Geheugen-hulp DE STUDIEVRIENDEN VERDIEPTEN ZICH Reclame Politie ontdekte Augiasstal met gestolen goederen OUDE TIJD Super-Smeerstation DE STER Uit die goede Een dankwoord Brandeii Maakt Zij maakten een zeer armoedige indruk Ratten hadden er hun paradijs Burgerlijke Stand DINSDAG 7 FEBRUARI 1056 PAGTNA 2 55 JAAR GETROUWD IN ROTTERDAM ANTON COOLEN IN DE INSTUIF WAT SCHIEDAM VERLOOR EN VOND IN SCHILDERKUNST DOOR DE EEUWEN HEEN Jaarvergadering Vrouwengilde DRONKEN NOORSE ZEELUI DOOR DE GLADHEID NIEUW VIADUCT IN RIJKSWEG DEN HAAG- DELFT—ROTTERDAM Signalement OPRICHTING DEKENAAT SCHIEDAM NED. VRACHTENMARKT Kopmeeuw in z.g. prachtklecd bij zijn nest met eieren. Met de ramoneur heeft de brandweer onder leiding van brandmeester Putten zaterdagmiddag een schoorsteenbrandje gedoofd bij van S. aan de Leeuwen- hoeckstraat Zondag hebben de heer G. Welting en zijn echtgenote G. W. Welting-Tebes hun 55-jarige echtvereniging herdacht. Hij is tachtig zij zeven en zeventig. Ze wonen in de Galileistraat en sinds 1929 in onze stad, na eerst lange tijd in verschillende plaatsen in ons land en in Duitsland ge woond te hebben. De heer Welting is borstelmaker en hij heeft dit tamelijk zware beroep ongeveer zestig jaar lang uitgeoefend. Toen hij zes en zeventig was. legde hij zijn laatste borstel er Dij neer, hetgeen hem intussen nog steeds niet verhindert, zijn vrouw bij het huis houdelijke werk wat te helpen. Wanneer u deze regels onder de ogen krijgt dan dobber ik reeds op de wijde oceaan op weg naar mijn missiebestem ming, het verre Brazilië. Maar ik wil nog even vermelden dat na de inzameling aan de kerk nog be langrijke giften bij mij zijn bezorgd en het is mij een behoefte aan deze weldoe ners en allen die hun bijdrage hebben gegeven van verre nog mijn dank en een hartelijk vaarwel toe te wensen. Zo God wil tot weerziens. BR. GABRIEL VIS S.S.C.C. HEDEN: Passage: Tht Bridges at Toko-Ri (18 Monopole Theater: Saadia (18 j.). Stedelijk Museum van 1417 uur ook 's zondags Tentoonstelling „Start" en Karei Appel tot 27 februari. R.-K. OPENBARE LEESZAAL Openingsuren. Hoofdgebouw Dam 8: Volwasse nen: maandag 7--8 30, dinsdag 10—12, 25, 78.30- woensds» 2-5, 7—8 30j donderdag 10—12, 2B: vrijdag 25, 7— 8.30; zaterdag 10—12, 2—6. Jeugd: woensdag 2—4; donderdag 4—5: zaterdag 1—3 Boven 14 laar ook: woensdag 6—7.30 Filiaal Rijnstraat 1: dinsdag 8.30—8; vrijdag 7—8 Filiaal Emmastraat 3: donderdag 7— 830-, zaterdag 3.30—5- zondag 11-12.30. Filiaal Kerkweg 46, Kethel; zondag U.30—12.30. NACHTDIENST APOTHEKEN De nachtdienst voor de apotheken wordt deze week waargenomen door apotheek Evers, Lange Haven 81 en apotheek 't Centrum, Hoogstraat 118. WOENSDAG: Groote Schouwburg, Zuidplein. De twee wezen. Toneelstuk van d'Ennery door de Schouwspelers. 20 uur. Luxor Theater, Kruiskade. Hollandse Nieuwe (Tasj- toe). Sleeswpk's Nieuwste Snip Snaprevue met Willy Walden en Piet Muyselaar. 20 uur. Rivièrahal, van Aerssenlaan 49. Con cert door het Rotterdams Philharmonisch Orkest. Dir. Euard Flipse. Sol. Colette Brugerolle en Marinus Flipse, pianoduo. 