Voor ouderdomsverzekering lof in de Eerste Kamer Pleidooi van Middelhuis voor weduwen en wezen Moeilijkheden in Westduits kabinet nog niet overwonnen Filmwereld is een vertekening van de realiteit RADIO PROGRAMMA Wilkes rechtsbuiten en Appel weer midvoor Jan Nolten was de pechvogel de De Tandpasta N?l, Nederlands Elftal tegen Saarland Het sprookje Regeringsnederlaag bij garantiewet KNIL- militairen en Subsidie-aanvragen voor jeugd-, dorps buurthuizen Probeer eens Erhard vecht voor zijn prestige EENCENTRAAL PENSIOEN BUREAU Het algemeen ouderdomspensioen CENTRAAL PENSIOENBUREAU Veranderingen in wijze van waarnemen en denken Meer Rijkssteun te verwachten Hongaar Szolt leidt N ederlan d-S aarland Koopal naar linker wing, Bak debuteert Elftal met verrassingen De Ronde van Italië Mascimbene zegevierde in elfde etappe van KNVB-voorzitter trekt zich voorlopig terug Distriets-wedstrij den van de handballers Coppi uitgeschakeld voor seizoen WOENSDAG 30 MEI 1956 PAGINA 5 r DEN BOMMEL HEEFT PRIMEUR VAN GEZINS KOELKELDER PRINSES VAN RETHY DERTIEN RENNERS VOOR B ORDE AUX—PARI J S 3 "ERK" "ST. WILLIBR0RDUS" "V.V.M." BM.R.S. -Hr vL4r45toPian° TELEVISIE Altijd schone tanden. Altijd frisse mond Voor leeszalen en bibliotheken Wéér dat schroeiend, brandend maagznur. Tijd voor 'n paar Rennies Oorspronkelijk detectiveverhaal door JORIS lORISSlA Wervelbreuk eist rust I RECORD GEWICHTHEFFEN j 's-GRAVENHAGE, 29 mei 1956. De Eerste Kamer is vernieuwd. Oe Rijksgebouwendienst heeft er vijf maanden over gewerkt en het resul taat, als men tenminste op al de dank woorden van voorzitter Jonkman af gaat èn op het applaus van de senato ren daarna, moet wel een dankbare Kamer zijn. Van aanzien is de zaal niet zo heel veel veranderd. Er zijn voor treffelijke nieuwe meubelen geplaatst. Nieuwe banken voor de senatoren, waarbij tevens de plaatsing zo is ge schied, dat er straks ook ruimte zal zijn voor de vijf en twintig nieuwe leg den; verder een nieuw bureau voor de voorzitter en zijn griffiers en een nieu we ministerstafel met prachtige fau teuils eromheen geschaard. In eigenlijke zin verbouwd is alleen de tribune, met het resultaat dat het voor de pers praktisch onmogelijk is geworden daar te werken. Men heeft namelijk alle parlementaire redacteuren naar één tri bune overgebracht om de andere tribune geheel te kunnen gebruiken voor de amb tenaren en genodigden. Maar het gevolg daarvan is, dat ten eerste de publieke tribune achter de parlementaire tribune nóg kleiner is geworden en men daar ook nil nog steeds niet kan zitten zoals in de Tweede Ka mer. Voor de parlementaire redacteuren is de situatie daarbij zo geworden, dat zij de beschikking hebben over een plank je van ruw geschat 20 bij 36 centimeter, waarop zelfs geen behoorlijk blocnote op kan liggen, terwijl er geen sprake van is. dat zij in de gelegenheid zouden zijn Kamerstukken te raadplegen, wat bij de behandeling van een wetsontwerp toch geregeld moet geschieden- Bovendien moet men ongeveer over elkaar heen klauteren om de uitgang te kunnen he reiken en ook dat komt nogal eens voor, als men bijvoorbeeld aan de telefoon wordt geroepen of zelf moet telefoneren. Na de lofrede van de voorzitter op deze vernieuwing verlieten dan ook zo goed als alle parlementaire redacteuren hun plaatsen om in de perskamer, waar gelukkig een zij het nogal gehavende maar wel goed van stem zijnde luid spreker het hun mogeliik maakte aldaar hun arbeid voort te zetten- Zo begon dus de historische zitting in het vernieuwde gebouw, waar als eerste wetsontwerp de algemene ouderdoms voorziening werd behandeld. Voordat het echter zover was, was er iets te doen over het ontwerp tot wijzi ging van de Garantiewet Militairen K-N.I.L. Bij het hernieuwde afdelingson- derzoek was er namelijk door vrijwei iedereen bezwaar tegen gemaakt dat dit voorstel zou worden behandeld, terwijl een belangrijk rechtsgeding, deze rege ling betreffende sub judice is. Ook in de Tweede Kamer was dit, bezwaar naar voren gekomen en daar was toen ook een voorstel ingediend om de behandeling uit te stellen, maar dit werd toen verworpen. De Eerste Kamer voelde echter in deze omstandigheden niets voor een behande ling en het was de heer Wendelaar (V.V.D.). die dit onder woorden bracht Hij stelde voor de verdere behandeling te schorsen, totdat de rechterlijke beslis sing in hoogste instantie zou zijn ge vallen. Dit voorstel werd door alle partijen on dersteund. De heel Kolff zeide de hou ding van de regering niet te begrijpen. Niet treden in een discussie van het ge rechtshof. zei de heer Algra (A.R.) en de heer Sassen (K.V.P-): Sub judice lis est Ook de heer In 't Veld (P.v-d.A.) ging, zij het met enige aarzeling, met het voor stel van de heer Wendelaar mee. Minister Van de Kieft deed