Wetsontwerp aftreden leden van Staten-Generaal opnieuw naar Tweede Ivamer AAMBEIEN V erklaringen van Bourghuiba en Abbas scheppen malaise in Parijs ^oU.CtóefWliiVop leden Holle leuzen en verkiezingen Dr. W. P. Berghuis voorzitter der A.R. Partij Feest van de arbeid en begin Mariamaand AMERIKAANS-EUROPESE VERHOUDINGEN jaarde beste Virgin ia! Al 34 g%s* s.tfffsfe&'sssys Senator Tjalma ontdekte formele onaanvaardbaarheid Overzicht Eerste Kamer Portret van oud-Kamervoorzitter mr. J. van Schaik onthuld 2E DRAADLOOS CONTACT pagina s Uitbreiding Staten- Generaal aanvaard Slik dit tabletje en stil de pijn HEMOTABS Vrachtauto door trein gegrepen Nieuwe geruchten over aftreden van Mendès-F rance Literatuurprijs van Hilvarenbeek Minister Algera pleit voor één protestants- christelijke partij ZAANHAGEL Prins Bernhard sprak voor de „American Association" Kamerverkiezingen kunnen komen Voor de missie van Liguorio Donderdag 26 april 1955 Formele bezwaren 'n geheel nieuw middel tegen W 11 A EDUARD VAN BEINUM NAAR ITALIË LOF IN CANNES VOOR BERT HAANSTRA V.S. GAAN H-BOM UIT VLIEGTUIG LANCEREN Mmmm lltftl De echte chocoladekorrels van echte chocola! K.R.O. zendt fragmentent uit van pauselijke toespraak tot de arbeiders MATHIEU VAN EYSDEN ZESTIG JAAR 's-GRAVENHAGE, 25 april 1956 Eerste Kamer heeft vanmiddag de heer Oud, die door de Tweede Kamer tvas aangewezen om in de senaat zijn initiatiefvoorstel betreffende wijziging Van de grondwettelijke bepalingen aangaande het tijdstip van aftreding van de leden der Staten-Generaal te verdedigen, gedwongen om terug te gaan «aar de overzijde van het Binnenhof, om daar een gewijzigd voorstel in te dienen en aanvaard te krijgen. Het was de anti-revolutionaire senator Tjalma die ontdekte, dat het wetsontwerp formeel niet voor aanvaarding vatbaar was. Immers de voorgestelde redactie van de te wijzigen artikelen sloot niet aan bij de tekst van de grondwet, zoals die gelezen moet worden sinds de senaat Vanmorgen de overige voorstellen tot wijziging aanvaardde, pe Tweede Kamer heeft, toen zjj het voorstel-Oud aannam, deze tegenstrijdig heid over het hoofd gezien. prof 0„d moest toegeVen, dat het door de heer Tjalma aangevoerde bezwaar juist was. Het zou echter onontkoombaar geweest zijn, omdat hij pij de formulering van zijn voorstel had moeten uitgaan van de grondwettekst, zoals die gold, voordat de herzieningen waren aangebracht. Earner zijn voorstel behandelde, moesten de overige Tinlma wiri j l6", senaat nog passeren. Op voorstel van de heer "f Eerste Kamer het voorstel aan totdat de heer Oud met een gewijzigd voorstel van de Tweede Kamer kan komen. Het voorstel, dat de heer Oud in de tweede Kamer gelanceerd had en dat daar mede-ondertekend was door leden van de P.v.d.A., de K.V.P., de AR. en de C.H., houdt in, dat de leden der Kamers pas aftreden op de dag, waarop de nieuwe Kamer of vernieuwde Kamer (voor de Eerste Kamer) voor de eerste maal samenkomt. De bedoeling is om expliciet vast te leggen, dat er nooit een parlementair vacuum kan ontstaan indien door abnormale omstandigheden de ver kiezingen niet kunnen doorgaan. Na de bevrijding zijn daarover moeilijkheden geweest, omdat de normale zittingsduur tijdens de bezetting was afgelopen Men wil nu voorkomen, dat in de toekomst ooit weer moeilijkheden van deze aard zullen ontstaan, die opgelost moeten wor den door invoering van een noodrecht, waarvan de grondwettelijke basis betwist baar is. Enthousiast was de senaat hiervoor met. De heer Cammelbeeck (P.v.d.A.) zei- de, dat noch de strekking noch de ur gentie van het voorstel hem duidelijk was geworden. Hij was van oordeel, dat een regeling