Franse Kamer eensgezind achter Mollet Weg vrij voor krachtige actie in Algerije Pineau geeft toelichting op zijn nieuwe koers" Baden herroept vroegere verklaringen Getuige zijn HOGE COMMISSARIS NAAR DEN HAAG ONTBODEN Zeeuwse aannemers hebben gebrek aan... werk Kostbare arbeidskracht wordt derhalve onvoldoende benut JEZUIETENMISSIE OP JAVA m lil DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Oplossing van het loonconflict kwam nog niet naderbij Maart in winterstemming Ministerraad over loonconflict Tijdens radiorede te New Delhi: DE ZAAK-SCHM Jordanië wil slechts Britse hulp Dinsdag 13 maart 1956 Zelfs de communisten stemden voor Zeldzame demonstratie Geen meineed in zaak- Jungschlaeger' K)rt over toestand in Indonesië Rapp< De Twaalf Provinciën" te Rotterdam De wapenspreuk van de bisschop van Rotterdam EUCHARISTISCH CONGRES IN MUENCHEN Bloemencorso in Bollenstreek Afgescheiden van de Nederlandse Receptie bij Mgr. Paolo Giobbe provincie Vierduizend televisie toestellen meer Sovjet-Unie bereid Franse krijgsgevange nen terug te zenden Paaszegen „Urbi et Orbi" over de televisie WEERBERICHT De communisten Geen nieuiv overleg maar zelfstandige beslissing? V, mn Erg in de nar Nieuwe contacten in Amman positie van de veertien Nederlandse ar- rechtvaardig is. Kort geding tegen nieuwe directie Overcapaciteit Arbeidskracht niet benut Naar wij van bevoegde zijde ver nemen, heeft Z. H. Exc. mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, tot wapenspreuk gekozen „Omnia in luce clarescunt" „In Gods licht breekt alles open". De bisschop heeft deze zinspreuk gekozen, om vooral de eschatolo gische verwachting van de chris ten te benadrukken. IN 1960: 21 APRIL: Ook nieuwbenoemde bisschoppen aanwezig ■jM In één maand: Radioslroom blijft ook nog stijgen Ce weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Droog weer met tijdelijk overdrijvende wolken velden en plaatselijk mist. Zwakke tot matige noordoostelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Woensdag 14 maart: zon op 6-59, onder 18.45 uur. Maan op 7.12, onder 21.32 uur. NIEUWE SCHIEOAMSCHE COURANT De Franse regering is hedennacht op de meest eensgezinde wijze gemachtigd voort te gaan niet een krachtig militair optreden tegen do rebellen in Algerije. Zij is levens gemachtigd in Algerije radicale hervor mingen ter bestrijding van armoede en werkloosheid door te voeren. „De Nationale Vergadering heeft in een zitting, welke lieden in de eerste oren van de dag werd besloten, met overweldigende meerderheidscijfers de vier vertrouwensmoties aanvaard, welke premier Guv Mollet vroeg hij het debat over de vraag, of de regering speciale volmachten voor Algerije ïouden kunnen worden verleend. De eindstemming, waarbij over d=ze volmachten-wet in haar geheel werd beslist, leverde het resultaat van 45Ü ♦temmen „vóór" 'egen 66 „tegen". Zo is het Algcrije-dcbat een demonstra tie van eenheid en patriottisme geworden, loals de Nationale Vergadering in lange tijd niet heeft gekend. Slechts de pouja- disten en enkele uiterst rechtse onafhan keiyken en conservatieven stemden te gen om daarmee hun vrees uit te druk ken, dat de regering niet voldoende van de haar verleende militaire volmachten gebruik zal maken. Men verwachtte vanmorgen, dat de Raad van de Republiek, de Franse se naat dus, vandaag zou beginnen met de behandeling van de wet. waarvan dan de tweede lezing in de Nationale Vergadering vrijdag zou kunnen plaafs vinden. Intussen zal Robert Lacoste, residerende minister in Algerije, dan alles voorbereid hebben om de z.g. „noodtoestand" te kunnen proclame ren. welke dan zaterdag a.s. zal in gaan. De „noodtoestand" is het