Vi jftien landen sloten zich aan bij de SCUA Egyptisch minister - op weg naar New York - in Amsterdam Donderdag eerste vonnis in het\ proces te Poznan Amerikaanse Super Sabre in Wilhelminakanaal gestort li Britse straalbommenwerper in Londen neergestort Meer samenwerking met België inzake produktie „Friendship" Weifelend jawoord der partijen Maandag minst vruchtbare dag in voorbije (in) formatieweken i DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Nög geen ministerie Partijen blijven in aarzeling wachten DE SUEZ-CRISIS z Zm «S Binnenkort zitting Centrale Comité Darul Islam ontkent band met Schmidt Dinsdag 2 oktober 1956 Vlak voor binnenschip Piloot redde zich met schietstoel I «"N Programma bezoek president de Figueres Koeler en minder bestendig Vier leden der bemanning gedood Oostenrijkers zonder brood Vandaag onderhoud tussen prof. Zijlstra en mr. Burger? V. S. houden reserve tankers gereed Juin wilde altijd met Gruenther bridgen Ampullen bevatten zwaar vergif WEERBERICHT Lloyd vertrokken Tito en de destalinisatie Beschuldiging verkruimelt Dr. Fatvzi in Amsterdam Souvenir. Dijk beschadigd iM'<\ 't- MGR. LALLIIER AARTS BISSCHOP VAN MARSEILLE De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Veranderlijke bewolking met enkele verspreid optredende buien. Overwegend matige wind, in hoofdzaak tussen zuidwest en noordwest. La gere temperaturen. Woensdag 3 oktober: Zon op 6.46, onder 18-15 uur. Maan op 5.53, onder 17.31 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De Britse minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd, is gisteravond „i, Londen „.rokken naa, New -1 hij de Bn|» leiden bij de behandeling van de kwestieouez in de *i Ao V S te vertrekken had Lloyd gisteren de oprichtings- Alvorens naar de V. S. te "^yXreiiket-sorgonisatie voor het Suez-kanaal de achttien landen der vergadering van de SCUA tweede Suez- confereiitiïebbenrich* gisteren als lid voor de SCUA gemeld. De drie overige landen - Japan, Pakistan en Ethiopië ^hielden ^hafzydig Wel waren zij door „waarnemers 0p de vergadering, waarop de SCUA officieel werd opgericht, vertegenwoordigd. Deze waarnemers zullen ook de deze week nog volgende zittingen van de SCUA-conferentie bijwonen. De landen die ri°h bij de organisatie hebben aangesloten zijn: Frankrijk, Gr- BrittannS V. S„ Australië, Nieuw- Zeeland Italië. Perzië, Portugal. SpanW, Turkije.' West-Duitsland. Zweden. No<gg wegen, Denemarken en Nederland, laatste landen hebben /^^^^fdmaat- de parlementen in hun land h schap nog moeten bekraeh gpr'ichting3_ De afgevaardigde en besloten drie conferentie b®bb|tnskundigcn in te stellen. De^rsïe zal zlch bezig houden met de interne organisatie van de vereniging, met inbegrip van de bevoegdheden van de plenaire raad en de nog aan te wijzen administrateur. Een Britse woordvoerder zei later in antwoord o-P een vraag van mening te zijn, dat deze °d°e het vraagst/uk van uitJbreidinö vereniging zal behandelen ande De tweede commissie, aaiJ scheepvaartdeskundigen zal het vraa„ stuik van de tolgelden bestuderen. Deze twee commissies begonnen gistermiddag reeds met hun werk. Een derde studie groep zal zich later wijden aan de finan ciële kwestie van de vereniging, zoals de opstelling van een begroting. Tijdens de conferentie verklaarde minis ter Selwyn Lloyd nog eens d»t de B:ritóe regering nog steeds van mening zij zekere reohten op het beheer en O exploitatie van het kanaal heeft en dat 7ii niet bereid is toe te blijven zien, hoe één enkele regering