Londense conferentie moet kiezen tussen Dulles bracht twee op laatste plannen ogenblik kleine wijzigingen in resolutie aan WITH PASSES SLAVES Vergiftiging te Krommenie opgehelderd Prof. Lieftinck balanceert op het smalle basis-koord Montgomery sprak met ir. Staf en de chefs van staven Lieftinck probeert het nu als koorddanser Noodlottige verwisseling van balen Informatie-poging tot mislukking gedoemd? Het Koninklijk Huis 158 polio-gevallen Zelfverzekerdheid op republikeinse partij -conventie ONZE FONTEINEN ZUN GEEN OPENLUCHT-DOUCHES! Dinsdag 21 augustus 1956 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Beleefd'' verzoek aan Egypte Teugel op Cyprus minder strak Regeringscrisis in Marokko Koningin ontving mevrouw Roosevelt KSG-ambtenaren nemen deel aan onderzoek ■I Met een vlot de Atlantische Oceaan over Eisenhower een dag vroeger naar San Francisco Verbolgen Romeinen zeggen tot toeristen Tentoonstelling gesloten WEERBERICHT Luns sprak met Dulles Istiqlal wil een één-partijregering De mijnramp te Marcinelle GEEN FRANSE JURISTEN NAAR POZNAN-PROCES Onjuiste voorlichting Doorh raak-politici Prof. Zijlstra: neen Compliment? Vermisten terecht Van 5 tot en met 11 augustus Op last van burgemeester Anti-militairistisch, anti-katholiek De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van vanavond tot morgenavond, luidt: Koude nacht met weinig wind en hier en daar mist. Morgen overdag toenemende bewolking, maar op de meeste plaatsen droog weer. Tot matig of vrij krachtig toenemende wind tussen zuid en oost. Iets hogere middagtemperaturen. Woensdag 22 augustus: Zon op 5.37, onder 19.51 uur. Maan op 19.40, onder 6.46 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT (Telefonisch van onze correspondent) LONDEN, hedenmorgen. De principiële tegenstelling der Suez-kanaalconfe- rentie de vraag: moet het Suez-kanaal beheerd worden door Egypte zelf of moet liet beheerd worden door een internationale raad van bestuur 1S duidelijk tot uitdrukking gekomen in de twee plannen, dis gisteren formeel aan de conferentie zijn voorgelegd. Met 'spanning ziet men de dag van vandaag tegemoet, waarop de verschillende delegaties zullen moeten kie zen. De Sovjet-Unie en India zijn de twee voornaamste verdedigers van eerstgenoemd standpunt. Dit slee its achten zij verenigbaar met Egypte s soevereiniteit. Deze gedachte vindt men terug in het plan van de Indiase afgevaardigde Menon. De Westelijke Grote Drie, daarin minstens gesteund door twaalf der andere landen, geven de voorkeur aan een kanaal-exploitatie door een internationale raad van bestuur. Minister Dulles, die, zoals op de eerste conferentie-dag, ook gisteren weer het initiatief tot actie nam, diende een ontwerp-resolutie in deze geest in. Hierin wordt als alle andere overwegingen beheer send principe gesteld, dat er overeenkomstig de con ventie van Constantinopel van 1888 een bepaald systeem moet worden opgericht, dat voor altijd en voor alle mogendheden de vrije vaart door het Suez- kanaal garandeert". 