ALS DE GOEDHEILIGMAN een dagje ouder wordt Zijn er nog stoute mopperaars? brengt zwarte tanden Wat snoepen de kinderen! De banketbakkerswinkel aan de overkant had zijn sinterklaasetalage klaar. Aanlokkelijk en verleidelijk lagen daar de marsepeinen vruch ten, de chocoladeletters, de borstplaatharten en banketstaven uit gestald. Elke middag als de school uitging, verdrongen de kinderen zich voor de brede winkelruit. Juichende uitroepen schalden door de straat. Dat vraag ik aan Sinterklaas, joh!" Nee, ik wil dat hebben! Ik zet vanavond mijn schoen! Krijg ik vast die dikke specu laaspop! Er waren ook stille kindern bij. Kinderen, die niets zeiden en niets vroegen, omdat ze uit droevige ervaring wisten, dat Sinterklaas hun deur voorbij zou gaan net als andere jaren. Kinderen met vroeg wijze, zorgelijke gezichtjes, die wèl hun neusjes tegen het glas druk ten, om tenminste iets van al die heerlijkheden op te vangen, maar de begeerte van hun hart achter de trieste gelatenheid van hun ogen besloten hielden. WANNEER HET zo tegen vieren' buiten schemerig begon te worden en de etalage van de banketbakkerswinkel aan de overkant in een zee van licht lag te baden, zat Francine voor het raam, om naar de kinderen te kijken. Een diepe vertedering sloop in haar, die een brok in haar keel bracht. „Als ik zo'n winkel had, zou ik ze alle maal binnen roepen", peinsde ze. „En ik zou ze laten uitzoeken, wat ze het liefste hadden...." Wat kan oma doen? ERICA'S GROTE WENS Maar ze had niet zo'n winkel. Ze had alleen maar een stille, kleine drie kamer flat, waar nooit kindervoetjes gehoord werden. Waar nooit een kin derstemmetje opschalde. Waar niet ge lachen, niet gehuild en niet gezongen werd. Waar ze alleen was met haar oude, koude hart en haar groot ver langen.... Het was die grote verlichte etalage van de banketbakkerswinkel, die de droom van vroeger wakker riep. Het waren de zich ervoor ver dringende kinderen, die het onmetelij ke verlangen wekten.... Haar blik droomde weg naar een ver en wazig verleden, waaruit de beel den zich langzaam en verbluffend dui delijk losmaakten. Waar dingen gestal te kregen, die ze reeds lang vergeten meende te zijn Waar de echo tot haar doordrong van een kleine, hoge kin derstem, die de oude Sinterklaaslied jes zong bij de schoorsteen, terwijl zij hem zachtjes op de piano begeleidde. Het smalle, ontroerend ernstig opge heven kindergezicht dook voor haar op; de bijna plechtige kinderogen, ter wijl hij zongErics gezichtje Erics ogenZij was hem altijd van school gaan halen, haar kleine jongen. Zijn mondje had niet stil gestaan. Al les moest hij haar toevertrouwen over de liedjes, die juf hun geleerd had en over wat juf verteld had van St.-Nico- laas. IN HAAR HERINNERING leek het, dat het altijd gemist had op zulke mi dagen, wanneer zij Eric om vier uur uit school haalde in de Sinterklaastijd en zij met hun beidjes door de sche merige straten naar huis wandelden. Mist hóórde bij de sfeer van de da gen rond St.-Nicolaas. Het leek of je door een kleine, begrensde wereld liep; een wereld vol geheimzinnigheid, ver wachting, hoop en stille, bevende op winding. Ze voelde het met haar kind mee. Ze werd weer kind mèt hem. Het omweefde hen beiden en daarom was het juist zo heerlijk.... De straatlantarens toverden oranje spinnewebben in de nevel en de ver lichte winkelruiten leken op glinste rende meren in die geheimzinnige, ne velige wereld. Ze bekeken alle etalages en soms gingen ze een winkel binnen en mocht Eric zijn hart ophalen aan de St.