Gemeenten willen meespreken bij uitvoering Deltaplan Bevolking vol bewondering maar daarnaast ook bezorgd BEN MALTHA De WERELD eert MOZART Nijhoff-prijs voor Amerikaan Grootse vertolking van Beethoven's Vijfde waarom Voorlichting over van straf aan verkeerszondaars Speciale zittingen gevolgd door toelichting VenkaJk LEDEREN KLEDING IDEALE KLEDING Buitenlandse gasten aan het woord Georges Duhamel: j Carl Schuricht Ernest Arise met: Gabri el Marcel Arthur Honegger In het Concertgebouw Initiatief van Amsterdamse kantonrechter Voor vissers en Zeeuwsch-Vlaanderen weinig soelaas Ongerustheid op onderdelen Avond-U.T.S. krijgt gelijkmatige lengten Mozart en Dufy j Hoe wordt liet Moerdijk- kanaal Vertaler van Nederlandse poëzie Geen ontslag voor huwende ambtenares .Rooms-onrooms" Musicus Alex de Jong f VRIJDAG 27 JANUARI 1956 PAGINA 3 West-Brabant. Geen tunnel naar Zeeuwsch-V laanderen BEN MALTHA'S JANUARI-AANBIEDING: f 129.- f 165.- f 149.- desgewenst aangemeten FRANSE PERS PROTESTEERT TEGEN CENSUUR Platonische liefde Beslissing zal „niet zo gek lang uitblijven Een ielefoto van de opening van de 7e Olympische Winterspelen te Cortina d'Ampezzo. Overzicht vun het ij ss tad ion tijdens het afleggen van de olympische eed. Niet kopschuu PASTILLES In Haagse gemeentedienst Eerste-Kamerleden betreuren tegenstelling Van onze Haagse redactie De gemeentebesturen in het Delta-gebied willen betrokken worden in liet overleg betreffende de uitvoering van de Delta-wet. Dit bleek uit het applaus voor de woorden van burgemeester Bolkestein van Middelburg, die gisteren op de Delta-dag in het Scheveningse Kurliaus pleitte voor aanvulling in deze zin van artikel 1 van bet wetsontwerp tot afsluiting der zeegaten. Deze Delta-dag was bijeengeroepen door de colleges van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, Noord-Brabant en Zeeland. Bijna '00 vertegenwoordigers van gemeentebesturen, Provinciale Staten, water schapsbonden, Kamers van Koophandel, landbouw en visserij hadden aan de oproep gevolg gegeven. Na inneidingen van prof. ir. J. T. Klein, buiten gewoon hoogleraar te Delft en ir. A. G. Maris, directeur-generaal van de rijkswaterstaat, stelden zij vele vragen, waaruit bezorgdheid en soms ongerustheid sprak over financiële en andere bijkomende gevogen, welke de uitvoering van het Delta-plan met zich zal meebrengen. Aan het slot van de vergadering ver klaarde mr. N. Bolkestein echter, dat ook de bevolking van het. Delta-gebied in het algemeen een groot voorstandster is van het Delta-plan. Ook zij heeft daarvoor Veel lof en bewondering en zij ziet de grote voordelen zéér wel in. Daaraan doen haar ongerustheid en kritiek op sommige punten niets af. Een gelukkige oplossing echter van bijkomende vraag stukken zal, zo meent men, zeer kunnen worden bevorderd door inschakeling van de gemeentebesturen bij het overleg be treffende de uitvoering. Ongerustheid bleek er te leven over de artikelen 5 en 8 van het wetsontwerp. De burgemeester van Oud-Bejjerland, die sprak namens 14 gemeenten in de Hoek se Waard, meende dat artikel 5. waarin wordt bepaald, dat bijkomende wer ken en aanpassing of vervanging van be staande werken voor rekening komen van de lokaliteiten en dat het rijk slechts ®en tegemoetkoming in deze kosten be hoeft te geven, in strijd is met het natio nale karakter van het Delta-plan. De burgemeester van Bruinisse toonde zich erg ongerust over het feit, dat ook niet betrekking t°t schade voor de mos- se!