95' Het „bepaald systeem", dat is neerge legd in de Amerikaanse resolutie, moet de nakoming van een zestal voorwaarden verzekeren: doelmatig en betrouwbaar kanaalbeheervoorkoming van politieke beïnvloeding van dit beheer door enige natie; eerbiediging van Egypte's soeve reiniteit; redelijke vergoeding voor Egyp te van het kanaalgebruik; compensatie uitkeringen aan de Universele Suez-Ka- naalmaatschappijzo laag mogelijke doorvaartgelden. Bij internationale conventie de reso lutie spreekt niet over „verdrag" moet beheer, onderhoud en ontwikkeling van het kanaal worden toevertrouwd aan een beheersraad, aan welke Egypte alle voor de uitoefening van deze taak noodzake lijke rechten en faciliteiten dient te ver lenen. De samenstelling van de raad moet nader worden bepaald al dient in elk ge val Egypte daarin zitting te hebben. De raad moet periodiek verslag uitbrengen aan de V.N., terwijl een arbitrage-com missie eventuele geschillen te beslechten zal krijgen. Tenslotte moeten er ..doel matige sancties" worden vastgesteld om de naleving der internationaal bekracn- tigde voorwaarden te verzekeren. D© Amerikaanse resolutie moet, zoals minister Dulles het gisteren uitdrukte, „op een beleefde manier" aan Egypte ter kennis worden gebracht en even beleef delijk moet aan Egypte gevraagd worden of het bereid is onderhandelingen aan te gaan, die zullen leiden tot genoemde con ventie. Men kon in Dulles' speech een treffende verandering bespeuren In zijn redo van vorige week donderdag brak hu krachtige bewoordingen de staf over Nasser doch gisteren noemde hu zelfs niet de'naam van Egypte's president. Van de donderdag onvoorwaardeluk Keelde eis tot internationalisatie was S'ste'®" nauwelijks iets meer overgebleven dan een beleefd verzoek aan Egypte onder handelingen aan te knopen, „inui Egypte niet bereid is voort te bouwen p deze onmisbare basis zou dit een nieuw toestand scheppen, die opnieuw onder ogen moet worden gezien." Ook in de resolutie zelf zijn enkele op merkenswaardige verschillen te bespeu- mn.in vergelijking met het voorstel, dat j^ster Dulles vorige week donderdag ueea -p0£ ket laatste toe heeft men ach- fj' de schermen onderhandeld om de re solutie zó te amenderen, dat zij voor zo veel mogelijk landen acceptabel zal zijn- De Pakistaanse gedelegeerde bv. uitte zijn tevredenheid over de wijzigingen, al zal hu toch nog met een eigen plan ko men. In de resolutie wordt niet meer gespro ken van een „internationale raad belast met beheer, onderhoud en ontwikkeling maar van een „raad voor het Suez-ka naal", ai is het volgens een Britse woordvoerder nog altijd duidelijk, dat dit wel degelijk een internationale raad zal zun. Deze tekstverandering, waarvoor op het laatste moment nog overleg werd gepleegd, had tot gevolg, dat het begin van de vergadering van gistermiddag drie kwartier moest worden uitgesteld. Opval lend voorts is, dat in de aanhef van de resolutie niet meer wordt gesproken van „de conferentie" maar van „de landen, die deze verklaring goedkeuren. De be naming „verklaring" is tenslotte gewij zigd in „uiteenzetting der meningen Want wat is volgens Dulles de bete kenis van deze conferentie? „Zij kan geen besluiten nemen, die bindend zlJn voor hen die er niet mee instemmen. Geen enkele meerderheid, hoe groot ook, kan een minderheid binden, hoe klein die ook is". De conferentie heeft evenmin macht thans met Egypte on derhandelingen aan te knopen „want Egypte is niet aanwezig". En ook kan zij Egypte geen ultimatum stellen, „nie mand van ons zou daar ook maar een ogenblik aan denken". De conferentie heeft, aldus Dulles, slechts één doel: „trachten de grootst mogelijke overeen stemming te bereiken over hetgeen het suez-kanaal het best in staat zal stellen zijn functie als vrfje handelsweg tussen de naties der wereld en als vrije schakel tussen Oost en West te vervullen". Op grond van principes, die zoals in conferentiekringen