m m Elf arbeiders stortten 34 meter in toren omlaag Bgllgss 2 Nieuwe loon- en arbeidsvoor waarden voor de scheepvaart Het gevaar van een volksfront is gebleven Mendès-France bleef bet antwoord schuldig Van omkoperij geen sprake DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Voor het jaar 1956 allenv die dit lezen een gezegende tijd Bij de jaarwisseling Verschrikkelijk ongeluk op S.B.B. te Geleen m Acht doden; drie levensgevaarlijk gewonden Drie doden op de weg Aan de vooravond van de Franse verkiezingen AMNESTIE INGETROKKEN OP MALAKKA Eisenhower cliënt Kroesjtsjef van repliek Het Algerijnse foto-schandaal laarwisseliiig met regen en wind Zaterdag 31 December 1955 J Gratificaties gemeente- personeel Tien jaar K.V.P. Belangrijke verbeteringen over gehele linie vemorn bouwkosten, mmSDE BW RAGEN J)e zaak is duidelijk" Wanneer Delta-plan in uitvoering? Bepleit uitkering ineens aan werk nemers Expositie geselt enken van de West naar Den Haag - Terugvordering niet mogelijk WmÊ Minister Beel houdt herdenkingsrede Pater Franciscaan verongelukt EERSTE „HUNTER" VOOR DE LUCHTMACHT Aan de vooravond van de ver kiezingen in Frankrijk is er geen verandering te bespeuren in de opstelling der strijdende partijen. De aandacht der kiezers, die nu nog een Nieuwjaarsdag hebben om na te denken, blijft gevestigd op de beide grote coalities: het re publikeinse front van Mendès- France en het front van Faure. Maar van die beide legeraanvoer ders kunnen noch Faure noch Mendès-France zich opperbevel hebbers noemen. Enorme onzekerheid Maandag oordelen de kiezers. Ze zijn 25 millioen in getal. Ze kun nen stemmen tot 's avonds zeven uur. Het wachten is dan op Dins dag. Onoprecht gejuich! De verklaring van Z.H. de Paus in Zijn Kerstrede, waarin de H. Vader de atoom-wapens veroor deelde, heeft een vreugde in com munistische gelederen verwekt ah een vette kerstgratificatie. Mos kou had met veel belangstelling kennis van de rede genomen en „De Waarheid" jubelde in alle toonaarden. Nu gaan wij op dit „geval" na de reeds gegeven commentaren niet nader in. Alleen zij erop ge wezen, dat het toch wel heel vreemd is, dat de communisten plotseling zoveel waarde hechten aan een toespraak van de Paus. In andere gevallen namen zij geen notitie van de H. Vader of gaven commentaren, welke verre van waarderend uitvielen. Daarom is dat gejuich over en het beroep op de Paus zo onoprecht. Vooral, om dat de Russen een verbod van atoom-wapens hebben tegenge werkt door een controle niet te aanvaarden. Wanneer zij nu eens de Kerst rede geheel en nauwgezet zouden lezen, dan hebben zij voor geheel 1956 stof tot overwegen. ANALYST. TT' revel in Hellevoetsluis Beschuldiging tegen film journalist ingetrokken Christelijk Nationaal F akverhond In Amsterdam ruim 21.000 bezoekers WEERBERICHT De weerverwachting van het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Aanvankelijk hier en daar enkele buien, maar ook opklaringen. Morgen weer toenemende be wolking met later enige regen. Vannacht In het binne'nland temperaturen om het vriespunt. Morgen overdag dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Matige tot krachtige en langs de kust perioden met harde wind uit Westelijke richtingen. Zondag 1 Januari: Zon op 8.51, onder 16.40 uur; Maan op 21.39, onder 10.29 uur. Maandag Z Januari: Zon op 8.50, onder 16.41 uur. Maan op 22.58, onder 10.50 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT In de berichten, die melding maken van de circulaire van minister Bee] aan de getileenten inzake d~ gratificaties aan het personeel, werd ook de veronderstelling geopperd, dat reeds verleende gratifica ties alsnog zouden unnen worden terug gevorderd h.v. door 'nhouding op volgen de salarisbetalingen. Bij nader onderzoek is ons gebleken, dat hiervan evenwel geen sprake kan zijn. De minister heeu ingegrepen op gror.d van artikel 126 van de Ambtenarenwet, dat hem in staat stelt maatregelen voor te schrijven of onge daan te