Een eigen flatje voor „dakloze" automobielen Gunstige resultaten Centraal Bureau G.A. De rode machtsgreep in Polen en Hongarije De Britse V-luchtmacht zeer vooruitstrevend Bemand met 's werelds meest ervaren piloten Geldschietbanken achter regering inzake afbetalingsbeleid Johan Valk gehuldigd oerist Ontwikkeling pijp leidingprojecten in West-Europa 80 pet. van Nederlandse artsen georganiseerd PAGINA 7 KUSTVAARDER GESTRAND OP DEENS EILAND ONVERANDERD DIVIDEND ALBATROS Spanje z t zonnige I; lie be voll rsende pc anco dan i ïl kijkt, schouwing erheen g ring van d< ade bron rale schoo Voor hem landarbe pede, rnaa: de rotsw de hoog '°r als een '"-comfort, laltje vai is de to !f, doch a tr-- t? ons !Nr, d; jfhzen VRIJDAG 26 OKTOBER 1956 BPM richt nieuwe N.V. op VERDERE BESNOEIING ENGELSE STAATSUITGAVEN WINST FORD STERK GEDAALD Hoge eisen Eenheid en teamwork IN ZWEMBAD VERDRONKEN Nauwlettend toezicht Bromfietsmarkt verzadigd? Er wordt een intensief gebruik gemaakt van de „flatjes voor daklozen in de autosilo te Karlsruhe. Rechts op de achtergrond de lift, die de bewoners via horizontale en ver-ticale bewegingen uiten thuisbrengt. Grotere verkeersfrequentie en snelle uitbreiding van de steden hebben het de automobilist, die een stalling zoekt voor zijn wagen niet gemakkelijker gemaakt. Het stille legioen der dakloze automobielen, dat men 's avonds langs de straten ziet geparkeerd, legt daarvan elke nacht opnieuw getuigenis af; het is immers in verreweg de meeste gevallen het gebrek aan overdekte stallingsruimte, dat de eigenaar ertoe dwingt zijn karretje aan weer en wind en dus aan erosie bloot te stellen. Waar het tekort aan garageruimte stijgt, naarmate het aantal auto mobielen toeneemt en de bouw van stallings-gelegenheid voorlopig n0g wel zal moeten wachten, totdat de stadsmens aan woonruimte is geholpen, zal men dus andere oplossingen moeten zoeken. Eén daarvan is: steek de auto alvorens hem in de open lucht welterusten te wensen in een pyjama, en anders: breng hem waar gelijkvloers geen plaats is. op een hogere verdieping naar bed. Dat idee heeft een Zwitserse firma geïnspireerd tot het ontwerp van een flatgebouw voor automobielen. De mens, zo redeneerde men. heeft het in de steden ook hogerop gezocht waarom zou zoiets dan ook niet voor de dakloze automobielen verwezenlijkt kunnen worden. Meer gemakken ningprobIeem voor de dakloze automo- Na zes jaar intensief onderzoekings werk lanceerde Sicomatic A.G. in Zürich eén stallingsysteem onder de naam van „Autosilo", dat zeer veel gelijkenis ver toont met de z.g. torengarage, maar dat de gebruiker toch nog meer gemakken biedt. De torengarage neemt veel meer ruimte in beslag, omdat er een weg in aangelegd is. die tot de bovenste ver dieping voert. De slaperige handelsreizi ger ontmoet er 's morgens een even sla perige collega met hoogtevrees, hetgeen risico's en vertragingen door al dan niet ernstige aanrijdingen met zich mee kan brengen. De autosilo daarentegen mist al deze handicaps door een vernuftig, uitgedacht lift-systeem. De automobielen worden voor de ingang van het gebouw gestald en afgesloten. De man in de lift doet, zonder de wagen aan te raken, de rest. De lift die een aantal boxe" voor 120 klanten bestrijkt, steekt een mechanische ..tong" uit, die de wagen onder de voor wielen grijpt en naar binnen trekt zoekt vervolgens in verticale èn horizontale richting een lege ruimte en levert zijn vracht daar (weer door middel van de uitgestoken tong) voorzichtig af. Er be staat geen gevaar, dat de auto's in deze 5 tot 40 verdieping tellende flat aan het rollen gaan," omdat iedere box van hol ten is voorzien, waarin de wielen gevan gen blijven. De lift loopt tussen twee wanden in; iedere parkeerruimte kan twee wagens bergen. In ons land is een contract met de Sicomatic A.G. afgesloten door enkele Rotterdamse firma's in het bouwbe drijf, die de „Combinatie Autosilo Hol land" hebben gevormd. De gemeenten Utrecht, Den Haag. Eindhoven, Delft, Arnhem en Rotterdam zjjn reeds voor de bouwplannen, die nog in een be ginstadium verkeren, geïnteresseerd. In andere Europese landen gebeurde dit reeds eerder en zo werd vorig jaar de eerste autosilo in Karlsruhe geopend, compleet met tank- en smeerstation, wasplaats en motel. Stalling, en parkeerprijzen zijn afhan kelijk van de grondprijs, maar zullen wei nig verschillen van het huidige tarief in een garage op de begane grond Men schat de kosten van de bouw van een autosilo met twee liften voor 240 wagens op 114 miljoen gulden en hoopt het wo- bielen door de bouw van deze flats tn de grote steden, in tien jaar geheel bedwon gen te hebben. In de Kon. Schouwburg te 's-Gravenhage is de acteur Johan Valk gisteravond ter gelegenheid van zijn veertigjarig1 toneel jubileum op zeer hartelijke wijze gehul digd. Aan de eigenlijke huldiging op het met vele bloemstukken gevulde toneel was een opvoering voorafgegaan van „Orni- fle'". de comedie van Jean Anouilh. Jo han Valk speelde daarin de rol van Ma- chetu, de vriend van Ornifle, welke laat ste rol werd vertolkt door Paul Steenber gen. Johan Valk werd bij zijn opkomst in het eerste bedrijf zeer hartelijk toege juicht. Onder de „regie" van de directeur 'van de Kon. Schouwburg, de oud-acteur Bo van Leersum, is Johan Valk, nadat aan de bijvalsbetuigingen aan het slot der op voering een einde was gekomen, op fees telijke en warme wijze gehuldigd. De jubilaris had op een zetel in bet midden van het toneel plaats genomen Rondom hem en aan zijn voeten de ac trices van de Haagsche Comedie. En daar omheen directie en acteurs van het gezel schap, vertegenwoordigers van andere ge zelschappen en organisaties. Achtereenvolgens werd de jubilaris toe gesproken door de Haagse wethouder van onderwijs en kunstzaken, de heer J. van Zwijndregt, dr. van Gelder, Cees LaSeur, ï'ie Carelsen. Albert van Dalsum, Ary den Hertog, Bob de Lange, de heren Knies en Van Elshout en Paul Steenbergen. Hierna werden telegrammen voorgele zen o.a. van de verenigde schouwburg directies, van Magda Janssen, Wiesje Bouwmeester, Mary Dresselhuys. Rika Hopper, Johan Kaart, Cor en Annie van der Lugt Melsert, Johan Fabricius, etc Paul Steenbergen bood een geschenk aan het „Canaille" aan van de Vereni ging van Toneelkunstenaars. Johan Valk heeft daarna op eenvoudige en hartelijke wijze dank gebracht aan de vele sprekers, aan zijn collega's, aan de pers en tenslotte aan het publiek. Hij sprak de hoop uit nog lang voor het Haag se publiek in de Haagsche Comedie en in de Kon. Schouwburg te kunnen spelen. De Nederlandse kustvaarder „Aldeba- ran" uit Groningen (399 ton> is donder dagmiddag onderweg van Rotterdam naar Nysted, dicht bij de haven van bestem ming, op het Deense eiland Falstar, aan de grond gelopen. De kapitein van de ,,A1- debaran"' meende dat hij de haven van Nystad zonder loods zou kunnen binnen varen, maar die manoeuvre mislukte. Het schip liep aan de grond, maar voor de bemanning van zes of zeven koppen be staat geen gevaar. Commissarissen der Albatros Superfos- faatbrieken N.V. en der N.V. Amster- damsche Superfosfaatfabriek te Utrecht hebben besloten aan de op 10 december te houden algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen op de ge wone aandelen 8 pet (onv.) dividend uit te keren. De Nationale Coöperatieve Aan- en Ver- koopvereniging voor de Landbouw „Cen traal Bureau" G.A. te Rotte-dam heeft in het boekjaar I95S1956 weer gunstige resultaten mogen boeken. De omzet in geld kon toenemen tot 355 miljoen, ter wijl de omzet in tonnage op ongeveer gelijke hoogte bleef, n.l. 1.700.000 ton. De financiële resultaten, die werden behaald, vertoonden eveneens een zeer bevredigend beeld. Op de huishoudelijke dienst werd een overschot gekweekt, dat voldoende ruimte laat voor een uitkering naar