uiterste, waar toe dè regering bij het opschorten van bepaalde constitutionele waarborgen in vredestijd kan gaan. zonder de staat van "«leg uit te roepen, waardoor het bestuur in handen van de militaire autoriteiten mn overgaan. Een Franse divisie, thans gelegerd in Duitsland, zal tegen het einde van de maand in Algerije aankomen terwijl ook Bndere versterkingen worden verwacht, teneinde de Franse bevolking en de Alge rijnen. die niet in het conflict betrokken rijn, zoveel mogelijk bescherming te ver lenen. De versterkingen zijn des te harder gpdig, nu de regering besloten heeft de ï^ohammedaanse troepen terug te trek- omdat vette deserteren- Zondag alleen liepen honderdveertien inlandse sol- c'4ten in Casablanca naar de rebellen °Ver. Behalve deze militaire maatregelen overweegt de regering revolutionaire landbouwhervormingen, o.m. de ont eigening en herverdeling van grote stukken onbebouwd land, die thans in het bezit zijn van enkele „landheren". Door de aan de regering verleende vol macht zal het mogelijk zijn deze her vormingen door te zetten tegen de zin van sommige Franse kolonisten in. An dere volmachten staan de regering toe mohammedanen in de burgerlijke dienst °b te nemen, in Algerije dezelfde sociale jvetten to ete passen als in het moeder end en tenslotte na afkondiging van (Van onze weerkundige medewerker) Het is opnieuw volslagen winterweer in ons land geworden. Als gevolg van een hogedrukgebied boven Scandinavië stroomt nu_ al vele dagen koude lucht met oostelijke winden uit Oost-Europa naar het westen. Overdag komt de tem peratuur hierin in Nederland niet hoger dan 2 tot 4 gr. C. boven het vriespunt; des nachts vriest het op de meeste plaat sen 2 tot 4 gr. C. Al zeven dagen achter een wordt er nu vorst van betekenis ■Waargenomen. Overdag blijft de tempe ratuur voor maart ongeveer 5 gr. bene den normaal. Zelfs in de kustprovincies Zeeland, Noord- en Zuid-Holland komt de temperatuur 's nachts enkele graden beneden het vriespunt. Over het algemeen is het evenwel de patste dagen vrij zonnig. Het aantal ren zonneschijn bedraagt tot op heden e De Bilt in maart al ruim 50 uren. Het ziet er niet naar uit, dat aan dit Q^bde weer spoedig een einde komt. De aan-depressies zijn weinig actief, ter- uJW het hogedrukgebied met het cen trum boven Scandinavië krachtig stand "°udt. Kachel noch winterjas zullen wij oe komende dagen kunnen missen, al hikt het bij zonnig weer van de kamer uit al voorjaarsachtig. Ook elders in j-pjbpa blijft het te koud. Zowel in komt vië alsook in Midden-Europa 10 gr (?es nachts plaatselijk meer dan v°rst voor. Maart roert momem bovpm~*W!flnterse staart. De warme luch wezig za,^-10 e" Zuid-Frankrijk aan krijgen nL„Srbij voorlopig geen kans jutisen naar het noorden op te rukken. de noodtoestand of de staat van beleg censuur in te stellen, huiszoekingen te verrichten en ongeoorloofd wapen bezit snel te bestraffen. De afgevaardigden die, na debat en stemming van hedennacht, het meest in verlegenheid verkeren, zijn de commu nistische afgevaardigden die nu aan hun volgelingen zullen moeten uitleggen, waarom zij, na gedurende jaren fel cam pagne te hebben gevoerd tegen de „on derdrukking" in Algarije, thans door voor te stemmen dit kabinet en waarschijn lijk ook het volgende in staat hebben gesteld een nog veel drastischer militaire actie tegen de Algerijnse rebellen op touw te zetten. De communistische woordvoer der Jacques Duclos, zeide dat de commu nisten dit wel moesten doen om de „plan nen van de reactie" te vernietigen. Deze plannen zouden erop gericht zijn .de oor log in Algerije te intensiveren en te ver lengen", „de onafhankelijk,heidsovereen- komsten