K.V.P.-fractie, na uitvoerig beraad, steunt Burger's poging Kritieke toestand aan Israëlisch- Jordaanse :rens Antwerpen haalt achterstand in Helikopter verloor de staart Weer beroering aan de grens van Israël DE KABINETSFORMATIE Anti's neigen echter tot afwijzing Eden en Lloyd in Parijs DE ENTENTE CORDIALE IS NU HECHTER DAN OOIT" Dit jaar evenveel schepen als Rotter damse haven in 1955? Egypte beschikt over 209 loodsen f DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Eén voorwaarde: de A.R. ook mee in het kabinet Donderdag 27 september 1956 kïsSï Saa* °Cbter b4tje gV Eisen van verzets- bewei Hammarskjoeld richt zich tot Y eiligheidsraad 1911 m Franse reservisten met groot verlof Baggermolens verlaten deze week Egypte 'gmg op Cyprus JMr. Beerman voor Rotterdamse Havenvereniging Bij Schipluiden Na motorstoring te hard op de grond gekomen Peulvruchtenoogst slechter dan verwacht WEERBERICHT De gehuwde ambtenares Schuiven en wijzigen De bezitsvorming Zo zou het hunnen zijn Hooibroei KAPITALE BOERDERIJ TOTAAL AFGEBRAND 89 geoefend, 120 in opleiding De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt Zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Tot krachtig en langs de kust tot hard of stormachtig toe nemende wind tussen zuid en zuidwest. Iets kouder. Vrijdag 28 september: zon op 6.38, onder 18.27; maan onder 15.15 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Van een parlementaire medewerker) Dc Tweede-Kamerfractie van de K. V. P. heeft gister middag besloten de beide aanbiedingen van informa teur mr. Burger te zullen aanvaarden, hoewel ze de deze week tot stand gekomen formulering betreffende de bezitsvorming een compromis acht, dat zijn waarde in de politieke praktijk nog zal moeten bewijzen en de zetelverdeling voor de katholieken wel beneden de verwachte maat. Zij heeft daarvan zo vernemen we schriftelijk kennis gegeven aan de heer Burger, maar daaraan tevens een voorwaarde toegevoegd die, ondanks die aanvaarding, zijn snelle succes toch weer kwestieus maakt. De K. V. P. heeft namelijk haar fiat ten nauwste verbonden aan het jawoord, dat nog van de A. R. moet komen. Gelijk men weet heeft mr. Burger deze partij in zijn conceptie slechts één portefeuille toebedacht in plaats Dat de K.V.P. toch. ondanks de gewo-zijn. De dag van vandaag lijkt in ieder gen en te licht bevonden zetelverdeling naar haar zijde, in beginsel geen af wijzing heeft willen laten horen, i£ voora] voortgekomen uit de overweging dat er na de vele en deels droevige ervaringen van de afgelopen maanden, eigenlijk geen redelijk alternatief meer over is. 's Lands belang heeft blijkbaar bij de besluitvor ming van de fractie sterk meegesproken omdat het toch we] zaak is nu snel tot een beslissing te komen. De enige uitweg na een eventuele wei gering van de K.V.P. zou weinig anders meer dan een soort ambtenaren-kabinet zijn of een team van zó zeer extra-parle mentaire aard. dat het vlees noch vis is. met alle politieke en parlementaire be zwaren van dien in deze problematische tijd. Gebleken is immers, dat de K.V P niet in oppositie kan gaan omdat dan ook de protestants-christelijke groepen niet wensen mee te regeren. Een kabinet van de rechtse partijen bleek tijdens de informatie-fase van prof. De Gaay Fort man niet bereikbaar door de sterk nega tieve rol die de C.H.U. toen speelde. Uiteraard heeft de fractie ook de vraag ernstig overwogen aangaande de toetre ding van haar voorzitter, prof. Romme tot het nieuwe kabinet ingevolge de hem aangeboden plaats van vice-premier en minister van Binnenlandse Zaken. Zijn we wel geïnformeerd dan is ook die toe treding van een zeer bepaalde voorwaar de afhankelijk gesteld. De heer Burger blijkt namelijk in zijn conceptprogram