WONINGBOUW EN POLITIEK Rep* lertoirevernieuwing der mannenkoorzang Rem op industriële expansie in Zuid-Holland Zomer zet niet s In Vogelenzang „rally~-den 1400 Gidsen Politieke tegenstellingen hoffelijke stijl m Op weg naar het stemlokaal Nederlands Gesprek Centrum bespreekt ,Venlona' zong werk van Badings en Keuning Hagenaar ging op de revolver Tekort aan arbeidskrachten veroorzaakt onbevredigende situatie Geen/ast vanze/tmen U met vakantie - flitslamp aan 't werk! Poolse ballingen- premier repatrieert Groots kampvuur en show van ..zuster". uniformen Pastoor A. P. C. Konijn te Rotterdam overleden MAANDAG 11 JUNI 1956 PAGINA 3 Een afzonderlijk hoofd stuk in de gezinspolitiek vormt ongetwijfeld het woningbouw beleid. Zo de visie op het gezin, zo ook die op de woningbouw en de eisen die daaraan moeten worden gesteld. Briljant sluitstuk Minder vrouwen HULSLOZE onmisbare zonlicht EM.-PASTOOR OMTZIGT f| DOUCEUR VOOR PERSONEEL „BLAUWE TRAM" Zuilen in de mist Vrijheid en vooroordeel BENOEMING BISDOM HAARLEM PROF. DR. DE BOER ERE DOCTOR VAN HANNOVER Het is zelfs alsof het gekoesterd maatschappelijk visioen zich concreti seert in het beeld van stad en dorp, dat iedere politieke overtuiging voor zichzelf oproept. Wil men de wereld opdelen in functies, wil men het leven beschouwen als een centraal geleid en goed georganiseerd welvaartsbednji, dan droomt men van eindeloze kooi en- reeksen, waarin voor ieder een bed een stoel is gereed gezet, van keus bijeen gegroepeerde industrieën. w in ieder zijn werk vindt en te k van even keurig geordem3ement complexen, waarin het am"s®1 voor ieder het voorwerp is van een welverzorgde distributie-dienst. Dat is ongeveer het tafereel, dat niet in enig programma tot uiting komt, maar dat voelbaar wordt achter het collectivis- tische idealisme, waarvan vooral in P v d A.-kringen wordt getuigd. De alverzorger en albehoeder, die staat heet, treedt op met een nationaal bouwbedrijf, dat met nationale gelden nationale plannen voor iedereen uit voert; de particuliere bouw is stevig in een hoekje gedrukt, de woningwet woningen hebben vrijwel het mono polie veroverd, zodat meer draag- krachtigen het huis niet meer kunnen vinden, dat zij zouden willen betalen. Over de omvang van de te huren woning hoeft niet lang meer gepraat te worden. Het gemiddelde aantal kin deren bedraagt daarin 2 en de wonin gen worden slechts voor gezinnen van gemiddelde omvang en niet voor werkelijke gezinnen gebouwd. Wie 4 kinderen heeft zondigt tegen de wet van het gemiddelde en moet de ge volgen daarvan niet op rekening van vadertje staat willen schuiven. Hij kope maar wat oude scheepskooien voor zijn nageslacht. Tegen dit stadsbeeld vleien zich als het ware allerlei andere desiderata aan. Een duidelijk verschil in draag kracht wordt zinneloos sedert bezits vorming even moeilijk is als het huren van een representabeler woning. Binnenshuis is geen plaats voor ver maak en liefhebberijen, maar geen nood: daarbuiten staat vadertje staat gereed om cultuur en amusement met gulle hand te distribueren. Voor ouden van dagen is evenmin plaats maar een nieuwe Drees brengt hen onder in speciale dorpen compleet met radio distributie en collectieve badhuizen. Zo wordt het voorlopig gelukkig nog absurde maatschappelijke tafe reel, dat in de periferie ligt van een consequent socialistisch huisvestings beleid. WIJ WILLEN HIER niet treden in de vraag of een dergelijk tafe reel rechtstreeks en openlijk te bewerkstelligen zou zijn. Het is slechts duidelijk, dat een vaardig (en over tuigd) beleid het een flink stuk in die richting kan brengen, als het slechts van de geboden kansen gebruik maakt. We behoeven ons alleen maar te herin neren hoe beurtelings het tekort aan middelen en de vrees voor toekomstige werkloosheid in het bouwvak van socialistische zijde zijn gehanteerd ter motivering van beperkingen in de woningbouw niet het minst in de omvang der woningen om te weten welke