Er ligt een eiland inde Maas" VOO» OOMG •<a XX H2S3 BTON HET JUISTE TEMPO lèH vi« Benauwde uren voor Koevorden Het oude jaar, het leven moe Het Grabbeltonnetje DE HEILIGE VAN DE WEEK Bridgerubriek 1 'WM5~§« 30 December 1672 rr V. S. zouden buiten landse hulpprogram wijzigen look de vaakrige ogen toe i WöV N ieu w jaarsp uzzle 6 Januari: Driekoningen f Él Hf 'm «1 m, ZATERDAG 31 DECEMBER 1955 PAGINA Rijke historie van oude vesting Stevensweert en van Ohé en Laak vastgelegd Strategische ligging Romance met tragische afloop Heren Van den Bergh De munt Van één naar tien jaar ANARCHIE ONDER STAM MEN IN NOORD-MAROKKO TOLLENS. In Canada NEDERLANDSE VLIEGER REDT ZICH MET PARACHUTE J. K. MELSE OFFICIER ORANJE NASSAU ZUIDPOOL-EXPEDIT1E ZIT VAST m a a v s m y y 'a a m m '8 3 a a ■,a?w tsI ia: h X 2. X 3. X 4. X 5. X 6. X X 8. X 9. X 10. X Omschrijving wM 9 O (Van onze correspondent.) Stevensweert, gelegen in Mid den-Limburg: tussen de Onde en de Nieuwe Maas de rivier splitst zich bij Roosteren in twee tak ken, die zich boven Maasbracht weer met elkaar verenigen en aldus een eiland vormen is een van die typi sche plaatsen, die thans van geringe betekenis zijn, doch in hun uiterlijke verschijning nog herinneren aan een rijk verleden. Stevensweert is vroeger een vesting geweest, zoals er langs de Maas, naast de grotere plaatsen als Maastricht, Roermond en Venlo, ver scheidene kleinere lagen: Gennep, Grave, Heusden, enz. De wallen zijn in de vorige eeuw grotendeels geslecht, maar de stratenloop en diverse gebou wen herinneren in Stevensweert nog aan dit gulden verleden. Op dat eiland ligt ook de kleinere ge meente Ohé, en Laak. bestaande uit twee afzonderlijke kernen, die samen al thans wat oppervlakte betreft een der kleinste gemeenten van ons land uitma ken. Toch is deze gemeente zeer op haar zelfstandigheid gesteld. Reeds tiental len jaren worden beide gemeenten door één burgemeester bestuurd; nog maar enige jaren geleden werd een verzoek tot samenvoeging afgewezen. Ook m vroeger eeuwen was er een soortgelijke verhouding. Stevensweert ..en Ohé en Laak waren twee afzonderlijke heerlijk heden, die echter eeuwen lang door de zelfde heren werden bestuurd. Door zijn strategische ligging was het Maas-eiland van betekenis. In de Tach tigjarige Oorlog maakten de Spanjaarden er een versterking van, die ook na de Vrede van Munster in Spaans bezit bleef. In 1702 werd zij in het kader van de Spaanse Successie-oorlog door de ge allieerden veroverd en bij hét Barriêre- Tractaat aan de republiek der Nederlan den toegewezen. Voor de Hollanders was zij van belang, omdat zij op de weg lag naar de belangrijke grensvesting Maas tricht, die na 1648 voor de helft in bezit van de Republiek was. Stevensweert heeft een rijke en zeer interessante historie, hetgeen in min dere mate. oók van Ohé en Laak kan worden gezegd. De historische Hompe- sche Molen, ongeveer midden tussen beide plaatsen, was het geboortehuis van pater drs Willem Sangers O.S.C., leraar aan het college der Kruisheren in het naburige Maaseyck. In de loop der jaren heeft deze Kruisheer de historie van zijn geboorte-eiland naarstig bestudeerd, o.a. door persoonlijk archiefonderzoek. Vooral dit werk bracht hem in contact met "ie Sittardse leraar A. H. Simonis, die even eens de historie van dit stuk van Lim burg tot speciaal studie-onderwerp heeft gemaakt Samen deden zij enige jaren achtereen in de kom van Stevensweert met verrassende resultaten oudheidkun dige opgravingen. Door deze samenwer king ontstond een fraai en rijk gedocu menteerd en geïllustreerd boekwerk, uit gegeven bij de Drukkerij J. Valkenburg te Echt: „Ér ligt een eiland in de Maas, Geschiedenis van Stevensweert en Ohé en Laak". Het boek knoopt in meer dan een op zicht aan onze vaderlandse geschiedenis aan. De vesting Stevensweert die het plaatsje de zeldzame vorm en de stra tenloop van een ster of een rad gal bracht daar in de 17e en 18e eeuw al lerlei vreemd krijgsvolk bijeen. Fraaie grafzerken in de katholieke kerk herin neren nog aan Spaanse commandanten van adellijken huize. In de 18e eeuw kende de vesting een romance met tragische alfoop. De erfprins van Anhalt. officier in Hol landse dienst. wa5 commandant van de vesting Stevensweert. Zijn comman deur of onderbevelhebber was een ze kere Keizer wiens beeldschone doch ter Benjamine het hart van