I Kampioenschap le klas libre SHAKESPEARE in KETHEL OUDE TIJD Geheu «en-hulp Bedrijven hadden goed jaar Woning- en personeeltekort belemmerende factor Nieuws uit STAD EN OMTREK TJit die goede Kamer van Koophandel voor Beneden-Maas Instuif r.-k. Jong Schiedam Hartelijk dank Het probleem van de brug Vijf sluizen U.V.G. zaalhandbal f: Die Lustige Witwe J NSC DINSDAG 8 JANUARI 1957 PAGINA Oplossing weer op losse schroeven MONOPOLE THEATER „Ruiters van (le nacht'" Winst en verlies voor de heren GEMEENTE-ONTVANGER ARIJ KERDEL f Voor de Katholieke Kring IN ROTTERDAM: WAT SCHIEDAM V ERLOOR ES VOND CENTRALE BELEGGINGS- RAAD NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT E. S. C. H. V. CHROMONICA V.. VRACHTENMARKT Scheepsbouw en machine fabrieken Zeep-, was- en reinigings middelenindustrie Kuiperijen Scheepvaart en haven- verkeer Distilleerderijen, branderijO1 Landbouw en tuinbout" Op het feest van Epihanie mochten wij de alom bekende dichter, schrijver en radiosprekegr, Gabriel Smit, in ons mid den welkom heten. Na het openingswoord van Pater Mar- celis werd de heer Smit ingeleid door de heer Beke van de boekhandel Rebers. Genoemde boekhandel verzorgde boven dien een uitstekende en druk bezochte expositie van boekwerken en dichtbun dels. Gabriel Smit vertelde over het wonder baar Kerstgebeuren en de Epiphanie van plusminus 1200 tot heden. Hij begon met een tweetal zeer eenvoudige, in preek toon gehouden gedichtjes, een Frans en een Engels. Spreker toonde aan het verschil tussen de destijdse en hedendaagse dichtkunst; het verschil tussen de z.g. hoogdravende- en volksgedichten, welke laatste uiter aard, het volk, vooral in vroeger tijden zoveel meer en zo direct aanspraken. In dit verband noemde hij ook de oude ka thedralen. Deze kathedralen, en denk hierbij ook eens aan de St.-Jan in Den Bosch, waren rijkelijk voorzien van beeld houwwerk. Daar ongeveer 95 pet. van het mensdom in die dagen analphabeet was, waren al die beelden en voorstellingen hun Katechismus. Of, om het woord beeld nog eens letterlijk te nemen, een waar Christelijk beeldverhaal. Onlangs nog had spr. zich kunnen ver diepen in de psygologie van mensen die, zelfs heden ten dage, niet kunnen lezen of schrijven. Volkomen anders is hun geestelijke instelling, hun kijk op de din gen. Vandaar ook dat de pastoors in de Middeleeuwen eigenlijk meer „verhaal tjes" moesten vertellen, dan dat zij een goed opgezette preek ten beste konden geven. Ontroerend was hierbij de illustre rend legende van het diepgelovige twaalf jarige monnikje, die toch zo vreselijk graag Maria wilde zien, die er zelfs het licht van zijn ogen voor over had, en wiens geloof en vertrouwen niet be schaamd werden. Ook het door Gabriel Smit zelf ver taalde en bewerkte gedicht van „The jolly shepherd" de vrolijke herder, trof ons allen zeer door zijn geheel eigen stijl. De avond werd besloten met het voor dragen van het lange, vertellende gedicht: „De duif, de kwartel en de leeuwerik". Evenals andere gedichten die de heer S. bracht is ook dit door hemzelf, in dit ge val uit het Frans, vertaald en bewerkt. Bovengenoemd gedicht is eigenlijk wel te rangschikken onder de zeer weinige Kerstlegenden. Spr. verklaarde dit door te zeggen dat het Kerstgebeuren op zich zelf al een verhaal is. Heel anders ligt dit met het Paasfeest en andere Kerke lijke hoogtijden. „De duif, de kwartel en de leeuwerik" is oorspronkelijk een ge dicht, stammend uit het Koptisch Chris tendom, dat wij o.a. in Abessinië aantref fen, en dat een geheel eigen, beschou wende kijk op de natuur heeft. Het was een in alle opzichten zeer ge slaagde avond, waar zowel de dichter zelf, als wij allen zeer voldaan over waren. J. F. de verkeersvoorziening op dit veelbe sproken punt. Van Dijkgraaf en Hoogheemraden van Delfland is echter het bericht ingekomen, dat de vereiste vergunning op dit P'an niet kan worden verleend. Dit College wijst erop, dat door het tengevolge van een verbeterde verkeerssituatie