Pegasus". Helemaal rechts Fokkers laatste creatie, de F 27 „Friendship" manning, bestaande uit de piloten A. van Ulsen en L. A. Brugman en boordwerk tuigkundige G. E. P. van Alsem, toch maar liever en Alkmaar naar Schiphol te vliegen. Even voor Alkmaar was er begeleiding komen opdagen: de niéuwste Fokker, de „Friendship", met aan *je stuurknuppel Invlieger Bur gerhout, kwam zijn ou^je „collega" begroeten en ge zamenlijk werd de rest van' de reis volbracht. Om kwart over twee verschenen de beide toestellen boven de luchthaven om na een paar sierlijke ererondjes kort na elkaar te landen, de F. VII A op een sein van twee van de grond afgeschoten groene vuurpijlen. Ook nu, net als in de jaren twintig, stond een vangploeg van drie in zware leren jas sen geklede mannen de heren Naber, Stoeltie en De Waal, die dit werk van vroe ger nog niet vergeten waren gereed om het Fokkertje naar het platform te loodsen. Met pikhaken en touwen zeulden zij het toestelletje door de bocht en sleurden het voor het spreekgestoelte, juist naast de nieuwste aan winst van de K.L.M., 'de „vleugeltip"-Constellation Pegasus", die zonder tussen landing de afstand New York Amsterdam kan vliegen. Een symbool van de ontwik keling sinds 30 jaar in de luchtvaart.... Aan de andere kant posteerde zich de „Friendship", glanzend van nieuwheid. Doch ook de F VII A mocht er zijn. Zij was in Eelde keurig beschil derd (gele vleugels en een blauw lichaam). Ir Aler was de eerste, die de bemanning met de ge slaagde vlucht gelukwenste en daarna drongen al die andere K.L.M.- en Fokker- „jongens" zich om het drietal heen. De beide piloten waren enthousiast. „Ik vind het per soonlijk heel erg, dat-ie het schuurtje in moet", verzucht te Brugman, „het is een luisterrijke kist om er mee te gaan weekenden" De vlie ger. die zich voor deze gele genheid had gehuld in zijn leren jekker en oude vlieg- kap, waarmee hij in 1931 voor het eerst in zo'n Fokker machine vloog, vertelde, dat het vertrek uit Eelde nogal enige moeilijkheden had ver oorzaakt, omdat de F VII A geen rem meer had en „wij dus vrij spoedig van de start baan over de hei hobbelden. Maar we zijn de lucht ingeko men en toen ging alles vlot". De overdracht van het museumstuk ging natuurlijk met enige plechtigheid ge paard. De heer F. J. Diepen, commercieel directeur van Fokker, herinnerde aan de roemruchte daden van de serie toestellen, waartoe de overgevlogen machine be hoorde, doch stelde nadruk kelijk vast, dat er weinig tijd was om te mijmeren nu een nieuwe creatie, de „Friend ship" aller aandacht opeiste. Deze Friendship, bestemd voor het korte-afstandsver- keer, voorspelde hij niet zulke spectaculaire successen als de F VII A gehad had. Ir Aler kreeg de lachers op zijn hand, toen hij vertelde, hoe de K.L.M. destijds veertien F. VII A's had besteld en er zeventien kreeg, „omdat Fok ker drie staartstukken over had en van reserve-onder delen toen maar een paar extra machines bouwde. Stel je voor/ dat zulks nu eens mogelijk was bij Constella tions of Friendships! Met een „Voorzitter, hij is van u", droeg de president-direc teur der K.L.M. het toestel over aan de voorzitter van de stichting Nationaal Lucht vaartmuseum, de heer H. Ch E. van Ede van der Pais, die de nieuwe aanwinst op zijn beurt voorlopig in de zorg van Schiphol's directeur aan beval. De Fokker F VII A, welke in 1925 uit de F VII - het toestel dat een jaar eerder de eerste ïndiëvlucht maakte ontwikkeld werd, is een eenmotorige hoogdekker voor acht passagiers. Het is de „moeder" van de latere drie- motorige F VII B—3 m, welke de faam van Fokker's ver keersvliegtuigen voor goea vestigde. Een F VII A maakte o.a. voor de Amerikaanse ml! lionnair Van Lear Black een wereldreis van 700.000 k.m. in 1927, terwij] gezagvoerder Geyssendorffer er 's werelds eerste intercontinentale char tervlucht Amsterdam-Batavia v.v. mee vloog. In het buiten land hebben tal van lucht vaartmaatschappijen destijds dit type aangeschaft. Het nu op Schiphol aange komen toestel heeft een „internationale loopbaan" achter de rug. Het werd In 1928 aan een Zwitserse maat schappij geleverd. Vandaar ging het naar