maken. maar niet met terugwer kende bracht. Voor terugvordering van eeeds verleende gratificaties aan gemeen- tepersoneel behoeft dus geen vrees te bestaan. HET is een oude gewoonte bij de jaar wisseling een blik te werpen op het verleden en elkaar het beste te wen sen voor de toekomst. Maar bij de be schouwing van het gebeuren, van de ont wikkelingslijnen in de geschiedenis van de mensheid of van ons volk valt de over gang van 31 December op 1 Januari op een willekeurig gekozen tijdstip, welke door de gang van de tijd noch als een caesuur noch als een rustpunt wordt er kend. Wat moet men vandaag zeggen over het Jaar 1955?. Blijft de beoordeling ervan niet steken in een moeras van onzekerheden, veronderstellingen, verwachtingen en ver langens? De feiten spreken altijd een dub belzinnige taal en hoe recenter ze zijn, des te ondoorzichtiger. Het jaar 1955 nog maals; een willekeurige tijdsspanne lijkt van deze ondoorzichtigheid een deugd te hebben gemaakt Wat betreft de grote con flictssituaties, welke de mensen verdeeld houden. Er is hoop geweest om Genève, er is teleurstelling om het geringe resultaat en de verkilling, die weer schijnt ingetreden Er heerst een flauwe hoop, dat de ver schrikkingen, welke de wereldmachten el kaar en anderen thans aan kunnen doen, juist dank zij de catastrofale omvang er van achterwege zullen blijven, maar er is angst dat dit laatste restje redelijkheid en verantwoordelijkheidsbesef bij de macht hebbers niet gedijen kan in een klimaat, waarin de wederzijdse vijandigheid over heerst. Er groeit in Europa aarzelend het vermoeden, dat bij de huidige situatie de aandacht van de grote mach ten en daardoor het centrum van het spanningsveld langzaam verplaatst wordt naar de onderontwikkelde gebieden in Azië en Afrika, maar wij verkeren in vol slagen onzekerheid of onze eigen veilig heid daarbij iets ruimer adem krijgt, of dat de mogelijkheid om onze vrije samen leving te handhaven daardoor wellicht nog ernstiger bedreigd wordt. GEEN van deze geweldige onzekerhe den aan het einde van dit jaar is nieuw. Wij kunnen er ons slechts op nieuw rekenschap van geven, dat zij geenszins zijn verminderd en met alle kracht moeten wij er tegen waken, dat ze ons verlammen of dat wij er, bij onze onderlinge problemen en wrijvingen, de ogen voor slui ten. Dit behoeft ons anderzijds niet te verleiden tot een bagatellisering van de verschillen en geschillen in onze eigen gemeenschap. Zeker de geestelijke ver schillen zijn nooit te onderschatten, want ook in'de kleinste samenleving zijn bij een geestelijk conflict de hoogste persoon lijke en gemeenschappelijke belangen ge moeid. En juist het in vrijheid gevoerde en de vrijheid respecterende geestelijke conflict kan onze waakzaamheid tegen over de tyrannieke en barbaarse machten van deze tijd" verscherpen en zinvol ma ken. Hét kan, en moet. het perspectief op de bedreigingen om ons heen zuiver hou den en ons dwingen tot gemeenschappe lijke actie. Dat moge onze wens zijn voor 1956. Het zal een jaar zijn, waarin met name de politieke tegenstellingen, die nimmer en zeker niet hier te lande los te maken zijn van geestelijke verschillen, reeds omwille van de politieke spelregels neigen tot het aanbrengen van zwarte contouren bij het eigen en bij andersmans standpunt. Maar deze nuttige bezigheid behoeft ons geens zins van elkander te vervreemden in onze houding tegenover de dreigende onzeker heden van buiten, zoals zij ons evenmin mag verhinderen de vinger te leggen op verschijnselen, die er op wijzen, dat wij ook van binnenuit gevoelig en om zo te zeggen, „aansteekbaar" zijn voor de col lectivisatie en de staatsvergoding, die el ders in blinde consequentie van de men selijke persoonlijkheid niets heel trachten te laten. WIJ KUNNEN niet beier doen. dan verwijzen naar de jongste Kerst boodschap van onze H. Vader, welke tyij dezer dagen in extenso hebben gepubliceerd. Daarin wordt de grootheid en de ellende van onze- menselijke