GALA-UITVOERING in smaakvol versierde Stadsschouwbu rg GEBEDEL ZONDER SUCCES „65.000 vluchtelingen in ellende en Europa staat bol van welvaart" K.V.P beste waarborg voor gezonde ontwikkeling m 8 8 Commissaris voor de vluchtelingen wil zijn stoel verlaten Hij had een pistool nodig.... Veertienjarige jongen doodt hoofdagent met bijl Luxemburgse gasten door feestelijk verlicht Amsterdam Sïï5d*i rir 'tul,ken Mt" Op weg naar het stemlokaal TRAMTUNNEL IN ROTTERDAM Woensdag 6 juni 1956 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Gruwelijke moord op Haagse politieman Eerste pogingen mislukten m Moeilijkheden in Neder landse kolenhandel Militair vliegtuig stortte neer Duitse geleerde bouwt „goedkope" kunstmaan V.N.-Vluchtelingencommissaris heeft er jrenoeg van Onkosten: 35 miljoen gulden; klaar in 1960 of, 1961 WAAROM DIE SNELHEID? Aardgas in Rotterdam WEERBERICHT Na het diner, dat om kwart over zeven begonnen was, verlie ten de vorstelijke gasten gisteravond met een klein gevolg om tien voor half tien het paleis om zich per auto naar de Stadsschouw burg te begeven. Na een rit door de feestelijk verlichte binnen stad ter gelegenheid van het hoge bezoek heeft Amsterdam zijn nieuwe illuminatie laten stralen arriveerde men tegen half tien bij de schouwburg, waar het ballet der Nederlandse Opera een gala-uitvoering gaf. Twee inzittenden omgekomen Geen kunstwerken Conclusie aanvaard De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Veranderlijke bewolking met aanvankelijk hier en daar enige regen en matige zuidelijke wind. Later opklaringen en matige, tijdelijke vrij krachtige zuidwestelijke wind. Iets lagere middagtemperaturen. Donderdag 7 juni: zon op 4.24, onder 20.58 uur; maan op 3.08, onder 19.32 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT (Van onze Haagse redactie) In de omgeving van het Zuiderpark in Den Haag heeft zich gis termiddag een afschuwelijk drama afgespeeld. Een 14-jarige jongen ver moordde in koelen bloede en met voorbedachten rade een hoofdagent van politie, die dienst deed in het kleine groene politieposthuis in dat park, nadat hij op slinkse wijze ook al 's morgens pogingen had gedaan om zijn verschrik kelijke daad te volvoeren Met een bijl sloeg hij de 54-jarige hoofdagent A. J. Ax het hoofd in, waarna hij de koppel met het pistool meenam, de bijl onder een sparrehoom wegwierp en vervolgens rustig na een omwegje huiswaarts ging. Met datzelfde pistool heeft hij, toen de recherche hem thuis wilde ar resteren, nog een poging gedaan een rechercheur neer te schieten. Doordat de kogel scheef in de kamer zat en door het snelle ingrijpen van twee andere leden van de politie, kon toen een tweede moord voorkomen worden. Het motief was: „Ik wil naar Nieuw Guinea en daarvoor heb ik een pistool nodig De Stadsschouwburg was uitermate j ge ministerraad. De ministers waren allen smaakvol versierd met blauwe, witte en! vergezeld van hun echtgenoten. De minis- gele irissen, die in grote toefen langs de;ters Beyen en Luns waren in gala, de an- gaierij waren aangebracht. De hoge gasten werden verwelkomd door de heren Ben- cien en Tiggers, respectievelijk directeur van de Stadsschouwburg en van de Ne derlandse Opera. Voordat H. M. de Koningin en haar gas ten binnenkwamen, arriveerde de voltalli- ke spankracht en dat werd besloten met de bijzonder spectaculaire baüetsuite en blanc van Lalo-Lifar. Tegen elf uur was de voorstelling ge ëindigd en keerde het vorstelijke gezel schap naar het Paleis terug. De eerste dag van het bezoek was voorbij. (Zie vervolg pag. 3) Vinsdagavond werd in de hoofdstedelijke Stadsschouivburg een gala-voorstelling gegeven ter ere van het Groothertogelijk bezoek aan Nederland. De foto toont de koninklijke loge met de hoge gasten. Op de eerste rij