de prins veroverde Op enigszins geheimzinnige maar, naar achteraf officieel werd geconstateerd legale wijze huwden zij, doch reeds een jaar later liet de hoogadellijke echtgenoot, die later re gerend vorst van Anhalt werd. zijn jonge vrouw in de steek. Dit leidde tot een zeer geruchtmakend proces, waar over in het boek allerlei bijzonder heden te vinden zijn. Uit het huwe lijk werd een dochter geboren, die huwde met de markies de Fravas. welke laatste door politieke omstandigheden in Parijs zijn leven liet op de galg - de laatste, die op deze wijze de dood vond; kort daarna werkte men in Parijs met de guillotine. Aanknopingspunten met de vaderland se historie geeft ook de geschiedenis der graven Van den Bergh. die o.m. heren van Stevensweert waren. Hun houding in de Spaans-Nederlandse oorlog is zeer omstreden, maar dit boek over Stevens weert heldert een en ander op. Graaf Willem v, d. Bergh b.v. was gehuwd met Maria van Nassau, een zuster van Wil lem de Zwijger. Toch is hij later van de Staatse naar de Spaanse zijde over gegaan een stap die in onze geschiede nis gewoonlijk al5 verraad wordt be oordeeld, maar. zoals hier gezegd wordt, niet kan worden beoordeeld zonder ken nis van een aantal, ten dele nog niet. bestudeerde, bronnen. Uit vestingbouwkundig oogpunt is Stevensweert zeer interessant. Het boek van Sangers en Simonis bevat een uit voerige uiteenzetting over de Spaanse vestingwerken, waarover tot nog toe vrijwel niets gepubliceerd Werd. In een afzonderlijk artikel neemt de Steven- weertse gemeente-opzichter A. H. Cuy- pers, die van dit onderwerp een uitge breide studie heeft gemaakt, de invloed van deze vestingwerken op de platte grond van de dorpskom onder de loupe. Van wetenschappelijk belang is voorts de bijdrage over „De Munt te Stevens- weer!" van dé Gelderse historicus dr F. Tangelder, die énige tijd geleden pro moveerde op een proefschrift over de munten en he't muntrecht der graven Van den Bergh: In dit artikel worden voor het eerst in ~dë vaderlandse historie-be schrijving bijzonderheden medege deeld over de economie en de techniek van de muntslag. „Er ligt een eiland in de Maas" bevat voorts biografische beschrijvingen van enige markante figuren: de beeldsnijder Jan van Stevensweert beschreven door prof dr Timmers, een expert op het gebied van de Maaslandse kunst de Kruishèren-Prior Simon Pietere Gielén, die als prior van St Agatha de Kruisheren-Orde redde van de dreigende ondergang, en Moe der Magdalena Damen, stichteres van de Franciscanessen van Heythuysen. De beide laatsten waren geboortig uit Ohé en Laak. Vermelden wij tenslotte nog, dat het boek, waaraan voorts nog medewerkten de heer H. Lutke Schipholt uit MaaS; bracht, pastoor L. Systermans van Ohé en Laak en pater J. Steinmetz O.S.C., opent met een opdracht aan „de Hoog edelgestrenge Heer dr Francois Joseph Marie Anne Hubert Houben, Commis saris der Koningin in Limburg, wiens voorvaderen sinds eeuwen -Het Heeren huis'" onder Stevensweert bewoonden en in het verleden vele magistraatsambten op het eiland van Stevensweert bekleed den". De Amerikaanse regering zal het Con gres waarschijnlijk verzoeken de buiten landse hulp voor een periode van 10 jaar vast te leggen, aldus verluidt in welingelichte kringen te Washington. Tot dusverre heeft het Congres er de voorkeur aan gegeven de economische hulp van jaar tot jaar vast te stellen en zich niet voor een lange termijn te verplichten. Bij het vaststellen van de hulp over een periode van tien jaar zullen de bedra gen, die voor een project worden toegewe zen, in jaarlijkse termijnen worden ver strekt. Men overweegt voor de hulp, die aan een bepaald land wordt verleend, een maximum vast te stellen, variërend van 500 millioen dollar tot een milliard dollar. Volgens deze kringen zal president Eisen hower het plan waarschijnlijk voorstellen in zijn boodschap, die hij op 5 Januari a.s. tot het Congres zal richten. De rege ling zou grotere soepelheid bij het op stellen van het hulpverlenings-program mogelijk maken. De regering zal alleen de bevoegdheid vragen voor het aangaan van morele verplichtingen ten opzichte van be paalde hulpprojecten. Ongeacht deze ver plichting zai het Congres toch van jaar tot jaar de gelden toewijzen. Een „opperkaid" een nieuw soort Marokkaans opperhoofd is Donderdag in functie getreden ais leider van