nog een poging tot verweer- Hjj zei. dat het de plicht van de regering was, de bedoelin gen van de wetgever, zo er een onjuiste redactie was. te verduidelijken. Hij zeide ook, dat dit meer was gebeurd en wel op 13 oktober 1950, toen een beperking van de aansprakelijkheid van de staat voor oorlogshandelingen werd besproken. Het mocht niet baten. Het voorstel-Wende- laar werd zelfs z.h.st. aangenomen met aantekening, dat alleen de heer Teulings (K.V-P.) geacht wenste te worden te hebben tegengestemd. Daarna was de Algemene Ouderdoms verzekering aan de orde. Veel nieuws bracht dit niet. Het is tenslotte zo, dat iedereen met deze maatregel ts ingeno men en daar de Eerste Kamer toch met,- aan het wetsontwerp kan veranderen, kan zij al niet veel anders doen dan haar instemming betuigen en nog eens de na druk leggen oP onderdelen, die zij gaar ne anders gewenst zou hebben, indien dat nog mogelijk ware- Het best was dit te constateren aan de rede van de heer Middelhuis (KV.P), die er op wees- dat dit ontwerp een stimu lans kan zijn voor de verdere uitbouw van bedrijfs- en ondernemingspensioen fondsen annex de voorziening voor we duwen en wezen. Vooral dit laatste speel de bij hem een belangrijke rol en hij vond het helemaal niet prettig, dat de regering zo weinig voortgang maakt in de richting van het plan der K V.P. ten aanzien van weduwen en wezen- Overi gens gaf hij een uitgebreid historisch overzicht over het tot stand komen van deze wet om tenslotte te belanden bij het centrale punt van de aanpassing. De aanpassing aan de particuliere pen sioenen trok hij opnieuw in het vlak van de weduwen en wezen, namelijk dat deze aanpassing ten faveure van dezen zou moeten geschieden. De aanpassing van de ambtelijke pensioenen was door de Tweede Kamer terug verwezen naar het G. O. om dit daarna beter te kunnen beoordelen. Het overleg in het G. O. wachtte de heer Middelhuis met vertrou wen af. De juichtonen van de verschillende sprekers doen weinig ter zake. De uit drukking „oud en arm" die nu zou wor den uitgebannen, deed opgeld. Het wordt nu een kwestie van „Draagt elkanders lasten" (Louwes en Reyers). De heer Reyers (C-H.) opperde overi gens als bezwaar, dat de waardevastheid van de pensioenen gekoppeld was aan de loonindex en dat dit een ontoereikende maatstaf was. Dezelfde senator vreesde ook. dat deze wet niet op 1 januari in werking zou kunnen treden omdat de aanpassing van de pensioenen zo inge wikkelde berekeningen zou vereisen, dat men daarmee niet vóór die tijd gereed zou kunnen zijn. Weer anderen waren er (Schipper en Hellema) (A.R.), die het maar moeilijk konden begrijpen, dat ook velen dit pensioen zullen krijgen, die het niet nodig hebben. De heer Hellema (A.R.) vroeg het aldus: waarom dit pensioen ook aan welgestelden gegeven, die nooit enige premie hebben betaald? Dit stuit mij tegen de borst, zei hij. Hij betreurde de aanpassing, omdat zij niet past in deze regeling en volgens hem onrechtvaardig tegenover de be langhebbenden. Ook vond hij de hele zaak een beetje Óverijld, wat zou zijn geschied omdat de buit binnen moest zijn vóór het jubileum van het NVV Zo was er geen tijd geweest om er be hoorlijk over na te denken. Ook een rechtsgrond voor het opnemen van de hele bevolking in deze verzekering vermocht hij niet te ontdekken. En tenslotte was er nog de heer Oos terhuis (Pv.d.A.), die de minister voor deze voorziening de grootste lof toe zwaaide. Maar dat hadden anderen niet-partijgenoten vóór hem ook reeds gedaan, al was dan daarbij er de aandacht op gevestigd, dat het wets ontwerp het resultaat was van veel on derling overleg tussen alle partijen. Hetgeen minister Suurhoff in de Tweede Kamer trouwens zelf ook al uitdrukkelijk heeft gezegd. Èn morgen zal minister Suurhoff dus antwoorden. Moeilijk zal hij het hier mee niet hebben. De oogst behoeft al leen maar te worden binnengehaald Verder werd nog de wettelijke regeling inzake de Stichtingen aangenomen. Dit wetsontwerp was verleden week afge handeld tot aan het antwoord van minis ter Van Oven- Men weet nu wel, wat het wetsontwerp aan eisen stelt voor een Stichting- Haar doel mag niet bestaan in het maken van winst Wel moet zij een vermogen heb ben- voldoende voor de verwezenlijking van haar doel en zij mag ten derde geen leden kennen. Hoofdzakelijk was thans het, formeren van een stichting bij testament door no tariële akte in het geding. De minister deelde nog mede, dat hij deze week een commissie had ingesteld om advies uit te brengen inzake de overheidsstichtingen. F. S. Ged. Staten doen Prov. Staten een over zicht van thans aanhangige subsidie-aan vragen .voor jeugd-, dorps- en buurthui zen- De speeltuinvereniging „Lingewijk" te Gorinchem verzoekt aan Ged. Staten een bijdrage in de bouwkosten