te ver wachten intensieve verkeer de sluismuren grotere verkeersbelasting zullen moeten verwerken, hetgeen naar de mening van Delfland niet verantw-oord is. Dit bezwaar is volgens Delfland slechts te ondervangen door de bestaande over brugging te vervangen door een geheel nieuwe overbrugging, die in staat is te voldoen aan de steeds zwaarder worden de eisen van het verkeer. Dit is een lelijke streep door de reke ning, daar het definitieve plan, dat vol gens Delfland de enige oplossing kan brengen, thans niet kan worden ter hand genomen, zoals hierboven reeds is ver meld. Algezien hiervan zou de uitvoering van zodanig plan in strijd komen met de van rijkswege thans voorgeschreven beperkingen van de gemeentelijke inves teringen. Zoals bij de behandeling van de ge meentebegroting in de raad is toegezegd zal nog getracht worden of uitsluitend het leggen van de afzonderlijke brug voor voetgangers en fietsers aan de zuidzijde van de bestaande brug de nodige goed keuring zal kunnen verkrijgen. Na maanden van inspanning werd mij dezer dagen de opbrengst van de Missie actie Schiedam-Zuid officieel overhandigd. Dat deze actie een succes is gewor den, moge blijken uit het feit dat ik in mijn Missiestatie in Uganda (O-Afrika) voor dit geld zelfs een goede motor kan kopen. Voor mijn vertrek daarheen een dezer dagen wil ik langs deze weg eenieder, die tot dit resultaat zijn steentje heeft bij gedragen, recht hartelijk dank zeggen. Vanzelfsprekend zal ik hen allen gaar ne in mijn gebeden gedenken. Broeder Beuman. Nadat het Plan v00r een definitieve op lossing voor de brug aan de Vijfsluizen geen voortgang kon vinden i.v.m. de on zekerheid tengevolge van het Deltaplan en de Beneluxweg, is door de Dienst van Gemeentewerken in den loop van 1956 een plan ontworpen tot tijdelijke verbe- terinir van de brug bij de Vijfsluizen. Volgens dit plan zou aan de zuidzijde een afzonderlijke brug voor voetgangers en fietsers gelegd worden; de bestaande brug zou dan zo veranderd worden, dat er één rijwielpad, zomede voor het grote verkeer een rijbreedte van 5.70 m. kon worden verkregen. Men meende hiermede tijdelijk een goede oplossing te hebben gevonden voor Het is in deze film vooral weer de revolverheld Randolph Scott, over wie wij nog kortgeleden bij de bespreking van „de vallei der wetteloosheid" de loftrom pet hebben gestoken als de man die in de hoofdrol ook steeds de prettige taak krijgt toegewezen de vuile zaakjes op te knappen en door de diverse regisseurs in staat wordt gesteld zijn opdrachten, hoe moeilijk en gevaarlijk ook, met succes bekroond te zien. Het hangt dus hoofdzakelijk van de regisseur af hoe zijn heldendaden er uit komen te zien enAndré de Toth heeft er voldoende slag van zijn cowboy-kwalitei ten uit te buiten. Voor het overige zijn wij met deze film, welke in het Engels de titel „The Bounty hunter" draagt, gauw klaar. Het verhaal heeft niet veel om het lijf, doch is wel zo in elkaar ge draaid dat de toeschouwer bijna tot het einde toe in het onzekere blijft wie van de medespelenden behoren tot de trein- bandieten, die een jaar tevoren ontsnap ten met een buit van ettelijke duizenden dollars. Ofschoon dit een vrij goedkope intrige kan genoemd worden, het brengt toch altijd enige spanning met zich mee plus de prettige on-prettige ontgoocheling zich vergist te hebben bij de ontmaskering van een tot dusverre onverdacht persoon, vooral wanneer blijkt dat een magistraat i.e. de Sheriff him self deel uitmaakte van het misdadig gezelschap. Dit was dan ook de taak van Randolph Scott om na melijk als z.g. premiejager tegen een vastgestelde beloning misdadigers in de handen der wet over te geven. Dit alles vertelt de regisseur de Toth op de ge wone Western-manier met slechts enkele intelligente accenten. Daar deze hoofd film betrekkelijk kort is kan men nog ge nieten van een welgekkzen voorprogram ma. K.F.C. 14 jaar. In de prachtige Energiehal. die omge toverd is in een enorme sporthal met