adders er kunnen schuilen in het gras van een al te collectivistische maatschappij-opvatting. In concreto is er dan een motief (dat inmiddels voor andere sociale maatregelen niet schijnt te gelden) maar de algemene tendens beweegt zich in de richting van ontbinding in factoren, van distributie en niet in die van steun aan particulier initiatief, van staatsalmacht en niet in die van de subsidiariteitsgedachte. Juist op dit punt is het streven van de K.V.P. duidelijk te onderscheiden van wat de P.v.d.A. tot dusverre heeft gezocht. Men kan vragen of minister Witte nog meer huizen had kunnen bouwen, hoewel zijn beleid in dit op zicht aanzienlijk vruchtbaarder was dan dat van mr. In 't Veld. Maar zijn richtsnoer is duidelijk, evenals dat van het werkprogram van de K V P.: De woningproduktie zo hoog mogelijk opvoeren en tegelijkertijd zorgen voor de nodige differentiatie in de omvang der woningen. De beschikbare bouw capaciteit zoveel mogelijk gebruiken voor een woningbouw, die in deze zin reëel is, dat er niet voor abstracte ge middelden, maar voor levende gezin nen wordt gebouwd, die dus rekening houdt met alle behoeften, welke een sterk ontwikkeld gezinsleven kent. En tenslotte: Het streven naar bezits vorming allereerst richten op het eigen huis, omdat het huis nu eenmaal de omhulling vormt van wat als de kiemcel van de maatschappij moet worden beschouwd. Rond dit richt snoer bevindt zich eveneens een peri ferie. De subsidiariteitsgedachte, die tegenover de idee van het staatsvader- schap staat, de noodzaak dus de particuliere bouw haar kansen te geven tegenover overheidsondernemin- gen en woningwetbouw. En last not least de opvatting dat het gezinsleven zich niet leent voor een ontbinding in factoren, die nagenoeg allé door de staat kunnen worden behartigd. Het gezinsleven moge ook een publieke zaak zijn. het blijft een private taak. waar het openbare zich zoveel moge lijk buiten heeft te houden. Dat is de kern ook van de woningbouw-politiek der K.V.P. Na lang over 's buurmans tuinmuurtje te hebben heengekeken, zjjn we in ons land thans een nieuw stadium binnen getreden inzake een eigen muziek. Vooral op het gebied der mannenkoorzang zijn in Nederland gedurende de laatste decen nia stemmen opgegaan waaraan zelfs de ooster- en zuiderbuurman een gewillig oor leent. Want zonder tot chauvinisme af te dalen, mogen we trots zijn na een lang durige muzikale lijfeigenschap van Ger- mania een onafhankelijkheid te hebben verworven die geheel los van de lieder- tafelstijl onze mannen op meer viriele wijze dan voorheen doet zingen. Van deze verworvenheden zijn we gis teravond andermaal overtuigd op het galaconcert dat de Kon. zangvereniging „Venlona" voor een uitverkocht concert gebouw De Prins van Oranje ten gehore bracht. Twee componisten van eigen bo dem, Henk Badings en Hans Keuning, hebben hun bijdrage geleverd aan de repertoirevernieuwing waarvan het Bos sche muziekfestijn enige jaren geleden een soort wapenschouw heeft gegeven. Badings greep naar een schier vergeten tekst van Erasmus; Laus Pacis( Lof aan de Vrede) en heeft daar met vee] muzi kale „bevlogenheid" vorm aan gegeven. Hij koos hiervoor de cantatevorm, niet in antieke zin opgevat, maar met een toespeling op oude vormen als aria en recitatief daaraan een nieuwe wending gevend. Bovendien is de begeleiding aller minst orthodox; een twintigtal hout- en koperblazers plus slagwerk, bestaande uit leden van de Kon. Mil. Kapel, schraagden het volumineuze vocaal ensemble van „Venlona", soms dit als intermezzo of in leiding afwisselend, maar doorgaans in begeleidende zin. Hoever Badings de oude vormen de rug toekeerde bewees wel zijn behandeling van het recitatief „Ubi non gentium", waarvan de melodische lijn zich tot een kleine curve beperkt maar waarin ritmi sche accenten van het orkest deze lijn pijl snel door de ruimte doet heenschteten. Dit recitativo heeft dezelfde bezwerende kracht als het Esclamazione