ter voorkoming van een parle mentair vacuum misschien in abnormale omstandigheden wenselijk zou zijn, maar thans was dit zijns inziens zeker niet het geval. De heer Kropman (K.V.P.) verklaarde het eens te zijn met de staatscommissie- t-an Schaik, die het standpunt heeft in genomen, dat het niet mogelijk is van te voren in de grondwet regelen te treffen voor een eventuele toekomstige nood toestand. Hij vreesde voor kwade gevol gen bij de praktische toepassing. Zijn fractie zou haar houding pas bepalen na bet antwoord van de heer Oud, maar voorshands was zij geneigd haar stem aar het voorstel te onthouden. De heren Molenaar (V.V.D.) en Pollema (C.H.) spraken zich uit vóór het voorstel. De heer Tjalma (A.R.) beperkte zich tot twee formele bezwaren. Hoe zou bij een oneven aantal leden der Eerste f*amer (75) bepaald worden, hoe groot de helft is, die aan de beurt van aftreden is? Hiermee wist de heer Oud raad. Dat zou zich in de praktijk vanzelf oplossen in prettig en gemakkelijk in te nemen - gewoon maar slikken met een beetje water - en geven een weldadige verlichting bij die pijnlijke aanvallen. Ge bruik van zalf of zetpillen wordt hierbij overbodig. Hemotabs werken van binnen uit, doen de zwellingen slin ken en bevorderen de ge nezing. Ze zijn bovendien zacht laxerend; herstellen de natuurlijke functies - zo belangrijk voor volkomen ge nezing en geven U langdurige vrijwaring van pijn. f 1.50 per volledige kuur. - Bij alle apothekers en drogisten. 'n Product van E. Griffith' Hughes Ltd., Manchester. de verhouding 38 en 37. Hij wees op overeenkomstige gevallen bij sommige Provinciale Sta ten en bij de senaat vóór 1922 toen telkens 1/3 van 50 leden moest aftreden. Vóór het reeds in de aanhef besproken be zwaar moest hij echter zwich ten. Aan het adres van de heren Cammel beeck en Krop man betoogde de heer Oud nog, dat geen wetgeving voor noodtoestanden maar voor van het nor male afwijkende omstandigheden werd beoogd. In de ochtendzitting aanvaardde de senaat z.h.s. de door de regering voor gestelde grondwetswijzigingen, waaronder de uitbreiding van het ledenaantal der beide Kamers met de helft. Toen de voor zitter de stemmingen aan de orde stelde, waren er slechts een dertigtal leden in de senaat aanwezig. Door géén der leden werd hoofdelijke stemming of de aan tekening tégen gevraagd toen de uitbrei ding in stemming werd gebracht. Fries in de rechtszaal In de namiddag begon de kamer nog aan het de vorige week wegens tijd gebrek uitgestelde wetsontwerp tot toe lating van de Friese taal in de rechtszaal. De heer De Vos van Steenwijk (V.V.D.) zeide, dat zijn fractie grote bezwaren koestert. De heer Diepenhorst (A.R.) wees het voorstel af. Zijn Friese partijgenoot Algra verklaarde zich vóór. Prof. Gerret- son (C.H.) had geen overwegende bezwa ren. De heer De Loor (P.v.d.A.) brak een lans voor het ontwerp. De heer Derksen (K.V.P.) zeide, dat zijn fractie niet geest driftig was. De tegenstanders van het ontwerp ageerden niet zozeer tegen de eedsafleg ging in het Fries, ook al ontging hun de betekenis van deze mogelijkheid, als wel tegen de mogelijkheid van procesvoering in het Fries. De rechtszekerheid, de Prof. mr. P. OUD, De weg terug rechtseenheid en de openbaarheid van de rechtspraak zouden daardoor in het ge drang komen. Voorts zou het aantal juris ten, waaruit de Friese magistratuur ge- recruteerd kan worden, zeer worden ver kleind. Zij zagen in het wetsontwerp een stap op de weg naar het isolement en het tegemoetkomen aan de overdreven eisen van relatief weinigen. De heer Derksen waarschuwde namens zijn gehele fractie tegen de gevaarlijke tendenzen, die uit de