Denemarken terwijl het na de oorlog aan Zweden werd verkocht. De oude getrouwe is daar o.m. gebruikt voor het vervoer van kranten om vervolgens in handen te komen van een stel zweefvliegers Deze de den het toestel weer over aan de Danske Luftfart Service, die het onlangs verkocht aan K.L.M. en Fokker. De ma chine kreeg de registratie tekens H-NACT, welke tot 1940 „eigendom" waren van het eerste F VII A-vlleg- tuig, dat aan de K.L.M. werd geleverd, n.l. de „Catharine Totebel" (zoals het in het radiotelefonisch verkeer werd aangeduid) die tijdens het bombardement van Schiphol in de Meidagen van 1940 to taal werd vernield. heid is. List hier nu niet een prachtige kans voor Katholiek Nederland om mo gelijk te maken wat voor de Bond zelf on mogelijk is? U kunt uw bijdrage leveren door het kopen van de mooie Liduina- Plaatjes (te verkrijgen bij rector A. H. A. Burcksen. Huize Liduina, Rotterdam). Ook kunt u nóg eenvoudiger en spontaner een gift ineens zenden naar giro 281371 Rotterdam ten name van A. G. F. Burcksen Kunt u zich een betere afsluiting van 1955 en een zonniger begin van 1956 in denken? Laat uw gi^t. uw bijdrage, uw zo gewaardeerde hulp, de laatste goede daad in het oude en tegelijk de eerste in het nieuwe jaar zijn. De Nederlandse Katholieke Invaliden Bond en de vele invaliden, die anders zouden moeten thuis blijven bij hun „eigen" bedevaart zijn er u ontzaglijk dankbaar voor. In Januari zal een uiterst nuttige en vooral voor de betrokkenen hoogst be langrijke vereniging haar tienjarig be staan herdenken. Het gaat hier om de Ne. derlandse Katholieke Invaliden Bond, die dan twee lustra van intens werken afsluit en zonder enige twijfel op de verlopen jaren niet dankbaarheid mag terugzien. Want heel veel is er gedaan om de in validen weer tot volwaardige leden van de maatschappij te maken en vele Se" dachten van nutteloosheid en zelfs geeste lijke afstomping, die juist een invalide zo gemakkelijk kunnen besluipen, werden verjaagd. Bij een jubileum al is het dan „slechts" een tienjarig bestaan behoort een bijzondere actie. En sedert Mei 1954 hebben do leden van de Bond dan ook een intense spaaractie ontplooid met het doel om een Bedevaart van Invaliden te organiseren naar het wonderdadige bede vaartsoord Lourdes van 26 April tot 3 Mei 1956 o.l.v de Ver. Ned. Bedevaarten te 's-Hertogenbosch Niet minder dan 350 leden van de bond stellen al hun krach ten in het werk om dit doel te verwezen lijken. Er is een plaatjesactie: een plaatje van de H. Liduina met een speciaal ge bed.. Er is reeds een reisbonnenactie aan de gang (in navolging van de actie van de beroemde Utrechtse kellner» Zuster De Groot uit Nijmegen nam dit initiatief over; in Rotterdam spaarde men reeds 50.000 km bijeen (zuster Jansen was hier de „motor") en elders in het land heeft men ook de hand aan de ploeg geslagen U ziet: de Nederlandse Katholieke In validen Bond zat niet stil. maar er is nu "onmaal een enorme som gelds nodig om 5U0 inval'den want een dergelijk aan- wi] mên bereiken een dergelijke reis laten maken. kan er Van ,°P' aafU aan de invali den z^]f jjgj bet niet, dat de gehele som nog nipt ijj'j elkaar is. Er zijn nu eenmaal ook een aahtaJ invaliden, die graag willen deelnemen rnaar voor wie de betaling De weleerw. heer dr J. van Laarhoven, die op 28 November j.1. aan de Pause lijke Gregoriaanse Universiteit te Rome is gepromoveerd heeft thans bericht ont vangen, dat aan zijn dissertatie de aante- kening Summa cum laude is gegeven De politie te 's-Gravenhage heeft twee personen gearresteerd, die ervan worden verdacht verleden maand twee inbraken te hebben gepleegd, waarby in totaal voor een waarde van ongeveer 35.000 werd buitgemaakt. In een perceel aan de Zydelaan ver dwenen sieraden, kleding en andere waar devolle voorwerpen met een totale waar de van 15.000. In een huis aan de Be' noordenhoutseweg werd eveneens In No vember tydens afwezigheid der bewoners ingebroken. Hier bestond de buit uit twee bontjassen, tafelzilver en juwelen ter waarde van ongeveer 20.000. Dank zij een tip was de politie er ach ter gekomen, dat een vrouw met een Oos tenrijks accent geregeld pakketten