20.15 uur. BIOSCOPEN Programma's van 3 t/m 9 februari Arena: Don Camlüo contra Peppone a. 1.) Capitol: De spelbrekers ivolw.) Centraal: Ontspoorde vrouwen ivolw.) Cineac: Ma dame Butterfly ia. L) Colosseum: Love me or leave me (18 J.) Harmonie: 08/15, do oorlog (volw.) Lumière- Ontsnapt uit Cbiku Shan (14 j.). Lutusca: Helena van Troje (14 J.) Metro: Tweestrijd (14 J.) Passage 'Schiedam': The bridges at Toko R1 (18 J.I Prinses: A prize of gold volw i Rex: Tarzan de aapmens (14 J.). - ThaUa: Frou fou (volw.). t Venster: Havenkwartier (strikt colw.l. Victoria: Madame Butterfly (a.l.). In aansluiting op ons verslag over de lezing van Anton Coolen in De Instuif vestigen wij er de aandacht op, dat deze mede gehouden kon worden dank zij medewerking van Henri Rebers Boek handel N.V., die tevens had gezorgd voor de inrichting van een kleine stand met boeken van de betreffende schrijver. Tc bevragen aan liet hoofdbureau van politie tussen 912.30 uur en 25 uur: ijzeren buis; bos touw. grijze sjaal. Te bevragen bij de vinders: zwarte kat met witte pootjes, v. Noort,' Julianalaan 112; rijwielpompje, H. Goudappel, Gas- straat 28a; rozenkrans, F. Luper, v. Os- tadelaan 46b; vulpotlood. J. Middelburg, Julianalaan 86a; vulpen. D Romeijn Kerk- laan 13, Kethel; rozenkrans, de Pater, West-Molenstraat 6, Kethel; sleutels aan kettinkje, Gotink, L. de CoJlignystraat 18a; lasbril, P. Koogje. J. v. Lennepstraat 15; bril, Molenaar, concierge school Pr. Mauritsstraat 15; portemonnaie. Schra, Puttershoeksestraat 46; geruite tas. A. La gendijk. W. Frankelandsestraat 150a; por tefeuille met inhoud, Lokermans. Pa rallelweg 90; br. aktentas, Groenendaal, P.K.O. laan 114a; bruine herenglacé (R), F. den Brinker, Anth. Muijsstraat 14a; geruite sjaal, Kleuterschool Leliestraat, (afhalen tussen schooltijd); 1 p gele kin derwanten, Kolben, Vlaardlngerdijk 77; 1 p schoenen en sokken, Poot, Wattstr. 6; bruine damesglacé (r), de Ruiter, L. Kerkstraat 13; 1 p bl. dameshandschoe nen, Borst. Nassaulaan 3; zwarte dames glacé, Lemson, IJsselmondsestraat 9; 1 p. basketballschoenen, A, v. Seters, Alei- dastraat 86; 1 kinderwantje, K. v.d. Stel, Alb. Thijmstraat 8:b; 1 p rood geblokte kinderwantjes, Polderdijk, Copemicuspl. 4a; 1 p witte kinderwanten. H. Brugman. W. Brouwerstraat 38a; 1 p kinderwan- ten en groene want, A. Sliedrecht Geer- vlietsestraat 22a; rood-wit kinderwantje. W. Krul, Alb. Thijmstraat 86.1 p- bruine herenglacé's, Wasman. Goereesestraat 15 a; 1 p groene wanten Eshuis, Julianalaan 81b; 1 p gele wanten, A. v.d. Harg, Ant. Muilsstraat 110; gele want (R). D. Wiese, Groenweegje 7a; bruin-groen gestreepte sjaal, H. Pasman, Hoogstraat 44- kinder handschoen en witte want, J. v. Marion. Rotterdamsedijk 201 a; grijze muts, J. Zandwijk. Villastraat 20; zwart dames jack, P. Jansen Ant. Muijsstraat 39, aan tal ziekencoupons, Slep, v.d. Elststraat 7a; bedrag aan geld, N. v. Dooren, Fr. Hals plein 49b; waterpistool, Sprengers, Tuin- laan 16; 1 p. blokschaatsen, F. de Pater, St.-Liduinastraat 52c; schaats, A. Garnaat, v. Dijckstraat 12b; slede, v. Dommelen. Prof. Aalberselaan 36; ijzeren pijp, con- cierge Grensflat. Rotterdamsedijk. danig misschien verschrikkelijk ouderwets, doch wat mij betreft, zal het nog jaren zo blijven". De heer De Raat had zijn causerie geti teld „Van kindertekening tot kunstwerk" en na een glasheldere uiteenzetting van de drijfveren, welke het kind tot tekenen brengen, schakelde hij over op de schil derkunst der primitieven, daarbij een pa rallel trekken tussen de kinderkrabbels en het werk dezer primitieven, die teken den en schilderden zonder begrip voor perspectief, doch misschien daarom juist met zo grote indringendheid. Want zij ga ven weer, wat zij persoonlijk in de din gen zagen. Een bloempot was voor hen een ding dat staat en daarom had het een rechte onderkant. Maar tevens zagen zij het als een ding met aarde er in en daar om schilderden zij niet alleen het zij-aan zicht, doch tevens de ronde bovenkant, welke een inblik in de pot gaf. In sneltreinvaart ging het vervolgens door de verschillende ontwikkelingsfazen der