werd opgemerkt niet zo heel veel verschillen van die van het Westen, maar waarvan de uitwer- k ng toch wel in hoge mate afwijkt van de westelijke denkbeelden, stelt Menon in zijn plan voor: (1) herziening van de conventie van 1888. Opnemingen van be palingen daarin die een billijke tolheffing, een goed onderhoud en een vrije door vaart waarborgen: (2) overweging van alle maatregelen, ook van een conferentie van de ondertekenaars van de conventie van 1888 en van alle landen, die het ka naal gebruiken, ten einde het in het eer ste punt gestelde doel te bereiken; 13) aandacht te schenken zonder af te doen aan de Egyptische rechten aan samenwerking tussen de internationale belangen, die het kanaal gebruiken en „de Egyptische kanaalmaatschappij"; (4) oprichting van een adviserend orgaan van gebruikers: (5) toezending van de jaar verslagen van de „Egyptische kanaal maatschappij" aan de V.N. Van boven genoemde punten wijkt het vierde het meest essentieel af van de westelijke op vatting. De Nederlandse delegatie heeft na de korte rede van minister Luns j.l. zaterdag geen nieuwe suggesties aan de discussie toegevoegd. Wel heeft min. Luns gister middag om 2 uur een bespreking gehad met minister Dulles op de Amerikaanse ambassade, juist voordat deze zich naar het Foreign Office begaf voor een samen, komst met Selwyn Lloyd en Pineau. Lachend kwamen heide staatslieden de trappen af en minister Luns gaf de wach tende verslaggevers slechts te verstaan „dat wij openhartig met eikaar van ge dachten hebben gewisseld. U kunt aanne men, dat wjj oo.k over de kwestie der In donesische schuinen hebben gesproken". Juist toen de auto van minister Luns was weggereden passeerde er een an dere auto, een sportwagén bestuurd door Z.K.H. Prins Bernhard. De Prins was die dag juist in Londen gearriveerd voor een privébezoek van enkele dagen. Na het aanbod van de verzetsbeweging Doka voor het sluiten van een wapenstil stand hebben de autoriteiten op Cyprus een reeks beperkende maatregelen opge heven. De nationalistische Istiqlal-rartg heeft gisteren besloten, al haar tien ministers uit het kabinet van Si Bekkai terug te trekken. De partij streeft naar de vor ming van een één-partijregering bestaan de uit Istiqlal-Iedcn. Door dit besluit dreigt er een einde te komen aan het gematigde bewind van Si Bekkai. Een verga<jerjng Van het kabi net, die voor gisteren was uitgeschreven, 's op het laatste moment tot donderdag uitgesteld. De huidige regering, die sinds december van het vorige jaar aan het bewind is. bestaat uit tien aanhangers van de Istiqlal, zes ministers van de- meer gematigde na tionalistische „Democratische Onafhanke- lijkheidspartij en vijf onafhankelijken. De Istiqlal wenst terugtrekking der Franse troepen uit Marokko, actieve steun voor de opstandelingen j,n ^.gt naburige Algerije en directe onderhandelingen met de Amerikanen over de toekomst van de Amerikaanse luchtmachtbases in Marok ko. Koningin Juliana heeft gistermorgen op het Paleis »°estdijk mevrouw Eleanor Roosevelt en haar kleinzoons Haven Roosevelt en mr. John R Boettiger ont vangen. De Amerikaanse gasten vertrokken na deze ontvangst naar Loenen a.d. Vecht waar zij de lunch gebruikten bij dr. N. J. C. M. Kappeyne van <je Coppello. die o.m. honorair .