naar Oostenrijk zond. waarin zich gestolen goederen bevonden. Enkele pakketten wist men te achterhalen en daarin bleek zich ipderdaad kleding te bevinden af komstig van de inbraak aan de Zijdelaan De vrouw de 42-jarige Weense mej. T V.. werd enige tijd nauwlettend in het oog gehouden, evenals de 35-jarige Haagse tandtechnicus E. J. van D.. met wie zij in nauwe relatie stond. Toen dezer dager bleek, dat beiden van plan waren naar Oostenrijk t.e vertrekken, werden zij ge arresteerd. Tevens werd toen huiszoeking gedaan bij een kennis van verdachten waar zij vaak kwamen Hier vond men in de piano een doos met iuwelen en goud Hoewel de juwelen uit de sieraden waren gesloopt en het goud was omgesmolen kon worden vastgesteld dat zij afkomstig waren van de beide inbraken. De kenn-s bleek hier evenwel niets van te weten Hij is dan ook niet aangehouden Tot nu toe blijven de gearresteerden hardnekkig ontkennen. De rest van het gestolene is nog niet gevonden. Groot-Brittannië zal aan Jordanië ecor nomische militaire en financiële hulp ver- lenen tot een totaal bedrag van 12.700.000 pond sterling voor het belastingjaar 1956 1957. aldus werd gisteren te Londen be kendgemaakt. Van dit bedrag is 9.200.000 pond sterling bestemd voor het onderhoud van het be roemde Arabisch legioen, dat onder com mando staat van Glubb Pasja, terwijl 2.250.000 pond sterling in de vorm van een lening besteed zal worden voor de ont wikkeling van een economisch hulppro gramma, dat in het komende belastingjaar in Jordanië zal worden uitgevoerd. De rest van het bedrag is bestemd om het deficit van de Jordaanse begroting te sup pleren. De totaalhulp voor het nieuwe jaar is aanmerkelijk groter dan die voor het lopende jaar. Onder het zojuist genoemde economi sche hulpprogramma valt de aanlegging van een zeehaven in het havenplaatsj" Aqaba aan de Rode Zee. Er zal o.m. een grote weg worden aangelegd van Aqaba naar de Jordaanse hoofdstad, Amman, ter wql in het stadje zelf de nodige maga zijnen en warenhuizen zullen worden ge bouwd. De voorgestelde weg zal van zeer grom belang zijn voor het transport van troepen en militaire uitrusting voor Jor danië en Irak. indien Jordanië toe zou treden tot het Bagdadpact. De lange om weg rond het Arabische schiereiland word- door de nieinve weg afgesneden Ook voor de hanpoj van Jordanië zal de aanleg van de zeeh,aven in Aqaba van groot voordeel zijn. Vóór het Israelisch- Arabisch conflict ontving Jordanië rijn goederen via de Israëlische havens Haif^ en Jaffa. Na het uitbreken van de vijan delijkheden moest de handelsroute ver legd worden over Beiroet in de Libanon hetgeeen een aanmei-keliike verhoging van de doorvoerrechten betekende. In diplomatieke kringen te Londen wordt gezegd dat de hulp nog veel gro ter zou zijn geweest als Jordanië reeds besloten had zich bij het Pact van Bagdad aan te sluiten. In September 1955 kon de heer W. D. Veenman zicli in zijn wonuig 'c Rotterdam nog behaaglijk neervlijen in zijn fauteuil en zijn ogen lalen gaan over zijn gezellig meubilair, glimmend in het schijnsel van het electriscli licht. Nu bewoont hij, dunnetjes gekleed in „shorts" en „shirt", een klein kamertje met witgekalkte muren, grauwe cementen vloer, stijve stoelen en als enige kunstmatige warmtebron een olielamp op de tafel. Toch behoeft U geen medelijden met hem te hebben. Hij maakte vrij willig zijn keuze en is tevreden met zijn lot. Last van de kou lieeft hij niet! Dit verzekerde hij me met een brede glimlach, toen ik hem f> December j.l. bezocht in de „Tanganyika Mission Press", Kipalapala, Brits Oost Afrika, waar hij op het ogenblik zijn verblijf houdt. •,Hoe komt U hier verzeild?", vroeg ik hem. Dat heb ik aan de krant te danken. In Juni Ias ik een reportage in de Maas bode, waarin het belang van de Katho lieke Tanganyika Pers werd benadrukt. Ik werkte toen bij een drukkery in Rotterdam als calculator en assistent-be- bedrijfsleider. Al lezend werd niet alleen mijn belangstelling opgewekt voor deze moderne vorm van apostolaat, maar ik begon ook te verlangen om er actief aan deel te nemen." De heer Veenman rende niet holder debolder achter dit verlangen