de 120.000 mensen tellende stammen van hst verbond van Beni Snassen. De „opper kaid". de 75-jarige El Mansoeri. zal trach ten het gezag van sultan Sidi Mohammed Ben Joessëf in het Noordmarokkaanse ge bied van de stammen te herstellen. El Mansoeri, die zes „kaids" (stamhoof den) onder zich heeft, werd onlangs door eerste-minister Si Bekkal benoemd om de toenemende anarchie in het gebied van Oedjda tot de grens van Spaans Marokko tegen te gaan. De betrokken stammen leggen de belofte van sultan tot onafhan kelijkheid zo uit, da» zij geen belasting meer behoeven te betalen. Bovendien geven zij steun aan opstandelingen, d'e volgens de Fransen van tijd tot tijd u.l schuilplaatsen in Spaans Marokko het Franse deel van Marokko binnendringen. imm Wanneer men op Oudejaarsavond de scheepssirenes hoort gillen, de stoomfluiten loeien; om van voetzoekers en donderbussen nog maar te zwijgen, dan krijgt men respect voor het luiken-der-ogen van het vermoeide, oude jaar, dat zich van dit heidens kabaal geen zier schijnt aan te trekken. Het doet de ogen toe, en duikt onder in de jaarboeken der geschiedenis. Vrijdag kwamen op een afstand van ongeveer 20 kilometer van Portage ia Prairie (Manitoba-Canada) twee straal vliegtuigen van de Canadese luchtmacht in volle vlucht in botsing. De drie inzit tenden kwamen met behulp van para chutes veilig op de grond. Het ene toe stel het waren oefenvliegtuigen had een dubbele stuurinrichting. Het andere was een een-persoonsvliegtuig, dat door een Nederlander werd bestuurd. Zijn naam wordt opgegeven als J. C. Ocke- leon. Minister S, L. Mansholt heeft afscheid genomen van de heer J. K. Melse hoofd inspecteur voor de oogst, die de dienst van het ministerie van Landbouw Visse rij en Voedselvoorziening per 1 Januari 1956 verlaat. Bij het afscheid heeft de minister de heer Melse in kennis gesteld van diens benoeming tot officier in de orde van Oranje Nassau. De walvisvaarder „Theron", die de leden van de Britse Zuidpoolexpeditie met dr Vivian Fuchs en sir Edmund Hil lary aan boord heeft, is in de Weddell- zee in het ijs vast komen te zitten, vrij wel op dezelfde plaats waar in 1914 de „Endurance", het schip van Shacklcton, door het, pakijs werd verpletterd. Dé ex peditie tolt in totaal negenien leden, de bemanning eveneens 19 koppen. Een. ver- kenningsvlieguig is opgestegen om een uitweg te zoeken. r No. 2089. 31 December 1955. Redacteur: G. J. A. va,n Dam, Vossiusstraat 18-B, Amsterdam-Z. Alle correspondentie aan dit adres. Bij vragen om inlichtingen s.v.p. postzegel voor antwoord insluiten. NATIONALE OPLOSWEDSTRIJD Door de Kring voor Damproblematiek is voor het seizoen 1955''56 wederom de jaarlijkse nationale oploswedstrijd uitge schreven, waaraan iedereen kan deelne men. Het hierop betrekking hebbende wedstrijdformulier wordt aan niet-leden van de Kring voor Damprobletnatiek toe gezonden na ontvangst van 27 ets (desge wenst in postzegels) door de heer P. v. d. Kwartel, Rijndijkstraat 38 te Leiden, of na storting of overmaking van dit be drag op postrekening 407690 ten name van de heer H. M. Roos, te Eindhoven (penningmeester K.V.D.). Inschrijfgeld is niet verschuldigd. De oploswedstrijd is in twee klassen ver deeld Klasse A voor geroutineerde op lossers, die hun krachten moeten be proeven op alle vijftien vraagstukken, die op het wedstrijdformulier zijn afgedrukt en klasse B vóór minder geoefende op lossers, die kunnen volstaan met de op lossingen in te zenden van „maximaal" ■'en van deze 15 vraagstukken en zulks naar eigen keuze. Aan deze wedstrijd zijn aantrekkelijke prijzen verbonden. Voor klasse A respec tievelijk een 1ste, 2de en 3de prijs van 20,15,en 10,alsmede nog zeven prijzen in de vorm van damwerken of jaarabonnementen op „De Proble mist", het maandelijkse orgaan van de K.V.D Voor klasse B bedragen de prijzen achtereenvolgens _,15,10,en 5,— en nog vier prijzen in de vorm van jaarabonnementen of damwerken. De oplossingen dienen uiterlijk 29 Fe bruari 1956 in het bezit te zijn van de heer P. v. d. Kwartel, die tevens lid is van de jury, die de inzendingen beoor deelt. De uitslag wordt zo spoedig moge lijk na die datum bekend gemaakt en alle deelnemers toegezonden. Deze jaarlijkse wedstrijd trekt ieder jaar meer belangstellenden en is mede bedoeld om dammers, die nog niet erg doordrongen zijn van de schoonheid en waarde