het voor het zeggen heeft. Tijdens zijn afwezigheid zal Selwyn Lloyd op de conferentie als voorzitter ver- vangen worden door Lord Hope van het Foreign Office. Even voordat Lloyd gisteravond ln een charter-stratocruiser van de BOAC voor Ziin reis naar New York instapte, ver klaarde hij er op te vertrouwen dat de VN. .de rechtvaardigheid van onze za k f rievraaed hoe hij de tijd, zou besteden, antwoordde hij. ..m Suezkanaal geheel volgens de verwachtin gen voortgaat en dat vergeleken bij enkele maanden geleden het verschil in het aan tal schepen, dat het Suezkanaal passeert, ..zeer klein" is. Verder deelde hij mede, dat hij me-t de overige leden van de dele gatie, die gistermiddag nog niet allen in vanavond Xn Moskou wordt verwacht, dat daar binnen twee of drie weken het centrale comité van de Russische communistische partij zal worden bijengeroepen. Het co mité zou bijeenkomen ter bespreking van de destalinisatie-politiek en de reacties daarop in de satellietstaten- Men ver onderstelt, dat Kroesjtsjef bij die gelegen heid rapport zal uitbrengen over de be sprekingen, die hij op het ogenblik voert met het Joegoslavische staatshoofd, maar schalk Tito. Zoals reeds gemeld is thans ook de Russische premier Boelganin bij dit overleg betrokken. De bijeenkomst zal de eerste plenaire zitting van het machtige centrale comité zijn sedert het partijcongres in februari J.I., waarop Kroesjtsjef het sein gaf voor de destalinisatie. Intussen is van Russische zijde nog geen commentaar geleverd op de verklaring van de Joegoslavische regeringswoord voerder, die het afgelopen weekeinde 'n Belgrado heeft toegegeven dat er menings verschillen tussen de partijen van beide landen bestaan. Aangezien deze verklaring zeer waarschijnlijk met medeweten van Kroesjtsjef is uitgegeven, verwachten sommige waarnemers in Moskou evenwel, dat een Russisch antwoord op deze Joego Amsterdam waren gearriveerd, vanavon mededeling niet lang meer zal van Schiphol per vliegtuig naar New xork uitblj. n zal vertrekken. - - Cliënten-bezoek Gisteravond arriveerde per vliegtuig op Schiphol de heer Badawi Bahgat de Egyptische directeur van de nieuwe Suez- kanaalmaatschappij. Hij maakte de reis met enkele leden van de Egyptische dele gatie, doch juist zoals 's middags de Egyp tische minister van buitenlandse zaken in het Amstelhotel te Amsterdam reeds had medegedeeld, legde ook de heer Baghat er op Schiphol de nadruk op, dat hij geen deel uitmaakt van de delegatie. Ik ga slechts naar Amerika om da®r besprekingen te voeren over de technische verbeteringen die aan het knaaal worden aangebracht", zeide hij. ,,ik ga voorts in New York met olie- en scheep vaartmaatschappijen praten. Zij zijn onze klanten en wij willen .veten wat onze klanten wennen". De directeur van de Egyptische Suez kanaal-maatschappij, dr. Badawi Bahgat, zal op zjjn Amerikaanse reis een ontwik- :r« «k gs- De Darul Islam ontkent, dat er tussen haar en de Nederlander Schmidt enige band heeft bestaan. Deze Islamietische subversieve orga nisatie deelt dit mede in een ver klaring, die zij gezonden heeft aan de dagbladen in Djakarta. In de tenlastelegging in de zaak- Schmidt wordt deze er o.a. van be schuldigd steun te hebben verleend aan de Darul Islam. dé/eiligheid^ zou besteden, antwoordde hij. ,.m i gebruikelijke voorbereidende besprekin gen" Men informeerde toen. of hij ook dr Fawzi, de Egyptische minister van bui tenlandse zaken en leider van de Egyp tische delegatie naar de Veiligheidsraad zou ontmoeten. Lloyd