een zee van licht, werd zondagavond een aan vang gemaakt met de tweede zaalhand balcompetitie van de R.K.H.B. district Rotterdam. Niet minder dan 18 wedstrijden zullen er iedere zondagavond t/m 17 februari, verdeeld over drie velden gespeeld wor den. Ook onze Schiedamse katholieke hand- ballers(sters) nemen aan deze competitie deel met een dames-, een heren- en twee meisjesteams. Het dames- en herenteam spelen een volledige competitie en de meisjesteams een halve competitie. Het meisjes A-team speelde zondag avond tegen Oliveo, welke wedstrijd in een gelijk spel eindigden, 00, terwijl het meisjes B-team met 03 van de Pioniers verloor. Het damesteam speelde een zeer span nende wedstrijd tegen St.-Lodewijk en verloor in de laatste minuten van de strijd met 23. Het UVG herenteam dat nu na hun promotie naar de le klasse twee wed strijden per avond moet spelen, kreeg als eerste tegenstander in deze zware com petitie, RKWIK. Het werd een zeer spor tieve spannende wedstrijd. UVG wist reeds zeer snel de score te openen, de beide partijen gaven elkaar niet veel toe, want de score ging vrijwel gelijkmatig op Zeer verrassend eindigde dan ook deze wedstrijd in het voordeel van de UVG-heren met 1211. De tweede wedstrijd van deze avond tegen het sterke St.-Lodewijk, welk team het nu niet bepaald in het onge twijfeld beter technisch kunnen zocht, maar het prestige om deze wedstrijd te moeten winnen zocht in de manier van „er tegenaan", wist danook, zij het eerst in de tweede helft, na een onzer topspe- lers uitgeschakeld te hebben, met 9—11 de overwinning te behalen. Toch mogen onze Schiedammers na deze eerste avond in het geheel niet ontevreden zijn, en dat zullen zij ongetwijfeld ook niet zijn. A.s. zondag zullen de heren in hun eer ste wedstrijd het zeer sterke Activitas ontmoeten, dat reeds enkele malen zaal handbalkampioen is geweest, en zelfs kampioen van Nederland is. Het zal voor de Schiedammers werkelijk een zware opgave zijn. De overige wedstrijden zijn: Dames: UVGActivitas; AdvendoUVG; Heren; UVGAdvendo. In uitstekende stemming gingen gisteravond de le klas libre spelers van het district Schiedam bij Eppo Hekman van start. Met keu van l. n. r. Oostveen en Hekman (beiden van Het Oosten), Van Buuren (Luctor) en I an der Maarel (Bellevue). Achter hen van l. n. r. Eikenbroek PleinzichtKooy (De Sluis), Valkesteyn (Rembrandt) en Schikhof Entre Nous). SCHIEDAM. 24 Februarij 1864. In den avond van j. 1. Zondag den 21 dezer overleed alhier in den ouderdom van 56 jaren, de heer Arij Kerdel. ontvanger de zer gemeente. Sedert lange jaren sub ontvanger van plaatselijke middelen, mogt de heer Kerdel den post van gemeente ontvanger. waartoe hij den 27 Junij 1861 benoemd werd, alzoo niet lang bekleeden. lane genoeg echter om hem in deze be trekking even als in menige andere, te doen kennen als een kundig, ijverig en nauwgezet administrateur. De heer Ker del maakte in 1830, als vrijwilliger bij de Schiedamsche Schutterij, den veldtogt me de naar België en werd versierd met het metalen kruis; hij was thans oudste ka- pitien bij die Schutterij met een diensttijd van 35 jaren; ook in deze betrekking was hij algemeen geacht en bemind, en be haagde het Z.M. den Koning hem in De cember 1860. ter zake zijner langdurige en trouwe dienst, te benoemen tot Ridder der Orde van de Eikenkroon. Het gemis van den huisvader en den vriend zal diep worden gevoeld door zijn talrijk bezin en zijn vele bekenden, en voorzeker niet weinig door tal van medebe stuurders in zoo menige corporatie in ons midden, waarvan hij. hetzij het voorzitter schap, het secretariaat, of het thesaurier schap bekleedde, en de daaraan verbonden velerhande werkzaamheden immer vol ijverig, getrouw en voorbeeldeloos orde lijk verrigtte. De storm, die zaterdagavond gierde rond de eeuwenoude 's Gravenhuize, begeleid de en onderstreepte de proloog van het stuk „The Tempest" (De Storm) van Wil liam Shakespeare, dat door het Schie damse poppentheater