Verrassende stap van Nagy: neutraliteit geproclameerd en hese herming van V.N. en Grote Vier gevraagd Textiel blijft vrij van omzet belasting, suiker niet m Britten en Fransen bombardeerden vliegvelden Bezorgdheid en ontsteltenis in heel de wereld Op het allerlaatste ogenblik uit een omsingelde stad BUITENGEWONE KABINETSZITTING DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Het „Heer red ons" komt weer op de lippen van velen Hongarije' de V.N. MMM Na bevrijdingsroes weer dodelijke dreiging Strategische punten bezet De strijd rond het Suezkanaal Israëliërs aan winnende hand in de Sinai-woestijn Eisenhower: Onjuist geschillen met wapenen te beslechten Toen kwam de bevrijdende telefoon Vrijdag 2 november 1956 Dit was bij bet ochtendgloren het laatste nieuws uit het thans opnieuw door de Russische troepen belegerde Boedapest: Over de stad ligt een angstige, gespannen stilte, slechts afgewisseld door nu en dan het geblaf van een mitrailleur en het gedonder van kanonschoten. Het staat vast, dat de Russen in de loop van de nacht een steeds nauwer wordende ri"g om de stad gesloten hebben en elk ogenblik verwacht men dp aanval op de Hongaarse hoofdstad, waar de vrijheidsstrijders gezworen hebben zich tot de laatste druppel bloed te verdedigen. Alle Hongaarse vliegvelden zijn, zo luiden de laatst ontvangen berichten, thans weer dooi de Russen bezet. In de loop van gisteren waren van verschillende zijden grote hoeveelheden tanks en talloze soldaten vooral over de noordelijke en oostelijke grenzen Hongarije binnengerukt. in Verhoging gedistilleerd accijns en invoer recht ten/ine: afschaffing subsidies op melk en suiker WEKHHFMIC.HT De bevolking van Boedapest is inmiddels weer begonnen met bet opruimen van de enorme puinhopen e.d. Radioboodschappen van de premier Imre Nagy, die later ook van andere zijde bevestigd werden, deden de wereld verder weten dat: 1. de Russische vice-minister- president Mikojan gisteren in Boedapest geweest en diezelfde dag nog is vertrokken; 2. Nagv bij de Russische ambassadeur te Boedapest protesteerde te gen het opnieuw binnentrekken in Hongarije van de Srote afdeling Sovjettroepen en tanks; 3. Nagy een demarche bij de VN. had ondernomen om mee te delen, dat Hongarije uit het Pact van Warschau ge treden was en dat hij Hongariie's neutraliteit be- K, heriml wenste te zien door de V.N. en de Grote Vier. Vn Kardinaal Mindszenty, ongebroken na zijn jaren lange marteling heeft, gisterenavond Iaat, na nauwe lijks een dag de vreugde geproefd te hebben, reeds over de radio moeten verklaren: „De toestand in ons Hongaarse iand 0p het ogenblik hoogst ernstig. Alles wat eigenlijk nodig is om het leven te kunnen voortzetten, is op het ogenblik afwezig. Maar in mijn hart koester ik geen haat, voor geen mens. Binnen twee dagen zal ik trachten onze natie in een per soonlijke boodschap een oplossing voor te leggen". jHelaas, dat was op hetzelfde ogenblik, dat corres pondenten van heel de^ wereldpers in allerijl Boedapest verlieten om aan de ijzeren greep van de steeds na derbij komende Sovjet-omklemming te ontkomen. Scheepvaart gestremd Ontsteltenis en bezorgdheid V ërliezen De weerverwachting van het geldig van vanavond tot morgenavond, luidt: Enkele verspreide opklaringen, maar ook hier en daar wat regen en op vele plaatsen mist. