oorlog Staat van Zuid-Sumatra en beleg in STALIN nu weer GEPREZEN „Sovj etleiders medeverantwoor clelijk voor zijn for ten Noodlottige gladheid van weg Auto reed in kanaal: drie per sonen verdronken Oude jaarstumult en baldadigheid SCHIEDAM RUMOERIGER DAN DEN HAAG DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Het was maar een rommelig begin in het nieuwe jaar Re gimentscommandanten wei geren gehoorzaamheid Nieuwe burgemeester van Amsterdam leger? HET BEGIN VAN 1957 I 1 Zweeds cokesschip raakte in brand Nederland staat voor Hongaarse vluch telingen gereed als goede vriend Grotewohl naar Moskou Woensdag 2 januari 1957 weerbericht Speicle] opperbevel hebber van NATO- Door sleepboten naar Harlingen gebracht üonferentie van Bagdad- landen gaat niet door Hoofdagent werd ernstig gewond Gelijke rechten voor negers in de V. S. Mr. G. van Hall opvolger van mr. d'Ailly Bij koninklijk besluit van 31 december is met ingang van 1 februari 1957 benoemd tot burge meester van Amsterdam mr. G. vau x - - - y -- J MM Minister-president in nieuwjaarsboodschap Op de mijnen - na verdubbe ling - 40.000 ingezameld en Nieuiven- Kinderwerk dijk-folklore In Groningen meisje door vuurwerk gewond Twee vuurwerk-ongelukken te Alphen a. d. Rijn De weerverw«chting van het K.N.M.I.. geldig van vanavond tot morgenavond, luidt: Op vele plaatsen mist of laaghangende bewol king en overwegend droog weer. Meest zwakke ■wind uit zuidelijke richtingen. Over het alge meen Weinig verandering in temperatuur. ponderdag 3 .imnuari: Zon op 8-50- onder 16.43 uur: maan op 9 40, onder 19.39 uur- NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Dc Indonesische regering heelt maandagavond bekend gemaakt, dat president Soekarno de staat van oorlog en beleg heeft afgekondigd voor Zuid-Sumatra. Dit houdt in dat Zuid-Sumatra en de territoriale wateren van dit gebied onder directe controle komen van dc opperbevelhebber van de strijdkrachten, welke functie door president Soekarno wordt uitgeoefend. Twee ..loyale'' regimentscommandant"11 President Soekarno. die in zijn paleis hebben gisteren geweigerd het gezag -e erkennen van kolonel Djamin Ginting. de officier, die ermee belast is de revolte in Noord- en Midden-Sumatra te onderdruk- Ginting oefent nu nog slechts daadwer kelijk gezag uit in het gebied rondom Me- dan. In het gebied waarover hl] bevel hebber is, liggen vier regimenten infante rie. Slechts "één van deze erkent Ginting nog als commandant. De commandant van het vierde regi ment, Achmcd Hussein, is voorzitter van de militaire raad van de opstandelingen op Midden-Sumatra. De commandanten van het eerste en derde-regiment. Gaha- rau en Samosir. hebben gisteren gewei gerd Ginting te gehoorzamen. Beide offi cieren legden er echter de nadruk op. dat zij trouw blijven aan president Soekarno en generaal Abdul Nasution, de stafchef van het leger. op het Merdekaplein te Djakarta de nieuwjaarsreceptie hield, vergeleek in een toespraak bij die gelegenheid zijn land met een baby onder de naties en sprak daarbij de overtuiging uit ,.dat het kind de groeistuipen te boven zou komen", om dat het een gezond kind is. De president zinspeelde hierbij op de recente onbloedige staatsgrepen in Noord- en Midden-Suma tra en op de in Zuid-Sumatra heersende spanningen. Extra-parlementaire regering Te Djakarta hebben de kleine prot. christelijke en katholieke partijen maan dag aangedrongen op de vervanging van het coalitiekabinet van Ali Sastroamid.jo.jo door een sterk extrarparlcmentaire rege ring. teneinde aan de huidige crisis het hoofd te kunnen bieden. Zoals gemeld- wenst ook de Masjoemi het aftreden van het huidige kabinet. De christelijke