van een club huis. De stichting voor maatschappelijk werk .adviseert een bijdrage te verlenen van 15 pet. der bruto-kosten ad 82-200 tot een maximum van 12-330. Het rooms-katholiek kerkbestuur te Oudewater vraagt ten behoeve van de restauratie van het parochiehuis een bij drage. De stichting stelt voor een bijdrage te verlenen van 10 pet. tot een maximum van 8369.56. Het rooms-katholiek kerkbestuur H. fi. Petrus en Paulus te Reenwijk-dorp ver zoekt een bijdrage in de kosten van ver bouw van het parochiehuis aldaar. Dit parochiehuis is het centrum van het ver enigingsleven in deze buurtschap welke overwegend rooms-katholiek is. Deze ver bouw heeft plaats gevonden in 1955 de totale kosten bedroegen 33.343.71. De stichting adviseert een bijdrage te ver strekken van 10 pet. der totale kosten tot een maximum van 3334,37. De stichting afdelingscommissie paro chie H. H. Antonius en Cornelius te Den Hoorn (gemeente Schipluiden) vraagt een bijdrage in de bouwkosten van het op 10 juli 1955 gereedgekomen parochiehuis aldaar. Dit gebouwtje dient om al het groepsjeugdwerk van de katholieke groe pering in Den Hoorn op te vangen, en voorziet in een grote behoefte- De stich ting adviseert een bijdrage toe te kennen van 10 pet. der bruto-kosten ad f 36.689.73 tot een maximum van 3668,97- Het rooms-katholiek kerkbestuur H H. Petrus en Paulus te Zoetermeer. beschikt sedert 1946 over een verenigingsgebouw, dat reeds geruime ,ijd in een zeer deplo rabele toestand verkeert. Genoemd be stuur vraagt een bijdrage in de kosten van een ingrijpende restauratie, waar mede in 1953 een bedrag van 5146,22 was gemoeid- De nog te maken kosten wor den geraamd op 23.500. De stichting adviseert een bijdrage te verlenen van 10 pet. der bruto-kosten. tot een maximum van 2864,62. De kerkvoogdij der Nederlands her vormde kerk te Zwammerdam verzoekt een bijdrage in de bouwkosten van een verenigingsgebouw. De stichting stelt voor een bijdrage te verlenen van 10 pet. der 1 AUven.enne) andere zenuw-middelen, zelfs de duurste welke er zijn. dan komt U tóen terug op Mijnhardt's Zenuwtabletten, omdat deze Uw zenuwen vlugger kalmeren. U rustiger stemmen en meester doen blijven WAT MijnhaRPT MAAKT 15 GOED bruto-kosten ad 59.600 tot een maxi mum van 5690. Met deze adviezen van de stichting kunnen Ged. Staten zich verenigen. Zij stellen derhalve voor, zulks in overeen stemming met de adviescommissie voor sociale aangelegenheden, op de aanvra gen conform het voorgaande te beschik ken. Hiermede zal een bedrag zijn ge moeid van in totaal 67.265-99. Den Bommel op Goere-Overflakkee krijgt de primeur voor Nederland van een gemeenschappelijke koelkast. Daartoe is in de kelder onder het gebouw van de plaatselijke boerenleenbank een veertig tal cellen ingericht, welke elk 200 liter voedsel kunnen bevatten. De leden van de boerenleenbank kunnen te-gen een ma tig prijsje een cel in leen krijgen, waar dan —als in een gewone frigidaire— de snel bedervende levensmiddelen van het gezin kunnen worden opgeslagen. Deze collectieve diepvriesinstallaties zijn in Amerika voor het eerst toegepast en vin den in Denemarken en Duitsland reeds gretig navolging. De Bommelse koelkel der komt 1 juli a.s. in gebruik. Terwijl binnen de Westduitse regering nog strijd wordt gevoerd over de toe komstige boers van de conjunctuurpoli- tiek, heeft thans de socialistische opposi tie een uitvoerige interpellatie tot de re gering gericht. Zij wenst te worden inge licht over wat de regering denkt te doen tot verwezenlijking van een doeltreffend en gecoördineerd conjunctuurprogramma. Volgens haar heeft de Westduitse rege ring op dit gebied haar plichten op grove wijze verwaarloosd en ondanks tijdige waarschuwingen van de circulatiebank de dingen op hun beloop gelaten. Verder wensen de socialisten te verne men, wat de regering denkt te doen om een eigenmachtige houding van de bonds kanselier ten aanzien van belangrijke po litieke kwesties te voorkomen Zij doelen Een functionaris van het Belgische hof heeft dinsdag in Brussel officieel be kendgemaakt, dat prinses Liliane, de echtgenote van koning Leopold, in blijde verwachting is. De geboorte wordt eind september verwacht. daarmede op de kritiek, welke dr. Ade nauer de vorige week tegenover vooraan staande Westduitse industriëlen te Keulen heeft doen horen over het programma van de ministers van economische zaken en financiën voor de conjunctuurpolitiek Terwijl zich dinsdag een overeenstem ming van de beide ministers met de coalitiepartijen over het programma voor de belastingverlaging begon af te tekenen, hielden Erhard en Schaeffer vast aan het beslissende deel van het conjunctuurpro gramma. Welingelichte kringen menen, dat het er ditmaal voor Erhard om gaat zijn gezag als minister van