Wilkes op Spangen Het schaaktoernooi te Belgrado Grote reserve ten opzichte van commerciële televisie Ontwapening en „Duitsland gescheiden houden de Overtollig vet PHZZFI. DAN Onz/' dagelijkse Solo-hattrick in een weer wonderlijk mooie en veroverende partij voetbal Russen met 550 man naar Melbourne Wild-West tonelen" bij Elinkwijk Amateur-elftal tegen Middlesex Wanderers Besmettelijke bronchitis bij kippen VARA roept studiecommissie in het leven UW TAFELWATER Verkeersbrigadiertje bij aanrijding zwaar gewond Ajorren Roofoverval bij Damrak- Cineacin Amsterdam Boelganin in ,.Le Monde van Het sprookje TAFELWATER Slinget Zo NU en DINSDAG 15 MEI 1956 PAGINA 5 WÈÊÊÊIÊÈ. Wilkes op Spangen ALTHÉA GIBSON BOEKTE OOK IN ROME TRIOMF PROTESTEN AFGEWEZEN RIH-FABRIEKSPLOEG ONDER LEIDING VAN SCHULTE NEDERLANDS JEUGD-ELFTAI- TEGEN AMSTERDAMS TEAM Ziekte bedreigt de eierproduktie Oplossing van gisteren H. HARTFEEST 100 JAAR OVEREENSTEMMING OVER ARBEIDSVOORWAARDEN IN HORECABEDRIJF CLANDESTIENE ZENDERS UIT DE ETHER Sierlijke pump 2290 Omroep-inkomsten onvoldoende Golflengtesanerinu noodzakelijk Ruim 55.000 TV-toestellen Daders verdwenen met f 2100 CORRECTIE STAATS LOTERIJ Op het TV-scherm IERSE ONDERWIJZERS TEGEN BISSCHOPPELIJK BENOEMINGSBELEID Kivestie-Algerije Waarnemers in Moskou zien in Boel- ganins verklaring een belofte van Rus sische steun aan de huidige Franse poli tiek in Noordafrika. In de afgelopen herfst stemde de Sovjet-Unie in de V.N. vóór opneming van de kwestie-Algerije op de agenda van de Algemene Verga dering. Dat was voor de toenmalige Franse premier, Faure, aanleiding om zijn bezoek aan Moskou uit te stellen. LIKDOORNS won'deroue Oorspronkelijk detectiveverhaal door JORIS JORISSLjS Peter Se/ie (Van onze speciale verslaggever) SPANGEN, maandagavond Faas Wilkes is vanavond voor de Nederlandse clubs, die ernaar haken (en de middelen hebben! om de „Spanjaard" bij zijn terugkeer in Patria in haar gelederen op te nemen, weer een paar duizend gulden in waarde gestegen. Om te beginnen trok hij als gastspeler in het Sparta-elftal reeds ruim 15.000 toe schouwers naar Spangen, voor de op zichzelf weinig betekenende avondwed strijd die Sparta tegen het op Europese toernee zijnde voetbal-elftal van het Britse leger speelde. En hij bleek die belangstelling waard. Wel moest het pu bliek een hele eerste helft ïang wachten, maar na de hervatting brandde hij toch los. Een eerste helft met prima geschoold Engels en Schots vakwerk, geëtaleerd door een stel profs die ondanks hun diensttijd in de British Army bun be roepsvaardigheid niet verloren hadden. Met een kern van vier spelers die ooit wel eens in een Brits B-elftal waren gekozen, waren de roodhemden in die eerste 45 minuten heer en meester, hadden zij na 10 minuten al een 02, bij de rust een 03 en direct na de pauze een 04 voorsprong. En tot dan toe had Sparta nog niet veel in te brengen gehad en had Wilkes zich beperkt tot het „bestuderen" van zijn medespelers, die de passes welke de „Spanjaard" hun voor de voeten speelde, meestal niet zó kundig verder behandelden. Tot dan toe miste men op Spangen ook- de sfeer, die men eigenlijk wel verwacht had. Toen kwam Wilkes los- En op slag was de sfeer er wèl. Met twee magnifieke doelpunten in de 12e en 13e minuut speelde hij het Britse superioriteitsgevoel aan flarden en schonk hij Sparta de stimulans om op gelijkwaardig niveau terug te vechten. Het wérd een gevecht: hard en vinnig en met heel die boeiende sfeer die men met „Cup-fighting" karakteriseert. En in die sfeer Faas Wilkes de grote man: door zijn rushes en zijn passes, zijn schoten en zijn dribbels, zijn vol maakte techniek en zijn spelinzicht; door heel zijn koninklijke allure van de zeer begaafde en zeer bijzondere voetballer. Het werd in de 39e minuut wéér door Wilkes 34 en op de tribunes smeekte men om de gelijkmaker. Maar de Britten hadden het laatste woord en met 35 was de uitslag ook juist. Wilkes moest na afloop in galop naar de kleedkamer om zich aan de plukkerjjen door tientallen jeugdige bewonderaartjes te onttrekken. En scheidsrechter Martens •wiste zich óók het zweet van het aan schijn. want mede door een paar zuide lijke ,.furia"-reacties van Wilkes, die hij misschien wel wil vergeten tegen de tijd dat hij weer in de K.N.V.B.