aanvaarding van het voorstel kunnen ontstaan. Hij hoopte, dat als het ontwerp zou worden aangenomen, de geschapen mogelijkheid slechts spaar zaam benut zou worden. De heer De Vos van Steenwijk (V.V.D.) wees erop, dat de rechter betrokken zal worden in de taalstrijd, daar hij moet uitmaken, of het Fries in een proces kan worden toe gestaan. Volgende week woensdag zal minister Van Oven antwoorden. Ad Int. De dirigent van het Concertgebouw orkest, dr- Eduard van Beinum, is van Schiphol vertrokken voor een concert reis door Italië. Op 29 april a.s. zal hij een concert dirigeren in Rome. Op 7 en 11 mei volgen concerten in Turijn. Op de programma's die de dirigent zal uitvoe ren staan o.m. werken van Schubert, Beethoven, Debussy en Hindemith. In Turijn za] dr. van Beinum de symfoni sche etude van Hendrik Andriessen diri geren. In juni zal het Concertgebouworkest zes concerten geven in Milaan. Een uitno diging voor een tournee door Polen in de herfst van 1956 is in verband met reeds vastgelegde verplichtingen, niet in overweging genomen. Gistermiddag om vijf voor vijf is de stoptrein SittardMaastricht op een on bewaakte overweg te Geleen in botsing gekomen met een met zand geladen vrachtauto, bestuurd door de 19-jarige G.J.K.M. uit Heerlen. De vrachtauto werd van achter gegrepen en naast de spoorlijn in de greppel geworpen. De chauffeur bleef ongedeerd. De trein werd zwaar beschadigd. Later is de trein naar het station Beek gesleept. De sneltrein, dje om kwart voor zes uit Sittard ver trok. stopte ter plaatse om de gestrande passagiers op te nemen. (Telefonisch van onze correspondent). PARIJS, hedenmorgen. De toestand in Algerije heeft een zeer Na afloop van de Tweede Kamer verga dering is gistermiddag tijdens een korte plechtigheid in de rookzaal der Kamer het portret onthuld van mr. J. R. h. van Schaik, minister van Staat, lid van de Raad van State en oud-voorzitter van de Tweede Kamer. Enige tijd geleden heelt de Kamer op voorstel van de huihoudelijke commissie De gemeente Hilvarenbeek heeft een jaarlijkse literatuurprijs van j 400 ter beschikking gesteld, welke zal worden uitgereikt aan auteurs, die geboortig zijn van of woonachtig in Noord-Brabant en Limburg en de Antwerpse en Limüurgse Kempen. De toekenning en uitreiking van de prijs geschiedt door de Bïï® Groot-Kempische Cultuurdagen te Hil varenbeek. De prijzen zullen worden uitgereikt gedurende de Groot-Kempische Cultuur- dagen te Hilvarenbeek- op 27 en 29 juü a.s. Voor het traditionele openluchtspel van de komende zomer heeft Jan Naaijkens een nieuw spel geschreven dat tot titel draagt: „Paris, of: Spot niet met de lief de". Het is een luchtige komedie die zij het op zeer verre afstand, het bekende verhaal van Paris en de drie Gratiën tot achtergrond heeft- Het spel wordt op 22 en 29 juli en 5 augustus opgevoerd op de fraaie binnenhof van het gemeentehuis. Op het negende Internationale Film festival, dat te Cannes wordt gehouden, verwierf de Nederlandse documentaire film „En de zee. was niet meer" aanzien lijke bijval. De film is, zoals bekend, vervaardigd door de 39-jarige Bert Haanstra, die vijf jaar geleden te Cannes grote lof verwierf met zijn film „Spiegel van Holland". besloten, portretten te doen schilderen van oud-voorzitters. Het portret van mr. van Schaik is ge- schiderd door Siebe Schroder De plechtigheid werd bijgewoond door mr. Van Schaik en zijn echtgenote, ver scheidene oud-leden van de Kamer, tal van kamerleden en het personeel van het college. De voorzitter der Tweede Kamer, mr. L. G. Kortenhorst, hield een inleidende tosepraak, waarin hij mededeelde, dat een onderzoek gaande 19 naar de