hebben v.l.n.r. plaats geno men de ministers A. C. de Bruijn, mr. J. M. A. H. Luns, dr. L. J. M. Beel, dr. W, Drees en mr. J. W. Beyen. In de ko- nonklijke loge ziet men v.l.n.r. H.M. de Koningin, H.K.S. Groothertogin Char lotte van LuxemburgZ.K.H. Prins Felix, H.K.H. Prinses Beatrix en de Luxem burgse minister van buitenlandse zaken, Bech. Hoofdagent Ax had gisteren dienst van 7 uur 's morgens tot 3 uur 's middags. Be halve het maken van ronden in het park had hij tot taak in het kleine posthuis in het Zuiderpark verloren en gevonden voor werpen te noteren. Toen twee^agenten hem 's middags om' even voor drieën wilden af lossen, meenden zij. dat hij sliep Toen eij echter het huisje betraden, bleek hun. dat hij dood in zijn stoel lag, met ingeslagen schedel. Zijn pistool en koppel waren ver dwenen. De eerste indruk van de politie was, dat de dood met een bijl was veroorzaakt, die hem van achter met grote kracht getrof fen had Terwijl Intussen de waarnemend officier van justitie, G. J, de Lint, de sub stituut-officier, J. H. Kemper, benevens de hoofd-eommissaris waren gearriveerd werd er met politiehonden naar sporen ge zocht. De hond Winston van hoofdagent Baak gelukte het om kwart over 5 de bijl te vinden die, met bloed bespat, onder een sparrehoom lag. Het park was intussen af gesloten. Bij nader onderzoek bleek de moord om kwart over 1 te zijn geschied. Men vond op de tafel in het posthuis een boekje waarin bij de gevonden voorwerpen een vulpen stond genoteerd, die op de Dedems- vaartweg gevonden was door een zekere .1. Karst. Verder ging de naam niet, zodat men veronderstelde, dat op dat ogenblik de moord gepleegd was. Er boven kwam echter een volledige naam voor, benevens het adres. Ook 's morgens was er een boekje aangege ven als gevonden voorwerp door dezelfde persoon. Toen de politie op dat adres na vraag ging doen, troffen ze een 14-jarige jongen aan, die met een opgewekt gezicht binnenkwam. Toen de jongen ondervraagd werd, bleek het, dat hij leerling van de am bachtsschool was en die dag gespijbeld had Hij had inderdaad aangifte gedaan van de beide voorwerpen: „Omdat de agent me al kende, heeft hij 's middags mijn adres niet meer genoteerd'*, merkte de jongen op. Op de vraag of hij niemand gezien had, anl~ woorde de jongen dat hij 's middags een man tegenkwam die hem vroeg „of daar een agent zat". De jongen wist de politie een volledig signalement te verschaffen Hoofdinspecteur H. van Harskamp kreeg toen achterdocht. Bovendien wist de jon gen nog te vertellen dat hij een bijl uit d- tas had zien steken 'die de man bij zich bad. Toen de hoofdinspecteur zich naar de voorkamer begaf en de jongen alleen liel met inspeeteur A. J. van 't Eind en brt gadier J Modderman, hoorde hij plotseline zjjn naam roepen Hij rende terng naar de kamer en zag daar hoe de jongen met het pistool van de vermoorde agent in zjjn hand een poging deed de brigadier neer te schieten. Hij sprong hem op zijn nek en met vereende krachten werd de jongen overmeesterd. Het pistool was niet goed geladen, zodat daardoor een tweede moord voorkomen werd. Nadat de jongen op het hoofdbureau na der ondervraagd was, voerde hij als enig motief voor zijn daad aan, dat hij al ja renlang naar Nieuw Guinea wilde en daar voor een pistool nodig had. De dag tevoren had hij ook reeds een poging gedaan, maai toen durfde hij de bijl niet te gebruiken Gisteren is in Maastricht het congres 1956 gehouden van de Nederlandse Katho lieke Bond van Handelaren in Brandstof fen „St.