N.A.C. nam de aanval eindelijk over en toen kon VVV scoren Venloos overwicht in laatste minuten beloond Eindhoven vocht tegen de bierkaai t Alle vuur van Willem II kon Rapid-zege niet verijdelen Max van Beurden schoot B.V.V, in 1 minuut naar 2-0 zege KNVB-bestiiur over eigen Toto ADO en Haarlem haalden uit de Mijnstreek drie punten weg Kopgroep in 2A werd sextet na Heracles-zege op Leeuwarden voor bijzondere Bondsvergadering Uitvoerig voorste] Russen niet uitgenodigd voor Noorse Ski-week Europees kampioen schap bandstoten in Groningen Aanval zoiuler push en zwakke momenten in defensie door Enschede 11a rust uitgebuit Maastrichtse voorhoede zonder kracht Hermes duwde Volendam uit de kopgroep Z.F.C. liet bij Longa een halve revanche Antwerpse 6-daagse met Scliulte-Gillen-Lauwers MAANDAG 7 JANUARI 1957 PAGINA 6 ARBITRALE TAXI-RIT NAAR OLDENZAAL—P.EC. A VOETBAL IN FRANKRIJK St.-Etienne iveer op dreef IERSE BOKSERS WILLEN NIET NAAR MOSKOU JUDO-NEDERLAAG IN PARIJS De argumenten Besloten kring Verdeling der gelden mvs DEENSE SCHAAK-ZEGE IN HASTINGS ENGELAND WON OOK DE TWEEDE TESTMATCH Wout Wagtnians naar Amerika? (Van onze correspondent) VENLO, De Kraal, zondag. Niemand van de 6-000 toeschouwers bij de wedstrijd VVVNAC aan de Kraal te Venlo verwachtte het nog. Het bestond eenvoudig niet meer dat VVV nog een doelpunt zou maken. Als zelfs de grote „ijzige" Faas Wilkes een kans op twéé meter voor het doel kon ver knoeien, wie moest dan een Venloos doelpunt scoren? Ook NAC had dat blijkbaar in de gaten. Want een twintigtal minuten voor het einde lieten de Bredanaars hun door gaans defensieve houding varen: rechtsbinnen Hoogen- huizen, die al die tjjd Faas Wilkes op de schoenen had gestaan, ging mee naar voren. Kees Kuys in het centrum won op fraaie wijze een duel van de grote Faas, wie deze middag letterlijk niets lukte, en daardoor kreeg Kuys zoveel inspiratie, dat hij opdrong naar het middenveld en daar met zjjn lange benen alles wegmaaide wat in de richting van doelman Goedhart wilde. Daarenboven plaatste hij zo goed, dat elk van zijn defensieve trappen voor zijn voorhoede een halve aanval betekende. De Venlose aanhang, die VVV voordien op het nippertje een half dozijn doelpunten had zien missen, kreeg het er benauwd van. Het had er dan ook alle schijn van, dat het ietwat gedeprimeerde VVV nog een nederlaag te slikken zou krijgen op de koop toe. De drie dreumesen in de Venlose aanval: rechtsbuiten Theuws, de nieuweling De Brujjn, die zeer verdienstelijk debuteerde, en linksbuiten Leo Snijders waren de enigen, die de moed er in hielden. Op hun dribbelbenen liepen zij zich de adem uit het lijf om alsnog te proberen de schaarse tegenstoten van VVV produktief te maken. En zowaar het lukte. Wilkes bediende, naar buiten zwenkend met de bal, De Bruijn van een pass. Op zijn beurt schoof deze jongeling het leer tussen Kuys en Storimans door naar Theuws en deze, alleen voor doel man Goedhart, sehuiverde de bal via de binnenkant van de paal in het Bredase net: 10. Hogere luchtsprongen dan de VVV-aanhang na dit doelpunt heeft uitgevoerd zijn er zelden aan de Venlose Kraal te aanschouwen geweest. NAC-spil Kuys stond er wat verwezen bij te kijken. Voordien het doelpunt viel een mi nuut of vier voor het' einde hadden de toeschouwers niet anders dan „ach en wee'1 kunnen roepen bij de talrijke kan sen die vooral van VVV-zijde werden ge mist. Het duo Bredase speerpunten Van Overbeke-Canjels, die in de eerste twintig minuten vooral van zich deden spreken door firaai samenspelend het Venlose doel te belagen, kregen niet de kans de laatste hand te leggen aan hun aanvallen. Van le andere kant had doelman Goedhart in deze periode twee keer geluk dat De Bruyn zijn doel zo slecht op de korrel nam, toen hij twee puike schietkansen kreeg, en dat de VVV-aanval af en toe zo peuterig speelde als het' op de laatste loodjes aankwam. Twintig minuten duurde dit duel, da: snel wisselende aanvaUen te zien gaf. In de twintigste minuut echter veroorloofde middenvoor Canjels zich tot tweemaal toe een unfaire afweermethode ten opzichte van Herman Theeuwen. die overigens ver schrikkelijk „onschuldig" kan doen, het geen de Bredanaar op een scheidsrechter lijke waarschuwing kwam te staan. Ten gevolge van dit incidentje werd