vraag, of er portretten van oud-kamervoorzitters aan wezig zijn. Er blijken er verscheidene te oestaan en men heeft de hoop, dat er nog m®er te voorschijn komen. heer Kortenhorst herinnerde er aan, rt "eer Van Schaik 15 jaar voorzitter "eL.iWe,Gde Kamer is geweest met een ®r„3reKmg van vier jaar, toen hij minis- hjf,,van Justitie was. Spreker bracht hem heiff d® wlJze waarop hij de kamer de schilder ts bracht hij hulde aan Mr. Van Schaik verklaarde, dat hij ver eerd en ontroerd was door het feit dat hij deze plechtigheid mocht bijwonen Hij dankt voor de woorden van de voorzitter en hij verklaarde het op prijs te stellen, dat zijn portret in het kabinet van de heer Kortenhorst wordt opgehangen. Tenslotte ernstige wending ondergaan, niet zozeer wat de strijd met de opstandelingen aan gaat, dan wel wat betreft de verhouding van de Franse tot de Mohammedaanse wereld. Hoewel het zenden van nieuwe troepen naar Algerije met bedenkelijke langzaamheid plaats heeft, kon de heer Lacoste dezer dagen toch verklaren dat de militaire toestand een grote verbete ring Iaat zien. Hii is overtuigd dat de leiders van de opstand wel hebben inge zien, dat zij zich niet met wapengeweld een overwinning kunnen bezorgen. Daar aan wordt ook het nieuwe karakter van de strijd toegeschreven. De opstandelingen vermijden op het ogenblik botsingen met Franse troepen en richten hun terreur tegen rasgenoten, die Franse bescherming gevraagd hebben. Maar er heeft ondertussen een weinig verward samengaan der leiders plaats gegrepen, wier troepen tot dusver elkan der onderling bevochten Met de van bui ten afgekomen leiders wordt zichtbaar naar eenheid van leiding gestreefd en naar nauwer aangehaald verband met Cairo teneinde langs internationale weg Frankrijk te dwingen in onderhandeling te treden. Zeer verontrustend is geweest de ver klaring van Bourghuiba aan een reporter van de Figaro. Wijzend op de solidariteit van de Arabische gemeenschappen heeft Bourghuiba onomwonden verklaard, dat op Tunesië niet te rekenen valt om het doortrekken van partijgangers en het la ten doorgaan van voor de opstandelin gen bestemde wapens door Tunesië te verbieden, en evenmin om Tunesië te beletten de Algerijnse opstandelingen te gaan helpen. Ernstiger is nog dat een der Alge- rijnse leiders van de opstand, Ferhat Abbas naar Cairo is gevlucht, waar hij gisteren zijn extremistische standpunt voor de pers heeft kunnen uiteenzetten Hoewel Abbas, bij de persconferentie zijn verklaringen in verschillende ta len uitreikende, in de Franse lezing nog als het ware een deur openhield voor onderhandelingen, waarbij de Frans- Algerijnse samenwerking nog kon wor den behouden, bevatte de verklaring in de overige talen, dat als de Franse soldaten niet tot de laatste man uit Algerije worden teruggetrokken de oorlog naar Frankrijk zou worden overgebracht. Hij heeft desgevraagd later verklaard, dat men zich maar aan de Franse lezing moest houden, maar men kan zich voorstellen hoedanig een en ander te Parijs wordt opgevat. De gedrukte stemming te Parijs kon dus nog slechts toenemen. En het zou wonder zijn geweest, als Mendès-France daarvan geen gebruik zou maken. Bij de daadwerkelijke eenheid der partijen, uit genomen natuurlijk de communisten en de progressisten, kon Mendès-France zijn aanvallen niet op de militaire -ersterkin- gen in het algemeen, en die door de be volking als noodzakelijk worden be schouwd, richten, maar op de sociale en economische maatregelen, waarvoor men bereid is offers te brengen. De heer Men dès-France heeft daarop getracht de kloof tussen de heer Lacoste en hem te verbreden op het stuk der onderhande