be staanswijze, de afhankelijkheid van onze vrijheid, onze onvervreemdbare rechten ën de loze fundering van iedere eigen machtige zelfverzekerdheid geschilderd. Mogen deze woorden ieder van ons in het komende jaar inspireren. En mogen zij ook de vrije naties opwekken tot nau we samenwerking, in het bijzonder de lan den van Europa, die in de reeds meer malen en ook thans weer beleden visie van de H. Vader, voor de toekomst van de gehele wereld nog altijd zo n belang rijke rol te vervullen hebben, juist als dragers van de eerbied voor de mense lijke persoon. Wij realiseren ons te weinig welk een schat wij in ons erfgoed, juist op dit punt, bezitten en hoezeer ons dit gemeenschap pelijk bezit tot samenwerking en onder linge eenheid moet dringen. Het „waar om" van deze erfenis onttrekt, zich aan onze ogen, zoals het „waarom" van de cultuur van Hellas en het „waarom" van de Joodse uitverkiezing zich op hun beurt in diepste wezen voor ons verbergt. In laatste instantie is het ons om niet door God gegeven, maar evenals bij alle genade is het onze harde plicht er mee te woeke ren voor onszelf en voor alle anderen. Met deemoed, want het werd ons in de schoot geworpen, maar tegelijk met de vaste overtuiging, dat wij hiermee een kracht bezitten, die sterker is dan tyran- nie en barbarij. Tijdens het storten van beton in een in Stihstofbindinf/sbcdrijf te Geleen had een i eiste. We geven een opname op de plaats aanbouw zijnde schoorsteen voor het, instorting plaatswelke 8 mensenlevens I van de ramp. Elf arbeiders zijn Vrijdagmiddag om ongeveer half twee 34 meter naar be neden gevallen, toen tijdens het stor ten van een betonnen vloer boven in een granuleertoren op het terrein van het Stikstofbindingsbedrijf der Staats mijnen te Geleen, de bekisting plotse ling bezweek. De mannen werden be dolven onder het puin van de eveneens omlaag gekomen vloer en bekisting. Arbeiders, die zich in de buurt van de toren bevonden, renden onmiddellijk naar de plaats van de ramp en dron gen de toren binnen via een ingang in de voet er van. welke gélukkig slechts gedeeltelijk was ve-sperd. 7M begonnen direct met net rc^dipgswe-k «m werden daarbii al snoedig ter zildc gestaan door de vaste reddingsploeg van bet S.B.B. Voor zeven van de slachtoffers mocht deze hulp echter niet meer ba ten. Zii werden levenloos onder de brokstukken vandaan gebaald. De vier anderen gaven nog tekenen van leven. In allerijl werden zii naar de vprhanrl- kamer vap het bedriïf vervoerd, waar geesteïüke ep med'sclie hiistand werd verleend. Vervolgens riiti zij overge bracht naar het ziekenhuis te Sittard. waar kort na aankomst een van ben overleed. Met het hergen van de «dicht offers is men tot omstreeks half vier bezig geweest. De zeven mannen, die bij dit ver schrikkelijk ongeluk op slag dood moe ten zim geweest, zijn: de 37-jarige, G. Mohren uit Schalbrucli; de 52-jarige, gehuwde, G. Janssens uit Breda: de 40- iarig«r, gehmvde. J. II. Speet.iens uit Hulsberg", de 40-jarige. gehuwde, N. J. Botwstan uit Sittard; de 35-jarige. ge huwd®, Th. ,T. Arts uit Maastricht, de 43-taï-ige, gehuwde. H. Fenders nit Geulle en de 28-iarige. gehuwde P. M. Slangen uit Sittard. Levensgevaarlijk gewond werden de 23-jarige. ongehuwde, M. Maas uit Kerkdriel; de 30-jarige, gehuwde, A. A. Blommaert uit Susteren: de 31-.ia- rige, gehuwde. H. de Ia Couture uit Snanbeek en de 55-jarige J. Friiters uit Geleen. welke laatste in het zieken huis aan zijn zware verwondingen be zweek. De granuleertoren. een cilindervor mige koker met een middellijn van 12 meter, maakt onderdeel uit van de ureumfabriek van het S.B.B. De arbei- ders, die allen in dienst waren van de Beton- en Aannemingsmaatschappij H. Vriends, welke het werk uitvoert, wa ren bijna klaar met het storten van de betonnen vloer, de enige, die in de to ren zou worden aangebracht één me ter beneden de rand. Op deze vloer moest nog een korte bovenbouw komen, welke het dak zal dragen. Toen