de wed strijd direct heftiger en harder. Tot aan de rust ontwikkelde VVV daarna een licht veldoverwicht waaruit een serie droom- kansen werden geboren, die op onbegrij pelijke wijze werden verpierd. Faas Wilkes, die al enkele malen had moeten ervaren, dat niets, letterlijk niets hem wilde lukken en die dit hoofdschud dend aanvaardde, voltooide na de rust zijn fiasco door twee kansen grandioos .e missen. Daarenboven verloor hij een spec taculair duel met Kees Kruys op dusdanige manier, dat het publiek de stoere Breda naar met een luid applaus honoreerde. (Van onze correspondent) Het is zondag rond de wedstrijd Oldenzaal—PEC in de 2e divisie A een tikje zonderling toegegaan. In de vroege ochtend had de heer Kolman, als consul van de KNVB in Oldenzaal, het drassige, veld af gekeurd. maar toen de heer. Bre merkamp. hoofdconsul van dc KNVB, hiervan vernam, gelastte hij dat deze afkeuring ongedaan werd gemaakt. Alle wedstrijden in het Betaalde voetbal moesten doorgaan, alleen bij gevaar kon een wedstrijd wor den afgelast (bijv. bij hard veld) en dit gevaar was op het door de zware regens overspoelde Olden- zaal-terrein zeker niet aanwezig. Dus keurde consul Kolman het veld alsnog goe,d. P.E.C. kon toen nog juist bijtijds worden gewaarschuwd en de Zwol. lenaren namen bovendien de over winning mee naar huis terug. Maar scheidsrechter Van Eeden moest uit Leeuwarden komen! En dat was juist iets te ver. De trein bracht hem nog tot Zwolle, maar vandaar was er geen tijdige aan sluiting, zodat de arbiter het tra ject Zwolle-Oldenzaal in een taxi reed. Vraag: wie zal dat, niet zo goed kope taxiritje nu betalen? Het bestuur van de Noorse skibond heeft besloten dit jaar geen Russen uit te nodigen voor deelneming aan de „Hol- menkollen Ski-week", het hoogtepunt van het winterseizoen in Noorwegen. Als reden word opgegeven, dat de „Hol- menkollen-week" in een Olympisch jaar speciaal bedoeld is als een wedstrijd tus sen skiërs uit Scandinavische landen. De „Holmenkollen-Week" wordt elk jaar in begin maart gehouden. Er wordt aan deelgenomen door promiriente skiërs uit vele landen. Op het eerste weekeinde worden de wedstrijden vaak bijgewoond door 10.000 toeschouwers. Dat scheen heel VVV te deprimeren en gaf NAC de inspiratie tot een serie grootscheepse tegenacties. Zo fel trok ken de Bredase troepen, opgestuwd en aangevuurd door Kuys. naar voren, da. het Venlose defensie-blok werd samen geknepen in het doelgebied van Swin- kels. Een voltreffer van Luiten kaatste terug van de schoen van back Piet Gubbels die zich toevalligerwijze op de doellijn op hield. en een schot van Hoogenhuizen, die zijn taak als schaduw van Wilkes had la ten varen, wist Swinkels met een subliem duikeling uit zijn kooi te ranselen. Bij een doelworsteling kreeg Overbeke tien mi nuten voor het einde een trap tegen zijn hand, die hem langs de lijn zette en zijn makkers om penalty deed roepen, hetgeen naar het oordeel van de goedleidende scheidsrechter Lacroix een te zware straf was. Bruininx viel voor Overbeke in en voort' ging het NAC-offensief. En terwijl iederèen in deze periode een Breda's doelpunt het waarschijnlijkst ach*. te, kwam VVV op de bovenomschreven manier bij een felle tegenstoot tot het winnende en verdiende doelpunt. Van 24 tot en met 27 januari a.s. wordt in de grote concertzaal van de Harmonie te Groningen om het Europees kampioen schap groot biljart bandstoten gespeeld. Dit toernooi is ondanks de deelneming van slechts Nederlanders. Belgen en Duit sers na de oprichting van de nieuwe Europese Biljartbond, de F.I.B. zeer sterk bezet. Vooral de Duitsers en Belgen hebben in hun laatste nationale kampioenschappen bijzonder sterk gespeeld, hetgeen'wel blijkt, uit het feit, dat Rene Vingerhoed) in het Belgische kampioenschap alle na tionale records verbeterde. Hij bracht het algemeen gemiddelde op 6.30. het partij gemiddelde op 9.52 en de hoogste serie op 60. Ook de Duitser Tiedtke vestigde een nieuw Duits record met een serie van 65 Aan het toernooi in Groningen nemen de volgende biljarters deel: Duitsland: W. Lutgehetmann (kampioen van Duitsland) alg. gem. 5.64. partijgem. 7.14. h.s. 52; A. Tiedtke alg. gem. 5.67, partijgem. 7.40. h.s. 65. Beigië: E. Waf flard (Europees- en Bel gisch kampioen) alg. gem. 4.72, partijgem. 