partij verklaarde, dat de coalitie geen ge/,.'"' meer heeft en niet in staat is, het hoofd te bieden aan de staatsgrepen in Sumatra De Masjoemi heeft in het huidige ka binet, samen met de christelijke en de katholieke partij, tien van de 24 zete)«_ Zoals eveneens bekend, trok de partij ter bescherming van de onafhankelijk heidsproclamatie verleden week haar mi nister uit het kabinet terug. Neutrale politieke waarnemers spraken de vrees uit dat de communistische par'ij- naar grootte de vierde in Indonesië, bij de huidige crisis zijde zal spinnen- indien de regeringspartijen onmachtig zouden blijken tot een gezamenlijke actie Volgens deze waarnemers zal. zonder de steun van de Masjoemi en kleinere politieke par tijen. de regering haar toevlucht moeten nemen tot steun van de communisten in het parlement. Zoals wij reeds hebben bericht, circu leren in West-Duitsland berichten dat eer Duitser benoemd zal worden tot opper bevelhebber var de NATO-striidkracht." in Midden-Europa In aansluiting hiero; meldt Reuter uit Bonn. dat wordt ver wacht. dat generaal Hans Speidel. destijds generaal Rommel's stafchef in Normandië benoemd zal worden tot opperbevelhe-bbc van de NATO-strijdkrachten in Centraal- Europa. Speidel is 59 jaar oud. In genoem de functie zou hij het bevel krijgen ovet Amerikaanse Britse, Canadese. Franse Westduitse. Nederlandse, Belgische en Luxemburgse troepen De functie word' thans vervuld door de Franse generaal Marcel Carpentie'r, wiens termijn komend iaar afloopt. De viering of als men wil de geden king van de jaarwisseling wordt niet overal op dezelfde wijze „beleefd". In ons land bijvoorbeeld was men vanwege het druilerige weer gedwongen binnens huis het nieuwe jaar te begroeten. In de Zweedse hoofdstad echter was men de straat op gegaan. En hoe.... Het volgens onze begrippen kalme Zweedse volk heeft dit jaar een jaarwisseling be leefd, die nog lang zal heugen. Op oude jaarsavond trokken groepjes opgescho ten jongelui door de Stockholmse stra ten en zij begonnen voorbijgangers las tig te vallen. Dat het niet zo maar een aardigheidje was, blijkt wel uit het feit, dat de politie er aan te pas moest ko men en het tot flinke vechtpartijen kwam waarbij winkelruiten sneuvelden, auto's werden beschadigd, een aantal voorbijgangers werd gewond en veel belhamels door de politie, die met de sabel in de vuist moest ingrijpen, wer den ingerekend. Enkele vlegels vonden het b.v. leuk om papieren zakken, met benzine gevuld, brandend vanaf een viaduct temidden van het verkeer te laten vallen. Maar niet alle Skandina- viërs hebben het zo bont gemaakt, want uit Oslo en Kopenhagen wordt bericht, dat het er veel rustiger was dan in an dere jaren. Nee, dan Wenen, daar kunnen vele landen een voorbeeld aan nemen. Toen de klok twaalf sloeg, knielden duizen den mensen op het plein voor dé Stefans Dom en baden een Onze Vader voor de I „bobby" gedood en veertien mensen ge- doden van het afgelopen jaar. Het ge- i wond. Het vuurwerk, dat in Rome werd kostumeerd dansen op het plein was in I afgestoken kostte twee personen het le- verband met de tragische gebeurtenis sen in Hongarije afgelast. Brussel had weer iets bijzonders dit jaar, zij het dan van minder aangename aard, want als gevolg van een onver wachte staking van twee uur van de brievenbestellers, werden vele schrifte lijke nieuwjaarswensen niet op tijd be zorgd. En om het jaar goed in te zetten ging in verscheidene Belgische provin cies het trampersoneel in staking, en natuurlijk liep heel het verkeer in de war. En dat alles voor betere arbeids voorwaarden. En vanzelfsprekend zijn er ook on gevallen te vermelden. In Londen zijn bij verkeersongevallen op oudejaar een ven, terwijl er tientallen werden ge wond. ten gevolge van nogal wild in het rond gesmeten vuur- en vaatwerk. In Napels leverde ,,de vrolijkheid" 35 ge wonden op. Doordat op nieuwjaarsdag bij een auto-ongeluk een Zweedse militair van het V.N.