Avondklok werd genegeerd Gevechten in Boedapest blijven steeds voortduren Arbeiders vormen stakingscomité's Nagy poogt opstandelingen met beloften te paaien Democratisering maar partij blijft „Geen vrijheid voor vijanden van het socialisme" de no. 1 wam Jordanië sloot militair verdrag met Egypte en Syrië 111 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Rode broeders kunnen t moeilijk eens worden V-J Poolse communisten geven program uit Moskou blijft bereid Warschaupact te ontbinden GRUNDIG - TELEVISIE - RADIO - I VAN URK Nieuwe onlusten in Singapore Vrijdag 26 oktober 1956 Nederlanders te Boeda pest in goede welstand smsmms- Hl Arrestaties in Joego slavië Katholieke scholen in Noord-Vietnam sluiten WEERBERICHT ,op betrekkelijk normale wijze" Terwijl gisteren overdag de indruk g land dat de Hongaarse regering de Bitnat Hongaarge zogoed als meester was, »»ak oChtenduren nieuwsagentschap MTI in deuwe incidenten in van vandaag Boedapest. Na zeven erschillende gecewaren talrijke menigten in de tuu m de avon ien ondankg de avond. straten blnven samcnou Wok die was ingesteld, so meldde het agentschap, dat evenwel preciseerde, dat „slechts lichte inci- denten" plaats vonden- Het persbureau verklaarde voorts, dat er geen betrouwbare cijfers voorhanden waren omtrent het aantal doden en gewonden. Het bureau gaf v°orts toe, dat in een aantal steden in de pro vincies ook demonstraties hebben plaatsgevonden. «In de meeste gevallen" zouden deze demon straties echter verlopen zijn. M.T.I. deelde voorts mede, dat de voormiddag in Boedapest zonder incidenten op giote se aa verlopen was. „Doch rond de middag namen t gewapende schermutselingen in aanta en in intensiteit toe en duurden voort tot aa namiddag. In verschillende delen van stad werden mensen gedood of gewond", aldus dit Hongaarse persbureau. Inmiddels maakte Radio-Boedapest gisteravond bekend, dat in verschillende fabrieken m de hoofdstad stakingscomité's zijn gevormd. De radio wees er op, dat „alleen de contra-revolutie" door een stakingsbeweging gediend zal worden. De regering belooft, dat gerechtvaardigde eisen zullen worden ingewilligd zodra de orde zal zijn hersteld, aldus radio-Boedapest. Desgevraagd werd ons van be voegde zijde medegedeeld, dat via Wenen werd vernomen, dat alle Nederlanders te Boedapest in goede welstand verkeren. Geen doodstraf' Reizigers vertellen Strijd voor Amerikaanse ambassade Togliatti veroordeelt Nagy Akte van eerherstel i.i Bohemen Verklaring van Eisenhower mmmm «itf 7/V RUIL VOOR NATO Onderzoek naar veiligheids organisaties Onwrikbaar bond genootschap" 'n TIP VAN BOOTZ De weerverwachting van het KNMI, geldig van vanavond tot morgenavond, luidt: Wisselend bewolkt en minder buien. Vannacht plaatselijk lichte nachtvorst en hier en daar mistbanken. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Matige tot zwakke wind Uit noordelijke richtingen. Zaterdag 27 oktober: Zon op 7.28, onder 17.53 uur; maan onder 14.21 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT OOST EUROPA DANZlC Vettin 8CRLIJN DUITSLAND ORE SOt WAR SCHAL POLEN P0AAG JSJECHO BR NO wénïh SLOWAKIJE iiiüSowlet BUDAPEST \NGAPUE SZEG C LU J ROEMENIE Zuid Slavic jALBanie SOF BULCar/j£ VARNji lila Tiran ZEf r had de nieuwe Eerder op de aa NaeV aangekon- Hongaarse premier Imr®„ nieuwe Hon- dfffd dat binnenkort een d Het kaarse regering zal worden g zou Pfogramma van dé nieuwe rege „en •.spoedig" aan het parlement „icon Voorgelegd en daarbij zou met „de Van de bevolking" rekening worden S houden. Radio Boedapest heeft intussen een Verklaring van het ministerie van jus titie doen omroepen, waarin geruchten Vorden tegengesproken, als zouden tal rijke gevangen genomen opstandelingen Zl'n gefusilleerd. In de verklaring wordt Ke*egri dat nog geen enkele opstandeling voor een krijgsraad is gebracht. Eerder op de dag heeft premier Nagy een radiotoespraak gehouden waarin hij Verklaarde dat hij zou vragefi om de te rugtrekking van de Sovjettroepen uit Hongarije zodra de opstandelingen hun gapens neergelegd zouden hebben. De Pre«uer beloofde de ciostandelmgen dat hij besprekingen met Rusland *al onenen 0VJer