Amerikaans onderwijs besteedt te veel aandacht aan fraaiigheden Atoomreactor in België in aanbouw 1 I H i Een „Marshall-plan Hulpverleningsprogram over tien jaar voor Azië De leesles in de V.S. Laksheid bij het publiek Amerika s antwoord aan Moskou Gloeilampjes DRAADLOOS CONTACT Nog deze zomer in exploitatie? Franse generaal in Algerije verongelukt Nike-raketten voor Europese NATO- troepen Een leeuw voor Adenauer Rechtstreekse reportages trekken echter de meeste kijkers Drie jaar geëist wegens doodslag Kartel in zuurkool PAGINA 5 VRIJDAG 6 JANUARI 1956 Voorproef Achterstand door progressiviteit Dit voorbeeld zou ik typisch wil len noemen voor de manier en reden waarom leerlingen in openbare lage re scholen hier zoveel minder leer stof verwerken dan in Europese scho len. Er wordt zoveel tijd besteed aan dingen die spelenderwijs geleerd en begrepen worden, zoals b.v. het be grip lopen. En deze aangename on derwijsmethode, waarbij zo voorzich tig opgepast wordt de kinderen toch vooral niet vol te proppen of voortij dig te veel te laten verwerken, heeft tot resultaat dat, als algemeen opge merkt wordt, leerlingen steeds slech ter lezen en spellen. Daar heeft o.m. het Amerikaanse leger weet van. In het laatste anderhalf jaar moest het leger rudimentair onderwijs geven aan 17.118 mannen, die minder wisten dan een leerling uit de vierde klasse. En wel: 4 uit iedere 100 man stond op dat niveau. Dit is te erger als men bedenkt, dat in Amerika elk kind gratis de hele lagere school en zelfs de middelbare kan volgen. Santiago (Chili) Reacties Luisterrijke verjaardagsreceptie Op het TV-scherm Boete geëist tegen fabrikanten terverbinding niet kent. De methode 1 Langzaam maar zeker groeit alom (Van de N.-Yorhse correspondent) Enige tijd geleden hebben wij in deze kolommen herinnerd aan le jaarlijkse Witte Huis-conferentie over het onderwijs. Tijdens de He Latten is toen een boekje open gedaan over de soms werkelijk ontstellende lacunes, die het onder wijs in de overigens zo vooruit strevende V.S. vertoont. Bij die gelegenheid is duidelijk geworden welke grote laksheid er is van de zijde van het publiek voor de algemene toestand bij bet onder wijs. Daarmee hangt samen het gebrek aan initiatief op het locale niveau en tekorten aaqt ideeën en wilskracht. Op de eerste plaats is meer aan dacht en belangstelling van het pu bliek nodig en toewijding om verbe tering in de situatie te brengen. Dat blijkt wel uit de cijfers en gegevens, die wij na de conferentie nog eens hebben bestudeerd. In 1950 bleek dat 5 percent yan kinderen van 7 en 8 jaar In geen enkele school waren. Van diegenen die 14 jaar en ouder waren, hadden 9.4 percent nooit de vijfde klas afgemaakt. In de tweede wereld oorlog werden 649.000 mannen opge roepen, die niet in leger en vloot kon den dienen om schoolonderwijstekort, bij dit aantal waren niet de men- a °ngebalanceerden gerekend. merika heeft ongeveer 8 millioen functioneel ongeletterden, dus lie- den. met minder dan vijf jaren on derwijs, hetgeen natuurlijk een schrikbarende nationale verkwisting aan krachten is. Intussen dient ook aandacht be steed te worden aan de verbetering van het onderwijs zelf. Zelfs bij de Witte-Huis-conferentie bleek het on derwerp waarover het hevigste gede batteerd werd over de vraag: „wat moeten onze scholen onderwijzen - Er komen daarbij voor Europeanen merkwaardige feiten te voorschijn. B.v. dat 48 percent van de Ameri kaanse „high-schools" (die min of meer verondersteld zijn gelijk te staan met onze middelbare scholen) geen enkele vreemde taal onderwijzen, en 24 percent noch chemie noch natuur kunde leren. Daarentegen wordt een reeks van vage en fraai klinkende doeleinden