>§en"aI-treasurer" is van de World Federation 0f United Nations As sociations Vandaag vertrok mevrouw Roosevelt naar Denemarken. Enige weken geleden hebben zich te Krommenie, zoals gemeld, gevallen van vleesvergiftiging voorgedaan, waarvan één met dodelijke afloop. Na een langdurig onderzoek heeft men thans de oorzaak hiervan gevonden. Ge- (Van onze parlementaire redacteur) komen tot een kabinet „op versmald J w™S d om te Deze maatregelen betroffen o.m. een ver-digde deze poging met het argument r).,/S ^.Us Z0/I V.. verde- 3d om van zonsondersam? tot zonsoDsana eerste plaats op haar weg: achten to in™ »andere fracti het niet totstandkoming van een dergehfk L& verantwoordelijkheid voor de nemen". kabinet (op versmalde basis) 0p zich te bod om van zonsondergang tot zonsopgan;. in Nicosia, Limassol en Larnaca gebruik te maken van motors en fietsen en een bepaling, dat in bepaalde wijken van Li- m aSiSi° g®en auto's mochten rijden. Alleen in zekere streken van het Troo- dos-gebergte, dat beschouwd wordt als de verblijfplaats van eenheden van de Eoka, zijn nog beperkende maatregelen op het verkeer van kracht. de Iedere argeloze lezer zou hieruit con cluderen, dat geen enkele van deze „an dere fracties" bereid zou zijn geweest een (in)formatieve taak op versmalde basis op zich te nemen en dat prof. Lieftinck (Van onze correspondent). BRUSSEL, hedenmorgen Het hoge gezagsorgaan van de K.S.G. heeft thans drie gedelegeerden aange wezen om aan het technisch en admini stratief onderzoek naar de oorzaak van de mijnramp te Marcinelle deel te ne men. Het zijn de heren Gerard Delarge, Max Schensky en Tezenas du Moncel. Anderzijds heeft de Hoge Autoriteit aan de zes regeringen van de Gemeenschap schriftelijk haar voornemen voor het bijeenroepen van een Europese confe rentie over de veiligheid in de kolen mijnen bevestigd. Een dergelijke confe rentie zou de volgende punten moeten onderzoeken: i. de huidige staat van veiligheid in de mijnen; 2. de mogelijk heden om die veiligheid tot een zo hoog mogelijk peil op te voeren en 3. de maat regelen die een strikte toepassing van de veiligheidswetten en -voorschriften ga- kanderen. Na zijn bezoek aan Nümcgen cn Rot- terdam heeft veldmaarschalk Lord Mont gomery, burggraaf van Alamefn, en P opperbevelhebber der strijdkrachten Europa, gisteren een bezoek aan Den Haag gebracht. De veldmaarschalk arriveerde kort voor tien uur op het Plein voor het mi nisterie van Oorlog, waar hij werd ont vangen door drie adjudants van de minis ter, te weten luitenant-ter-zee eerste klasse H. M. van der Veen, de majoor der Kon. Landmacht C. M. de Weerd, en de kapitein der Kon. Luchtmacht H. Dieters. Nadat hij de erewacht, bestaande uit de Kon. Militaire Kapel met drumband, een peloton Mariniers uit Rotterdam, een peloton Kon. Landmacht, bestaande uit personeel van 901 L.V.K. (luchtverdedi ging Den Haag) en een peloton Kon. Luchtmacht (Luchtvaarttroepen uit Nij megen) had geïnspecteerd, werd hij in het ministerie door ir. Staf ontvangen, met wie hij zich geruime tijd onderhield. Vervolgens woonde Montgomery een bespreking bij van het comité van de verenigde chefs van staven, voorgezeten door de voorzitter van het comité, gene raal B. R. P. F- Hasselman, chef van de generale staf, en verder bijgewoond door luitenant-generaal-waarnemer A. Baret- ta, chef luchtmachtstaf, vice-admiraal H. H. L. Pröpper, chef van de Marinestaf en generaal-majoor mr. W. J. van Dijk, chef- lT»tZZy tJ?7 de cderlandse chefs j V-l n-r- zittend: generaal A vclf!t>iaarschalk en luit.