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richting maar in Zeeland aanvankelijk nog krachtige noordelijke wind. Lagere temperaturen. Zaterdag 3 november: zop 7 40 uur, onder 17.10 uur; maan op 8.36 Uur, onder 17.28 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Sovjet-tanks rukken weer op naar Boedapest Advertentie De roem van de TIP is voor velen NauXv verbonden met droge kelen. Maar is het niet groots Dat steeds Tip van Bootz Weer vermag onze tongen te strelen? Italië heeft vandaag de kwestie van de Russische tussenkomst in Hongarije voorgelegd aan de thans aan de gang zijnde zitting van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. fi Mevr. P.B.K., TIP L. fl. Wassenaar ontv. Rood van Bootz. Het Nederlandse kabinet is gister ochtend om elf uur in buitengewone zitting bijeengekomen ter bespreking van de toestand in het Midden- Oosten. Eerder is van officiële zijde in Den Haag medegedeeld, dat de Nederlandse regering, „overvallen door de radiobe richten over de gebeurtenissen in Egyp te". de ontwikkelingen met spanning en grote ongerustheid volgt. Eveneens werd er aan herinnerd, dat de Neder landse regering haar reeds eerder inge nomen standpunt handhaaft, dat een op lossing dient te worden gevonden door besprekingen in de Verenigde Naties. Inmiddels stelt de regering alles in het Werk de Nederlandse onderdanen en eigendommen in het Midden-Oosten te beschermen, waartoe besprekingen zijn en worden gevoerd met Nederlandse scheepvaart- en luchtvaartmaatschap pijen en de diplomatieke en consulaire vertegenwoordigers. De Hongaarse regering onder leiding van Imre Nagy zorgde gisteren wel voor een complete verrassing, toen bekend werd, dat zij een formele boodschap had gezonden aan de secretaris-generaal van de Verenigde Naties. Dag Hammarskjoeld. waarin weid meegedeeld, dat Hongarije was uitgetreden als deelnemer aan het Pact van Warschau, de communistische tegenhanger van de NATO. Bovendien verklaarde de Hongaarse regering, dat ze zich als volledig neutraal beschouwde en ze verzocht, dat de vier grote mogendheden en de V.N. deze neutraliteit zouden garanderen. Zij deelde tegelijkertijd mee, dat ze deze kwesties aan de eerstvolgende gewone vergadering van de Alge mene Vergadering die op 12 november aanvangt, zou voorleggen. In zijn brief aan Hammarskjoeld deelde Nagy verder nog mee, dal de Hongaarse regering betrouwbare rapporten hadden bereikt, dat grote afdelingen van het Sovjetleger opnieuw Hongarije binnen trokken. Hij had hiertegen sterke protesten laten hoi en bij de Russische ambassadeur in Boedapest en onmiddellijke terugroeping van de Russische legereenheden geëist. Jn de loop van donderdag, nadat de ochtend nog een zekere bevrijdings- roes had gekend, kwam er plotseling onrust onder de bevolking van Boedapest. Steeds opnieuw kwamen er berichten over belangrijke Russische troepenbewegingen. Grote tankadelingen waren langs de Roemeense grens binnengekomen en ook bleek, dat de Russische troepen, die woensdag uit de Hongaars hoofdstad waren vertrokken, op 25 tot 40 kilometer van de stad opnieuw posities innamen en op deze Xvijze tenslotte Boedanest begonnen in en af te sluiten. Tegenstrijdige Vruchten deden steeds weer de ronde. Het ene ogenblik werd bekend, f,.'A de vliegvelden bij Boedapest weer door de Russen bezet zouden z,.in; even later kwam een Russische mededeling, dat het samentrekken van bepaalde Russische eenheden om vliegvelden slechts ten doel had de evacuatie van gewonden en Russische gezinnen te beveiligen. Maar donderdagavond laat bleken toch weer allerlei strategische pun ten in Hongarije door Russen bezet te zijn. Twee Hongaarse vlieg tuigen, die uit Wenen naar Boedapest waren vertrokken, zijn weer naar de Oostenrijkse hoofdstad teruggekeerd, omdat ze onderweg werden beschoten. Intussen werd gisteren bekend, dat Nagy ook tot minister van buiten landse zaken was benoemd. Verder had Nagy aan Worosjilof, het staatshoofd van Sovjet-Rusland, een telegram gezonden om onverwijld onderhandelingen te beginnen over het wegtrekken van de Russische soldaten, terwijl tevens aan het licht kwam, dat Mikojan, een der vice- premiers van de Sovjet-Unie, naar verluidt voor de tweede maal, een bezoek aan Boedapest bad gebracht, thans om de status van de Sovjet- strijdkrachten