aan. Hij stelde zich de vraag of hij. een getrouw de man van 42 jaar met twee jonge kin deren. zo maar een levenspositie in het vaderland kon opgeven voor onzeker pionierswerk in een primitief tropisch gebied. Na een levendige correspondentie met de directie van de „Tanganyika Mission Press", die gaarne van zijn diensten ge bruik wilde maken, werd die moeilijk heid. althans tijdelijk. van de baan ge schoven. Men kwam namelijk overeen, dat hij gedurende zes maanden bij de „Tanga nyika Mission Press" zou komen wer ken. Op het eind van deze periode, over e^dtele maanden dus. zal worden beslist of hij zich met zijn gezin in Afrika zal vestigen, ofwel zal terug keren naar Ne derland. Op 2 October j.l. arriveerde hij per RAPTTM-vliegtuig. Hij werd belast met de leiding van de zetterij en drukkerij en de volgende dag reeds ging hij aan de slag „Valt het -bedrijf u mee?" polste ik. Ja. volop licht en ruimte en voldoende materiaal: Twee Linotypes: twee grote cylinderpersen; twee oude. kleine degel persen en één nieuwe, originele Heidel berger degelautomaat. De voorraad let ters in de handzetterij is niet volledig, er is niet zo veel keuze Voorlopig kan ik me echter we] redden Je mag in dit land ook geen volmaakte, moderne uitrusting verwachten." Zijn zwarte medewerkers veroorzaken hem echter nogal hoofdbrekens Dat het geen volleerde vaklui zijn. kan men hun niet kwalijk nemen, er is nu eenmaal geen grafische school in Tanganyika Erger evenwel is vaak hun onverschilligheid Het is geen zeldzaamheid, dat iemand, na moet het heen als deze pers zich wil op werken. Reeds heeft hij verbeteringen aange bracht in organisatie en administratie. Kleine wijzigingen soms, die een enorme tijdsbesparing betekenen. Zijn bijzondere belangstelling gaat ui' naar de Kiongozi, de grootste Katholieke krant, die gedrukt wordt in het Kiswa- hili. Begreep hij die taal maar! Dan zou hij er meer voor kunnen doen. Nu moet hjj zich door de redacteur een Afri kaanse priester in het Engels laten uitleggen wat de artikelen bevatten, voordat hij aan de lay-out kan beginnen. Tussen zijn drukke bezigheden door stu deert h'j echter Kiswahili en als hij dat eenmaal onder de knie heeft zullen vele moeilijkheden wegvallen. We spreken over de toekomst die nog zo vaag is. Waar zal hij gaan wonen als zijn gezin overkomt? Misschien in Tabora, het stadje, dat 10 km van Kipalapala afligt. Daar zit hel vol Europeanen, daar vind je de welge vulde winkels van de Indiërs, daar is het comfort van de oude wereld binnen gedrongen. Of anders in Kipalapala zelf, vlak bij de drukkerij. Ja. hij heeft ai een mooi plekje opgezocht. Hij brengt me er heen: een stuk braak land een paar hon derd meter van de drukkerij, die met O Ten aanzien van invalide kinderen is met ingang van 1 Januari a.s. de leeftijds grens in de zociale verzekeringswetten haar natuurstenen muren en helder rood pannendak, op een paleis lijkt bij de kleurloze negerhutten van leem en gras, hoger op de heuvel „We zullen hier een prachtig uitzicht hebben," zegt hij. Zwijgend bewonderen we het uitgestrekte Afrikaanse landschap van bomen en struiken, fris en groen nu in de beginnende regentijd. In de verte, als een verschoten mat, ligt het vliegveld van Tabora Ik vraag me at of de man naast me, daar geen spring plank van zou willen maken om de een zaamheid, de hitte en het ongemak te ont vluchten. Maar ik heb hem onderschat, want kalm. zonder de minste sentimenta liteit, verzekert hij me, dat nij niets lie ver doet dan maar doorgaan met de taak waarmee hij begonnen is. ook al moet hij er nog zo veel voor opofferen. Dit is het eind van ons onderhoud Hij begeeft zich weer naar de drukkerij Het werk wacht op hem: Nieuwe orders in schrijven en voorbereiden, een kaart systeem aanleggen, proeven doornemen, controleren In het ruime kantoor, rechts van de hoofdingang, strijkt de dircteur pater K. Liscent uit Amsterdam, zijn hand door zijn grijnzend haar. „Ja", zegt hij, „mijnheer Veenman is een redder In de nood De Broeders kun nen het niet meer alleen af Het is te druk. Het werk groeit hun boven het hoofd! Mijnheer Veenman heeft een groot gedeelte van hun