-Nico- laastafel, die daar binnen uitgestald te pronken stond. O, hoe goed herinner de Francine zich het ontzag op zijn ge zichtje bij zoveel pracht en heerlijk heid. De Sinterklaastafels waren een bele venis op zichzelf. Smetteloos wit gedekt torsten zij hun vracht van sprookjes achtige voorwerpen: kunstig gevloch- ™andies van marsepein, gevuld PnnnBnarSePeünen noten of aardbeien Poppen en beesten van chocola. En tot EriCS juichende hilariteit miniatuur potjes van suiker met.... iets erin „O mammie, kijk eensDan gniffelden ze samen. Ze voelde het ver langen door zijn handjes beven, om a] die dingen even te mogen aanraken. Maar de juffrouw stond met argus ogen achter de toonbank en hij wist zich te bedwingen. Als ze thuiskwamen, wachtte hen daar de gezelligheid van de huiskamer met de brandende haard en alle spelletjes. Samen met Eric eten aan de kleine tafel in de stralende lichtcirkel van de lamp. Voor het slapengaan kroop Erik in zijn piamaatje op haar schoot en nes telde zich knus tegen haar aan. Dan Was het voorlezen geblazen. Je hóórde hem niet Doodstil lag hij te luisteren tot ze aan de zwaarte van zijn bolle tje tegen haar borst voelde, dat hij ingeslapen was. O, DE RIJKDOM van dit geluk! Een kind in je armen, dat helemaal van jou was; dat je vertrouwde en wiens vertrouwen je nooit zou teleur stellen.... Zó groot, zó alomvattend was dit geluk, dat ze het gemis van een man nauwelijks voelde. Een jaar was ze maar getrouwd geweest, toen Jan bij een bedrijfsongeval om het le ven kwam. Eric had zijn vader nooit gekend. En voor haar, Francine, was het kind langzamerhand geheel de plaats van de man gaan vervullen. Hij eiste al haar aandacht, haar lief de en tedere toewijding op. Er bleef geen plaats over, om naar iets te ver langen. Ze hadden genoeg aan elkaèr, Pas veel later was ze ertoe geko men, om te denken, dat het niet goed is, je zó volkomen aan één enkel we zen te hechten. Want als die je dan verlaat, blijf je zo absoluut berooid ach ter Als Jan was blijven leven, zou ze meer kinderen gehad hebben. Dan zou ze nooit zó oneindig verlaten hebben kun nen zijn. Had ze in het begin van hun huwelijk niet lachend gezegd, dat ze wel een dozijn kinderen wilde hebben Veel te gauw was Eric groot gewor den en haar koesterende armen ont groeid. De band tussen hen beiden bleef ongeschonden. De grote jongen hield nog evenveel van haar, zij het op een minder demonstratief aanhankelij ke manier, als het kleine kind gedaan had. Maar zij miste dat kleine. Ze had iets nodig om te vertroetelen. Iets wat tegen je aankroop en je zorg nodig had.... „Wacht tot je een kleinkind hebt. Dan kun je opnieuw beginnen", zei hij wel eens plagend. Op dat kleinkind ging ze toen haar dromen spinnen. Hoe mooi, dat het le ven op een dag weer helemaal opnieuw zou kunnen beginnen. Zo dwaas was Francine. Altijd moest ze iets hebben, waarover ze dromen en waaruit ze zich illusies scheppen kon. ADRI, Erics meisje, bleek heel an ders. Nuchter, stevig en heel vastbe raden stond ze met haar twee kleine voeten op de grond. Ze wist precies wat ze wilde. Niét eerder trouwen vóór ze een behoorlijk huis hadden en Eric een' salaris verdiende, waarvan ze ruim konden leven. Eén, hoogstens twee kinderen, die je dan een behoor lijke opvoeding kon geven en aan alles kon laten meedoen Francine hoorde die modern-gezin de theorieën met wat verbazing aan. Waar bleef de poëzie, de romantiek, waar bleef de betoverende, rose glans van het leven, als je alles zo verstan delijk berekende en beredeneerde Van hen tweeën leek Adri vaak de oudste Haar schoonmoeder vond ze een over dreven sentimentele vrouw uit een vroegere