- en oestercutures slechts gerept wordt van een tegemoetkoming (art. 8). In ge- termen spraken de voorzitter van not hoogheemraadschap Brabantse Ban- "Ük en de burgemeester van Middelburg. Ir. Maris van wie men uiteraard geen Rndere dan de ministeriële interpretatie Va" het wetsontwerp kon verwachten ®eide in antw00rd, dat het ten aan- Delta-gebied wordt geboden. Ir. Maris antwoordde, dat zo'n oplossing voor de oestercultuur bij Ierseke absoluut uitge sloten is maar dat er voor de mosselen iets betere perspectieven zijn. Westbrabantse afgevaardigden braken een lans voor een zo ver mogelijk naar het noorden aangelegde dam in het Vol kerak, waaroverheen een weg, ter ont sluiting van West-Brabant. Als het aan hen ligt moet deze dam in de eerste fase van het. Delta-plan worden gebouwd. Ir. Maris gaf ten antwoord, dat de regering eerst moet weten waar zij aan toe is met het Moerdijkkanaal. Er zijn twee moge lijkheden. Óf de dam-wordt, tegelijk aan gelegd met die in het Haringvliet of te gelijk met die in de Oosterseheilde, die pas in een latere fase aan de beut t komt. Het enige wat op dit moment gedaan kan worden is een beperkte verbetering van de haven van Bergen op Zoom, welke spoedig tot stand zal komen. Zeeuwsch-Vlaanderen bleek bevreesd voor een nog groter isolement dan thans. De eilanden zullen als het plan is uitge voerd verlost zijn uit hun isolement en dan zal het onze nog scherper uitkomen, zo redeneerde men van die kant. De heer Maris noemde dit een relatieve en daar om onjuiste kijk op de toekomstige ont wikkeling. Veel troost kon hij niet geven. De aanleg van een tunnel onder de Wes- terschelde achtte hij nog onwaarschijn lijker dan de afsluiting van dit zeegat, dat evenals de Nieuwe Waterweg om re denen van scheepvaart buiten het Delta plan is gelaten. Voorts maakte hij desgevraagd nog duidelijk, dat de rijkswaterstaat de Biesbosch blijft, beschouwen als boe- zemgebied. Vóórdat het Haringvliet en het Volkerak zijn afgesloten kan hierin geen verandering komen. De bewo ners dienen zich te realiseren, dat zij de lasten te dragen hebben van het feit, dat zjj ach gevestigd hebben in een ge bied, dat reeds sinds 1421 (Elizabeths- vloed) bij hoge waterstand moet funge ren als inlaatkom. In zijn inleiding gaf ir. Klein een over zicht van de voorgeschiedenis van het Delta-plan, waarna ir. Maris het plan en zijn voordelen uiteenzette, waarbij hij de memorie van toelichting op het wets ontwerp volgde. Hij zeide niet. te geloven, dat het Plan in minder dan 25 jaar ver wezenlijkt zal kunnen worden. De totale kosten 2400 miljoen betekenen 2,5% van het nationale vermogen. De gemiddelde kosten per jaar (100 miljoen) maken 0,4% van het huidige nationale inkomen, 3,6% van de investeringen (het gemiddelde van de laatste 5 jaar) 11% van het woningbouwprogramma 1956 en 7% van de huidige jaarlijkse defensie uitgaven uit, I Art verten tie! ZONDER PRIJSVERHOGING ENORME SORTERING T. AARZEN, HANDSCHOENEN, KAPPEN enz De lederen kleding specialist MEENT 80 - Tel. 39707 - R'DAM Pracht EEDEREN JAS van 149.— NU On/,e SUCCES JAS, on- verslijtb., m. volle gar. DAMES MANTELS in div kleuren vanaf Door de Staatsleerplancommissie voor het Uitgebreid Technisch Onderwijs is voor de afdelingen bouwkunde, werktuig bouwkunde en elektrotechniek een leer plan ontworpen voor de avond-UTS. dat gelijkwaardig is met dat van de dag-UTS en dat de minister van Onderwijs Kun sten en Wetenschappen zal worden aan geboden. Hierdoor zal voor hen die reeds in de bedrijven werkzaam zijn. de moge lijkheid worden geschapen in de avond uren te worden opgeleid op gelijk niveau als de dag-UTS biedt. Deze avondoplei ding zal. afhankelijk van de genoten voor opleiding, 4 of 5 jaren duren, waarbij 12 lessen van 50 minuten per week zijn ge projecteerd. Aan de dag-UTS-en te Amsterdam. Lei den. 's-Gravenhage Rotterdam en Hen gelo zijn reeds avondopleidingen verbon den, die met ingang van de komende cftir- sus vblgens genoemd leerplan gaan wer ken. Alhoewel een dag-opleiding om be kende redenen sterk de voorkeur ver dient is toch wel gebleken, dat er aan avondonderwijs op dit niveau nog steeds een sterke behoefte bestaat. Het bedrijfs leven geeft vaak de voorkeur aan op deze wijze gevormd personeel, omdat dit heeft getoond over doorzettingsvermogen te be schikken. terwijl hun praktische vorming zeker niet ten achter staat bij op de dag- UTS gevormd personeel. VANDAAG, op de tweehonderdste geboortedag van Wolfgang Am a de us Mozart, brengt de hele wereld hulde aan deze onver getelijke nmzieksckepper. Een kleine weerslag van dit mondiale eer betoon vindl de lezer in onderstaande