het ongeluk gebeurde bevond zich niemand in de voet van de toren. Het nieuws van het vreselijk onge val drong slechts langzaam in Geleen door. Vele inwoners vernamen eerst in de loon van de avond van het ver schrikkelijke gebeuren. Men hield zich rustig en voor het bedrijf van bui ten af is van-de plaats des onheils niets te zien deed zich geen oploop voor. Ter gelegenheid van het tienjarig be staan van de Katholieke Volkspartij zal op 14 Januari a.s. in „Esplanade" te Utrecht een bijeenkomst worden gehou den. waar *de minister van Binnenlandse Zaken, prof. ^jr L Beel een herdenkings rede zal uitspreken. Na afloop van de vergadering zal het dagelijks bestuur van de partii in een der zalen van „Esplanade" recipiëren. si n. .r» i B 1 Op de Meerssenerweg te Maastricht is gisterenavond pater Gabinus van Putten van het Franciscanerklooster te Maas tricht tengevolge van de gladheid van de weg met zijn fiets geslipt. Hij kwam te vallen en werd docr een passerende auto overreden. In zeer ernstige toestand werd hij naar het ziekenhuis te Maastricht over gebracht. Kort na aankomst is hij daar overleden. Pater Van Putter was 44 jaar oud en sedert 4 jaar priester. Hij was afkomstig uit Den Haag, en sedert Augustus 1953 te Maastricht werkzaam. De 82-jarige heer J. Sch., die verleden week Vrijdag op het Damrak bij de Oude brugsteeg te Amsterdam door een brom fietser was aangereden, is gisteren in het Binnengasthuis aan de gevolgen van zijn verwondingen overleden. Vrijdagmiddag werd ter hoogte van het derde kruisdiep te Nieuw-Weerdinge de 73-jarige slager H M, uit Ter Apel, die daar per bromfiets reed, toen hij plotse ling naar links uitweek, gegrepen door een hem achterop komende bestelauto, bestuurd door de heer A. S. uit Ruinen. De heer M. liep erkele hoofdwonden op en is per ziekenauto naar zijn woning ver voerd, waar hij later is overleden. De onderhandelingen, welke tussen de Raad van Bestuur voor de Zee vaart en de contactcommissie van or ganisaties van werknemers ter koop vaardij zijn gevoerd over de loon- en andere arbeidsvoorwaarden voor zee varenden zijn met een gunstig resul taat bekroond. Dit is daarna ter goed keuring voorgelegd aan de desbetref fende commissie der Stichting van de Arbeid en aan het college van rijks bemiddelaars. Blijkens een mededeling van de christelijke bedrijfsgroep zeevarenden, welke in genoemde contactcommissie samenwerkt met de katholieke orga nisatie, zijn de partijen het eens ge worden over de volgende punten: 1. Belangrijke gageverhogingen voor alle rangen. 2. Overwerk 125 pet van het be rekend uur in het dagloon. Zondags uren l'i maal dit tarief. 3. Compensatie voor Zondagen op zee, ook voor de erkende feestdagen 4. Voor scheepsgezellen: voedings- geld gedurende verlof bijwerken en ziekte 1.80; onkostenvergoeding voor bijwerken 1.50 per dag. Voor officie ren resp. 1.80 en ƒ3 per dag. 5. 4 Pet gratificatie in c.a.o. opge nomen. C. 4 Pet van de aanvangsgage in de ancicnniteiten voor officieren. 7. Zondag op zee voor de kustvaart als voor de grote vaart. 8. Verbetering arbeidstijdenrege ling. De voorstellen van de contactcommis sie waren er op gericht het loonbeleid van een zeevarende in overeenstemming te brengen met de verhoudingen aan de wal. Door de werknemersorganisaties werd aangetoond wat de oorzaken waren van het grote verloop op de koopvaardijvloot Waarom gaan zo vele zeevarenden uit alle rangen hun geluk aan de wal be- De eerste Hawker „Hunter" straaljager van de door Fokker, in samenwerking met „Aviolanda" te leveren serie voor de Kon, Luchtmacht is gisteren aan de lucht macht overgedragen. Het toestel is daarna naar zijn basis overgevlogen. De „Hunter" is een één-persoons jachtvliegtuig met pijlvleugels en één straalmotor. Het vlieg tuig kan in duikvlucht sneller vaart ont wikkelen dan het geluid. (Telefonisch van onze correspondent) PARIJS, hedenmorgen. Het is mogelijk, zelfs waarschijnlijk, dat wat Faure betreft zijn coalitie-ge