dat aan de Finale voorafgaat en het is stellig in deze delen die de schrijfwijze van Carl Orff benaderen dat Badings een meester lijke greep heeft gedaan. Toch blijkt uit heel dit werk dat men eerder me! een instrumentaal dan vocaal componist te doen heeft en heeft men veelal moeite de koorklank van die van het orkest te scheiden. Wanneer hjj de menselijke stem haar eigen karakter wil laten wedervaren, grijpt hij naar soli (sopraan) of naar een fuga waarvan de voorbeelden in het ver leden voor het grijpen liggen. En zelfs bt) de sopraan-soli hier door Gerda Pons op even overtuigende als stralende wijze gezongen doet menig figuur eerder aan die van een hobo of klarinet denken dan aan de melodische buigingen van dc ""en- selijke stem. De Finale ligt het koor beter en dank ook zij de voortreffelijke aecous- tiek van „De Prins", de paraatheid der K. M. Kapel, de vocale spankracht en vóór alles de beheersing van Jos. Vranken van al deze elementen werd deze Finale een briljant sluitstuk van een compositie die stellig een verrijking van het mannen koorrepertoire genoemd moet worden. Hans Keuning sloot hierbij aan met ..Man is a tool-using animal" (tekst van Carlyle) dat uitstekend voor mannenkoor is geschreven, meer vocaal gedacht dan Badings werk en uiterst economisch in het aanwenden van begeleidingsmiddeien (piano-quatre-mains en slagwerk) te werk gaan. Keurig verrast in zijn volksdans- achtige melodiek en -ritme door markan te declamatie, scherp-gepunteerde ritmen en eenvoudige, maar doeltreffende melo dische opbouw, die echter als geheel be schouwd de spankracht missen, de logi sche opbouw om te kunnen blijven boeien. Met dezelfde middelen zou het mogelijk zijn om een compositie op te bouwen met een eigen, dwingende vorm die echter door het voortdurend afbreken der bewe ging verzwakt tot een rapsodie of fan tasie. Ais derde programmadeei sloot hierbij een werk van B. Martinus aan: ..Mount of three lights", dat we reeds eerder hier in „het westen" hoorden vertolken. Hier hoorde men echter door gunstiger accou- stische verhoudingen zowel Leo Ketelaars sonore baritonstem als de blazers van de K.M.K. tot een orgelende klank ver vloeien. een orgelend-brede en nobele klankgeving waarvan „Venlona" natuur lijk ook een belangrijk register in verte genwoordigde. Er heerste een bijzonder geanimeerde stemming bij de honderden aanwezigen en dit bewees dat ook ons concertpubliek zuiver kan reageren op nieuwe geluiden. M. M. In de nacht van zaterdag op zondag heeft de 34-jarige Hagenaar J. H. N. zes pistoolschoten gelost op de 36-jarige Am sterdammer J. M.t waardoor deze in de arm en in de rug werd getroffen. In het Binnengasthuis bleek echter, dat de ver wondingen niet van ernstige aard waren. Tussen beide mannen was op de Amstel te Amsterdam ruzie ontstaan om een vrouw. De Hagenaar trok plotseling een pistool en schoot de hele kamer leeg in de richting van zijn rivaal, die door twee van de kogels werd getroffen. De dader sloeg op de vlucht, maar kwam blijkbaar snel tot bezinning, want kort na het ge beurde belde hij een politiebureau op, vertelde wat er was gebeura en zei „kom me daar en daar maar halen Toen de politiemannen op het aangegeven.adres kwamen, vonden zij daar inderdaad de Ha- genaar, die thans zijn zonden in de cel overdenkt. In bet verslag over 1955 van het econo- misch-technologisch instituut voor Zuid- Holland wordt omtrent de ontwikkeling van de werkgelegenheid in Zuid-Holland in 1955 opgemerkt, dat in dat jaar in nog sterkere mate dan in 1954 de beschikbare arbeidskrachten grenzen stelden aan de mede door de hoogconjunctuur ingege ven expansiedrang van het bedrijfsleven Kon in voorgaande jaren nog eniger mate geput worden uit de aanwezige ar beidsreserve, in het afgelopen jaar vloei de deze bron nog slechts nauwelijks en thans is zij vrijwel geheel opgedroogd. Tengevolge van het woningtekort is de vestiging uit andere provincies van be perkte