bijdragen die speciaal voor De Maasbode-pïi's door een aantal figuren van wereldbekendheid werden geschreven. Het zijn kleine, intieme ontboezemingen waarin zij tot uiting brengen wat Mozart en zijn muziek voor hun betekent. ven, op aarde en in het hiernamaals. Deze houding veronderstelt een vol maakte eenvoud, een volmaakte on schuld en zelf-onthechting, doch ver onderstelt eveneens de liefde en dit is juist de reden, waarom deze levens houding zo overdadig beloond wordt. Ik zie geen andere verklaring voor het wonder van zijn meio's, voor de onfeilbaarheid van zijn stijl, waarin een vooropgesteld plan schijnt te ont breken en waarin alles zo maar uit de hemel schijnt te vallen". Naar aanleiding van de Mozart-herden- f king zal in het gemeentemuseum Arnhem f dit jaar een tentoonstelling geopend wor den onder de titel: Mozart en Dufy". In samenwerking met. de heer D. J. Balfoort en met het gemeentemuseum Den Haag, zal een verzameling oorspronkelijke par tituren, geschriften, prenten, schilderijen en andere bescheiden getoond worden. Een volledig instrumentarium uit de tijd van Mozart zal te zien zijn. De tentoonstelling zal geopend zijn van 21 april t/m 3 juni 1956. Zowel van de muziek van Mozart, als van vele tijdgenoten, heeft Raoul Dufy op zijn klare, zuivere wijze een interpre tatie gegeven in schilderijen, aquarellen en tekeningen, die een tastbare schoonheids waardering vormen voor Mozarts kunst in onze eigen tijd In het gemeentemuseum zullen gedurende de tentoonstelling enige kleine concerten, geheel aan Mozart ge wijd, worden gegeven. Van Eranse zijde is grote medewerking voor deze tentoonstelling verkregen. De „Nationale federatie van de regio nale dagbladpers" in Frankrijk heeft krachtig geprotesteerd tegen wat zij noemt „het misplaatste toezicht of zelfs de cen suur, die vertegenwoordigers van de re gering uitoefenen op het nieuws uit Al gerije, waardoor het voor het persbureau Agence France Presse en de Franse bla den onmogelijk wordt, een objectief ver slag te geven van de gebeurtenissen in Noord-Afrika". Het protest was vervat in een motie, die de federatie op een dezer dagen te Nice gehouden congres heeft aanvaard. ER ZIJN ZEER grote musici, aan wie het goed is bepaalde uren van de dag te denken. Johan-Se- bastiaan Bach is mijn metgezel in het avondlijk uur. Ik behoef hem niet eens bij mij te roepen. Hij komt vanzelf naar me toe aan het einde van een lange dag vol werk. Wanneer ik be hoefte heb aan orde, evenwicht en har monie, Beethoven houdt mij gezelschap tijdens het middaguur. Hij is degene, die me zelfs in ogenblikken van ver slagenheid steeds terzijde staat op het moment, dat ik mijn krachten verza mel om mij aan het zwaarste deel van mijn dagelijkse werk te gaan wij den. Debussy is het. die mij soms doet ontwaken en hij begeleidt mij voor enige tijd in de ochtend. Mozart daarentegen is de vriend van alle uren, onze broeder in vreugd en verdriet. Hij vertegenwoordigt voor mij „de zuivere rede", maar hij laat me evenmin in de steek in ogenblikken van uitbundigheid en tijdens intieme gsprekken. Nu eens doet hij zich voor als animus, dan weer als anima, zoals Claudel het zo mooi heeft uitgedrukt. Hij is tegelijkertijd geest en hart, in telligentie en intuïtie. Hij begeleidt ons van ons ontwaken tot het moeilijke moment, waarop wij proberen ons in de duisternis te storten. De mensen, die hem slecht kennen, houden hem voor lichthartig, doch wanneer het no dig is, is hij een broeder in alle droefe nis, een medevoelend en edelmoedig vriend". Van d6 bijkomende werken de be- wen opling js de j.jjksbjjdrage van geval tot vast te stellen. Wat de mossel- en s'ercuitures aangaat wil men niet Slechts een schadevergoeding in geld ge- Ven maar elke hulp bieden om een ande re broodwinning te vinden, liefst in de zelfde branche op een andere plaats. De voorzitter van de vereniging tot be vordering van de Zeeuwse visbelangen, «ir, Lockefeer, vond de liefdesverklarin- Sen in de memorie van toelichting aan Jiet adres van de visserij slechts van pla