schilderkunst. Wat ons in deze causerie bijzonder op viel is de gemakkelijke wijze, waarop Jaap de Raat moeilijke begrippen in de schil derkunst voor zijn gehoor weet duidelijk te maken. Hoe duidelijk spreekt er een liefde voor de kunst uit het met kwink slagen doorspekte betoog van deze rustige en zachte stem. „De Studienvrienden" mo gen zich gelukkig prijzen met een leider die de kunst zo menselijk weet op te die nen. Het was gisteravond een hele klim naar de vliering van gebouw Arcade, waar de Schiedamse amateurschildersvereniging „De Studievrienden" haar atelier geves tigd heeft. Doch boven snorde de pot kachel en zetten de daglichtlampen de zol der in een zee van licht na het donker van het trapgat. Een flink getal studievrienden was er aanwezig om te luisteren naar een cause rie van de artistieke leider der vereni ging, de heer Jaap de Raat. De heer P. J. Baris, secretaris van „De Studievrienden", verwelkomde de aanwe zigen, onder wie hij bijzonder noemde de vertegenwoordigers van Vlaardingse en Schiedamse zusterverenigingen. Ten behoeve van de niet-leden gaf de heer Baris een korte, doch kernachtige uiteenzetting van het doel der vereniging, verklarende: „Wij zijn schilders zonder -ismen. We trachten weer te geven wat we zien, zonder een spelletje te spelen van „ik zie, ik zie, wat jij niet ziet". Als zo- Zondagmorgen om 7 uur ontstond er brand in een slaapkamer van de 2emil,e M. aan de 's Gravenzandestraat 72a doordat een achtjarig zoontje in bed met een schemerlampje speelde. Tengevolge van kortsluiting raakten de dekens in brand en de vlammen sloegen over naar het meubilair. De heer H. bluste het vuur met emmers water en de brand weer, onder leiding van brandmeester Putter, bluste nog na. Het jongetje kreeg geen letsel. De schade bedraagt 500 gul den. Zeventig vierkante meter grasbedek king brandde zaterdag weg aan de spoordijk, toen een aantal jongens van 10 tot 13 jaar er de brand in staken. Spoorwegarbeiders doofden het vuur door er zand over te gooien. Ook hier een prima opkomst in het Wit-Gele Kruisgebouw, waar mevrouw A. Popma-Diks alle dames begroette. Op de jaarlijkse ledenvergadering hoort men graag hoe het de vereniging gaat. Door een kortgeleden kaakholte-ontsteking was het mevrouw Popma niet mogelijk ge bleken, een uiteenzetting te geven, wat of het r-k. Vrouwengilde eigenlijk is. K.A.V. en Vrouwengilde werken elk af zonderlijk onder een eigen bestuur. Om toch voeling met elkaar te houden is er het landelijk Katholiek Centrum. Het jaarverslag van secretaresse mej. Bruynel gaf een keurig verzorgd over zicht van 1955, waarna mevrouw C. Bre- ve-v. d. Boogert voor haar niet onder deed en met een batig saldo over 1955 per 1 januari j.l. van 410,63 eindigde Mevrouw de Jong trad af als lid der kas- commissie, waarna de dames Suiker en de Jong voor het nieuwe jaar benoemd werden. Mevrouw A. M. Kramer was sober met haar relaas over de Theresia-naaikrans, kassaldo 9.67, maar terecht zette me- Stilzwijgen De 62-jarige M. L., de t^an die in de levensmiddelenwinkel in het noordelijk stadsdeel werd betrapt, bleek in gezel schap te zijn van een vrouw de 53-jarige A. E R De twee werden naar het bureau Bergsinge! vervoerd waar al gauw aan het licht kwam dat zij volgepropt zaten met goederen, die zij in andere zaken moeten hebben ontvreemd. De vrouw die eerst de indruk maakte van gezet te zijn, bleek behalve de tradionele kledij ook nog een tweede rok en onderrok en 5 jumpers aan te hebben. Al haar kleding stukken waren toorzien van ingenaaide smokkelzakken In dezp zakken had zij een aantal ineengefrommelde