in Hongarije te bespreken. Naar werd gemeld, heeft donderdag ook de Hongaarse katholieke volks- partij haar werkzaamheden hervat. De regering wil de tijdelijke vrijstelling van omzetbelasting voor textieiproduk- ten per 1 januari 1957 in een definitieve omzetten. Een wetsontwerp hiertoe zal met spoed worden voorbereid. Verlenging van de bestaande vrijstelling van omzetbelasting voor suiker kan niet worden verwacht. Een v.efson.werp, waarin een verhoging van het bijzonder invoerrecht op ben- worden tegemoetCgezien°P ëediSti,Ieerd is voorzien, zal op korte termijn kunnen fnrf!™5 meent voorts, dat de consumentensubsidies op melk en suiker thans 'P „fh*"0" worden afgeschaft. Gezien de consequenties van deze afschaf- i g zi.l verder ovferleg daarover echter noodzakelijk. Definitieve beslis singen wil zij uitstellen totdat advies van de Sociaal Economische Raad is ont vangen. Bovenstaande wordt medegedeeld door de minister van Financiën in zijn Me morie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de algemene financiële be schouwing betreffende de Rijksbegroting 1957. Britse en Franse bommenwerpers hebben gisteren de gehele dag aanvallen ge daan op negen Egyptische vliegvelden in de nabijheid van het Suezkanaal en Cairo. Volgens een mededeling van het Brits-Franse hoofdkwartier op Cyprus is de actie succesvol geweest. De bedoeling van de aanval was, zo verklaarde een woordvoerder van het Franse ministerie van defensie om de vliegvelden on bruikbaar te maken en de toestellen op de grond te vernietigen, zodat zij niet zouden kunnen ingrijpen in de actie van de Brits-Franse vloot, die van twee kanten in het noorden naar Port Said en in het zuiden naar Suez op- stoomde. De Brits-Franse luchtmacht had, aldus het ministerie, practisch geen weerstand ondervonden van de Egyptische luchtmacht of Egyptische luchtdoel- artillerie, hoewel uit Cairo werd bericht, dat de Egyptenaren zes „vijandelijke" toestellen hadden neergeschoten. Volgens radio-Cairo heeft de Brits- Franse luchtmacht Cairo gebombardeerd, waarbij negen personen het leven ver loren en de luchthaven, de Egyptische militaire academie, het Almaza hospi taal. een moskep en verschillende plaat sen in het Shubradistrict bij Cairo rri'.n of meer ernstig geraakt waren. Niet al leen Cairo maar ook Alexandria. Ismailia. Port Said en Suez zouden zijn gebom bardeerd. Alle scheepvaart in liet Suezkanaal Is gisteren gestremd, doordat een Egyptisch fregat tos zinken werd gebracht door een bombardement van de kanaalzone. „De gewapende a^nvr]I van Engeland, Frankrijk en Israël op Egypte is een grote vergissing a - 1 e een verklaring va.> president Eisenhower tijdens een toespraak, die hij woensdagavond hield vo«r alle Amerikaanse radio- en elevisiestations. „VV ij aanvaarden het gebruik van wapenen niet als eer wijs en imst instrument om internationale geschillen te beslechten". Hoewel hij toegaf, Fo-, f onrustige situatie, die in het Midden Oosten ontstaan was, nodeloos door P was verscherpt door zijn eigen politiek, o.a. de bewapening met commti- ulrAn wapens, achtte hij de acDe van de aanvallende landen nauwelijks te verenigen met de principes en doelstellingen van de Verenigde Naties. Hij u verder. dat het de hoop en de bedoeling van de Verenigde Staten was deze zaak Voor de -algemene verga dering van de V.N te brengen (hetgeen intussen reeds gebeurd is). De president besloot zijn toespraak met de medede ling. dat hl] niet van plan was het Ame rikaanse congres voor een speciale zit ting bijeen te roepen, terwijl het de bedoeling van de V.S za! blijven'de strijd lokaliseren en een einde te ma ken aan het gewapende conflict. De reactie in heel de wereld, toen bleek dat de gevechten tussen de Egyp. tische en Israëlische troepen waren ge volgd door een gewapende aanval van de