economische zaken te handhaven. In het bijzonder wil Erhard vasthouden aan de verlaging van de invoerrechten ook voor agrarische produkten, hoewel hij juist daarbij stuit op verzet van Adenauer en de meerder heid van zijn eigen partij. Intussen dreigen nieuwe meningsver schillen in het kabinet met betrekking tot de stationeringskosten voor de ge allieerde troepen in West-Duitsland. Wel ingelichte kringen te Bonn spreken over de mogelijkheid van een compromis, dat hierop zou neerkomen, dat de Duitse bondsrepubliek aan de geallieerden be halve vooruitbetalingen voor wapen- leveranties voor het Duitse leger ook een bijdrage in de onkosten voor de gealli eerde troepen in contanten aanbiedt. In de nacht van zaterdag op zondag a.s. zullen de volgende dertien renners in de wegwedstrijd Bordeaux—Parijs starten: Wim van Est. Bernard Gauthier. Albert Bouvin. Alfred de Bruyne. Hugo Koblet. Rik van Steenbergen. Stan Ockers. Raymond Impanis. Jean-Marie Cieleska. Jean Stablinski, Skerl, Roger Hassenforder en Marcel Ryckaert. IniRSvcii* kcringmaatschappiien werken tarnen Dir. I A. Duynstee Bezuidenkoutseweg 54 Gravenhage lel. 773459 is slechts voldoende voor het allereenvoudigste levensonderhoud. Werkgevers, die voor hun, personeel een behoorlijke pensioen regeling wensen, kunnen deze met niet te hoge kosten bereiken door het sluiten van een aanvullende verzekering. Vraagt daarvoor tarieven en voorwaarden aan het waarin samenwerken onderstaande levensverzekeringmaatschappijen Een kleine groep van wetenschappe lijke werkers op filmgebied is op „Woud- schoten" bijeen geweest voor een sym posion. onder auspiciën van het Neder lands Filminstituut. In een viertal voor drachten werden enige film wetenschap pelijke vraagstukken ingeleid. waarop gedachtenwisseling volgde over de moge lijkheden en methoden voor een ^weten- schappelijike benadering van de filmpro- blematiek. In de eerste inleiding bracht drs. A van Wieringen verslag uit van een onder zoek dat het instituut „Film en Uitzending: vanuit Engrels Transit Camp te Hoek van Holland. Golflengte 25 meter. Woensdag 30 mei 22.0 Martin Block 22.30 Jo Stafford zingt 22.45 De band speelt 23.00 Bing Crosby Show 23.30 Verzoekplaten 00.30 Sluiting DONDERDAG 31 MEI 10.00 HILVERSUM I (402 m.). 1.00 KRO. NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV 7.00 Nws 7.10 Gramm. 7.45 Morgengebed 8,00 Nws 8.15 Plechtige hoogmis 9 30 Gramm. 9.35 Waterst. 9.40 Voor de huisvr. 9.45 Gramm. 10.00 Gramm 10.30 Morgendienst 11.00 Voor de zie ken 11.45 Piano 12.00 Angelus 12.03 Gramm. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor de boeren 12.40 Gramm 12.55 Zonnewijzer 13 00 Nws en kath. nws 13.20 Alt en piano 13.40 Gramm. 14.00 Salonork. 14.30 Gramm. 14.45 Voor de vrouw 15.15 Gramm. 15.40 Vocaal ens. 16.00 Bijbeloverd. 16.30 Pianotrio 17.00 Y^or de jeuegd 17.30 Gramm. 17.40 Beursber. 17.45 «-*ramm. 17 50 Report. Bondsdag van de Chr. Boeren- en Tuindersbond en de Chr. r««Iln^en~ en Plattelandsmeisjesbond 18.15 dn ?nroes Heilskwartier 19.00 Nws 19.10 Gramm 19-30 Verkiezingstoespr. 19.45 Verz. Pr0®£' 0,0-° Radiokrant 20 20 Gevar. progr. 21.45 Gramm. 22.00 Periodiekenparade 22.10 Orgel His 22-45 Avondoverd. 23.00 Nws 23.15 ^aaiaportuitsl. 23.30—24 00 Nws. HILVERSUM n VPRO 8.00-24.00 AVRO 7-^n«Too ivi Gymn- 7.20 Gramm. 7.50 Dag- openingJ-O" Nws 8.15 Gramm. 9.00 Gymn. voor de J 10 on nor de vr°«w 9.15 Gramm. 9.40 M°r5PSróknraati?1ïnÏÏ- 10-50 V°°r de kleuters n'°° Sm?s 12 2t r Omr.ork. en sol. 12.00 Twee piano s 12.25 in t spionnetje 12.30 Land en tuinb.meaea. 12^35 Gramm. 12 50 Uit het S^Promenade o^ i&^e'rs^n 17.00 Voor de fug iT-te Regerlngsultz, 7.00 AVRO 7.50 vier tot vijf vu/= crvnrt 18 25 T inuV« st:rinSsuitz. 18.00 Nws 18.15 Sf'h Londen mn,nm.UZ' 18'55 Ge- sproken brief Am/ Voor de kind. kiezlngitoespra^k ,o 200 Nw^m^V8-fu Ve- °c7usZ: 2140 Kamerkoor 22H0 Am|.^ llttTÏÏ grarom 23.2^24.60 Dsmsmuz. DONDEEDAG 31 MEI v BBC Home service, 330 m. 12 00 Orgel 12.25 Y/eded.'u^u1!*5 17.55 Gramm. 19.01 20.05 Nationaal ork. Kamermuz. 17.10 Orgel Ork.conc. 19.30 Gramm. 23.45- -24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 12.00 Amus.ork. 12.30 Weer. 12.34 Gramm. (om 12.55 Koersen). 13.00 Nws. 13.15 Orgel. 14.00 Engelse les. 14.15 Gramm. 14.30 Franse les. 14.45 Gramm. 15.00 Ork.conc. 16.25 Kamer, muz. 17.00 Nws. 17.10 Bariton en piano. 17.15 V. d kind. 18.15 Kinderliederen. 18.30 V. d. sold.19.00 Nws, 19,30 Rep. 19.40 Zuid-Afri kaanse muz. 20.00 Int. wedstr. Koningin Eli sabeth. 22.30 Nws. 22.45 Gramm. 23.0023.05 Nieuws. 12.00m'Gramm. 12.30 Idem. 13.00 Nws. 14.15 en 14.20 Gramm. 15.00 Ork.conc. 15.30 Gramm 16.05 Lichte muz. 17.00 Nws.17.15 Gramm. 19 30 Nws 20.00 Int wedstr. Koningin Elisabeth. 