6.25, h.s. 36; R. Vingerhoedt alg. gem. 6.30. partijgem. 9.52, h.s 60; L. Boulanger alg. gem. 4.51, partijgem. 7.14, h.s. 34. Nederland: H. de Kleine (kampioen van Nederland) alg. gem. 3.62, partijgem. 5.40. h.s. 44; Jan Sweering alg. gem. 3.28, par tijgem. 4.03. h.s. 31; C. van Oosterhout aig. gem. 3.83, partijgem. 5.55, h.s. 36. (Van onze sportcorrespondent) ENSCHEDE, zondag De 61 overwinning, die Sportclub Enschede op Eindhoven behaalde, is helemaal niet in overeenstemming met de krachtsverhouding. Er waren perioden dat de gasten beter speelden dan de thuisclub met het gevolg, dat doelman Van der Wint vooral voor de rust veel meer werk heeft gehad dan zijn collega aan de overkant Heyink; trouwens de cornerverhoudingen 9 voor Eindhoven en 2 voor Enschede is veelzeggend. Het gemis van Abe Lenstra, die nog altijd last heeft van zijn tegen Sparta opgelopen blessure, werd erg gevoeld. Want het spel van Enschede was inzon derheid voor de rust verre van groots. Wanneer Odenthal en Van der Wint niet in zo'n goede vorm waren geweest, zou Eindhoven een voorsprong hebben ver overd. Midvoor Louwers jongleerde zeer handig met de bal, maar wanneer het er op aankwam was de Elndhovense voorhoede niet produktief genoeg. Krijgh en Sar is gaven in het B.V.V.-doelgebied hoegenaamd geen kansen aan de Maastrichtse aanvallers teeg. Krijgh zuivert hier met forse trap het terrein, de M.V.V.-er Rutten kopt vergeefs, Van Hintum en Saris hebben het doel afgeschermd en links op de achtergrond staat matchwinnaar Van Beurden TILBURG, zondag. (Van onze sport-correspondent) Een tevreden en bljjde lach toverde zich op de gezichten van Jan van Rocsscl en Coy Koopal, de beide geblesseerde Willem II-ers, die vanaf de tribune het schier onblusbaar vuur van hun makkers in de strijd tegen Rapid J.C. gadesloegen. Min der tevredenheid toonde zich op het gezicht van Rapid-middenvoor Noud van Melis, die met een schorsing van enkele weken, eveneens gedoemd was tot passiviteit. En toen bij de rust de score 11 aanwees en onmiddellijk na dc pauze de Willem II-ers andermaal met bravour hun eigen weg kozen, kwam daarin geen verandering. Pas toen de kleine Schaffrath in de 12e minuut van de tweede helft de stand op 12 had gebracht, kwam er kleur op het gezicht van dc F.indhovense Limburger en vrees in "de harten van de beide Willem II-ers; een vrees, die tenslotte niet ongerecht vaardigd was, omdat de eindstand eveneens 12 ging aanwijzen. Tilburgers terrein verloren; de kopbal van Brooymans in de 21ste minuut tegen de paal gewaagde van hernieuwd initiatief. Na een half uur kwam Willem II weer pas goed los. Linksbuiten J. de Jong kwam daarbij oog in oog met Vroomen, die ech ter opgelucht zag hoe de Tilburger o<ver de bal heenmaaide. Drie minuten voor het einde moest de Limburgse doelman zich laten vervangen door Cox, toen hij met zijn stopper Smeets in hevige botsing kwam. Voor Willem II had deze wisseling echter geen enkele betekenis. De neder laag, hoe klein ook, bleek onafwendbaar, ondanks alle vuur en enthousiasme. Met J. Smolders en J. de Jong als ver vangers voor Van Roessel en Koopal stak Willem II vol onstuimigheid en enthousiasme van wal. Wel liet het de eerste schoten aan Bisschops en Strou- cken. maar reeds in de 7e minuut werd het Tilburgs zwoegen beloond. Door ge vaarlijk spel van Smeets mocht Brooy mans een vrije trap nemen, die door De Jong met frappante snelheid werd afge werkt tot een treffer. Maar met een even grote snelheid repliceerde Rapid toen Bisschops via de linkerwing de niet al tijd even degelijke Willem Il-defensie openbrak en midvoor Stroucken gemak kelijk tot scoren kon komen. (11). Maar Willem II hield het heft in han den. Smolders en Brooymans vuurden aanvankelijk van iets te grote afstand, maar toen Smolders in de 12e minuut door het centrum langs opgedrongen Ra- pdd-verdedigers stormde, leek een treffer zeker. Maar doelman Vroomen kwam de Tilburger tege moet. Wel raakte de Lim burger de bal nog kwijt, maar de Willem Il-er had door de botsing zijn even wicht verloren en schoot naast het verlaten doel in het zijnet. Vlak daarop deed stopper Smeets niet geheel en al correct werk, toen hij Brooymans een gelijke kans ontnam. Ofschoon de gasten in hun samenspel een degelijker grondslag legden