vertoond werd in De Hof van Cyrene. Onder donder en bliksem strandt een der schepen van de vloot van koning Alonzo van Napels, en wel juist het schip waarop deze koning met zijn hofstoet zich bevindt, op precies hetzelfde eiland, waar enige tientallen jaren tevoren een banne ling met zijn dochtertje strandde. Die banneling is hertog Prospero van Milaan, die door zijn snode broer Antonio, met de hulp van Alonzo van Napels, van de troon gestoten is. Een twintigtal jaren geleden dus, heeft die minder nette An tonio zijn broer en baby-dochtertje in een oude lekke schuit gezet en in zee geduwd, in de hoop dat het geval niet te lang bleef drijven. Het tweetal strandt op een onbekend eiland. Prospero is zo geleerd en bijde hand, dat hij zelfs toveren kan. De baby dochter benut de tijd door op te groeien tot een wonderschone maagd. Als dan het schip van Alonzo van Napels strandt, met enige lieden die aan het vroegere verraad debet zijn plus nog een schone jongeling, dan heeft Shakespeare de kat bij het spek, dan kan het spel beginnen. Liefde en natuurgeweld een recept voor en van William, daarbij nog zijn prachti ge karakters en het werd een wereldbe roemd spel. Dit is dan ongeveer de inleiding van het stuk „De Storm". Het poppentheater „Vidusaka" heeft maar twee spelers, Albert Blankert en Hans Sigmond. De technische medewer ker is Eric Augusteijn. De poppen zijn eigen ontwerp en zeer suggestief. Als men het spel beluistert, hoort men twaalf verschillende stemmen, voortgebracht door slechts twee spelers. Daar het volledige stuk 3 uur duurt, een hele prestatie. Temeer daar de moei lijke tekst ritmisch, vlot en duidelijk ge sproken wordt. Het decor is eenvoudig, maar knap aan gepast bij de tekst, romantisch, zonodig idyllisch of griezelig. De belichting was goed. We hoorden, dat de voorbereiding voor dit spel maanden geduurd heeft. Het moet voor de jeugdige artisten een voldoening zijn, dat de vele aanwezigen hun spel ten zeerste waarderen. S.K. Bij Eppo Hekman te Vlaardingen werd gisteravond de strijd geopend om het kampioenschap le klas libre van het dis trict Schiedam ter klassering voor het toernooi om het kampioenschap van het gewest. Vorig seizoen legde de Schie dammer Van Soelen na bijzonder span nende strijd met Eppo Hekman beslag op de titel. Van Soelen is inmiddels naar de hoofdklas gepromoveerd. In zijn plaats zagen we gisteravond een andere jeug dige Schiedammer in dit le klas toernooi debuteren: Schikhof van Entre Nous. Hij is uitstekend begonnen. Na een uitermate spannende partij tegen zijn stadgenoot Valkesteyn van Rembrandt bracht hij zijn eerste wedstrijd niet alleen tot winst, hij maakte met 26 beurten ook de kortste partij van de avond. Zijn tegenstander liet met 56 de hoogste serie noteren. De voorzitter van Het Oosten. Rinus Oost veen, was tegen zijn clubgenoot Eppo Hekman volkomen uit vorm en kwam niet verder dan 89 caramboles. Nog minder bracht de Schiedammer Eikenbroek van Pleinzicht ervan terecht tegen de Maas- sluizer Van der Maarel van Bellevue. Toen Van der Maarel de 200 caramboles in 32 beurten had vol gemaakt, bleef Eikenbroek op 75 staan. De Schiedammer Kooy van De Sluis nam revanchevoor deze nederlaag van zijn stadgenoot door de tweede Maassluise deelnemer aan dit toernooi, Van Buuren, een nederlaag toe te brengen. Daarbij ging het even span nend toe als in de partij tussen Schikhof en Valkesteyn. Van Buuren bracht in de 35e beurt met een serie van 2 zijn totaal van 189 op 191. Kooy, die op 174 stond presteerde het de partij met een serie van 26 uit te maken. Aanvankelijk zag het allerminst ernaar uit, dat Schikhof over Valkesteyn zou zegevieren. Na de 14e beurt leidde Val kesteyn met 152-91. Maar Schikhof liep geleidelijk zijn achterstand in. Na 25 beur ten was de stand 181 voor Valkesteyn en 197 voor Schikhof. Valkesteyn leek de partij te zullen uitmaken in de 26e beurt. Met een serie van 17 bleef hij echter op 198 steken, waarna Schikhof zijn nog