een .basis voor nationale hersteld** ZOdl'3 Mde Z Zm Heze 'oproep van Nagy werd onder steund door Janos Kadar, de „Titoisti- sche" leider die. zoals wij gisteren nog in een deel van onze oplaag konden mel den. eerder op de dag benoemd was tot eerste secretaris van de Hongaarse com munistische partij ter vervanging van de stalinist Ernoe' Geroe. Nagy beloofde aan de opstandelingen voorts dat zü niet ter dood veroordeeld zouden worden indien zij hun wapens onmiddellijk neerlegden, een en ander in weerwil van bet feit dat zij krachtens de militaire wetgeving des doods schul dig zijn. De eerste reizigers sinds de opstand in Hongarije zijn gisteren de Oostenrijks- Hongaarse grens overgekomen. Onder hen bevond zich de Oostenrijkse gezant in Boedapest. x De reizigers vertelden dat de toestand in de Hongaarse hoofdstad nog onover- ZiShommigeW Russische militairen schoten nog maar anderen hadden zich bu e Hongaren aangesloten, in de geest we hebben jullie geholpen de regering, die jullie zo haten, kwijt te lken Het aantal doden was moeilijk te schat ten. Er werden cijfers oegeven die vari eerden van 200 tot 2500. Vele Russische soldaten hadden, vol- Sens deze reizigers, de hamer en sikkel uit hun vlaggen verwijderd. In Gyoer voiL-i Oostenrijikse grens haalde de be- wen tÏ rode sterren van de gebou- nen SunM, delen van de hoofdstad lie- over soldaten naar het verzet dat a nnfo °edapeSt was van me" ning dat de opstand geslaagd was. Een Brit, die gisteren uit Boedapest in Wenen is aangekomen vertelde dat de sympathie van de Hongaarse militairen met de opstandelingen de regering ge" dwongen had de hulp van de Russische troepen in te roepen. Volgens een andere reiziger waren er X? fiSihe troepen in actie voordat Na- al Russische troep honderd Rus_ gy hun hulp woensdagavond vroeg sisohe tanks waren hadden op ver- de stad binnenger g0jjot6n bij de zetsihaarden gevuurd tot minste aanleiding. Dit m v j de Hongaarse militairen, waarvan er vee naar het verzet waren overDe P Volgens te Washington ontvangen be richten is er gisteren voor het gebouw van het Amerikaanse gezantschap te Boedapest tussen Russische troepen en een grote menigte Hongaarse opstande lingen hevig gevochten. De strijd begon, Ernoe Geroe, die als eerste secretaris van de Hongaarse communistische par tij gisteren plaats moest maken voor de Titoïst" Janos Kadar. toen een aantal Hongaren trachtte het gezantschap binnen te komem kennelijk om daar hun zaak voor te leggen. Hoe wel ar flink werd geschoten, vlele^ er onder de Amerikanen geen slachtoffers. Het gebouw werd met beschadigd. Tegen de middag werd het voor het gezantschap rustiger, daar de menigte, zwaaiend met Hongaarse vlaggen en on der het zingen van het volkslied naar het plein voor het parlementsgebouw trok. De opstandelingen eisten het ver trek van de Russische troepen. „De Italiaanse communisten betreuren het feit. dat de Hongaarse regering er niet in is geslaagd met eigen middelen de contra-revolutionaire aanval' af te Slaan en dat zij het nodig heeft geacht, haar toevlucht tot Russische hulp te ne men om de volksmacht en het socialis tische bewind te verdedigen," zo wordt gezegd in een verklaring, weike door het bestuur van de Italiaanse communisti sche partij is aanvaard. Het bestuur ziet in het gebeuren een „bewijs van de kennelijke zwakheid van Ml de Hongaarse arbeiderspartij". Het spreekt de wens uit, dat ..het Hongaarse volk na de contra-revolutionairen te heb ben verslagen spoedig zijn werk aan de vreedzame opbouw van het socialisme zal kunnen hervatten". In geheel Tsjeehoslowakije zijn gis teren arbeidersbijeenkomsten gehouden om uitdrukking te geven aan „veront waardiging over de contra-revolutionaire provocatie in Hongarije" Pn steun te be tuigen aan de Tsjechoslowaakse commu nistische partij. In resoluties betuigden de arbeiders opnieuw hun trouw aan de partijleiding het internationale proleta riaat en aan de Sovjet-Unie. Het personeel van een mijn in Bohe men maakte bekend, dat het als „ant woord op de provocatie in Hongarije" gisteren 21.750 ton steenkool zou delven, hetgeen gelijk is aan de hoogste dagpro- duktie die tot