andermaal te hebben opgenomen (Dr. Drees had dat ook reeds gedaan) de be paling. dat het in feite bestaande arbeids- verbod voor de gehuwde ambtenaressen moet worden geschrapt. We herinneren ons uit een voorgaande formatie, toen de heer Romme ook was uitgenodigd zitting in het kabinet van dr. Drees te nemen, dat hij zeer ernstige persoonlijke bezwa ren tegen zulk een programmapunt koes terde en dat die een toetreding tot het kabinet voor hem in de weg stonden. Het zou ons daarom sterk verbazen wanneer bij thans een andere overtuiging zou la ten gelden. Het lijkt zelfs niet uitgesloten, dat prof. Romme zulks aan mr. Burger heeft laten weten en hem heeft mede gedeeld slechts op zijn aanbod te zullen ingaan wanneer het betrokken punt ver valt- t De fractie, die ten aanzien van deze kwestie verdeeld is in haar mening, heeft wel bij de heer Romme aangedrongen zitting ini het kabinet te nemen, maar zij is het uiteraard volkomen eens met de ernst van zijn bedenkingen Zo zijn dus de overwegingen en beslui ten van de fractie en aldus de kansen van mr. Burger op dit ogenblik. Wanneer de Anti's werkelijk hun fiat op de aangegeven gronden weigeren en er is reden om aan te nemen, dat zij zulks zullen doen dan zal de informa teur nog moeten gaan schuiven en wijzi gen, wil hij toch slagen. Hij zou hier of daar bijvoorbeeld een departement kun- hanrti<;p'i'senj 0.vej7e€se,R'.iksdelen toch cnni en of iets dergelijks, waarmee hij speling voor een nieuwe /erdeüng krii»t J}uicJiSe opzet wil hij aan de A R de C.H.U. en de V.V.D. alle drie slechts een zete] geven. Zou hij één van die part ners laten wegvallen, dan valt er natuur- liik voor één van de beide andere een Plaats méér te vergeven. Maar laat ons afwachten hoe de ontwikkeling hier zal geval ook weer belangrijk, Hoe moet nu de waardering voor de bezitsvormingsparagraaf uitvallen, zoals die deze week is overeengekomen en hoe die voor de aangeboden zetels aan de K V P.-ministers? Over de bezitsvorming is vele weken onderhandeld en gedebatteerd en ettelij ke formuleringen zijn over en weer met grote beslistheid verworpen. Thans is slechts een compromis bereikt, dat tegen, over de formulering uit de fase-Drees volgens de fractie wel een vooruitgang mag heten. Vergeleken met de fase-Lief- tinck zou men kunnen spreken van een compromis naar twee kanten, waarbij twee partijen een veer hebben gelaten Immers naar de kant van de KVP is be reikt. dat ook mogelijkheden voor bezits vorming voor zelfstandigen in petto worden gehouden, terwijl de PvdA daar eerder niets van wilde weten. De KVP heeft wel de uitbreiding moeten laten vallen, die ze van meet af heeft, gewenst De opening naar de sociaal- economische sector Een ander compromis moest echter als onbereikbaar worden beschouwd en de grote vraag is thans: Wat kan er op basis van het thans overeengekomene van de bezitsvorming in de praktijk van alle dag worden gemaakt? In dat verband is het natuurlijk van het grootste belang wie van de twee, welke zij thans beheert. Prof. Zijlstra zou alleen op Economische Zaken terugkeren en minister Algera zou zijn departement vermoedelijk aan een liberaal dienen af te staan. Tegen deze ader lating hebben de Anti's de laatste dagen al heftig protest aangetekend en gisteren verluidde reeds, dat ze stellig een afwijzing bij mr. Burger zullen in dienen. In werkelijkheid valt pas vandaag de beslissing, wan neer prof. Zijlstra als A.R.