antwoordde: Ik helb niet het voornemen met hem be sprekingen te voeren maar ik acht het waarschijnlijk:, dat ik hem tijdens de behandeling van de zaak in de raad zal zien". Eerder was in welingelichte kring in Londen vernomen, dat Lloyd bereid was om directe besprekingen met Fawzi te voeren, indien deze daartoe belang stelling zou tonen, Om kwart voor vijf gistermiddag zijn de Egyptische minister van buitenlandse zaken dr Mahmoed Fawzi en president Nassers voornaamste politieke adviseur luitenant kolonel Ali s&bri, uit Brussel, via Den Haag per auto in bet Amstel hotel te Amsterdam gearriveerd. Beide Egyptenaren zijn op weK naar New York ter bijwoning van de vergadering van de V eiligheidsraad. In het Amstelhotel was dr. Mahmoed Fawzi uiterst spaarzaam met zijn com mentaar. ..Verwacht u werkelijk, dat ik hier zal vertellen welke argumenten ik in New York ter tafel zal brengen?", zei hij lachend, als antwoord op een spervuur van vragen, hem door verslaggevers ge steld. Hij beperkte er zich toe mede te delen, dat tot dusverre de vaart door het Men verwacht dat a.s. donderdag reeds! De deskundige vervolgde: ,,De toestand uitspraak zal worden gedaan in het pro- zou geheel anders zijn, indien deze jon- ces tegen de drie jonge Polen, die er van gens het initiatief rot de aanval hadden worden beschuldigd een politieman hebben gedood tijdens de opstand in Poznan ln juni j.l. Gisteren heeft de getuige-deskundlge op het gebied van de massa-psychologie prof. Chalasinski voor de rechtbank ver klaard, dat opgekropte haat tegen de Poolse veiligheidspolitie een uitweg heeft gevonden in het doden van een politie man. Door de staking, betoging, de ge- kelingsprogramma van 200 miljoen gulden t vechten en het schieten met vu'urwape- voor het Suezkanaal bespreken met Ame rikaanSe ondernemingen, aldus heeft men maandagavond uit gewoonlijk betrouw bare bron vernomen. Uit dezelfde bron verluidt voorts dat Badawi van plan is de 53 miljoen gulden, die Egypte onlangs uit het internationale monetaire fonds heeft teruggetrokken, te gebruiken als voorschot voor ondernemingen, waarvan de offertes zijn aangenomen. nen was de menigte in een staat van zeer grote opwinding gekomen. Daarop waren de haatgevoelens jegens de veiligheids politie naar boven gekomen, zo betoogde prof. Chalasinski. Een dergelijke menigte kan een zeer grote invloed op het Individu hebben, tn het bijzonder als het zeer beperkte ver standelijke vermogens heeft. Allerlei weinig zeggende berichten be reiken momenteel de pers over de con ferentie, die de groten uit het Kremlin de laatste dagen m De Krim hebben met maarschalk Tito, het Joegoslavische staatshoofd. Dit neemt echter niet weg, dat het fotograferen tyjdens „ongedwon- ?fM ogenblikken" wel wordt toegestaan. Fe*e tele foto geeft een beeld uit Jal- ta, ivaar tu heren zich tussen twee be spreking^ ]nr wat vertraden. V.l.n.r. pe-rtij-seoretarilNikita Kroesjtsjef, Tito If&ZS?' op vakantie in De Krimen fririchenho d eerste secretaris van de coinmwmuSc}-le^rsi^ 0ekmine (Van onze correspondent) Toen gistermiddag om half vier een for matie van vier Super Sabres F-100 C van het squadron van de Amerikaanse lucht macht, dat gestationeerd is op het vlieg veld Soesterberg boven Breda vloog, be merkte de luitenant-vlieger R. M. Mo hammed uit Jamaica (staat New York), dat de besturing van zjjn toestel was ge stoord. Hij oordeelde het beter de jager bijtijds te verlaten en slaagde er in zijn toestel tot buiten de stad te vliegen. Op een hoogte van 3008 