generatie; maar tenminste ongevaarlijk. Want Francine sprak nooit tegen. Ze slikte alles en kreeg daarom steeds méér te slikken. Tegen over Adri voelde ze zich hulpeloos. Ze kon zelfs niet protesteren, toen Adri zich al meer en meer meester ging maken van Eric. Eric had ook een tikje mee van die moeder, vond ze. Dat moest bijtijds de kop ingedrukt worden. Met sentimentaliteit kwam je er niet in het leven. Dromen waren voor dwazen. Een mens, die vooruit wilde komen, moest zich bij de werke lijkheid houden. Welke jongen van zijn leeftijd hing nog zo aan zijn moeder en zijn thuis als Eric deed Ziekelijk gewoon. En zo begon Adri haar systematische cam pagne, waardoor Eric stukje bij beetje aan zijn moeder ontfutseld en van haar vervreemd zou worden. Francine voelde en merkte het wel. Maar wat kon ze eraan doen Eric was op een leeftijd gekomen, waarop hij zelf kiezen moest. Een grote jon gen kón ook niet altijd bij moeders pappot blijven. Dat was niet natuurlijk En op een dag zou zij er immers niet meer zijnZe probeerde Adri zo veel mogelijk te verontschuldigen. Als zij Eric maar gelukkig maakte, dan was alles goed. En Eric leek heel ge lukkig te zijn met haar. ZOALS Francines armen zich vroe ger geopend hadden, om haar jongen te omvatten, te beschermen en te koes teren, zo openden zij zich nu, om hem los te laten; hem de vrijheid te ge ven. Het deed wel pijn, maar altijd vond ze iets, om zichzelf te troosten Adri niet en niemand anders kon Eric van haar afnemen, omdat ze hem vrij willig afstond. En steeds was daar als een heldere lichtstraal de gedachte aan het klein kind, dat eenmaal komen zou en dat zij in haar armen zou mogen houden. Erics kind! Voor Adri was de overwinning te gemakkelijk. Een tegenstander, die uit zichzelf opzij gaat en weigert de wapens op te nemen, is geen tegenstander, die je voldoening schenkt. Misschien was dit de grootste wrok, die Adrie Erics moeder toedroeg. Zij lokte ruzies uit. Zij viel over 'alles en nog wat. Zij; maakte de sfeer tussen hen drieën hoe langer hoe ondraaglijker. Toen kwam het eerste werkelijk grote verdriet in Francines leven, want dit onrust zoe ken begreep zij niet en had ze nooit gekend. Maar alles kon zij Adri vergeven, want zij was Erics vrouw en in haar liefde voor de jongen lag ook het we zen, dat onafscheidelijk bij hem hoorde besloten. Nog sterker werd dit gevoel, toen Adri in verwachting raakte. Alles had Francine wel voor haar willen doen, omdat zij Eric een kind en haar zelf een kleinkind ging schenken. De kleine Erica kwam als een rose mollige baby ter wereld en Francines weelde kende geen grenzen. Ze had bij Adri willen komen, om haar en de baby te verzorgen, maar het werd za kelijk afgewezen. Er kwam een gedi plomeerde kraamverpleegster. Moeder hadden ze niet nodig. Francine borg de pijn diep in haar hart, waar ze al zoveel ander zeer had weggesloten. Niet aan denken Er kwamen nog zoveel dagen, dat ze van Ericatje zou kunnen genieten. Ze zou leren, dat die dagen te tellen waren. Want eindelijk had Adri het wa pen gevonden, waarmee ze moeder in het hart kon treffen.'Francine leerde, dat het tegen alle regels van de hygiëne is, om kleine baby's uit de wieg te nemen. Kinderen kussen was uit de boze. Ze mocht haar kleinkind nauwe lijks benaderen. En toch, als door een verborgen instinct geleid, ging het kind bij het opgroeien steeds meer de groot moeder zoeken. Omie werd haar ver trouwelinge, haar troost en toeverlaat. En Francine deed zo weinig om dit aari te moedigen. Uit angst Adri te prikkelen, trok ze zich ook van het kleinkind terug. Het