-competitie gaat spelen, was het bepaald een heet laatste kwartiertje geworden Al met ai een bijzondere wedstrijd en op de tribu nes meer opgewektheid dan na menige competitiewedstrijd. Sparta speelde met zijn gewone com petitie-elftal. behoudens de enige uit zondering dat Wilkes de plaats van links binnen Benningshof innam. Het elftal •AXfr-jjRfMM De Russische ploeg voor Melbourne zal uit ongeveer 550 personen bestaan, daarbij inbegrepen 30 arbiters, 20 journalisten en een aantal gedelegeerden voor de ver schillende congressen- Wat de voorbereiding betreft is mets aan het toeval overgelaten. Zo zal een aantal koks het gezelschap vergezellen voorzien van overvloedige levensmid delen: varkensvlees, kalfs- en rundvlees, yoghurt en niet te vergeten boekweit voor de „kasja", het nationale gerecht waar de Rus niet buiten kan. Michel Pesliak, vice-president van het Russisch Olympisch Comité, is kort ge leden gedurende twee weken m Austra lië geweest teneinde zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de eigenaard'g- heden van de verschillende banen en vel den, van het klimaat en van de kwestie van de huisvesting. Hij toonde zich in het algemeen tevreden over wat hij ge zien had. .Ten aanzien van de Russische kansen liet hij zich zeer voorzichtig uit. „unze atleten hebben sinds Helsinki grote v0{'- deringen gemaakt", zei hij, „maar ae concurrenten zijn natuurlijk ook niet met de armen over elkaar blijven zitten, iocn geloof ik dat wij te Melbourne betere resultaten zullen bereiken dan te Hel sinki"- Rusland zal te Melbourne uitkomen in alle nummers, behalve in hockey, een tak van sport die in Rusland weinig of niet beoefend wordt. Naar bet A.N.P. verneemt heeft de heer Jac van Wijk, oud-voorzitter van de jeugdcommissie en redacteur van het clubblad van Ehnkwijk, voor het lid maatschap van vereniging bedankt. Afwijkende opvattingen omtrent het vereniginës'evcn' ,®en.„n}V:|der juist be stuursbeleid en de dd-Wesf-tonelen bij de wedstrijden van heteerste elftal, zijn de redenen waarom hij zich van de vereniging wenst_te distancieren. De donker nlssDeelster Althéa Gibson heeft bij de Internationale kampioenschappen van Rome het dames-enkelspel gewonnen. Zij versloeg in de finale de Hongaarse me vrouw Suzy Kormoczy 7 5. Althéa Gibson behaalde met 6 3 75, Ten serie opmerkelijke successen door op haar eerste Europese tournee achter eenvolgens de enkelspelen te winnen in Palermo, Napels, Genua, Florence en nu R°L^wis Ho ad (Australië) versloeg in de eindstrijd van het heren-enkelspel Sven Davidson (Zweden) met 7—5. 6 2, 6—0. De spelregel- en protestcommissie van de K.N.V.B is te Utrecht in vergadering biieen geweest. Behandeld zijn onder meer het protest van Scheyeningen inzake de op 2 april voor de Hoofdklasse B gespeelde wedstrijd E.D.O.—S.HS. (1—0) en de twee protesten van Stormvogels betref- fende de ontmoeting Vitesse Stormvogels (3—1) op 25 april gespeeld voor de hoofd klasse A. De protesten werden alle af gewezen. van de British Army zag er als volgt uit: Hod'gkinson (Sheffield United); Foulkes (Manchester United en Engeland B) en Shaw (Sheffield United en Engeland B): Anderson (Sunderland en Engeland B) Smith (Birmingham City en Engeland B) en Coleman (Manchester United); Hill (Clyde en Schotland B). Woosman (Ley- ton Orient en Welsh amateur-elftal), Blackburn (Westham United). Elliott (Ayrdrie Schotland) en Crawford (Hearts Schotland). Sinds het begin van het wieler-weg- seizoen hebben diverse fabrieken reeds een aantal, merendeel jonge renners ge contracteerd voor grote buitenlandse wed strijden, waartoe zij tot nu toe weinig waren toegelaten. Ook d^ Amsterdamse rijwielfabriek RIH heeft nu een nog voor aanvulling vatbare ploeg geformeerd, die er onder leiding van Gerrit Schulte als ploegleider als volgt uit ziet: Gerrit Schulte, Ge Peters Wim Rusman, fan Mehagnoul, Jan Pronk. Jan Hijzelendoorn Jan Derksen, Arie van Vliet en Peter Post. Het Nederlands jeugd-elftal voor spe lers van 16 tot en met 18 jaar zal woens dag 16 mei om 18.00 op het terrein van de Volewiikers te Amsterdam tegen een Amsterdams elftal een oefenwedstrijd spelen Voor deze wedstrijd zijn de volgende dertien spelers aangewezen: Gijzel (Maurits), Verplanken (P.S-V.), Dingena (M.V.V.) Renders (P.S.V.). Burgerhof (B.V.V.), Van Ham (Be Quick Gr.). Lenz (Rapid JC). Koole (D.O.S.) Rees (Hee renveen). Peters (E.D.O-) Buis (Alkmaar), Braam (D.W-S.) en Kuyer (E.D.O.). Het voorlopig Nederlands Amateurs elftal dat woensdag 16 mei om 18.30 uur, op het H.F.C.-terrein te Haarlem tegen de Middlesex Wanderers uitkomt, is als volgt samengesteld: Doel: Van der Lee (H.F.C.). Achter: Van Bruggen (D.F.C-) en Claus (Helmondia). Midden: Blom (W.V.V.), Bouwens (A.F.C.) en Hulsegge (Go Ahead)- Voor: Elfrink (Robur et Velocitas), Fa bels (Be Quick Gr Heymans (L.F.C.), C. de Groot (Zaandijk) en De Kreek (Feijenoord). Reserves: Koers (Hengelo), Vink (Hen gelo) Clarys (R.F.C-) en De Kleermaker (Blauw Zwart). (Van een medewerker) In de jaarlijkse wedstrijd om de Europa- Cup, tussen de kampioensteams van een aantal Europese landen, traden deze keel de Joegoslaven als gastheren op, ter ge legenheid van het tweede lustrum van de sportvereniging Partizan. Zij hebben het hun gasten uitstekend naar de