dusver dit jaar is bereikt. Het officiële orgaan van de Tsjecho-' Slowaakse communistische partij „Rude Pravo", schreef dat de Tsjechische ar beiders zich bezorgd maken ovej de ont wikkeling in Hongarije. Het Wad waar schuwde de bevolking, op haar hoede te zijn voor een herhaling van de Hongaarse gebeurtenissen in Tsjeehoslowakije. „De Amerikaanse regering betreurt de interventie van Russische strijdkrachten in Hongarije", zo Wordt gezegd in een verklaring van president Eisenhower, die gisteren te Washington werd uitgegeven, nadat de president een telefoongesprek met Dulle- had gehad. Eisenhower wijst er verder op dat de Sovjet-strijdkrachten volgens de bepa lingen van een vredesverdrag uit Hon garije hadden moeten worden terugge trokken. De aanwezigheid van dergelijke Sovjet-troepen heeft niet. zoals thans wordt gedemonstreerd, ten doel Honga rije te beschermen tegen agressie doch veeleer om een bezetting door troepen van een vreemde mogendheid ten bute van haar eigen oogmerken voort te zet ten. zo zegt de president. „De V.S. beschouwen de ontwikkelin gen in Hongarije als een nieuwe mani festatie van het intense verlangen naar vrijheid, dat reeds lang door het Hon gaarse volk wordt gekoesterd," aldus de president. Hij was van mening dat de eisen van de Hongaarse studenten en arbeiders duidelijk passen in het raam van die rechten van de mens welke In het Handvest van de V.N. zijn verankerd en die ook voor het Hongaarse volk zijn gewaarborgd door het vredesverdrag, dat o.a. door de Sovjet-Unie en de V.S. is ondertekend. - •- Éi-Ja Dit is een van de eerste foto's van de bloedige vrijheidsstrijd^te h^djad Boedapest, ^kejolgens^ matste rijdt^Bovenop7e tank sZtZn groep opstandelingen met de Hongaarse vlag. In diplomatieke kringen te Moskou is gisteren medegedeeld, dat de Sovjet- Unie haar aanbod oVn militaire bond genootschap der Oosteuropese landen gegrond op het verdrag van Warschau te ontbinden, indien het westen het zelfde doet met de NATO, heeft her haald. Gezegd werd, dat dit geschiedde tij dens de besprekingen over een cultureel verdrag, die met de Belgische premier Van Acker, zijn gevoerd. Het Poolse persbureau P.A.P. beeft gisteravond medegedeeld dat alle Russische troepen in Polen hetzij reeds op hun bases teruggekeerd zijn, hetzij onderweg daar naar toe zijn. „Morgen zullen al deze operaties vol tooid zijn", aldus P.A.P. Het Poolse persbureau wees er tegelijkertijd op, dat de Russische bases in Polen gevestigd zijn krachtens het internationale verdrag van Warschau. In de Poolse hoofdstad was het gisteren de gehele dag rustig. Er werd geen melding gemaakt van incidenten of betogingen. De Poolse communistische partij gaf gisteren een resolutie uit, waarin het anti-semitisme dat de laatste tijd erg was toegenomen wordt veroordeeld. Alle „kunstmatig onderscheid in de rangen van de partij op basis van nationale oorsprong" werd veroordeeld. Ook diende ei een einde te komen aan „conservatisme" en „verouderde regeringsmethoden die het °revol°r waren van „stalinistische en onze eigen verdraaiingen 00 J 7,0 werd in de resolutie gezegd. Ook heeft de partii gisteren nieuwe politieke en economische richtlijnen ge publiceerd. Hierin wordt „de leidende rol van de partij" nadrukkelijk voorop gesteld. doch hiernaast wordt de grote lijn aangegeven voor een systematische verbetering van de levensstandaard en voor een „ingrijpende socialistische de mocratisering". Alles wat. er in de boezem van de partij geschiedt zou voortaan openbaar gemaakt moeten worden, terwijl alle functionarissen vrij gekozen zouden moeten worden. Volgens de rich tinnen zullen de partijleden evenwel met het recht hebben om tegen het standpunt van de partij in beroep te doen op „een oordeel buiten de paitij Betreffende de positie van Polen in het ..socialistische kamp' wordt in de richtlijnen opgemerkt, dat de socialis- tisohe landen met elkaar verbonden zijn door hun gemeenschappelijke ideologie en door hun gemeenschappelijke doel stelling vorm te geven aan het socialis me en het communisme. De socialistische landen zijn echter volledig onafhanke lijk bij hun beslissing over de vraag welke