leven sloot zich voor haar af. Telkens een beetje meer. Maar naar Adri's zin nog niet genoeg Haar man en haar kind behoorden bèar toe. Moeders rol moest eindelijk eens geheel uitgespeeld zijn. OP EEN DAG maakte ze om een onbetekenende kleinigheid een grote scène. Ze verweet Francine, dat ze ze Eric achterna liep en tweedracht en onrust in hun huis zaaide. Nu moest het uit zijn. Ze moest hen met rust laten en zich niet meer bij hen ver tonen! Als verdoofd liep Francine naar huis Ze had niets terug weten te zeggen. Ze begreep dit niet. Wat had ze mis daan Maar als hef beter was voor hun aller geluk, dan zou ze ook dit moeten loslaten. Eric kon haar wel missen, hij had zijn gezin. Alleen.... dat ze de kleine Erica niet meer zou mogen zienDat ze afstand moest doen van dit laatste, warme stukje zon neschijn.... Het was zo zwaar, té zwaar bijna voor een arm, zwak en eenzaam mensenhart. Maar altijd vond je toch wel weer iets anders, om je aan te warmen, als je het maar wou zien. Ze warmde zich nu elke middag aan de vreemde kinderen daar aan de overkant, voor de banketbakkerswin kel. Als de kinderen één voor één naar huis gegaan zijn en de straat stil en verlaten onder haar ligt, blijft Francine met de handen werkeloos in de schoot voor zich uit zitten staren. Vanavond is het St.-Nicolaasavond. Hoe zouden Eric en Adri het met hun kleine meisje vieren Zou zij ook liedjes bij de pia no zingen Ach nee, ze hebben geen piano. Alleen een radio. Hoe graag zou ze vanavond bij hen willen zijn. Alleen deze éne avond maar, om de verwachting in de blijde oogjes van haar kleinkind te zien glan zen. Maar ze durfde niet op te bellen, om te vragen of ze komen mocht. Adri had gezegd: „Laat ons met rust Hoe ze het tegen Eric verklaard heeft, dat moeder niet meer komt, daarin heeft Francine zich niet verdiept. Adri zal het wel zó uitgelegd hebben, dat Eric het nu ook beter vindt of er zie#! althans bij neergelegd heeft. Maar Ericazou die nóóit meer naar Omie vragen? ST.-NICOLAASAVOND! Avond van hoop en verwachting. Voor hèèr be staat geen enkele verwachting meer. En voor het eerst staat levensgroot het enorme schrikbeeld voor haar op, wat dèt betekent voor een mens: een leven zonder één enkele verwachting meer. Dit is de duistere afgrond van de tota le, troosteloze verlatenheid.... „Je mag een verlanglijst maken" heeft Adri tegen haar dochtertje ge zegd. Het kind heeft lusteloos geknikt maar er is niets van gekomen. „Doe het nu, anders weten v?e niet, wat je graag hebben wilt en kunnen we niets Het sprookje van St.-Nicolaas hoort niet bij Adri's moderne opvoedingsme thode. Nuchter en zakelijk heeft zij het kind ingelicht, dat het de ouders zijn, die voor de cadeautjes zorgen. Een ver langlijst is er van Erica dit jaar niet op tafel gekomen. „Vraag jij dan eens, wat ze nu heb ben wilheeft Adri tenslotte een paar dagen voor St.-Nicolaas ongedul dig tegen haar man gezegd. „Kom kleintje, vertel het pappie maar", drong hij vriendelijk aan, ter wijl zijn hand zich zacht op het kinder kopje legde. Dan heeft het kind haar gezichtje tegen zijn borst verborgen. Haar armpjes klemden zich om zijn hals en heel het lijfje schokte van in gehouden snikken. „Kun je het niet aan pappie vertel len Wat wil Erica dan g~aag van ons hebben „Alleen maar Omie...." snikte Erica gesmoord. ZE HEEFT de schemerlamp niet aangestoken. Het uitbundige licht van de etalage aan de overkant werpt een zwakke afstraling in haar kamer bin nen. Dat is genoeg voor haar. Ze zal vroeg naar bed gaan, om de eenzaam heid van deze avond niet zo te voelen. Doe maar net, of