lingen. Men is algemeen overtuigd, dat Mendès-France de politieke breuk met het ministerie zoekt en zich weer voor bereidt om uit het ministerie te treden. Thans is bekend, dat in de ministerraad van eergisterenavond de gedachtenwisse- ling tussen hem en Lacoste zeer heftig is geweest. De weerslag op dat alles is te Parijs zeer goed te bemerken. Door vragen en interpellaties zal °°k in het parlement het misnoegen aan de dag treden. Er is een sfeer van wantrouwen en men vreest, dat de parlementaire actie erop gericht zal worden de positie van Lacoste te ver zwakken, door te trachten zijn be voegdheden in te korten of door actie langs hem heen. De heer Lacoste geniet niet weinig op hem. Het gevaar van de toestand schuilt mede in het feit, dat de strijd te Parijs vrijwel binnenskamers plaats vindt en het publiek het onbe haaglijke gevoel heeft, het gebeuren niet langer meer te kunnen overzien. Functionarissen van de Amerikaanse commissie voor atoomonderzoek hebben gisteren bevestigd, dat bij de atoomproef nemingen, die volgende maand in het gebied van de Grote Oceaan zullen wor den gehouden, een waterstofbom door éen vliegtuig zal worden uitgeworpen. De algemene verwachting is dat het desbetreffende vliegtuig een van de nieuwe B 2 lange afstand-straalbommen- werpers zal zijn. CHIEF WHIP u uii allö icmgö iiem neen. neer Liacosie genie ^ferkSchroderrespect aan de schilder echter bij de publieke opinie een ontzag- I lijk vertrouwen en i16' ministerie steunt Tijdens de gisteren in Utrecht gehou- den deputatenvergadering van de Anti- Revolutionaire Partjj is Dr. W. P. Berg huis, burgemeester van Kampen, be noemd tot voorzitter van het Centraal Comité der A. R. Partij. De nieuwe leider van de A- R. partij in Nederland werd op 25 april 1911 te Oos terend (Fr.) geboren. Na een gymnasiale opleiding te Winschoten studeerde hij vanaf 1929 rechten aan de Vrije Univer siteit te Amsterdam. Na eerst werkzaam geweest te zijn als ambtenaar ter provinciale griffie te Gro ningen, werd hij in 1939 benoemd tot burgemeester van Smilde (Dr.). In no vember 1941 legde hij deze functie neer Hij vertoefde van 1942 tot 1944 in het gijzelaarskamp St. Michielsgestel. Na de bevrijding hervatte hij zijn functie als burgemeester van Smilde. Sinds 1952 is dr. Berghuis burgemeester der gemeente Kampen. Tot tweede voorzitter werden gekozen mr. A- B. Roosjen en de heer J. Smallen- broek. In de deputatenvergadering heeft mr A- B. Roosjen, lid van de Tweede Ka mer, een rede gehouden, waarin hij zeide, dat de A. R. Partij er voor moet waken niet vast te roesten aan een be paalde partij-organisatie. Onze partij, aldus de heer Roosjen, is een volkspartij en geen klassepartij: de leden ontlenen hun saamhorigheid aan het gemeenschap pelijk aanvaarden van een geestelijk be ginsel. En daarin schuilt nu juist de voortdurende ergernis van liberaal en socialist. Minister Zijlstra lijsttrekker Tijdens dezelfde vergadering werden kandidatenlijsten voor de Tweede Ka merverkiezing vastgesteld. Voor het ge hele land zal de huidige minister van Eco- Dr. W. P. Berghuis, die tijdens de woens dag gehouden deputaten-vergadering van de anti-revolutionaire partij te Utrecht is benoemd tot voorzitter van het centraal comité van die partij. Dr. Berghuis is burgemeester van Kampen. nomische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, lijst trekker der A. R. zijn. In een toespraak pleitte, mr- Algra, de minister van Verkeer en Waterstaat voor één protestants-christelijke partij. Ons streven, zo zei hij, moet daarop ge richt blijven. Hij betreurde het, dat deze 150 gram in attractief strooipakje 68 cent Vervaardigd van de