en ook iets rustiger voor de dag kwamen, bleef het initiatief nog steeds aan Willem II- zijde. Kort na een effectvolle voorzet van Bisschops, waarbij Feyt de bal tegen de paal sloeg, kwamen de Willem II-ers te rug. Smolders mikte iets te hoog en trof de lat en De Zwart rekende niet meer op Mommerts, die zijn reeds geslagen doel man in de 30ste minuut met een bevrijden de kopstoot te hulp kwam. Korte tijd vie len de Tilburgers terug, zodat Bisschops andermaal kon schieten en Feyt opnieuw de hulp van de paal behoefde. Kort na dien was het Adang, die oerhard de lat beproefde. Maar de laatste kansen in deze eerste speelhelft waren voor Wil lem U-rechtsbuiten De Jong, die door het resoluut ingrijpen zijn kansen echter niet kon uitbuiten. Na de pauze hamerde Willem II door. Maar vlak na een kopstoot van Brooy mans en een tweetal hoekschoppen bra ken de gasten uit. Hanneman, oorspron kelijk linksbuiten, had zijn plaats aan de gekwetste rechtshalf Schaffrath gelaten. Zelf was hij afgedwaald naar de rech tervleugel, vanwaar hij in de 12e minuut Voor de Franse voetbalcompetitie zijn in de eerste divisie de volgende wedstrijden gespeeld: SedanLyon 22, SochauxValenciennes 40, een hoge voorzet afgaf, die Feyt vergeefs boven het hoofd van de opspringende Strourken trachtte wev te slaan T>e hal R- c- Paris—Reims 4—2, Monaco—Metz 2—1, woucKen iracnue weg te siaan. ue pai St -Etienne—Nancy 6—1, Nice—Nimes 5—2 Mar- kwam terecht in een vacuum, waar al- - - - - - leen Schaffrath zich bevond. Een simpel tikje betekende toen 12. Rapid stootte meteen door, waardoor A. Smolders de bal naast Feyt uit de doel- mond moest koppen. Maar alhoewel de seilleAngers 00. RennesStrassbourgh 21, ToulouseLens 11 St.-Etienne is de inzinking aan het eind van het oude jaar kennelijk te boven gekomen, vond opnieuw een bijzondere produktiviteit en leidt nu met 29 gepunten, gevolgd door Lens ('26) en Reims (25). Metz is hekkesluiter (11 p.). De Ierse amateur boksbond heeft een Russische uitnodiging om met een ploeg deel te nemen aan jeugdspelen, afgewe zen. Deze jeugdspelen worden van 29 juli tot 19 augustus in Moskou gehou den. Reeds van de aftrap bleek, dat de Bra banders meer in hun mars hadden dan hun laatste plaats op de ranglijst zou doen vermoeden. Zij trachtten construc tief voetbal te spelen en daarbij waren ze vaak sneller dan hun tegenstanders. Van der Wint kreeg druk werk, maar veel gevaarlijks was het niet. In de 11e minuut nam de Enschedese linksbuiten Jansen een hoekschop en Voges kopte in; Heyink raakte de bal wel aan, maar die verdween over zijn handen in het doel. Een langere keeper zoals Van der Wint zou zeker niet zijn gepasseerd. Eindhoven stoorde zich niet aan deze 1—0 achterstand en drong de Ensche- deërs in de defensie. Maar Odenthal was in zo'n prima conditie, dat hij steeds op het laatste moment de gelijkmaker ver hinderde. Maar die zou toch zijn geko men wanneer Feijen een strafschop we gens hands van de Enschedese stopper Frölich niet finaal had gemist! Zo kon het gebeuren, dat tegen de krachtsver houding in na ongeveer een half uur de stand 20 werd. Rechtsbinnen Oonk kreeg de bal van de stevig doorzettende Moddejonge jr. op een presenteerblaadje, zodat hij zonder moeite kon scoren. Scheidsrechter Leo Horn had de fluit reeds in de hand om de rust aan te kon digen, toen Van der Wint stomverbaasd stond te kijken. Want een van ver af gevuurd schot van linksbuiten Lubse had hem gepasseerd; 21. Vol moet begon Eindhoven aan de tweede helft. Maar het wilde ook nu niet lukken. Heyink stak naar een ver schot van de Enschedese midvoor Van der Wel geen hand uit en zo moest men tegen een 3I achterstand optornen. Succes bleef echter uit en Van der Wel verhoogde de score tot 5—1; beide doelpunten kwamen tot stand na goed werk van Gerrit Modde jonge. die vervolgens ook Oonk de kans gaf er f1 van te maken en toen was het voor Einhoven een vechten tegen de bier kaai. Toch hield men tot het bittere einde moedig vol. Eindhoven verdient een compliment voor het zeer fraaie spel; men kreeg in deze ontmoeting helemaal niet de indruk dat, hier de leider van de Ere-Divisie te gen de hekkesluiter uitkwam. Deze laat ste heeft in perioden zelfs beter gespeeld. De landenwedstrüd judo tussen Frank rijk en Nederland