-leger in Egypte om het leven is gekomen, werd de nieuwjaarsviering in het kamp van de V.N.-soldaten afge last. Tenslotte moet nog worden vermeld, dat in San Francisco het nieuwe jaar inzette met een fikse brand. De brand was ontstaan in een sportzaak. Onge- veel 100 brandweerlieden werden door de rook bedwelmd. j Op Nieuwjaarsmorgen is door nog on bekende oorzaak brand uitgebroken aan boord van het 1114 br.t. metende Zweed ?e schip ..Visten", dat zich ongeveer veertig mijn ten noordwesten van Terschelling bevond. DP brug brandde af en ook de uit cokes bestaande lading werd door liet vuur aangetast. Een ander Zweeds schip- de 494 b.r.t. metende „Viegen"- evena's óf „Visten" eigendom van O. F. Ahlmark en Co. te Karlstad. ne«ni de helft van de uit tien a twaalf koppen tellende beman ning aan boord. Meldde de „Viggèn" om 9.15 uur. dat geen verdere assistentie nodig was, later werd dringend 0111 sleepboothulp ge vraagd. Van Terschelling voer even vóór elf uur de sleepboot ..Holland" van de fa Doeksen uit. Deze kwam om kwart over twee gistermiddag bij de „Visten" aan en maakte om vier uur vast- geholpen door de aan boord gebleven opvarenden van het Zweedse schip, bij wie de kapitein Om vier uur vertrok ook de sleepboot „Stortemelk" van Doeksen van Terschel ling om bij het slepen te assisteren. De sleep zette, recht tegen de wind om de rook zoveel mogelijk naar achter te do?n verdwijnen, koers naar de Vlie-ree. tien mijl van Harlingen en vandaar wordt de -Visten" naar Harlingen gebracht om ge repareerd te worden. Omstreeks vijf uur was de brand in he. vigheid verminderd. Hoe groot de schade is, kon nog niet worden opgegeven. Per soonlijke ongelukken zijn niet gebeurd. De ..Viggen". die op weg is naar Terneu zen. zal daar de van boord van de ,-V s- ten" gehaalde zeelieden aan land zetten Zij zullen vandaag over land naar Har lingen reizen. De leider van de communistische partij der Sovjet-Unie, Kroesjtsjef> heeft op een nieuwjaars-receptie in het Kremlin ver klaard, dat alle Sovjet-leiders „stalinisten" zjjn, wanneer het aankomt op „bestrijding van de imperialisten", aldus is gisteren in diplomatieke kringen te Moskou vernomen. Krocsjtsjef werd door dc honderden gasten luide toegejuicht, toen hij Stalin prees als een „groot strjjdcr tegen het im perialisme" en „een groot marxist". De conferentie van Mohammedaanse: landen van het pact van Bagdad, die in januari gehouden zou worden, is voor on bepaalde tijd uitgesteld, omdat er op het ogenblik voor een dergelijke conference geen reden bestaat, zo is uit goed inge lichte bron in Bagdad vernomen. De Mohammedaanse ianden van het pact van Bagdad zijn: Turkije. Pakistan, Per- zië en Irak. Hall, thans directeur van de N.V- Labouchere en Co. te Amsterdam en tevens jc van de Eerste Kamer voor de Party van de Arbeid. Een Ostduitse regeringsdelegatie onder leiding van premier Grotewohl is gister avond P®r. treln naar Moskou vertrokkeu voor po'hlellc en economische besprekin gen, aldus heeft de Oostduitse radio ge- "politieke waarnemers in West-Berlijn hebben verklaard te vermoeden, dat de afvaardiging ?a\ trachten meer hulp van de Sovjet-Unie te verkrijgen. Oost-Duits- land heeft in bijzonder steenkool, co kes en gewalst staal nodig. De kolenin- voer uit Polen is bij de plannen ten ach ter gebleven en West-Duitsland heeft de leverantie van gewalst staal aan Oost" Duitsland