-fractieleider de infor mateur een officieel antwoord zal geven. Valt dat ant woord negatief uit en kan mr. Burger geen modus vinden om aan het A. R. verlangen tot behoud van beide zetels tegemoet te komen, dan zullen, zo luiden onze informaties, de Anti's niet aan het kabinet willen deelnemen en dan voelt ook de K. V. P. er niets voor zonder deze partij mee te gaan. er op de bok zal zitten aan het departe- meent. waar de bezitsvorming wordt be hartigd. Gelijk bekend zal deze taak mede aan de minister van Binnenlandse Zaken worden toevertrouwd die tevens de z'org krijgt voor de P.B.O. en merkwaar digerwijs ook nog de zaken van de West. omdat het departement van Over zeese Rijksdelen wordt gesplitst en op gedeeld volgens een oud plan. Komt Prof. Romme niet als voerman OP deze veel zijdige bok, dan zal het zeer waarschijn lijk Prof. v. d. Grinten zijn, die men reeds uit een vroeger stadium als kan didaat kent. Zijn functie zal dan nog bo vendien worden uitgebreid met hot vice- premierschap van de al geruime tijd over leden R.E.A. (Raad voor Economische Aangelegenheden van het kabinet), die volgens de plannen weer tot leven zal worden gewekt en opnieuw zal gaan functioneren Opdat deze zijn taak goed zal kunnen uitvoeren, schijnt het in de bedoeling te liggen deze minister een nieuw apparaat te laten opbouwen waar- In deskundige ambtenaren sociaal-econo mische vraagstukken voor hem kunnen uitwerken. Langs die weg, zo heeft men ook in de KVP-fractie geredeneerd, is er toch nog een zekere opening naar de so ciaal-economische sector voor de K.V.P. zulk een omstandigheid al Kamerontbin ding aankomen, maar dat is toch wel een zeer ernstige consequentie. Onder alle voorbehoud geven we hier bij een lijst van het eventueel te vormen kabinet, zoals het zich thans laat aanzien: Minister-president: Dr. W. Drees (PvdA); Binnenlandse Zaken en vice-premier (met enkele bijzondere taken als eerder genoemd). Prof. Romme of Prof. v. d. Grinten; Justitie: een nader aan te zoe ken FvdA-kandidaat; Buitenlandse Za ken: Mr. Luns (KVP); Onderwijs: Mr. Cals (KVP); Wederopbouw en Volkshuis, vesting; Ir. Witte (KVP); Landbouw: de heer Mansholt (PvdA); Financiën, de heer Hofstra (PvdA); Sociale Zaken, de heer Suurhoff (PvdA); Maatschappelijk Werk: Mej. Klompé (KVP); Economische Zaken: Prof. Zijlstra (AR); Verkeer en Waterstaat: een nader aan te wijzen kan didaat uit de WD); Oorlog en Marine, Ir. Staf (CHU). S'>. Er zal dus moeten worden afgewacht Wat er. koriweg gezegd, van de bezits vorming terecht komt. Mocht het de be trokken bewindsman niet gelukt zijn na een redelijke termijn het door de KVP verwachte succes op dit programpunt te bereiken dan zijn alsnog moeilijkheden in het politieke vlak te vrezen en.z°u een formatie nog wel eens kwalijker kunnen uitvallen dan ze tot nog toe bleek te zijn Sommige commentators zien voor De secretaris-generaal van de V. N., de heer Dag Hammarskjoeld, heeft gisteren in een brief aan de voorzitter van de Veiligheidsraad verklaard, dat indien niet op korte termijn door de betrokken regeringen een einde gemaakt wordt aan de spanning langs de Israëlisch-Jordaanse grens, de Veiligheidsraad zich met deze kwestie zal moeten bemoeien. Indien de Raad tot de conclusie zou komen, dat „de voortdurende verslechtering' van de toestand in dit grensgebied een bedreiging van de vrede vormt, dan zou de Raad tot maatregelen moeten besluiten, zo schreef de secretaris generaal. Hammarskjoelds brief wordt beschouwd als een stap, die ten doel heeft officieel de aandacht van de Veiligheidsraad te vestigen op de ernst van de toestand, en als een voorbereiding op eventueel ingrijpen. In de loop van de dag confereerde Ham. marskjoeld met de vertegenwoordigers te New York van de vier grote mogendhe den gn van Jordanië en Israël. Onderwerp der besprekingen was het meest recente incident, de Israëlische aanval op Jor daanse grensposten ten zuid-westen van Bethlehem, waarbij, zoals wij gisteren meldden, volgens een Israëlische woord voerder 50 Jordaniers om het leven kwa men. Van Jordaanse zijde werd verklaard dat meer dan 90 Israëliërs bij deze aan val het leven verloren, doch een Israëli sche militaire woordvoerder verklaarde, dat in totaal acht Israëliërs omkwamen en negen gewond werden. Militaire waarnemers van de V.N.