voet, boven het open veld tussen Breda en Oosterhout, verliet hij het toestel met behulp van zijn schiet. Stoel. De Super Sabre stortte naar beneden en viel vlak voor de boeg van het 234 ton metende binnenschip „FleVO uit Amster dam in het Wilhelminakanaal. De piloot kwam op een tweetal kilometers van het kanaal terecht bij de in aanbouw zqnde fabriek van Jamin. De kop van de jager werd op vier km van het kanaal terug gevonden. ,Ik had juist het roer in handen ge geven van mijn vrouw", vertelde ons schipper Dirk de Weerd „om de masten te strijken om onder de brug door te varen. Als een meteoor zag ik het toestel omlaag duiken. Ik dacht dat het zich weer zou oprichten maar met een geweldige knal sloeg het vlak voor de boeg van mijn schip m het water uit elkaar. Enkele brokstukken kwamen op mijn schip terecht en richtten flinke schade aan de dekplan- ken aan. Een geweldige hoos water en kerosine sloeg omhoog en overdekte mijn hele schuit". Even voorbij de geheel ondei water verdwenen resten van d- romp van de jager had schipper De Weerd zijn schip tot stilstand gebracht, zijn vrouw was danig geschrokken. Hij was met een la ding kolengruis op weg van Oosterhou* naar Tilburg. Het mag een buitengewoon geluk heten, dat er zich geen persoonlijke ongelukken hebben voorgedaan. Op nauwelijks twee honderd meter van de plaats waar de Super Sabre neerstortte, staat de Lagere Technische Sghool van Oosterhout, waariD zich op dat ogenblik 300 leerlingen be vonden. De scherven van het toestel vlo gen dwars door de kamer van de direc teur en doorboorden de kasten. Reeds kort na het ongeluk kwam da piloot met een militaire wagen van het vliegveld Gilze Rijen op de plaats waar zijn toestel in het kanaal was gevallen Toen hij vernam, dat de jager op zo korte afstand van de school was terecht gekomen, sloeg hij van de schrik zijn han den tegen het hoofd, doch even latei- schopte hij tegen enkele brokstukken en raapte een stokje vleugel op en vroeg laconiek of hij dat mocht meenemen als souvenir. De burgemeester van Oosterhout, de heer Van Oers, alsmede de Commisaris der Koningin in Noord-Brabant, prof. dr E- J. E. de Quay die toevallig ln Ooster- m™* ybrt°efde, waren onmiddellijk naar het Wilhelminakanaal gekomen. Ook de brandweer en de opruimdienst van de vliegbasis Gilze Rijen waren snel ter plaatse. Afgevaardigden van de Rijkswaterstaai uit Breda stelden direct een onderzoek in naar de schade aan het kanaal. Het bleek, dat de dijk over een afstand van 40 meter was gescheurd. Teneinde de doorvaart door het kanaal te verzekeren werd onmiddellijk met het dreggen naar de wrakstukken begonnen Dit moest uiterst voorzichtig gebeuren, daar de kanonnen van de Super Sabre geladen waren. Door militairen werd de omgeving afgezet en werden de honderden nieuwsgierigen op een afstand gehouden. genomen. Het is doarom van belang te weten of zij de aanval zijn begonnen of zich er alleen maar bij hebben aangeslo ten". De rechter zei tot de geleerde, dat de jongens na hun eerste of tweede schop en slag gehoord hebben, dat de politieman niet een vrouw er twee kinderen had ge dood, zoals de beklaagden aanvankelijk dachten. „Is het mogelijk dat nadien hun daden niet emotioneel, maar met overleg zijn uitgevoerd?". Volgens prof. Chala sinski hangt dit geheel af van het indi vidu en heeft dit niets te maken met de psvchologie van de massa. Voor een andere rechtbank in Poznan, die de zaak beharv. J"' tegen negen jonge mannen, die er van worden bescnuldigd tijdens de opstand wapens