van de damproblematiek de ogen te openen voor een zijde van het dam spel, die zeker even boeiend en leerzaam is als bét partijspel. VOOR ONZE LADDERWEDSTRIJD Als laatste viertal vraagstukken van de deze maandeindigende serie volgt, hier onder een collectie, welke speciaal voor de Jaarwisseling is gedacht, d.w.z. twee „oude" en twee „nieuwe" composities. Gezien het feit dat in het afgelopen jaar meermalen vrij moeilijke problemen ter oplossing werden gegeven zullen in het nieuwe jaar (voor de in deze eerste vier maanden nog lopende ladderwedstriid) als compensatie wat minder gecompli ceerde vraagstukken worden opgegeven, zodat iedere deelnemer in staat is nog wat puntjes méér in de wacht te slepen dan tot dusver. De oplossingen van de onder staande problemen worden gaarne tot 10 Januari a.s. tegemoet gezien aan het boven deze rubriek vermelde adres. No. 3273. D. Kleen Schaakredacteur: P. A. KOETSHEID, Huize Sint Bernardus, Sassenheim. (Zaterdag 31 December) DE PROBLEMEN VAN DEZE WEEK Met een drietal eerste publicaties sluit deze rubriek dit jaar. No. 7357 A. F. C. v. d. LINDEN, Zeist Eerste plaatsing. Mat in twee zetten No 3274. Kleute 8 8 .8 Stand: Zw. 1, 2, 3, 5, 9 13, 18 19, 23, 24, 29, 36. Wit 17, 22 27, 28, 30, 32, 34', 38, 40, 43, 46, 47. Wit sPeelt en wint. No 3275 Leo Springer Stand: Zw. 1, 10: 11 14 17, 18, 20 21 23, 27. 36. Wit 30,' 32—34, 38, 39, 41, 43, 44. Wit sp. en wint. No 3276. Leo Springer Stand: Zw. 7. 14 16, 18, 21—23, 26, 28 44 Wit 24, 25, 27, 30—32, 37—39, 41, 50. Wit sp. en wint. (1ste publ.) Stand: Zw. 2, 4, 5, 8—10, 12 13, 16, 31 35. Wit 15, I7. 19', 21, 23—25, 27, 29, 30. 36, 38, 39. Wit sp. en w. (1ste publ.) ONZE EIGEN LADDER-WEDSTRIJD Meermalen en van verschillende deel nemers aan de ladderwedstrijden voor probleem-oplossers, welke iedere week (als onderdeel van een twee-maandelijk- se serie) in deze rubriek verschijnt in de vorm van een viertal vraagstukken, ont vang ik het verzoek of het niet moge lijk is de ladder-wedstrijd om te zetten in afzonderlijke oploswedstrijden. Er blijken namelijk verscheidene deelnemers te zijn, die hetzij door de aard van hun werkzaamheden, hetzij door de klimato logische omstandigheden, het een be zwaar vinden, dat het systeem van de ladder-wedstrijden hen noodzaakt ook in de zomermaanden van het jaar regelma tig aan het oplossen te moeten gaan om te voorkomen, dat zij teveel punten ach ter raken. Zij zouden het prefereren dat er in het najaar, winter en vroege voor jaar twee of drie afzonderlijke oplos- wedstrijden werden uitgeschreven, even tueel in twee klassen (voor meer en min der geoefenden), en dan met een drie- of vijftal hoofdprijzen. Deze prijzen zou den dan in evenredigheid tot de thans uitgekeerde prijzen hoger kunnen zijn, waardoor het deelnemen aan een oplos-, wedstrijd nog aantrekkelijker zou kun nen worden. In principe komt het hierop neer, dat dan bijvoorbeeld, met een of twee maan den tussenruimte, twee afgeronde drie maandelijkse wedstrijden zouden kunnen worden gehouden, waarbij voor elke wedstrijd een totaal van zestig gulden aan prijzen beschikbaar zou zijn. In verband hiermede zijn we besloten dit tegen het najaar 1956 te gaan in voeren en de ladderwedstrijd per 1 April te staken. Er komen dus nog twee series (ieder lopende over twee maanden, resp. Jan. en Febr., aismede Maart en April). De dan nog resterende punten vervallen, maar ieder der tegenwoordige deelne mers heeft de kans vóór die datum nog een der rijksdaalderprijzen in de wacht te slepen. Zulks temeer omdat de stand van de afgelopen drie series in het nu eindigende jaar 1955 nog moet worden gepubliceerd en dus nog verrassingen zal opleveren. De uitslagen van deze drie se ries en de namen van de prijswinnaars worden in de loop van de maand Januari bekend gemaakt. Gezien de veelvuldigheid van het ver zoek om aparte oploswedstrijden ver wachten we niet, dat veel deelnemers de beëindiging van het thans gevolgde sy steem zullen betreuren, maar dat zij in tegendeel deze verandering voor het ko mende nieuwe jaar ook al gezien de grotere geldprijzen zullen toejuichen. Men zende echter dus thans nog zoveel mogelijk, in ieder geval tot 1 April 1956, No. 7358 L. C. WILLEMSENS, Utrecht Eerste plaatsing. Mat in twee zetten De tweezetten munten beide uit dooi* een goede «leutelzet. De driezet, die gezien mag