-be- standscommissie brachten gisteren een be zoek aan de plaats, waar de aanval plaats vond. In een officieel communiqué van het hoofdkwartier van de V.N.-bestands- commissie werd verklaard, dat de waar nemers de lijken van 38 Jordaanse mili tairen en politiemannen en van een 12- jarig meisje gezien hadden alsmede 12 ge wonde Jordaanse soldaten en burgers Tijdens een persconferentie heeft de woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken gisteren een for mele verklaring voorgelezen, waarin de jongste Israëlische aanval krachtig afge keurd wordt en waarin de vergeldings tactiek veroordeeld wordt. Naar aanleiding hiervan gaf de Israë lische ambassade in Londen tater een verklaring uit, waarin Groot Brittannie ervan beschuldigd wordt, „Israël uit te kiezen" ais het zwarte schaap zonder te gelijkertijd Jordanië te veroordelen voor de oorspronkelijke aanval op de Israëli sche grens. Koning Hoessein van Jordanië belegde gisteren een bijeenkomst van de minister raad om de toestand aan de grenzen te bespreken. Ook ontbood bij de hoofden van de Arabische diplomatieke vertegen woordigingen in Jordanië. President Sjoe- kri el Koeatly van Syrië heeft de koning intussen telefonisch de verzekering gege ven, dat Syrië bereid is Jordanië te steu nen. De Jordaanse minister van buitenland se zaken. Awni Abdoelhadi. is in gezel schap van de Iraakse ambassadeur in Amman naar Bagdad vertrokken om met de Iraakse regering de jongste ontwikke ling van de toestand aan de Jordaans-Is- raëlische grens te bespreken. De permanente gedelegeerde van Jor danië bij de V.N. verklaarde gisteren, dat de jongste Israëlische aanval, een openlijke uitdaging van de Veiligheids raad en van de V. N." is. „Wij kun nen deze brutale aanval elk ogenblik voor de Veiligheidsraad brengen", zo zeide hij. Het hoofd van de waarnemers der V.N in Palestina, generaal Burns, heeft ais- teren een onderhoud gehad nfet de Isra ëlische minister van buitenlandse zaken, mevrouw Golda Meir. Hierbij legde de generaal de nadruk op de noodzaak om tot een nieuw staken van het vuren te komen. Mevrouw Meir eiste op haar beurt, dat de Jordaanse regering en het opperbevel van het Arabische Le gioen beloven, dat zij zich van elke aan- Woensdagochtend werd te Utrecht de tweedaagse kunstmarkt geopend in het kader van de stadsontspanning. Drieën veertig kunstenaars hebben hun tenten op liet Janskerkhof opgeslagen en laten de bezoekers zien dat zij voor dezelfde prijs beter origineel werk kunnen ko pen dan kitsch. Ook zijn er artiesten, die het publiek tonen hoe een kunstwerk ontstaat zoals de tekenares op deze foto. Ongeveer 200.000 Franse reservisten, die onder de wapenen waren geroepen om in Algertfë dienst te doen, zullen in de loop van het komende half jaar met groot verlof worden gezonden. Dit heeft de Franse minister van het leger, de heer Max Lejeune, gisteren na een kabinets zitting bekend gemaakt. De minister verklaarde, dat deze maat regel mogelijk is geworden, doordat het aantal gewone dienstplichtigen thans groot genoeg is om de strijdkrachten in Alge rije op het gewenste peil te kunnen hou den. Minister Lejeune zei. dat er 160.0G0 reservisten uit het leger gedemobiliseerd zullen worden, 35.000 uit de luchtmacht en verscheidene duizenden uit de marine. „De totale troepensterkte in Algerije op de eerste januari van het komende jaar al op Israel zullen onthouden. In ditjer- zal gven gr0Qt zi-n als op x juü j.l.' band herinnerde zij er aan. dat er het door