muntbil jetten, bij elkaar 186 gulden. Zij hulde zich in een hardnekkig zwijgen omtrent de herkomst van het geld. Het tweetal bleek in Rotterdam-zuid te wonen, in de woning van de man. De politie ging er eens een kijkje nemen. De vrouw had echter nog een woninkje in de binnenstad Daar kwamen de recher cheurs tenslotte terecht. Toen vorige week in een levensmidde lenwinkel een man op heterdaad werd betrapt op het wegnemen van winkel goederen, begon voor de Rotterdamse recherche een speurtocht die eindigde in een kleine woning in de binnenstad, waar de ijverige politiemannen schier de adem werd ontnomen door de ondragelijke stank en waar zij stuitten op een wilde horde links en rechts voor hup voeten weg schietende ratten, die blijkbaar helemaal niet gediend waren van dit onverwachte bezoek. Drie dronken Noorse zeelieden vielen in de nacht van zondag op maandag de voorbijgangers lastig in de B.K.-laan. Tevoren waren ze reeds uit een RET- bus gezet, omdat ze daar een vechtpartij begonnen. De politie heeft de Noren op gesloten in het hoofdbureau van politie. Gisteren zijn ze weer op vrije voeten gesteld. Door de gladheid kwam de 66-jarige mevrouw S.S. uit de prof. Keesoomstr. gisteravond om 12 uur aan de Rotterdam sedijk op itpar achterhoofd te vallen, waardoor ze een lichte hersenschudding opliep. De G.G .en G.D. vervoerde haar naar haar woning. GEBOREN: Joannes W. L., z.v. J. A M. Melchers en H. P. C. Dubbelman; Ro nald J„ z.v. P. van Veen en C. E. van Zwieten; Philippina, d.v. Ph. Touw en H. Trouw; Anna A., d.v. T. de Bruin en J Verlinde; Robbert H.. z.v. B. de Kruif en A. de Vreugd; Jacomina J., d.v. H. 't Hart en H. R. Richters; Gerardus H. S. z.v. A. Nijveen en Th. J. C. P. Löke; Jo hannes A. en Antonius P., tweelingz. van A. J. Beekmans en J. J. Govaers; Johan nes P. z.v. W. J. Jansen en W. M. War- nawa; Doreen L.. d.v. C. J. de Wit en C J. Helbers; Dirk, z.v. D. Korbijn en A. de Kloe. OVERLEDEN: M. Bruinsel, 1 j.; A. v. d. Heide, 80 j„ wed. van K. de Jong; F. M. Harrer, 58 j„ vr. van H. J. van Ger- ven; M B. Stoltz. 91 j., wed. van W. de Wolf. Dezer dagen is de bouw aanbesteed van een viaduct in de rijksweg Den Haag- Rotterdam, op het punt waar deze door de Hofweg wordt gekruist. De Hofweg vormt de verbinding tussen Zweth en Ber- kel, met veel verkeer tussen het tuinbouw gebied van het Westland en dat om Ber- kel en Rodenrijs. Dit verkeer kruist thans dat op de rijksweg gelijkvloers, met alle gevaren welke daaraan verbonden zijn. Volgens de reconstructieplannen zal de •ijksweg Den HaagRotterdam gaan be staan uit twee gescheiden rijbanen van elk 10.75 m breed, zo meldt de ANWB Tussen Delft en de Hofweg zal aan de oostzijde van de rijksweg een parallelweg voor het langzame verkeer èn de wielrij ders en bromfietsers komen, en wel met een breedte van 6 m. Tussen de Hofweg en Rotterdam is deze vrijliggende parallel weg aan de westzijde van de rijksweg ge projecteerd. Het viaduct onder de rijksweg heeft dan ook ten doel de gevaarlijke gelijk vloerse kruising ongelijkvloers te maken en tevens de mogelijkheid te scheppen voor het verkeer op de parallelwegen om van de oost- naar de westzijde van de rijksweg te komen, zonder de rijbaan van het snelverkeer te kruisen. De tunnel, die een kokerbreedte zal krijgen van 7 m zal het niet mogelijk ma ken om van de rijksweg de Hofweg op te rijden, evenmin als dat thans kan. De ANWB verneemt nader, dat dit via duct vermoedelijk begin 1957 gereed zal komen. De hinder, welke aan de bouw van het viaduct verbonden zal zijn, zal voor het verkeer op de rijksweg tot