- fIa' chef van de lucht machtstaf Staande links vice-admiraal ~J?h?epper' ef van de marine staf en rechts generaal-majoor mr. W. J. van Dijkchef van het comité verenigde chefs van staven. staf van het comité verenigde chef van staven. Na de lunch vertrok veldmaarschalk Montgomery omstreeks 3 uur van het vliegveld Valkenburg. De Franse afdeling van de Internatio nale Juristencommissie heeft gisteren of ficieel bericht gekregen, dat twee Franse juristen, die namens de commissie de be rechting van de stakers van Poznan wil den bijwonen, geen Pools visum zullen krijgen. Er werd geen officiële reden voor de weigering gegeven, doch de Poolse am bassade in Parijs deelde de juristen mee. dat het proces in Poznan een binnenland se Poolse aangelegenheid is. dus niets anders overbleef dan het zelf maar te doen. Maar hieruit zou men dan tevens de conclusie moeten trekken, dat die andere fracties dan ook bereid zou den zijn aan de totstandkoming van een dergelijk kabinet mede te werken. En dat z«n zij beslist niet. Daar komt bovendien nog bijdat prof. Lieftinck dat heel goed weet. In werkelijkheid is het zo, dat alle frac ties een formateur hebben geadviseerd UH de „rechtse" groeperingen: de KVP neeft een figuur uit de Protestants-chris telijke groepen, de protestants-christelijke fracties een KVP-figuur geadviseerd. Als prof. Lieftinck daaruit de con clusie trekt en deze wereldkundig njaakt. dat nóch de KVP noch de AR of de CH de zaak wenst op te knappen, en dat men dus liever ziet, dat hij (Lieftinck) het maar doet, dan is dat een onjuiste wijze van voorlichtinig. Hoe men ook in andere fracties heeft geadviseerd, eenvoudig en positief uit gedrukt is dit advies eenparig zo ge weest: wie het dan ook doen moet, moet nog worden uitgemaakt, maar in ieder geval prof. Lieftinck niet. Prof. Lieftinck gaat nu doorop versmalde basis terwijl hij voor honderd i procent zeker kan zijn, dat noch de AR noch de CH er aan denkt alleen met de I PvdA in zee te gaan en zonder -'e KVP. i Hij weet dus dat ook deze poging onfaer- roepelijk tot mislukking is gedoemd. En desondanks maakt hij een officiéél com muniqué los. dat de rechtvaardiging in houdt van een poging, die op niets kan uitlopen. Gisterenmiddag heeft prof. Lieftinck overeenkomstig die opvatting verscheide ne politieke figuren ontvangen. Allereerst de burgemeester van Rotterdam, mr. G. E van Walsum. Beiden zijn oorspronke lijk van christelijken huize en doorbraak- politici. Men nam gisteren in politieke kringen aan, dat zij zouden kunnen heb ben gesproken over mogelijke kandidaat ministers uit de Christelijke Historische partij, waaruit zij beiden afkomstig zijn. Naar verluidt is aan mr. Van Walsum het premierschap aangeboden voor het kabinet dat prof Lieftinck op het oog heeft. Daarna heeft de informateur de minis ters Zijlstra en Staf ontvangen en het lijdt geen twijfel of hij zal hun hebben gevraagd bun ministersfunctie te willen continueren. Prof. Zijlstra is echter te vens fractievoorzitter van de AR en het is wel zeker dat diens antwoord fwijzend is geweest, indien de KVP buiten spel zou blijven. Zii zullen beiden èn prof. Zijlstra èn ir. Staf eerst inzage van het program hebben gevraagd. Daarna heeft de burgemeester van Eindhoven, mr. H. A. M. T. Kolfschoten tweemaal een bezoek aan prof. Lieftinck gebracht. Dit wijst er op, dat de infor mateur zich van de medewerking van Je christelijke partijen tracht te verzeke- I „-jj-j rl| ren door katholieke figuren aan te zoe- mlaaeL ken. die hij blijkbaar als nogal onafhan kelijk beschouwt. Of mr. Kolfschoten, de