met Marokko krachteloos te ma ken" en „de onderhandelingen met Tu nesië af te breken". In feite hebben de communisten, die be slist liever hadden tegen gestemd, slechts orders van hogerhand opgevolgd om alles in het werk te stellen de vriendschappe lijke betrekkingen met het gematigd linkse kabinet te handhaven en uiteindelijk te geraken tot de vestiging van een volks- frontregering. De perspectieven daarvoor zijn overi gens allesbehalve gunstig. Zelfs zónder de honderdvijftig communistische stem men beschikte de regering nog over een meerderheid van vier tegen één. Indien het kabinet-Mollet erin slaagt de vol machten met enig succes te hanteren, dan betekent de uitslag van vandaag een zeer belangrijke versteviging van zijn positie. (Van onze Haagse redactie) De ministerraad heeft zich gister middag beraden over het standpunt, dat de regering moet aannemen ten aanzien van het loonconflict in de Stichting van den Arbeid. Naar het schijnt is de regering echter nog niet tot een definitieve beslissing gekomen. Gezien het dringende karakter, dat het loonvraagstuk heeft gekregen in verscheidene bedrijfstakken hebben de werknemers reeds looneisen gesteld, waaraan het voorstel van de centrale vakbonden ten grondslag ligt ver wacht men, dat de ministers in de loop van deze week nogmaals bijeen zullen komen. Het is echter niet uitgesloten, dat zij pas vrijdag nadere gelegenheid daartoe zullen kunnen vinden. Dan zullen namelijk de Kamers van de Sta- ten-Generaal niet vergaderen wegens een excursie naar de Landbouwhoge school te Wageningen. In sommige kringen te Den Haag is men van mening, dat de regering niet opnieuw een bemiddelingspoging zal doen om de partijen in de Stichting tot elkaar te brengen, maar dat zij recht- Sinds bekend is geworden, dat Prins Rainier lil van Monaco op 18 april a.s. in het huwelijk zal treden met de Ame rikaanse actrice Grace Kelly, maken de fabrikanten van souvenirs in het kleine vorstendom aan de Middellandse Zee vele overuren. Sjaals, hoofddoeken, brief kaarten, vlaggen e.d. worden in bonte verscheidenheid gemaakt voor de grote dag, welke voor Monaco van zoveel betekenis zal zijn zijn. De foto toont een van de hoofddoe ken, waarop de symbolen van de Ver- enigde Staten en van Monaco op. artis-1 streeks haar eigen genachten ten aan- tieke ivijze zijn sanieng'ebrachten waar- tiet» van de loonpolitiek nader zal op de portretten van het bruidspaar niet concretiseren. ontbreken. Zoals bekend hebben duizenden Noord- Afrikanen eind vorige week in Parijs een grootscheepse demonstratie gehouden bij het gebouw van de Franse Nationale Vergadering in verband met het debat over Noord-Afrika, dat daar aan de gang was. Bij deze demonstratie kwam het vele malen tot een treffen tussen de Parijse politie en de demonstranten en werden honderden Noord-Afrikanen ge arresteerd. Deze foto laat zien hoe een afdeling zwaarbewapende Parijse politie een groep demonstranten nazette langs de zonnige oever van de Seine. De Franse minister van buitenlandse zaken, de heer Christian Pineau, heeft gisteravond in New Delhi verklaard, dat ontwapening zowel op moreel als op ma terieel terrein noodzakelijk is. In een ra diorede tot het Indiase volk zeide hij: „Voor dit soort ontwapening moeten de staatslieden de problemen opnieuw be naderen, met dat minimum aan vertrou wen, zonder hetwelk succesvolle resulta ten onmogelijk zijn". Hij verklaarde opnieuw, dat er een be langrijke verandering was te constateren in de toon van de voornaamste redevoe ringen tijdens het jongste congres van de Sovjet-Russische communistische partij te Moskou. „Het zou nutteloos zijn in eindeloze dus- cussies