worden, ont leent meer z'n betekenis aan het midden spel, dat verrassend aandoet. Als een jaar wordt afgesloten wordt er doorgaans een rekening over opgemaakt en dit doen wij ook met deze rubriek Het aantal eerste plaatsingen, dat we dit jaar te bewerken kregen beliep 58 waarvan 10 uit het buitenland afkomstig waren. Voor een dagblad, zonder wedstrijd, is dit een mooie oogst. Onze oprechte wens is, dat we in het komende iaar op een zelfde medewerking mogen rekenen en aan allen, die dit jaar aan deze rubriek hun steun hebben ge- gegeven. zeggen wij hartelijk dank. PROBLEEMOPLOSSINGEN No. 7347. Jac. Haring. Opl. 1. Te2el enz Niet 1. Kh7, dan kan na 1Rgl de witte dame op h7 geen mat geven. No. 7348. A. Kraemer. Opl. 1. Tc8, Tc8: 2. Tc2!, Tc2:t 3De2!, Te2:+ 4. Kh3! en wit geeft met zijn pion bij de volgende zet mat. Slechts van een inzender kregen wij een volledige overtuigende oplossing, doch die week bij de tweede zet af, speelde dus niet 2. Tc2, maar Te2 dreigt 3. Te8t na 2g6 3. Te8t Kg7 4. f8 (Dtt) of 3 Te8: 4. fe8:Dt Kg7 5. Dh5—g6:+t. Zwart kan nog op de tweede zet de T naar f8 terugspelen, doch' dan vervolgt wit met 3. Dcö en de rest is duidelijk. Deze dual 2. Te2 is zeer te betreuren. Een andere oplosser speelt na 1. Tc8, Tc8: 2. Dcó! zeer sterk. We: schreven: heidens lawaai! En niet zonder opzet. Het moge dan duis ter zijn, hoe we aan het woordje „la waai" zijn gekomen, dat „heidens" kunnen We nog heel best achterhalen. Immers, oudtijds vierden de Germa nen tussen 25 December en 6 Januari een groot feest, het midwinterfeest, ook wel genaamd: het joelfeest, een vruchtbaarheidsfeest, waarop verschil lende volksgebruiken in de Joeltijd, tussen Kerstmis en Driekoon'gen dus, wijzen. De zon „keerde terug", de da gen begonnen weer wat te lengen. De achtste nacht, de moedernacht. schonk het leven aan een nieuw iaar. Gewel dige offers vielen ten deel aan de vraatzucht, in de vorm van feestmaa1- tijden. Boze geesten, rondwarend om het prille jaar uit de tijd te helpen, moesten worden afgeschrikt door ijse- lijk lawaai, waaraan, mogelijk, het nieuwjaarsschieten de herinnering be waart. Het woord: heidens is dus wèl op z'n plaats. De Overheid toonde hiervoor allé be grip. Want zij achtte het haar taak het heidendom met wortel en tak uit te roeien. Ze begon al het rumoer te vangen onder de titel: onnutte super stitiën (bijgelovigheden). Het Rechts-' wezen mocht van oudsher gaarne al lerlei termen aan het Frans ontlenen; de „stukken" wemelen er van. Ook het zingen van Nieuwjaarsliedjes vond bij'„mijne Heeren van dén Gehechte" geen genade. Die van Amsterdam wil den „niet lijden de vele ongeregelthe- den met singen ende spelen van 't Nieuwéiaer bij de straten ende voor der goede luyden deuren, daerdoor groote vergaderinge van' volck quam te vallen op de straten", Wié zich 'aan deze balorige magistra ten niet stoorden, kregen 't met „des Heeren dienaers ende wacht" aan de stok. Zij liepen alle kans ,,'t overste kleed té- verbeuren", 'n wambuis, 'n baaien mantel, 'n jak enz.! Dat heette dan: parate executie! Opi de hele pret te bederven, dat wilden „mijne Heeren van den Ge rechte" nu óók weer niet. In de nacht van oud- naar nieuwjaar, lieten ze stadsmuzikanten op de Dam spelen. Maar het geschiet konden zé er niet uit krijgen bij de mensen. Velen had den 't hele jaar door 'n kanonnetje op zolder staan, dat in de bewuste nacht ziin welluidende stem deed horen. „Zeer scherpelijk verboden", was dit' gebruik, maar „de Heeren" lieten „nogtans hetselve. als een oüde ge woonte. oogluikende passeeren". Zelfs, in 1368 diende de kwestie nog in de hoofdstedelijke Raad. ,,'n Oude gewoonte"'Inderdaad! Sint Bonifatius kreeg er reeds mee te maken. Het helpt mij bitter weinig schreef hij aan de Paus of ik' al voor Friezen en Saksers preek om de hei- ,(dense gebruiken op de le Januari af te schaffen. Er staan dan ónder hen wrot/o mannen op, die zelf te Rome zijn ge weest, en mij wel durven tegenwerpen, dat dezelfde zaken, die ik verbieden wil. te Rome openlijk worden geduld' „Nu singhet en clinghet mit groot gheluut Al in den Nyeuwen jaeren, Den Ickers (boze geëstén) ïaeghet al uut ende uut, Her Jhesus moet ons bewaren Dit kan men niet hélemaal 'n hei dens gezang meer noemen. En dat van de oude nachtwacht té OOtmar- sum óók niet: Komt burgers, komt tiu allen ter stond. Het