Picasso op het Carnaval SIR ALEXANDER KORDA t Parafering niet zonder meer mogelijk Geestelijke nood van V.H.M.O. stijgt met de dag Directeuren en rectoren uiten hun grote ongerustheid „Guer nica" tussen de ruines Artistieke verkenningen in Keulen Hitler als valse munter lp S1 Zestienjarige winkeliersdochter uit Deventer op detectivepad belastingontvangsten Acl j unct-directeur bij K.R.O. Parlementaire delegatie op Curacao Mededeling uit Den Haag Er zijn nog moeilijke punten in „Genève" DINSDAG 24 JANUARI 1956 PAGINA „WIE VERSTAAT HET GEZANG VAN DE VOGEL?" i. Het museum STERKE STIJGING IN WEST-DUITSLAND Pionier Plechtige bijeenkomst in de Statenvergadering Guernica Producent van films als „Th Third Man", „The Sound Barrier" en „Richard III" en DR. H. BOOM OFFICIER HUISORDE VAN ORANJE JOHAN DE MEESTER GAS'l REGISSEUR IN BELGIE LAATSTE PROTESTANTSE SCHOOL IN SPANJE GESLOTEN VADER HENDRIKSEN KREEG ARGWAAN Belemmeringen Tegenspraak Somber toekomstbeeld Ondraaglijke spanning vcor leraar en leerling MGR. DR. W. KOENRAADT ZESTIG JAAR Het affiche van de Picasso-tentoonstelliug te Keulen. MIDDEN IN HET Keulse Carnaval is Pablo Picasso neergestreken. Zonder dat liet feest er hoegenaamd door wordt gestoord. De omstreeks veertig plezierverenigingen die de „Festausschuss des Kölner Karnevals" rijk is, gaan rustig nou ja, ruslig hun gang. In alle feestzalen die tussen de ruïnes met kunst en vliegwerk overeind zijn gehouden, klinkt 's avonds het gelach om de zwetsers, wier improvisaties het hoogtepunt vormen van de traditionele „Sitzungen". Vanaf Nieuwjaar reserveren de kledingwinkels minstens één etalage voor harle kijns en andere in schertscostuum gestoken manne quins en zelfs de meest serieuze modiste etaleert in deze dagen haar hele inventaris aan feestmutsen. In de renslaurants zijn de wanden beplakt met kleurig zilverpapier en clownskoppen grijnzen de bezoeker toe terwijl hij, het glas Schnaps in de hand, het melodietje van de Carnavalsrevue 1956 „Spasz an der Freude" uit een amechtige piano hoort tingelen. Tussen het feest en de puinhopen hangen hier en daar zwarte affiches. Picasso staat er met witte letters op. En driemaal het portret ten voeten uit van de schilder. Eenmaal in rood, eenmaal in geel en in blauw. Ook zijn er bescheiden richtingwijzers aan de lantarens, roze driehoekjes met Picasso's hand tekening. De driehoekjes wijzen van de Dom- platz naar de Hohenzollernbrug. die, nog steeds bewaakt door de vier kei- zerstandbeelden te paard, in de laats.'e fase van restauratie verkeert. „Vor- sicht, Sandstrahlmaschinen", waar schuwt een bord naast een grommende motor. De keizerlijke ruiter, groen van ergernis of van een lang oxydatieproces, glimlacht, trots, „Was Sandstrahl schijnt hij overmoedig uit te roepen. Heeft hij in twee wereldoorlogen niet voor heter vuren gestaan? VANDAAR ziet ge het museum a. liggen. Wordt daar Picasso geëxpo seerd? In die halve ruïne met zwartgebrande eaten, bekroond door het geblakerd geraamte van wat eens een dak was? Vreemd, de meest spec taculaire fantast van de 20ste-eeuwse kunst wordt op de vervallen pui met eens aangekondigd. Er is alleen een hord Rheinisches und historisches Mu seum" met niet meer nadruk voorgedra gen dan het station in een plaatste als Wychen zijn bestaan pleegt bekend te maken Verder niets. Hoe komt in vredesnaam Picasso hier terecht? Dat willen wij eerst weten en wq laten ons regelrecht bij de directeur aanmelden- Niets anders verwachtend dan een van ^je weigedane Duitsers van r ™®"aser-type te ontmoeten, die in on h,<C ations reizen, clean-shaven tot een retni"^8*6 kin. 70 n man die eve" ontbrek NCW York neemt °m d® ontbrekende schake, in zijn expositie- atenaal aan vullen, stonden wj i»c ïtelyk onthutst tegenover de bravo dr. Franz Brill. Een allervriendelijkste geleerde met een brilletje en een kamer kleur, die Picasso alleen maar „merk- würdig" vond en zich als directeur van het