de beste weg is om tot het beste regeringssysteem te komen, aldus de richtlijnen. In de industrie dienen de arbeiders rechtstreeks te worden betrokken bii het beheer van socialistische ondernemin- aen Doel van de industrie moet zijn meer, beter en goedkoper te produceren. Dit is de enige weg tot verhoging van de levensstandaard", aldus dit partij document. Ten aanzien van de komende parle mentsverkiezingen wordt tenslotte ver- waarborg vormt voor onze westelijke grenzen. Zelfs al kunnen wij geen grote vriendschap voor de Sovjet-Unie tonen, dan nog moeten koele berekening en lo- gische analyse van onze nolitieke situatie ons er toe brengen, met kracht vast te houden aan de alliantie met de Sovjet- Unie", zo heeft gisteren een commenta tor voor radio-Warschau verklaard. Afgezien van deze „redenen van staats belang" zou dit bondgenootschap natuur lijk gebaseerd moeten zijn op de onvoor waardelijke soevereiniteit van Polen en op een onafhankelijk buitenlandse en economische politiek. .Alls wijst op het feit dat de Sovjet-Unie de wijzigingen in ons land heeft begrepen en deze po sitief heeft gewaardeerd aldus deze commentator (Advertentie!. Lr Als de blaren bij duizenden sneven En de herfstkllt ons weer gaat omgeven, Zeg dan niet in mineur: „Winter staat voor de deur", TIP geeft altijd weer zon in het leven. klaard, dat er een keuze tussen verschil lende kandidaten mogelijk zal zijn. „Doch in Polen kan er geen vrijheid zijn voor de vijanden van het socialis me", zo waarschuwde de partij. Het Centrale Comité van de Poolse partij heeft gisteravond tevens een on derzoek aangekondigd naar de antece denten van diegenen, die de laatste ia- ren leidende posities hebben bekleed in Poolse veiligheidsorganisaties. Het Comité heëft een commissie van onder zoek ingesteld, die onder leiding staat van Roman Niwak. een voormalig lid van het politieke bureau Ook de procu reur-generaal Marian Rybicki maakt deel uit van de commissie. Alle veroordelingen door de veilig heidsorganen in de laatste jaren zullen worden herzien. In juristenkringen te Warschau werd gisteravond verklaard, dat men ervan overtuigd is. dat er geen personen die na de onlusten te Poznan in juni wer den gearresteerd, meer voor de rechter zullen worden geleid. Eerder was de vrijlating van 103 van deze arrestanten bekendgemaakt. Thans zouden nog twintig mensen in verband met de Onlusten te Poznan gevangen worden gehouden. „Wij moeten begrijpen, dat ons bond genootschap met de Sovjet-Unie een Inz. Hr. L. V. W., A'dam. ontv. 1 fl. TIP 1 L. fl. Bootz' Oude Genever. (Advertentie) I WESTERSINGEL 42 TELEF. 25025 ROTTERDAM filiaal: NWE BINNENWEG 339 t.o. Capitol 1 Deze foto laat zien, hoe de bewoners van een straat in de portieken van de huizen en op de hoek samengedromd staan om met gevaar voor het leven de strijd voor de vrijheid gade te slaan In Amman, de hoofdstad van Jordanië, is gisteren een mili'air verdrag tussen Jordanië, Syrië en Egypte getekend, welk verdrag een gemeenschappelijk opperbe vel instelt voor de strijdkrachten van de drie landen. Volgens een woordvoerder, van de Egyptische ambassade is in het verdrag de bepaling opgenomen. dat in geval van een oorlog met Israël een Egyptische generaal net commando over de strijdkrachten van de drie lan den zal krijgen. De commandant van het Jordaanse leger, generaal Ali Nuwar, had woensdag aan gekondigd, dat er een gemeenschappelijk opperbevel zou worden opgericht, waar over de Egyptische minister van oorlog, generaal-majoor Abdel Hakim Amer, het commando zou krijgen. Een vijftal Vampire-straaljagers arri veerden gisteren in Jordanië als eerste van een serie door Egypte te leveren vliegtuigen. Zij werden door de Egypti sche minister van oorlog officieel aan koning Hoessein overgedragen. In westelijke diplomatieke kringen is men van mening, dat Jordanië met de aankomst van de Egyptische jagers en de succesvolle afsluiting van de mili taire onderhandelingen met Egypte nu beschouwd kan worden als nauw verbonden met het Egyptische blok van Arabische staten. Koning Hoessein heeft gisteren het nieu we Jordaanse parlement, dat zondag werd gekozen, geopend. In