te treden over het feit, of deze redevoeringen al dan niet oprecht zouden zij. Waar het op aankomt is, dat zij uit gesproken zijn. Wij zijn van plan alle vraagstukken, die tussen het Westen en de Sovjet-Unie rijzen, aan te pakken met het oprechte verlangen en de ernstige wens naar een vreedzame oplossing. Wij zijn van mening, dat de wereld er te eni ger tijd in zal slagen het kapitalistische stelsel, waarvan sommige aspecten zijn verouderd, te combineren met een stelsel van staatscontrole, een experiment, dat voor een bepaalde periode gerechtvaar digd zou kunnen zijn", zo zeide de mi nister. „Wij koesteren de hoop, dat door beide systemen te vergelijken, wij bepaalde vol keren ertoe kunnen brengen de geeste lijke waarden van persoonlijke vrijheid en respect voor de menselijke waardig heid te erkennen. Wij zijn ons er wel van bewust, dat het koloniale tijdperk voor- ■j? Op de 43-ste zitting in de zaak-Schmidl heeft getuige Baden alle verklaringen die hij tijdens het vooronderzoek voor de politie had afgelegd, herroepen. Deze verklaringen, zo zei hij, waren verzon ncn en vooric gebaseerd op verklaringeo van getuige Zwartjes. op lens aamvö zing hij werd gearresteerd. Baden ont kende, dat hij tegenover do officier van .justitie z,ou hebben toegegeven, dat hii tijdens, het proces-Jungschlager meineed had gepleegd, toen hij zei. dat hetgeen hij tiideni bet vooronderzoek had gezegd, gelogen was. Baden, die verscheidene malen zei dat hij bang was en liever niet wilde getui gen „Ik heb nog vijf kinderen, weet u. vijf kleine kinderen" vertelde, dat hii op 2 maart bij de officier was thuisge bracht. De officier had een stuk voor gelezen uit ..De Telegraaf", waarin stond dat Ulmer en Baden nergens te vindon waren en dat Baden was overleden. Hii had toen tegen de officier gezegd, dat hij geen Dolitiek stokoaardie wilde wordm want hii kreeg de indruk, dat dat de be doeling was van zulk» stukken in .IV Telegraaf". Hij vroeg daarom of hij niet meer hoefde te getuigen. De officier ze' hem, dat het ook niet zijn wil was. maar die van mevrouw Bnuman. Baden had verder tegen de officier ge zegd. dat na zijn arrestatie zijn huis was leeggehaald en dat Manoch er was in getrokken. Een aantal eigendommen, voor al souvenirs van zijn ouders en stukken, I niet waar. De officier heeft wel gezegd: waren nog steeds niet terecht, hoewel in- „Is het waar. wat je daar zegt?", maar ik specteur Ènaoeh hem beloofd, hqd. te zO£; weet niet precies meer in welk verband gen. dat ze weer terecht kwamen. fk was 1 oei. ook erg in de war". Toen de rechter de officier gelegenheid Rechtfij" ,»Dafc kan ik me voorstellen gaf, enkele vragen te stellen, vroeg deze, of getuige Baden de inspecteur wel eens had bedreigd. Baden gaf toe dat hij naar aanleiding van de souvenirs en de stuk ken tegen de inspecteur had gezegd: -,U zult de nare nasmaak hiervan krijgen" Hij zei voorts dat hij misschien nog meer had gezegd, dat wist hij niet zo precies meer. „Ik wss dagenlang helemaal geïsoleerd geweest, en toen die overgang De officier: „Heb je niet. gezegd, dat je met die woorden bedoelde, dat je weer zou gaan doen wat je in het proces- Jungschlager hebt gedaan? Ik heb je toen immers nog gevraagd, of je toen misschien meineed gepleegd hebt, en toen heb je immers ..ja" gezegd? Ik heb je toen nog gezegd dat je me daar thuis niiet over moest spreken, want je wilde erop door gaan; maar ik wilde niet, dat je me daar privé over sprak, en ik heb je gezegd, dat je dat dan in de zitting naar voren kon brengen. Je weet toch wel. dat ik daarom zei. dat je vooral de waarheid moest spre ken voor de rechter, want dan kon je misschien je meineed