tonische waarde zolang voor mossel- en oestercultuur bij Yerseke absoluut uitge- Bezoekers van de Deltadag bekeken met gretige ogen een kaart van het zuid- Westen des lands, waarop met dikke Sroene lijnen „een Moerdijkkanaal" stond aangegeven. Dit kanaal loopt van Schelde, op Nederlands gebied achter Dssendrecht om op een punt zuidelijk Van de in verbetering zijnde Bergen op Roomse haven in de Oosterschelde uit. Noordelijk van die haven gaat het kanaal ongeveer langs de oostelijke rand van ^et Westbrabantse poldergebied en loopt z° naar de Moerdijk. Dit tracé is reeds eerder gepubliceerd. ..Jr. Maris liet alle vragenstellers wijse- Wk in het onzekere over het wel of niet 3uist zijn van de dikke groene lijnen. Nu Belgische regering haar standpunt beeft bepaald en dit langs diplomatieKe WeS aan Den Haag bekend heeft ge haakt, kon hij alleen maar zeggen, dat haar zijn indruk een beslissing „niet zo Sek lang meer op zich zou laten wachten". A 4l Aa OZART IS een uiterst complexe VI persoonlijkheid. Alles wat hij (f aanroert zelfs een wreed of een diabolisch onderwerp, verandert hij, iuist als koning Midas, in goud. Op de meest intense wijze verrast hij de toehoorder drukt hem terneer of brengt hem in vervoering met heldere en buitengewoon eenvoudige lijnen, accen ten en ritmiek. Zo lijkt het, want de gene, die in die taal doordringt en haar begrijpt bemerkt, dat deze schijn bare eenvoud een wereld van onuitput telijke krachten verbergt, een onbe grensd heelal naar vorm en inhoud. Het is voldoende om de introductie tot de ouverture Don Giovanni te noe men of de wonderlijke Hafnersym- phonie De muzikale gedachten van deze werken vertonen een voortduren de transfiguratie, of zij nu de meest ver heven gevoelens tot uitdrukking bren gen, dan wel overspoeld zijn met een sensualisme, zoals in de Noces de Fi garo. Een sensualisme, dat men ook terugvindt in zijn orkeestrale werken en dat op zich van een noblesse ge tuigt, die vrij is van elk materialisme. In tal van kamermuziekwerken en in het bijzonder in de langzame tempi van zijn concerten voert het motief, diep-bemediteerd. tot metafisische waarheden. En het is deze geest die tegelijk menselijk en bovenmense lijk, en door zijn onbegrensde ver scheidenheid zelfs goddelijk te noemen is, waarin het overweldigend karak ter van Mozart's genie berust. Zij die dit begrijpen worden ongelooflijk rijk beloond". DE MEEST geniale scheppende musici hebben allen een funda mentele wezenstrek gemeen, die in hun gehele muziek, in welke vorm dan ook, tot uiting komt en die zijn stempel drukt op hun gehele oeuvre. Bij Bach kan men, vind ik. spreken van een genialiteit die voort spruit uit een diep geloof, bij Mozart echter zou ik veeleer de genade als overheersende wezenstrek willen noe men. De genialiteit van Beethoven is meer individueel is „aardser om het zo te zeggen, voor alles menselijker, en ofschoon even transcendentaal als die van Bach of van Mozart, is zij toch voor alles een genialiteit van het hart. Wat betreft de genade, waarvan ik sprak om Mozart te karakteriseren, daarmede bedoel ik, dat zijn funda mentele wezenstrek als het ware auto matisch de genade tot zich roept.en bijgevolg de genade ontvangt. Mozarts houding is er een van een algeheel open staan van zijn persoon (Hingabe) zowel voor de muziek als voor het le- MOZART IS VOOR mij de eerste geweest voor wie ik een soort eerbiedige tederheid heb ge voeld, zoals men dat heeft ten opzich te van zijn engelbewaarder. Ik geloof, dat deze woorden vrij getrouw weer geven, wat ik gevoelde toen ik een jaar of vijf, zes oud was mijn herinne ringen aan deze periode zijn heel nauw keurig wanneer men zijn piano-so nates speelde. Ik herinneer mij ook, dat ik toestemming gevraagd had om de partituur van Don Giovanni bij mij te mogen dragen. Deze partituur was voor mij een soort talisman ge worden. Een talisman tegen wat? Het is zeker moeilijk om hier een nauw keurig antwoord op te geven en toch kende ik in die verre tijd reeds de angst, de verbijstering van iemand die zich verloren