te hebben ge stolen en een aanval te hebben gedaan op het hoofdkwartier van de veiligheids politie. verklaarde de openbare aankla ger, dat beklaagde Suwart loog, toen hi.i vertelde, dat zijn vader op valse be schuldigingen gevangen was geno.. .en en dat hierdoor zijn moeder krankzinnig was geworden en zijn broer zelfmoord had gepleegd De openbare aanklager zei. dat de moeder reeds krankzinnig was ten tüde van de arrestatie en dat zijn broer vijf jaar eerder zelfmoord had gepleegd omdat zijn verloofde hem niet trouw was gebleven. De rechtbank heeft het verzoek van de verdediglnv om alle negen beklaagden Iegelijk terecht te laten staan, van de hand gewezen. Een van de verdedigers had n.l. gesteld, dat het wenselijker zou zijn eerst alle aanstichters van de op stand te laten voorkomen, voordat er over een van de beklaagden een vonnis zou worden geveld. s -.v' 1 f2. - v' Rondvlucht boven Zuiderzee werken De president van Costa Rica en me vrouw De Figueres, die op uitnodiging van de Nederlandse regering een bezoek aan ons land zullen brengen, worden morgen avond om half tien op Schiphol verwacht- Donderdag wordt 's morgens een bezoek gebracht aan Amsterdam en 's middags aan Utrecht, 's Avonds zal de Koningin de heer en mevrouw Figueres ten paleize op de Dam een diner aanbieden. Vrijdag zul len de president en zijn gc-elschap te Eindhoven vertoeven, 's Avonds zullen de voorzitter van de Raad van Ministers en mevrouw Drees een diner aanbieden ln hotel „Wittebrug" te 's-Gravenhage. Za terdag wordt 's morgens een bezoek ge bracht aan Rotterdam en 's middags een rondvlucht gemaakt boven de Zuiderzee werken. In de avond zullen de president en mevrouw De Figueres een diner aan bieden in hotel kasteel Oud-Wassenaar. Op zondag zullen de heer en mevrouw De Figueres om half vier 's middags van Fchiphol vertrekken. Maandagmorgen werd de luchthaven „Rotterdam" door de commissaris van de Koningin in de provincie Zuid-Hol land mr. J. Klaasesz officieel geopend. De foto geeft het moment weer, waarop de auto van Alfred Milhado, die een weddenschap met Tom Schreurs had aangegaan, dat hij in drie uur met de auto van Londen naar Rotterdam kon reizen, wordt uitgeladen. Oktober is gisteren, met een mooie dag begonnen. In Zuid-Limburg steeg de temperatuur nog tot 20 gr. C. Bij Zuid- Engeland kwam inmiddels een actieve storing tot ontwikkeling, welke daar een groot deel van de dag een stromende re gen veroorzaakte. In Londen was tot gis teravond al 50 mm regen gevallen. Deze storing trok in de richting van ons land, met als gevolg dat om 9 uur gisteravond Vlissingen en ook het vliegveld Zestien hoven onweer meldden. Deze onweersbuien trokken na midder nacht over Groningen naar Duitsland weg. Plaatselijk is er vrij veel regen ge vallen, zodat er vanmorgen in Den Hel der 31 en in Zuid-Limburg 27 mm regen werd afgetapt. Het hogedrukgebied, dat gisteren nog boven Polen lag, trekt zich verder naar het oosten terug, met als gevolg dat nieuwe oceaandepressies, wel ke ten zuidwesten van IJsland in acti viteit toenemen, de komende dagen tot boven de Noordzee en onze omgeving zullen doordringen. Zo fraai als oktober gisteren is begonnen, zal bet de komende dagen zeker niet zijn. Met de westelijke wind wordt koelere lucht aangevoerd en ook blijven de regen-kansen nu groot. De H. Stoel heeft de bisschop van Nancy mgr. Lallier. overgeplaatst naar de aarts bisschoppelijke zetel van Marseille. Deze was vacant geworden door ontslagaanvra. ge van de 79-jarige mgr. Delay. Mgr. Lallier