te Parijs is in een Franse zege geëindigd. Frankrijk won drie partijen. Nederland won er één en zes partijen bleven onbe slist. Ook in de wedstrijd tegen een Franse B-ploeg, waarin een aantal juniores wa ren opgenomen, leden onze landgenoten een nederlaag, met 2 overwinningen te gen 1, bij zes draws. (Van onze sport-correspondent) DEN BOSCH, zondag De ongeveer 10.000 toeschouwers in het sportpark „De Vliert" sprongen dol van vreugde op, toen Max van Beurden in minder dan twee minuten BW in het klassieke duel tegen MVV een 20 voorsprong bezorgde. Eerst had hij, na een kwartier spelen, een door doelman Weijsen onvoldoende gestopte bal ingeschoten 10. En nauwelijks veertig seconden daarna lepelde hij uit een dieptepass van aanvoerder Jan Remmers, met Krijgh de beste BVV-speler deze middag, over de uitlopende Maastrichtse doelman met een beheerst boogschot in het lege doel. Twee-nul prijkte er weer op het scorebord en al is het verder bij deze twee treffers gebleven, toch werd daardoor het betere spel van de Bosschenaren op de juiste wijze gehonoreerd. SCHAFFRATH winnende goal In een uitvoerig schreven heeft het bestuur van fle K.N.V.B. de leden van dc Bondsvergadering en de besturen van de verenigitigen ingelicht over de beweegredenen die het bestuur heb ben gebracht tot het voorstel ixin de buitengewone Bondsvergadering van 26 januari a.s. met betrekking tot het organiseren van een voetbaltoto in K.N.V.B.-verband. Tiet bestuur schrijft o.m Eind 1954 heeft het bestuur van de KNVB zich ernstig beraden over de stichting, on der auspiciën van de KNVB, van een na tionale voetbaltotalisator. Er werd uit eigen kring een uit drie personen bestaande voet- baltoto-commissie benoemd, die opdracht kreeg de mogelijkheden van een dergelijke organisatie te onderzoeken en vast te stellen. Deze commissie heeft zich van haar taak gekweten door zowel in het binnen- als in het buitenland studiemateriaal te verzame len. dat tot in de kleinste onderdelen schrif telijk werd uitgewerkt Daarna werd een beknopt rapport samengesteld Dit rapport werd in april 1956 gepubli ceerd en op 26 april 1956 aangeboden aan de ministers van Justitie en van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, vergezeld van een brief, behelzende het verzoek bij een wettelijke regeling van de voetbaltotalisator de KNVB als lioentie-houder aan te wijzen. Na de deponering van het rapport ten departemente heeft de KNVB geen activi teit walleit ontwikkelen, zulks in afwachting van het standpunt van de regering. Wel heeft de Nederlandse pers in grote meerder heid unaniem de instelling van een tota- lisator ondersteund en herhaaldelijk zeer constructief haar bijdrage geleverd om tot verwezenlijking te komen. Op 4 december 1956 is van de zijde der regering medegedeeld, dat onder het hui dige kabinet niet tot de instelling van een nationale voetbalpool kan worden over gegaan Inmiddels heeft de totalisator zich zeer sterk ontwikkeld en wel gedecentraliseerd binnen de afzonderlijke clubs en in combi- naities van verschillende clubs. Hierbij komt de vraag aan de orde, of de bestaande tota- lisatoren. zoals deze thans in de praktijk zijn gegroeid, voldoen aan de wettelijke re gelingen en jurisprudentie. Het bestuur van de KNVB. onder meer voorgelicht door de bondsvoetbaltoto-com- missie en juridische adviseurs, rekent het thans tot zijn plicht de organisatie van een voetbal toto in besloten kring, d.w.z. voor eigen leden, op zich te nemen De voornaamste argumenten, die tot dit standpunt hebben geleid, zün de volgende: 1) De KNVB is op voetbaigebied in Nederland het algemeen leidend lie,haam. 2) De KNVB wenst door het organi seren van een voetbaltotalisator in be sloten kring zijn rechten kenbaar te maken met betrekking tot een natio nale voetbaltotalisator. met welks op richting in de naaste of verre toekomst zeer zeker rekening moet worden ge houden. 3) Het wedstrijdprogramma is eigen dom van de KNVB, 4) Het is noodzakelijk, dat de op brengsten uit de voetbaltoto behalve ?an de wedders, ten goede kunnen ko men aan alle verenigingen en leden die bij de KNVB zjjn aangesloten. 