zin weten te maken, zowel door de voortref felijke organisatie van het toernooi zeil, als door het plaatsen van toeristiscne hapjes op het schaakmenu: bezoek aan opera- ballet- en dansvoorstellingen uit stapjes in de omgeving en dergelijke. Vele buitenlandse deelnemers wisten zich ove rigens al spoedig ook op eigen gelegen heid uitstekend te amuseren! De verstandhouding tussen de diverse ploegen was goed en menigmaal kon men in de stad op een terrasje een groepje schakers van uiteenlopende nationalitei ten aantreffen, die bord en stukken had den verwisseld voor een glas geestrijk vocht en een genoeglijke kout. Ondanks het. ontbreken van de groot meesters Gligoric en Matanovic startte Partizan als favoriet. Gelijk men via pers en radio heeft kunnen vernemen, is het toernooi inderdaad door de gastheren ge wonnen. Hun team; bestaande uit Trifu- novic, Milic, Karaklajic winnaar van de wedstrijd om het kampioenschap van Joegoslavië Durasevic en. als invaller, Ugrinovic, kwam met 26 punten uit 32 partijen duidelijk als sterkste uit de bus De tweede plaats werd bezet door de Oostduitsers die eveneens over een zeer sterk team beschikten- Een verrassing vormde het optreden van de Oostenrijkers: zij behielden tot de laatste ronde een kans op de tweede plaats en werden tenslotte derde met ruime voorsprong op num mer vier West-Duitsland. Het Amsterdamse V.A.S.. dat wegens verhindering van een aantal leden in ver zwakte opstelling aantrad, kan met de behaalde zesde plaats tevreden zijn. Goed spel leverde aan het eerste bord AarJ Crabbendam die zich met 4 uit 8 in dit sterke milieu naast de Westduitse meester Kieninger schaarde. De Belgen stelden enigszins teleur: zij deelden met de Zwit_ sers de 7e en 8e paats. Hieronder volgt een goede prestatie van een van de Nederlandse dee nemers: Wit: Luza (V.A.S.); zwart: Karaklajic (Parti zan). 1 d4 Pf6' 2 Pf3 d5; 3. c4 e€; 4. Pc3 Lb4: 5. e3 c5; 6 cxd5 P 05; 7. Ld2 cxd4; 8- Pxd5 Lxd2t; 9. Dxd2 Dxd5; 10. Dxd4 Da5t. Niet zonder risico, zoals het verviolg leert. 11 b4 Db6; 12. Dxg7 Dxb4T,13. Pd2 Df8, 14. Db2 Pc6' 15 Le2 Tg8; 16 Pe4! Tg6. Op 16. Txg2 volgt 17. Lf3 Tg6 18. Pf6t en zwart moet de kwaliteit geven wegens 18Kd8: 19. Lxc6 bxcfa; 20- Tdl' Kc7; 21. De5t Ka6; 22. De4 en wint 17. Pf6? Kd8; 18 Tdlf Kc7; 19 0—0 De7. Het is duidelijk, dat zwart slecht staat. 20. Pe4 f5; 21. Pc3 a6. Thans wordt bö een zwakte in de zwarte stelling. 22 Ibl Kb8, 23. Tfcl Dg7; 24. g3 Ta7; 25. Pa4„DTxb2' 2®- Txb2 e5: 27- Pb6 Td6; 28. Tbc2 Le6; 29. a4 Kc7; 30. a5 Kd8; 31- Tc5 Pxa5. Ook deze vereenvoudigin" brengt niet voldoende opluchting. Thans gaan de witte pionnen een woordje meespreken. 32. Txa5 Txb6; 33. Txe5 a5; 34. f4 a4; 35. g4! a3; 36. gxf5 Lb3; 37. Lb5.... Zwart moet nu de kwaliteit geven om het net om zijn koning te verbreken. 37Tc6; 38. Lxc6 bxc6; 39. f6. In tijdnood. 39a2: 40- Tal Tf7; 41. Ta5 Txf6; 42- Txa2!.... Het eenvoudigst Wit stuurt aan op een gewonnen toren eindspel. 42 Lxa2; 43. Txa2 Th6 44. Kg2 Kc7; 45 Kf3 Th3t; 46. Ke4. Het eerste doel is bereikt: de witte koning neemt een centrale positie in. De rest is eenvoudig. 46c5; 47. Td2! Kc6; 48. f5 Th4». 49. Ke5 Th3; 50. e4 Tf3; 51- Ke6 c4; 52 f6 c3; 53. Tc2 Kc5; 54. f7 Kd4; 55- e5 h5. 56. h4Wit haast zich niet Ke7 was reeds afdoende geweest. 56Kd3- 57. Ta2 en natuurlijk niet Txc3' Kxc3; 58 Ke7 Kd4 en de zwarte koning haalt de witte e-pion in. 5 7Kd4; 58. Ke7 Iets snel ler won Ta4t gevolgd door Ta8 en (na 59c2) Tc8. 5 8Kxe5; 59. f8 Txf8; 60- Kxf8 Kf4; 61. Kg7 Kg3; 62. Kg6 Kxh4; 63. Th2+ Zwart geeft op. De Nederlandse kippenstapel wordt be dreigd door een nieuwe ziekte, de „in- fecteuze bronchitis". Op tal van plaatsen is deze ziekte geconstateerd, maar het meest komt zij vooi in Oost-Brabant en in de Peel. Plaatselijk is ze hier en daar sterk verspreid. De kippen kunnen tij dens het ziekteproces moeilijk ademhalen en staan te kuchen en te piepen. Meestal sterven ze er echter niet aan, doch her stellen ze na een paar weken. Het grote nadeel ligt hierin, dat de dieren als ze tijdens de legperiode door deze bronchi tis overvallen worden, vrijwel volkomen van de leg raken en ook na het herstel komt de produktie niet meer hoger dan rond 50%. Het is niet met zekerheid te zeggen of het een geheel nieuwe ziekte is, of dat men als gevolg van grotere kennis het ziektebeeld scherper onder scheiden kan Vroeger kende men b.v. ook de z.g. „snotziekte" bij kippen, die wel veel weg heeft van deze bronchitis, maar deskundigen menen, dat het toch weer een andere daarvan afwijkende ziekte is. De invloed van deze ziekte op de aanvoer van eieren bij de grote ver zamelplaatsen is nog niet vast te stellen, maar plaatselijk is de schade soms zeer groot. Advertentie) Horizontaal: 1. gewas, 5. wapen, 9. laatst leden (afk:), 10. begrip, 12. zangnoot, 13. deel v.h. dak, 15. zangnoot 16. verbinding 18. vr. munt, 21. heilige (afk.), 22. lande lijke plaats, 23. gewas, 24. voorzetsel, 26. stofmaat, 28 bar, 29 vruchtennat, 30 Eng. telwoord, 33. titel (afk.), 35. lust, 38. Eng. voorzetsel, 39 boom, 40. deel v.e. trap. Verticaal: 1. deurknop, 2. georg. aan duiding afk.), 3. twijg, 4. windrichting (afk), 5. zangnoot, 6. vruchtviiesje, 7. jongensnaam, 8. ijzeroxide, 11. bloeiwijze, 14. opdracht. 