het eep heel gewone avond is, dan vergeet je misschien, dat het St. Nicolaas is en dat er mensen bestaan voor wie er geen enkele hoop en verwachting meer is Er stopt een auto voor het gebouw, maar ze let er niet op. Er wonen zo veel mensen in de flat. Voor haèr is het niet. Want zij is één van degenen, die niets meer te verwachten heeft. Pas als ze de elektrische bel hoort overgaan, schrikt ze op. In het donker tast ze haar weg naar de deur. Ze vergeet het lichtknopje in de hal om te draaien. Een donkere figuur doemt voor haar op. Een mannenfiguur.... Ze kan niets vragen, niets zeggen. Alles gaat te snel. Twee armen om haar heen. Een wang tegen de hare. Een geur, die ze nooit heeft kunnen vergeten.. Erics stem: „Moeder, ik kom je halen. Erica wil voor Sinter klaas niets anders hebben dan haar Omie. En dan dat heerlijke, veilige, onbe schrijflijke gevoel van gemeend te heb ben, dat jp in het duister verdwaald bent MARCELLE. (Nadruk verboden) het kind verwende en verweekte; dat voor je kopen", drong Adri telkens aan Dus Sint komt weer, ook bij onze bejaarden. Ja, juist ook bij en voor hen, want als één geschenk met veel genoegen wordt uitgedeeld dan is hei wel iets, dat gekocht of gemaakt is door de oudjes. De ouden van dagen moeten echter kopen of maken en betalen uit kleine beurs, zodat wij in dit artikel hen met een paar raadgevingen van dienst hopen te kunnen zijn. OMA zal zich natuurlijk kunnen be zighouden met het vervaardigen van gehaakte of geborduurde kleedjes. Zij weet, dat iets dergelijks steeds van pas komt. Zij is een meesteres in het breien van warme kousjes of handschoentjes, want al wordt onze moderne jeugd niet meer zo verwend als voorheen, ook thans vormt een paar warme handschoenen nog steeds een welkom geschenk en al wil men het dan niet bekennen, een paar van fijne wol gebreide sokjes wordt toch nog maar gaarne gedragen. Zelfs over nylons. Oma kan zich verder toeleggen op het vervaardigen van een zijden kapje voor een schemerlampje, een geduld werkje, doch het is altijd nog aardiger iets te maken dan te kopen. Een breinaaldenkoker, een gewild ar tikel, kan heel eenvoudig gemaakt wor den van een kartonnen rol. Ze zijn voor een paar centen te kust en e keur te koop. Bekleed met een vrolijk lapje is het een zeer aardig geschenk voor (schoondochter of opgroenede klein dochter. Voor de surprises. EEN KLOMPJE is om te toveren met behulp van wat mos en wat fleu rig crêpepapier of lapjes stof in een aardig bloemen„mFndje", waarvan gebruik kan worden gemaakt om er een klein cadeautje, als b.v. een snoer tje kralen in te verbergen. Van een paar klosjes kan een aardig popje gemaakt worden, natuurlijk met behulp van wat dun ijzerdraad, waar van armpjes en beentjes gemaakt wor den, die bekleed worden met leukoplast. Het hoofdje wordt gemaakt van een bolletje garen of oude lapjes, het hoed je van uitgerafelde stukjes lap, oogjes van kraaltjes. Er is voor al deze geschenken vrij wel geen geld nodig en nu willen wij ook weer niet zeggen, dat het ge schenk helemaal geen cent mag kos ten, daarom zou oma's keuze voor (schoon) zoon kunnen vallen op een stropdas met dassenvorm en voor (schoondochter op een doosje zak doekjes, die zijn altijd welkom. En voor opa? OOK OPA zullen wij niet vergeten. Ook al knutselt hij niet alle dagen wij zouden opa toch eens willen wijzen op de mogelijkheid om voor kleindochter tje een aardig bonbonschaaltje te ma ken. Een gewoon glazen bakje (glad glas) kan hiervoor dienst doen, als dat be plakt wordt met sigarenbandjes. Al lerlei bandjes, allerlei kleuren door el