5) Dc KNVB beschikt over een or- -onisatie, die publiek, overheid en le den voldoende waarborgen kan bieden voor het strikte voldoen aan wets- en •vcdbepalingcn. Bij de organisatie zal er rekening mede moeten worden gehouden, dat de kring van deelnemers besloten moet z'in. Dit houdt in. dat alleen leden van de K.N.V.B., resp. van tte clubs, mogen spelen op de toto. Verder zal een minimum leeftijd moeten worden vastgesteld. Deze is bepaald op 18 jaar. Het bestuur denkt eraan een maximum inzet vast te stellen. Voorts hebben nog een aantal punten de aandacht van het bestuur, zoals een raad van advies, de administratie, controle en de openbaarheid, geschillen regeling. Het bondsbestuur acht het zeer wel mo gelijk met weinig kosten en zonder aan stelling van vast personeel, in eigen bond een apparaat op te bouwen, dat volledig oor deze verantwoordelijke taak is be rekend. Eenvoudig gezegd zou de organisatie als volgt zijn: a. Centrale te Den Haag. b.) De verenigingen fungeren als toto-agentschap t. b. v. hun eigen le den. c.) De 20 afdelingen van de KNVB, die over het gehele land zijn verspreid, zorgen voor: 1) De distributie der blanco-formu lieren aan de verenigingen. 2) Het in ontvangst nemen der in gevulde formulieren van de vereniging 3' Het incasseren der bij de veren'. gingen gestorte gelden. 4) De controle der formulieren, ten einde de prijswinnaars te bepalen. 5) De financiële afrekening met de centrale in Den Haag. De centrale te Den Haag ontvangt het derde exemplaar van het wed- formulier en laat notarieel controleren of de vaststelling (via het tweede exemplaar van het webformulier) van de prijswinnaars door de afdelingen juist is Verder beheert de centrale de toto-geiden. De binnengekomen toto-gelden wor den als volgt verdeeld: 42 pet. prijzen; 25 pet, voor de verenigingen, via welke de toto-formulieren zijn ingeleverd; 14 pet. voor bestedingen in KNVB-ver- band; 4 pet omzetbelasting; 5 pet. bij zondere noden; 10 pet. algemene kos ten. De verenigingen brengen bovendien 10 pet. van het wedbedrag aan admi nistratiekosten aan de wedder in re kening. Teneinde de kansen voor de wedders te vergroten, zullen per week slechts 12 wedstrijden worden aangewezen. BW verdiende de overwinning volko men, omdat het veel gaver spel liet zien dan de MVV-ers. Individueel en in ploeg- verband staken zij de gasten, die boven dien weinig schotvaardigheid en stoot kracht toonden, de ioef af. De Bosschena ren wisten zich beter op te stellen en ook hun passes waren zuiverder, al dient ge zegd te worden dat de wedstrijd in zijn geheel en vooral na rust tegenviel. In de eerste minuten toonden de Lim burgers met hun enthousiast spel dat zij niet voor niets tot de kopploegen behoor den, maar daarna zakte hun spelpeil tot beneden de middenmaat. Zij kregen door Hecht en daarna door Rutten al in het begin een goede scoringskans, maar zélf-s in vrijstaande positie wisten deze spelers daar geen profijt uit te trekken. BW kwam langzaam maar zeker op toeren en toen de Bossche voorwaartsen eenmaal op volle toe ren draaiden, was het pleit spoedig beslist. In de 15c minuut draaide Van Overbeek. hoewel niet geheel fit zijde, mei gemak langs Ver donschot, lanceerde een voorzet die dooi Quaadvlief werd op gevangen en ingescho ten. Doelman Weijzen liet de bal voor zich uil springen en dat was voor Van Beurden voldoende om in te schieten. In de volgen de minuut ontnam Remmers op het mid denveld Vroemen de bal gaf een dieptepass tussen de MVV-backs, waarop zowel Van VAN BEURDEN, Beurden als doelman2 goals in 1 minuut Weijzen liepen. Maar de BVV-er was juist iets eerder bij de bal en onder geweldig enthousiasme schoot hij heel beheerst in. Daarna kreeg Kerssens nog een uitste kende scoringskans, maar de aanvalslei der van BW heeft nog niet voldoende EERSTE DIVISIE A: Emma—SVV 2—3 HelmonditHVC 1—0 WageningenVSV 61 De GraafschapKFC 11 Roda SportADO0 1 LimburgiaHaarlem 14 XerxesAlkmaar14 EERSTE DIVISIE B: ScheveningenEDO 01 Fortuna VI.Sittardia 0—3 RCH—EBOH 4—1 StormvogelsVitesse 10 ExcelsiorHelmond 21 Hermes DvsVolendam 53 DFCRigtersbleek 22 Veel plezier heeft de oude Mijnstreek niet beleefd aan de twee „big matches1' waarvan zij in de Eerste divisie A getuige was. En het gevolg van een en ander is, dat er nu tóch weer een westelijke ploeg aan de kop is gekomen (en ook hier gaat men de volgende week de „herfst-kampioenschappen" verdelen). Die kop loper is A.D.O., nu de