historisch museum behaaglijker voelt bij Viking-scheepsmodellen en an tieke portretten van Erzbischofe dan b\j de schilderkunstige bokkesprongen van Q het genie Picasso, pecten tegelijk door Picasso's geheim zinnige signatuur van vorm, kleur en licht, en alleen een tot luisteren be reide gevoeligheid is in staat de klan kenharmonie van dit protest te ver staan Nu ligt een protest tegen de oorlog de gemiddelde bezoeker gevoelsmatig nader dan andere begrippen en droman die Picasso door-het hoofd spelen. In „Guernica" is de idee voor iedereen te benaderen. Maar een gitaar, om een ander voorbeeld te noemen van een veel door Picasso geschilderd ding, is voor de doorsnee mens nu eenmaal eet. ovalen doos met een gat erin en snaren eroverheen gespannen. Het is niet ieder een gegeven het lied te verstaan dat voor Picasso achter de werkelijkheid van zo'n instrument opklinkt, en dat in kleuren, lijnen en spanningen is neerge legd. „Maar wie verstaat het gezang van de vogel?", vraagt de meester, wan neer hem zijn onbegrijpelijkheid ver weten wordt- Want op de Keulse expositie is Picassj in al zijn fabuleuze veelzijdigheid in heel zijn beweeglijkheid van geest aan wezig. Dat is tot dusver nog nergens het geval geweest, ook niet oP de Parijae expositie van 1955, die wel alle „Keulse" schilderijen bevatte, maar niet de prach tige serie grafiek die hier getoond wordt, noch de grillige aardewerk- produkten uit de laatste jaren, waarmee Picasso voor de zoveelste maal een nieuw materiaal, een nieuwe techniek, een nieuwe uitdrukkingstaai veroverde Nooit zag west-Europa een zo om vangrijk bewijsmateriaal bijeen van Picasso's scheppingsdrang, van zijn durf om telkens het zo juist verworvene weer los te laten op zoek naar nog onontgonnen expressie-mogelijkheden. Nooit ook was men zich zo bewust van de betekenis die Picasso's pionieren voor de Europes-e ook voor de Nederlandss kunst van de laatste 50 jaar heeft ge had. Wat in ons land tussen laten we zeggen Van Gogh en Karei Appel dc loon aangaf, vond bij de geniale Spaanse Fransman zijn bron; al onze groten, of zij Eijck heten of Gestel of Wiegman of noem maar op, hebben in Keulen hun schatplichtigheid aan Pi casso tc erkennen. Juist in de veelheid van zijn ver nieuwingspogingen nu gaat men iets be seffen van wat Picasso nastreefde. Nu eens is het de kleur, dan de arabesk van een lijn, de vorm. de lichtval, dan de spiegeleffecten, de verstandelijke ana lyse de zuiver gevoelsmatige notitie waarmee hij het mysterie tracht uit te drukken dat in hem woelt. Of hij gaat de techniek te lijf met tempera, met crayons, met het plakken van flarden gekleurd papier, met ceramische vor men. Wat hij met al deze middelen tracht te bereiken is altijd hetzelfde: een edel spel van de geest, die de dingen niet in hun uiterlijke verschijningsvorm maar in hun wezen tracht te zien. Uit de eerbied waarmee de vele Keulenaars tot dusver heeft de expositie enorm succes de expo sitie bekijken mag men conclu deren dat de Westduitse handels stad begrip heeft vooi de uitingen van de hedendaagse kunst. Dat dit zo is, blijkt ook uit andere zaken. Maar daarover in een volgend artikel. Onder invloed van de sterke economi sche groei zijn de belastingontvangsten van de Bondsregering jn 1955 met n pct ten opzichte van 1954 gestegen. De ont- u.u«cu vanF£* bejegen DM 34.164 miljoen, begrip van Picasso's kunst, dan is het dit is uivi a.óit miljoen meer dan in 1954. hier in dat ouderwetse Keulse museuml /V t-S er ooit een gelegenheid is ge weest om dicht te naderen tot het Reeds voor het overlijden van de heer Speet had het K.R.O.