ont brekende 3 caramboles scoorde. Beide an dere partijen hadden een zeer eenzijdig verloop. Óostveen en Hekman konden aanvankelijk beiden niet op drèef komen. Na 11 beurten was de stand 2523 in het voordeel van Eppo. Deze scoorde in de 12e, 13e en 14e beurt resp. series van 39, 34 en 21, waarmee hij in 3 beurten bijna 100 caramboles scoorde en zijn totaal op 123 bracht, zijn tegenstander met 26 ver achter zich latend. Eikenbroek speelde tegen Van der Maarel niet alleen zeer slecht, maar ook zeer ongelukkig. De re sultaten van de eerste avond: Oostveen Hekman Valkesteyn Schikhof Van der Maarel Eikenbroek Van Buuren Kooy Voor maandag, 14 januari, luidt het pro gramma: EikenbroekKooy, Van der Maarel—Van Buuren, Hekman- steyn en OostveenSchikhof.- 89 28 14 3.18 200 28 39 7.14 198 26 56 7.62 20» 26 35 7.69 200 32 39 6.25 75 32 7 2.34 191 35 28 5.46 200 35 36 5.71 -Valke- In het Passage Theater geeft donder dagavond de Hoofdstad Operette voor de leden van de Katholieke Kring de beken de operette in drie bedrijven van Victor Leon ij Leo Stein, met de vlotte muziek van Franz Léhar. Het lijkt ons bijna on nodig, deze voorstelling aan te bevelen. De naam en de faam vap „Die Lustige Witwe" zeggen al genoeg. In de operette treden op de populaire Otto Aurich en Fritz Steiner, alsmede tal van anderen. Dirigent is Wilhelm Rettich. Perenlaam 20. Kethel; bruine kruik. Vrauw deunt, v. Swindenstraat 53; zaklantaarn, P. Zappij. Iepenlaan 30; 1 p lederen mo- torhandsöho-enen, v. Kruinirtgen, Hoog straat 48; glacé herenhandsohoien. (L). H. v.d. Pluijm. Bui-tenhavenweg 3a; linker wollen kinderwant bruin met groen en eel. W. Rissema. Coper-nicusstraat 5b; 1 p schapenwollen handschoenen, de Waard. Westvest 27c; rode kinderhand- schoen (R). N. Jansen. Singel 138-16; 1 p glacé hierenhandschoenien. Pluijimers, Heen vlietsestraat 42 na 18 uur; blauw kinder wantje, B. Tahij. Boerbavelaain 106b; 1 p handschoenen half glacé v. Dijk, Warande 77; groene handsdhoen, Schreij. Newton- straat 46b; 1 bruine handschoen. Zijlstra, Broersvest 95c; bruin glacé herenhand schoen en 1 P gebreide handschoenen. P.C. Noomen. Dorpsstraat 15 Kethel; jon genshandschoen half leder (L), L. Nobel. Éertnlaan 10; zilveren halsketting, met hanger. A. v. Harme'len .Bilderdijkstraat 18b; oorbel. B. Broekhuizen. Rhoonse- straat 13a; bedrag aan geld, G. Ham, Kerklaan 48; damesportemonnaie met in houd. Den Ouden, Rotterdamsedi.ik 40; portemonnaie met inhoud. Wijngaing. Lo- rentzlaan 54; kinderportemonnaie. A. Quadt. Voltastraat 8b; fietstas met gel reedsdhap. Muijson, Bulgaarsestraat 3c, Rottier-dam; bruin-e kinderportemonmaie, L. Holle-mans H-ogenbanweg 31d; dubbele fietstas en kussen. Rosman Lang eHaven 123; fietstas met inhoud. Garage Unique Burg. Knappertl-aan 12. HEDEN: Passage-Theater: Alexander de Grots, 14 jaar. (Behalve donderdagavond). Monopole-Theater: Ruiters van de nacht (14 j.). .Met Meesterhand getekend", 50 teke^ ningen uit de collectie Fodor. dagelijks van 10 tot 5 UUL 's zondags van 2 tot 3 t/m 20 januari. DONDERDAG: Passage-Theater: Kath. Krings. Die Lustige Witwe, 8 uur. R.-K. OPENBARE LEESZAAL Openingsuren. Hoofdgebouw Dam 8: Volwassene" maandag: 7—8.30; dinsdag: 10—12. 2—5 en 7—8 30; woensdag: 25 en 78.30; don derdag: 10—12 en 2—5; vrijdag: 2—5 en 7—8 30; zaterdag: 10—12 en 2—5. Jeugd: woensdag: 24; donderdag 4—5; zaterdag: 13. Boven 14 iaar ook: woensdag 67 31 Filiaal Rijnstraat 1: dinsdag 6.30 vriidaa 7—8 Filiaal Emmastraat 3: donderdag 8 30: zaterdag 3 30—5: zondag 11—12 30 Filiaal Kerk weg 46 Kethel: zondag 11.30—12 30 NACHTDIENST APOTHEKEN De nachtdienst voor de apotheken wordt deze week waargenomen door apoth. Van Westendorp, Singel 81. (Deze dienst duurt van 's avonds b tot 's morgens 8 uur. WOENSDAG: Rotterdamse Schouwburg, Aert van Nesstraat 120. De Parvenu Komedie van Molière, door het Rotterdams Toneel o.r.v. Ton Lutz, gevolgd door Nieuw- j aars wens, 20 uur. 