beëindigd. „Ter gelegenheid van deze voor u zo 'angrjjpende jaarwisseling wens ik u, Hongaren in Nederland, toe, dat u uw weg in het Nederlandse leven zult vinden en dat na alles wat ex] hebt doorgemaakt, menselijk geluk en arbeidsvreugde uw deel zal zjjn. We est ervan overtuigd, dat ons volk n bij dit zoeken van uw weg behulpzaam zal zijn zoals men voor een goede vriend gereed staat en dat elke vreugde, die u wordt geschonken, ons alien tot vreugde stemt". Aldus luidt de aanhef van een nieuw jaarsboodschap. welke de minister-presi dent, dr. w. Drees, tot de Hongaarse vluchtelingen in ons land richtte. „Dit jaar", zo ging hij verde,r, „zal stellig voor u geen gemakkelijk jaar wor den. Het zal niet licht zijn om de slagen, die u troffen, innerlijk te verwerken en om u aan te passen aan.de nieuwe levens omstandigheden, maar ik twijfel er niet aan, dat gij de moeilijkheden zult over winnen. Gij hebt in het afgelopen jaar voor grotere moeilijkheden gestaan en ge heel de wereld heeft toen met bewonde ring gezien hoe ge die tegemoet trad. Maar n,iet alleen u wensen wij het goede toe voor 1957; onze gedachten gaan óok uit naar uw landgenoten thuis. Het is onze oprechte ho-op, dat zij de vruchten mogen plukken van de vrijheidsstrijd en dat u eens met hen herenigd zul-t worden in een vrij Hongarije". Beurzen voor Hongaren aan Nijmeegse universiteit De raad van bestuur der Sint-Radboud- stichting te Nijmegen heeft vier beurzen beschikbaar gesteld voor Hongaarse stu denten, die aan de R.-K. Universiteit te Nijmegen wensen te gaan studeren. Deze beurzen zullen de studenten via het Universitair Asielfonds ten goede komen. De algemene inzameling voor hulp aan het Hongaarse volk, die op de uitkerings dag van de Kerstgratificatie op alle be drijven der staatsmijnen is begonnen, heeft rond 20.000 opgeleverd. De op brengst zal door de directie worden ver dubbeld, zod-at deze collecte in totaal 40.000 voor het Hongaarse volk zal opbrengen. Gisteravond om tien uur is onder Zijpersluis een auto «te geraakt met vier inrittenden van er d zijn verdronken. ,u "f" door Chr. C.°fIe'S'h«elc,er, slipte door de rijkswerf te Den Hem de gladheid van de weg,11 bestuur- •"indere auto had ingehaald, i/e ®er slaagde er niet in de wage 'echte spoor te krijgen. De au fn cruit het Noord-Hollands Kanaal De heer C. wist door het °1 w,.„'erraamPjc de auto te verlat ir?iteïa de bestuurder van de he f owicrS "Wende auto hem een das water irók.Waarmee hem uit het ,.t?I^jeeJpn^»elwaïeir van een garage uit Schag erd de aut0f dje geheel onder water was verdwenen, opge takeld. Ongeveer om twaalf uUr haal. de men de auto met de droeve last van drie doden op de wal. De andere inzittenden waren de echtgenote van de heer C., Wilhelmina V en hun buren, de heer en mevrouw J. Goede- mans. De stoffelijke overschotten van i.f .slacbtoffers werden naar het lijken de in St.-Maartensbrug vervoerd. Ijsbanen op de Veluwe mieze rig'e 6 re „l n het Iand hebben vorst en maakt. Op denvd,e wegen spekglad ge- wegen grote geliit -we vertoonden vele de automobilisten n15 met een Üsbaan en den, konden slechts'LZich daar°P waag- heid van tien kilomkt^ maximum sn-el- Een groot aantal auto„.,per uur halen- bestuurders zochten de Vw 'e en vele fietspaden op om toch berjjdbare kunnen bereiken. un doe^ te Omstreeks vier uur kwam o-n jaarsdag tussen Ermelo en Harde^yk een auto tegen een boom terecht en vorm de gedurende enige uren een versperring voor het andere verkeer op deze weg. De inzittenden werden n-iet zwaar gewond, maar moesten toch naar het Piuszieken- huis te Harderwijk worden vervoerd. Ook het verkeer in Apeldoorn onder vond ernstige moeilijkheden. De