-bestuur reeds een adjunct-directeur benoemd namelijk de heer A. J. van der Made, economisch doctorandus te Breda. Het zou echter nog enige tijd duren eer hij in functie zou treden. Onder de huidige om standigheden zal de heer Van der Made evenwel ten spoed! "ste naar de K.R.O. overgaan, dank zij de welwillende mede werking van de autoriteiten van het mi nisterie van Binnenlandse Zaken. De nieuwe functionaris is nameliik thans rijksinspecteur voor de Bescherming Be volking in de provincies Limburg, Noord- Brabant en Zeeland. De heer Van der Made werd 19 februari 1908 te Made geboren. Na met succes het St. Canisiuscollege te Nijmegen doorlopen te hebben ontving hij een opleiding tot reserve-officier der veldartillerie. In 1929 volontairde hij ter Gemeentesecretarie te Made en was van 1928 tot 1951 gemeente secretaris van Mad<- en Drimmelen. In die tijd was hij van 1948 tot 1951 gedetacheerd op het hoofdkwartier van de generale staf te Den Haag waar hij hoofd werd van een efficiency-bureau in de rang van majoor. In Juli 1947 had de heer Van der Made zijn doctoraal examen afgelegd in de economisch-sociologische studie richting te Tilburg. Sinds 1951 diende hij de Bescherming Bevolking. De Staten va,n de Nederlandse Antillen hebben vrijdag in een plechtige bijzon dere bijeenkomst de Nederlandse en Su rinaamse parlementaire delegaties ont vangen. De voltallige landsregering met aan het hoofd de gouverneur en tal van autoriteiten hoge ambtenaren, eilands bestuurders en vertegenwoordigers van handel, nijverheid en geestelijkheid wa ren aanwezig De waarnemend voorzitter van de Sta ten, de voorzitter van de Nederlandse Delegatie, de heer Van Sleen, en de voor zitter van 'de Surinaamse delegatie, leg den in hun redevoeringen de nadruk op het onderling begrip, de goede verstand houding en de koninkrijksgedachte, kort om op de samenwerking tussen de rijks delen. Vrijdagmiddag bood de regering een lunch aan en vrijdagavond gaven de Sta ten een officiële receptie in een oud C-u- raeaos landhuis. TIJDENS de tweede wereldoorlog Economen wezen hem er inmiddels op, hebben we tal van verhalen kunnen dat Engeland op een bepaald tijdstip te „Ik ben alleen maar eHsf 1 eg<u't ontschuldigt dr. Bnll zich museum. wat er m Keulen gehavend ruimte werd. verwoest. ruimte gebouw biedt nog de Sr°aiR«n oor dig aan weerszijden van de Run voor Picasso beschikbaar was. Maar, goed beschouwd .ïs ^et zo gek niet om de sch:d en „Guernica" aan te treffen via„ van de brokken. In deze omgeving spreekt dat 8 meter brede grijs1 z witte tableau van oorlogsl «raIp duidelijker uit dan waar ook. de muur die de bezoeker buiteng Passeerd is, de grauwe betonh gekorven door scherfgaten, en -.Guernica" aan de wand in de r°epen eenzelfde gevoelsbenauwem- °P eenzelfde huivering voor all" jvat met oorlog te maken heeft. Maar bet ene is tastbaar, een ding, het andere vergeestelijkt, tot idee gewor den. Brengt de muur het voorstel lingsvermogen van de voorbijganger °P gang met de directe sporen van oorlogsschade „Guernica" dringt dieper door, analyseert, vat samen De gillende en vermorzelde mensen, de vrouw die als een brandende fak kel uit het raam valt, de kreperende dieren, zijn in hun verkrampte dy namiek niet reëel: zij zijn erger dan reëel. Er is een dimensie toegevoegd aan de werkelijkheid. De verschrik king wordt in haar abstractie nog verhevigd. Zij verschijnt in vele as- uernica, de wandschildering die Picasso in 1937 maakte voor het paviljoen van de Spaante republiek op de arijse wereldtentoonstelling. Guernica was de naam van een in dat jaar gebombardeerd dorp in de Spaanse. burgeroorlog. London Film Resident Eisenhower en zyn echtgenote, Gefotografeerd tijdens het „begroetings- diner» in Washington; de eerste gele genheid waar de president na zijn ziekte "'oer naar buiten optrad. Tijdens het diner hield de president via radio en te levisie een toespraak tot zijn volk. Op de *afel het symbool van de republikeinse partij: het olifantje. Sir Alexander Korda, de Britse film magnaat. is gisteren in Londen ten ge- leeufjd ovêrlede„hartaanvaI °P 68"jar,6e laatste wiens Sezondheid de fiw» Awensen overliet, was de nurtJlim nt' die met zijn Britse geluidsfilms een wereldbekendheid ver- wierf. Onder zijn meest bekende