uit de zaak- Jungschlager nog goedmaken?" Get. Baden (die enige keren de officier heeft willen onderbreken): .Edelachtbare, het is geloof ik beter, dat de verklarin gen. die ik net heb afgelegd, maar blijven staan- Dat ik tegen de officier zou hebben gezegd, dat ik meineed heb gepleegd, is Deze week zullen in Amman nieuwe besprekingen worden gevoerd tussen Jor danië en Groot-Brittannië. Namens de Britse regering zal hierbij de Britse am bassadeur in Amman, Charles Duke, op treden. Men hecht in Londen bijzonder gewicht aan dit nieuwe contact, dat beslissend zal zijn voor de beantwoording van de vraag, of Groot-Brittannië zijn enorme finan ciële hulp aan Jordanië zal voortzetten. Met bijzondere aandacht is kennis ge nomen van koning Hoesseins verklaring aan een Londens zondagsblad, dat hij niet van plan is financiële hulp uit welke bron dan ook te accepteren in plaats van de Britse hulp. Koning Hoessein zou hebben geweigerd de besprekingen te Cairo van de drie Arabische leiders Nasser, Koeatly en koning Saoed bij te wonen. 99 Naar wij vernemen is de Nederlandse Hoge Commissaris te Djakarta, mr W F L graaf van Bylandt, voor overleg naar Nederland ontboden. De hoge commissaris komt mondeling •"apport uitbrengen aan de regering over de situatie in Indonesië. Hjj zai in de 'oop van deze week in Nederland aan komen. De overkomst van graaf van Bylandt naar Den Haag was reeds geruime tijd 'n de pen. Sinds zijn laatste verblijf hier le lande heeft de verhouding tussen Ne derland en Indonesië zich grondig gewij- liKd en zfln veel nieuwe problemen ont staan of tn een acuut stadium gekomen, 2°dat een persoonlijk contact tussen de 'egering en haar vertegenwoordiger in Indonesië dringend gewenst is. De hoge commissaris zal met de rege- "ng onder meer van gedachten wisselen f**?. het proces-Jungschlager, over de restanten, over de eenzijdige opheffing van de Unie door Indonesië, over de fi- nancieel-economische verhouding en over zijn diplomatieke status te Djakarta nu hij door de Indonesische regering niet langer als hoge commissaris woTdt er kend. Mr. G. Smelt te 's-Gravenhage heeft de nieuwe directie van het Winkelcentrum Provinciën'* te Rotterdam in kort geding doen dagvaarden namens een aantal huurders van winkelbedrijven in het centrum, aan wie de huur is opge- Dezf huurders zijn van mening, dat het besluit van de nieuwe directie on- Het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland heeft in opdracht van de beide Zeeuwse kamers van koophandel en fabrieken een rapport uitgebracht over de capaciteit van de aannemersbedrijven in deze provincie. Daaruit blijkt, dat de Zeeuwse aannemers veel meer woningen zouden kunnen bouwen, indien er bouw volume beschikbaar is. Berekend is, dat de gezamenlijke Zeeuwse aannemers dit jaar minstens 2654 woningen kunnen bouwen. Dit betreft een minimale raming, omdat de factoren, die bij de berekening een rol hebben gespeeld, zo voorzichtig mogelijk zijn gewaardeerd. In de inleiding van het rapport wordt geconstateerd, dat tengevolge van de ver woestingen door oorlog en watersnood de werkgelegenheid in de Zeeuwse bouw vakken sterk is toegenomen, hetgeen de grote capaciteitsuitbreiding bij de Zeeuw se aannemers verklaart. Thans, nu de schade goeddeels is hersteld, is het te begrijpen, dat vele aannemers klagen over tekort aan we,rk. Het E.T.I.