nieuwe jaar is ingetreden. Ik wens op deeg' vaste grond Veel heil. geluk en- zegen. i. Het oude jaar dat is verdween, :Hèt nieuwe zijn we ingetreën. (De Vacature; 20. Dec.) De eerste Januari van ieder jaar- wordt, volgens overoud gebruik, iri de Stadsschouwburg' te Amsterdam -Voti- del's beroemd drgma: Giisbrecht van Amstel opgevoerd; de eerste opvoe ring. was bepaald- op Kerstdag van. het jaar 1636. Na afloop Wördt de Nieuw jaarswens- Van Thomasvaer en Pieter nel gezegd, „een jaarlijks terugkerend evenementwaarnaar dé toeschouwers in de feestelijk versierde schouwburg reikhalzend uitzien" schreef onze coil- rant 1955. Menig Dlan. menig persoon, moet daarbij wel 'ns 'n veer laten, zo in 1955 „het grachtemlemperijplan" van de hoofdcotpmissaris. Op Kerstavond (24 Dec.) hangen kinderen in Engeland wel een kous aan hun bed. in de hoop. dat er 's mor gens iets voor- hen gebracht zal zijn. Sint Nicolaas kent men daarginds niet zoals wij hier. He» gebéurt ook. da* „waits" (weetsV (muzikanten) vpór de huizen 'n ..Christmas-carol", 'n Kerst liedje, komen zingen, maar veel van die oude gebruiken raken hoe langer hoe meer uit de tijd. De 2e Kerstdag noemen de Engel- tien: „Boxing-Day" wij vertaalden dat op schop! eens door: dag-van-de- bokssporf! Maar het heeft met boksen niets te maken. Velen verwachten 2e Kerstdag hun „Christmas box", een Kerstgeschenk, vaak in de vorm van een fooitje, zoals bij ons met Nieuw jaar aan bepaalde personen wel wordt gegeven. De Kerst-festlvitëiten worden dikwijls voortgezet, tot,'de- „twaalfde- nacht", 6 Januari. De laatste dag van het jaar leggen velen een zwaar houtblok in. de open haard, dat .dan hl ij ft bran den tot Nieuwjaar toe. Op dé tier) kruisjes, van boven naar beneden, komt een woord dat verband houdt'met de Nieuwjaarsdag. ISÏiï Het godvruchtige volk weet nau welijks hoe de officiële boeken der H. Kerk dit feest noemen: Epipha- nia: Verschijning. Openbaring. De Epiphanie is, voor de devotie der gelovigen meer 'blzonder Kë't feest der aanbidding van Christus door de Wijzen uit het Oosten, de Drie Koningen. Dé H. Kerk, gewoon de ze. dag met grote luister te vieren in onze jonge jaren was. het 'n verplichte Zondag! wijzigt er zelfs het gebed: Communicantcs voor in het vaste gedeelte der H Mis. een bizonderheid. .die in 't ge heel slechts bij de vijf voornaam ste feesten van het jaar optreedt. Zij bidt dan: et diem sacratissimum celebrantes „en de hoogheilige dag vierende". De Guldert Legende legenda attrea door welke de Gelukzalige Jacobus de Voragine. zich een on sterfelijke faam verwierf en die op talriike kunstwerken haar onver gankelijk stempel drukte, noemt de Wijzen b'ii hun Hebreeuwse, Griek se en Latijnse namen. Wij kennen hen ais de baardeloze Casnar met z'n donkere gelaatskleur: de baar dige Melcbior: en de bruine Bal- tbasar, maar in de kunst wordt meer uitsluitend Caspar éls neger afgebeeld-. Achtereenvolgens schen ken zij het Kindie Jezus, wierook om Het te huldigen als .God; goud, om Het te eren als koning: myr- rhe, als zinnebeeld van het feit, dat Het eenmaal sterven moét. Naar Middeleeuwse opvatting stellen de Wijzen de drie rassen der mensen- en de drie werelddelen voor. Omtrent een „spul van dé drie Coningen" in de Nieuwe Kerk te Delft (1498) bericht 'n oude kro niek, dat Maria, het Kindje Jezus, Sint Jozef. Engelen en herders vóór het hoogaltaar hadden plaats geno men. Drie geestelijken te paard, „elcx mit sijn gheselschap". reden van drie zijden het Godshuis binnen (de 3 werelddelen: Europa Azië, Africa), ontmoetten elkaar in het midden en klopten aan 'n venster tje aan, ergens in 'n zijdeur. Ko ning Herodes „kwam selvers veur" en sprak met hen. Doch plotseling vertoonde zich aan het gewelf een schitterende ster. schoot „nae 't hooch outair toe en de bleeff daiT staen". Zodoende zagen de Drie Koningen waar ze wezen moesten. Reden naaf het Kindie heen en „deden, eensdeels singhende. eens deels sprekende, hair offeranden". De schrijver beweert dat hij de kerk nog nooit zo vol had gezien. Nu, dat kan men zich best inden ken! 'i V- 7. f 1. Wanneer dit teken vóór een noot staat, wordt die noot een halve toon verlaagd. 2. Rivier, bij Amersfoort ontstaande, en zonder sluis in het IJselmeer lopend. 3. Bolrond, vlezig saprijk klein vrucht je. 4. Bladtin, gebezigd voor het beleggen van spiegels, het inwikkelen van cho cola, zeep e.d. 5. Klein, fraai bewerkt kistje, vaak re- liquieën omsluitend. 