gesteld. De scholen moe ten volgens sommige onderwijs-„des- kundigen" o.m. zorgen dat „een be wustzijn van onze betrekkingen met de werelgemeenschap" aan de leer lingen werd meegegeven; dat zij een „effectieve werkwijze en zelf beheersing" leerden evenals „sociale competentie" als bijdragend lid van familie of gemeenschap" enz. Andere doeleinden waren: zede lijk gedrag, gebaseerd op een zin voor morele en spirituele waar den; lichamelijke en geestelijke gezondheid; intellectuele nieuwsgie righeid en belangstelling voor het steeds verder studeren". Uw correspondent ontkomt bij dit alles niet aan de sterke indruk, dat Wanneer onze Nederlandse scholen relatief misschien te wei ghs aandacht aan deze fraaie doel einden besteden, de Amerikaanse scholen aan een teveel van dit goede lijden. Er wordt, om het wat scherp te stellen, in Ameri ka zoveel aandacht besteed aan de Paedagogische kant van het onder wijs en aan psychologie, dat het on derwijs zelf eronder lijdt. Het is ook merkwaardig, dat terwijl het Ame rikaans onderwijs zo'n nadruk legt op de sociale opvoeding van de leer lingen, vorige zomer de Nationale Ver eniging voor Onderwijs en Opvoeding op een Congres moest constateren, kiaL°,nderwi^rs in het hele land onder -toenemende onrust ternitn leerlingen; algemene ach- de mS, u8n discipline; toenemen- VerscbUio j1 en orde te houden. a mende onderwijzers, speciaal die in „high-schools" werkten, ver weten deze moeilijkheden aan de „progressieve opvoedingsmethoden Zij klaagden dat discipline als gevolg daarvan een vergeten woord was ge worden en de leerlingen „net doen wat ze willen". Toen Uw correspon dent eens een rekenles van negen jarigen bijwoonde, en twee leerlin gen,, die 's morgens wel in de klas waren geweest, maar tussen de klas uren er uitgelopen waren van de straat terugkeerden, omdat het re- gende. werden ze niet door de on- derwijzer gestraft. Op mijn vraag luidde het antwoord, dat de wet ten van New York zo (waren dat in de hoek staan e.d. praktijken als wreedheid" werden beschouwd, wes halve die niet meer toegepast konden worden. Aardig is eens het leesonderricht in de openbare scholen te observeren. Men begint maar met zo te leren lezen- nee, eerst ondergaan de kinde ren na een maand of twee in de eer ste klas geweest te zijn een proef of ze al zover zijn" om te kunnen gaan lezen. Wanneer ze rijp genoeg be vonden worden, plaatst men ze in de z.g. leesklas. Diegenen, die niet geacht worden al te kunnen begin nen met lezen, ook al zijn ze zeven jaar en hoogst normaal, mogen enkele maanden of een groot deel van het jaar doorgaan met plaatjesboeken kijken e.d. tot ze „emotioneel gereed zijn om te gaan lezen". In de eerste klasse ziet men de leerlingen reeds groepsgewijze verdeeld in goede, ge middelde en slechte of niet-lezende kinderen. En de (arme) onderwijzer moet dus leeslessen op drie verschil lende niveaus geven. Of dit de con centratie van de kinderen helpt, mag betwijfeld worden. In dezelfde geest worden reken- en taallessen aange pakt. De „New York Times" bracht on langs een prachtig voorbeeld van zo'n leeslesmethode in de openbare school. De correspondent B. Fine, die de les bijwoonde, berichtte dat tijdens zijn aanwezigheid het woord „lopen" ge lezen werd. Dit woord stond op het bord geschreven en de onderwijzeres ging door de klas lopen. De correspon dent schreef aldus: „Wat doe ik", vroeg de onderwijzeres hoopvol. „Springen", zei een zesjarige. „Nee", zei ze. „Ga eens mee". En de onder wijzeres en het kind deden enige stap pen „U loopt", riep een kind. „Juist", antwoordde de onderwijzeres en knik te gelukkig. „En nu dat woord op het bord". „Lopen", zeiden de kinderen. En toen, aldus