22.55 Nws. BBC. Uitz. voor Nederland 17.45—18.15 Nws. Londens radiodagboek en. Engelse literatuurgeschiedenis (op 224 en 41 m.) N.T.S.: 20.00 Journ. en weerb. AVRO: 20_15 Rubriek van kunst en kuituur. N.T.S.. 21.15 23.00 Jongeren en politiek. Jeugd" thans verricht over de vraag „waarmee wordt onze rijpere jeugd in de bioscopen geconfronteerd". De voor lopige uitkomsten van dit werk geven de indruk, dat de wereld, waarin de jeugd via het filmdoek terecht gomt. een merk waardige vertekening van de realiteit te zien geeft. Mej. dr. B. H. Polak sprak over „perspectiefwerking in de schilderkunst en in de filmkunst". Zij stelde dat de esthetisch-psychologische werking van het perspectief bij de filmkunst op heel andere wijze wordt bereikt dan bij de schilderkunst en dat het perspectief in de filmkunst ook een heel andere functie vervult. Dr. J. M. L. Peters vroeg zich^ af. oi de mens. die regelmatig films ziet. de wereld niet op andere wijze leert, er varen dan degene, die zelden of nooit in de bioscoop komt. Zijn voordracht over „veranderingen in de wijze van waar nemen en denken tengevolge van de ont wikkeling van een visuele taal benan- delde o.m. vragen als: Wat is eigenlijk het verschil tussen het lezen van een roman en het zien van een film. Wal moeten we denken van de zogenaamde vrijheid van de fantasie bij het lezen,en van de gebondenheid van de verbeelding bij het zien van films? Tenslotte behandelde dr. J. B. Knip ping. O.F.M. het begrip „Katharsis" in de film. Hij ging daarbij na. hoe het katharsis-begrip zich sinds de oudheid gewijzigd heeft van een objecteve fac tor. die in het drama zelf gelegen is. tot een subjectieve factor die in de toe schouwer werkt. Met fragmenten uit films en ander illustratiemateriaal werden deze voor drachten toegelicht. (Advertentie) (Van onze correspondent). Op het 27ste Bibliotheek-congres, dat maandag en dinsdag in het Huis der Pro vincie Gelderland te Arnhem werd ge houden. heeft mr. A. F. Schepel uit Voor burg, voorzitter van de Centrale Vereni ging voor Openbare Leeszalen en Biblio theken medegedeeld, dat binnenkort een belangrijke verbetering van het rijkssuhsi die is te verwachten. Deze verbeterins houdt o.m. in, dat ook de christelijke open bare leeszalen in de rijkssubsidie-regeling zullen worden opgenomen, terwijl voorts tot een verhoging van het subsidie voor filialen za] worden overgegaan en dat ook een afzonderlijk subsidie voor de jeugd afdelingen van kracht gaat worden. Al deze verbeteringen zijn het gevolg van langdurig gevoerde besprekingen met de minister, waarbij duidelijk is komen vast te staan, dat de financiële medewer king, zoals deze thans is. zeer zeker te gering is. Mr. Schepel wees er verder op, dat het subsidie voor filialen van eenderde op de helft van het subsidie van de hoofd leeszalen zal worden gebracht. De jeugd afdelingen, welke tot op heden geen finan ciële steun ontvingen, krijgen nu voor wai de uitleenboekerij betreft, een vijfde deel van het hoofdsubsidie en een derde deel van dat subsidie, wanneer er ook een leeszaal aan deze jeugdafdelingen ver bonden is. Spr. merkte verder op, dat de nieuwe rijkssteun een verbetering van enige hon derdduizenden guldens betekent. voor welk behaald succes grote reden tot dank baarheid bestaat. Spr. bracht dan ook dank aan de gemeentebesturen, die reeds meer doen dan van hen verlangd wordt Wat betreft de bibliotheek-opleiding werd op deze vergadering nog medegedeeld dat overwogen wordt deze opleiding te koppelen aan de scholen voor maatschap pelijk werk, en dat niet zal worden over gegaan tot stichting van een bibliotheek school. Op deze wijze hoopt men tot een betere opleidingsvorm te komen. In het kader van de verwezenlijking van de plannen zal nu contact worden opgenomen met de afdeling Nijverheidsonderwijs van het mi nisterie van O. K. en W„ onder welke af deling de scholen voor maatschappelijk werk ressorteren. De Hongaarse scheidsrechter Szolt zal woensdag 6 juni de wedstrijd tussen het Nederlands Elftal en Saarland in het Olympisch Stadion t.e Amsterdam leiden. Szolt heeft zaterdag j.l. te Berlijn ook de ontmoeting tussen Duitsland en Enge land gear-bitreerd. Hij zal in Amsterdam worden bijge staan door een Nederlandse en een Saarlandse grensrechter. Het Nederlands elftal, dat woensdagavond 6 juni in het Olympiscfi Stadion te Amsterdam tegen Saarland speelt, is door de Keuze Commissie van de K.N.V.B. als volgt samengesteld: Doel: De Munck (Fortuna '54); Achter: Wiersma (P.S.V.) en Kuys (N.A.C.); Midden: Klaassens (V.V.V.), Van der Hart (Fortuna '54) en Bak (Feijenoord) Voor: Wilkes (Valencia), Bosselaar (Feijenoord), Appel (Fortuna '54), Lenstra (Enschede) en Koopal (V.V.V.). Ais reserves zijn aangewezen Landman (Scheveningen), Boskamp (Amsterdam), Notermans (Fortuna '54) en