-onderzoek had allereerst betrekking op de vraag naar de bouwcapaciteit in de woning bouw, waarin ook de bedrijven, die zich met utiliteitsbouw bezig houden, werden betrokken, maar niet de bedrijven, die weg- en waterbouwkundige-, alsmede cultuurtechnische werken uitvoeren. Hot bleek dat de overcapaciteit vooral werd aangetroffen bij de kleine aanne mers, die bij aanbesteding van grotere projecten niet aan bod komen, terwijl de kleine bouwwerken hun niet voldoende emplooi verschaffen. Rekening houdend met reparatiewerk en er van uitgaande dat ook andere ob jecten dan woningen worden gebouwd, kan worden gezegd, dat er gemiddeld per man per jaar een halve woning kan wor den gebouwd door de kleine aannemers bedrijven en tweederde woning per jaar per man door de grotere bedrijven Een overcapaciteit bij de kleine aan nemers bleek duidelijk op Walcheren, de Bevelanden en O.-Zeeuws-Vlaanderen. Het percentage dat de woningbouw uit maakt van de totale bouwcapaciteit, loopt per gebied sterk uiteen. In Noord-Zee land schommelde het in 1954 en 1955 tus sen de 24 en 39 procent. Middelburg volg de met 40 tot 55 procent. De hoogste cij fers werden bereikt door het platteland van Walcheren met 55 procent in 1954 en 69 procent in 1955 en W.-Z.-Vlaanderen met resp. 62 en 66 procent. In het rapport wordt verder ingegaan op de woningnood, waarvan wordt ge zegd, dat bestaande statistieken niet ge heel betrouwbaar zijn, evenmiin als de lijsten van woningzoekenden per gemeen, te, omdat velen zich in meer dan een plaats laten inschrijven. Ten aanzien van de situatie in de Zeeuwse aannemerswereld wordt gezegd, dat de kleine aannemers zich gaarne richten op reparatiewerk en andere klei ne opdrachten, omdat woningen niet ge bouwd kunnen worden wegens gebrek aan bouwvolume Op deze wijze wordt kostbare arbeidskracht niet benut. Het rapport wijst er vervolgens op, dat combinaties van aannemers in de dorpen, zoals op Walcheren reeds geschiedt, mo gelijkheden schept tot aanmerkelijke ver steviging der positie en het mogelijk maakt op grotere objecten in te schrij ven. De overheid zou voorts de kleinere aannemers tegemoet kunnen komen door het mogelijk te maken op sommige com plexen in groepen van enkele woningen in te schrijven. Tenslotte meent het rap port, dat een produktiviteitsbevordenng van b.v. 10 procent z'eker bereikbaar is en zou leiden tot een verhoging van het woningbouwvolume met ruim 200. Uit de cijfers blijkt nog, dat er dit jaar in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen een mini male bouwcapaciteit, is van 587 huizen, in West-Zeeuwsch-Vlaanderen van 381, in Zuid-Beveland van 432, op Noord-Beve land van 44. op Walcheren van 880, op Tholen en Sint-Philipsland van 130 en op Schouwen-Duiveland van 200 woningen. iter: Maar je nebt niet gezegd dat je meineed hebt gepleegd?" Get Baden: ..Neen. dat weet ik zeker" Op de volgende zitting, op 19 maart, zal Baden weer gehoord worden, evenals de getuigen Uimer, Hofman en Tomasoa. Voorts zuilen dan het hoofd van de cri minele recherche der staatspolitie. Sulai- man Effendi, en de commissaris van po litie. die het vooronderzoek heeft geleid, Soekardjo worden gehoord. bij is en dat nieuwe vormen van samen werking tussen de volken slechts kunnen worden verwezenlijkt op basis van ge lijkheid van rchten en plichten", aldus besloot de heer Pineau. Deze zinspreuk komt voor in de Metten van het feest van de H. Laurentius. de patroon van de stad Rotterdam. De letter lijke tekst luidt hier: „De H. Laurentius zeide: „Mijn nacht heeft niets duistere, maar alles breekt in het licht open". Dit devies wordt ook gevoerd door R.K S.V. „Sanctus Laurentius" te Rotter dam. Z.H- de Paus heeft er in toegestemd, dat het 37ste Eucharistische Wereldcongres, dat in 1960 plaats zal vinden, zal worden gehouden in München. Het 36ste Eucharistische Congres werd verleden jaar in Rio de Janeiro gehouden. Het werd bijgewoond door twee miljoen katholieken. Aldus meldt het