bemiddeling van secretaris-gene raal Hammarskjoeld gesloten bestand 36 Israëliërs zijn gedood en 51 gewond. zei hij. Frankrijk had in juli 400.000 man onder de wapenen in Algerije. De drie Nederlandse baggermolens die hun werkzaamheden in het Suezkanaal hebben beëindigd en te Ismaila op vergun- ning wachten om te vertrekken, zullen eind deze week Efjypte verlaten. Naar wij vernemen zijn de moeilijkhe den tussen de Hollandse maatschappij voor aannemingen „Holma" en de Egyp tische autoriteiten opgelost. Aan het ver trek van de molens staat niets meer in de weg. Maar aangezien het sleepprogram van de „Holma" door het oponthoud ge heel in de war is, zal het nog enkele da gen duren voor sleepboten beschikbaar zijn om de baggermolens uit Egypte weg te halen. loordat in de „Sand Canyon" bij San Sernardino in de Amerikaanse staat Californië een straalvliegtuig omlaag stortte en in brand vloog, ontstond een enorme brand in het „National Forest", een beschermd woudgebied in deze streek. Meer dan duizend mannen heb ben-tot nu toe Ae strijd aangebonden tegen het vuur, dat. geen slachtoffers heeft gemaakt, maar reeds voor miljoe nen dollars schade heeft aangericht. De foto toont bhissers met zwaar materieel in actie om te trachten de snel opruk kende vlammen van twee nabijgelegen dorpen af te houden. Het aantal slachtoffer, van het verzet van de Grieks-Cyprioten op het eiland Cyprus groeit met de dag. Gisteren werd er weer een lid van het Britse leger dood geschoten. terwijl een Cyprioot ernstig werd gewond toen er op hem een aan slag werd gepleegd. Ondertussen hee*' een ondergrondse ver zetsbeweging bekend onder de naam PEKA. een suggestie van bet Britse par lementslid Francis Noel-Baker (Labour) om het vuren te staken van de hand ge wezen. De heer Noel-Baker deed deze sug gestie tijdens een rede in Athene. In een pamflet van de PEKA (dat ver moedelijk 't politieke orgahn van de EOKA Is) dat in Famagusta werd verspreid borden drie voorwaarden genoemd, die "oodzakeWk vervuld moeten worden, wil vraagstuk Cvprus ooit tot een oplos- smg worden gebracht. drie voorwaarden ziin: ten eer- -te bet heengaan van Sir John Harding eouverr|eur var) pvnruSi ten tweede jer een wapenstilstand worden ver klaard zo-wei door de EOKA als door de veiligheidstroepen op Cvprus. en ten derde moet aartsbisschop Makarios te rugkeren van zijn verbanning naar de Seycbelleneilanden. De Rotterdammer moet er van doordrongen zijn, dat de haven door moet draaien ten koste van alles. Als de Nederlandse Spoorwegen een dag niet rijden, is dit minder erg dan dat de liaven een dag stilstaat, want dit vindt zijn weerslag in de gehele wereld. Zo formuleerde gisteravond mr. A. C. W, Beerman, voorzitter van de stichting Havenhelangen als slot van zijn betoog voor de leden van de Havenvereniging, het belang van de Rotterdamse haven. (Van onze correspondent) ■Waarschijnlijk door hooibroei is gister nacht brand uitgebroken in de kapitale boerderij van de heer A. van Mook aan de dijk te Boven Leeuwen (Maas en Waal). De boer zelf en zijn gezin waren niet thuis, slechts een jonggehuwd inwo nend gezin was aanwezig. Deze mensen moesten door omwonenden uit hun bed worden gebeld. De met riet gedekte boerderij brandde zo snel af dat de gehele inboedel verloren ging en er ook van de boerderij slechts een puinhoop overbleef. De schade be draagt ongeveer honderdduizend gulden. Premier Eden Lloyd zijn gistermiddag per vliegtuig te Parijs aangekomen voor overleg met hun ambtgenoten Mollet en Pineau. Een uur na hun aankomst begon in de ambtswo ning van premier Mollet het overleg, waaraan uitsluitend de twee premiers en de twee ministers van buitenlandse za ken deelnamen. Van Britse zijde werd vernomen, dat deze eerste