ra to van de omzet aan de aangesloten aan koopcoöperaties. De reservefondsen kon den na aftrek van de belastingen met een bedrag van bijna 2Vi miljoen toenemen. De investeringen die in het afgelopen boekjaar werden gedaan betroffen hoofd zakelijk uitbreiding van de technische ou tillage van de veevoederfabrieken en nieu we vestingen van de afdelingen aardolie- produkten en landbouwwerktuigen. De deelnemingen namen toe, doordat belang werd genomen bij een drietal nieuwe coö peratieve ondernemingen, welke tezamen met de aangesloten leden worden geëx ploiteerd. De debiteurenpositie geeft geen reden tot bijzondere opmerkingen; zij was zelfs lager dan in de laatste jaren het geval was. De plannen tot de bouw van een nieuw kantoor, dat zal worden gevestigd in het hart van Rotterdam t.w. aan het Hof plein, vond enige vertraging. In verband met de nieuwe spoorwegplannen bleek hef noodzakelijk een ander terrein aan te wijzen. Aan de oorspronkelijke be doeling om in de loop van 1956 nog met de bouw een aanvang te kunnen maken, kon dus geen gevolg worden gegeven. In grondstoffen voor de veehouderij t.W. importgraan, veekoeken en voorts binnen landse granen werd een zeer hoge omzet behaald. Door de betrokken afdeling werd in totaal ca 780 000 ton produkt. voor een waarde van 212 mi1.1°en afgezet. De veevoederfabriek aan de Rijnhaven heeft gedurende de seizoenmaanden op volle kapaciteit gewerkt en bereikte wederom een hogere produktie. Het bleef bijzonder moeilijk im voldoende arbeidskrachten aan te trekken. De kunstmeststoffen gaven een terug gang in kwantitatieve omzet te zien. De oorzaak hiervan lag deels in het feit. dat boer en tuinder steeds meer overgaan van het gebruik van enkelvoudige me" - stoffen op dat van mengmeststoffen het geen een vermindering van de tonnage- omzet tengevolge heeft als wel in het grotendeels wegvallen van de omzet in landbouwgips. Nu de structuur van de door de stormramp getroffen gronden in het zuidwesten van het land vrijwel is hersteld, is er thans aan dit grondver beteringsmiddel weinig behoefte meer. De werkzaamheden op het gebied van de binnenlandse voorziening met zaaizaad en pootgoed namen in omvang toe eb de export in deze produkten wordt voor de onderneming van steeds groter betekenis. Het moet overigens worden betreurd, dat de landbouwcoöperatie op dit gebied nog weinig eenheid te zien geeft hetgeen de afzetmogelijkheden voor ons land niet ten goede komt. De import en groothandel in kolen heeft een uitermate moeilijk jaar achter de rug. In grote mate moesten duurdere en dik wijls kolen van mindere soort uit het buitenland worden geïmporteerd Niette min vertoonde de omzet van de import en kolengroothandel in totaal 117.00" ton een stijging. In landbouwwerktuigen werd het al gelopen jaar eveneens een aanzienlijk aC- cres geboekt. De geldelijke meeromzet bedroeg hier zelfs 20 pet. De opbouw van het distributie-apparaat voor de voorziening van aardolieproduk- ten schreed verder voort. Het veredeüngsbedrijf voor landbouw gewassen te Hoofddorp kan tezamen met de vermeerderingsbedrijven op een succes col jaar terugzien. inter '°hden ir leh, de 'Jende i ^rkundi hschrijv ak op i i t« was i hen onnen etensch! HONGARIJE werd evenals Polen een communistische staat in de eerste jaren na de tweede wereldoorlog, toen de Russische legers de Duitsers uit de Oosteuropese landen hadden verdre ven. Het begon schijnbaar volkomen^ re- gelmatig. In november 1945. ZJ:S maan den nadat de Russische legers Hongarije gezuiverd hadden van de Duitsers, wer den vrije verkiezingen gehouden. Deze verkiezingen brachten een grote over winning voor de conservatieve partij, die in het parlement 246 zetels kreeg, tegenover de communisten 70. Maar vóór de verkiezingen hadden de conservatieven met de communisten een afspraak gemaakt, dat alle belang rijke partijen in de regering zouden worden opgenomen. En