voelt in een wereld die hem geen ander toevluchtsoord biedt dan de genegenheid van hen, die hem na staan. De dood van mijn moeder had mij bijzonder kwetsbaar gemaakt. Ik geloof niet, dat ik mij vergis, wanneer ik zeg, dat Mozart mij be schermde tegen een zekere kilheid van de wereld, die een kind menigmaal smartelijker ervaart dan een volwasse ne. Opvallend is, dat als ik vandaag 'n vergelijking trek tussen wat ik toen als kind voelde en de gerijpte teder heid, die ik thans voel, als ik de mu ziek van de componist van de Noces de Figaro beluister, dan constateer ik veel minder een verandering dan wel een verdieping, een duidelijker en vol lediger bewustzijnservaring". Door zijn plotseling overlijden heeft Arthur Honegger aan ons verzoek geen gevolg kunnen ge ven. Opdat hij desondanks toch aan dit huldebetoon kan deelne men, hebben wij enige regelen aangehaald uit zijn boek: „In cantation aux Fossiles", dat on langs bij Editions d'Ouchy in Lausanne is verschenen. VEEL MEER NOG dan met Beethoven of Berlioz het ge val is, is Mozart's leven dat van een tragisch eenzaam mens, want niemand is meer waarlijk eenzaam ge weest dan hij. Hij was maar een klein mannetje, zonder gezag. Hij was niet mooi. had geen vrienden die hem op zijn juiste waarde wisten te schatten. De vrouw, die hij liefhad, prefereerde de eerste de beste boven hem. De vrouw met wie hij tenslote huwde was dom en zelfzuchtig. Ook zijn kinderen schonken hem geen enkele vreugde. Iedereen overstelpte hem met raadge vingen, gaf hem standjes en las hem de les. Hij was eenzaam, onbegrepen en arm, maar hij toonde zich hierover niet verbitterd. Hij werkte, verzette een bovenmenselijke arbeid, die te verge lijken is met die van de grote Bach, maar zijn oeuvre, waarvan de perfec tie ons overweldigt, vond bij zijn tijd genoten veelal niet meer dan een min zame en lauwe ontvangst. Uitgeput stierf hij tenslotte tijdens zijn arbeid, terwijl zijn vrouw haar ge schokte zenuwen cureerde in de een of andere dure badplaats. Op het een of andere kerkhof werd hij samen met enkele andere stumperds in een ge meenschappelijk graf voor de armen gegooid. Zo keerde hij terug naar de plaats was hij thuishoorde, temidden van de massa, temidden van hen, die In Gods rijk de eerste plaats zullen hebben. Welke schitterende begrafe nis zou ontroerender kunnen zijn dan deze regels, die ik citeer uit de biogra fie van Camille Bellaigue: „Enige da gen later arriveerde Constance en in formeerde bij de doodgraver. Hij ant woordde, dat hij deze dode niet kende. En sedertdien heeft niemand ooit ge weten, waar hij moest neerknielen, wanneer hij op het graf van Mozart wilde bidden". - Donderdagavond dirigeerde Ferenc ■•'ricsay zijn laatste Concertgebouw abon- hemensconcert. Voor de pauze speelde het Programma zich af in een licht en onpro blematisch idioom. De ouverture „Die ^auberharfe" of de „Rosamunde" werd d°or Fricsay zeer lyrisch en markant ge- reProduceerd. Er is in enkele weken een opvallend contact ontstaan tussen de zeer begaafde dirigent en het onvolprezen Con certgebouworkest. Dat het Pianoconcert van Willem Pij— eindelijk weer eens een kans kreeg, ^as ten zeerste toe te juichen. Door de hilipsopname van dit werk zijn we ten Zeerste vertrouwd geworden met het ori ginele en lumineuze oeuvre. De uitvoe- ÜnS had iets mats en miste spontaneïteit, ^oehniisch deed Jan Odé rake dingen, d°ch de sprankelende, deels fantastisch- dromerige geest van het stuk wilde niet opbloeien Het rijke coloriet, waarin ver engd jazz-effecten met gestopte trom petten saxen en slagwerk het concert dateert van 1927 werd door het orkest Vejjiind geproduceerd. Als derde Duitse première dit seizoen lungeerde de ..Franse Suite naar Rameau" ^an Werner Egk Door alles proeft men uitgesproken opera- en balletcompo- JUst. De vierdelige suite heeft weinig met mematiek van de geniale Fransman uit achttiende eeuw te maken. Egk, zo vermeldt het programma, schrijft „voor de kleine man", ongecompliceerd en to naal. Het is prettige en lichtelijk gekrui de muziek. Het