Engelse en Franse lucht- en zeemacht, was er een van grote ontsteltenis en diepe bezorgdheid. Premier Nehroe van India, een der leden van het Britse gemenebest was zêer sterk in zijn uitlatingen. Hij zeide ten aanzien van de aanval op Egypte: agressie herinneren als wat nu tegen Sypte plaats heeft" Hii zond een bood- St v, aan de Verenigde Naties om .krachtige stappen te ondernemen ten einde een wereldoorlog te voorkomen", in deze boodschap beschuldigde hij zo wel Engeland als Frankrijk ervan, dat deze landen, inplaats van de Israëlische aanval op Egypte tot stilstarjd te bren gen. nu zelf aan de aanval op Egvpte deel te nemen Ook zond hii in dit ver band speciale boodschappen aan presi dent Eisenhower en aan Dulles Boven dien heeft hij een verzoek gedaan aan de Franse en Britse premiers, evenals aan president Nasser, de vijandelijkhe den Onmiddellijk te staken. Instemming van Australië en Nieuw-Zeeland De Australische premier, Menzies. daarentegen liet weten, dat Australië de Engels-Franse actie steunde, zoals hij ook in het Australische huis van afge vaardigden meedeelde. Ook de premier .Ik kan me geen ernstiger geval van van Nieuw-Zeeland, Holland, zei dat hij het volle vertrouwen had in de juistheid van de Britse actie, om Engelse strijd krachten in de zone van het Suezkanaal te brengen Tito noemde in een verklaring toen was de Engels-Franse actie nog niet be gonnen de Israëlische agressie een stap die een onmiddellijke oorlogsdreiging in hield met onmetelijke consequenties". DP persuitlatingen in de meeste lan den. aldus meldt Reuter, veroordelen over het algemeen de Frans-Britse actie Ook in C.anada. üd van het gemenebest waren de uitingen van.de bladen over het algemeen viiandig tegenover de door Engeland en Frankrijk ondernomen actie. Westelijke alliantie in gevaar De Franse bladen, de communistische uitgezonderd, waren het eens met de Frans-Britse actie. Paris-Presse schreef: ..We hebben ons al genoeg moeten schamen". De Spaanse pers betreurde de actie. De Canadese ..Toronto Globe" drukte haar mening a!dus uit: „Met de Ineenstorting van de Westelijke Alliantie lijdt de vrije wereld een van de ernstige verliezen van deze generatie". Een Australisch blad, „The Melbourne Ar gus". heeft een andere mening dan de Australische premier. Dit blad schrijft: ..Volgens de traditie is Engelands oorlog oorlog ook Australiës oorlog. Maar deze gewapende aanval op Egypte is alleen maar Edens oorlog". In de meeste Europese hoofdsteden zijn de landskabinetten gisteren in spoedzittingen bijeengekomen, teneinde de ontstane situatie onder ogen te zien. waarbjj het schip geraakt werd. aldus maakte het Egyptische legerhoofdkwar tier bekend. Een tweede Egyptisch fre gat werd in de Golf van Suez tot zinken gebracht tijdens een gevecht met de Britse kruiser „Newfoundland". Even huiten de haven van Haifa maakten de Israëliërs en Egyptische destroyer buit. Franse marinevliegtuigen hebben giste ren een Egyptische torpedobootjager van de Russische ,Skoryi"-klasse in brand gebombardeerd. In de Sinai-woestijn woedt nog steeds de strijd tussen de Israëlische en Egyp tische troepen welke laatsten. aldus maakte de Israëlische ambassade te Washington bekend, in volledige wan orde aan het terugtrekken waren op hoog bevel van president Nasser. In Tel Aviv werd gisteren bekend gemaakt dat de Israëlische troepen het gebied van Gaza van Egypte hebben afgesneden De Israëliërs zouden o.m. honderd tanks, waarvan vele van Russisch.en Tsjechisch maakse] waren, buit gemaakt, die door de Egyptenaren waren achtergelaten. De Egyptische activiteit, in de lucht was volkomen verlamd. Er .waren volgens Israëlische bekendmakingen tien Egyp tische straalvliegtuigen, waaronder Rus sische Migs, neergeschoten. De Egyptische verliezen, doden, ge wonden en krijgsgevangenen