oud-secretaris van de KVP. deze uitno diging als een compliment zal opvatten, lijkt ons aan twijfel onderhevig. Prof. Lieftinck kent .hem nog als collega uit het eerste ministerie na de bevrijding. Men beweert, dat de informateur hem heeft gepolst voor het departement van Justitie of van Binnenlandse Zaken, maar het is niet aan te nemen, dat een man als Kolfschoten dit zou aanvaarden zonder eerst zijn partij hierover te hebben ge raadpleegd. Om acht uur 's avonds had de infor mateur nóg een onderhoud met minister J. G. Suurhoff. Tussen de beide bezoeken van mr Kolfschoten door heeft prof. Lieftinck nog aan H.M. de Koningin op Huis ten Bosch, naar een officiéél communiqué gister-! middag meldde, een tussentijds rapport uitgebracht. Het Nederlandse stoomschip „Blyden- dyk" meldde gisteravond, dat een vijftien mijl voor de kust van Cornwall het reeds lang vermiste vlot „l'Egare II" dreef en dat de drie opvarenden per radio ver zocht hadden aan boord te worden ge nomen, waar de „Blydendyk", omdat ze de eerste dagen geen haven aandeed, niet aan kon voldoen. Twee Britse reddingboten hebben het vlot daarop kort voor middernacht op sleeptouw genomen naar Falmonth. Henri Beaudot is de gezagvoerder van het vlot, de twee andere mannen, die met hem de reis volbracht hebben, zijn de 31-jarige Gaston Vanacker en de 27-jarige Mark Modena. Alle drie wonen zij in Montreal. Zij waren op 25 mei uit Haiifax vertrokken en hadden ongeveer 4000 km afgelegd. De laatste dertig dagen van hun reis hebben de vrijwillige schipbreukelingen van regenwater en de visvangst moeten leven, omdat hun voorraad levensmidde len op was. De opvarenden van de „l'Egare" zijn wel wat vermagerd en zeer vermoeid doch hun gezondheidstoestand is goed' De vorige week is het vlot nog in een zware storm terechtgekomen, waarbij het met golven van twaalf meter hoog te kampen kreeg, terwijl' het zelf maar zes bij vier meter groot is. Vorig jaar hadden Canadezen ook reeds geprobeerd met een vlot de Atlantische Oceaan over te steken, doch toen mis lukte de poging. Na 66 dagen strandden zij op de kust van New-Foundland bleken is, dat een te Groningen gevestigd meelbedrijf aan een Zaanse grossier per spoor een lading meel had gezonden. Tijdens het lossen der balen meel is een baal barium carbonaat, een voor mense lijk gebruik dodelijk produkt, dat wordt gebruikt in de keramische industrie, per abuis verwisseld en als een baal meel bij de grossier terecht gekomen. Een be diende van deze grossier vulde uit de goede zakken meel, kleinere zakjes, die bestemd waren voor slagers en andere afnemers. Onwetend van hetgeen er in zat, heeft hij, daar de baal meel tenslotte leeg was, een der zakjes aangevuld met barium carbonaat, denkende dat deze baal eveneens meel bevatte. Een kleine hoeveelheid hiervan belandde tenslotte" bij slager A. in Krommenie, uit wiens zaak de vleeswaren waren betrokken. De grossier had de baal barium carbo naat teruggezonden, doch inmiddels was een gedeelte reeds in de consumptie artikelen verwerkt. Zoals bekend hebben Koningin Juli ana en Prins Bernhard enige tijd ge leden prof. dr. L. J. M. Beel, prof. mr. P. S. Gerbrandy en jhr. mr. A. W. L. Starkenborgh Stachomver aangezocht om een onderzoek in te stellen naar de omstandigheden die hebben kunnen leiden tot publikaties in de buiten landse pers over het Koninklijk Huis en om Koningin en Prins van raad te dienen. Naar wij vernemen kan men zeer binnenkort, waarschijnlijk