17. pl. in Drente, 19. vogel. 20. spoedig, 24 platte steen, 25. buigzaam, 27. deel v.h. jaar, 31. verfrissing, 32. stoot, 34. zangnoot, 36, deel v.e. Fr. ontkenning, 37. meterton (afk), 38. de somma van (afk.). Horizontaal; 1. tak; 4. parabel; 11. taak; 13. manege; 14. Isar; 16 sprot; 18. stulp; 20. kit; 21. amaril; 24 se; 25 da; 26 Ot; 27. on; 28 mr.; 29. al; 30. Goeree; 32.sas; 34. garde; 35. trema; 37. deel; 39. eiland; is ongezond en maakt U onaantrekkelijk, j Verticaal: l^t^'aai'^kassa' 6 rasn' CARRUGAN, het onschadelijke romige 7 a n p 8.'berk;''o.'egoïsme; 10. 'letteren! Zweedse melkdieet, vermindert Uw ge» j 12. katrol; 15. ruit; 17. kadaster; 19. 1.1.; wicht zonder hongerlijden, en is verkrijg- 22. malaria; 23. kneden; 27. oord; 30. ga; baar bij apothekers en drogisten. j 31^ r000*j £ans'' 36- mad> 38. Ter gelegenheid van de eeuwviering van het H. Hartfeest in Nederland heeft mgr dr. B. J. Alfrink. aartsbisschop van Utrecht, onderstaand schrijven gericht tot pater Jac. de Rooy S.J-. directeur van het Nationaal Bureau van het Apostolaat des Gebeds: „Met grote vreugde vernemen wij uw plan tot een viering in Nederland van het honderdjarig bestaan van het H. Hart feest. De H. Hart-godsvrucht is zozeer met onze godsdienstige beleving verweven dat zij door Z.H. Paus Pius XI „de samenvatting van heel de godsdienst" kon genoemd worden, wij stemmen er dan ook van ganser harte mee in, dat u deze viering vvilt gebruiken tot een bezinning in wijde kring op (je waarde van deze godsvrucht voor onze tijd. Wij wensen u toe dat uw plan een ruime weerklank moge vinden bij onze priesters, religieu zen en seminaristen, in onze onderwijs inrichtingen en in persorganen. Zo zal dit eeuwfeest velen helpen op- 'n...el^enHidse vorm de onuitput- ^ontdekken°?men van Christus' Hart deTfed!"at?ee ™erknPmersorganisaties en in h„. "ondernemersorganisaties „.prr,J.;k riif 'S volledig overeen- rto „""^1 over de toepassing van he i'qir m ssin2en van 19 septem ber 19a5 en 19 maart 1956. De federatie heeft de besturen van de bij haar aange sloten organisatieR verzocht om haar le den aan te bevelen een uitkering ineens te verstrekken aan iedere werknemer die in 1955 in dienst js geweest. De uit kering bedraagt 150% van het voor de betrokken werknemers vastgesteld weekloon of weekgarantie-inkomen. De uitbetaling van de uitkering dient te geschieden vóór 4 juni 1956 en wel zo veel mogelijk In termijnen. Voorts is tussen werkgevers- en werknemersver tegenwoordigers volledige overeenstem ming bereikt over de verdere toepassing van beide regeringsbeslissingen. Opsporingsambtenaren van de P.T.T. hebben in samenwerking met de rijks politie te Wehe de clandestiene zender „Rijnland" opgespoord en in beslag ge nomen. Proces-verbaal werd opgemaakt tegen de 35-jarige gemeentearbeider G. D te Schouwerzijl. Te Zuurdijke onderging de clandestiene zender „Klein Kaapland' hetzelfde lot. Tegen de 40-jarige land arbeider J. S. aldaar werd proces-verbaal opgemaakt. Geheel nieuwe lijn schuin open teen Elegant, modern hakje In zwart grijs en cognac-suède De televisie heeft in Nederland nog geen definitieve vorm gekregen. Met name ten aanzien van de commerciële televisie is er nog een aantal open vra gen, aldus heeft de voorzitter, mr. J. A. W. Burger tijdens de jaarvergadering van de Verenigingsraad der VARA geconsta teerd. „Bij ons", aldus mr. Burger, „bestaat er, wat deze commerciële televisie betreft, grote reserve van morele en financiële aard". Dieper wilde de heer Burger bij deze gelegenheid niet op dit probleem ingaan, omdat er in socialistische kring mensen zijn. die er anders over denken. Dit is voor het hoofdbestuur van de VARA aan leiding om een studiecommissie in het leven te roepen, die het vraagstuk van de commerciële televisie onder de loep zal nemen en daarover rapport uitbrengen. Met betrekking tot de bouw van een studio verklaarde mr. Burger, dat de VARA het meeste voelde voor een geza menlijk gebouw of complex van gebou wen, zoals er ook samenwerking is in de Nederlandse Radio Unie. De andere om roepverenigingen zijn het daarmee echter niet eens Vandaar, dat de VARA thans een eigen studio wil bouwen, waarover besprekingen gaande zijn Op dit punt be staat evenwel een zekere concurrentie van de Wereldomroep, die óók