omvang. Bovendien wordt het effect hiervan teniet gedaan door het ver trek naar het buitenland. Anderzijds is als gevolg van het lage geboortecijfer in de jaren tussen 1930 en 1942 de toevloed van jongeren laag, ter wijl het aantal ouderen dat het produk- tieproces moet verlaten vrij hoog is. Onder samenloop van omstandigheden hoogconjunctuur met een dieptepunt in het arbeidsaanbod. is alie elasticiteit uit de arbeidsvoorziening verdwenen en wordt een rem op de expansie gezet. Na de sterke toeneming van de in dustriële werkgelegenheid in 1953 en 1954 met resp ca. 10.000 en 7.500 personen kon de personeelsbezetting van de industrie in Zuid-Holland in het afgelopen jaar in aanzienlijk mindere mate stijgen Ten op- zichtp van 1954 bedroeg de toeneming van de industriële werkgelegenheid ruim 1 pet, hetgeen neerkomt op ca. 4.000 personen. Ofschoon de chemische industrie ver houdingsgewijs de sterkste expansie ver toont, is het toch de metaalindustrie die in absolute zin het leeuwenaandeel heeft in de toeneming van de industriële werk gelegenheid. Opvallend noemt het verslag de daling in de personeelsbezetting van de houtver werkende industrie (vooral meubelen), de kledingindustrie en de textielnijver heid Voor wat de laatste twee bedrijfs takken betreft, wordt opgemerkt, dat deze nagenoeg de gehele last te torsen hebben van het ook in absolute zin ge daalde arbeidsaanbod van vrouwen in de achter ons liggende jaren. Het instituut becijfert een stijging van de arbeidsbezetting. in de Zuidhollandse industrie in de periode 1950/1955 van ca. 25.000 personen. Het gebied van de Nieu we Waterweg, de industriële rand van de Alblasserwaard, Delft en Den Haag, heb ben de sterkste toeneming te zien gegeven Het zenuwstillend, geen slaap verwekkend. BAYER preparaat (Van onze weerkundige medewerker) Na een zeer koele zaterdag met 111 öe zuidelijke helft van ons land regenachtig weer, waarbij zondagmorgen in Zuid- Limburg 26 mm regen werd afgetapt- drong zondag van het noord-oosten uit plotseling warme lucht ons land binnen. Deze lucht was afkomstig uit Zuid-Scan- dinavië en deed de temperatuur in Gro ningen tot 25 gr. C. stijgen. Ook in Noord-Holiand en Zuid-Holland werd de 20 gr. C. overschreden, maar in het oosten en zuiden van ons land bleef het zeer koel, met in Zuid-Limburg een maximum van slechts 12 gr. C. Zondag avond kwamen er boven Zuid-Drente zeer zware buien tot ontwikkeling met onweer. Daarbij viel plaatselijk een grote hoeveelheid hagel en ijsbrokken. De neerslag overschreed daarbij de 20 mm. De warme lucht wordt inmiddels lang zaam weer teruggedreven, zodat het ook in de komende dagen nog geen warm zomerweer zal worden. De kleine de pressie die ons weliswaar rustig maar somber en regenachtig weer brengt, trekt langzaam naar Engeland weg en zal in het midden van de week worden gevolgd door een verbetering waarbij ook de temperatuur langzaam weer gaat stijgen. De overige stedelijke gebieden als Dor drecht, Leiden en Gouda -vertonen een minder gunstig beeld. Enige streken met zich ontwikkelende industriekernen de bollenstreek en Voorne-Putten laten een relatief gunstige ontwikkeling zien Uit een oogpunt van harmonische ont wikkeling van de bestaansb-onnen in Zuid-Holland is de huidige situatie vol gens het verslag niet bevredigend. Een verruiming van de arbeidsmarkt door een stijging van de woningproduk tie. gecombineerd met een eventuele her ziening van de gemeenteclassificatie, kan in dit opzicht wellicht leiden tot een be ter spreidingspatroon. Het streven van Ged Staten om het aantal te bouwen wo ningen door de bevordering van de con tinuïteit in de bouw op te voeren van pl.m. 16.000 tot circa 20.000 per jaar, ver dient dan ook mede van dit oogpunt uit bezien alle steun Vakantie... gezellige momenten bij de vleet. Houd uw camera dus „flitsgereed"In de tent, op een terrasje, in boot of trein... met Philips „Photoflux"flitslampjes behoeft geen enkel moment verloren te gaan. Zowel overdag als 's avonds kunt u kieken naar hartelust. Neem de zon mee op reis: zorg voor voldoende Philips „Photoflux"lampjes! Ze geven veel licht, zijn klein en... maar 25 cent. Met Philips „Photo flux" altijd rake foto's. Waarom hier niet geflitst? In het St.