succes sen te'1 bij films als „The Private Life of Henry Vin m&t Merle oberon en Char- lei n™S .'The Scarlet Pimpernel", •Tb® PT"? "Lady Hamilton", The Third Man „The Four Feathers", „The Sound Barrier „Captain's Paradise" en de pas uitgekomen en nog niet hier ie lande vertoonde film „Richard III". Korda, geboren in september 1893 in Hongarije, begon zijn loopbaan als onder wijzer en werd later journalist. Bij toe val kwam hij.'n contact met de film, toen hij als bijverdienste filmtitels in het Hon gaars ging vertalen. Zijn eerste kans bij de film kreeg hu, toen hij in zijn geI Soorteland scenarioschrijver werd. Inde glorietijd van de Duitse films werkte hij lis producent en regisseur in de UFA- studio's te Berlijn. In 1926 begon hu zun filmloopbaan in Hollywood en in 1932 stichtte hij in En geland zijn eigen filmmaatschappij Lon. don Film Productions. In 1941 keerde hij naar Hollywood terug om daar de Alexander Korda Films te™gormen In 1943 was hijweer int En geland als leider van Metro Goldwyn Maver voor de Britse producties. Later nam hii ontslag bij de MGM om zich ge heel teJwijden aan zijn eigen onafhanke lijke maatschappij, de Productions Limited Korda, die in 1936 als Brits staatsburger werd genaturaliseerd, is in 1943 in de Britse adelstand verheven. H. M. de Koningin heeft benoemd tot officier in de huisorde van Oranje dr. H Boom, geneesheer bij de hofhouding. horen over heel merkwaardige din gen, die zich in het Derde Rijk afspeelden. Lang niet altijd vonden ze een betrouw bare bevestiging en aldus leken ze naar het rijk der fabelen te worden verwezen. Zo zal het voor velen ook zijn vergaan met de sensationele „story" over het val se muntershol, door Hitier ingericht met al het valse munstersmateriaal, waarop de Duitse politie beslag had weten te leggen en bemand met alle valse munters, die in de Duitse gevangenissen zaten op gesloten. Deze story" is verfilmd, hetgeen in middels niet als een bewijs van de be trouwbaarheid er van.behoeft te worden aangemerkt. Maar nu is in Engeland een boek ver schenen, getiteld „Hitier Paper Weapon" waarin prof. Wilhelm Höttl, eertijds hoog leraar aan de universiteit van Wenen in de geschiedenis van zuid-oost-Europa, een uitvoerig relaas geeft van de papieren invasie, welke door de Führer op touw werd gezet, nadat zijn invasie met vlieg tuigen en tanks, na de fameuze Battle of Britain, zo jammerlijk mislukt was. Prof. Höit kreeg, zo vertelt hij in zijn boek, na de ,-Anschlusz" het aanbod om voor het Duitse ministerie van buitenland se zaken te werken, dat van zijn kennis van de Balkanlanden wilde profiteren. Het aanbod was zo verleidelijk, schrijft hij, dat ik het aannam en tegen een bui tengewoon goede betaling enkele rappor ten schreef. Deze kwamen terecht bij Hey- drich. de toenmalige chef van de geheime dienst. Hevdrich riep Höttl naar Berlijn en daar werd de professor in een afdeling van de geheime buitenlandse dienst ge plaatst. Aldus maakt hij de verrichtingen van deszelfs handlangers In verschillen de landen min of meer van nabij mee. Een groot probleem voor Heydrich was, zijn agenten in het buitenland en voor al die in Engeland en de Verenigde Sta ten aan het benodigde geld te helpen. Hitler-Duitsland beschikte nu eenmaal over deviezen. Toen rijpte het plan van de papieren invasie. Hitier wilde de Engelse economie volko men in de war sturen en het door zijn pa pieren invasie bankroet laten gaan. genmaatregelen zou kunnen nemen. Hey- drich kwam hierna op het denkbeeld, om het vervaardigen van valse pondbiljetten dienstbaar te maken aan het werk van de buitenlandse gehein.e dienst. Zijn agen ten zouden dan over een overvloed van geld kunnen beschikken. Er zou wel geen papieren invasie plaats vinden, maar aan de Engelse economie zou toch ook aan zienlijke schade worden toegebracht. 