-Theobald". Bij de behandeling der afdelingsvoor stellen, waarover volgens preadvies van het hoofdbestuur is beschikt, bleek dat er grote moeilijkheden in de Nederlandse kolenhandel bestaan, doordat steeds min der Nederlandse kolen beschikbaar komen en men meer en meer wordt aangewezen op buitenlandse kolen, die veel duurder en vaak van mindere kwaliteit zijn. Ook de beschikking over gascokes vermindert voortdurend voor de Nederlandse kolen handel. Met het ministerie van Economi sche Zaken worden via de huisbrandactie- cornmissie besprekingen gevoerd om voor het ontbrekende kwantum gascokes een vervangmgsprodukt te zoeken, omdat co kes een belangrijke brandstof voor de minder gesitueerden vormt. Om vijf voor negen gisteravond Is te Hcrmalen in de Schijndel een North American Harvard-vhegtuig van de Koninklijke Luchtmacht neergestort. Het toestel was afkorns^iff van de basis Vol- kel De twee inzittenden, de ongehuwde sergeant-vlieger G. Vergeer 22 jaar, „it Rotterdam en de ^"ge huwde korporaal I. Blokpoel uit Alkmaar, kwamen om het leven. De hestuurder van een andere Harvard, eveneens van Volkel. die m de nabijheid het verongelukte toestel vloog. ver- 7ew ^t dit na een vrille de grond Inge- een en geraakte in brand. West-Duitsland is in staat een kunst matige aardsatelliet te lanceren met een middellijn van W a 12 meter en een ge wicht van 500 kilo, waarvan de bouw en het afschieten slechts 20 miljoen mark zouden kosten. Dit heeft ir. Rudolf Nebel, uitvinder van de V-2 in de laatste oorlog^ tegenover een correspondent van Ar 1 verklaard. dere heren in rokkostuum. Naast de minis ters namen de leden van het corps diplo matique plaats in de zijloges. Groothertogin Charlotte was gekleed in een roodkleurig avondtoilet. Koningin Juliana droeg 'n duifgrijze niet-gedecollet- teerde avondrobe, terwijl de kroonprinses een charmante lichtblauwe avondjapon droeg met lange handschoenen in dezelfde tint. Alvorens „Le reve de Veronique" door het operaballet werd uitgevoerd, presen teerde de artiesten van het ballet en de leerlingen van de balletschool van de Nederlandse Opera zich op de muziek van de Marche Solemne] van Richard Blareau- André Muscat.. Het was een ouverture vol gratie, allure en feestelijk vertoon van danseressen, dansers en zelfs heel kleine ballerina's in de dop. Na de ouverture Rusland et Ludmilla van Glynka, uitge voerd door het orkest van de Nederlandse Opera onder leiding van Anton Kersjes, werd het eigenlijke programma uitgevoerd, dat als première bevatte de Pas de deux uit de Notenkrakersuite van Tsjaikowski, gedanst door- Hanny Bouman en Cesar Horn, met een overmaat van mecha nische beweging en een tekort aan artistie- (Van onze verslaggever) „Het is een openbaar schandaal, dat tien jaar na de oorlog nog 65.000 vluch telingen in ellende verkeren in ccn Eu ropa, dat bol staat van de welvaart", al dus mr. Van Heuven Goedhart, Hoge Commissaris voor Vluchtelingenhulp van de V.N. tijdens een gisteren te Den Haag gehouden persconferentie Deze verkla ring van mr. Van Heuven Goedhart sloot aan op een uiteenzetting van de finan ciële noden, waarmee zijn bureau te kam pen heeft. De financiële basis is ondanks de hoogconjunctuur zo slecht, dat de Hoge Commissaris niet zal aarzelen de conclusie hieruit te trekken en heen gaan, wellicht in de zeer nabije toekomst. Het Hoge Commissariaat had een plan opgesteld om binnen vier jaar de vluch telingen uit de kampen te krijgen. On geveer twintig procent zou kunnen emigreren, de overigen zouden moeten integreren in de staat, waarin zij momen teel verblijven. Voor dit project was in totaal een bedrag nodig van zestien mil joen dollar en zou vóór 1958 uitgevoerd moeten zijn, omdat dan het mandaat van de Hoge Commissaris afloopt. Het bureau ontvangt zijn geldmiddelen uit vrijwillige bijdragen van de regerin gen van de leden-staten van de V.N. en uit acties, die onder de volkeren worden gevoerd. De V.N. adviseerden voor 1955 een bedrag van 4.2 miljoen dollar uit te keren: de H.C. kreeg 2.7 miljoen. Voor 1956 