stads- passagie-rs van de lokale en interlokale bussen kregen de raad hun weg te voet voort te zetten. Op de Amersfoortse weg tussen Echoput en Julianatore-n ontstond een volledige chaos. Ter hoogte van de Amersfoortse Berg strandde een auto en het gevolg was een fille voertuigen van naar schatting drie vier kilometer. De reizigers, die van hun nieuwjaars bezoeken uit Friesland naar Noord-Hol land of omgekeerd wilden terugkeren, moesten van de trein via Amersfoort ge bruik maken, omdat de busdiensten over de levensgevaarlijke Afsluitdijk waren gestaakt. Op de anders tijdens de feestdagen zo drukke invalswegen yan Amsterdam is het, dankzij de gladheid tamelijk rustig geweest. Ondanks het feit, dat reinigings dienst en waterstaat pekel en zand hadden gestrooid, slipten hier en .daar toch diverse auto's. Zij moesten veelal met enige schade worden weggesleept, maar persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De receptie werd oofdzakelijk bezocht door diplomatieke ver egenwoordigers van de Afrikaans-Aziatisc ie en andere „neu trale" landen. De met ste westelijke -diplo maten hadden geen -;ehoor gegeven aan de uitnodiging. Kroesjtsjef zei verder, dat de huidige Sovjet-lciders mede verantwoordelijkheid moeten dragen vooi de fouten, die Stalin gemaakt heeft. Dit is de eerste .7; I, dat een Sovjet leider openljjk toek-r medeverantwoor delijk te zijn voor Stalins fouten. De partijleider zei dit bij het uitbrengen van een dronk ter gelegenheid' van de jaarwisseling. Na hem werden nog toasts uitgebracht door Mólotof, Kagan-otvitsj, Malenkof en Boelganin- Deze toasts werden opgevat als een po ging om yde uitlatingen van de Joegosla vische president, Tito, en anderen, dat het Kremlin verdeeld is in „stalinisten" en „anti-stalinisten" te wéerleggen. In een vraaggesprek met het Tsjecho- slowaakse blad „Rude Pravo" heeft Kroesjtsjef ook verklaard, dat er natuur lijk in elk land „bijzondere karakteristie ken zijn in de strijd voor overwinning van de dictatuur van het proletariaat" doch deze eigenaardigheden mogen de grondwetten van de socialistische revo lutie niet aantasten. Als de nationale ka rakteristieken of bijzondere wegen naar het socialisme in een bepaald land op de voorgrond geplaatst worden, worden de socialistische opbouw in dat land en de gehele gemeenschap van socialistische lan den geschaad, zo zei hij. De recente ontwikkeling heeft volgens Kroesjtsjef opnieuw duidelijk gemaakt, dat standvastige eenheid en de nauwst mogelijke samenwerking van de commu nistische landen dringend nodig is. De economische en culturele betrekkin gen tussen de communistische landen moe ten verder verstevigd worden. De vijanden van de arbeidende klasse schrikken er niet voor terug de verraderlijkste midde len t^ gebruiken om onenigheid binnen de communistische beweging te zaaien", al dus de Sovjet-partijsecretaris. Met ingang van 1 januari 1957 is het Saargebied weer bij Duitsland ingelijfd, hetgeen door vele Saarlanders met fees telijk vertoon werd gevierd, zoals de bo venste foto laat zien, waar de Duitse vlag op het stadhuis van het Saarlandse plaatsje Homburg wordt gehesen. Ter gelegenheid van de vereniging met I Duitsland heeft de Duitse boxidskanse- lier, dr. Konrad Adenauer, een bezoek gebracht aan het nieuwe stuk Duitsland, - Bij zijn aankomst inspecteerde hij in ge zelschap van dr. Key, eerste minister van Saarland (links achter hem) een erewacht van de Saarlandse politie, waarvan de onderste foto een beeld geeft. Er bestaat bij een zeker deel van ons volk op oudejaarsavond een onbedwing bare lust o»n ter gelegenheid van de jaarwisseling dit feit te accentueren met het afsteken van