1 Men werd het eens, de valse munters centrale werd ingericht. Met de grootste voorzichtigheid werd te werk gegaan. Toen de Duitse experts de valse biljetten goed keurden, besloot men tot een krachtproef. Een partij er van '-erd aan experts /an de Bank van Zwitserland voorgelegd, die doorgaan voor de bes^e kenners van het bedrijf der valse munters. Zij keurden de produkten van Hitiers valse munterscentrale goed.. Daarna werd er hard gewerkt Volgens Höttl is er in totaal voor honderd vijftig miljoen pond nagemaakt. Men was reeds aan valse tien dollar biljetten begonnen, maar de grote ineenstorting stak er een stokje voor. Naar Höttl onder meer vertelt,, is de bevrijding van Mussolini uit zijn verban ningsoord op de Gran Sasso voornamelijk te danken geweest aan de vrijgevigheid, waarmede Kaltenbrunners agenten Kal- tenbrunner was Hevdrich opgevolgd i. Italië met valse ponden werkten. Lires hadden toen nog maar weinig waarde. De Italianen namen alleen ponden en dol lars aan. Tot tweemaal toe had Badoglio de ge vangen genomen Mussolini naar een ande re verblijfplaats laten overbrengen, nadat hij er van verwittigd was, dat Hitier het voornemen koesterde, zijn vriend Musso lini te bevrijden. Telkens waren de ponden sterling effectief, om het stilzwijgen van bepaalde personen te verbreken. Kort nadat Mussolini op de Gran Sasso was vastgezet, kwam dit Kalten- brunner ter ore en die kon toen het be kende stoute stukje van de parachutis ten organiseren. Zou het feit, dat Mussolini zo bijna zon der slag of stoot ontvoerd kon worden, iets met valse ponden sterling hebben uit gestaan? Van officiële Indonesische zjj'de is gedu rende de laatste dagen in openbare uit latingen enige malen de indruk gewekt, alsof, toen de Nederlands-Indonesische besprekingen te Genève op 7 januari wer den onderbroken, nog slechts de parafe ring der bereikte resultaten nodig zou zijn, aldus deelt een woordvoerder van het ministerie vaan Buitenlandse Zaken te Den Haag mee. Deze parafering zou volgens die berich ten kunnen plaatsvinden, indien slechts Nederland daartoe zou willen besluiten De verspreiding, die deze uitlatingen blijkt te hebben gekregen, noopt de Nederlandse regering nogmaals de aandacht te vragen voor het, gemeenschappelijk communiqué, dat te Genève op 7 januari werd uitge geven. Daarin werd medegedeeld, dat de besprekingen werden geschorst, omdat Johan de Meester, artistiek leider van de Nederlandse Comedie, zal als regis seur meewerken met bet Belgisch Natio naal Theater bij de voorbereidingen en opvoering van „Troilus en Cressida" van Shakespeare, Het stuk zal worden gespeeld in een vertaling van Jean le Paillot en met decors en costuums van Denis Martin. 28 februari a.s. wordt de galapremière gegeven. beide delegaties behoefte gevoelden tot overleg met bun regeringen omtrent de toen bereikte stand van zaken- Met betrekking tot dit laatste werd er bjj gezegd, dat, naarmate de open staande punten in aantal waren afge nomen, omtrent de overblijvende van zelfsprekend moeilijker tot overeen stemming kon worden gekomen. Daar uit blijkt, dat op genoemde datum nog verschillende punten van belang ter be slissing waren overgebleven. De enige nog bestaande protestantse school in Spanje, die te Madrid is maan dag door de Spaanse overheid gesloten, aldus meldt A.F.P.'uit de Spaanse hoofd stad. Naar te verstaan Is gegeven, zal het gebouw verzegeld worden. De laatste jaren zijn dergelijke instellingen in de provincie eveneens gesloten. De school te Madrid werd bezocht dóór een vijftigtal leerlingen en was gevestigd in een gebouw, waarin zich ook een op leidingsschool voor predikanten bevindt. Ook deze instelling die acht Studenten telde, is opgeheven. Er is volgens A.F.P., nog geen reden voor de maatregel opgegeven. De huidige Spaanse wetten voorzien niet in het be staan van protestantse instellingen van bovenvermelde aard. (Van onze correspondent) Willy Hendriksen, een zestienjarige winkeliersdochter uit Deventer, heeft zich een vrouwelijke Sherlock Holmes getoond en