was een bedrag van 4.4 miljoen dol WELKE PARTIJ biedt de beste waarborg voor een gezonde ontwikkeling van onze maat schappij? Deze vraag zal iedere van zijn verantwoordelijkheid bewuste kiezer zich moeten stellen, wanneer hij volgende week zijn stèm gaat uit brengen op één van de tien lijsten van kandidaten, die achter op zijn stembiljet staan vermeld. Voor een gezonde ontwikkeling is van wezenlijk belang een politiek be leid, dat principieel is gericht op het met alle kracht bevorderen van de zelfwerkzaamheid van de vrije maat schappelijke krachten. Dit is te meer van belang, nu in de feitelijke ont wikkeling van onze samenleving sterke collectiverende en nivelleren de krachten werkzaam zijn zoals de laatste jaren veelvuldig in het licht is gesteld. HET MODERNE socialisme, zoals belichaamd in de Partij van de Arbeid, vertoont ook op dit uiterst gewichtige punt een twee slachtigheid en onzekerheid, die wei nig vertrouwen inboezemt. Van een gemeenschappelijke rich tinggevende maatschappij-beschou wing, een vaste principiële visie op de aard en de grenzen van de staats taak is in socialistische kring geen sprake meer. Dit is één van de wran ge vruchten van de doorbraakmanie- die na de oorlog over het socialisme is vaardig geworden. Hoewel er in socialistische kring de laatste tijd een duidelijke beducht heid valt waar te nemen voor de grote gevaren, die verboinden zijn aan een voortschrijdendetechnocra tie en collectieve beheersing van het leven, komt het socialisme er bij ge breke aan een nieuwe socialistische theorie maar al te gemakkelijk toe om in de praktische politiek toch weer terug te vallen op het oude so cialistische dogma, dat alle heil ver wacht van staatszorg en staatsingrij- pen. Men denke o.a. aan de hou ding der P.v.d.A. ten aanzien van de belastingverlagingen, het streven naar vrijere loonvorming, het soda- project in Delfzijl, het beleid inzake de IJsselmeerpolders enz. Zodoende werkt het in feite ondanks alle be duchtheid onder de vlag der demo cratie een verlicht despotisme in de hand met alle gevaren van dien. OOK HET MODERNE liberalisme, dat ten onzent in de V V.D. poli tieke gestalte heeft gekregen, ontbreekt het geheel aan een vaste principiële visie op de aard en om vang van de staatstaak. Nog altijd zit deze stroming vast aan een onvrucht bare tegenstelling tussen staat en maatschappij, welke een goed samen spel van overheid en particulier ini tiatief'in de weg staat en een poli tiek beleid in de hand werkt van sterk incidentele aard. TUSSEN DEZE beide politieke stromingen staat de K.V.P. als de partij, die zich mag verheu gen over het bezit van een betrouw bare en duidelijke principiële visie op de verhouding tussen staat en maatschappij, gezag en vrijheid en op basis hiervan een politiek beleid be vordert, dat een goed samenspel van overheid en particulier initiatief, zo uiterst belangrijk voor een gezonde ontwikkeling van onze maatschappij garandeert. In haar werkprogramma spreekt zij dit met zoveel woorden uit, waar zij uitdrukkelijk een consequente toepassing van het beginsel der sub sidiariteit vooropstelt en in de lijn van dit fundamentele beginsel op economisch, sociaal en cultureel ter rein een programma ontvouwt, dat gericht is op het krachtdadig bevor deren en steunen van de zelfwerk zaamheid der vrije maatschappelijke krachten. lar geadviseerd en daarbij het tekort van 1955, in totaal dus 5.9 miljoen. Mr. Van Heuven Goedhart is van me ning, dat hij dit jaar 2.5 miljoen achter zal blijven op het gevraagde bedrag. Al met al is het programma van de Hoge Commissaris aanmerkelijk vertraagd en hij ziet geen kans om van de regeringen meer los te krijgen, terwijl het „bedelen" onder de bevolking van de landen, be halve dan in Nederland en een klein beetje in