dit was het bruggehoofd. dat. de communisten in staat stelde de macht te verwerven. Na de verkiezingen begon er een strijd om de belangrijke portefeuille van binnenlandse zaken. Tenslotte ga ven de conservatieven die portefeuille aan de communisten en Imre Nagy, de huidige premier, zag zich op die post benoemd. Een andere communist kreeg de portefeuille van defensiê. De conservatieven waren zwak en hadden geen ervaring, terwijl de meeste communisten de oorlogsjaren in Rus land hadden doorgebracht en daar in tensief getraind waren in alle com munistische praktijken. Om de coalitie in stand te houden, gaven de conserva tieven en vooral president Zoltan Tiidy en premier Ferenc Nagy, de communis ten dikwijls hun zin, wanneer zij vroe gen om belangrijke regeringsposten. Om pressie uit te kunnen oefenen op de minister-president organiseerden de communisten binnen de regering een links blok, bestaande uit henzelf, de socialisten, de nationale boerenpartij en het vakverenigingscongres. Vervolgens kwam het geregeld tot stakingen en de monstraties van de arbeiders in het ge hele land. In de herfst van 1946 werd premier Ferenc Nagy zodoende volkomen mach teloos, omdat de communisten alle be langrijke ministeries hadden veroverd. Rn in december van dat jaar begonnen de communistische ministers van bin nenlandse zaken en defensie op grote schaal arrestaties te verrichten zonder de premier in kennis te stellen of te raadplegen. Tenslotte moest Ferenc Nagy wel aftreden. In de verkiezingen van augustus 1947 kwamen de communisten vervolgens als grooiste partij uit de bus. Hun posi tie werd verder versterkt door de ver dwijning van alle liberale en sociaal democratische elementen, terwijl de bui tenlandse en binnenlandse politiek steeds meer naar Moskou werd gericht. De communistische strijd om de macht culmineerde in 1949, toen alle voorname politieke partijen werden op genomen in het Hongaarse onafhanke lijke volksfront, hetgeen onmiddellijk werd gevolgd door de formele uitroe ping van de communistische volksrepu bliek. IN POLEN werd de communistische greep naar de macht volgens een ander recept verwezenlijkt. Na de oorlog waren er namelijk twee Poolse regeringen: één regering in balling schap (te Londen), gesteund door En geland en de V. S„ en een andere rege ring, die door Rusland in 1944 was er kend, en die van Moskou uit werkte als de Poolse „Commissie van Nationale Be vrijding". Later verhuisde deze com missie naar Lublin in Polen en werd zo doende bekend als de Lublin-regering. In 1944 kwamen de Rode legers in Polen, ge'eid door de maarschalk Kon- stantin Rokossofski, de huidige Poolse minister van defensie, die zojuist uit het politbureau van de Poolse communis tische partij verwijderd werd. De Rode legers hielden echter ge durende weken halt voor de Weichsel en voor Warschau. De Poolse onder grondse, waarvan de meeste leiders anti-communisten waren, kwam in opstand tegen de Duitsers in de ver wachting. dat de Russen wel spoedig de hoofdstad binnen zouden trekken. '1 van Maar terwijl de Duitsers de augustus- tr afg) opstand in bloed smoorden en vele dui zenden Polen over de kling joegen, ble ven de Russen rustig waar zij waren en grepen niet in. wetens 1 remeen ?ing v Toen het door Rusland gesteunde Lu- if-nselijk blincomité later Warschau binnentrok, proclameerde het zichzelf tot provi sionele regering van Polen. Op aandrin gen van Gr. Brittannië en de V. S. stem de Moskou er echter in toe leden van de in Londen gevestigde regering in baling- schap, met aan het hoofd de leider van de boerenpartij, Stanislav Mikolajczyk, in het kabinet op te nemen. Maar de (communistischs) Poolse arbeiderspar tij had ervoor gezorgd, dat zij de meest belangrijke factor in de regering was, met de voornaamste portefeuilles. De buitenlandse politiek werd geheel naar Russische wensen gevoerd. In die tijd was Waldislaw Gomulka, die