de correspondent, „begon een uurlang geworstel met dit woord. De kinderen pasten het op verschillende wijzen toe. „Wij gelo ven dat het niet voldoende is alleen woorden te lezen", zei later het schoolhoofd, „wij leren dat woord ook te begrijpen Nu hangt het leesprobleem hier nog samen met de merkwaardige me thode van onderwijs. Men leert de kinderen het lgzen niet door het le ren verbinden van klinkers en mede klinkers in lettergrepen en woor den, maar men leert ze de hele woor den. Oneindig moeilijk dus: elk woord moet opnieuw „onthouden" worden; het oog moet voortdurend het beeld van elk woord fotograferen en de be tekenis ervan moet onthouden worden ln verband met een plaatje ernaast. Als het kind dus het woord zonder plaatje ziet, moet het dat „gefotogra feerde" beeld kunnen herkennen. Maar komt het een soortgelijk woord tegen, dan zit het in het begin vast, omdat het de logische klank en let- laat de analyse van het woord teveel op de achtergrond. Terwijl bij ons een druk ontstaat iets minder nadruk op de kwantiteit van de .leerstof te leggen, begint hier en daar in Amerika onder leerkrach ten het inzicht te ontstaan, dat het onderwijs meer nadruk op de leerstof moet gaan leggen en minder op het zacht en vriendelijk en 0 zo paeda- gogische inlepelen van de leerstof, daar er anders te weinig binnen gele peld wordt. In de V.S. begint die indi viduele schoolopvoeding, de vele aandacht, besteed aan de psycholo gische kant van het onderwijs en aan de ontwikkeling van de leerling als mens, resultaten te tonen die, met verwijzing naar de rapporten waar over de Nationale Vereniging voor Onderwijs beschikt, niet beantwoor den aan 't gestelde doel: de vorming van 'n sociaal beter en wijzer mens. West-Duitsland het nieuwe leger, waar over reeds zoveel is te doen geweest. Op de bovenste foto uit Andernach ziet men een groep gloednieuwe Westduitse sol daten in gloednieuwe uniformen een even nieuwe Duitse jeep bewonderen in het Andernachse barakkenkamp, waar reeds 800 vrijwilligers onder de wapenen zijn gekomen. Foto onder: leden van groep van 27 officieren van de nieuwe strijdkrachten wuiven naar hun familie leden op het vliegveld van Dusseldorf alvorens zich aan boord te begeven van een Superconnie van de Duitse Lufthan sa, waarmede zij naar New York zullen vliegen. Zij zijn de eersten die voor hun toekomstige functies in Amerika zullen worden opgeleid. De groep stond onder leiding van It. kol. Reidel, die een cur sus zal volgen aan de school van de Amerikaanse generale staf. (Van onze Brusselse correspondent) Reeds eerder hebben wij in het kort gemeld, dat te Mol, in de Antwerpse Kempen, een atoomreactor wordt ge bouwd. Het Studiecentrum voor toepas sing der Kernenergie (S.T.K.) kocht daar destijds midden in bossen en heide een terrein van 180 hectaren. Sedert enige tijd wordt er reeds gebouwd. Het hoofd doel van de S.T.K. is het vormen van specialisten in de atoomtechniek. Een van de belangrijkste voorwaarden daarvoor was de bouw van een proefre actor waarin natuurlijk uranium zal wor den verwerkt. Het vermogen van de reac tor zal enkele duizenden kw. bedragen. De geproduceerde energie zal evenwel niet worden gebruikt. Naast die reactor zullen laboratoria komen voor natuurkun de. electronica, scheikunde, ertsen-onder zoek en speciale technieken, met boven dien nog een geneeskundig en biologisch laboratorium en werkplaatsen. Het gebouw met de reactor zal een op pervlakte van 6000 m2 beslaan en op 12 uur diep in de grond dringende funda menten rusten. Elders in het gebouw zul len ook laboratoria komen. Men heeft m de hal, waar de reactor zal worden op gesteld, reeds een bevloering van bijzon der zwaar beton (bariumsulfaat) gegoten. Zij biedt een bijzonder hoge weerstand tegen doorgang van de zeer gevaarlijke neutronen en gammastralen. Op een vol komen vlakke grondplaat van 6,96 m. x 6 66 m worden 500 ton grafiet gestapeld: dé moderator, waardoor een kettingreac tie mogelijk is en waarin 25 ton uranium- brandstof is opgesloten. Onder de grond- platen werd een lichte ventilatie voorzien. Een deel van de koellucht zal onder de platen worden geleid. De warmte die bij de reactie vrijkomt, kan de temperatuur der steunpunten tot 80 gr. doen stijgen. Over de massa van de brandstof van de B.R. 1 (Belgian Reactor 1) te Mol, wordt niets medegedeeld. Er is alleen be kend. dat de neutronenstroom een ther misch vermogen vertegenwöordigt dat ge lijk staat met 2 tot 3000 K.W. De brand stof zelf zal uranium zijn, in de vorm v3n ronde staven uit zeer zuiver metaal, die met aluminium zijn bekleed. Een moderator of regelaar dient tot het vertragen van de neutronen die nodig zijn voor het onderhouden van de kettingreac tie. Regel- en veiligheidsstaven uit een nail- tronenopslorpend materiaal, maken het mogelijk, de reactor te regelen, te ver tragen, of volledig stil te leggen. De afscherming der reactoren bestemd om het personeel tegen de gevaarlijke stralingen te beschermen, zal bestaan uit een betonmuur van 2.10 m, dik, van de zelfde samenstelling als de vloer. Men verwacht hier, dat alles in de len te van 1956 zal klaarkomen. En dat met de exploitatie van de eerste Belgische kern reactor in de loop van de zomer van dit jaar reeds zal kunnen begonnen worden. Het Amerikaanse Congres heeft kennis genomen van de „State of the Union", de jaarlijkse boodschap, waarin de Amerikaanse president de grote lijnen uit stippelt van de wetgevende politiek voor het komende jaar. Met bijzonder veel belangstelling hebben diplomatieke waarnemers kennis genomen van de passage, waarin de president aankondigt, dat een soort Marshall-plan" voor het midden-oosten en Azië zal worden ontworpen ten- "einde het hoofd te bicden aan de pogingen van de Sovjets Om in deze gebieden een invloedssfeer te scheppen. In zijn boodschap repte de president maar heel in het kort over dit plan. Men verwacht, dat het in verdere boodschappen aan het congres in de loop van dit jaar nader zal worden uitgewerkt. De president gaf aan, dat het hier een programma op lange termijn betreft. Men verwacht, dat het program zich over tien jaar zal uitstrekken. .ternauwernood verenigbaarzijn met een vermindering van de internationale Donderdag vond in Eindhoven de jaar lijkse Driekoningenoptocht plaats, waar bij de Drie Koningen gezeten waren op echte kamelen. Voor de stoet uit liep een kudde schapen. Men schijnt nogal last, misschien zelfs overlast te hebben van honden in de Chileense hoofdstad, Santiago. En dat men enige maatregelen neemt daartegen, wie zal het kwalijk nemen, behalve mis schien de hondjes zelf? Maar men blijkt de zaken nogal grootscheeps en nogal moordzuchtig aangepakt te hebben. Want het ministerie van gezondheid heeft de jacht op honden „open" ver klaard, aangezien men „de hond moet zien als een smerige parasiet" en dies heeft dit ministerie zelfs premies uit geloofd op iedere gevangen hond. En dat heeft tot gevolg gehad, aldus meldt de •■Union de amigos de los animalos contra la crueldad" dat alleen in Santiago reeds veertigduizend honden het tijdelijke met het eeuwige op gewelddadige wijze ver wisseld hebben. Dit heeft nogal ontstem ming gewekt bij de hondenbezitters, die zelfs met hun hond aan de lijn elk ogen blik gevaar lopen, dat hun hond afge- kaapt wordt terwille van de premie. Ook de internationale vereniging voor testkoor gemengd en een demarche