zelfs deze week nog, een verklaring van het drie manschap verwachten. In Kaapstad trokken optochten van negervrouwn door de stad om te protes teren tegen de verplichting identiteits kaarten bij zich te dragen. De Staatscourant van gasteren bevat te de opgave van het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 5 t.m. 11 augustus. Daaruit blijkt o.m., dat toen zijn aangegeven honderddertig gevallen van kinderver lamming met verlammingsverschijnse len en acht en twintig zonder. De honderddertig gevallen van kinderver lamming met verlamming zijn aangegeven in: Noordoostpolder: een, Groningen: geen, Friesland: vijf (twee tn Heerenveen en tel kens een in Leeuwarden, Ooststellingwerf en Opsterland), Drente: geen, Overijssel: twaalf (tien in Enschede en telkens een in Zwolle en Avereest), Gelderland: vijftien (vier in Lichtenvoorde, telkens twee ln Culemborg, Epe en Zelhem, telkens een ln Apeldoorn, Bergh, Buren, Doetinchem en Hoevelaken), Utrecht: acht (vier in stad Utrecht en tel kens een in Amersfoort, Driebergen. Rijsen- burg, Lopik en Zeist), Noord-Holland: acht (twee in Amsterdam en telkens een in Aals meer, Beverwijk, Haarlem, Haarlemmermeer, Texel en Velsen), Zuid-Holland: twee en veertig (zeven in 's-Gravenhage, telkens vijf in Delft en Katwijk, telkens drie ln Leid- sehendam, Naaldwijk, Rotterdam en Voor burg, telkens twee in 's-Gravenzande, Pijn- acker en Rijswijk, telkens een ln Berkel en Rodenrijs, Hellevoetsluis, Hillegom, Leiden, Noordwijk, Sassenheim en Wateringen), Zee land een (Terneuzen), Noord-Brabant: vijf tien (drie in Tilburg, telkens twee ln Eind hoven en Someren, telkens een in Asten, Bergeijk, Fijnaart en Heiningen, Geertrui- denberg, Gemert, Helmond, Hooge en Lage Zwaluwe, Loon op Zand), Limburg: drie en twintig (zes in Heerlen, vier in Venlo, drie in Nederweert, twee ln Weert en telkens een in Amby, Eijgelshoven, Heer, Helden, Kerk- rade, Maasbree, Maasniel, Tuddern). De acht en twintig gevallen van kinder verlamming zonder verlammingsverschijn selen zijn aangegeven in: Overijssel: vier (twee in Enschede en telkens een ln Ommen en Zwolle), Gelderland: twee (in Aalten en Lichtenvoorde), Noord-Holland: een (Bever wijk), Zuid-Holland: drie (telkens een in Katwijk. Leiden en Leiderdorp), Noord-Bra bant: een (Boxtel), Limburg: zeventien (vijf in Venlo telkens drie ln Brunssum en Tege- len, telkens een ln Heerlen, Hunsel, Kessel Maasbree, Maastricht en Spaubeek Geen gevallen werden aangegeven van deze soort in de Noordoostpolder en ln de provincies Groningen, Friesland, Drente, Utrecht en Zeeland Een dag vroeger dan was aangekon digd, is president Eisenhower vandaag te San Francisco verschenen op de republi keinse partjj-conventie, die hem morgen .waarschijnlijk by acclamatie zal aan wijzen als officieel kandidaat voor de presidentsverkiezingen in november a.s. Toen gisteren werd meegedeeld, dat de president eerder dan voorgenomen te San Francisco zou arriveren, werd daar bij gezegd, dat hij dit had gedaan om aldus meer gelegenheid te hebben vrien den en gedelegeerden te ontmoeten. Naar aanleiding van deze mededeling specu leert de „New York Post" echter, dat de ware reden voor de vervroegde overkomst elders ligt. „De republikeinse leiders zijn verontrust, omdat vice-president Nixon deze twee dagen in San Francisco in het centrum van de aandacht staat. En dat is iets wat de democraten wensen en de republikeinen juist niet graag zien Het blad meent ook, dat