bespreking, die ruim 2uur duurde, geheel was ge wijd aan de Suez-kwestie. Premier Mollet verklaarde tegenover verslaggevers, dat de bespreking in „een zeer vriendschappelijke sfeer" is gevoerd. De Franse minister van buitenlandse zaken, de heer Christian Pineau, deelde mede, dat zowel de Britse als 3e Franse ministers andermaal hebben verklaard vastbesloten te zijn gezamenlijk op te treden. Op de vraag, of een eventuele ac. tie tegen Egypte na beëindiging van de huidige bemoeiing van de Verenigde Na ties met de kwestie was besproken, ant woordde Pineau, dat men eerst moet af wachten wat de behandeling in de Vei ligheidsraad oplevert. In de loop van de avond verschenen de Franse en Britse premiers tezamen voor de Franse televisie. Mollet verklaarde, dat >.de soliditeit van de Frans-Britse minister Selwyn vriendschap absoluut boven alie twijfel verheven" is. Eden voegde daaraan toe: „De Entente Cordiale is hechter dan ooit. (Van onze verslaggever). De Blauwe Zaal van het Rotterdamse Beursgebouw was geheel gevuld, toen mr. Beerman zijn voordracht aanving, die als titel droeg' „Havenschouw, tegen de ach tergrond van de Rotterdamse have»". De geestelijke slagader van de haven noemde hij de vrije doorvoer. De leuze die men hier wel hanteert. ..Vrijer dan een vrij haven", is mede dank zij het soepele douane-systeem geen lege zinsnede. Mr- Beerman ging even in op de com petitie tussen de grote drie. New York. Londen en Rotterdam Er is verleden jaar over gediscussieerd of Rotterdam, dat met zijn totale goederenomzet op de tweede olaats kwam: nu ook de tweede haven ter wereld zou zijn gewor den. Er is aldus de heer Beer man nog geen internationaal er- Jwnde maatstaf, waarmee men het be lang van een haven kan meten. Een ton olie. bijvoorbeeld, betekent voor een ha ven veel minder dan eenzelfde hoeveel heid droog stukgoed. Verleden jaar Is het totale goederen verkeer in de haven met. een geweldige sprong omhoog gegaan, en wel met on geveer 38 procent nl. van 48 700 000 ton tot. 66 200 000 ton. De overige havens ble ven ver achter. Het is te verwachten, dat dit jaar deze havens een gedeelte van hun arh terstand zullen inhalen en Rotterdam de pas markeert. De cijfers over het eerste halve jaar wijzen hier reeds op Het verkeer in Antwerpen vertoont wel een zeer sterke stijging hetgeen o.a. blijkt uit het feit. dat in de af gelopen weken het 11 00ft«te schip een maand en elf dagen eerder dan ver leden jaar de haven van Antwerpen binnenvoer, terwijl in Roterdam het 15.000ste schip slechts 13 dagen eerder arriveerde. Het is goed mogelijk, dat Antwerpen dit jaar het aantal schepen binnen zijn haven ziet, dat Rotterdam het vorige jaar bereikte- In augustus nam de toevoer van het graan ineens met 100 procent toe. Het is wel zeker, dat deze geweldige toeneming verantwoordelijk was voor de moeilijk heden bij het lossen van de graanschepen Tenslotte tipte de heer Beerman met schroom, zoals hij zei het tekuri aan arbeidskrachten aan. Van de 13.000 ar beiders moeten er nu reeds 2500 van bui ten Rotterdam worden gehaald, hetgeen op rekening van de woningnood komt. De heer Beerman besloot met de op merking. dat de haven voor de Rotter dammer iets meer dan een welvaartsbror moet zijn en daar waren de vrienden var dp haven het roerend mee eens Na zijn voordracht beantwoordde de h'eer Beer man nog enkele vragen uit het publiek en vervolgens zwierven de aanwezigen drie dagen met Monica door de haven. De Westduitse Bondskanselier dr. Aden auer en de Franse premier Mollet. die a s zaterdag met elkaar besprekingen zullen voeren, zullen niet. zoais aanvankpliik de bedoeling was. met elkaar confereren tij dens een boottocht op de Riin. maar zul- 'en ergens tussen Bonn en Keulen samen