on- testkoor gemengd en een demarge om dernomen bij de Chileense president. Arnhem De theezetsters in Overijssel en Gelder land gaan onderling uitmaken wie de beste thee weet te vervaardigen. Dit is een wedstrijd, die uitgaat van het Thee bureau voor Nederland en in vele plaat- sen van deze beide provincies zullen de huisvrouwen oe theepot ter hand ne- men om in edele wedijver uit te maken bij wie je het beste op de thee kunt ko men. De twee provinciale kampioenen zullen m een eindstrijd uitmaken wie van hen afgevaardigd wordt naar de nationale eindstrijd. De noordelijke kampioene is reeds bekend: wanneer 11 ooit bij mej. Ans Sandstra in Bolsward op de thee genodigd wordt, ga er dan maar gerust heen. Want zij is de noor delijke primadonna in de edele theezet kunst. Op het ogenblik zijn de Amerikaanse toewijzingen voor economische hulp aan het buitenland vrij gering in vergelij king tot de hulpverlening voor militaire doeleinden. Men neemt aan, dat R* bedoeling ligt van de Amerikaanse admi nistratie om de bedragen voor economi sche hulpverlening geleidelijk op te v°e- ren, waarbij het evenwel te voorzien valt, dat in dit verkiezingsjaar het Congres zich wel niet zal willen wagen aan een drastische verhoging van de uitgaven. President Eisenhower zag zich om gezondheidsredenen genoopt dit jaar te breken met de traditie, die wil, dat de president zelf de „state of the Union" voorleest. Een congres-ambtenaar deed dit voor hem. Eisenhower verblijft voor zijn verder herstel in Key West in Flo rida. In zijn boodschap kwam de president opnieuw terug op de conferentie, die de ministers van buitenlandse zaken van de Grote Vier onlangs in Genève hebben gehouden en verklaarde, dat deze confe rentie het bewijs geleverd had, dat de Sovjets nog niet bereid zijn om de voor waarden te scheppen, die noodzakelijk zijn voor een duurzame vrede. Hij noem de het Russische en het Chinese commu nisme ,nog steeds een ernstige bedrei- J a «rrtvnl Hon WTPPC Pf GD spanning. Hij verklaarde in dit verband, dat de V.S. bereid zijn om alles te doen om mede te werken tot een „faire op lossing van het Arabisch-Israelisch con flict In de tweede plaats noemde hij in dit verband dan, zoals boven vermeld, het plan om de vrije volkeren van Azie op lange termijn economische hulp te verlenen. Eisenhower zeide voorts, dat de Ame rikaanse politiek er veel meer naar moest streven in de eerste plaats zijn eigen doeleinden te verwezenlijken. Dit was voiirens hem beter dan alleen maar te po gen aan iedere nieuwe communistische manoeuvre Incidenteel het hoofd te bie den. De president maakte voorts gewag van plannen om de Immigratiewetgeving te verzachten, om steun te verlenen aan de ,,Euratom"-plannen, om het budget in evenwicht te brengen en om het rassen vraagstuk aan een nieuw onderzoek te onderwerpen. De republikeinse Congresleden hebben onmiddellijk zeer enthousiast gereageerd op de boodschap van de president, al ble ken sommigen dan ook van opvatting, dat het beter zou zijn om te pogen in het de belastingen voor het komende jaar op hetzelfde niveau te handhaven. Enkele democratische Congresleden toonden zich ingenomen met het door de president in het vooruitzicht gestelde be grotingsevenwicht. De voorzitter van het democratische campagne-comité verklaar de evenwel van mening te zijn, dat Eisen hower in zijn boodschap niets had voor gesteld wat al vroeger door president Truman was bepleit. Andere democraten zagen in de „State of the Union" de „be zegeling van het mislukken van het land bouwprogramma" van de regering. De democratische fractievoorzitter van de Senaat, Lyndon Johnson, verklaarde namens de democratische politieke com missie, dat het „politieke