een minimum worden beperkt. VAKKUNDIGE SMERING, AI I,F, MERKEN SHELL-SMEKiNG Achter de nieuwbouw Amsterdamsche Bank LANGE NTEUWSTRAAT 227 - SCHIEDAM Als de spreeuiven tijdens hun slaaptrek het Pompstation belegeren, is het alsof de hemel verduistert. Maar de zon is dan reeds bijna ter kimme genegen. Het is in ieder geval een heel merkwaardig gezicht. Men vond er een onbeschrijfelijke chaos In de kasten en ook elders was een enorme voorraad winkelgoederen op geslagen. Lappen stof, schoenen in ver scheidene maten, wasmiddelen lever pastei blikken groenten, haarkammen, stukken zeep, flesjes eau de cologne, klok- ies badtassen, zwempakken, schorten, la kens. slopen, te veel om op te noemen Verscheidene levensmiddelen waren be dorven en verspreidden een penetrante stank De ratten hadden er hun rijk ge vestigd en daardoor waren voor het grootste deel de goederen onbruikbaar geworden. Personeel van de ontsmet- tingsdienst verklaarde zelden zo'n staat van vervuiling te hebben aanschouwd. Het signalement van het tweet?' !u'dt als volgt. Man: 1.82 meter lang, 60 jaar flink postuur, ovaal gezicht, grijs haar blauwe ogen, droeg schipperspet en don kere winterjas, rechte houding. Vrouw: 1 65 m lang, grijzend haar. bruine ogen grijze hoed, die ze over de oren trekt, bril met nikkel montuur, droeg blauwe mantel, bruine schoenen en dikke kou sen. Zij maakt een zeer armoedige in druk en treedt brutaal op. Willen winke liers die de man en de vrouw kennen en na een bezoek hunnerzijds goederen of geld vermisten zich met de recherche van het bureau Bergsingel in verbinding stel len? Met veel belangstelling vernemen wij. dat het Z.D. Hw. den Bisschop van Haar lem behaagd heeft, door splitsing van de dekenaten Rotterdam en Delft te vormen een nieuw dekenaat Schiedam, waartoe behoren de drie parochiën van Schiedam en de parochiën Oude Tonge, Middelhar- nis, Ooltgensplaat, Oud-Beierland en Overschie (van het dekenaat Rotterdam) en de parochiën Brielle, Hellevoetsluis, Vlaardingen en Kethel (van het dekenaat Delft). Tot Deken van het nieuwe dekenaat Schiedam is door Z.D. Hw. den Bisschop benoemd de zeereerw. pater J. M. Da- niëls O.P. pastoor der St.-Jansparochie alhier. Met veel genoegen vernemen wij deze eervolle benoeming, die de verdiensten van den ijvervollen pastoor der St. Jans parochie in het ware licht stejt. Zij het deken Daniëls gegeven een reeks van jaren de eereplaats te bekleeden, waartoe hij door het vertrouwen van Haarlems Kerkvoogd geroepen werd! (Nwe Schiedamsche Courant, van 14 December 1898). OAOÊtAO VOO* iCMItOAM flV OV ADVERTENTIES f 0.15 per m.m.-hoogte. Bij con tract speciale tarieven. INGEZONDEN MEDEDELINGEN 1 0.30 per m.m -hoogte. Bij con tract speciale tarieven. KA MPIOENEN tot 20 woorden f 0.50 bfl vooruit betalingElk woord meer 3 ct. Maximum 60 woorden. ROTTERDAM, 6 februari 1956. 4 Februari. 203 ton mais Wageningen. 138 ton granen Nijmegen. 309 ton gerst Lv. 200, 270 en 573 ton lijnzaad v. 700 ton stalen blokken IJmuiden. 15] ton ijzer Stampersgat. 464 en 589 ton schroot IJmuiden. 200 ton rijst i. v, 100 trj mee) 1. v. 2200 ton kolen t. v. 140 ton U1nzn« Hoogkerk. Totaal 36 reizen. 6 vletreizen. 6 Februari v.m. 80 ton katoen I. v. 750 t« zinkerts (2 schepen» Budel. 168 ton gerst Zn phen. 400 ton kolen Geertruidenberg. 80 to katoenzaadschroot 1. v. 250 ton stukgoed Am sterdam. Alle advertentie-orders worden gesloten en geplaatst overeen komstig de Regelen voor het Advertentiewezen. ABONNEMENTEN f 6.25 per kwartaal, i 2.15 maand en f 0,50 per week.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 2