aan haar is hef uiteindelijk te danken, dat een oplichter van natio nale „faam" aan de politie kon worden overgeleverd. De 31-jarige De G., zonder vaste woon- of verblijfplaats, had zijn baan als vertegenwoordiger reeds enige tijd (Van onze Utrechtse redacteur) Behalve de leraren, die hun eigen organisaties en Raad hebben, willen ook zij, die de leiding van de scholen hebben: directeuren en rectoren hun opvattingen over de ergerlijke toestand en toekomst van het Voorbereidend Hoger en Middelbaar onderwijs kenbaar maken. De zes bestaande verenigingen zijn tot een vorm van samenwerking gekomen in een contact-groep en de bedoeling is ook tot een federatief verband te komen, waarvoor nog nadere richtlijnen worden vastgesteld. Teneinde de stem van rectoren en directeuren thans eens naar builen te doen klinken, was gisteren in de stadsschouwburg te Utrecht een vergadering belegd, die ook werd bijgewoond door vertegenwoordigers van het Departement van O., K. en W.; de oud-ministers Bolkestein en Rutten: dr. van Buytenen. inspecteur van de gymnasia; leden van de Onderwijsraad en enige leden van Eerste en Tweede Kamer. Als voornaamste problemen noemde de voorzitter, dr. J. Schuursma: het tekort aan docenten, de te verwachten overma tige aanwas van leerlingen, overlading van het Ieerprogram, onvoldoende resul ts f" v?n het onderwijs, gebrekkige se- e' doublering, de drang naar nieuwe 6n e5 de moe'lijke mobiliteit van het nnt 6n apparaat. Daarbij wees hij een honorering van directeuren ?ren' die niet in overeenstemming is met hun grote verantwoordelijkheid. clv, Wat de toekomst betreft, vreesde dr. Schuursma, dat wanneer de plannen voor een 6-jange H.B.S., waarbij het aan tal lesuren praktisch wordt verminderd, doorgang vinden en deze vermindering ook zonder meer toegepast zou worden op andere vormen van het middelbaar on derwijs, deze scholen onthoofd worden en zij haar functie als voorbereiding op het hoger onderwijs niet meer kunnen hand haven. Dr. G. J. ten Veldhuys ging nader in op de huidige toestand van het V.H.M.O. en begon met twee spanningen aan te wijzen: die tussen de opgevoed wordende en de opvoedende en die tussen samen leving en school bij het gecompliceerder worden van het maatschappelijk bestel, waarna hij zich afvroeg hoe het heden daagse V.H.M.O. tegenover deze beide sparmings-vormen staat. Het kind ont dekt hef leven eerder dan voorheen en staat dus kritischer tegenover zijn leids lieden. De moderne samenleving ander zijds stelt steeds hogere eisen aan haar „geschoolde lieden", met het gevolg, dat zij kritischer staat tegenover de vertoon de onderwijsresultaten en de gebruikte onderwijs-methoden. Aan de bewuste en besliste leiding agn de leerlingen om hen te brengen tot een uit eigen beweging aanvaarden van een zinvolle studie en levenstaak staan enkele belemmeringen in de weg, waarmee men langzamerhand geen raad meer weet en die somtijds tot wanhoop brengen. Als zodanig zag dr. Veldhuys: 1. een wettelijk verankerd leerplan, dat voor het meest voorkomende school type, de H.B.S.-B, een te groot aantal vakken bevat; 2. een wettelijk vastgesteld en nauw keurig omschreven eindexamenprogram ma, dat bedoeld is om jp de meest ob jectieve wijze en met behulp van een veredeld normenstelsel de juiste leerling het juiste diploma te verstrekken; 3. de onbedwingbare neiging bij steeds groter wordende groepen van de bevol king hun kinderen dc middelbare school te doen doorlopen, in een begrijpelijk verlangen het hoogste te bereiken en in de onbegrijpelijke waan, dat dit tevens het beste is. Een overladen leerprogramma en een verouderde wetgeving bedreigen het V.H.M.O, in Nederland heden ten dage in sterke mate en maken, dat zij die op de allereerste plaats verantwoordelijk zijn voor een normale en rustige gang van het onderwijs de directeuren en rec toren de toekomst van dit onderwijs met diepe bezorgdheid tegemoet zien. Leiden op de weg tot