accent" in de presidentiële boodschap een „diepe teleurstelling" ^betekende. „De meeste Amerikanen weten, dat de binnenlandse situatie helemaal niet zo rooskleurig is als werd afgeschilderd en dat de interna tionale situatie reden tot diepe bezorgd heid levert", zo zei hij. In diplomatieke kringen te Londen en Parijs werd de boodschap van de presi dent met vreugde begroet als een doel treffend antwoord op het „roebel-offen sief', dat de Russen hebben ingezet. Gisteren is bij een auto-ongeluk in Al gerije de Franse generaal Stagnard om het leven gekomen, terwijl hij een actie leidde tot bevrijding va/ Franse militairen, die Zondag door opstandelingen gevangen zijn genomen. De adjudant van de generaal werd ernstig gewond. In het departement Constantine zijn gis teren eenentwintig opstandelingen gesneu veld bij een gevecht met Franse val schermtroepen in de bergen bij Adgar Quinet. lLntSdrmanoeuvreesWdieeld'e facets S fomende jaar tot belastingverlaging over zijn in het Midden Oosten uit te voeren te gaan. De president had nl. voorgesteld Naar gisteren uit het hoofdkwartier van de Amerikaanse strijdkrachten te Heidel- berg verluidde, heeft de NATO-raad be sloten He Europese luchtverdediging te versterken door de Amerikaanse strijd krachten in Europa binnenkort met het supersonische geleide projectiel van het type „Nike" uit te rusten. Dit met radar geleide projectiel zou in 95 van de 100 gevallen zijn doel, zelfs als het een straalvliegtuig met supersonische snelheid is, treffen. Biina zeven uur lang heeft de jarige Westduitse bondskanselier, dr Adenauer, tótoen gerecipieerd en de gelukwensen fn ontvangst genomen van politici, kerke lijke wrtegerfwoordigers, vakbondsleiders en diplomaten uit vele landen. De receptie was de 8r0°tst®' di® f dert Bonn zes jaar geleden ^°ofdatad van West-Duitsland werd, is ëeV°ud®"; hi_ Telegrafische gelukwensen kwamen bin nen van Eisenhower, Boelgam Churchill, Nehroe en talrijke andere voor aanstaande staatslieden. De aartsbisschop van Keulen, J P Kardinaal Frings, was evenals bondspre sident Heuss, Woensdag reeds zijn geiuK- wensen komen aanb'eden. De aartsbis- schop reikte bij deze gelegenheid de Jarl" bondskanselier het ontwerp over van de nieuwe ramen, die in de parochiekerk van de bondskanselier worden geplaatst. Deze kerkramen- in het geheel 10, zijn het ge schenk van het Duitse episcopaat. Behalve een aantal waardevolle kunst werken, kreeg de bondskanselier ook een aantal levende dieren, nl. een leeuw van zes maanden, een schaap en een kana rie. Ook vandaag zal Adenauer nog legenheid geven tot het aanbieden van 'gelukwensen. Toenadering tussen Hollywood en .11 1 1_i 1. „J.U 4-bnn e TELEVISIE VEROVERT OE WERELD de televisie De Amerikaanse televisie is b(jna ge heel in handen van vier grote maat schappijen, die, hoewel ze gezamenlijk slechts zestien zendstations hebben, over zoveel relaiszenders beschikken, dat ieder voor zich de hele Verenigde Staten kan bestrijken. In 1954, het laatste jaar, waarover officiële cijfers bekend zijn, hadden deze maatschappijen een omzet van 306 miljoen dollars (ruim 1.020.000.000), ongeveer 52 procent van de totale industriële omzet van Amerika. De twee reuzen zijn Columbia Broad casting System (C.B.S.) en National Broad casting Company (N.B.C.). De beide andere, de American Broadcasting Com pany (A.B.C.), gecontroleerd door Para mount Pictures en de Mutual Broadcas ting Company (M.B.C.), die eigendom is van de General Teleradio Corporation, zijn kleiner. Deze laatste twee maatschap pijen vertegenwoordigen een nieuwe rich ting in het Amerikaanse televisie-bestel: het nader tot elkaar komen van de Hollywoodse filmwereld en de beeldbuis. Geruime