donkere Cacao de Zaan met het volle cacao-aroma V cacao-; V van een zelf geschreven toneelstukje over Rembrandt mooie prijzen kunnen win nen. De drie beste inzenders krijgen een gratis reisje naar Bussum, waar ze voor de TV-camera's in hun eigen stukje mo gen optreden. televisie- de vier dapperen hun eigen doorzedstation in elkaar. Hun dorp en ook de andere dorpen in de vallei, genieten nu van een ongestoorde Dick Bos als Tommy Verstoep en met hem alle kinderen, die wat voor deze fascinerende kunst voelen heeft van lende programma's aan het feest van orkest onder leiding van Ben Spruit. St.-Jozef, patroon van de arbeid. gepasseerd en na alle volharding en tech- nieuwe goocheltruc geleerd. Wat hem On vriiriat, a mei wn„a+ t nisch,e Prestaties lopen, de vier onderne- niet al te moeilijk zal vallen, want de _p vrijdag 4 met wordt een door J. mende Fransen nu de kans, dat hun sta- thans 16-jarige Dick, die zijn rol fris en c -7 - ----- c-.ii """i inciiue ricuisen nu ue tvdiis, aat uun t Mj. geschreven hoorspel uitgezonden, tion zal worden beschouwd als een in dit verzetsspel, getiteld „De Brief' De hoogmis des morgens wordt uit gezonden uit de Bedevaartskerk der iaieilit.uuei Uic Paters Carmelieten te Smakt-Venray worden vier onderduikers wantrouwig den afgebroken -* 11*1*1 1 ril A flo O* fl A IPPPflC ftlVlriM noAal 7r»ll rmSS...1.1-1 Prins Bernhard was gistermiddag ere- ga!t en spreker aan een lunchbijeenkomst van de American Ass°c 6 houden werd in de grSoCieteit de Witte" Nieuwe of Litteraire Sociëteit ^me Aan de lunch zaten voorts aan, de ambas- sadeur van Ver. Staten, de Matthews. "«Tfi'eiS leden van de staf van de Amerikaanse ■ambassade in ons land. In zijn welkomstwoord dankte de pre sident van de „American Association" de heer McKee, Prins Bernhard voor diens bereidheid voor de enkele jaren geleden opgerichte vereniging van Amerikanen in ons land waarvan de Prins bescherm- heer is. het w#o*4 te willen voeren. De ambassadeur van de V.S. bracht een dronk uit op Koningin Juliana, waar- j nns Bernhard een toast, uitbracht op de president van de Ver. Staten. De Amerikaanse ambassadeur, de heer n. ireeman Matthews, leidde Prins Bern- nard met een kort woord in, waarna Z. K. usprak over de Amerikaans-Europese verhoudingen, waarbij hij tot de con- pr, ™ler+- ^am dat nauwere economische en politieke integratie in Europa een nood zaak is. Dit betekent uiteraard niet, dat ik min der nadruk zou willen leggen op de mili taire samenwerking, aldus de Prins, want een verslapping van onze defensieve pa raatheid wordt op dit ogenblik door niets gewettigd. en ip de Echo-rubriek zal die dagde Romeinse correspondent van de K.R.O. fragmenten laten horen uit de toe spraak, die Z. H. de Paus tot de ar beiders richt. In het avondprogramma wordt een legens elkaar, nadat zou zijn gebleken, A ®®n hunner een verrader is. Op deze herdenkingsdag wordt het k.k.o.-programma tweemaal onderbro ken voor een nationaal programma en ïm®InVan ^.00--15.00 uur en van 19,10 "ur- °p zaterdag 5 mei eindigt het hoorspel van Albert Kuyle. getiteld k.k.o.-programma om 16.00 uur, waar- Het zweet van uw aanschiin". uitge zonden. waarin de uiteenlopende waar dering voor de arbeid in de oud-testa- mentische tiid, de middeleeuwen en de moderne tiid .onder regie van Leon Povel wordt uitgebeeld. Tens'- presenteert de K. R. O., onder van Willem Tollenaar, de premier' n „Een nieuw lied van het werk", een declamatorium op het feest van St.