vuurwerk, iets wat men, ook al met het oog op de folkloristische aan knopingspunten een vriendelijke, zij het wat luidruchtige bezigheid mag noemen. Er zijn echter vooral in de grotere steden aan dit festijn in de regel enige schaduwzijden verbonden, doordat groepen baldadige lieden zich dan bovendien op onordelijke wijze menen te moeten gedragen, zodat politieingrijpen nodig blijkt. In dc laatste jaren ging de „erepalm" voor onordelijkheid meestal uit naar Den Haag, maar we vermoeden, dat Den Haag waar de baldadigheid dit jaar zeer veel minder was dan het jaar daarvoor, toen het oudejaarsrumoer bijna tot een volksoproer aangroeide het brevet van oudejaars-onopgevoedheid met een gerust hart aan Schiedam kan overhandigen. In de Groenelaan te Schie-dam was kort nadat 1956 in 1957 was o\„rgegaan. een stapel kerstbomen en autobanden in brand gestoken. De hitte van dit kwa lijk riekende vuur leverde gevaar op voor de spiegelruiten van een nabijgelegen kruidenierswinkel, zodat omwonenden df brandweer alarmeerden. Een troep opge- «"•hoten knapen meenden het iaar niet be ter te kunnen beginnen dan de brandweer zoveel mogelijk te hinderen bij het blu >- sen van deze gevaarlijke straatbrand Men ging zelfs zo ver, dat er pogingen gedaan werden de brandslangen door te snijden Toen had de brandweer er genoeg van en werd de politie te hulp geroepen Een van de grootste raddraaiers werd gearres teerd en toen de hoofdagent J S- hem naar het politiebureau overbracht, bleek een groep helden het nodig te vinden dp agent van achteren aan te vallen Zij sloegen dc- agent zó ernstig dat deze mgt een zware hersenschudding en een neusbeenfractuu' in het gemeenteziekenhuis moest worden opgenomen. Helaas heeft de politie niet kunnen vaststellen welke losgeslagen ion "elui voor deze euveldaad verantwoorde 'ijk zijn Inmiddels bleef het rumoer in de Groenelaan nog langer dan een uur voort- duren, omdat steeds opnieuw getracht werd de stapel bomen aan te steken. Op een heel ander, maar toch ook onbe hoorlijk niveau, ligt de kwajongensstreek die men in de oudejaarsnacht heeft uit gehaald door het beschilderen van een beeld in het Julianapark te Schiedam Dit beeld is al eens eerder het onderwerp v m rumoer geweest. Het was namelijk oor spronkelijk bestemd om dienst te doen als bevrijdingsmonument, maar daar de be voegde instanties het beeld niet geschikt achtten om het in het centrum van de stad te plaatsen, werd het in een van de parken gezet. Personeel van de gemeen telijke reinigingsdienst was nu op de eerste dag van het nieuwe jaar genoodzaakt dit beeld aan een grondige reiniging te on derwerpen. Geen traangas nodig Zoals we reeds in de aanvang meldden was het in Den Haag op de oudejaarsavond 19561957 heei wat rustiger dan de laatste jaren het geval was- Hetgeen echter niet wil zeggen, dat er niet nog altijd veel te veel jongelieden in nachtelijke uren rond zwalken langs de straten met een groot overschot aan verveling, hetgeen ze dan omzetten in straatschenderijen. Twen agenten werden licht gewond door steen worpen, toen een aantal op relletjes be luste knapen uit elkaar geslagen werden. In Loosduinen zeiden een aantal feestgan gers het met (lege) flessen, waarop d: politie snel ingreep. Om half drie konden echter de ongeveer 250 Haagse politieman nen in uniform en burger die zelfs be wapend waren met traangasbommen, maar ze gelukkig niet nodig hadden inruk ken. Dat was twee en een half uur vroe ger da» verleden jaar, toen een veel opge wondener tumult' tot nieuwjaarsochtend vijf uur had geduurd. De gegeven politie- waarschuwingen en het verbod tot ver koop van bepaalde soorten vuurwerk blij ken het juiste