eerste deel „Le rappel des oiseaux" is geestig en pittig.Minde r inte ressant is het daaropvolgende „perpe tuum mobile" dat ritmisch leuke vond sten verraadt. Wanneer Egk zijn melodiek gaat de monstreren in het derde rustige onderdeel, dan ontwaart men een onbe grijpelijke armoede aan inventie. De „kleine man" zal het z'eer waarschijnlijk prettige muziek vinden. Doch dit stuk, dat twintig jaar na het concert van Pijper ontstond, doet zeer bloedarmig aan. Het laatste deel stond geprogrammeerd „Snel le mars". Waarom niet „galop"? Uw mu ziekcriticus heeft werkelijk aan Circus Carré gedacht onder dit stuk. De oogst van composities van onze oosterburen valt voorlopig nog tegen. Na de pauze weerklonk de „Vijfde Symphonie" van Beethoven zoals we ze in geen jaren gehoord hebben. Fricsay heeft het monumentale werk uitzonder lijk prachtig en grandioos gereleveerd. Zijn directie was kortweg magisch en de reactie van het orkest ideaal in alle op zichten. Speciaal de solo-fluit, hobo, kla rinet en fagot excelleerden in Beethoven. Diep onder de indruk van deze grootse vertolking namen we afscheid van de knappe dirigent die tevens een groot kun stenaar is. O. VAN H. (Van onze Amsterdamse redactie) Een van de Amsterdamse kantonrech ters, die in de afgelopen acht jaren al meer dan tienduizend zogenaamde aan rijdingszaken met getuigenverhoor heeft behandeld, is van mcniniï, dat de ver keerschaos in Nederland belangrijk kan worden verminderd mits de pers en de politie het publiek goed voorlichten en de in overtreding zijnde weggebruiker een begrijpende verkeersrechter tegen over zich vindt. Hjj wil nu voortaan waarschijnlijk eens per maand spe ciale zittingen wijden aan de ernstige verkeersovertredingen, die vooral te wijten zijn aan een foutief gedrag en ge brek aan verkeersdiseipline van de ver dachten. Gisteren heeft de eerste van deze zittingen plaats gehad, waarin 37 aanrijdingen zijn behandeld. Als eerste stond terecht een automobi list, die bij het inhalen van een wagen een botsing had veroorzaakt. „Ik dacht, dat het nog wel zou gaan", was zijn ver weer. „Een weggebruiker mag nooit rij den op vermoedens. U bent uw rijbewijs nog niet waard", repliceerde de kanton rechter, „Vijftig gulden boete en voor waardelijke intrekking zan het rijbewijs gedurende drie maanden met een proef tijd van twee jaar". Een ander had een militaire vrachtwagen onvoorzichtig ge passeerd, was daarbij ir de berm van de weg terecht gekomen en geslipt. „Het heeft u aan de nodige discipline ontbro ken: 75 gulden of 25 dagen en 6 maanden voorwaardelijke intrekking van het rij bewijs met een proeftijd van twee jaar", aldus de rechter. Dan waren er de chauffeurs, die een onvoorzichtige „keermanoeuvre" hadden gemaakt, hetgeen hun kwam te staan op 75 gulden of twintig dagen, met uitzon dering van één berouwvolle zondaar, die er met zestig gulden afkwam. Het meest bont had het wel gemaakt een chauffeur die met zijn vrachtwagen op de Prinsen gracht te Amsterdam tegen een andere auto was opgevlogen. Een onderzoek heeft namelijk uitgewezen, dat de rem men van het vehikel in geen enkel op zicht deugden. Bovendien bleek de stuur inrichting de toegestane speling van 30 graden met liefst 60 graden te boven te gaan, terwijl nok nog de vooras aanzien lijk was verschoven. De verkeerszondaar werd bij verstek conform de eis veroor deeld tot een maand hechtenis en ver beurdverklaring van de wagen. „Jammer dat de wetgever ons hier niet toestaat de schuldige zijn rijbevoegdheid te ontne men", verzuchtte de kantonrechter. Een 65-jarige man, die geen heer in het verkeer was geweest, werd beboet met honderd gulden, waarvan f 75— voor waardelijk, met een proeftijd van 1 jaar en de bepaling, dat bij zich ter beschik king moet houden voor het afleggen van een nieuwe rijproef. En zo zijn er in twee uur tijds 37 verkeerszondaars op het schavotje verschenen. Na, afloop van de zitting analyseerde de kantonrechter voor de journalisten de behandelde zaken. Zijns inziens hadden minstens twintig van de 37 voorgekomen gevallen van