nu na vier jaren gevangenschap weer de leider is van de Poolse com munistische partij, secretaris van de ar beiderspartij. Eerst in 1947 hield de provisionele regering voor het eerst verkiezingen; Ofschoon er volgens de Yalta-overeen- komst var. de Grote Drie vrije verkie zingen gehouden moesten worden, ver liepen de verkiezingen geheel vo!?ens communistisch recent. Het door de c0m- munisten geleide „Democratische Blok" kwam als winnaar uit de bus rn^t 384 zetels van de 444 leden tellende Sejtïi (parlement). De boerenpartij en de an dere partijen waren praktisch ver. dwen en Mikolajczyk verliet het land. De communisten verdeelden de buit met de socialisten. Een maand na de verkiezingen werd de onlangs overleden Poolse Stalinist, Boleslaw Bierut, toen secretaris-gene raal van de (communistische) Verenig de arbeiders partij, president van Polen. Naar buiten toe werden in 1948 en 1949 de banden met Moskou nauwer aangehaald, terwijl in de binnenlandse politiek de communisten hun strijd voor de algehele macht voortzetten. En toen zij in december 1948 een fusie aangingen met de socialistische partij, was het communistisch regiem stevig in Polen gevestigd. duistei enover af ha jjken zi -ms het geven ndboek 1 richtl ischap h latei -1 (15) I' ie haai 'mos, r ing oi et mii og va ie al< stelt, onde: jerigi jernis e ov en Y ra wil i Zeg, da grenzi A mees de ®ft me ;aar als fh haar P (21) jfipten 'V' of W! s1!3ke d< ^teller ^'Qriteit 'jshbaar de F rof. J Volgens de Ned. Staatscourant is opge richt de Mij. tot Studie en Ontwikkeling van Pijpleidingprojecten in West-Europa (Company for the Study and Planning of Pipeline Projects in Western Europe) (Sappeur) N.V., te 's-Gravenhage. De vennootschap heeft ten doel het uit brengen van adviezen voor projecten be treffende aanleg en exploitatie van pijp leidingen voor het transport van aard olie en aardolieprodukten in West-Europa, alsmede het verrichten van studies van en voorbereidingen voor zodanige projec ten. Het maatschappelijk kapitaal be draagt 100.000, verdeeld in 1000 aande len van 100. Geplaatst zijn 200 aandelen, die in contanten worden volgestort. In hét kapitaal wordt deelgenomen door de N.V. de Bataafsche Petroleum Mij en de N.V. Ned. Internationale Industrie- en Handel Mij. voor resp. 199 aandelen en 1 aandeel. Een groep Vailiant-bommenwerpers. Met deze bomm De nieuwe Britse bommenwerpers Vulcan, Victor en Valiant worden zo langzamerhand in steeds grotere aantallen in dienst gesteld. Het heeft jaren van proef nemingen gekost, aleer het zo ver was. Maar Engeland heeft met zijn nieuwe V-bommenwerpers nu dan ook de beschikking over een stel zeer vooruitstrevende vliegtuigen, die in geval van oorlog van enorme waarde zullen blijken. Wanneer wij de drie bovengenoemde vliegtuigen eens vergelijken met b.v. de Amerikaanse B-47 en B-52, dan steekt het Britse produkt daar ver bovenuit. Het is engooiers zijn reeds enkele squadrons uitgerust een publiek geheim, dat, indien de B-47 een Brits produkt zou zijn geweest, dit nooit en te nimmer voor produktie aanvaard zou zijn, gezien de vlieg- eigenscliappen. Dat dit toestel toch in zulke grote aantallen gebouwd wordt, is in hoofdzaak te danken aan het feit, dat ten eerste de Amerikaanse veilig heidseisen minder zwaar zijn dan de Britse en ten tweede het Westen, met de B-47 tenminste over één bommenwerper'beschikten, die in geval van een conflict waarde had. De Engelse minister van financiën, Harold McMillan, heeft in het lagerhuis bekend gemaakt, dat de Engelse staats uitgaven opnieuw zullen worden beperkt en wel met 17.250.000. De defensie uitgaven zullen met 9 miljoen worden besnoeid en de rest zal worden gevonden in beperking van de uitgaven der burger lijke departementen. In juni j.l. heeft McMillan reeds be zuinigingen tot een bedrag van 79 mil joen bekend gemaakt. For<j Motor Comp. heeft in "net derde