KNP. Bij een normaal verloop van de bloei tijd der hyacinten kan worden verwacht, dat het bloemencorso in de Bollenstreek zal worden gehouden op zaterdag 21 april a.s. De titel voor dit negende corso in de Bollenstreek za] zijn: „Lentejuwelen" O.a. zullen op de praalwagens uitgebeeld worden: lente juwelen, intocht van de lente, de tulp, de narcis, de hyacint, springtime, 20.000 mijlen onder zee, Nep- tunus. de walvis. Don Quichotte, juwelen- paradijs, hangende tuinen. Zaterdag 21 april zal het corso in Sassenheim beginnen; keerpunt Benne- broek. Bjj decreet van de hoogeerw. pater ge neraal der Sociëteit van Jezus d.d. 12 maart is de missie der paters Jezuïeten op Java afgescheiden van de Nederlandse Je- Ter gelegenheid van de verjaardag van de Pauskroning en de tachtigste ver jaardag van Paus Pius de Twaalfde re cipieerde gisteren in het gebouw van de internuntiatuur in Den Haag de Pause lijke Internuntius, Mgr Paolo Giobbe. Honderden autoriteiten kwamen de in ternuntius gelukwensen, onder wie de mi nister-president Dr W. Drees en alle ka tholieke ministers, Mgr. Alfrink, aartsbis schop van Utrecht en Mgr Huibers, bis schop van Haarlem. Een treffend ogenblik was het toen Mgr Alfrink binnenkwam met de beide nieuwbenoemde bisschoppen van Rot terdam en Groningen, Mgr Jansen en Mgr Nierman, beiden nog eenvoudig in het clerikale zwart. Alle autoriteiten die ter receptie aanwezig waren, hadden nu gelegenheid, met de nieuw benoem de bisschoppen kennis te maken. De druk bezochte receptie, waarop ook vele ambassadeurs, gezanten en politieke persoonlijkheden verschenen, duurde van 4 tot 7 uur. zuietenprovincie en verheven tot zelfstan dige vice-provincie. Tegelijkertijd is tot vice-provineiaal benoemd de hoogeerw. pater G. Kester te Semarang, die sedert 23 maart 1952 reeds superior was van de Javamissie der Jezuieten. Pater Kester is 16 september 1914 in Naaldwijk geboren en maakte zijn studie der humaniora aan de Petrus Canisius- college te Nijmegen. Een gedeelte van zijn scholastikaat bracht hij door in de Java missie. Zijn theologische studies maakte hij wegens de oorlog in Australië waar hij op 6 januari 1945 ook de H. Priesterwijding ontving. Het aantal aangegeven radio-ontvang toestellen in Nederland bedroeg op 1 maart jl. 2.124.267 tegen 2.107.838 op le februari. Op 1 maart waren er 530.285 aangeslotenen op het draadomroepnet tegen 528.974 op 1 februari. Het aantal aangegeven televisie-ontvangtoestellen bedroeg op 1 maart 39.818 tegen 35.891 op 15 februari. Df consul-generaal van België, de heer L. Borremans, heeft maandagmiddag de heer Hubert Cuypers te diens woning de versierselen overhandigd, behorende bij de onderscheiding van officier in de Kroonorde van België. Op deze foto, die tijdens de overhandiging werd gemaakt, zien we ook de kleinkinderen van de hper Cuypers, Melanie en Frans Smit. Maarschalk Boelganin heeft gisteren ex-president Auriol van Frankrijk toege zegd, dat de Sovjet-Unie „alles zal doen" om de Franse krijgsgevangenen die zich nog in Rusland bevinden, naar hun vader land terug te zenden. Auriol had, zoals Boelganin in het Kremlin verklaarde, hem een lijst met gevangenen overhandigd. Op Paasmorgen zal de Europese Tele visie Stichting van 12.00—13.00 uur een uitzending wijden aan de ceremonie, waarbij de H. Vader de zegen „Urbi et Orbi" zal verlenen. Ook het concert, dat op Paasmaandag in de Sixtijnse kapel wordt gegeven en waarbij Z.H. de Paus aanwezig zal zijn, wordt om 17.00 unr door de Eurovisie uitgezonden, Beide uitzendingen zijn over de Neder landse Televisie te volgen. Aldus meldt het K.N.P..

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1