werden door de Iraëliërs op 5000 man geschat, terwijl de Israëlische verliezen relatief licht waren. Er waren ongeveer 100 Is raëliërs gesneuveld. De Israëlische lucht macht is volkomen intact. Ef zijn alleen twee pipercubs, die als verkenningsvlieg tuigen dienst deflen, neergeschoten. De Israëlische luchtmacht is tijdens de strijd opgetreden tegen de Egyptische land strijdkrachten. Volgens geruchten, welke bevestigd werden door reizigers uit Tel Aviv zouden aan deze operaties ook Franse straaljagers hebben deelgeno men, nadat zij voorzien waren met Is raëlische kentekens. De Israëlische troepen, aldus werd be kend gemaakt, hebben gisteren de Egyp tische vliegbasis Rafa ten zuiden van het gebied van Gaza veroverd. Volgens een communiqué van de Israëlische le gerleiding hebben de Israëlische troepen het veroverde gebied in de Sinai- woestijn aanzienlijk uitgebreid. Men heeft nu het grootste gedeelte van de noordelijke helft van het Sinai-schier- eiland bezet. Men slaagde er echter niet in het divisie-hoofdkwartier te Ab Ogila te veroveren, doch men was van mening dat de va] van de basis niet lang meer op zich zou laten wachten. In het noorden van Israë] zouden gisteren, aldus berichtte radio-Cairo, de Syrische troepen slaags zijn. geraakt met eenheden van het Israëlische leger. De tails van deze gevechten waren gister avond nog niet bekend ROTTERDAM, vrijdagochtend v™ ha!.f.twaa,f gisteravond keken we op ons horloge. Neem jij dat stuk even door, zeiden we tegen een collega op de redactie, want dadelijk komt mijn voorberichtgesprek met Wenen. Zó zeker waren er van, dat we onze redacteur die woensdag voor een avon tuurlijke tocht door Hongarije naar Boedapest gestart was donderdagavond prompt op de afgesproken tijd aan de telefoon in hotel Kummer in Wenen zouden treffen. Maar dat ging althans voorlopig niet door. En dan wordt het aI snel minder prettig. Men vraagt opnieuw aan, en nóg eens en nog eens. „Nein, der Herr Journalist aus Holland ist noch nicht zuruck Dat was het onveranderlijke antwoord, dat ons een groot deel van de nacht, tot vanochtend toe werd gegeven. En het werd vooral minder prettig en zelfs beangstigend, omdat we intussen uit een stortvloed van steeds alarmerender berichten konden opmaken, dat het allerminst goed ging met Boedapest en de vrijhcidsrevolutie. De stad Boedanest werd gebombardeerd kwam een bericht rond drie uur onze onrust nog vergroten. Dat er een uur later een bericht kwam, dat het eerste in zoverre tegensprak, dat er van geen vliegtuïgbombardement sprake was, maar dat de stad werd beschoten, gaf ons evenmin veel opluchting. Bie opluchting kwam eerst, vanochtend om half zes, toen een meelevende njkstelefoonjuffrouw, die het vergeefse zoeken naar onze redacteur de hele nacht van nabij had gevolgd, ons bijna triomfantelijk meldde: „Ik heb hem hij vraagt u aan uit Eisenstadt". En daar kwam dan onze bijna verloren gewaande man aan de lijn. Moe. overmne, boordevol verhalen en geen tijd gehad om zelfs maar een potlood op papier te zetten Dan komt altijd het moeilijkste ogenblik in het bestaan van het thuisfront: diezelfde man die, je weet het, eigenlijk onmiddellijk na zulke belevenissen en vermoeienissen een daglang in bed gestopt moet wor den, ga je toch nog pressen zijn verhaal maar te vertellen, steeds maar méér en liever nog wat vlugger, want er is nog zoveel, wat gedaan moet worden /o vindt u vandaag in dit blad de neerslag van enkele van zijn belevenissen: op weg naar Boedapest, een verblijf in de stad, toen alles nog een zegetocht van de revolutie leek en dan voor vandaag zijn verhaal van een vlucht, die hij zelf eigenlük beschamend vond. Maar een hele wereldpers, wijs geworden op vele gevaarlijke tochten, hield hem gezelschap.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1