aanrijding kunnen worden voorkomen, als de betrokkenen meer discipline hadden bezeten. Dan hadden zij immers het portier niet lichtzinnig aan de verkeerde kant geopend, wel ge noeg afstand bewaard met de voor hen rijdende voertuigen en geen brokken ge maakt bij het wegrijden uit de parkeer stand. Vooral deze laatste verkeersover treding is debet aan zeker 15 pet van de aanrijdingen". Alle verdachten, die zich hieraan hebben schuldig gemaakt, heb ben hoge geldboeten gekregen. De drie chauffeurs, die door hun roekeloos rijden botsingen hadden veroorzaakt, werden bovendien gestraft met voorwaardelijke intrekking van het rijbewijs. De overige zondaars die zich in het verkeer slechts als „koekebakkers" gedragen hadden werden lichtere geldboeten opgelegd bij wijze van waarschuwing. De justitie is zich zeer wel bewust, dat zij de mistoestanden op verkeersgebied niet uit de wereld kan helpen door zon der meer een zware straf op te leggen. Deze zou namelijk een averechtse uit werking kunnen hebben, omdat zij de weggebruiker kopschuw maakt en hem juist daardoor tot verkeerde reacties brengt „Daarom moet iedere straf zo veel I mogelijk een opvoedkundig element in zich hebben, maar dan is het ook nood- j zakelijk dat iedereen, dus niet alleen de j delinquent, wordt voorgelicht over het „waarom" van de bestraffing, aldus de kantonrechter. Hij verwachtte veel heil Gisteravond heeft in de hal van het mi nisterie van O., K. en W. te 's-Graven hage het Prins Bernhardfonds voor de tweede keer op de sterfdag van de dichter de M. Nyhoff-prüs uitgereikt. De jury, bestaande uit de heren Antoon Cooien, voorzitter, Bert Bakker, dr. J. Hulsker. mr. J. Kalff, mr. E. Straat en drs. J. Henrick Mulder, secretaris, heeft voor 1956 de prijs toegekend aan de Ame rikaanse letterkundige James S. Holmes. In het najaar van 1953 stelde het P. B. fonds de prijs in voor die vertalingen van poezie. dramatisch werk of verhalend en beschouwend proz'a, die zich door hun letterkundige waarde onderscheiden. De prijs van 2.000 wordt elk jaar toe gekend, beurtelings zo mogelijk voor een vertaling uit een vreemde taal in het Ne derlands en een vertaling uit het Neder lands in een andere taal. Voor het eerst kon de prijs in 1955 wor den toegewezen aan mejuffrouw Aleida G. Schot en de heer Bertus van Lier. Daar verleden jaar de prijs kon worden toegekend aan Nederlandse kunstenaars, kwam dit jaar het uit het Nederlands vertaalde werk van een buitenlander voor een bekroning in aanmerking. In haar rapport zegt de jury over het werk van de prijswinnaar dat het voor haar een grote verrassing was bij de uit zichzelf beperkte keuze der waarde volle vertalingen van Nederlandse dicht kunst het werk aan te treffen van James Holmes, Amerikaan van geboorte, die in september 1949 naar Nederland kwam en uit belangstelling voor onze literatuur en in het bijzonder voor de Nederlandse lyriek zich er een opvallende en inzicht- rijke kennis van heeft eigen gemaakt, met zo uitzonderlijke affiniteit voor onze taal in zijn dikwijls meesterlijke over zettingen, dat de jury, daarbij steunend op een zorgvuldig vergelijkend onderzoek der teksten door haar medelid mr. Straat, niet aarzelde de heer Holmes als de eerste buitenlandse laureaat van de Nijhoff- vertaalprijs- te onderscheiden. Sedert september 1950 woont de 31 ja rige heer Holmes in Amsterdam. Hij be gon het vertalen van moderne Nederland se literatuur in samenwerking met A. (Hans) van Marle. Hij publiceerde de eerste vertalingen van Ned. poezie in Poetry Quarterly (Londen). Sinds 1953 werkte hij samen met Van.Marle aan een serie boeken „Selected studies on Indo nesia by Dutch scholars". Voorjaar 1954 verschenen vertalingen van verhalen door Hugo Claus en Adriaan Morrien, voorjaar 1955 „an anthology of modern dutch poetry". Andere vertalingen ver schenen zomer 1955 in de Kim (Amster dam). Holmes is juist teruggekeerd van een reis van 4 maanden naar Amerika, waar contacten werden gelegd met ver schillende redacteurs en uitgevers, ge ïnteresseerd in het uitgeven van Neder landse poëzie en proza. Hij werkt nu aan een bloemlezing van moderne Nederland se poëzie in boekvorm. CHOCOIADP.