-Elisabeth-ziekenhuis te Lei den is in de nacht van vrijdag op zater dag op 72-jarige leeftijd overleden pas toor Jac. N. Omtzigt, die ruim 22 jaar pastoor is geweest van de parochie van de H.H. Petrus en Paulus te Aarlander- veen. in het dekenaat Alphen aan de Rijn. Pastoor Jac. N. Omzigt nam in mei af scheid van zijn parochianen en vestigde zich daarna in het r.-k. Bejaardencen trum te Rijswijk. Na zijn priesterwijding -in 1910 was hij achtereenvolgens kapelaan'te Warmond, te Langeraar en te Hoorn, en pastoor te Tholen. Het stoffelijk overschot van pastoor Omtzigt wordt dinsdag te Aarlanderveen. na de plechtige Uitvaartmis van 10 uur, op het parochiële kerkhof ter aarde be steld. H.M. Koningin Elizabeth van Engeland en haar gemaal, de hertog van Edin burgh, brengen momenteel een staatsie- bezoek aan Zweden. Tot een van de pro grammapunten behoorde een staatsdiner in het koninklijk paleis te Stockholm. De foto toont de aankomst van Koningin Elizabeth en Koning Gustaf Adolf van Zweden (op de voorgrond) en Koningin Louise van Zweden met de hertog van Edinburgh (2de paar). Stanislaus Mackiewicz, voormalig mi nister-president van de Poolse regering in ballingschap heeft besloten naar Polen terug te keren, aldus werd gisteren te Londen bekend gemaakt, nadat Radio- Warschau zaterdag het bericht had ge lanceerd. Mackiewicz is de tweede premier van de Poolse regering in ballingschap, die naar zijn vaderland terugkeert. t)e eerste was Hugon Hanke. die vorig jaar re patrieerde na een reis naar Rome. Mac kiewicz is premier geweest gedurende 1954 en 1955. Ter gelegenheid van het 75-jarig be staan van de Noord-Zuid-Hollandsche Vervoermaatschappij heeft de directie be sloten aan het personeel een gratificatie van twee procent over het jaarloon uit te keren. Tijdens een receptie met leden van het personeel werd meegedeeld, dat het personeel de kosten zal dragen van de dezer dagen gereedgekomen nieuwe directiekamer. Ruim veertienhonderd Gidsen, van 13 bussen, de meesten echter per fiets, tot 17 jaar oud, afgevaardigden van on- Dit jaar hadden de groepen uit Oude geveer tachtig afdelingen van de Neder landse Gidsenbeweging uit de bisdommen Haarlem en Rotterdam er waren nu ook meisjes uit het Gooi hielden in het afgelopen weekend een „senioren-rally temidden van het weidse binnenduinland- schap van het landgoed Teylingerbos te Vogelenzang, dezelfde plaats waar in 1937 de Wereldjamboree werd gehouden. Ook waren er representanten van drie groe pen uit het district Antwerpen naar de ze zonnige rally getogen. Zaterdagmiddag tegen vier uur arri veerden de meisjes, sommigen met auto- De 18de conferentie van het Nederlands Gesprek Centrum, vrijdagavond en zaterdagmorgen wederom in Huize de Pietersberg te Oosterbeek gehouden, heeft een record-aantal van ongeveer 135 deelnemers getrokken. De reden voor deze grote belangstelling is niet ver te zoeken: slechts enkele dagen voor de verkiezingen werd er door het forum, waarin de democratische partijen en de belangrijkste geestesstromingen vertegen woordigd waren, gediscussieerd over „enkele politieke tegenstellingen", met name over „partijvorming", „de verantwoordelijkheid van de overheid t.a.v. de verzuiling", „de geestelijke vrijheid", „welvaartsverdeling" en „Nieuw Guinea". Onderwerpen dus, die vrijwel alle een grote rol spelen bij de felle strijd om de kiezersgunst, en het was pikant, deze thans overgebracht te zien naar de hoffelijke en doorgaans bezadigde sfeer voor het Centrum, waar men, anders dan op de politieke vergadering, poogt eikaars inzichten te verstaan. Helaas bleek de opzet te ambitieus. Aan een enigszins afgeronde behandeling van de voorgelegde