volwassenheid kan slechts op verantwoorde wijze geschieden door mensen, die zelf waarlijk volwassen zijn en in het licht van deze gedachte vond de heer Ten Veldhuys het pijnlijk te moeten constateren, dat er in ons land zo bijzonder weinig in volwassen trant wordt gesproken, geschreven en gehan deld ten opzichte van het onderwijs. Spr. meende, dat de verzuiling van ons volk op geen enkel terrein van het maat schappelijke leven zulk een funeste in vloed heeft als juist bij het onderwijs en achtte een term als onderwijspolitiek" een contradictio in terminis: immers, over de wijze, waarop kennis wordt overgedra gen, inzicht wordt bijgebracht en inner lijke beschaving wordt aangekweekt be hoort geen koehandel te worden gedre ven door vertegenwoordigers van belan gengroepen. Bij de gedachtenwisseling heeft pater magister dr. Stokman O.F.M., lid van de Tweede Kamer duidelijk gemaakt, dat deze zaken heel anders liggen De problemen van H.B.S. en gymnasium raken evengoed de openbare als de bij zondere scholen. Er is niet meer zo veel tegenstelling tussen openbaar en bijzon der onderwijs. Ook in de politiek zijn nog wel niet alle moeilijkheden opge lost. maar bij subsidie-aanvragen enz. bliikt men elkaar ai gauw te vinden. Politieke strubbelingen tussen de fracties zijn echter ook geen oorzaak, dat de wetsontwerpen inzake hervor ming van het onderwijs nog niet door de Kamers zijn behandeld. Het zou wel wenselijk zijn. dat er wat meer coör dinatie was tussen de verschillende in stanties op het gebied van het onder wijs. Dr. Ten Veldhuys zag voor de naaste toekomst scholen met een toenemend aan tal docenten, die niet voor hun taak zijn berekend, en waar steeds meer leerlingen komen, die aan telkens zwaarder wor dende eisen dienen te beantwoorden. Bij een dergelijk, bijna misdadig systeem zal het niet mogelijk zijn het menselijke sy steem bij het onderwijzen te handhaven Bovendien zai er een tekort zijn aan schoolgebouwen en leslokalen van aller lei soort. Spr. vroeg om een concrete wetgeving, aangepast aan deze tijd en ruimte biedend aan wat in de praktijk is gegroeid en zal groeien, alsmede differentiatie in school typen en yakken in plaats van de huidige collectiviteit van thans. Dr. J. N. van den Ende, die sprak over „De wetgeving op het_ V.H.M.O.", kwam met nadruk op voor éénheid van behan deling voor het gehele V.H.M.O. De wet late vrijheid voor de scholen binnen het kader van wettelijke regelen en onder controle door de inspecteurs. Als wensen formuleerde spr. de mogelijkheid van 5- jarige H.B.S. naast de 6-ja ige met het zelfde eindexamen, de 1-jarige onderbouw naast 2-jarige onderbouw voor het lyceum, al of niet met begin van Latijn. Hij herinnerde eraan, dat het lyceum, dat in 1959 een halve eeuw oud wordt, nog steeds niet wettelijk is erkend. Pater dr. C. Jansen S.J. bracht enige mogelijkheden en wenselijkheden voor het V.H.M.O. naar voren. Hij wilde een radicale breuk met het systeem, waarbij de leerstof te veel en de leerling te wei nig aandacht heeft. Voor een deel is zulks mogelijk zonder wijziging van de V.H.M.O.-wetten, maar voor een volle dige breuk is wetswijziging noodzakelijk. Zijn conclusie was, dat de reeksen van halve, slordige en middelmatige prestaties als gevolg van half jegrepen leerstof voor de leerlingen met bet oog op de vorming van hun geest en karakter niet de betekenis hebben, die daaraan in de praktijk van het schoolleven en in aan sluiting daarop ook in de maatschappij wel wordt toegekend. Voorts, dat de be teren onder de leerlingen veel tekort komen, omdat de volledige leerstof aan allen moet worden onderwezen. Dr. Jansen had geen vertrouwen in de onderwijskundige voordelen, die aan de 6-jarige H.B.S verbonden zouden zijn. Nieuwe regelingen betreffende de in richting van het onderwijs kunnen alleen het lerarentekort opvangen, als ze erop gericht zijn het onderwijs beter te maken en de vervulling van het ambt van