komen Tengevolge van de dikke mis' ■n het Riindal. is het voor een vliegtuig niet mogelijk op het vliegveld van Koblenz te landen, van waar uit de tocht over de Rijn zou beginnen. Gistermiddag om vijf voor half vijf is een helikopter van het luchtvaartbedrijf Schulier en Schreiner te Ypenburg/Rot- terdam, bij het tengevolge van een mo torstoring maken van een voorzorgslan ding op een weiland onder de gemeente Schipluiden, hard met de grond in aan raking gekomen en in een sloot beland De bestuurder, de heer Eeleo W. J. Schm ier, kon ongedeerd uit het toestel komen De heer Schulier, die zich na het on geval over de weg naar Ypenburg heeft begeven, had op Walcheren besproeiings- werkzaamheden met de nieuwste heli kopter uitgevoerd. Hij was tegen half vijf met deze Hiller 12 c in de omgeving van Schipluiden op de terugweg naar Ypen burg. Hij vloog op honderd meter hoogte, zag een straaljager drie keer in zijn omge ving cirkelen en besloot, aangezien het enigszins heiïg was, wat lager te gaan, omdat hij niet de zekerheid had dat de vlieger van de straaljager de helikopter had opgemerkt. Hij liet het hefsohroef- vliegtuig een veertig meter dalen en na dat hij een ogenblik op een hoogte van zestig meter zijn weg had vervolgd, ver loor de motor toerental De heer Schulier nam tevens een sissend geluid achter zich waar: het toestel werd ook moeilijker be stuurbaar. Hij wilde een zgn. voorzorgs landing uitvoeren om het toestel aan de grond te kunnen laten nakijken. De da ling verliep sneller dan gebruikelijk is en het gevolg was. dat het hefsrhroef- vliegtuig hard met de grond in aanraking kwam en door de voorwaartse snelheid over het weiland voortsprong. De staart van het toestel knapte af en de romp van het vliegtuig kwam in een sloot tot stil stand. De Egyptische autoriteiten voor het Suezkanaal hebben woensdag voor de eerste maal bekend gemaakt hoevee] loodsen zij in dienst hebben. Zij beschik ken over 89 volledig geoefende loodsen en 120 loodsen, w.o. 75 buitenlanders, zijn in opleiding. Voorts zijn 7.000 sollicitaties van loodsen uit alle delen van de wereld ontvangen. De Amerikaanse marine-attaché in Port Said heeft woensdag een bezoek ge bracht aan de directeur van de Egypti sche kanaalorganisatie, Tewfik el Dib, in verband met Amerikaanse persberichten volgens welke mogelijk communistische loodsen kunnen worden aaagewezen voor het leiden van Amerikaanse oor logsschepen door het kanaal. De attaché verklaarde later tegenover de pers. dat hij de verzekering heeft gekregen dat geen communistische loodsen op Ameri kaanse oorlogsschepen dienst zullen doen. Twee vertegenwoordigers van een Bel gische baggermaatschappij voeren op het ogenblik in Port Said besprekingen over de aanneming van werkzaamheden aan het kanaal. Sedert dé nationalisatie heeft de Belgische maatschappij slechts een derde van haar kosten betaald gekregen en dit bedrag werd in Egyptische valuta betaald. De vertegenwoordigers hebben nu echter de verzekering gekregen, dat de maatschappij volledig in buitenlandse valuta betaald zal worden. De peulvruchtenoogst zal nog slechter zijn dan oorspronkelijk werd geraamd. Aan ronde groene erwten zal waarschijn lijk slechts 68.500 ton boerenschoon be schikbaar komen. De kwaliteit daarvan zal over het algemeen niet prima zijn, omdat bij deze erwten o.m. veel vlek voorkomt. De kwaliteit van schokkers, kapucijners en rozijnerwten onderscheidt zich hierbij gunstig. Aan schokkers verwacht men een oogst van 11.600 ton. aan kapucijners ongeveer 3900 ton en aan rozijnerwten 780 ton. alles boerenschoon. Volgens Engelse berichten Is ook daar de erwtenoogst kwalitatief en kwantita tief veel slechter dan normaal.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1