6. Dorp ten N.W. van Zuidhorn. 7. Rivier, die langs Gent en Antwer pen stroomt en uitmondt in de Hont. 8. Stroken van een stof in haar volle drie ^e<^er^andse ylaS heeft 9- Half-cyljndervormige uitholling in een wand, bestemd om daarin een beeld bijv. te plaatsen. 10. Muurankers hebben dikwijls vorm van 'n de Oplossing volgende keer GOEDE OPLOSSINGEN Beide problemen werden goed opgelost door: P. Baas, Lutjebroek: Paul Raschdqrf, Hannover. No. 7347 door: dr R. Bromberg, Roer mond; J. Dickhaut, Nijmegen; B. Kouwen- hoven, Rotterdam: F. Pijls, Maasbracht; F. U. J. H. Witte. Rotterdam: F. J. F. Vis- mans, Rotterdam. No. 7359 F. W. NANNING. Eindhoven Eerste plaatsing. Mat in drie zetten v/mm '///////A v. tsr Bij het uit- en het tegenspelen gaat het er vaak slechts om. op het goede ogenblik de goede kaart voor te spelen. In sommige gevallen is dat een allereenvoudigste zaak maar vaak genoeg komt het voor. dat een moeilijke keuze gemaakt moet worden en snel gemaakt moet worden om niet de tegenpartij door te lang nadenken te ver raden. hoe de kaartverdeling is De problemen, samenhangende met het „tempo" komen herhaaldelijk voor bij het tegenspelen van Sans-Atoutcont.racten en wij zijn ervan overtuigd, dat vele spelers met tiet onderstaande Zuidspel in handen evenmin de juiste weg gevonden zouden hebben als de Zuidspeler, welke het spel in werkelijkheid te spelen kreeg. H 6 3 C B o 10 6 2 «f» A 6 5 3 2 B 10 8 7 t? A H 2 <C> A 4 •f. V B 10 8 A 5 4 V 6 3 B 9 8 7 H 9 4 de oplossingen in van de nog te publice ren vraagstukken voor de laatste twee series van de ladderwodstrpd, want daar door kan men nog tot het laatst toe zijn kansen op een serie prijzen van 2,50 behouden. Gaarne willen we thans besluiten met alle oplossers en medewerkende compo nisten een alleszins Zalig Nieuwjaar toe- te wensen. V 9 2 10 9 8 7 5 O H V 5 3 7 Zuid was de gever, beide partijen waren kwetsbaar. Nadat Zuid West en Noord gepast had den, opende Oost in de laatste hand met I Klaveren, Zuid paste. West deed toen het nogal gewaagde bod van 2 Sans- Atout, welke door Oost tot 3 SA ver hoogd werd. Noord bevond zich in het onaangename probleem te moeten voorspelen na een bieding, waarbij zijp langste kleur door de tegenpartij geboden was. Tenslotte liet Noord zijn keuze vallen op Schoppen 3 en dat bleek minder gek te zijn dan bet op bet eerste gezicht lijkt In Oost de blinde en speelt Ruiten na, zodat hij werd Schoppenboer bijgespeeld Zuid <1e 1 met Ruitenboer zijn 9e slag ontv kkelt vrouw en West nam met Schoppenaas. I MIMIR West trok Klaverenheer na, welke Noord onmiddellijk nam met Klaverenaas. Zou Noord nu Ruiten nagespeeld hebben, dan had West niet veel moeilijkheden ge kregen: Zuid zou Ruitenvrouw hébben ge maakt en Ruifen hebben nagespeeld H'ter" na was er niet veel anders voor West overgebleven dan later Schoppen uit zijn hand te spelen en Oost,"de Schop pen 10 bij te spelen. In dié derde slag trok Noord geen Ruiten, doch Schoppen 6 na en we t werd erdoor misleid: hij bet de-Sch pp 7 in Oost bijspelen, zodat Zuid met bcnop- pen 9 aan slag kwam. Zuid deed nu iets. wat vele spelers gedaan zouden hebben; hij trok de Harten 10 na en dat was nu iets wat geen enkele zin had. West kreeg nu de tijd nog eens Schoppen te spelen, zodat hij kon maken 2 slagen in Schoppen, 3 in Harten 1 in Ruiten en 3 in Klaveren. Op bet moment dat Zuid met Schoppen 9 aan slag kwam. kan hij maar één goed ding doen een kleine Ruiten naspelen Heeft Noord de Ruitenboer. dan maak' deze speelwijze geen verschil, doch als Noord de Ruitenboer niet maar de tien we] heeft, kan West daardoor in grote moeilijkheden komen. Denkt u zich eens in, op de Westplaatf te zitten en de kaarten van NZ niet goed te kennen Zuid speelt een kleine Ruiter voor en de normale speelwijze is, te snijden met Ruiten 9 in de hoop. dat Zuid de Ruiten 10 met een -hogere honneur heeft en dat Noord op die Ruiten 9 de heer of de vfouw- moet gooien. Zoals de kaartverdeling is. zal op Ruiter 9 bij Noord de 10. komen en het spel za" nu niet meer gemaakt kunnen wopden Zou Zuid. met Schoppen 9 aan sla* '.ijnde Ruitenheer spelen, 'dan is hei maken van 9 slagen voor West natuurlijk ook kinderwerk: bi- neemt Ruitenaas ir Koevorden, dat dc Zuidoostelijke