noten Pinay en Teitgen sterker uit de strijd komen dan hij zelf. En, wal Mendès-France aangaat, hij is verbon den met Guy MoIIet en Mitterant, waar van de eerste, de socialistische leider een eventuele overwinning voor zich zelf wil houden. De leider van de „unie der sociaal-republikeinen" staat voorts ge reed om tussen de overwinnars en overwonnenen een brug te slaan. Na de stembus hebben beide kampen elkander nodig tegen het onvermoeide leger der communisten. Tenzij een gevaar wat niet geheel uitgesloten lijkt Mendès- France met de buit zou gaan vluchten om ook de communisten een deel te geven Men hangt allerminst de profeet uit. als men zegt van de stembus een uit slag te verwachten, die voor alles aan toont de noodzaak tot samenwerking. De MRP heeft reeds de heer Lecourt aan alle republikeinse partijen het voor ste] laten doen om voor de verkiezings uitslag bijeen te komen teneinde voor de nieuwe Kamer een gemeenschappelijk plan van de eerst nodige ^werkzaamheden vast te stellen. De heer Mendès-France heeft dat brutaal afgewezen. De heer Guy Mollet deed dat voor de socialisten met meer voorzichtigheid. De heer Mit terant is merkwaardig genoeg blijven Het amnestie-aanbod, dat de regeringen van de federatie Malakka en van Singa pore hebben gedaan aan de communisti sche guerrillastrijders op het schiereiland Malakka zal op 8 Februari worden inge trokken. Dit besluit is genomen na over leg met de Britse autoriteiten ter plaatse en komt na liet mislukte overleg tussen de communistische rebellenleider Tsjing Peng en de beide oremiers Tengku Abdul Rahman en David Marshall. Het is nog niet duidelijk, of nu reeds onmiddellijk dan wel eerst na 8 Februari een zwaar offensief tegen de communis ten zal worden ingezet. Het. amnestie-aanbod werd op 9 Sep tember j.l. van kracht. Tof nog toe hebben slechts veertig van de naar schatting 3500 gewapende communisten in Malakka zich op de amnestie-voorwaarden overgege ven. Tsjing Peng is bij de laatste bespre kingen niet ingegaan op de eis, die hem werd gesteld: onmiddellijke algehele overgave. Inlichtingen-officieren verwachten, dat de communisten in de resterende tijd tot 8 Februari, die zij hebben gehad om zich over de overgave te beraden, in groter getale zullen capituleren dan in de laat ste maanden Velen zouden ontgoocheld zijn door de mislukking van de conferen tie te Baling tussen hun leider Tsjing Peng en de beide premiers. Premier Abdul Rahman drukte zich in een radiorede over de kwestie van de guerrilla aldus uift „De zaak is duidelijk: of de communisten capitu leren of ik verdwijn. Welnu, ik wens niet te verdwijnen, derhalve zullen de communisten moeten capituleren". zwijgen. Hij kan de kans krijgen na de verkiezingen daarover te doen spreken. Over rechtbanken gesproken, de re- Dank van Reims heeft gisteren de eer ste veroordeling uitgesproken voor on behoorlijke verkiezingsmanoeuvres. De plaatselijke bestuurder der Poujade-' - weging, een zekere Dupont. is op aan klacht van de heer Schnieter. Kamer voorzitter en candidaat, tot 400.UD0 francs boete veroordeeld wegens laster lijke aantijgingen. Droeven? Omdat de betaling voor ont bering en ongemak, de scheiding van ge zin en familiekring tot nu toe «iet zo danig is, als in vergelijking met de lonen aan de wal mag worden verwacht. „Wij kunnen niet anders dan respect hebben voor de redersgemeenschap die hoewel de verbeteringen aan hen niet geringe kostenverhoging zullen vragen, het overeengekomene voor de looncom- missie van de Stichting van de Arbeid en het college van rijksbemiddelaars mede hebben verdedigd", aldus de mede deling van de Chr. bedrijfsgroep zeeva renden. Een veel voorkomende klacht, die op de schepen wordt vernomen, is. dat de zeeman nog altijd wacht op de 48-urige werkweek, zoals die aan de wal wordt gekend. Nu is het ieder, die met de zeevaart te maken heeft, duidelijk, dat de verwezenlijking van de 48-urige werkweek Op zee door de aard van het bedrijf op