is 49 jaar cud en werd in 1949 benoemd tot bisschop van Nancy. Op London Airport is gistermorgen een Britse straaiboinmenwerper van het type Vulcan" neprgestort en ontploft. Het toe stel, een der nieuwste typen bommen werpers voor het vervoer van atoom bommen, keerde terug van een vlucht cm de wereld. Er zün slechts twee overlevenden. Eén van hen is luitenant-generaal sir Harry Broadhurst. bevelhebber van „Bomber Command". Vier leden van de beman ning kwamen om het leven. Toen de Vulcan" in stromende regen boven het vliegveld verscheen, weerklonk een ontploffing en spoot een rookpluim De Fokkerfabrieken en de S.A.B.C.A., de Belgische vliegtuigfabriek, hebben een programma opgesteld voor samen werking in verhand met de ontwikkeling en nroduktie van het Fokker vliegtuig „Friendship". Vanaf hef begin van dit jaar was deze samenwerking een feit. omdat de SABCA de studie en fabricage had ter hand ge nomen van gereedschappen en samen- bouwmallen. De gereedschappen waren bestemd voor de seriebouw van de ..Friendship". Thans overwegen de beide firma's d-e mogelijkheid tot uitbreiding van hun samen-werking Men heeft hier de eigenlijke produktie van vliegtuigde- len op het oog. De verwezenlijking van deze voornemens hangt echter af yan be stellingen op ,.Frien-dship"-vliegtuigen. die eventueel zouden worden geplaatst door de Belgische burgerlijke en mili taire luchtvaart. Dit is gisteren bekend gemaakt op een cocktailparty, te Brussel door SABCA en Fokker gehouden. Tijdens deze bijeen komsten. die door een groot aantal bur gerlijke- en luchtvaartautoriteiten werd bijgewoond, betoogden zowel de heer Dubuisson namens de SABCA als de heer F. Diepen namens Fokker, dat gestreefd dient te worden naar een grotere samen werking oo het gebied van de vliegtuig bouw ln Europa. Deze samenwerking is uitermate noodzakelijk om deze industrie die plaats te geven die haar krachtens haar ervaring en traditie en het poten tieel van haar technische en wetenschap pelijke werkers toekomt, aldus beide sprekers. Ongeveer 15.000 Oostenrijkse bakkers knechts zijn maandag in staking gegaan, om kracht hij te zetten aan een eis tot loonsverhoging. Hierdoor was er in We nen en in andere Oostenrijkse steden geen brood verkrijgbaar. Bij de banketbakke- "ijen werd echter niet gestaakt, zodat d mogelijkheid bestond het dagelijkse brood door gebak, koek, tulband e.d. te ver hangen. De bakkersknechts, die 18 september J.l. eeds een waarschuwingsstaking van 24 iur hebben gehouden, willen loonsverho- ;ing, zonder dat dit gepaard gaat met een zerhoging van de broodprijs De patroons tellen, dat zij reeds een zeer kleine winst naken en dat elke loonsverhoging, die niet in de verkoopsprijzen mag worden doorberekend, hen met verlies zou doen verken Afgevaardigden der bakkerspatroons en van de vakbond van bakkersknechts zouden heden met kanselier Raab en minister van binnenlandse zaken Helmer beraadslagen. Er wordt wel brood geleverd aan zie kenhuizen en kindertehuizen. uit het toestel. Het vliegtuig slingerde en stortte brandend neer. Het laatste gedeelte van de vlucht, van Aden naar Londen, had de „Vulcan" zon der tussenlanding afgelegd. Men ver moedt. dat het in de bedoeling lag een nieuw record voor deze afctand, <5.500 km, te vestigen. Net voor het vliegtuig de grond raakte konden drie der inzittenden met hun schietstoelen de „Vulcan'' verlaten. Een vliegveldfunctionaris verklaarde, dat het toestel! zodra de wielen even de voornaamste landingsbaan geraakt had den, omhoog