-Jozef. waarvan de tekst werd geschreven door Michel van der Plas en de muziek door Albert de Klerk. na tot 24.00 uur het nationaal program ma wordt uitgezonden. Doe het zelf ..Dan doen we het zelf maar", zeiden vier energieke Fransen tegen elkaar in het kleine dorpje Valence in het zuiden 'P1- ongedwongen speelt, is al een behendige ratenz^nderj. die natuurlijk moet wor- jongleur. Evenals Dick v. d. Velde, die de titelrol in de film „Ciske de Rat" speel de, is hij afkomstig uit het circus Elle boog. In de film was hij één der vriend jes van Ciske en als zodanig had hij al wat ervaring opgedaan met het optreden voor de camera. Wim Bary, de regisseur van de kinderprogramma's der K.R.O.- televisie, is dan ook bijzonder in zijn schik in de jonge Dick zo'n aardige Tom my Verstoep te hebben gevonden. Het is echter de vraag, of hij hem lang zal kun nen houden, want Dick, die een avond- Op het TV-Scherm schooi bezoekt, heeft zijn hart verpand aan het variété. Joke van den Berg, aardig om te zien, maar nog wat geremd en stijfjes voor de In het programma van de AVRO-tele- van r rankrijk. De tien televisietoestel- televisiecamera s, heeft de kinderen gis- visie van gisteravond werd onder regie len ter plaatse bleken namelijk slechts termiddag in het K.R.O.-programma in- van Walter van der Kamp, die zelf voor fraaie, maar verder nutteloze meubel- teressante en leerzame, door Albert Wel-- de vertaling had gezorgd, 'een opvoering stukken te zijn, omdat een berg in de na- ling geschreven, dingen verteld over gegeven van „Je kunt er'niets van zeg- bijheid de uitzendingen onderschepte. Rembrandt van Rijn. die 350 jaar geleden gen", een van de minder sterke blijspe- Toen het wachten op de PTT-ingenieurs werd geboren en die zowaar in levenden len van G. B Shaw. Hoewel het stuk het die Uitkomst moesten brengen, heel erg lijve op het scherm versoheen, samen met meer moet hébben van het cynische maar lang duurde en het dorp zich als „ach- zijn voornaamste opdrachtgevers voor geestige woordenspel dan van de hande- Op de eerste dag van de meimaand, de tergebleven gebied" begon te beschou- De Nachtwacht. Erg overtuigend zag dat line en hoewel de personen niet veel meer Mariamaand zendt de K.R.O. voorts uit. wen, besloten een fabrikant, een garage- er niet uit, maar des te beter waren de dan marionetten zijn, die de theorieën de kathedrale basiliek van St.-Jan in Den houder, een elektricien en een arbeider prenten, reprodukties van schilderijen en van de socialist Shaw verkondigen, heb- Bosch een plechtig lof uit, waaronder zelf de hand aan een relaisstation te filmfragmenten, welke een indruk gaven ben de kijkers zich kostelijk kunnen'amu- plebaan mgr. J. van Susante de wijding aan de Lieve Vrouw van toe- Den slaan. Wekenlang zwoegden ze de 1200 meter Mont Peloux op en af. Ezeltjes van het leven van de man, die achter de seren met de grappige typeringen, met ■p - ÜT r, .a-KiT— -r— V' °p school geleerde naam Rembrandt name van Cruys Voorbergh als mr. Bo- Dosch verricht. Bovendien zal het Mag- droegen de aangeschafte uitrustingsstuk- schuilgaat. hun, Ellen van Hemert als Dolly, Hans nificat van Jurriaan Andriessen worden ken naar boven en in weer en wind. soms Een instructief en boeiend programma Tiemeyer als Fergus Crampton en John in verblindende sneeuwstormen, zetten voor de kinderen, die met de inzending Soer als de kelner. uitgevoerd door Corry Bijster, sopraan, gedachte niet zo sterk in christelijk-histo- rische kring als in de a-r.