toe gang tot Drente beheerste, bevond zich eind 1672 in handen van dé laatste geestelijke krijgsman uit die verre tijd, de Bisschop van Munster. Bernhard van h'lSenaamd: Bommenbe- rend! De 28e Augustus van dat jaar hadden de Groningers deze vijand zien wegtrekken een feit, dat zij nog' jaar- Ujks herdenken 7„al? de Leidenaars 3 October. Nu :.s Koevorden lange tijd een van onze voornaamste vestinBen geweest En het was dus best te be- da'mee.ster Meindert van der ,on<lerwijzér en landmeter ter plaatse, op de gedachte kwam: we d? stad op de Munstersen pro beren te heroveren. Hij had de ves tingwerken in kaart gebracht en was er mee naar Groningen gevlucht. Daar vroeg hij aan de plaatselijke bevel hebber soldaten om het. stoute stuk ten uitvoer te brengen. Na veel heen-en- weer-gepraat kreeg hij 'n 1400 man mee, onder bevel van „de Heère Over ste Lieutenant Eybergen". gelijk hij hem in zijn (bewaerdl journaal noemt De troep, bestaande uit ruiters en voetvolk, kreeg biezen bruggen mee. verschaft door het landsmagaziin. Want Koevorden was door „graften" omgeven. En bruaeen konden dus uit stekend, van nas komen. Jn korte dag marsen trok het legertje op de vesting of. De honden in het dorpie Dalen, on der de rook van KoeV0r(jen moesten door hun bazen worden „opgebonden. opdat sii geen Beraa.s en maakten als wij met den gantschen train ftroep) daardoor marrheeren en ligtelijk van den vijand koste gloort worden Toen wij rj°or Dalen trocken. hebben wij geen hondt sesien nog gehoort". Het. wachtwoord luidde: Holland, en het .veltgeschrey Godt met ons", Een strowis .op den hoedt" diende voorts nog „om malkanderen te konnen ken nen en var den vijand te onderschei- den." De 36e Depernber kwam men bil d» vesting, aan. Meindert zei tot de offi cieren* daar ai„t ee de bruid daar wf' om dansen rullen' Het "ras vrij mis tig, zodat ze de bolwerken tamelii'' diebt konden naderen. Kerhaa'detUh klonk het: werdh van de schildwach ten. ,.Sv souden straxks wel gewaar worden wat vri nden da' wit wanrpn" whrfift rheefter van dér Thvuen' 'Dp Munatersen waren zo Dienter geweest bef 'is in de grachten stuk te hakken. De biezen bruggen moesten nu in t tie komen, maar blijkbaar waren de soldaten de techniek van deze weinig handelbare dingen niet voldoende meester. Want het journaal bericht: Als men se aa'ti een einde óógehéeve ^fndo6 ?m }e dragen. lagh het andere nnnlf W,efder neer, sodat men ge noodzaakt was na lan'ge suekelen om oiiicieren rontom de brugge te zetten" Intussen was de mist opgetrokken, en uegon het garnizoen 'n woordje mee f® Praten. Gewonde soldaten kwamen ne Tippere schoolmeester tegemoet: „lek trooste haar, seg'gende, dat rij tevreden mosten wesen, sij souden straxks brave buit hebben". Enkele soldaten was het gelukt de „fauce- bray". de onderwal te bezetten „on- dertusschen den vijand al braaf vuur op ons gaf. roepende ons met smade lijke woorden toe" De verdediger. Jan de Mooy (die het leven er bij in schoot), kon niet beletten, dat Éyber- gen's mannen de wallen bestormden waarbij van der Thynen de tragen aanJ spoorde met de woorden: het sal gene- reuser (edelmoediger) sijn daar te sterven als hier. Eén van zijn voor- - naarnste officieren „worde in de rech terborst geschooten 4aar hij voort an storf". Toen nu de bastions (sterkten) Hol land en Overijsel Wairen gevallen, klom van der Thynen op de borstwe ring. Hij schrijft: „ik liét mijn hoed om 't hoofd gaan roependé deéóldaten die in de faucebray-waaren: koomt haas- telijk op. mannen, de vijant is affge- slagen. de plaats is over. Toen qua- men sii aanstonds tot; ons op, alsoo sij geen teegepweer vonden. De ruiters lieten, het „Wilhelmus" horen en „also is die sterke vesting Coevorden don!* de sterke hand des Almagtigen Gods in de tijd van een uur 'gëïncorporeert (ingenomen: dr. v. Huizen: „de Vacature") en alle vii- ands officieren en soldaten, gemaakt nrisnnnfers-de-nuerre fkHfgsgevanpen) en in de kerk gevangen, geset en sterk bevonden ongeveer 600 man". Aan de onderunlzer van der TVryneS werd. behalve een benoeming als in genieur n later als commies bii bet magazijn, een pensioen verleend en een zilveren medaille vpreerd we'ke -laatste, doof'hem-ené de r?T-eie«éanlse kerk van Koevorden geschonken, bij de bediening van het Avondmaal werd gebezi"*4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 6