kwartaal van dit jaar een netto winst behaald van 13.5 miljoen of per aan deel 0,25, vergeleken met resp. 77.8 miljoen en 1.45 In dezelfde maanden van 1955. De winstdaling wordt toege schreven aan de vermindering van de produktie en de stijging der kosten. Over de eerste negen maanden van dit jaar werd een winst geboekt van 145.2 miljoen of per aandeel 2.69, vergeleken met resp. 312.3 miljoen en 5.85 in de overeenkomstige maanden van héF vorige jaar. Doch zoals gezegd. Engeland werkt thans vol energie aan de opbouw van zijn V-luchtmacht. En de manier, waar op nu met het nieuwe materieel ge oefend wordt, verschilt in niets van de operaties in geval van oorlog. Korter gezegd komt het hierop neer, dat de ge hele V-macht nu al onder volle oorlogs omstandigheden opereert. Men is er zich in Engeland volkomen van bewust geworden, dat een komen de oorlog zo deze ooit uit mocht breken een geheel ander beeld te zien zal geven dan voorheen. Een vol gende oorlog zal niet meer worden uit gevochten en beslist door personeel en materieel, dat gedurende de eerste oor logsjaren moeizaam werd ontwikkeld en opgeleid, doch door mensen en uitrus ting, ter beschikking op het moment, dat het d°ek opgaat. Nimmer is het spreek woord „De eerste klap is een daalder waard" actueler geweest dan bij de mo derne oorlogvoering van thans. Er zal geen enkele kans meer blijven om een gemaakte vergisstog te herstellen. In geval het ooit zo ver mocht ko men. zal de Britse V-force de speer punt zijn. die de westerse vrijheid moet verdedigen. Een speerpunt ook, "die recht op het hart van de tegenstander is gericht en hem daar ogenblikkelijk en zeker zal moeten treffen. De Valiant. Victor en Vulcan zijn niet alleen vlieg tuigen met uitmuntende eigenschappen, het zijn hoe kan het ook anders enorm kostbare apparaten. De machi nes zelf kosten zo om en nabij de vier miljoen gulden. Met uitrusting en bom- menlast zijn een kleine 10 miljoen ge moeid. Daarbij komen dan nog de kos ten van het trainen der bemanningen, die per vlieger alleen al op een half miljoen worden geraamd. Alles met el kaar is elke V-bommenwerper dus een kwestie van vele, vele miljoenen. En het is te begrijpen, dat men dergelijke kostbare toestellen niet aan wjllekeurige handen toevertrouwt. Het is dan ook niet zo. dat vliegend personeel van de Royal Air Force kan solliciteren om bij de V-force geplaatst te worden. Zij worden van hogerhand hiervoor aangewezen en het behoeft geen betoog, dat op deze wijze een keur korps gevormd wordt. Interessant is het te horen, aan wel ke eisen de bemanning moet voldoen. De commandant van b.v. een Valiant- bommenwerper moet reeds minstens 1750 uren als commandant van andere vliegtuigen gevlogen hebben en het is daarbij zeer gewenst, dat hij over er varing beschikt met het vliegen van 4-motorige machines. Zelfs de tweede vlieger dient al minstens 700 uren als commandant gevlogen te hebben en daarbij over ervaring te beschikken met de Canberra-bommenwerper. Het list voor de hand, dat de vlie gers van de Engelse V-force reeds allen op „meer gevorderde leeftijd" zijn en de gemiddelde leeftijd ligt zo rond de dertig. Dat men over derge lijke ervaren bemanningen wil beschikt ken, wil geenszins zeggen, dat de V- bommenwerpers moeilijk te vliegen zouden zijn. Het tegendeel is waar. De machines bezitten elk uitmunten de vliegeigenschappen. Het is zelfs be kend, dat b.v. de Victor zo stabiel is, ook bij lage snelheden, dat het toestel zichzelf kan landen. Dit is van niet te onderschatten voordeel, wanneer de vliegers door gevechtshandelingen ge wond zUn geraakt. Kunnen zij dan geen volle 100 pet accuratesse meer op brengen, dan is de kans toch zeer groot, dat toestel en bemanning niet op het laatste ogenblik verongeluk ken. doordat de besturing uiterste concentratie vereist. De reden, dat deze ervaren beman ningen gekozen worden, ligt veeleer in