zijn troonrede zei- de de koning, dat in de afgelopen maan den met succes stappen waren onderno men om „de broederlijke betrekkingen en de militaire samenwerking tussen de Arabische staten tegen de gezamenlij ke vijand Israel, te versterken". De Veiligheidsraad heeft zich giste ren intussen bezig gehouden met de Israëlische en Jordaanse klachten over de grensschendingen. De afgevaardig den van beide landen beschuldigden el kaar over en weer van het beginnen der vijandelijkheden. De Veiligheids raad zal op dinsdag a.s wederom bij eenkomen. Blijkens in Rome ontvangen berichten, is mgr. Milivoy Cekada. broer van de bis schop van Skoplje (Uskubh in Joegosla- visch Macedonië, mgr. Smiljan Cekada, door de Joegoslavische communistische autoriteiten gevangen gezet op beschuldi ging, dat hij in zjin preek de H. Josef de vertegenwoordiger van de arbeidersklasse heeft genoemd. Buitendien zijn nog twee franciscanen gearresteerd de paters Domogoj Simie en Mijo Djeno. Van heb is echter niets bekend. Naar voorts in Rome wordt vernomen, hebben de Joegoslavische communistische autoriteiten strenge maatregelen genomen tegen een groot aantal andere géLstelijken, omdat zij geweigerd hebben hun handteke ning te zetten onder een protest tegen de door de H. Stoei gepubliceerde Pauselijke Brief gericht tot alle kardinalen, bis schoppen, priesters en gelovigen van de Kerk in de communistische landen. Onder degenen, die geweigerd hebben hun hand tekening onder dit protest te plaatsen, be vinden zich blijkbaar ook tal van priesters die lid zijn van de associatie van priesters „partisanen Van de vrede". Gisteren heeft de politie in de omgeving van de Chung Cheng high school straat gevechten geleverd met een bijna duizend koppige menigte, die de politie met stenen bekogelde. Voordat politieversterkingen op het toneel waren verschenen, hadden de joelende en schreeuwende Chinezen een autobus vernield en een straat over een lengte van ongeveer 800 meter met kapotte flessen volgestrooid. Tenminste één Euro pese politieofficier werd zwaar gewond, terwijl andere agenten lichte verwondin gen opliepen. Het aantal slachtoffers on der de betogers is niet bekend. Een zegsman van de regering deelde la ter mede dat de politie van traangas ge bruik had gemaakt, toen de menigte pas serende auto's begon om te smijten en -n brand te steken. Een zegsman van het Britse leger heeft gisteravond bevestigd dat alle troepen, die in Singapore zijn ge stationeerd, in alarmtoestand zijn gebracht en bevel hebben gekregen om assistentie te verlenen wanneer dit nodig mocht zun Door de politie werd medegedeeld, dat zij een avondklok bad ingesteld voor de gebieden rond de Chinese high school en de Chung Cheng high school. Radio Malak- ka riep een waarschuwing aan de inwoners van Singapore om, om binnenshuis te blij- De actie van de politie is een onderdee. van de campagne der regering, om de twee weken oude studentenopstand de kop in te drukken. Twee scholen, waarin onge veer 1200 studenten verblijven, die het be vel van de regering om de scholen te sluiten trotseren, zijn omsingeld. De studenten protesteren tegen de ver wijdering van de school van 145 medestu denten en de arrestatie van anderen. Volgens welingelichte bronnen in de Noordvietnames hoofdstad is geen enkele katholieke school in Noord-Vietnam bii het begin van het nieuwe schooljaar her- opend. De scholen van verschillende apos tolische vicariaten, met name die van V'inh en van Tham Hoa, in het zuidelijke deel van communistische republiek van Noord-Vietnam, waren reeds eerder ge sloten. In de loop van dit schooljaar besloten de regeringsautoriteiten een nieuw onder wijsprogramma door te voeren, dat de be studering van de leer van Marx verplicht stelt en hiervoor een groot gedeelte van het lesprogramma opeist. Alle Igraren werden verder gedwongen een cursus in de Marxistische leer te volgen. De katholieke hebben geweigerd aan dergelijke cursussen deel te nemen. De kerkelijke autoriteiten weigerden eveneens de nieuwe oriderwijsvoorschriften te ge hoorzamen en besloten de scholen te slui ten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1