iast op zijn schouders genomen. Kon ik nog maar twee of drie mannen van zijn kaliber krijgen!" H. de P. „Het komt mij voor, dat het eigenlijk verkeerd is. dat U mij met een cadeau vereert, want mij past slechts dankbaar heid voor alle vriendschap en medewer king. die ik mocht ondervinden" Aldus begon dr Paul Rijkens, de afgetreden president van de Raad van Bestuur van Unilever N.V. zijn dankwoord, nadat de heer A. G. Stoon namens de medewer kers van dr Rijkens een fraaie antieke kist uit het begin der veertiende eeuw als afscheidsgeschenk had aangeboden. De scheidende president legde er de nadruk op, dat het na zesenveertig dienstjaren moeilijk is om afscheid te nemen. Gelukkig" aldus spr., „is het nog niet helemaal een afscheid en zeer zeker niet in de persoonlijke sector" Nadat de heer Ril'kens dank gebracht had voor het verhoogd van 21 tot 27 jaar, mits de ?®schenk en aan de heer H. Das, die een - bijzonder fraai uitgevoerd album met de namen der gevers had samengesteld, be sloot hij; „Het zakenleven is voor mij in die lange reeks van jaren een voortdu rend genoegen geweest, want het gaf mij de satisfactie, dat er zo velen waren die met zo grote toewijding met mij hetzelf de doel nastreefden". rechthebbende ouder of verzorger (loon trekker, rentetrekker of zelfstandige) het kind uitsluitend of in belangrijke mate voor zijn rekening onderhoudt. Een daar toe strekkende wet is, zoals men weet, op 23 December j.l. afgekondigd. Deze verhoging van de leeftijdsgrens houdt wat betreft de kinderbijslagwetten voor loontrekkenden, rentetrekkers en kleine zelftandigen in, dat invalide kin deren tot en met 26 jaar meetellen voor het recht op kinderbijslag. Voor zover het recht op gezinstoeslag ingevolge de wet tot aanvulling van ren- twee of drie jaar aan de drukkerij ver bonden te zijn geweest, een ander vak kiest. Tekenend is het geval van de ne ger. die door één der Broeders werd op geleid als zetter Toen de man eenmaal goed overweg kon met de Linotype gaf hij er de brui aan Nu is hij politieagent. „Je kunt deze mensen nooit alleen la ten werken en moet hen steeds op de vin gers kijken. Als je dat niet doet loopt het verkeerd!". Ter illustratie toonde hij me een stapel papier Verknoeid door onoplettendheid 6000 vel Bankpost! De numerator van één der persen was defect. De Afrikaanse drukker stond er soezend bij, wierp af en toe een slaperige blik op de numerator om te zien of hij het vereiste aantal nog niet had bereikt, totdat hij uit zijn verdovin- werd wakker geschud door een verbou wereerde Veerman, die zich nog nooit zo van de tropische hitte bewust was ge weest als op het ogenblik. Dergelijke verspillingen wil hij met energie te lijf gaan. Minder onkosten, méér profijt! Daar Een heel. heel naar geval" zei de voorzitter van de Raad voor de Scheep vaart mr A. Dirkzwager gistermiddag toen de klacht van de inspecteur-generaal voor de scheepvaart tegen schipper C. V van de KW 5 .Fierman Eduard" in be handeling werd genomen. Op 9 November van het vorige jaar. des morgens om 9.20 uur. nam deze schip, per de wacht over van de 16-jarige scheepsjongen N. van der Plas. die daar op de brug verliet om in het achterlogie. brood voor zijn makkers te halen. Toen het schip tegen half één 's middags o de haven van ÏJmuiden aankwam, be merkte de schipper, dat de jongen ver- De Nederlandse minister-president dr Drees heeft aan generaal George Mars hall een telegram met gelukwensen ge zonden ter gelegenheid van diens 75ste verjaardag. „Voor ons," z0 zegt dr Drees in het telegram, „zijt gij het symbool van die edelmoedige gedachte, waaraan uw naam werd gegeven. Het plan-Mars hall is van het grootste belang geweest voor het herstel van ons land. Het is ook, zoals gij het bedoelt, een stimulans van onschatbare waarde geweest voor de Europese samenwerking. Ik wens u op uw verjaardag de verzekering te ge ven, dat de regering en het volk van Ne derland met dankbaarheid en bewonde ring uw initiatief gedenken." Ook de Nederlandse ambassadeur, dr J H. van Roijen. heeft Marshall, die van daag jarig is, gelukwensen gezonden. Marshal] brengt de winter door in Pine- van de reissom