een studio wil bouwen. Naar aanleiding hiervan stel de de heer Burger de vraag, of de We reldomroep als geheel eigensoortige orga nisatie naast de NRU moet blijven be staan en of de Wereldomroep niet moet worden gefinancierd uit algemene midde len in plaats van uit de luisterbijdragen. Wat de financiering van de omroep be treft. merkte de heer J. B. Broeksz, secre taris van de VARA op. dat de inkomsten niet meer toereikend zijn om de uitgaven te dekken, ondanks het toenemend aan tal radioluisteraars, dat de 2.700.000 begint te naderen en dat sedert het begin van dit jaar met ruim 50 000 is gestegen. Het kabinet zal daarom maatregelen moeten treffen, die. naar spreker hoopte, daarop zullen neerkomen, dat de financiering van de Wereldomroep geheel voor rekening van de schatkist wordt genomen. Een andere zorg is die der golflengten en der radiodistributie. Er zijn streken in Nederland, waar men beide zenders niet meer kan ontvangen. Ook het aantal plaatsen, waar men ze tegelijkertijd hoort, neemt toe. In Europa zijn meer zenders, die op een golflengte zitten, waarop ze niet mogen zitten en de heer Broeksz achtte de tijd niet ver af, dat geen enkel station meer zonder storing kan worden ontvangen, be halve in de naaste omgeving ervan. Het is daarom te hopen dat, wanneer er meer toenadering komt tussen oost en west, men om de tafel gaat zitten en tot sane ring komt. Over de radiodistributie merkte de heer Broeksz op, dat er ruim 500.000 aangeslo tenen zijn. Volgens de P.T.T. bedraagt het tekort op de exploitatie van de radiocen trales thans reeds drie miljoen. Straks zal het vijf miljoen worden en za! de contri butie, die nu 24 per jaar bedraagt, wel licht met 50 procent moeten worden ver- hoofd tot 36. Er zullen dan, naar hij voorzag, tienduizenden zijn, die hun abon nement opzeggen, wat weer tot gevolg zal hebben, dat de contributie wederom moet worden verhoogd, misschien wel tot 40. Met betrekking tot het besluit om een commissie te benoemen, die het vraagstuk van de commerciële televisie zal bestude ren. wees de heer J. W. Rengelink, tele visie-secretaris van de VARA er op, dat het niet de bedoeling is. dat de Vereni gingsraad zich bij voorbaat zal binden aan het door deze commissie uit te bren gen rapport. De conclusies zullen de basis vormen voor verdere besprekingen. Over de ontwikkeling van de televisie op 1 mei j.l. bedroeg het aantal gere gistreerde T.V.-toestellen 55.300 tegen 48.000 op 1 april j.l. was hij niet onte vreden, al waren er sterke remmen. Niet temin zag hij de mogelijkheid dat na een periode van vier tot vijf jaar de televisie uit de opbrengst van de kijkgelden kan worden gefinancierd zonder dat er over heidsgelden aan zouden behoeven te wor den toegevoegd. Er zouden dan 500 000 toestellen moeten en kunnen zijn ge plaatst. Komt het anders uit, dan zal de zaak opnieuw moeten worden bekeken, doch eerst dan. wanneer normale financiering niet mogelijk zal blijken, zal er naar an dere vormen van financiering moeten worden gezocht, aldus spreker. De hoop uitsprekend, dat de regering in 1957 tot uitbreiding van de zendtijd zou zijn te bewegen, wees de heer Rengelink met nadruk op het belang van de vorming van talent, waaraan gebrek is. Tenslotte gaf hij als zijn mening te ken nen, dat er binnen afzienbare tijd geen sprake van kleurentelevisie kan zijn, ook niet al zou er commerciële televisie ko- SPA Gisterochtend om kwart over negen is in de Sarphatistraat in Amsterdam-oost een elfjarig school-verkeersbrigadiertje, woon achtig in de Vroliikstraat. door een per sonenauto aangereden ep vijftien meter meegesleurd- Het meisje is met ernstige verwondingen oa een zware hersen schudding- naar het OL Vrnuwesas'hu - overgebracht, waarheen ook de chauf feur van de auto. een zestigjarige Amste, dammer, die dagelijks deze verkeersbr gadiertjesnost passeert, is vervoerd we gens shock. Het meisje bracht op het moment, dat de aanriiding geschiedde, geen kinderen de straat over. Gebleken is reeds, dat ze niet goed moet hebhen uitgekeken toen de auto links over de tramrails langs een vluchtheuvel reed De verklaringen van een vijftal getuigen lopen op het punt van de schuldvraag noga) uiteen. Rotterdam: Hoogstraat 155 Benthuizerstr 68-70 Zwartjanstr. 