tijd heeft Hollywood afwijzend gestaan tegenover het nieuwe medium. Met een deel ervan is dit nog het geval: dê producenten, die in goedkope TV- films een degradering zien van hun „kunst". Maar de eigenaars, die winst uit hun studio's wilden hebben en de sterren, die meer wilden verdienen, begonnen spoedig te aarzelen. Ze kwamen tot de ontdekking, dat de opmars van de televisie onweerstaanbaar was. Maar eerst zocht de televisie haar heil in Hollywood. Columbia Broadcasting System en Columbia Broadcasting Company vestigden kostbare produktie- groepen in de filmhoofdstad om in de nabijheid van het acterende en technische talent te zijn. Daarentegen kocht Para mount Pictures de American Broadcasting Company, terwijl General Teleradio aan televisie ging „doen" door, zoals indertijd gemeld. 25 miljoen dollars te betalen aan de industrieel Howard Hughes voor de R.K.O. Studio's en een voorraad van 800 films. Bij deze aankoop ging het overigens meer om de films dan om de studio's. De band tussen beide media wordt in tussen steeds nauwer aangehaald. Er ver schijnen steeds meer films op het TV- scherm. Vele daarvan zijn echter slechte, goedkope, korte produkten voor jong en oud, die worden vertoond om de leemten in de programma's op te vullen. De Amerikaanse televisie is op haar best in de rechtstreekse, zogenaamde „levende" uitzendingen. De grootste suc cessen zijn geweest reportages van sport evenementen en belangrijke openbare ge beurtenissen zoals de bijeenkomsten tot aanwijzing van de kandidaten voor het presidentschap in 1952. Het aantal toe schouwers bij dergelijke gelegenheden varieert van 30 tot 60 miljoen. Kreeg na de oorlog de televisie voor namelijk in de Verenigde Staten en in Engeland vaste voet, thans verrijzen ln tientallen landen de TV-zenders en dat niet alleen in de westerse landen. Ook in Mexico, Venezuela en de Philippijnen is de TY doorgedrongen. Niet mindej; dan 59 verschillende landen hebben thans te zamen ongeveer 675 TV-zendstations. De uitzendingen van deze stations worden door rond 45 miljoen televisietoestellen opgevangen tegenover 25 miljoen in 1953. In Nederland wordt het aantal in ge bruik zijnde toestellen op het ogenblik tussen de 50.000 en 60.000 geschat tegen rond 10.000 in 1953. Amerika is het TV-land bij uitstek. Daar komt op elke zes inwoners een toe stel voor. Tijdschriften en films voelen er geducht de concurrentie van de televisie. In Rusland heeft men televisie van goede kwaliteit, terwijl ook de kleuren televisie er opgang maakt. Het aantal toestellen in Rusland werd echter in 1953 geschat op één voor elke 2400 inwoners. Volgens de plannen wil Rusland in totaal 76 TV-stations bouwen. Wat de reclame in de televisie betreft, deze komt in elf landen voor. Hoe komt het toch, dat de televisie-uit zendingen voor de kinderen bijna altijd en die voor de ouderen maar zelden boeiend en onderhoudend zijn? In het kinderuurtje, dat woensdag j.l. werd verzorgd door de KRO, kwam bij voorbeeld broeder Benitio van de St.- Vitusschool uit Bussum op bezoek niet zijn leerlingen, die mooie kinderliedjes zon gen, waarbij zij zichzelf melodieus bege leidden opafgedankte orgelpijpen. terwijl omroepster Hannie Lips Tante Hannie voor de kinderen zich ontpopte als een even charmante als vaardige ac- cordeoniste. Het was een bijzonder aan trekkelijke, levendige uitzending, want het klonk niet alleen allemaal even aardig, maar het was ook een lust om naar het boeiende spel van camera's en jeugdige executanten te kijken. Het programma van de KRO-televisie voor de ouderen bestond daarentegen gis teravond uit een zondvloed van woorden, geïllustreerd met bewegende beelden en verder starre foto's