kaar, natuurlijk aangebracht met enig overleg, kunnen hier dienst doen. Als plakmiddel neme men het wit van een ei. Dit is nl. onzichtbaar, want het spreekt vanzelf, dat de bandjes aan de onderkant van het bakje moeten worden geplakt en daardoor dus de voorzijde van de bandjes moet wor den ingesmeerd met eiwit. Men krijgt er tevens een mooie glans door. De gehele onderkant wordt daarna beplakt met wit papier in de juiste vorm. Als oma nu nog even te hulp komt met het maken van een gehaakt kleedje, dat aan de onderkant om het bakje gebonden wordt en door middel van een door de gaatjes aangebracht koordje bij elkaar wordt gehouden, dan is dit een geschenk, dat maar zeer weinig kost, maar dat véél gebruikt zal worden. Het Postzegeldoosje. VERDER is er voor opa het zo dik wijls gebruikte postzegeldoosje, ge schikt voor een viertal soorten post zegels, de meest gebruikelijke (10, 7, 5 en 2 cent). Hiervoor neme men een triplex plankje als bodem, afmetin gen 12 x 4Vs cm. Het doosje moet 2 cm hoog worden. Voor het aan elkaar bevestigen der plankjes neemt men lijm en-of kleine spijkertjes. In het doosje brengt men een naar achteren schuin aflopend plankje aan, waarop 3 staande dunnen plankjes als afscheiding worden geplaatst. Het dekseltje, eveneens van triplex gemaakt, wordt er opgelijmd, ander; zijn de spijkertjes zichtbaar, de ran den worden rondgeschuurd. Het ge heel wordt daarna goed glad geschuurd met fijn schuurlinnen en daarna be streken met lak, zo licht mogelijk. Met wat oostindisehe inkt wordt er tenslot te „postzegels" op geschilderd en klaar is het cadeautje. „Rommelen rond de klok". VOOR KLEINZOON, die nog niet goed op de klok kan kijken, maakt opa een verstelbare klok. Hiervoor neemt hij een stuk rond geknipt kar ton. In het midden aan de achterzijde wordt een stukje triplex aangebracht. Precies in het midden wordt er daar na een gaatje geboord voor de wijzers. Hiervoor neme men een afgedank te wekker, die is beslist hier of daar wel te krijgen. Behalve de wijzers ne me men ook het staafje, waaraan zij bevestigd zijn. Dit brengt men over op onze papieren klok. De uren worden aangegeven met gekleurd papier. Ook dit geschenk kost maar zeer weinig. Als opa tenslotte nu nog met iets „waardevols" voor de dag komt, dan kan dat zijn een sigarenaansteker voor (schoon)zoon; komt ook steeds van pas en die behoeft heus niet zoveel geld te kosten. Tenslotte willen wij alle „ouden van dagen", gaarne als geschenk aanbieden, het in vooruitzicht gestelde of lie ver „geadviseeerde" cadeautje in de vorm van een maand extra-uitkering van de noodwet ouderdomsvoorziening of, als dit niet goedgekeurd mag wor den, de 4 maal 10 pet (van september t.e.m. december) uitkering, dan zijn wij er zeker van, dat deze Sint-Nico- laasgave beschouwd zal worden als eeii waardig besluit van de reeds vele oalen verlengde noodwet ouderdoms- •oorziening, die per 1 januari a.s. ver vangen wordt door de algemene ouder- domsverzekering, welke voor vele be jaarden een aanmerkelijke verbete ring van inkomsten betekent, vooral voor hen, die nog in staat zijn om wat werkzaamheden te kunnen verrichten. (Nadruk verboden), Er zijn, in elke rang en stand Zeer vele mopperaren; Verbéél je, dat er in ons land Geen mopperaren waren Dit is niet goed, dat is verkeerd, 't Moet altijd beter wezen; De mopperitis is een kwaal, Die niet is te genezen. Zelfs nu, nu wij rond om ons heen De sinterklaas-sfeer speuren, Dat groot festijn, zo algemeen, Dat feestelijk gebeuren Wij gaan er maar doodleuk van uit, Dat het ons goede milt is, Wij zien de rest der wereld niet, Als 't bij ons maar niet slecht is. In vier en véértig kwam de Sint Oók in ons landje binnen; Wij moesten vrijwel suikerloos Surprisetjes verzinnen. Een bon voor dit een bon voor dat, Niets werd bon-loos verkregen, Terwijl Sint geen benzine had.