Engeland, geen succes heeft. De Hoge Commissaris toonde zicli ten aanzien van het financiële vraagstuk van zijn bureau zeer pessimistisch. Hij zag geen middel meer, waarmee hij geld van de regeringen los zou kunnen krijgen en vroeg zich af of het niet beter was „dat thans iemand anders op mijn stoel gaat zitten". Momenteel worden besprekingen ge voerd met de Duitse en Oostenrijkse re geringen om geleidelijk aan de kampen te sluiten en daardoor de bewoners te dwingen hun apathie te overwinnen en een bestaan te zoeken in het land waar zij verblijven of te emigreren, indien zij daarvoor in aanmerking zouden komen Wanneer er geen -ekere druk wordt uit geoefend, zouden de kampen nooit leeg komen; hoewel enerzijds het vluchtelin- genaantal door de bemoeienissen van het Hoge Commissariaat weliswaar afneemt (85.000 in 1954, 65.000 in 1956) doch an derzijds blijft' de stroom aanhouden. Mr. Van Heuven Goedhart meende, dat er dit jaar in Oostenrijk en Italië te zamen zeker 6.000 vluchtelingen bij zou den komen. Dit is het interieur van d» politiepost Zuiderpark tS Den Haag, waar gister middag een politieagent door een veer tienjarige jongen met een bijl om het leven werd gebracht. terwijl een poging gistermorgen mislukte, omdat hoofdagent Ax bezoek had. Hij bekende de agent te hebben neerge slagen terwijl hij achter hem stond om de vermeende aangifte van de vulpen die hij gevonden had. te doen. Daarna heeft hij de koppel en het pistool weggenomen. Om dat hij de bijl terug wilde halen die hij had weggeworpen, is hij enkele uren later nog bij het park geweest: de politie had het park toen afgezet en daarom is hij naar huis terug gegaan. De kleine, tengere jongen J G. K„ is m augustus '41 geboren en in 1950 uit In donesië naar ons land gerepatrieerd. De vader was in Indonesië overleden. Hij was lastig en had zijn kamer vol staan met 3iarm- en namaakpistolen, terwijl zijn lec tuur al evenzeer op het pseudo-krijgshaf- t:ge was afgestemd. Hij maakte een zeer rustige indruk en behield ook na zijn bekentenis de zelfde indolentie. Hij was nooit met de politie in aanraking geweest Zijn slachtoffer was 54 jaar, had enige tijd geleden zijn zilve ren jubileum gevierd en laat een vrouw met vijf kinderen achter van wie de jongste 5 jaar is en de oudste 20 jaar. Blijkens een aan de raad gericht 1 den vervangen, maar zolang hij nog schrijven willen B. en W. van Rotter dam reeds in het begin van volgend jaar beginnen met de aanleg van een tramtunnel onder de Nieuwe Maas. Die tunnel zal van de Sehiedamsedijk af niet ver van het Zadkine-monu- ment „Verwoeste Stad" en aansluiting gevend op het grote verkeersplein dat ontstaan zal als het tegenwoordige gebouw van „De Bijenkorf" is afgebro ken lopen via de kop van het Noor dereiland naar de Parallelweg en zal zodanig worden uitgevoerd, dat evene tuele plannen voor een metro in de toekomst doorgang zullen kunnen vin den. Het ligt in de bedoeling, dat de tram tunnel in 1960-61 gereed zal zijn. het tijd stip, waarop vermoedelijk met de aan- 1 3 v: een andere oeververbinding oost 'jker gelegen, een aanvang za] wor den gemaakt. Het staat nog niet vast. of daarvoor een brug- of tunnelverbinding wordt gekozen, doch naar alle waar schijnlijkheid zal het laatste het geval zijn. Volgens de voorlopige plannen van de t-amtunnei zal deze rond 35 miljoen gaan kosten, de kosten voor de toegangswegen niet inbegrepen. In de eerstvolgende raadszitting ho pen B. ei W reeds een beginseluitspraak te verkrijgen, om nog in de loop van dit jaar met een definitief plan te kunpen komen. Het voorstel van B. en W. van Rotter dam om tot een snelle uitvoering van het tunnelplan te komen, is niet verrassend voor hen, die de voorgeschiedenis ervan hebben gevolgd. In het op 21 december 1955 verschenen „Tramtunnelrapport" van de daarvoor in gestelde commissie werd een speciaal hoofdstuk gewijd aan de voordelen van een snelle bouw. Zes voordelen werden als voornaamste genoemd.: 1. De tram verdwijnt van de Wil lemsbrug, zodat de capaciteit van deze oeververbinding met haar toegangswegen voor het autoverkeer wordt vergroot. (Naar bekend is, zal ook deze brug wor- dienst doet betekent de tramtunnel in ieder geval een verlichting voor deze brug). 