het. feit, dat een zeer nauwe samenwer king tussen de bemanningsleden on derling een allereerste eis is! Dit met het oog op de speciale opdrachten, die de toestellen van de V-force te vervul len krijgen. De bemanningen moeten een hechte eenheid vormen, volkomen ingespeeld zijn op elkaar, de een moet de ander volledig aanvullen. Samenwerking is de sleutel tot het slagen van de opdracht. En de vier mannen die b.v. in de cock pit van een Valiant bijeen zitten, spelen leder hun eigen rol in het per fect functioneren van het gehele vlieg tuig. Voor elke start vindt eerst een inspec tie plaats van het hele vliegtuig, die ongeveer een uur in beslag neemt. Al lereerst zijn er 1° punten, die door de commandant persoonlijk aan de buiten zijde van de machine moeten worden ge controleerd. Binnen de machine worden dan nog een 40 andere zaken aan een controle onderworpen. Dan pas neemt de eerste vlieger plaats in de cockpit bQ de overige bemanning. Gezamenlijk wordt een uitgebreide cockpit-inspectie gehouden. Gedurende deze controle wordt de elektrische apparatuur in het toestel gevoed door een mobiele gene rator buiten het vliegtuig en de beman ning staat daarbij in telefonisch contact met de grondmanschappen. Kort voor de eigenlijke start wordt nog een zestig tal andere punten aan een onderzoek onderworpen. Ten tijde van oorlog wor den al deze controles voortdurend uit gevoerd als de machine op de grond staat, zodat hij alarm onmiddellijk ge start kan worden. Interessant is, dat de vlieger zeer nauwkeurige Instructies heeft, in welke volgorde hij de verschil lende brandstoftanks dient in te schake len. Houdt hü zich niet aan dit precieze schema, dan zal hij vrjj plotseling tot de onplezierige ontdekking komen, dat het zwaartepunt zich heeft verplaatst en het toestel dan nauwelijks meer te besturen ls. Dat zijn zo van die problemen van het vliegen met straalvliegtuigen, die tot aan de nok toe vol zitten met brand stof. Het vliegen met de nieuwe V-bom menwerpers ls geen kinderspel, het vereist een zeer grote mate van vak manschap. Het i» dan ook geen won der, dat de bemanningen bestaan uit 'n uitgelezen schare. Ieder volkomen be rekend voor de hem opgedragen taak en daarbij op de allereerste plaats ingesteld op teamwork. W. H. M. van Beek. De Victor met zijn typische srkkelvlcugel zal thans ook spoedig in grotere aan tallen bvj de R.A.F. zijn ingedeeld. Over de inhoud van de afbetalingsbe schikking is met het bedrijfsleven uit voerig overleg gepleegd. Dit overleg ge schiedde met de vertegenwoordigers van belanghebbenden in industrie, groothan del en detailhandel, alsmede van de uit eindelijke gebruikers en grotendeels met inschakeling van de organisaties van het bedrijfsleven. Dit delen de minister en de staatssecretaris van Economische Zaken mede In een brief aan de voorzitter van de Tweede Kamer. In verband met de geuite vrees, dat de beoogde afremming illusoir zou zijn, omdat het afbetalingskrediet zich zou ver plaatsen naar de particuliere geldschiet banken. de betaalzegelkassen en de volks kredietbanken, wordt medegedeeld, dat de Nederlandse Ver. voor Gezinskrediet, de Nederlandese Vereniging voor Volks- Dank zij de geweldige vleugel van de Vulcan, die een ennorme ruimte biedt aan brandstoftanks en lading, ts deze machine niet alleen in staat enorme afstanden te overbruggen, maar kan zij ook tot zulke grote hoogte stijgen, dat zij bijna onbereikbaar is voor aanvallende jagers. In de openingsvergadering van het congres van de Kon. Ned. Maatschappij ter Bevordering der Geneeskunst heeft de vorig jaar afgetreden voorzitter, dr. mr. H. de Boer, een jaaroverzicht gege ven van de maatschappij over 1955. Het is een betrekkelijk rustig jaar geweest. De spanningen over de verhoging van de loongrens inzake de ziekteverzeke ring enz. zijn gelukkig gebroken Bin nenkort zal een boekje verschijnen oven het medisch beroepsgeheim