35-37 N. Binnenweg 229 Groene Hilledijk 218 Schiedam: Rottcrdafisedijk 266 De bedrijfsleider van de Cineac-bios coop op het Damrak te Amsterdam is gis teravond door twee mannen van onge veer 25 jaar in zijn kantoor neergesla gen, waarna de onverlaten een bedrag van ongeveer f 2100,welke de dag recette uitmaakte en die on het bureau ag, hebben meecenomen De bandieten vermoedelük een 'oeeangsbewv -ekorht voor de tweede avondvoorstel ling en toen de hoofdfilm begonnen was hebben ze on-eveer kwart over tien hun kans gegrepen. De bedrijfsleider P. W„ die na de 0Vf"T val enige minuten bewusteloos op de grond geiegen heeft, kan slechts een vaa" signalement van de daders reven. Ze zagen er „Amerikaans" uit, gestoken als ze waren in felgekleurde weekendshirts. In de categorie prijzen van 60 komt het nummer 10608 te vervallen. Een bijzonder aangename verrassing voor dé Nederlandse televisiekijkers was het ongetwijfeld, dat ze zaterdagavond j.l. getuige konden zijn van de afscheidsvoor- stelling, die Josephine Baker gaf in het Amsterdamse Carré. Hoe men ook moge denken over het vroegere optreden van deze vrouw en de reputatie, die zij zich in haar jonge jaren verwierf, zaterdagavond heeft men kun nen vaststellen, dat een zeer grote inter nationale artieste, die veel meer geeste lijke diepgang heeft dan men misschien zou veronderstellen, de planken ging ver laten. Tegenover haar onovertrefbare voordracht, haar gevoelige zang, haar ge raffineerde dans en vooral haar alles en iedereen meeslepende vitaliteit staken de prestaties van de medewerkenden aan de voorafgaande Weekend Show van de AVRO wel heel schamel af. Die show kwam beslist niet uit boven het zeer mid delmatig variété-programma met Hetty Blok als de enige gunstige uitzondering. Zij en Conny Stuart kunnen de spot drij ven met zichzelf en haar sekse, een hu moristische gave, die maar heel weinig vrouwen bezitten. Rijk de Gooyer en Johnny Kraavkamp, die samen de draak poogden te steken met de commerciële televisie, deden dat met een schetsje, zoals men ze in feest winkels bij het dozijn en voordeliger voor bruiloften en partijen kan aan schaffen. De rest van het programma was meer afgestemd op de microfoon dan op de TV-camera's, die dan ook niet veel anders konden doen dan het gebodene braaf registreren. Uitstekend van belichting en regie was de rechtstreekse reportage van de tweede helft van de voetbalwedstrijd Groot-Brit- tanniëBulgarije in Londen, al hadden de kijkers beslist veel liever de wedstrijd NederlandIerland op Hemelvaartsdag op hun scherm gezien ondanks de natio nale nederlaag. Het TV-programma voor de jeugd werd zaterdagmiddag weer goed ver zorgd door de KRO onder regie van Wim Bary. „Dappere Dodo" van Bert Brugman was aan zijn zestiende avontuur toe, dit maal in Zwitserland, waar hij met pop penfamilie en -vrienden op vakantie was. Adrie van Oorschot en niet te vergeten de Chinees Liang, die zo'n vreselijke moeite had met het Nederlandse lees- plankje leerden Tommy Verstoeo een nieuwe goocheltoer en Tante Hannie (Lips) met haar accordeon zwaaide en zong. geassisteerd door een jongenskoor van de broedersschool in Bussum. haar talrijke vriendjes en vriendinnetjes een hartelijk en langdurig vaarwel toe. Dat gelukkig altijd een tot weerziens blijkt te zijn. De nationale vakvereniging van Ierse onderwijzers heeft naar AFP meldt besloten' bij het Vaticaan beroep aan te tekenen tegen de benoeming door de bis schop van Killala. mgr. O' Boyle, van een pater Marist als directeur van een ka tholieke lagere school te Ballina, ter ver vanging van de leek Courell, die met pensioen is gegaan. De vakvereniging, die een twaalfduizendtal leden telt. verklaart dat alle andere pogingen tot regeling van de kwestie mislukt zijn. Zij heeft een sta king voor de onderwijzers van de betrok ken school afgekondigd. De Russische premier, maarschalk Ni kolai Boelganin, heeft in een onderhoud met het Franse blad „Le Monde" ver klaard, dat de vooruitzichten op een ver betering in de Frans-Russische betrek kitten gunstig zijn. Premier Boelganin stond bet onder houd aan een correspondent van „Le Monde" toe aan de vooravond van het vertrek van premier Guy Mollet naar Moskou. Fen verslag van dit onderhoud werd gegeven over Radio Moskou. In antwoord op vragen over het Rus sische standpunt met betrekking tot de Noordafrikaanse kwestie, zei premier Boelganin dat de Russische regering het oplossen van de Tunesische en Marok- karnse problemen door middel van on derhandelingen „oprecht toejuichte". Hij vervolgde: „De Russische regering heeft met voldoening nota genomen van het seven van onafhankelijkheid aan Tu nesië en Marokko. Deze daad van de Franse regering geeft blijk van een geest van vrede cn vriendschap tussen de Franse cn Marokkaanse en Tunesische volkeren." Maarschalk Boelganin zei, dat zich in Frankrijk en Rusland „vruchtbare grond" bevindt voor het ontwikkelen van cul turele betrekkingen tussen beide landen Boelganin verklaarde tenslotte dat de ontwapening het grootste probleem was van de huidige wereldpolitiek, een pro bleem, dat niet langer op de lange baan eeschoven kan worden Alle landen zou den door een zo snel mogelijke oplossing van deze kwestie voordeel hebben, zo zeide Boelganin. „Het is verkeerd, om dit toch a) gecompileerde