't Venster, Gouvernestraat 133. Middag" pauze Koreaanse Volksmuziek door J- J. van Klaveren, 12.45 uur. BIOSCOPEN Programma's van 4 t/m 10 januari Arena: Carnaval in Wien (volw.) Capitoi- De eenzame wreker (18 j.) Centraal: schip der verloren vrouwen (ontoelaatbaar) Cineac: Rock, rook, rock (a. 1.) ne seum: Gevechtsklaar (14 j.) Harmonie: u gewetenlozen (18 j.) Lumière: Michael Stro- goff, de koerier van de tsaar (14 j.) Lutusca- Je komt er wel uit (a. 1.) Luxorï Gervatf (volw Metro: In de schaduw van ne sohavot (18 j.) Passage (Schiedam): Alexah S& de Grote (14 i.) - Rinses: Hartstoc^ (18 1 Rex: De zwarte desperado (14 j.) Thalia- TraDeze (a. 1 - t Venster: Sn du paradis (strikt volw.) - Victoria- Rock, rork. rock (a. 1.). Te bevragen aan het hoofdbureau van politie tussen 912.30 uur en 26 uur: Farapluie; rolbo-es van auto; handfiets- pompje; bedrag aan geld; grijze vulpen. De Jong, Rióuwlaan 41 Vlaardingen; ring met sleutels P. Mosterd. Burg. v. Veen- straat 5 Kethel; bril. Sirone. Oostsingel 47; glas van bril, mevr. Zonneveld. Buijs BaU-otsingel 13a; bruine gebreide capé, L. Valk. Oosterstraat 107; blauwe shawl en wit kinderschoentje. J. V. Dommelen, Prof. Aalbersel-aan 36; bruine linker he renschoen, Löwes. Gordonstraat 6a; ge kleurde wottlen shawl. Bijloo. Gr. Floris- straat 52; 2 overhemden, W. Brandt. Mor sestraat 24a; bruine ceintuur. Donkersloot. Bij Koninklijk Besluit zijn met ingang van 1 januari 1957 benoemd tot leden van de Céntralë Beleggingsraad: nlr. G. van Hall, directeur van Labouchere en Co. N.V. te Amsterdam en mr. O. P. F. M. Cremers, burgemeester van de gemeente Haarlem. Tot plaatsvervangend lid is benoemd mr. F. C. Kleyn, directeur van de Fries- Groningse Hypotheekbank te Rotterdam Door de directie van de Nederlandsche Bank N.V. is met ingang van 1 januari 1957 tot plaatsvervangend lid van de Cen trale Beleggingsraad benoemd dr. A. Hou- wink, directeur van de Nederlandsche Bank N.V., in de vacature die is ontstaan wegens periodiek aftreden van dr. F. H. Repelius. DAêBlAO VOOm BCHItOAM OmiTOWKf» 79ste Jaargang No. 23268 DAM 18 SCHIEDA M TELEFOON 6 6 152 POSTREKENING NR. 580943 ADVERTENTIES f 0.1S per m.m.-hoogte. B(j con tract speeiale tarieven. INGEZONDEN MEDEDELINGEN f 0.30 per m m.-hoogte. Bij con tract speciale tarieven. KAMPIOENEN tot 20 woorden f 0.50 b(j vooruit betaling. Elk woord meer 3 et. Maximum 60 woorden. Alle advertentie-orders worden gesloten en geplaatst overeen komstig de Regelen voor het Advertentiewezen. ABONNEMENTEN f 6.90 per kwartaal, f 2.37 per maand en f 0.55 per week. Op 4 oktober van het vorig jaar is hier ter stede met goedkeuring van B en W., de Eerste Schiedamse Chromatische Mondaccordeon Vereniging ESCMV „Chromonica" opgericht. Het zijn groten deels spelend» leden die lid zijn geweest van de mondaccordeon vereniging „Vrien denkring", die een eigen weg gekozen heb ben. De nieuwe vereniging heeft ten doel er naar te streven, de lichte klassieke mu ziek te spelen, niet op gewone mondaccor- deons doch op chromatische mondaccorde- ons. 16 Maart a.s. hoopt de nieuwe vereni ging reeds haar eerste uitvoering te ge ven in zaal „Tivolie" aan de Nieuwe Ha ven, met aanvulling van een cabaretpro gramma. Deze avond zal tevens als pro- pagandafeestavond worden gebruikt. Om dat te bereiken wordt er door het be stuur en de leden hard gewerkt. De ver eniging staat onder de deskundige leiding van de heer Ch. den Braasem uit Rotter dam. Bij de vereniging kunnen nog ge plaatst worden een dubbelkorige bassist en een vinetist. Van het bestuur is de heer J.H. Sant stra, Paulus Potterstraat 20, voorzitter, de heer B. Molendijk, Zwartewaalsestraat 21 secretaris, en de heer A. Vos, Cartesi- usstraat 22, penningmeester. Na de dinsdagmiddag gehouden vergadering van de Kamer van Koop handel te Vlaardingen had in de zaal Harmonie een buitengewone hijeen- komst plaats, welke werd bijgewoond door tal van genodigden, onder wie burgemeesters van verschillende gemeenten uit het distriet der Kamer, en raadsleden, alsmede vertegenwoordigers uit het bedrijfsleven. In deze buitengewone zitting van de Kamer heeft de voorzitter, de heer ir. C. H. Buscliinan het jaaroverzicht gegeven van de economische positie van het district van de Beneden-Maas. ROTTERDAM. 