--^ Er was geen werken tegen, De etalages: dood en leeg, Daar er geen waren waren En als je twee sigaren kreeg, Dan waren 't geen sigaren. Daar was geen vuur, geen vet geen licht Wèl bloemen op de glazen; De maan scheen door de bomen op Gelaarsde sinterklazen In zes en vijftig komt de Sint Weer glorierijk uit Spanje, In Amsterdam verwelkomd door 't Geliefde Huis Oranje. Door een luid jubelende stad Strooit hij zijn pepernootjes De winkel-etalages vol Met kostbare cadeautjes. 't Is alles licht en vrolijkheid Bij kleinen en bij groten, Daar is gezang, geluk, jolijt Daar wordt volop genoten. N-u er nèast ouderdomspensioen Banket en speculaas is. Bedenke élke mopperaar Hoe héérlijk Sinterklaas is t CLINGE DOORENBOS. (Nadruk verboden) Zwarte Piet WE WETEN HET, op de verjaardag van St.-Nicolaas dient er gestrooid te wo-rden en krijgt het kind snoepgoed, verpakt in cellofaan, maar het is toch niet wenselijk, dat het kind de gehele avond en de volgende dagen blijft snoe pen, het ene suikerwerk na het andere. Het gevolg is, dat aan de tandarts een druk bezoek gebracht moet worden, want het is alom bekend, dat juist al die zoetigheden de oorzaak zijn van tand- of kiespijn, zowel bij groten als bij kleinen. Dat die grote mensen zich ook schuldig maken aan deze fout. weten we allemaal, ze geven daardoor tevens een slecht voorbeeld aan de klei neren, die al heel gauw denken, dat het zo hoort. De bekende „toffees" bv. zijn al heel slecht, juist omdat ze aan de tanden blijven kleven. Wat denkt u van gezonde hartige hapjes tijdens het uitpakken van de ge schenken, b.v. kaastruffels? Of noten, vijgen en dadels? Een rolletje drop is heus niet verkeerd en de meeste kin deren zijn er dol op, maar.ook hier weer matigheid en geen zakken vol, omdat het zo goedkoop is. Een enkele goede kwaliteit vruchten bonbon behoeft men het kind eveneens niet te onthouden, terwijl moeder er zelf ook dol op is. Presenteer op die avond eens een pepermuntje, het kan geen kwaad. Zelf maken. MAAK PEPERNOTEN en suikerwer ken zelf, dan weet u waarvan een en ander gemaakt is. Kent u het recept niet van genoemde heerlijkheden? Hier volgt dan van kaastruffels. 200 g rog gebrood, 175 g geraspte kaas (liefst ou de pittige) 100 g boter of margarine. Het roggebrood in stukjes brekenfeven- tueel raspen) en met een vork fijn ma ken. Het brood met ongeveer 100 g kaas, de boter of de margarine en eventueel iets water er bij, vermengen tot een samenhangende massa. Hiervan balletjes vormen en door de rest van de kaas rollen. Voor kaaskoekjes neme men: 150 g bloem, 100 g boter of margarine, 100 g geraspte kaas, neper, zout, een eidooi er. De bloem met de in stukken gesne den boter en het grootste deel der kaas dooreen kneden. Het deeg met peper en zout afmaken en met een deegrol of fles uitrollen tot een dunne lap ter dikte van ongeveer cm. Van het deeg reepjes snijden of er met behulp van een glaasje of dekseltje koekjes van steken. De koekjes eventueel bestrijken met eidooier en bestrooien met de ach tergehouden kaas. De kaaskoekjes in een matig warme oven in 10 minuten gaar bakken. In plaats van het brood DE BROODMAALTIJD voorafgaan de aan de pakjesavond wordt door heel wat kinderen niet de eer aangedaan, die men er aan dient te geven, daarom raden wij u aan, enkele broodjes voor af gereed te maken, belegd