Schouten (Feijenoord). Aan de Spaanse club Valencia is telegrafisch verzocht aan Wilkes toestemming te verlenen om op 6 juni met het Nederlands Elftal mee te spelen. De aanvoerder zal nog nader door de Keuze-Commissie worden aangewezen. Noot van de Sportredactie: Een elftal da-t van voor naar achter we melt van de verrassingen. Het meest in de voorhoede, waar de verkiezing van Faas Wilkes als rechts buiten wel de meeste aandacht trekt. Ver leden jaar, toen de „Spanjaard" ook en kele lentewedstrijden in het Oranje-elftal speelde, is wel gebleken dat hij na enige tijd van aanpassing aan het Nederlandse spel een kracht van kapitale betekenis was. Zijn laatste wedstrijd (tegen de Zwitsers) was aanzienlijk beter dan zijn eerste (tegen de Denen). En in de vorm die hij onlangs als gast met Sparta de monstreerde en bij de juiste instelling die hij toen ten opzichte van Nederlands voetbal vond, is Wilkes stellig voor de Oranjeploeg een aanzienlijke .ersterking. Brani Appel ging van de rechtsbuiten- De lange blonde Jan Nolten heeft tijdens de elfde etappe van de Ronde van Italië van Grosseto naar Livorno over een afstand van 230 km enkele kilometer: in de rose leiderstrui gefietst. In Groseto als dertigste geklasseerd, ontsnapte Nol ten samen met vier andere renners in de elfde etappe en maakte gebruik van de lauwheid (wegens de grote hitte), die de karavaan beheerste. Later liep het peloton weer enkele mi nuten in. Maar bovendien kreeg Nolten kort na de tweede vliegende etappe-sprint pech met zijn fiets, moest wachten totdat Peller.aars hem een ander rijwiel bezorg de en kon toen de vier leiders niet meer achterhalen. Het peloton nam hem weer in de gelederen op. De officiële uitslagen van de elfde etappe luidt: t Aoverier.tie) weer een vum: oeuui ven waarvan ze zien zoveel naaden voorgesleia BI) de eerste hap eten aj vlei t verkeerd. Zuurbranden voor en na. En niet te stillen totdat een paar Kennies redoing Drachten Onmid dellijk! 'n Wonder die Kennies - U gebruik: ze toch ookV tn iedere apotheek en dro gisterij verkoopt men U Kennies graag. 1. Nascimbene 6 uur 42 min- 4 sec, gemiddelde uursnelheid 34.322 km: Chiarlone z.t.: 3. Dotto (Fr.) z.t.; 4. Mar- tino z.t.; 5. Faverc 6.43.49; 6. Nef-o z.t.; 7. Grassi z-t.; 8, Petrei z.t.: 9 Bon: 6.43 57; 10. Fabrri; 11. Baroni; 12. Pettinati: 13. Tognaccini; 14. Laur.di (Fr.); 15. Zam- boni; 16. Gervasoni; 17. De Rossi; 18 Sorgeloos 'Belg 19 Albani; 20 Cerami (Belg.) allen in dezelfde rijd als Boni. Het peloton werd ex aequo geklasseerd in dezelfde tijd als Boni- Als 99ste kwam Van Dormae] aan in de tijd van 7 uur 18 min. 1 sec. Gido Messina heeft de strijd gestaakt- In het peloton zaten alle zeven Nederlanders. Na de elfde etappe ziet het algemeen klassement er als volgt uit: 1. Fantini (Italië) 54 0 47; 2. Astrua (It) o 0! 17- 3 Fallarins Tt 54 01 46; 4 Schaer (Zwitserland) 54.02-05; 5. Moser (It.) 5402 10; 6 Wagtmans (Ned.) 54.02.12; 7.-Kornara (It) 54 02 24: 8 Couvreur (Belg) 54 02 26: 9 Bahamnntes (Spanje) 54 02-30; 10 Buratti (It.) 54.02.36: 11. De Filippi (It.) 54.03.27; 12. Brankart (Belg 54.03 32; 13 Nencini (It) 54.03-49; 14. Ranucci (It.) 54.03.53; 15. Maule (It.) 54.04.51, 16 Giud'.ci (It.) 54 04.52; 17. Graf (Zwits 54-05 18: 18 Bartoiozzi (It.) 54.05 29: 19. Monti (It 54.05.56; 20. Magni (It.) 54.06.12; 30. Nol ten (Ned.) 54 10 16; 61. Bergmans (Ned.) 54.45.21; 64. De Groot (Ned.) 54-45.27; 71. Van de Brekel (Ned.) 54.54.01; 77. Stolker (Ned.) 54.59.58; 78. Schoenmaker ,'Ned.) 55-00.37. bekend 2145 Pari overz. 23.00 Nws 23.0-8-23.t3 Koersen. „roer., 1800 en 347 m. Engeland, BBC Qrkxonc 13-15 Lichte 12.15 Pari, overz. 1 .3 Voor de vrouw z. 13.45 Voor de kind. 14.W voor u« rouw vn TinMn wn„, 1 s 45 Idem 16.1 J5 Mrs. t uaie s 20.30 22.00 .30 Paino. 23.50 Progr- 5 00 Lichte muz. 15.45 Idem £rkuca0'necs Dagb. 16.30 Caus. 16.45 Orgel /Ifl19 25ShSrt 18.15 Idem 18.45 Hoorsp. 19.°0 Nws 19.25 Sport 19.30 Hoorsp 20.00 Verz.progr 20,30 smoKey Mountain Jamboree. 21.00 Licht Nws. 22.15 Act. 22.20 Anecdotes, 23.00 Voordr. 23.15 Lichte muz. overz. 23.5524.00 Nws. NDR/WDR, 309 m. Amns muz 12.30 Kamermuz. 13.00 Nws. 13.10 Amus.muz. 14.45 Koorconc. 15.20 Strijkkwartet. 15.40 Mel kantate. 17.00 Amus.muz. 19.00 Nws 19.15 Smyf.-ork. 20.15 Herdenking Leo Slezak. 21.00 Klankb. 