moeilijkheden stuit. Volgens de nieuwe loonregeling echter zal nu, uitgaande van de 48-urige werkweek, naar gelang de aard van de ploegendienst van 5 tot 10 pet ploegentoeslag worden gegeven. Verder is nog rekening gehouden met de waarde ringstoeslag en de bijzondere omstandig heden-toeslag. Voor al deze factoren zijn in het werkelassificatiesysteem opslagper centages vastgesteld. Wel is vraag gerezen of dit systeem ook van toepassing kan zijn op de topfuncties aan boord. De verantwoordelijke plaatsen, die de kapitein en hoofdwerktuigkundige aan boord innemen, kunnen moeilijk vol gens de regels van de werkclassificatie worden beloond. De werknemersorgani saties zijn van oordeel, dat voor deze personen andere normen gelden. „De vreedzame bevrijding tan de on derdrukte volken blijft het voornaamste doel van de buitenlandse politiek van de V.S.". Deze door Eisenhower en Dulles goedgekeurde verklaring is gisteren door de perschef van bet Witte Huis uitge geven als antwoord op de Donderdag door de Russische partijsecretaris Kroesjt sjef geuite critiek. Kroetsjtsjef beschuldigde Eisenhower en Dulles van „grove inmenging" in Oost- europese zaken door middel van kerst boodschappen tot deze gebieden. Ook zei hij, dat president Eisenhower had gespro ken in strijd met de zo geheten „geest van Genève". De Israëlische minister van buitenland se zaken, Mosjé Sjaret. heeft gisteren eveneens gereageerd op de rede van Kroesjtsjef, in zoverre, dat hij de Russi sche ambassadeur, Alexander Abramof, liet uitnodigen de uitlatingen van Kroesjtsjef met hem te bespreken. Sjaret zou volgens betrouwbare bron de ambas sadeur hebben medegedeeld, dat de uit latingen van Kroesjtsjef de vrede in het Midden-Oosten geen goed deden. Hij zou ook verzocht hebben om opheldering van de politiek der Russen in het Midden- Oosten. Kroesjtsjef zei de van Israel, dat het van de eerste dag van haar bestaan een vijandelijke houding ten opzichte van de Arabische staten had aangenomen. In de raadsvergadering van Hellevoet- sluis hebben B. en W. hun wrevel geuit naar aanleiding van „zeker schijnende vertragingen in de uitvoering van het Del taplan". Reeds enige tij<j geleden werden, met het oog op verwachtingen op korte termijn, woningen betrokken door ambte naren van de rijkswaterstaat, die werk zaam zouden zijn bij de damiegging in het Haringvliet. Deze woningen werden het personeel der plaatselijke bedrijven ont houden, aldus de mededelingen van B cn W. Inmiddels bleek, dat op 8 Februari de afdelingen der Tweede Kamer met het onderzoek van het wetsontwerp voor de Deltawerken zullen beginnen. Het ziet er dus naar uit, dat de uitvoering van het plan nog geruime t;jd op zich zal laten een persconferentie alhier ontkend, dat wachten. „De in Hellevoetsluis wonende er van omkopen sprake zou z ij n geweest, en elders werkende technici maken van De gewraakte foto's betroffen een man deze gemeente een forensenstad van de van 70 jaar, die een opstandeling had PARIJS, Vrijdagavond. De laatste verrassing in de Franse ver kiezingsstrijd. De regering heeft heden avond laat zijn beschuldiging ingetrokken tegen de Franse filmjournalist Chassagne uit Algerije. Men had Chassagne aanvan kelijk er van beschuldigd een gendarme te hebben omgekocht een Algerijn neer te schieten ..ten behoeve" van het op te nemen filmjournaal. De mogelijkheid, dat er van omkopen van de hulpgendarme sprake zou zijn ge weest. w*s wel tijdens het onderzoek ge opperd, doch volgens de verklaring is een en ander allerminst door de feiten beves tigd. De verklaring waarin de beschuldiging werd ingetrokken, werd uitgegeven door het persbureau AFP, terwijl het ministe rie van binnenlandse zaken zich later voor de inhoud er van verantwoordelijk stelde. Enkele uren tevoren had Chassagne op filmde incident wel een uitzonderingsge val. De hulpgendarme, een plaatselijke inwoner, moet erg kwaad zijn geweest over de door de opstandelingen begane massamoorden. rijkswaterstaat