7 januari 1957. 5 jan., v.m, 120 en 100 ton kali. Veghel; 120 ton aodex, Amsterdam; 125 ton granen, Doesburg; 350 ton id Amsterdam; 136 ton granen, Deventer; 14€ ton id., Hengelo; 102 en 100 ton mais Mep-pel; 98 ton id.. Delft: 98 ton id.. Venlo: 368 en 388 ton hout, Amster dam; 700 en 420 ton tarwe. Deventer: 508 ton ld. Amsterdam; 177 ton id., Enschede; 1004 en 933 ton oliezaden, Zwijndreoht; 576 en 500 ton suiker. Amsterdam; 140 en 90 ton gerst, Almelo; 333 ton oud-ijzer. Zuilen; 543 ton id Alblasserdam; 860 ton kolen. Vlissingen. To taal 84 reizen, 2 vletreizen. 7 jan v.m.: 315 ton veevoer. Doetinchem; 118 ton garens. Genemuiden; 100 ton granen, Harderwiik; 90 ton granen. Kessei; 100 ton - - - Weert; 200 Na er op gewezen te hebben, dat het in de eerstkomende tijd van het aller- grottste belang zal zijn, dat overheid en bedrijfsleven elkander begrijpen en vertrouwen, opdat uit dit begrip ge boren worde een wil tot samenwerking in het algemeen belang. Hoewel het volgens spr. duidelijk is, dat we een jaar tegemoet gaan. dat niet zonder grote zorgen zal zijn voor de gehele Nederlandse samenleving, is het nog niet zo. dat we reeds van een conjunc tuuromslag mogen spreken. Het afge lopen jaar was over het algemeen voor het bedrijfsleven gunstig, met uitzon dering misschien van de visserij, die minder hoge vangsten opleverden dan vorige jaren, al vond men in de hogere prijzen in het algemeen wel een gedeel telijke compensatie. Er is nog geen eind gekomen aan de tekorten op de arbeidsmarkt en hieruit mag blijken, dat de industrie nog op volle toeren draait. De mannelijke beroepsbevolking be draagt voro het rayon van de Beneden- Maas 57.330, tegen vorig jaar 56.447. De gemiddelde werkgelegenheid voor man nen in het- gebied bedroeg 52.985, voor vrouwen 13.100, totaal 66.085. Uit deze cijfers blijkt, dat de werkge legenheid voor mannen in dit rayon met rond 4300 personen achterblijft bij de be roepsbevolking. Dit pendeloverschot vindt dus een bestaan in andere gebieden, in hoofdzaak Rotterdam, en met name bijv. in de olie-industrie alsmede bij de han dels. en scheepvaartkantoren. De spanning op de arbeidsmarkt is dan ook zeer groot en neemt nog voortdurend toe. Naast de vestiging van enige nieuwe bedrijven en de niet. onbelangrke uitbrei ding van de bestaande bedrijven, moet de aandacht worden gevestigd op de ne derzettingen op het eiland Rozenburg, waar met name de vestiging van een nieuwe scheepswerf, waar in de naaste toekomst 5000 werknemers zullen werken, belangrijk is en waardoor de bestaande ?oTmherer\Vvarïnel;^ton I spanning"op de arbeidsmarkt sterk wordt dam, 1 vergroot. Sterk verwant met het arbeidersvraag stuk is ook het vraagstuk van de woning bouw. Vele bedrijven zouden meer ar beiders kunnen aantrekken en vele ar beiders uit die gebieden waar nog een te veel aan arbeidskrachten is, zouden aan werk kunnen worden geholpen, indien in de produktie-centra slechts voldoende wo ningen beschikbaar waren. De toestand van de woning-voorraad is nog miserabel. Het zal volgens spr. dringend nodig zijn, tot een flinke huurverhoging te komen van bestaande woningen, teneinde het verschil tussen oudere en nieuwe wonin gen te beperken. Een ander minder gunstig facet van de vooruitzichten voor het bedrijfsleven in het komende jaar is de stijging van de grondstoffenprijzen op de wereldmarkt. Na een overzicht te hebben gegeVen van de werkzaamheden der Kamer in het afgelopen jaar gaf de voorzitter een dul- dellijk beeld van de toestand van de ver schillende industrieën en bedrijven in het district over het afgelopen jaar. Hieruit volgt het volgende beeld: De vrag naar tonnage, in de tweede helft van 1955 reeds buitengewoon leven dig nam in de