veerde. „De motoren brul den en er volgde een ontzettende ont ploffing! Het toestel had de afstand van Aden naar Londen afgelegd met een gemid delde snelheid van 800 km per uur. De woordvoerder van de Hawker Sid- deley-groep heeft later meegedeeld, dat het vliegtuig buiten de omheining van het vliegveld de grond heeft geraakt. Op die plaats heeft men namelijk delen van het landingsgestel gevonden. Vermoedelijk is een der poten van het landingsgestel door de harde aanraking met de grond afgerukt. Dat zou ook verklaren waarom het vliegtuig met de rechtervleugelpunt naar beneden tenslotte op de grond terecht kwam. (Van onze parlementaire medewerker) Zeker voor wat de uiterlijk waarneem bare activiteit betreft is de dag van gis- ren een van de minst vruchtbare in alle voorbije (in)formatieweken geweest. Mr. Burger was blijkbaar nog steeds bezig met pogingen tot oplossing van zijn schier onontwarbare departementale puzzel, die er na de toenadering van de V.V.D. niet gemakkelijker op is geworden. Voor zo ver bekend ging hij nog niet over tot een gesprek met of tot een schriftelijk aanbod aan prof. Zijlstra, hoewel daaruit toch het verdere verloop van het formatieproces zal moeten blijken. Prof. Zijlstra was gis teren bezet door een ongewoon langduri ge vergadering van de ministerraad in verband waarmee wellicht een onderhoud met de informateur eerst op vandaag was vastgesteld. Men leeft in de politieke wereld in groeiende nieuwsgierigheid naar hetgeen mr. Burger de Anti's eventueel in een nieuw aanbod zal voorhouden. De Anti- Revolutionairen zelf houden strak vast aan hun twee-zetels-eis en laten ook dui delijk merken dat ze ook niet met een tweede plaats van te licht gewicht tevre den zullen zijn. In dit verband wordt het oog gericht op de K.V.P., waarvan men zich afvraagt of ze haar garantie jegens de AR. te allen tijde gestand zal blijven doen. Met andere woorden: of ze niet op een gegeven moment zal zeggen, dat de Antirevolutionairen hun eisen niet moe ten overdrijven en met het gebodene tevreden moeten zijn op straffe van de K.V.P.-garantie te verliezen. !We menen' er in dit verband aan te mogen herinne ren, dat de K.V.P. haar medewerking aan de pogingen van de heer Burger om een kabinet voor te bereiden nadrukke lijk afhankelijk heeft gesteld van een positieve houding van de A.R., hetgeen naar de geest wil zeggen, dat zij de Anti's bevredigd wil zien alvorens ook haar ja-woord te geven. Of daaraan grenzen dienen te worden gesteld, kan geiijk de meeste zaken in de politiek eerst in de concrete om standigheden v/orden beoordeeld. Maar grond voor twijfel aan de blijvende op rechtheid van de K.V.P.-toezegging is er naar ons gevoelen allerminst. Opmerkelijk is, dat in een deel van de liberale pers ook al ontevreden geluiden worden losgelaten voor het geval de Anti's toch nog een tweede zetel zouden krijgen toebedeeld. In dat geval wil ook de V.V.D. evenveel aandeel in het kabi net, aldus de voorspelling. In een ander deel wordt gesteld, dat de K.V.P.-fractie- voorzitter prof. Romme thans tot taak zou hebben de Anti's tot matiging van hun aanspraken te bewegen, omdat de situatie door de toezegging van de V.V.D is veranderd. Wij menen-te weten, dat de K.V.P. haar voorwaarden tot deel neming in het nieuwe kabinet met be trekking tot de houding van de A.R. niet van de verklaring van V.V.D.