21.45 Nws. 22.00 Amus.muz. 24.00 Nws. 0.10—1.00 Symf.ork. Frankrijk, Nationaal prop-- 347m. 13.00 Nws. 13.20 UrK.conc. 23). Dat zit zo: juffrouw Sussex drong er speciaal bij mij op aan, dat ik de streng de geheimhouding, zou bewaren over dit gesprek. Ze scheen er groot belang aan te hechten en dwong me de belofte af, dat ik het aan niemand zou verraden, ook als de omstandigheden het schijnbaar mochten vereisen. Daar dit de laatste Pdracht was, die ze me gaf. beschouw ik die zo ongeveer als een testament en ik vraag rne af, of ik wel gerechtigd Den te spreken, zelfs nu.na het gebeurde. uit antwoord was voldoende om Cor- Sni t op te wekken, j aar meneer, ik hoop, dat u zich niet door een paar vooroordelen zult la ten weerhouden, volledige klaarheid in deze zaak te brengen? Izenberg gaf zich zo gauw niet gewon nen en Cordan moest al zijn overredings kracht aanwenden, eer hij er eindelijk in toestemde, te spreken. Het was dus de dag voor de moord. Het liep reeds tegen de middag, toen ik i4.oo3°Nw^k'i4-05 piano, Tï» HÖmspT/'ÏMÓ opgebeld werd uit Kingdaal. Elza Sussex was aan het toestel. Aan haar stem kon ik horen dat ze zeer opgewonden was. Enkele dagen tevoren had ik nog een onderhoud met haar gehad over een zaak, die ik haar aangeraden had en waar het grootste deel van haar fortuin mee ge moeid was. Het betrof de aankoop van een blok arbeiderswoningen, een hele wijk huizen, waarvan de koopsom in de miljoe nen francs liep. Toen ik er haar over sprak, weigerde ze beslist op het voor stel in te gaan. Het verwonderde me dus, dat ze me nu opdracht gaf, onmiddel lijk in te grijpen en de aankoop door te drijven, liefst nog dezelfde dag als dit mogelijk was. Ik zei haar, dat het daar voor nu te laat was, dat de woningen reeds de vorige dag in handen van een vreemde firma waren overgegaan. Ze was erg teleurgesteld. Na enkele verdere vra gen of er misschien nog een weg was om met deze firma te onderhandelen waarop ik haar ontkennend moest ant woorden deed ze me een tweede, niet minder vreemd voorstel. Het was toen de laatste dag. waarop men kon inschrijven op de staatslening van vier pet. Ze beval me, onmiddellijk in te schrijven voor het totale bedrag van haar fortuin. Cordan onderbrak hem. Kon ze dat doen? Zeker, meneer, haar fortuin bestond uit waarden, die op één enkele dag voor het grootste gedeelte in baar geld konden omgezet worden. Als ik me niet vergis, zou ze, als haar geld in die staatslening zat, dit niet meer zo gauw loskrijgen? niet dan met grote verliezen. Maar -ook daarvoor was het te laat, want de hele lening was toen reeds gedekt. Toen ik dit mededeelde werd ze woedend en schold me uit voor stomme ezel, waarop ik heel bescheiden antwoordde, dat ik daarin helemaal overeenkomstig haar wil had gehandeld, want ze had dit soort bin dende beleggingen steeds hardnekkig van de hand gewezen, met de motivering, dat ze steeds vrijelijk en te allen tijde over haar gelden wilde beschikken. Gaf ze een reden op voor deze totale ommekeer? Ze was op dit punt zelfs ontstellend openhartig. Ze zei, dat ze haar fortuin niet wenste te verliezen in die krankzinnige zaak van haar oom, maar dat ze er te vens ook niet op gesteld was. later met de vinger te worden nagewezen, omdat ze haar oom in zijn nood alleen gelaten had Ze wilde daarom absoluut haar geld ge plaatst zien op een manier, dat ze het eenvoudig niet meer kon loskrijgen, zodat ze haar oom niet „kon" helpen en men haar dus ook niets te verwijten zou heb ben. Dat was toch niet heel dankbaar. Dat geeft geen hoge dunk van haar lief de voor haar familie. Ik ben niet gerechtigd te oordelen over het gedrag van mijn cliënte, meneer. Wat niet wegneemt, dat het een laf heid was van haar kant. En toch weer heel begrijpelijk, me neer; ik geloof, dat velen in haar plaats niet anders zouden gehandeld hebben. Daarover wil ik niet twisten. Ver telt u me liever, wat er verder gebeurde. Ze smeekte me, toch iets te doen. Op dat ogenblik had ik niets degelijks op het o-og en ook voor een niet al te ver verwijderde toekomst had ik niets in zicht. U begrijpt, dat alleen snel ingrijpen haar helpen kon. Tot mijn spijt moest ik haar bekennen, dat ik totaal onmachtig was in dit zo kiese geval. Toen barstte ze uit, dat ik in geen enkel geval geld ter beschikking van haar oom mocht stellen, wat er verder ook mocht gebeuren. Ze drong er nog op aan. dat ik geen enkel besluit mocht treffen, zonder haar vooraf geraadpleegd te hebben, in welke om standigheden ook. Tenslotte eiste ze de plechtige belofte van me, dat nooit iemand over dit gesprek te horen zou krijgen. Cordan dacht snel na. Dus, 's morgens om negen uur, toen haar oom haar zijn ondergang meedeelde, beloofde ze hem te zullen helpen, 's Middags trachtte ze uit alle macht, deze last van zich af te schuiven, zonder dat ze iets van haar goede naam verloor. Om drie uur in de middag verzekerde ze haar verloofde plechtig, dat ze haar oom zou redden. Wat was dat voor een vrouw, die zo snel van besluit veranderde? En welke omstan digheden hadden invloed op haar uitge oefend? Waarom wilde ze haar geld steeds ter beschikking hebben? Het leek wel, of ze te allen tijde gereed wilde zijn om op de vlucht te gaan. Was er misschien een geheim