Hagenaars het als tweede ploeg van dit seizoen gepresteerd hebben om Roda Sport op eigen Kerkraadse bodem tot een nederlaag te dwin gen. En omdat dit gepaard ging met het gelijke spel, dat Limburgia voor zijn eigen Brunssumse publiek aan Haarlem moest afstaan (goed werk van de Haarlemmers), nam A.D.O. met 1 punt voorsprong de leiding weer over. Op gelijke hoogte met Limburgia kwam voorts Alkmaar, dat met een opmerkelijk grote score het sprookje van de „favorieten-doder" Xerxes vergruizelde! Xerxes is daarmee wel als titel-pretendent afgevallen, maar met Haarlem zal nog terdege rekening gehouden moeten worden, althans wat het „echte" kampioenschap betreft. Immers: de „herfst-titel" zien wij nu wel bij A.D.O. belanden. Haarlem kan nog geva i -lijk worden op de lange duur en dat geldt ook voor Helmondia, dat opnieuw een kleine doch zeer kostbare overwinning, op H.V.C. wist te behalen en vlak achter de kopgroep bleef. De opmars van K.F.C. werd gestuit, maar het was al heel verdienstelijk dat de Kogers een gelijk spel bij De Graafschap konden afdwingen. Wageningen en S.V.V. be haalden de verwachte overwinningen op V.S.V. resp. Emma, die in de kwade hoek zitten. De voorsprong van Blauw Wit is wel geslonken, maar bedraagt nog ruim vol doende om volgende week het „herfstkampioenschap" van de Eerste divisie B bij de Amsterdammers te bezorgen. R.C.H. en Hermes Dvs deden wat zij konden; de Heemstedenaren kraakten het bergaf hollende E.B-O.H. en het gejuich in Schiedam gold een typische Hermes-zege, een zege op het sterke Volendam, na een penibele rust-achterstand toch nog in een sterke tweede helft 'raai behaald. Het is wel duidelijk, dat dit trio de titel straks onderling gaat ver delen, een volledig westelijke affaire dus. Overigens is de achterstand, zoals Volendam die nu boekte, niet onoverko melijk, maar wel werden de Zuiderzee-mannen ingehaald door drie ploegen tegelijk: Sittardia dat aan Fortuna VI. geen schijn van kans op een tweede zege in successie liet, Excelsior dat benauwd over Helmond de baas bleef, Storm vogels na een zege op Vitesse die ook al minimaal uitviel. De inzinking van Scheveningen en daarentegen leidde tegen E.D.O. tot een nieuwe nederlaag, de draw tussen D.F.C. en Rigtersbleek lag in de lijn. EERSTE DIVISIE A: EERSTE DIVISIE B: KFC. Xerxes SVV HVC Wageningen Roda Sport VSV Emma 14 22 50—20 22 38—15 14 21 25—10 20 29—14 14 21 39—26 14 20 36—22 14 19 24—16 18 39—26 14 18 29—15 18 23—19 13 15 23—25 18 22—20 14 15 22—22 16 32—24 14 13 26—26 DFC 14 15 34—30 14 13 23—24 Scheveningen 15 15 30—31 14 12 18—23 14 28—28 13 11 24—26 Vitesse 14 12 22—21 14 11 23—27 EDO 14 12 17—25 15 11 25—37 Helmond 14 9 24—32 13 8 15—27 EBOH 14 6 18—40 14 7 13—32 AGOVV 14 5 17—39 14 5 lo—38 Fortuna VI 14 4 16—39 TWEEDE DIVISIE A VclocitasHeerenveen 22 TubantiaBe Quick 11 OldenzaalPEC 23 VeendamZwartemeer 4O Enschedese BoysOosterparkers 03 Zwolse Boys—Rheden 2—0 LeeuwardenHeracles 03 TWEEDE DIVISIE B 2—2 1—1 5—4 Zeist—DOSKO TOP—DHC HilversumDe Valk LONGAZFC O0 ONA—NEC 3-« RBCWilhelmina 3—2 De BaronieUVS 29 Verliespunten in 2A voor alle vier koplopers! En b« al die (zeven!, in vier wed strijden!) verliespunten slechts één winstpuntje, te weten voor Be Quick, dat welis waar bij Tubantia geen nieuwe zege kreeg maar er dan toch een draw uitsleepte en daarmee zijn leidende positie versterkte. Want verrassend was de nederlaag van Oldenzaal op eigen veld tegen PEC, zeer verrassend was ook de dreun die Leeuwar den op eigen veld van Heracles kreeg te incasseren en niet minder verrassend was de revanche welke Rheden aan de Zwolse Boys moest toestaan. Veendam profiteerde ervan door thans de volle buit op Zwartemeer te veroveren; en profiteren deed ook Heracles, dat zijn opmars bekroonde -door de kopgroep tot een sextet uit te breiden, in welk sextet de Almeloërs niet eens de geringste plaats innemen! De Enschedese Boys bleven hekkensluiters door een nieuwe nederlaag tegen Oosterparkers en voorts dwong Velocitas zijn gastheer Heerenveen tot delen. De big match in 2B tussen Longa en ZFC bleef onbeslist en dat leverde de Til burgers toch een half revanchje op. Beide ploegen verspeelden intussen een punt aan RBC dat thuis over Wilhelmina zegevierde en aan Hilversum dat ditmaal met De Valk nog alle moeite