vraagstukken is het forum dat zich vrijwel voortdurend in grote tijdnood bevond. niet gekomen. Voor een werkelijk diepgaand debat over cig meningsverschillen was a fortio ri geen plaats wat niet te verwonderen valt. als men bedenkt, dat over ieder on derwerp afzonderlijk dagenlang te spre ken valt. Men hoorde dan ook weinig meer. dan het poneren van reeds beken de stellingen en af en toe een zeer kort gekletter van gekruiste degens. Geen wonder ook dat in de na afloop van de forum-discussie gevormde gespreksgroe pen van alle deelnemers, het debat niet tot bevredigende conclusies heeft ge leid, hoewel men tot na middernacht in drukke conversatie bijeen bleef. Bij de behandeling van het onderwerp „partijvorming" was men het er aan de kant van de christelijke partijen over eens. dat men zich niet op een directe eis van het Evangelie baseerde, maar zich op grond van doelmatigheidsover wegingen als christenen in één verband organiseerde. De P.v.d.A werd door de K.V.P.-er drs Sonden aangevallen om dat zij in haar program de doorbraak tot een principe verheft en zich principieel verzet tegen de confessionele partijorga nisatie als zodanig Zij ziet dus blijkbaar wèl 'n principieel verband tussen begin sel en oolitiek program. HU kon zich niet onttrekken aan de indruk dat. de P.v.d.A. met dit onhoudbare principiële uitgangs punt haar ware- bedoelingen, in casu uit breiding van haar invloed en macht trachtte te bemantelen. De grote vraag bij de partijvorming is uiteraard, of de omstandigheden dwin gen tot behoud, resp. verbreken van de christelijke partijformatie. Voor de be antwoording hiervan is een uitvoerige analyse nodig van de huidige politeke en geestelijke „krachtvelden" en van de toekomstverwachtingen. Hiervoor ont brak de tijd. Nochtans was het nuttig om weer eens te horen uit de mond van de heer Van Lier (een katholiek in de P.v.d.A.). dat naar zijn mening op ..be ginselkwesties" thans de nadruk niet meer ligt. Met zijn humanistische partij genoot Van Es en de humanistische V.V.D.-er Nordlohner volgde hij blijk baar de zienswijze dat men in de ..echte politiek" deze merkwaardige formule, ring kwam Van V.V.D.-zijde snel met de principiële verantwoording klaar is. De verdere onderwerpen van de avond, met uitzondering misschien van Nieuw- Guinea waren er om aan dit eenvoudige uitgangspunt zeer ernstige twijfel te doen rijzen en om zich nog eens zeer ernstig af te vragen of afbreuk aan de christelijke partijen op dit moment voor Nederland niet levensgevaarlijk is. Immers: over de verzuiling en de gees telijke vrijheid bestaan in ons land nog allerminst heldere voorstellingen. Er is geen overeenstemming over de omvang waarin de „zuilen" (d.i. de organisaties op levensbeschouwelijke grondslag) ook inderdaad de „verzuiling" (d.i. de isole ring van de verschillende levensbeschou welijke groepen) bevordert Van socialistische zijde staat men nogal snel met een antwoord klaar. (Maar heeft de P.v.d.A. de „zuilen" de afgelopen re geringsperiode niet even hard door haar subsidiëringspolitiek gesteund als wel ke andere partij ook. wierp mr. Van Rijckevoorsel terloops op). En werkt de Nederlandse bevolking eigenlijk niet minstens 48 uur per week zonder schei dingslijnen samen op werkplaatsen, kan toren etc. aan het Nederlandse nationale produkt? vroeg de heer Aarden. Is er. zo werd later in de gespreksgroepen ge vraagd. ooit een intensieve organisatori sche samenwerking geweest tussen de verschillende georganiseerde groepen als hier na <je oorlog? Werkt de ontwikke ling van de techniek, van de radio en T.V. niet juist zeer krachtig eventuele „verzuilings"-gevolgen van de zuilen structuur tegen? Moet men niet juist omwille van de onweerstaanbare collec- tivering van werk en vrijetijdsbesteding als gevolg van de technische ontwikke ling. juist de zuilen als steun voor de geestelijke persoonlijkheid van de men sen versterken. Klemmende vragen waarop een ont kennend