in haar leven, dat haar gedurig vervolgde en was de moord daar de ontknoping van? De inspecteur moest zichzelf bekennen, dat hij nog ver. nog heel ver van de oplossing af was. Izenberg wekte hem uit zijn overpein zingen. U kunt er zelf over oordelen, dat dit hoegenaamd geen betrekking heeft op de moord. Uiterlijk is er geen verband, maar er zijn zoveel dingen, die nooit uiterlijk aan de dag treden en daarom zo moeilijk te ontdekken zijn. Cordan dacht een ogenblik diep na. Was het meisje misschien bang voor haar oom?.. Had ze alleen maar de belofte gegeven om hem te paaien?.. Was Geor ge Sussex het misschien toch te weten gekomen? En was hij toch de moordenaar? Tenslotte was hij toch de enige die er belang bij had. Plotseling stelde hij onverwachts een vraag: Kunnen nog andere personen van het gesprek afweten? Het is natuurlijk mogelijk, dat iemand haar afgeluisterd heeft. Maar ik was heel alleen in mijn kantoor en het is totaal uit gesloten, dat iemand het gesprek ge volgd heeft. Van de andere kant wist Cordan van de logementhoudster wier waarheids liefde hij niet in twijfel trok dat ook daar niemand luistervink had gespeeld. Neen, het was een onzinnige veronder stelling, dat George Sussex iets van de zaak had afgeweten. Cordan dankte Izenberg voor zijn open hartigheid en stond op om afscheid te ne men. De zaakgelastigde deed hem uitge leide. Op het punt zich te verwijderen, kreeg Cordan nog een ingeving Hebt u .geen brief van uw cliënte ontvangen, de morgen na de moord? Izenberg schudde ontkennend het hoofd. (Wordt vervolgd) naar de midden voorplaats, waar hij beter tot zijn recht komt. En de jonge Coy Koopal zwenkte van de middenvoorplaats, waaf hij zijn beloften toch niet helemaal heeft ingelost, naar de linksbuitenpost, waar zijn spel o.i. ook tot zijn recht kan komen. Ingrijpende veranderingen dus die wel versterkingen kunnen blij ken. Moulijn is dus vervangen, op de bin nenplaatsen zijn Bosselaar en Lenstra ge handhaafd. In de middenlinie is Bak, na Brooy- mans, de nieuwe opvolger van Notermans, maar de Rotterdammer, die deze kans stellig verdient, wordt links- en Klaassens rechtshalf. Tenslotte is de handblessure van Kuys zo ver genezen, dat hij de links backplaats van waarnemer Odenthal kan overnemen. De voorzitter van de Kon. Ned. Voet bal Bond. ir. H. F. Hopster. heeft be sloten zich voor enkele maanden uit het Bondswerk terug te trekken. In ver- ban<i met zijn vele andere werkzaam heden en met het oog op zijn gezond heid. heeft hij er de voorkeur aan ge geven zich tot 1 september a.s. niet met de Bondszaken te bemoeien. Hij hoopt na deze periode zijn arbeid als voorzit ter van de K.N.V.B. te hervatten. Tijdens de handbalwedstrijden tussen I de districtselftallen van de diocesen Haar lem en Rotterdam (dames- en herenteams uit de districten Rotterdam, Den Haag, Amsterdam, De Noord en Kennemerland), welke te Amsterdam werden gehouden, toonden de Amsterdamse heren zich de sterkeren Bij de dames zegevierde het team van Kennemerland dat de districts- tite] ongeslagen in 4 wedstrijden behaalde. De uitslagen luiden: Heren: AmsterdamRotterdam 108; Rotterdam—Den Haag 68; Amsterdam Den Haag 97. Dames: AmsterdamDe Noord 72; KennemerlandDen Haag 42; Amster damRotterdam 103: KennemerlandDe Noord 53; De Noord—Den Haag 35; KennemerlandRotterdam 52; De Noord —Rotterdam 62; AmsterdamDen Haag 0—1; KennemerlandAmsterdam 33;; Den HaagRotterdam 21. Het eindklasement van de dames luidt: 1 Kennemerland 7 punten. 2. Den Haag 6 punten. 3- Amsterdam 5 punten. 4. De Noord 2 punten. 5. Rotterdam 0 punten. Het eindklassement van de heren: 1. Amsterdam 4 punten. 2. Den Haag 2 punten. 3. Rotterdam 0 punten. Fausto Coppi zal in het huidige seizoen* aan geen enkele wedstrijd meer kunnen» deelnemen. Dit heeft prof. Carlo Pais' verklaard directeur van een kliniek te Genua, na afloop van een röntgenonder- zoek dat Coppi heeft ondergaan in ver-(l band met zijn va] tijdens de vierde etappe! van de Ronde van Italië- Bij dit onderzoek is nl. een wervelbreuk geconstateerd, waardoor Coppi geduren- i de verscheidene weken een orthopedisch apparaat zal moeten dragen. Volgens prof. Pais zal hij pas over drie maanden weer in traning kunnen gaan. Tijdens wedstrijden in het gewichthef fen tussen teams van Rusland en de Chi nese Volksrepubliek verbeterde de Rus Duganov het Wereldrecord trekken in de zwaarmiddengewicht-klasse met 0.5 kg. Het oude record stond sinds 29 augustus 1953 op naam van zijn landgenoot Voro- bier met 136 kg. De Nederlandse televisiestiahting zal een aantal filmjournaals van de Olym pische ruiterspelen te Stockholm uit zenden. Deze filmjournaals worden als Eurovisie-uitzendingen uit Hamburg ge- relayeerd. f

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 5