2. Bij de vele tijdelijke voorzieningen, welke gedurende de aanleg van de nieu we Willemsbrugverbinding nodig zullen zijn om het verkeer op gang te houden, behoeft geen rekening gehouden te wor den met de tramlijnen naar en van de Linker Maasoever, hetgeen deze voorzie ningen minder kostbaar maakt en dus uit eindelijk een besparing betekent 3. De moeilijkheden, welke het open bare vervoer door de toeneming van het autoverkeer via de bruggen en door de Maastunnel thans reeds ondervindt en in steeds ernstiger mate zal ondervinden, en de moeilijkheden, welke zullen ont staan bij de aanleg der omvangrijke werken, welke uitgevoerd zullen moe ten worden bij de toegangen tot de nieuwe Willemsbrugverbinding op beide Maasoevers, kunnen volledig worden op gevangen. 4. De zeer snelle tramverbinding via de tramtunnel maakt het onwaarschijn lijk, dat het busverkeer door de Maas tunnel nog sterk zal toenemen; eerder kan een vermindering worden verwacht, ritteen met het oog op de groei van het verkeer en de daaruit te verwachten stagnaties slechts een gunstig effect kan hebben. 5. De kostenbesparing voor de R.E.T. (Rotterdamse Electrische Tram) de di recte besparing wordt gesteld op 600.000 per jaar en de indirecte voor de passagiers op rond 500.000 per jaar, ongerekend de vervoerverwervende functie van de tun nel en d ontlasting der straten kan zo spoedig mogelijk ingaan. 6. De te verwachten verkeersmoeilijk heden op de oeververbindingen zouden kunnen leiden tot een vermindering van het gebruik van particuliere vervoermid delen in het woon-werkverkeer, zodat een toeneming van het openbare vervoer niet uitgesloten is: de R E T. is eerder in staat deze toeneming op te vangen met een perfecte service voor de passagiers. Na deze voordelen te hebben opgesomd, vervolgt de commissie: Een zeer belang rijke omstandigheid is, dat de bouw van de tramtunnel de ontwikkeling der ove rige oeververbindingen in een enkel op zicht beïnvloedt en dat bij de uittnondin- gen geen kunstwerken nodig zijn, welke kostbare overgangsstadia en tijdelijke voorzieningen nodig maken met alle daar aan verbonden hinder voor het verkeer, welke zich gewoonlijk in grote de;en der stad voortplant. Voorts is van grote be tekenis, dat, gezien het stadium van voor bereiding, ongeveer een jaar na de be slissing met de bouw begonnen kan worden. Op grond van het bovenstaande kwam de commissie tot de volgende conclusie: Gezien de voordelen voor het pu bliek en voor het openbare vervoer en gezien het grote verkeerstechnische be lang is, mede met het oog op de spoe dige uitvoeringsmogelijkheid zonder invloed op de ontwikkeling der overice oeververbindingen, snelle houw van de tramtunnel nodie- en onontkoombaar ter vermijding van een ontreddering van het openbare vervoer. Zoals uit heg thans voorliggende voor stel van B. en W. van Rotterdam blijkt, heeft het college oog gehad voor deze conclusie. Wanneer de raad het vcoorstel tot snelle aanleg aanvaardt, zal men volgens de gegevens der commissie dus dit jaar nog met de uitvoering kunnen be ginnen. De N.V. Nederlandse Aardoliemaat schappij heeft de aanwezigheid van aard gas aangetoond in haar verkenninlngs- boringen in IJsselmonde (nabij het Fejje- noordstadion te Rotterdam. De boring wordt voortgezet.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1