antwoord niet eenvoudig te ge ven is. De wens tot grotere saamhorig heid van het Nederlandse volk hoe no bel op zichzelf ook en vaak als argu ment tegen ..zuilen" en „verzuiling" ge bezigd suggereert te zeer niet-bewe- zen en zeker niet als wézenlijk gevolg van de zuilenorganisatie aan te wijzen misstanden en blijft anderzijds te vaag in hoeverre zij dan zelf denkt bij te dra gen tot de geestelijke activering van onze nu eenmaal gemengde bevolking. De taak van de overheid tegenover deze ontwikkeling is bijgevolg een al even gecompliceerd vraagstuk Mag zij. als overheid om economische motieven, b.v. om de suibsidiekosten te drukken, dwingen tot samenwerking tussen de verschillende organisaties op bepaalde terreinen? Leidt de huidige subsidie-poli tiek niet tot een bureaucratisering van wat veel meer particulier initiatief en economische werkzaamheid van onderai kan zijn? Hoe moet de overheid staar, t.o.v. die groepen, die levensbeschouwe lijk absoluut onverschillig zijn en maat schappelijke zorg behoeven? Dit zijr. enorme problemen, waarop het antwoord niet kant en klaar te geven is en waar de conferentie dan ook helemaal niet uit gekomen is. De welvaartsverdeling vond door de tijdnood een wei zeer summiere behan deling. Socialisten en K.V.P.-ers erken den beiden de noodzaak van wijziging in de inkomensverdeling. Maar de wijzen waarop zij dit wensten te realiseren ver schilden zeer. De heer Aarden verweet de socialisten, dat zij de remedie zoebten in een toenemende macht van de staat over de produktie en verdeling van het nationaal inkomen. Hij achtte dit „een feodale gedachte". Er moet eerst wel vaart zijn. betoogde hij en de overheid moet dan ook voor alles het welvaarts- streven bevorderen. Het meeste vuurwerk leverde tenslot te de geestelijke vrijheid op. niet zozeer tijdens het forumgesprek als wel tijdens het debat tussen forum en zaal. De heel Nordlohner (V.V.D.)die zich over het algemeen met een simpele zienswijze te vreden stelde, zag hier helemaal geen probleem Respect voor en vertrouwen in de mens en zijn scheppend vermogen ziedaar het eenvoudige liberale recept voor de samenleving. Alsof de barbarij welke de wereld de laatste decaden te zien heeft gekregen niei t.a.v, het ..schep pend vermogen" van de mens enige re den tot ernstige wanttrouwen geeft. De spr. wilde wel de Tien geboden als norm aanvaarden. Het waarom van deze plot selinge objectivering van zijn moraal, deelde hij niet mee. Toch vond prof. Van Niftrik dat ..al heel wat voor een V.V.D.- er". Natuurlijk werden de katholieke deel nemers aangeklaagd als bedreigers van ..de geestelijke vrijheid". Enkele citaten uit de encycliek Libertas moesten deze stelling staven. De heer Van Lier haast te zich te verklaren dat hij deze passa ges niet voor zijn katholieke rekening nam Gezien de gecompliceerdheid van dit vraagstuk een wel zeer snelle en on genuanceerde uitspraak <jie door zijn ge loofsgenoten niet zo maar onderschreven werd De heer Van Rijckevoorsel wees zijnerzijds op het Europese statuut vooi de rechten van de mens. dat ook voor Nederland rechtskracht heeft, gekregen, met de volledige steun overigens van de katholieken. Er ontspon zich een scherp debat tussen de protestantse theoloog prof. Van Niftrik en de katholieke .theo logen dr. Bomhof M.S.C en prof. Van de Pol. Prof. Van de Pol stelde rustig vast, dat het vraagstuk van het verband tus sen geestelijke vrijheid en gezag zich niet leende voor een debat van enkele minuten en hij waarschuwde vooral voor het al te stellig poneren van meningen over de geloofsinhoud van andersden kenden. Prof. Van Niftrik onderstreepte het belang van deze waarschuwing door terstond een encycliek duidelijk verkeerd weer te geven. De voorzitter kon de deel nemers na deze slagenwisseling verblij den met de mededeling, dat de geestelij ke vrijheid het onderwerp zou zijn van een der komende conferenties De Forum-leden waren: prof. dr. H. Bavinck (voorzitter); drs. J.M. Aar den (K.V.P.); H. van Es (Pv.d.A./Hum.); mr. K. Groen (A.R.); C. Kleiwegt (P.v.d.A./Prot.); drs. Nordlohner (V.V.D. Hum.); mr. Th. van Lier (P.v.d.A./kath.) prof. dr. G. van Niftrik (C.H.); mr. K. van Rijckevorsel (K.V.P.) prof. dr. G. Brillentaurg Wurth CA JR.). Tonge op Overflakkee en uit Texel de verste reis gemaakt; vorige jaren sloe gen de nu „afgescheiden" Zeeuwse Gid sen uiteraard het „verte-record". Guido W. IJsselmuiden, interdiocesaan hoofdcommissaresse, wees in haar ope ningstoespraak op het motto van ieze rally: „De wijde wereld". Zij lichtte daar bij toe, dat de Gidsen op haar tocht door de wijde wereld zullen moeten be wijzen haar ideaal te kennen: vrede en vriendschap onder alle volkeren te bren gen. 's Avonds verenigden de meisjes zich rond een gezellig en indrukwekkend kamp vuur. waarbij zij een Maria-hulde brachten en Gidsen-liedjes zongen. Overnacht werd in boerderijen, die de meisjes zondag al om zes in de morgen verlieten voor de reveille. In een grote tent, „Jeanne d' Arc- basiliek" genaamd, droeg prof. Th. M. Bours, leraar aan het Bisschoppelijk Col lege te Roermond aalmoezenier G. Tuin kon wegens ziekte niet aanwezig zijn een gedialogeerde H, Mis op. Na het ont bijt werd een vlaggenparade gehouden met de vlaggen van alle landen, die bij de Gidsenbeweging zijn aangesloten. Een aantal Gidsen showde ook de uniformen, die hun „zusjes" daar dragen. Op de mu ziek van twee Gidsen-bands voerden de meisjes alleraardigste reidansjes uit. Was het weer zaterdag ongunstig het regende en er woei zelfs een grote tent omzondag waren de weersomstandig heden ideaal, zodat de jonge deelneem sters nog lang over haar hike zullen ver tellen. die zondagmiddag met een plech tig» lof, in de open lucht gecelebreerd door de nationale aalmoezenier A. Wil- ligenburg uit Utrecht, werd besloten. De nationaal hoofdcommissaresse mr. B. Twaalfhoven en mevr. C. Kalf-Frank van de Nederlandse Padvindstersorganisa- tie maakten de rally ook mee. Gisteravond om tien mlnnten voor 9 is in het St. Franciscus Gasthuis, waarin hü gedurende enkele weken werd verpleegd, overleden de pastoor van de St.-Hildegar- dis parochie te Rotterdam, de zeereerw. heer A. P. C. Konijn. De pastoor, die ds leeftijd van 71 jaar bereikte, was de nes tor van de Rotterdamse geestelijkheid. Pastoor Konijn werd in 1884 geboren, in 1908 priester gewijd. Hij was als kapelaan werkzaam o.a. in Castricum, het toenma lige Loosduinen en Amsterdam. De oudere Amsterdammers zullen zich nog wel de enthousiaste en ijverige blonde patronaats directeur herinneren die ook in zijn latere pastoors jaren nog altijd met veel vreugde terugdacht aan wat hij zijn glorietijd noemde: zijn werk in de St.-Bonifacius- parochie. Na Amsterdam kwam in 1928 zijn benoe ming tot bouwpastoor te Hoogkarspel, waar hij er in slaagde een bijzonder mooi complex van kerk en scholen te doen op trekken. Zijn benoeming tot pastoor van de St.-Hildegardisparochie te Rotterdam kwam in 1936. Twintig jaren lang heeft hij in deze volkrijke parochie gearbeid en in zijn laatste levensjaar heeft hij zich tal rijke offers getroost om de St.-Hildegardis een uitgebreide herstelbeurt te geven. Temidden van dit werk heeft God hem tot Zich geroepen. Hij ruste in vrede. Z.H.Exc. de bisschop van Haarlem heeft op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan de zeereerwaarde heer J. v. d. Sman als rector van het St.-Elisabeth- Gesticht te Amsterdam en aldaar be noemd de zeereerwaarde heer Jac. A. G. van der Hoogte. Vrijdag 29 juni, zal prof. dr. J. H. de Boer, werkzaam als wetenschappelijk ad viseur op het centraal laboratorium bij de staatsmijnen, het eredoctoraat ontvangen van de technische hogeschool te Hanno ver. Hij is daartoe voorgedragen door de faculteit voor natuur- en geestesweten schappen. wegens zijn verdiensten op het gebied van de chemische en fysische wetenschap.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 3