-T „j (Van onze Haagse redactie) De Haagse gemeenteraad heeft gister avond met 25 tegen 19 stemmen de motie Rensen (PvdA) aanvaard, waarin B. en W. gevraagd wordt uit het gemeentelijke ambtenarenreglement de bepaling te schrappen, dat aan de ambtenares bij het sluiten van een huwelijk ontslag kan worden verleend. Tegen de motie werd gestemd door de fracties van de KVP, de A.R. en de C.H. Vóór de stemming legde het katholie ke lid van de socialistische fractie, de heer Hijlkema mede namens zijn geloofs genoot Nuij een verklaring af. waarin hij zich uitsprak ten gunste van de motie. Evenzo deed het enige lid van de voor malige KNP in de Haagse raad. wethou der Van Lissa Nessel. De heer Hijlkema betoogde, dat hij de opvatting onderschrijft van hen die stel len. dat het huiselijk geluk en een or dentelijke opvoeding van de kinderen niet in gevaar mogen worden gebracht door onnodige arbeid van de vrouw buiten haar gezin. Dit kan echter niet implice ren, dat de overheid daardoor reeds tot een zo drastische maatregel als ontslag uit de dienst bij het huwelijk zou mogen overgaan. Wethouder Van Lissa Nesse! verklaarde, dat handhaving van de be- van het plan, dat een Leidenaar heeft op- 1 staande bepaling een overheidscontrole betekent die steeds groter wordt ten koste van de persoonlijke verantwoorde lijkheid. De motie achtte hij weinig op gevat, om aan automobilisten een kente ken te verschaffen, waaruit blijkt dat zij tot de gedisciplineerde weggebruikers willen behoren. „Zij zullen zich dan oortuun. daar alle Haagseparticuliere schamen om zich niet aan de regels van bedrijven voor de gehuwde vrouw open- het verkeer te houden". I staan. Bij het afdelingsonderzoek van de be groting van Justitie zijn o.a. het „Haar lemse huwelijk" en de zaak „Anneke Beekman" weer eens ter sprake gekomen. Wat het eerste betreft hoopten ver scheidene leden die overigens geen en kel bezwaar hadden tegen 's ministers op treden, dat tengevolge van hetgeen in deze aangelegenheid is gebeurd geen no- deloz'e tegenstellingen in de natie zouden worden opgeroepen. En groot aantal le den verheugde zich erover, dat de gedach- tenwisseling in de Tweede Kamer een aantal misverstanden heeft rechtgezet. Zij hoopten dat omtrent de principiële vraag stukken, welke bij deze materie (kerkelijk en burgerlijk huwelijk) aan de orde ko men, gelijk de vraag naar het wezen en de onderlinge verhouding van canoniek en civiel recht zo spoedig mogelijk een open gesprek zal worden gehouden waar bij dan ook de regeling der echtscheiding huns inziens ter sprake zal dienen te ko men. Deze leden betreurden dat zowel ten aanzien van deze kwestie als van de zaak Anneke Beekman van katholieke, doch ook van andere zijde, publikaties heb ben plaats gehad welke de tegenstelling „rooms - onrooms" in ons volk nodeloos hebben verscherpt. Tijdens een treinreis van Eindhoven naar Amsterdam is j.l. dinsdag plotseling overleden de Amsterdamse musicus Alex de Jong. Hij is 66 Jaar geworden. Alex de Jong is in 1889 te Rotterdam geboren. Aan het koninklijk conserva torium voor muziek in Den Haag studeer de hij orgel, piano en compositie. In 1912 behaalde hij het diploma orgelsolo met bijzondere vermelding virtuositeit. Sinds mei 1908 was hij organist en koor dirigent aan de oud-katholieke kerk in Den Haag, naast welke functie hij vele anderen heeft bekleed. Zo was hij van 1917 tot 1931 muzikaal adviseur bij de verschillende toneelgezelschappen van Eduard Verkade, waar hij voor 36 toneel stukken de muziek componeerde, die onder zijn leiding werd uitgevoerd, o.a. voor Shakespeares Hamlet en Koopman van Venetië en Vondels Gijsbreght van Aemstel, Adam in ballingschap en Maria Stuart. De heer De Jong heeft verschillende werken voor orkest, orgel, piano, solozang en koor, o.a. acht missen, gecomponeard. De uitvaart is zaterdagmorgen in da oud-katholieke kerk te Den Haag.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 3