eenvoudig-een onmogelijk- hurst (North Carolina). Bij K.B. is het „Televisiebesluit 1956" vastgesteld. Dit besluit regelt met ingang van 1 Januari 1956 het Nederlandse Tele visiebesluit, dat sedert het einde van de experimentele periode bepaald werd door een overgangsregeling. Het besluit tevat o.m. bepalingen om trent samenstelling, doel en werkwyze van de Nederlandse Televisie Stichting. Het bestuur van de N.T.S. zal volgens het nieuwe besluit uit ten hoogste dertien leden bestaan, waarvan maximaal tien leden worden benoemd door de omroep organisaties. Aan de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen is voor behouden ook enige ten hoogste drie leden aan te wijzen, opdat ook op cultu reel gebied vooraanstaande personen uit andere dan omroenkringen zullen kunnen meespreken over het gebruik van een zo belangrijk medium als de televisie. De dagelijkse leiding van zaken zal wor den toevertrouwd, evenals nu reeds het geval is, aan een dagelijks bestuur, waarin elke omroeporganisatie een vertegenwoor diger zal hebben naast een door de minis ter aan te wijzen lid. De zendtijd wordt door de minister ver deeld ondér de omroeporganisaties, na aftrek van tenminste een vierde deel en ten hoogste de helft, welke tijd ter be schikking van de N.T.S. zal worden ge steld voor de uitzending van haar pro gramma. Het grootste dee] van de zendtijd zal naar het zich laat aanzien, ook onde- de werking van het nieuwe besluit door de omroepverenigingen onder eigen vlag voor de camera worden gebracht. Het programma van de N.T S zal be staan uit de buitenlandse programma's, waarvan het relay in Nederland door de O N.T.S. wordt verzorgd. Uit de program ma's. die de N.T S. uitzendt krachtens een overeenkomst tussen haar en een of meer omroeporganisaties (het Nieuwsjournaal bijv.) en verder uit programma's, die door een programma-commissie van de N T.S. in samenwerking met een of meer pro grammastaven van de omroeporganisaties zijn voorbereid. Aan de Kerken kan in totaal 5 pet van de zendtijd worden toeeewezen Zit kun nen de verzorging var, haar uitzendingen opdragen aan omroepverenigingen of aan daartoe in het leven geroepen organisaties (als bijv. het Ikor). Aan de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen wordt de bevoegdhe'd toegekend om bestuursbesluiten van de N.T.S. te vernietigen, indien zij in strijd zijn met de wettelijke bepalingen het statuut van de N.T.S of het algemeen belang Ten slotte zijn er bepalingen van algemene aard, waarvan de belangrijkste betrekking hebben op de reclame in de televisie-programma's (die niet toelaat baar is, tenzij de minister daartoe toe stemming heeft verleend) en op de uitzen ding van films (uitsluitend films, die voor alle leeftijden geschikt zijn. met de moge lijkheid van deze regel af te wijken met toestemming van de minister). De nieuwe regeling treedt in werking op 1 Januari 1956, met uitzondering van de bepalingen omtrent de zendtijdver deling. de nieuwe bestuursvorm van de dwenen was. Naar zijn mening moet hij overboord zijn geslagen, toen hij van -ie brug naar het achterlogies is gegaan. De schipper is niet omgekeerd om te pogen de jongen terug te vinden maar heeft, na. dat hij diverse instanties in ÏJmuiden had gewaarschuwd zijn vis naar de afslag gebracht. De klacht tegen de schipper betrof een overtreding van de Schepenwet waarbij bepaald wordt, dat steeds twee man dé wacht op de brug moeten hebben De schipper zei ter zitting, dat ongeveer na een kwartier wel een tweede man oP de brug is gekomen, maar hij wist niet meer wie dat is geweest. Eén der leden van de raad, de heer Broere, ondervroeg de schipper op di' punt nadrukkelijk en hield hem voor, dat hij destijds heeft verklaard de wacht a1- leen te hebben gedaan .Zolang u niet man en paard noemt kan ik niet geloven dat er een tweede man op de brug is ge weest. In zo'n kleine gemeenschap (de be. manning bestond uit zestien koppen) en op zulk een belangrijke dag moest u zich toch kunnen herinneren wie op wacht heeft gestaan" De inspecteur voor de scheepvaart, de heer J. Metz, zei. dat de schipper de Sche penwet heeft overtreden op het momen' dat hij