met kaas ragout, die tijdens het uitpakken genut tigd kunnen worden, ze gaan er in als „koek". Ziehier het recept (4 stuks) 4 puntbroodjes, boter of margarine, 2 dl kaasregout, wat P terselie. Men neme liefst broodjes, die een dag oud zijn, het kapje er af snijden en de broodjes uithollen. Broodjes en kapjes van bui ten dun besmeren met boter of marga rine en de broodjes vullen met ragout. Het kapje op de ragout drukken. De broodjes vervolgens in de warme oven bruin bakken en opdoen op een schotel- bedekt met een vingerdoekje of papie ren servetje. Desgewenst met wat pe terselie versieren. Kaasragout maakt men als volgt: Vi liter melk of water met bouillonblok jes of bouillon 50 g bloem 50 g boter of margarine, 75 a 100 g kaas, wat zout, aroma en eventu-eel wat peper. De boter of de margarine smelten, de bloem toevoegen en de massa glad roe ren. Het vocht geleidelijk, onder goed roeren, toevoegen. De bouillonblokjes in de saus oplossen. De saus even la ten doorkoken. De kaas in blokjes snij den en deze door de saus roeren. De ragout niet meer laten koken, en op smaak met wat zout, aroma en-of pe per afmaken. Pepemoten. HET RECEPT voor het zelf maken van pepernoten luidt: 250 g bloem, 75 g basterd suiker, 75 g stroop, een paar lepels melk, 1 theelepel kaneel, 2 thee lepels gemalen kruidnagelen, een mes punt dubbelkoolzure soda en wat zout. Vermeng alle droge ingrediënten goed door elkaar, de stroop er al roerende aan toevoegen en zoveel melk, dat een deeg verkregen is, dat vrij stijf is. Van dit deeg kleine knikkertjes maken, leg ze op een beboterd bakblik, druk ze iets plat en bak ze gedurende 10 minu ten in een matig verwarmde oven gaar en bruin. „Zwarte Piet-pudding". Voor de pudding: liter melk, 70g griesmeel (6 eetlepels), 50 g suiker (3'/» eetlepel), zout, een stukje citroen schil, een grote kom of kleine kom metjes met ronde bodem. Voor de vla 3 dl melk, 18 g cacao (2 eetlepels), 18 g maizena, 30 g suiker (2 eetlepels) en wat zout Voor de garnering: Een stuk je wit en een stukje rood of groen pa pier. De melk aan de kook brengen met de citroenschil. Het griesmeel vermen gen met de suiker en het zout en on der roeren in de kokende melk strooi en. De massa 5 minuten zachtjes laten doorkoken. Deze moet zo dik zijn, dat een straal, die van de lepel afloopt, in de pan nog net gelijk vloeit De ci troenschil verwijderen en de brij over doen in de met koud water omgespoel de kom of kommetjes. De pudding ge heel koud laten worden en op een schaal of op vier bordjes omkeren. Dan de vla maken, door de maize na te vermengen met de suiker, de cacao en wat zout, en deze met een scheutje melk aan de kook brengen en het papje er, onder roeren, in schenken. De vla even laten doorkoken. De mas sa moet zo dik zijn, dat zij op eon om gekeerde lepel blijft liggen. ï+t vla over de pudding gieten en een weinig laten afkoelen. Met een lepeltje ogen,, neus en mond er in tekenen, zo, dat het wit van de pudding te zien komt. De overgebleven vla verdunnen met 'n scheutje koude gekookte melk, op smaak afmaken met suiker en als bij de pudding geven. De versiering bestaat uit kraag en veer. De kraag maken we door van het witte papier een strook af te knippen en deze te plooien. De reep om de on derste helft van het gezicht leggen. Een veer knippen we van het gekleur de papier door er met een schaar knip jes in te geven. De reepjes omhoog ha len en een beetje omkrullen met behulp van de schaar. Leg een roe naast het puddingbord en het succes bij jong en oud is verzekerd,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 21