naar het voorbeeld van de oude toverlantaarn. Een methode, die tot in de epiloog werd doorgevoerd. Het programma begon al om 8 uur met het oog op het eerste eigen filmjournaal yan de Nederlandse Televisie Stichting, AANTAL LANDEN OAT TELEVISIE BEZIT dat nog erg zwaar op de hand is en het nieuws op gedegen, gewichtig-Nederland- se manier presenteert. Daarna volgden o.a. het gebruikelijke buitenlandse praatje van Fons Jansen en later nog eens een gelijksoortig commentaar op de Franse verkiezingen, terwijl mevrouw Marie v. d. Eist in een studio-winkel „énige, snoe zige, beeldige" japonnetjes voor haar dochtertjes ging kopen, met de verkoop ster de getoonde artikelen besprekend op de gemaakt-lieve toon, waarop twee boe zemvriendinnen blijk geven van haar waardering voor eikaars toiletten. Als hoogtepunt in het programma droeg Rob de Vries, schuil gaande achter veel vals haar. „Martelaar tegen wil en dank" voor, een éénacter van Anton P. Tsjechof Eigenlijk niets anders dan één lange, mo notone dialoog van een wanhopige man wiens gezin buiten met vakantie Is. Bij uitstek geschikt om als oefenstof te dienen voor een wedstrijd van amateur-toneel- verenigireen. maar niet in staat een tele visiepubliek een half uur te boeien. Drie jaar gevangenisstraf met aftrek heeft de officier van justitie bij de recht bank te Amsterdam gistermorgen geëist tegen de 36-jarige H. H. uit Lübeck (Did.), omdat hij op 9 oktober J.l. aan boord van een Duits zeeschip in Amsterdam een mede-opvarende, de 20-jarige steward R., zou hebben doodgestoken. Er was die dag nogal wat gedronken aan boord en de steward en verdachte kregen in de salon van de kapitein een woordenwisseling, zodanig, dat de kapitein tussenbeide moest komen. H. verliet de salon en begaf zich naar de kombuis. Na enkele minuten kwam ook de steward de kombuis binnen deze nam een drei gende houding aan en hierdoor ver schrikt reageerde verdachte, naar hij ver klaarde, in paniek. Hij greep een mes dat op de aanrecht lag. met de bedoeling de steward af te schrikken. Deze struikelde en viel tegen de verdachte aan. Het mes drong 20 cm. diep in de borst van de steward en raakte onmiddellijk de hart slagader. De officier geloofde niets van de ver klaring en achtte doodslag bewezen. De raadsman concludeerde tot noodweer. Uitspraak op 19 januari. Voor het economische gerechtshof te Den Haag diende gisteren een zaak tegen een tiental fabrikanten van zuurkool, die ervan beschuldigd werden het Kartel- besluit te hebben overschreden. Zij hadden enige jaren geleden (naar de raadsman, mr. Smid. mededeelde, op advies van het ministerie van Economi sche Zaken) een centraal verkoopkantoor opgericht, doch volgens de getuige, de heer D. P. Zwart, economisch controleur, was dit kantoor slechts een facade er- werden in werkelijkheid prijzen en con tingenten vastgesteld door de fabrikanten, die de aandeelhoudersvergadering vorm den. De directeur van dit kantoor de keer A. de Waal, betoogde evenwel dat hij hei productieschema van de fabrieken vast stelde en dat de contracten met het kan toor niet gesloten werden met de aa?~ deelhoudersvergadering, maar met 03 fabrikanten afzonderlijk. De procureur-generaal was van me ning, dat hier inderdaad sprake was w® een niet aangemelde afspraak wat betreit produktie en prijs. In de statuten moge dan staan dat de prijs geregeld wordt door de directeur van het verkoopkantoor en de commissarissen, maar ln de praktij* doen dit z. i de aandeelhouders e- fabrikanten. De eis luidde (gezien het nrinciniëlp asneet van de zaak) een hoe e van f 50 of 10 dagen tegen elk der fabri kanten. 1 Uitspraak over 14 dagen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 5