Hellevoetsluis aldus B. en W. van verborgen. Chasagne noemde het door hem ver- (Van onze weerkundige medewerker) Nadat gistermiddag een depressie van België over West Duitsland wegtrok, ne- gon de Noord Westelijke wind weer toe te nemen. In de kustprovincies vielen gistermiddag en ook in de afgelopen nacht enkele regen- en hagelbuien. Bij Zuid- Noorwegen is een storing aangekomen, welke de wind vandaag langs de kust «veer tot hard doet toenemen. Ook zijn er en kele regen- en hagelbuien te verwachten. Gelukkig komt er vandaag geen Noord- Westerstorm voor, want de springvloed van vandaag is vrijwel langs onze gehele kustgebied de hoogste van het hele jaar. Ten Zuiden van IJslant aat een nieu we depressie tot ontwikt. mg welke naar Schotland en de Noordzee koerst. Deze zal op Nieuwsjaardag opnieuw voor enige regen en een tijdelijk naar Z. W. kimpen- de wind zorgen. ITet weer blijft onbesten dig met in de komende nacht in het bin nenland plaatselijk lichte vorst, Deze foto laat zien hoe de Japanse kroonprins Akihito, die kortgeleden zijn 22ste verjaardag vierde, bij deze gelegenheid voor zijn album een op name maakte van de andere leden van de Japanse keizerlijke familie in de tuin bij het paleis te Tokio. V.l.n.r.: kroonprins Akihito, prinses Soega, kei zer Hirohito, keizerin Naganko en prinses Joshi. Bij herhaling heeft het Christelijk Na tionaal Vakverbond zo wordt ons van die zijde meegedeeld, in de loop van 1955 aangedrongen op een méér bedrijfstaks- gewijze loonvorming. Intussen is 1955. een jaar van toegeno men welvaart, verstreken en nóg is aan het College van Rijksbemiddelaars niet de aanwijzing gegeven, dat bedrijfstaks- gewijze afwijkingen van de richtlijnen bij de vernieuwing van collectieve contracten mogelijk zijn. Gelet op deze ontwikkeling is hét'é.N'.V. van oordeel, dat een maatregel dient te worden getroffen, waardoor het moge lijk wordt gemaakt de werknemers als nog in het genot te doen stellen van het hun toekomende deel van de groei van het nationale inkomen. Het C.N.V heeft daar om aan het bestuur van de Stichting van de Arbeid voorgesteld er aan mede te werken, dat boven en behalve de ter zake reeds geldende vergunningen de mogelijk heid tot een uitkering ineens ten laste van de verkregen bedrijfsresultaten wordt geopend. De omvang van deze uit kering zal naar het oordeel van het C.N.V.-bestuur afhankelijk kunnen zijn van de bedrijfsresultaten en wel tot een benaald maximum. Het bestuur van het C.N.V. realiseert zich. dat niet alle werknemers een zoda nige uitkering ineens zullen kunnen ont vangen, hetzij omdat de bedrijfsresulta ten van bepaalde ondernemingen dit niet mogelijk maken, hetzij omdat de uitvoe ring van een _zodanige maatregel in een bepaalde bedrijfstak op overwegende or ganisatorische bezwaren stuit De om standigheid, dat een deel der werknemers een uitkering ineens niet zal ontvangen, mag echter naar het oordeel van het C.N.V.-bestuur geen aanleiding zijn om een zodanige uitkering aan alle andere werknemers te onthouden. Op grond van deze overwegingen heeft 'net C.N V aan de Stichting van de Ar beid verzocht, het overleg over de ge dachte van een uitkering ineens over 1955 te openen. De tentoonstelling in het Koninklijk Paleis op de Dam te Amsterdam van de geschenken, welke het Koninklijk Paar op zijn reis door Suriname en de Neder landse Antillen werden aangeboden, is gisteren gesloten. Het aantal bezoekers is ruim 21.000 geweest. De opbrengst van deze expositie, bestemd voor sociaal- culturele instellingen in de West be draagt tot nog toe ruim 5400. B. en W. van Den Haag zijn zeer geïn teresseerd in deze tentoonstelling en ho pen het Haagse publiek gelegenheid te kunnen geven deze geschenken te be zichtigen in de tweede helft van Januari. Onderzocht wordt de mogelijkheid de tentoonstelling gedurende 14 dagen te doen houden in het voormalig Koninklijk Paleis Noordeinde.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1