alleen de wacht van de scheeps jongen overnam. Of er daarna nog een tweede man op de brug is geweest doet er niet zoveel toe. Deze overtreding wordt op practisch alle vissersschepen begaan De raad heeft hier al menig maal op ge wezen en heeft ook al een paar maal een schipper gecorrigeerd. Er kan we] niet een direct verband gelegd worden tussen het overlijden van de jongen en het niet aan wezig zijn van een tweede man op de brug. maar indien deze er we] was ge weest. zou de kans op het opmerken var. het ongeval wellicht groter zijn geweest" De heer Metz zei met verbittering de stukken in deze zaak te hebben gelezen „De schipper had drie uur gevaren en zelfs ai had hfl op de terugweg tegenwind gehad dan nog had dit geen beletsel mn gen zfln om te gaan zoeken Z(jn conclu sie om eerst naar de haven te gaan om de vis te lossen druist tegen de goede zee manstraditte in. Ik kan niet hegriipen dat de schipper niet is omgekeerd en neem hem dit buitengewoon kwalijk Ook dat de reddingboot van ÏJmuiden niet is uitgevaren kan ik niet begrijnen Men is direct na aankomst van de KW 5 gewaar schuwd Gisteren was ik nog in Hmnld"» cn hef vissersmnnumen. aldaar staaf met ten krachtens de Invaliditeitswet of het recht op verhoging van een ongevallen rente op grond van de wet tot aanvulling der ongevallenrenten afhankelijk is van het kindertal, tellen invalide kinderen tot hel Iicht" te weerstaan. Deze oproep werd en met 26 jaar mee. j gedaan in een brief van de Paus gedateerd Eveneens is de leeftijdsgrens, beneden 8 December en gericht aan de gevangen welke invalide kinderen als indirect ver- I Pr,maat van Polen, kardinaal Visjinski, en zekerden onder de verplichte ziekenfonds- aa£ a'if "00'se bisschoppen, verzekering vallen, verhoogd van 21 tot De Paus somde verschillende aspecten 27 jaar van kerkvervolging in Polen op die, Het al-of-niet in een gezin aanwezig ?°,aIs hij ?ei' de bisschoppen van hun ze- zijn van invalide kinderen is uiteraard l?ls verd.reef' de religieuze instituten niet bekend bij de uitvoeringsorganen, zo dat te bestemder plaatse (bedrijfsvereni ging, ziekenfonds, raad van arbeid en rijksverzekeringsbank) hiervan opgave moet worden gedaan. Het ministerie voor Maatschappelijk Werk heeft aan de gemeentebesturen doen toekomen een nieuwe regeling voor de hulpverlening van gerepatrieerden. De herziening, welke deze circulaire brengt, houdt voornamelijk in, dat de hulpverle ning aan gerepatrieerden verstrek king van gelden voor de aanschaf van meubelen en kleding uitgezon derd niet meer plaats heeft bij wijze van voorschot, zodat ten aanzien van de verrekening van inkomsten en uit keringen voor levensonderhoud de bepa lingen van toepassing zijn, welke gelden voor de regeling hulpverlening aan oor logsslachtoffers. Dit geldt ook ten aanzien van de bijzondere voorzieningen. De gelden, ver strekt voor de aanschaf van meubelen en kleding, worden evenals tot dusver als voorschotten aangemerkt, welke vpor terugvordering in aanmerking komen. sloot en de katholieke verenigingen ont bond, de katholieke pers onderdrukte, de scholen van hun rechten beroofde en de vrijheden van de kerk onderdrukte. Hij waarschuwde vooral tegen „zekere personen, die een verkeerde vooruitgang trachtten te verenigen met een soort gods dienst die verstoken is van alle waarach tigheid". Deze waarschuwing wordt gehouden voor een vermaning tot de priesters en le ken in Polen die actief het door de com munisten geleide bureau voor religieuze aangelegenheden steunen. De regeringen van IJsland en Nederland hebben besloten de rang van hun weder zijdse diplomatieke vertegenwoordiger te verheffen tot die van ambasadeur Hr Ms ambassadeur in Londen, mr D U Stikker, die thans mede in de hoedanigheid van buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Reijkjavik is geaccrediteerd, zal daarom binnenkort worden benoemd tot. buitengewoon en gevolmachtigd am bassadeur bij de republiek IJsland. z N.T.S. en het programma van de N.T.S.. i het eezirht naar de zee cn niet naar het aangezien de uitvoering daarvan nog voorbereiding en overleg eist. Het tijd stip van het in werking treden van deze