en de medi sche ethiek Het contract met specialis ten is in de loop van het jaar zo gunstig geworden, dat men de verwachting koestert, dat ze binnenkort weer als le den tot de maatschappij zullen toetre den. De samenwerking met ziekenfond sen was van de bevredigende aard. Men hoopt door goede samenwerking, ook met, het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, tot een goede op lossing te komen van de bepaling van wederzijdse plichten en rechten in de ziekteverzekering. In 1955 ,is het aantal leden van de maatschappij weer toegenomen, zodat tbans mag gezegd worden, dat 80% van de ongeveer 8000 Nederlandse artsen lid van de maatschappij is. In Stoop's bad te Overveen is donder dagmiddag de 35-jarige C. A. Bisschop, leraar Engels aan het Triniteits lyceum te Overveen, die daar met een aantal zijner leerlingen aan het zwemmen was, ver dronken, vermoedelijk als gevolg van een hartverlamming. kredietwezen en Woekerbestrijding, waar bij de zo juisj genoemde instellingen na genoeg alle zijn aangesloten, bereid zijn gebleken, zich achter het door de rege ring gestelde doel te plaatsen. In circulai res aan hun leden hebben zij hierop ge wezen en verzocht, geen activiteiten te ontwikkelen, welke dit doel zouden door kruisen. De minister en de staatssecretaris zul len de gang van zaken in deze sector ech ter nauwkeurig blijven volgen. Zij vinden hiertoe te meer aanleiding, omdat zich de laatste jaren in de sector der parti culiere geldschietbanken een bedrijfsvoe ring blijkt te ontwikkelen, welke afwijkt van de traditionele. Een verdere omstan digheid, die tot een nauwlettend toezicht noopt, is het feit, dat er bij sommige handelaren een neiging bestaat om af betalingstransacties geheel of gedeelteliik met behulp van verleend krediet te doen plaatsvinden. Ofschoon de minister en de staatsse cretaris vertrouwen, dat met het groot ste deel van de belanghebbenden in de genoemde sectoren steeds op vrijwillige basis zal kunnen worden samengewerkt, zijn zij van oordeel, dat mede uit een oogpunt van rechtvaardigheid tegenover dat deel van de handel, dat wèl onder de werking van de afbetalingsbeschikking 1956 valt, een aanpassing van de geld- schieterswet en van de wettelijke rege ling op de betaal- en spaarzegèlkassen ernstige overweging verdient. Zij zijn niet over in overleg getreden met de minis ter van Maatschappelijk Werk. De naleving van de afbetalingsbeschik king 'is tot dusverre in het algemeen zeer redelijk. Over de mate waarin de verkoop op afbetaling is afgeremd, kan nog niets met zekerheid worden gezegd. Verschillende verzoeken om ontheffing zjjn in de verslagperiode ingediend, waar van één betrekking had op een gehele sector, n.l. een verzoek van de Neder landse vereniging „De Rijwiel- en Auto mobielindustrie" van 10 juli j.l. om een verlaging van de minimumkassastorting voor bromfietsen van 30 tot 20 pet. De minister en de staatssecretaris hebben gemeend, dit verzoek niet te kunnen in willigen. In de eerste plaats wordt opgemerkt, dat het voorgeschreven percentage van 30 als minimumkassastorting voor bromfiet ser) past in het systeem van de beschik king. Voorts moeten voor ogen worden gehouden de wel zeer snelle stijging van de omzet van bromfietsen gedurende de laatste jaren en het in verschillende ge vallen onverantwoord lage peil van de kassastorting, dat in deze branche voor kwam. Het is echter gebleken en door het bedrijfsleven erkend dat de daling in de verkoop van bromfietsen aan een com plex van invloeden is toe te schrijven. Van deze invloeden dragen sommige een tijdelijk of incidenteel karakter, zoals de slechte weersomstandigheden en de in voering van de snelheidsbeperking voer bromfietsen. De vraag is verder, in hoe verre de daling istoe te schrijven aan structurele oorzaken, zoals een zekere verzadiging van de markt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 8