leraar te verheffen op een niveau, waarop het goed en met idealisme vervuld kan wor den, zodat de leraar rich meer met de leerling kan bezig houden. Een kwart van de leerlingen, die tot de eerste klas worden toegelaten, doet op vlotte wijze eindexamen, een kwart slaagt maar op zwakke cijfers, een kwart geeft het op in de middenklassen en een kwart verlaat de school, zonder de derde klas te hebben bereikt. Het V.H.M.O, verkeert, aldus pater Jan sen, in een imoasse. liever gezegd een geestelijke nood, die met de dag stijgt. School en leerling zijn heel weinig op elkaar afgestemd. Er is een ondraaglijke spanning voor leraar en leerling. Er moet meer rekening worden gehouden met de individualiteit van de leerling en differentiatie is alleen goed op basis van een algemeen leerplan /oor alle scholen en een bijzonder leerplan voor afzonder lijke scholen. aan de kapstok gehangen en was in plaats daarvan in de oplichtersbranche terecht gekomen. Hij vervoegde zich bij een winkelier in herenmode-artikelen met de bewering, dat hij onlangs voor een van de paters van het trappisten klooster Sion een overhemd maat 18 had besteld. Een nogal bizondere maat gaf de jongeman toe maar het was wel de bedoeling, want de betrokken pater leed aan struma. Of het overhemd al was gekomen? Hier werd de winkelier nog actiever dan hij gewoonlijk als zakenman reeds is. Bij het overhemdenverhaal kreeg hij n.l. argwaan, want met een gelijksoortig opgediste historie was een van zijn col lega's reeds door een oplichter bij de neus genomen. Of meneer maar even wilde wachten. Het zou worden nagekeken. De winke lier had het plan naar de telefoon in zijn woonhuis te snellen en de politie te alarmeren, maar De G. kreeg het ken nelijk door en drukte de heer Hendrik sen op het hart vooral geen haast te maken. Hij moest toch nog even naar de bank en zou des middags wel even te rugkeren. Dag meneer! Daar ging hijmet in zijn spoor de 16-jarige Willy Hendriksen, de dochter van de zakenman, die opdracht van papa had gekregen de man te schadu wen. Het lukte haar wonderwel. Het ging kris-kras door Deventer en uitein delijk kwam de man op het stations plein, waar hij de bus naar Zutphen nam. De politie wist spoedig van een en ander af. Een achtervolging leverde weliswaar niets op, maar in Zutphen werd De G gegrepen, toen hij uit de bus stapte. De G hield er een geraffineerde ma niet van oplichting op na. Reeds eerder was hij in een confectiezaak geweest, waar hij zich uitgaf voor de zoon van een bekend ingezetene. Voor vader, zo zei hij, had hij hier een overhemd ge kocht. Toen het niet Paste, had hij het teruggebracht. Of de juiste maat al ge komen was? Dat bleek niet het geval te zijn. Uitermate vervelend, vond de jon geman, die met een bos contactsleutel tjes zwaaide, want morgen moest hij met het vliegtuig naar Australië. De winkelier, in arren moede, bood aan het zgn. betaalde bedrag te restitueren, het geen welwillend werd geaccepteerd In een porseleinzaak leverde een gelijk soortig verhaal De G. eveneens een be drag op. Later kwam de oplichting aan de dag en toen De G. zo brutaal was nogmaals in Deventer terug te keren, en opnieuw een poging te wagen, liep hij, dank zij hef goede speurwerk van vader en dochter Hendriksen tegen de lamp. In zijn bagage trof men 28 overhem den, een strijkijzer en drie mondorgels aan. De politie in Den Bosch, Eindho ven, Roosendaal, Boxmeer en Gemert zocht hem reeds. De vicaris-generaal van het bisdom Breda, mgr. dr. W. Koenraadt, wordt op 15 februari zestig jaar. Mgr. Koenraadt, die deken is van Princenhage en rector van „Maria Mater Dei" te Breda, werd op 29 februari 1920 priester gewijd en ruim tien jaar geleden door wijlen mgr. Hopmans benoemd tot vicaris-generaal. De zestigjarige, die huisprelaat van Z.H. de Paus is, is reeds sedert jaren voor zitter van de Nederlandse Katholi-,_e Schoolraad.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 3