bepalingen zal door de minister v«n O., K. en W. worden vastgesteld. tand De heer Metz stelde tenslotte de raai von- het diploma van schipper V in honden voor de tijd van vier maanden De raad zal schriftelijk uitspraak doen WIJ NOEMEN HET SPRAAKWATER. Als we trots zijn op ons Frans, dui den we het met flux de bouche aan. Maar dan moet het eigenlijk flux de paro les zijn. Flux de bouche betekent speek- sel-overvloed. Dit komt er natuurlijk wel bij, doch woordenstroom klinkt toch wel beter. Al spreken we tegenwoordig meer van spraakwaterval. Wat dat spraakwaterval aangaat, wat zal George Jessel zeggen van de stakkerds, die zoiets gratis voor de radio ontkete nen? Als hij een spraakwaterval doet vloeien of storten, wel, dan toucheert hij na af loop rustig een chèque van vijf duizend dollar. Het is zo zijn tarief. Bij feestmaaltijden, diners, officiële ontvangsten, herdenkin gen en begrafenissen. In grappen en rouwbeklag is hij even sterk. De Amerikanen nodigen hem daar om de ene dag voor een gezellig samen zijn uit. de volgende voor een lijkrede. Men kijkt in het land van Uncle Sam niet zo nauw. Hij heeft succes, dat is het voor naamste en verdient daardoor veel geld. Dit is zowel voor hém als voor zijn be wonderaars belangrijk. George Jessel kan een gezelschap de buik doen vasthouden van het lachen of het tot tranen toe ontroeren. Hij is de min of meer officiële conferen cier bij tal van gelegenheden en hij praat over alles en nog wat, met een éléganc. en gevatheid, waarover zelfs beroemde redenaars zich verbazen. Trumans ideaal was. ooit als president eens een rede te houden, welke evenveel succes zou hebben als een rede van Geor ge Jessel. Het is hem niet gelukt. Maar hij deed ook aan politiek en daar doet George Jes sel niet aan. Hij exploiteert nu al meer dan vijf en twintig jaar zijn overvloed van spraak water. Het was de befaamde New York- se burgemeestér Jimmy Walker die het eerst van ziin diensten gebruik maakte Jimmy Walker, lang geen slecht spee chen kreeg meer dan genoeg van al die Hulnfonds voor Israël maar eventjes* der- redevoeringen, welke hij bii ontvangsten tig millioen dollar bijeengepraat. En nog diners etc. moest houden. Hij zat op eeniwel gratis.... avond in een theater en merkte er een jonge acteur in op, wiens radheid van tong hem verbaasde. Een kloek besluit had tot gevolg, dat George Jessel tot „toastmaster" van de stad New York ge bombardeerd werd. Te New York begon de victorie. Hij is nu zeven en vijftig, weet echter nog van geen ophouden. Zijn roem is ook buiten de Verenigde Staten doorgedrongen, zodat hij een engagement kreeg als conferencier in een groot theater te Londen. Een der voor stellingen werd door de koninklijke fami lie bijgewoond. George Jessel noemt zich de ontwik keldste komediant van de wereid. Hij is slechts vijf maanden op de lagere school geweest, moest als zoon van een doodarm Joods kleermakertje heel vroeg gaan ver dienen. Later, toen het geld hem begon toe te stromen, nam hij privélessen, leerde Duits en Frans, volgde daarna cursussen aan universiteiten en legde zich tenslotte toe op de vergelijkende godsdienstgeschiede nis, waarin hij volgens zijn eigen zeg gen een autoriteit is, speciaal wat de Joodse religie aangaat. Zijn bibliotheek van religieuze litera tuur moet nauwelijks haar gelijke hebben. Hij heeft onlangs nog eens extra van zich doen spreken, toen hij op het laatste nirmertje.op een diner in Texas werd uit genodigd. Het was er criant vervelend. Tedereen zat iedereen maar aan te kij ken en de beste schotels smaakten niet. Ten einde raad belde de voorzitter van de vereniging, die het diner gaf. ter ge legenheid van de jaarvergadering George Jessel op. Die kwam per vliegtuig. Juist werd het dessert opgediend. IJs.. Het bracht enige verkilling, inderdaad. Maar zodra George Jesse] van wal stak, begon er een prettige stemming te heer sen en het duurde niet lang. of de tranen rolden de aanwezigen over de wangen van het lachen. Bij zijn vertrek stak George Jessel de cheque van 5009 dollar nonchalant in zijn zak Hij heeft op een tournee voor het

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 11