probleem af hankelijk te maken van andere nog niet opgeloste internationale problemen, zoals dp hereniging van Duitsland. Door zo te bandelen zon men de kwestie alleen nog maar moeilijker maken", aldus Boelga- oio tegenover „Le Monde". Zoals bekend vormt de erkenning van het verband tussen de belangrijkste in ternationale kwesties en de ontwape ningsproblemen een der essentialia van de vvestelijke ontwapeningsplannen. In het gesprek met de correspondent van „Le Monde"" verklaarde Boelganin evenwel, dat de Sovjet-Unie begrijpt dat het Algerijnse vraagstuk zeer ingewik keld is, doch dat zij ervan overtuigd is, dat met vreedzame middelen een oplos sing gevonden zal kunnen worden. Weg met onhandige likdoornringen en ge vaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen ver schrompelen met wortel en al. Bevat gezui verde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Anti septisch Likdoornmiddel van f. 1.35 bespaart U onnoemelijk veel ellende. (562) U). Af en toe gleed de weerschijn van de autolichten op de weg over het huis en de stallen. In de verte ronkte eentonig een motor. De inspecteur wachtte en wachtte. De auto's op de weg werden minder talrijk. Eindelijk was er zelfs geen enkele meer te horen. Nu viel de doodse nacht in. In zijn kel derraam verwenste Cordan de onzalige ge dachte, die hem had doen besluiten, hier een nachtwacht te houden. Eu toch hield hij vol, want een onbe paald gevoel, een soort instinct, waar schuwde hem, dat zijn wachten niet ver geefs zou zijn. De rossige lichten, die heel in de verte de stad Berken aanduidden, doofden lang zamerhand en dichterbij was er van King- daal reeds lang niets meer te bespeuren. Hij hoorde het half twee, twee uur slaan op de kerktoren van Kingdaal. Stijf van het zitten, door en door koud en vermoeid, viel de inspecteur eindelijk in een lichte slaap. Plotseling werd hij wakker, hij was er zich duidelijk van bewust, dat iets in de nabijheid bewoog. Doch toen hij kort daarop in de verte een vage lichtschijn zag wegglijden, be greep hij, dat alleen een laatste auto was voorbijgestoven. Kort daarop sloeg het drie uur. Nu hield hij het niet langer uit. Al zijn moeite was voor niets geweest. Hii kwam stijf en pijnlijk overeind en besloot, de te rugweg te aanvaarden. Op het ogenblik, dat hij door de hoofd ingang de weg betrad, wendde hij zich nog even om. Plotseling bleef hij staan, want hij deed een ontdekking, die hem ademloos deed toezien. De gordijnen van de dodenkamer waren slechts half neerge laten en hij zag hee] duidelijk, hoe een lichtstraal zich op de ruiten bewoog. Het licht was niet vast en slechts bij korte pozen te bemerken. Er was geen twijfel mogelijk: iemand bewoog zich in de do denkamer met een elektrische zaklan taarn. Dus was het toch niet het geluid van een voorbijrijdende kuto. dat Cordan gewekt had? De man kon alleen maar op dat ogenblik zijn binnengedrongen. Deze gedachte ging bliksemsnel door Cordan's brein. Met eeb sprong bereik te hij de schaduw van de hekpilaar en 'nij begon langs de dichte rozenhaag naar het bediendengebouw toe te sluipen, zijn ogen strak op het venster gericht, waar achter het licht zich bewogen had. De indringer scheen zich nu echter ver wijderd te hebben, want het licht kwam niet meer terug Op het ogenblik, dat Cordan zich in rechte lijn met de voorgevel van het be diendengebouw bevond, trad een man uit de schaduw te voorschijn. Waarschijnlijk was zijn werk afgelopen en stond hij op het punt, het gebouw te verlaten. Een ogenbleek scheen hij te aarzelen, welke richting hij zou uitgaan. Cordan's hart begon sneller te kloppen, want hij was er zich van bewust, dat de eerstvolgende ogenblikken hem een grote stap nader tot de oplossing van het mysterie zouden brengen. Ging de man in de richting van het huis, dan kon hij alleen George Sussex zijn en dan zou het er erg ge vaarlijk voor de geruïneerde fabrikant beginnen uH te zien. Ging de man echter een andere richting uit, dan was dit wel het beste bewijs van Sussex onhchuld. Cordan hield gespannen de adem in. Toen kwam de man zijn richting uit, met de blijkbare bedoeling, het terrein gewoon langs de hoofdingang te verlaten. Cordan trok zich in de schaduw van een rozenbosje terug. Zijn eerste opwelling was, de man te bespringen, hem te knevelen en aan een streng verhoor te onderwerpen. Maar toen de man hem bijna bereikt had, was zijn besluit reeds gewijzigd. Het was veel beter, hem te volgen, te zien waar hij heenging. Dit kon hem op het spoor van mogelijke medeplich tigen brengen, Toen de man hem voorbij ging, boog Cordan zich verbaasd naar voren, want hij had er een eed op durven doen, dat de man snikte, hartstochtelijke, pijnlijk opwellende snikken. Hij liep recht door, zonder omzien en zonder te trachten