-kring leeft. Prof. dr. J. Zijlstra, de lijstaanvoerder van de a.r. Partij, richtte zich in een persoonlijk woord tot de deputatenver gadering. Hij noemde het besluit hem als lijstaanvoerder te benoemen diep ingrij pend. Het politieke leven heb ik niet ge zocht en niet begeerd en zeer node heb ik het hoogleraarschap opgegeven, dat mij boven alle werk lief is, zo zeide prof. Zijlstra. De verkiezingen, zo zeide Prof. Zijlstra voorts, zullen meer dan vroeger in het teken staan van principiële strijd- De Anti-Revolutionairen zullen zich de prin cipiële overtuiging niet uit handen laten wringen. Gemakkelijk zal de verkiezings strijd niet zijnw zo meende hij voorts. De leuze „Romme of Drees" noemde h(j een hoogmoedige en naïeve leuze. Wij schuwen het dragen van regeringsverant woordelijkheid niet, maar wü zullen ons niet diep ongelukkig voelen als deze ons ontgaat. Dr- J. Schouten, de voorzitter van d A. R. Tweede-Kamerfractie zei in-»Jén toespraak, dat het niet juist is te bewe ren, dat het in deze verkiezingstijd gaat om de vraag wie aanstonds als kabinets formateur zal worden aangewezen: Rom me of Drees. Het is niet per sé noodza kelijk, zoals de ervaring leert, dat de lijsttrekker van de partij, die met het hoogste stemmencijfer uit de stembus komt, ook de kabinetsformatie in handen neemt. Zou de P v.d.A. inderdaad de overwin ning behalen, dan kon zij op dit punt wel eens teleurstelling boeken, want bij alle capaciteiten, waarover Dr. Drees beschikt, is hij er toch nog nooit in kunnen sla gen een kabinet te formeren, aldus Dr. Schouten, Nu grondwetswijzigingen zijn goedgekeurd Nu de Eerste Kamer de wetsontwerpen met betrekking tot de grondwetsherziening heeft goedgekeurd, kan na ondertekening door H. M. de Koningin het apparaat voor de verkiezing van een nieuwe Eerste Ka mer in werking worden gesteld. Het is uiteraard te verwachten, dat nog deze of begin volgende week de wetten betreffende de grondwetswijziging in het Staatsblad zullen worden afgekondigd, be nevens het Koninklijk Besluit tot ontbin ding van de beide Kamers. Aangenomen mag worden, dat dag der kandidaatstel ling zal worden bepaald op dezelfde dag, waarop zij eventueel voor een periodieke verkiezing zou plaats hebben, namelijk 8 mei, terwijl voor de dag de stemming naar alle waarschijnlijkheid 13 juni zal worde» aangewezen. Tot goed begrip diene, dat thans een kamer van honderd gekozen wordt. Eerst als deze nieuwe kamer, benevens de nieuw te vormen Eerste Kamer de grondwets wijzigingen in fweede lezing zal hebben goedgekeurd en deze wijzigingen plechtig zuilen zijn afgekondigd, zal de Tweede Kamer uit de kandidatenlijsten en volgens de uitslag der verkiezingen worden uit gebreid tot 150. Voor de Eerste Kamer zal dan echter weer een nieuwe verkiezing door de Pro vinciale Staten moeten plaats vinden. Of deze uitbreidingen op de derde dins dag in september, de dag der opening van de zitting, reeds een feit zal zijn is nog niet met zekerheid te zeggen. Dit jaar zullen naar raming rond 6.100.000 kiezers aan de verkiezing voor de Tweede Kamer deelnemen. De vorige keer. in 1954, bedroeg dit getal 5.921.197. De oproep in ons nummer van zaterdag j.l. in de rubriek „Mensen van morgen, wereld in wording" om giften voor da missie van Liguorio in Suriname te wil len opzenden aan pastoor H Goijarts in Borkel en Schaft blijkt resultaat te heb ben opgeleverd. De girodienst heeft er echter moeilijkheden mee gehad, want het door ons vermelde gironummer 439618 blijkt verkeerd te zijn geweest. Het moest zijn 493618. Onze excuses voor deze omzet ting van cijfers. Vandaag viert de toneel- en filmspeler Mathieu van Eysden zijn zestigste ver jaardag. Behalve toneel en film, waren ook operette en revue zijn werkterrein. Van verschillende toneelgroepen voerde hij de directie (het Vrije Toneel en het Centraal Toneel). De laatste jaren maak te hij deel uit van het gezelschap Johan i Kaart.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 3