effect gehad te hebben. In Amsterdam beleefde men weer eens iets anders. Daar waren het oudejaars avond om half zeven wel geen oud- en nieuwvierders. die lastig waren, doch zo maar een vijfhonderd-tal jongens en meis jes, allemaal scholieren, die het FAMOS" jeugdtournooi. dat in de hoofdstand anders toch altijd zulk een goede klank heeft, op een vervelende manier meenden te moe ten beëindigen, door in de omgeving van het Leidsebosje bijeen te klitten, niet uit elkaar te gaan op verzoek van de politie en het verkeer zodoende belemmerend Nadat drie agenten even met de gummi stok gezwaaid hadden, waren de knapen en meisjes snel verdwenen. Dat er verder op de Nieuwendijk 's avonds om elf uur dertig opgeschoten knapen uit elkaar geslagen moest worden door de politie, behoort helaas a] meer en meer tot de gebruikelijke zaterdag- en zondagavondvertoningen, terwijl nog later in de nacht andere fuifnummers het onder ling aan de stok kregen; maar men mag zich met recht afvragen welke Amerikaan se folklore ten grondslag ligt aan het smij ten door enkele Amerikaanse soldaten om precies twaalf uur in de oudejaars nacht van een steen door een ruit van een levensmiddelenzaak aan de Nieuwen dijk, onder meeneming van een fles sla olie als buit. In de stad Groningen is het in de nacht van oud- en nieuw opnieuw rumoerig toe gegaan. Vooral baldadige jeugd heeft zich misdragen. De politie moest herhaaldelijk en op verschillende plaatsen krachltfadig ingrijpen en de brandweer moest enkele malen uitrukken om gevaarlijke grote vuren in de binnenstad te blussen. Een herrieschopper moest naar het hoofd bureau worden overgebracht, omdat hij de brandweer hinderde bij het blussen van een vuur aan het Zuiderdiep en straat verlichting werd uitgedraaid. Bij het afsteken van vuurwerk werd een 11-jarig meisje ernstig gewond. Jeanette Schaaphok stond te kijken naar het ont steken van vuurwerk door enkele jongens aan de Friesestraatweg, waaronder haar broertje. Een van de jongens gooide een voetzoeker in haar richting. Het stuk vuurwerk kwam tegen haar linkerbeen aan en drong diep in het vlees. Ernstig ge wond werd het kind overgebracht naaf het Academisch Ziekenhuis, waar opera tief moest worden ingegrepen. Bij het afsteken van vuurwerk, z.g. rotjes, ter gelegenheid van de jaarwis seling, zijn te Alphen aan den Rijn twee personen ernstig gewond geraakt. Zij moesten in een ziekenhuis worden opge nomen. De heer Verkerk, wonende in de Voorstraat, stond op enige afstand van. een groepje jongelui toen een hunner een ontstoken rotje wegriep. Dit rotje explo deerde ter hoogte van het gelaat van de heer Verkerk, die een bril draagt. Tenge volge hiervan werd het linkerglas van zijn bril versplinterd en glasscherven trof fen hem in het linkeroog. De heer Ver kerk zal het getroffen oog moeten missen. Dit is waarschijnlijk niet het geval ten. opzichte van de heer B. Hulsbosch te Zoeterwoude. Hij was 111 de oudejaars nacht op bezoek bij Kennissen in de Schoolstraat te Alphen a d. Rijn. In ge noemde straat had de heei Hulfoosch en kele rotjes afgestoken. De laatst spatte echter even boven zijn hoofd uiteen en delen hiervan troffen hem in een van zijn ogen. Hij is opgenomen in het ziekenhuis te Gouda. President Eisenhower is vast van plan in het komende jaar verder te gaan met zijn program voor gelijke rechten voor negers in de V. S. Hij heeft dit maandag gezegd op een bespreking het republi keinse Congresleden, aldus heeft de pers chef van het Witte Huis, Hagerty, bekend gemaakt. De president gaf op de bijeenkomst een uiteenzetting van zijn plannen voor het komende jaar.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 1