zich voor mogelijke getuigen te verbergen. Cordan besloot er uit, dat, indien hij de moordenaar voor zich zag wat zeer waarschijnlijk was deze in elk geval geen beroepsmisdadiger kon zijn, want be roepsmisdadigers snikken niet als ze een nachtelijk bezoek gebracht hebben aan hun slachtoffers en nemen dan ook gró tere voorzorgen. Een ogenblik kwam de gedachte bij de inspecteur op, dat het hier een gewoon liefdesdrama gold, twee mededingers, die strijden om het bezit van een vrouw, en waarvan de een zich, in een vlaag van jaloersheid van de andere ontdoet. Alleen bijzonder gunstige omstandigheden voor hem, Cordan. ongunstige hadden ie der spoor zo totaal uitgewist. De brief aan „Mijn enige jongen", die hij in de mouw van Elza Sussex' nacht japon gevonden had, maakte deze ver onderstelling aannemelijk. Toen de man de hoofdingang bereikt had stohd de inspecteur op uit zijn ge bukte houding en begon hem te volgen. Op zijn beurt bij het hek gekomen, loer de hij voorzichtig van achter de pilaar. De man stond °P 'n tiental meters afstand van hem en tuurde in de geppel langs de weg. Hij liep een paar stappen verder en kwam terug. „Wat duivel mag hij daar verloren hebben?" dacht Cordan. Het ant woord liet zich niet lang wachten, want de man sprong in de greppel en tilde een fiets op de weg. Het volgend ogenblik reed hij weg in de richting van Kingdaal. Cordan kreeg er spijt van, dat hij zijn eerste gedachte, de man te bespringen, niet gevolgd had, J want een wedren met een man per fiets trok hem maar matig aan. Gelukkig reed deze heel langzaam, zo dat Cordan hem zonder te veel inspanning volgen kon en terzelfdertijd de nodige voorzorgen kon nemen, om onmiddellijk te verdwijnen als de man lust mocht ge voelen zijn halsspieren te bewegen. Dit deed hij echter niet. Hij bereikte het lo gement waar de inspecteur gelogeerd was; deze volgde hem op een twintigtal me ters afstand. De man reed nog enkele bomen voorbij en sprong toen plotseling van zijn fiets. Onmiddellijk viel Cordan plat op zijn buik in de greppel en maak te er op onaangename wijze kennis met de netels, zodat zijn handen ai dadelijk be gonnen te gloeien en zijn humeur er niet op verbeterde. De man verbaasde zijn vervolger eens te meer, want inplaats van zijn weg te ver volgen, keerde hij zich om en reed terug in de richting vanwaar hij gekomen was. Begon hij toch ongerust te worden en durfde hij het niet aan, dwars door King daal te rijden? Cordan brak er zich niet langer het hoofd mee. want de man was hem alweer voorbij gereden en ver snelde het tempo. Het begon een lastig geval te worden voor de inspecteur. Hij was niet meer zo heel jong en in zijn ieugd was hij nooit loopkampioen geweest. Daar bij was hij tamelijk dik en hij had een harde dag en een slapeloze nacht achter de rug. (Wordt vervolgd) Het schijnt met de automobielen dezelfde kant op te gaan als met postzegels, Goudse kaas en de grammofoonplaten van Leo Riemens. Hoe ouder, hoe beter. In Ame rika wordt het zelfs zo erg, dat je zonder auto model 1930 of bej aarder niet meer behoeft aan te komen. De autokerkhoven zijn er weer pleisterplaats van handel en wandel en menig sloper bedenkt zich wel tweemaal, voordat hij de Engelse sleutel in een vehikel zet. De fabrikanten, wie het toch al niet erg voor de wind gaat, haasten zich de gewijzigde smaak te vol gen en keren hele archieven om voor een stoffig ontwerptekeningetje van een ca briolet uit de tijd van de Charleston. Bij honderden verlaten thans de gewrochten de werkplaatsen in Detroit. Splinternieuw, jawel, maar met zo'n gezellig stotterende motor, een slinger, een stomper dan stompe neus, spaakwieltjes en een hunke rende claxon. De Amerikaantjes zijn dol op hun „classic model" en hebben van de gestroomlijnde haaievinauto's hun buik vol. In Nederland komt na een gewoonte getrouw aarzelend begin, de mode nu ook om in stijl te blijven op volle toeren en gaat de slinger opnieuw onder het bed. Verleden zondag is het eindelijk naar goed-vaderlands gebruik in de banen van een nette vereniging geleid. Het bestuur gaat allemaal oude auto's opscharrelen en die worden dan opgeknapt en in ster- ritten ingezet. Als het hee] mooie exem plaren zijn, gaan ze in het museum. Toe, kijkt u eens in het schuurtje, of u nog wat restjes krukas met bovenbouw tegen komt. Doet de toeter het nog op de oude pothoedenwijze. prijst u dan gelukkig, want er is geld te verdienen. Jammer dat dat Fordje, dat die Jor daanse olieman had opgedaan, en dat Davids zo onvergetelijk bezong, vroeg tijdig aan zijn einde kwam. De bezitter had er vandaag de dag een lieve cent voor gekregen. Hij had de zaken wat groter kunnen opzetten en er 's een keer flink van in de olie kunnen raken....

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 5