-zijde af hankelijk heeft gesteld. Inmiddels zijn morgen de drie maanden verstreken gedurende welke, als de door de Grondwet bepaalde uiterste termijn, ministers en staatssecretarissen tegelijk kamerlid mogen zijn. Negen van de thans zittende bewinds lieden in het demissionaire kabinet zul len in verband daarmee moeten besluiten of ze ofwel het kamerlidmaatschap er aan zullen geven of andermaal om ont slag als minister zullen verzoeken. Het ligt voor de hand, dat ze tot het eerste zullen besluiten, waardoor de Tweede Kamer deze leden verliest hoewel dat slechts tijdelijk zal zijn. Het merkwaar dige is nl.,' dat over enkele dagen het Centraal Stembureau de vijftig nieuwe leden moet aanwijzen, die bij de uit breiding de kamer komen versterken, waarbij het aftredende negental opnieuw zal worden aangewezen, opdat ze op de kandidatenlijst blijven prijken. Ze kun nen dan aan een nieuwe periode van drie maanden beginnen, maar die zal hopelijk worden onderbroken door het einde van deze kabinetscrisis. De maritieme commissie van de V.S. heeft maandag de eerste stap gezet om tankers van de Amerikaanse reserve handelsvloot gereed te maken voor nood- gebruik voor het geval zij in een even tuele Suezkanaalcrisis nodig mochten zijn. De commissie heeft twee scheepvaart maatschappijen opgedragen ervoor te zor gen dat zeven reserve-tankers op enkele scheepswerven een inspectie ondergaan. Een woordvoerder van de commissie noemde het „zuiver een voorzorgsmaat regel", Herinneringen bij een afscheid Gisteren heeft maarschalk Alphonse Juin zijn commando over de geallieerde strijdkrachten in Centraal-Europa over gedragen aan zijn landgenoot generaal Jean Valluy. De nieuwe bevelhebber was tot voor kort vertegenwoordiger van Frankrjjk in de „standing group" te Washington. Tijdens de afscheidsplechtigheid in het geallieerde hoofdkwartier in Parijs ver klaarde maarschalk Juin. dat de perma nente aanwezigheid van Amerikaanse en Britse troepen in Europa een hechte steunpilaar voor de Europese eenheid vormt Generaal Gruenther. de NATO-opper- bevelhebber in Europa, eiste in een gees tige speech de eer voor zich op er toe te hebben bijgedragen van maarschalk Juin een groot leider te hebben gemaakt. Hij vertelde dat Juin hem vaak uitnodigde voor een partijtje bridge, hoewel hij ove rigens nooit in staat was een spel te win nen. Gruenther hoorde in de tijd van de gevechten om Monte Cassino in Italië, waarin Juin een grote rol speelde, op zekere avond toevallig de adjudant van de maarschalk tegen ziin eigen adjudant met klem beweren, dat Juin zo graag met Gruenther speelde, omdat „zoals je weet Gruenther de eniige man is van wie Juin kan winnen en dat brengt hem al tijd in een bijzonder goede stemming''. „Ik ben blij door deze persoonlijke fi nanciële offers er toe te hebben kunnen bijdragen van U een groot leider te ma ken," aldus zei de NATO-opperbevelheb- ber thans. President Eisenhower heeft Juin een boodschap gezonden, waarin hij de hoog achting van het Amerikaanse volk tot uitdrukking brengt voor de bijdrage die maarschalk Juin tijdens zijn loopbaan voor het behoud van de vrede heeft ge leverd. Gevaarlijke strandvondst Nadat zondag, zoals gemeld, twee am pullen met een geelachtige substantie, die kinderen op het strand te Bloemendaal hadden gevonden, bij de politie te Haar lem waren bezorgd, heeft de Bloemen- daalse politie nog een tweetal van deze ampullen gevonden. De hoofdinspecteur van politie te Bloe mendaal verzoekt de vinders der ampul len, die zwaar vergif blijken te bevatten, deze zo spoedig mogelijk bij de plaatse lijke politie in te leveren

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1