had. Daarentegen verloor Zeist opnieuw een punt aan Dosko, zodat hier wel de grens achter de kopgroep werd getrokken. De wedstrijden Wilhelmina—UVS en RBC—De Baronie waren omgezet in RBC— Wilhelmina en De Baronie—UVS; zoals gezegd hield RBC de punten thuis, zoals ook De Baronie zijn supporters reden tot juichen gaf. NEC zag geen kans om ONA een revanche af te dwingen (de Nijmegers bewaren hun successen blijkbaar voor De Goffert) en tenslotte speelden TOP en DHC opnieuw gelijk. TWEEDE DIVISIE A 20 19 18 18 18 17 15 14 12 12 11 11 10 TWEEDE DIVISIE B Be Quick 14 Veendam 15 Heracles 14 Oldenzaal 14 Rheden 15 Leeuwarden 13 Heerenveen 15 Zwolse Boys 15 Ga Ahead 13 Velocitas 14 Tubantia 13 Oosterparkers 13 PEC 14 Zwartemeer 13 Ensch. Boys 15 37—20 35—29 29—16 30—20 34—33 50—26 29—31 34—31 22—23 29—37 21—26 24—36 30—48 20—35 21—34 ZFC 15 RBC 14 Longa 15 Hilversum 14 't Gooi 13 Zeist 14 DOSKO 14 ONA 13 DHC 14 Wilhelmina 14 Baronie 13 NEC 14 UVS 14 TOP 14 De Valk 15 22 20 20 18 17 16 14 13 13 13 12 12 9 6 5 49—21 29—15 35—19 36—29 39—18 29—27 28—38 31—35 28—28 20—24 19—33 33—29 24—G9 20—46 21—50 techniek om dit uit te buiten en schoot hard naast. MVV probeerde met enkele verre schoten doelman Saris op de proef te stellen, maar had daarmee geen SUCC6S. Na de hervatting moest BW zich meer dan een kwartier met man en macht ver weren tegen de talrijke aanvallen van de Maastrichtenaren, maar dit offensief le verde niet meer dan een paar hoekschop pen op. De beste kansen kreeg de thuis club, maar noch Heijmans, die in het rechterbeen geen schot heeft, noch Kers sens konden de .geboden kansen benutten. Tegen het einde, toen BW zich bepaal de om de verdiende voorsprong te conso lideren kwam MVV pog even opzetten, maar Krijgh c.s. weerden deze aanvallen tijdig af, zodat doelman Saris het niet eens moeilijk meer kreeg. Het internationaal schaaktoernooi te Hastings is geëindigd in een overwinning voor de Deense outsider B. Larsen (verrassend!) en de Zuidslaviër Gligoric; beiden hadden 6!ii punt uit negen partijen. De IJslander Olafson. winnaar van het vorige jaar van dit toernooi en de Belg O'Keliy de Galway kwamen ex aequo op de derde plaats met ieder 6 pnt. Engeland heeft ook de tweede testmatch tegen Zuid-Afrika gewonnen. Het sloot de tweede innings met 220 voor zes, Zuid- Afrika ging daarna „al out" voor slechts 72 runs. De scores waren: Engeland: 369 en 220 voor 6; Zuid-Afrika: 205 en 72 a.o. De Zuidafrikaanse batismen stuitten in de tweede innings op de voortreffelijke worpen van Johnny Wardle. de spin- bowler van Yorkshire; hij nam zeven wickets voor 36 runs. De laatste zes wic kets leverden Zuid-Afrika slechts vijf runs op. Het vijfde-, zesde- en zevende wicket vielden op dezelfde score: 67 runs. (Van onze sportcorrespondent) ANTWERPEN, zaterdag Evenals verleden jaar (winnaars Rotli, Arnold, Ockers), wortd ook dit maal tijdens de Carnavalsdagen de Antwerpse zesdaagse met trio's verreden. Als eerste drietal werd Van Steenbergen-Severeyns-Vannitsen ge contracteerd. De organisatoren hadden eerst de be doeling om twee specifieke Nederlandse ploegen op de deelnemerslijst te plaat sen. Bij nader inzien bleken deze com binaties niet opgewassen tegen Van Steenbergen c.s. en daar de directie om wille van het publiek graag een Neder lander in de hoofdrollen zag, werd het trio Schulte-Gillen-Lauwers tot stand gebracht. Met de Luxemburger Gillen zegevierde Schulte nog kortelings in Kopenhagen, terwijl de 20-jarige Lauwers in snel tempo naar de kop oprukte. Vooral ach ter dernies bleek deze kwieke knaap een grote aanwinst. In Antwerpen ko men elke avond de dernies een half uur in de baan, voor een persoonlijke rit. De laatste twee uren worden achter dernies met aflossing betwist, alleen de acht best geklasseerde ploegen blijven dan in de piste. Ook aan een ploeg Van Vliet-Van Est- Wagtmans wordt gedacht. Vermoedelijk betwist Wagtmans evenwel in het voor jaar vier Amerikaanse zesdaagsen, zodat hij te Antwerpen verstek moet laten gaan, In zijn plaats krijgt dan Jan Plantaz een kans. Frankrijk wordt vertegenwoordigd door Senfiftleben-Forlini-Godeau, Duitsland door Gieseler-Do-nicke met wellicht Mar- sell en Zwitserland doo-r Roth-Bucher- von Büren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 6