sommige afge- De inwoners van Rome beginnen hun geduld te verliezen ten aanzien van de steeds meer bij buitenlandse toeristen in zwang komende gewoonte om „pootje' te baden, voeten, handen en gezicht te wassen in de maiestueuzp fonteinen van de Eeuwige Stad. In de afgelopen week, die Rome een hittegolf bezorgde, kon men gehele troepen Britse, Amerikaanse, Franse. Duitse, Zwitserse en andere toeristen hun schoenen en eventueel kousen zien uittrekken en, op zoek naar wat koelte, in de fonteinen zien stappen. Sommigen gingen zelfs nog verder en een ogenschijnlijk zeer respectabel Brits echtpaar maakte van de prachtige Fontana Esedra bijna een badkamer. Een ander, niet-geidentificeerde groep toeristen shockeerde de Romeinen door in de bekende fonteinen op het St.-Pietersplein niet alleen hoofd, handen en voeten te wassen, maar het water ervan ook nog te gebruiken voor een opfrissertje van hun auto's Gedurende de eerste dagen van de huidige hittegolf toonden de Romeinen een zekere afwachtende tolerantie. Maar dit weekeinde hebben de plaatse lijke bladen een actie van de politie geëist. „11 momenta sera" schreef: „Deze voetenwassers schijnen vergeten te zijn, dat zij de bezoekers van een van de mooiste en geciviliseerdste steden der wereld zijn. Hun grimassen beledigen en ons". Een oudere Romein drukte het zo uit: ..Er is maar één Elke keer als wij Romeinen een toerist zijn voeten zien wassen in een van onze geliefde fonteinen, dan moeten we hem in het water gooien met klerencamera's en al vaardigden op de conventie van oordeel zijn, dat het er te tam en te „behaaglijk" aan toe gaat, wat gevaarlijk kan zijn. Inderdaad vindt de conventie plaats in een sfeer van grote zelfverzekerdheid. Het enige waar misschien strijd over zal ont staan is de kwestie van de burgerrech ten. Republikeinen uit het noorden drin gen aan op een krachtig gestelde verkla ring over de rechten van de negers. Zij staan een strikte doorvoering voor van de uitspraak van het federale hoogge rechtshof ten aanzien van de rassenschei ding op de openbare scholen Zij zeggen, t er in het zuiden toch nLt veel stem men verloren zullen gaan, doch men zich in ieder geval van de stemmen van de negers in het noorden moet verzekeren Sommige gedelegeerden uit het zuiden WivÓ geP°rteerd voor een al te strijd lustige verklaring. En naar men zegt uden zij indirect steun verkrijgen van Januhet Witte Huis' He* zou Pre- Eisenhower namelijk vee] waard zijn indien zijn partij thans de controle over het Congres kan terugwinnen, waar- Senan+ gaat om de zetels in de enaat. Veel belang wordt gehecht aan THir s van Kentucky, een zuide lijk staat, waar o.a. Eisenhowers gewezen ambassadeur in Nieuw Delhi kandidaat Gisteravond heeft de burgemeester van Bergen (N.-H.)> dr. W. Huygens, last ge geven de tentoonstelling te sluiten, die zaterdagmiddag in de kunstzaal „De Rus tende Jager" aldaar was geopend. Deze expositie, onder auspiciën van het kunstenaarscentrum Bergen, bevatte o.a. werken van een aantal moderne schilders, en fotomontages. Van verschillende zjjden' was bü de burgemeester geprotesteerd teiren enige werken, die een anti-milita ristische en een anti-katholieke tendens zouden hebben. Zondag was reeds een knipselmontage van een gefotografeerd naakt, dat voor het publiek aanstootgevend werd geacht, in overleg met de officier van Justitie te Alkmaar, van de tentoon stelling verwijderd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1