loop van 1956 zodanige vormen aan, dat de order-boeken van de grote scheepswerven en machinefabrie ken in Nederland voor levering van sche pen en scheepsmachines gedurende een periode van vijf jaren nauwelijks hier en daar nog onbeschreven plaatsen zullen tonen. De scheepsreparatiebedrijven wa ren in 1956 wederom ruim van werk voor zien. Ook de kleine werven Y00r nieuw bouw, reparatie en constructiewerk, wa ren voorzien. Ook de constructieafdelin gen waren in het afgelopen jaar voldoen de van orders voorzien. De vooruitzichten druk jaar, dat in het algemeen gesproken tempo geleidelijk achteruit loopt. Ook onder de werknemers zal de mening veld moeten winnen, dat het huidige welvaarts peil alleen gehandhaafd kan worden door hrad werken. Het jaar 1956 is een behoorlijk jaar ge weest. De omzetten bewogen zich op een iets hoger niveau dan het jaar daarvoor, waartoe de hamsterperiode in de laatste maanden wel het hare heeft bijgedragen. De grote moeilijkheden van 1956 lagen in een schromelijk tekort aan personeel. Van Goeree eri Overflakkee betrok het bedrijf reeds meer dan twee jaar met succes arbeiders. Dit gebied is in 1956 bewerkt door Rotterdamse bedrijven, die behalve een aantrekkelijk loon ook da gelijks vervoer, bijna van huis tot aan het werk met reistijdvergoedinig konden aanbieden. Door de ligging van het be drijf is dagelijks vervoer vrijwel onmo gelijk. omdat het heen en weer reizen te veel tijd kost. zodat de arbeiders uit dit gebie<j dus in kosthuizen moeten wor den ondergebracht. In het begin van 195® kon men nog eeri bescheiden aantal ar beiders van Goeree en Overflakkee aan- trekken, doch na april bestond er voor deze onderneming geen belangstelling meer. De ervaring op het eiland Tholen is dezelfde. Het aantrekken van Belgi sche arbeiders strandde op 'het grote loonverschil. In april werden de eerste pogingen ge daan arbeidskrachten uit .Drenthe te be trekken. hetgeen tot op zekere hoogte wel is gelukt. De totale produktie van meststoffen lag in 1956 op een iets hoger peil dan in 1955. De vraag ontwikkelt zich meer en meer in de richting van de geconcentreer. meststoffen. De machinale kuiperijen vervaardigen in hoofdzaak vaten voor de haringvisserij en haring-export. Het feit dat in totaal ongeveer 150.000 kantjes zoute haring minder zijn aangevoerd dan in het visse rij-seizoen 1955 en Rusland geen haring van de vangst 1956 heeft gekocht, is oor zaak, dat de kuiperijen veel minder re derij-fust en export-fust hebben afgele verd dan in het vorige seizoen. De Vlaardingse margarine- en eetbare vettenindustrie constateert in al haar af zetgebieden een voortgezette vraag naar margarine en Bpijsvetten. Dit leverde het bedrijf gedurende het gehele jaar 1956 een zeer behoorlijke orderportefeuille op. Voor de meubelindustrie was 1956 een voor 1957 zijn vrij goed te noemen, hoe* wel moet worden opgemerkt, dat enige zorg bestaat over de steeds stijgende pro- duktiekosten en over het feit, dat moet worden geconstateerd, dat het arbeids- met een grote orderportefeuille afsloot. De GLASINDUSTRIE, met haar grote verscheidenheid van produkten. was ge durende het afgelopen jaar over 'de ge hele linie ruim voorzien van orders. Dit betrof dus ook de in Schiedam gecon centreerde glasfabrieken. Dat niettemin de glasproduktie slechts steeg met 7 a 8 procent was een gevolg van de wel algemeen geldende moeilijk heden. De BOUWNIJVERHEID, aannemer ij en burgerpatroons, had voldoende werk. Ook hier wordt de klacht vernomen over de moeilijkheden in de personeelsvoor ziening. Uit Schiedam komen uit deze branche iets uitvoeriger berichten. Nadat men gememoreerd heeft, dat het woning tekort nog steeds schrikbarend te noemen is daarin staat Schiedam echter niet alleen! wordt opgemerkt, dat de wo ningwet-woningen alle worden gebouwd door één specifieke, Rotterdamse aanne mersfirma, hetgeen reacties heeft uitge lokt van de Schiedamse aannemers. Door het sluiten van een continu-contract met de bewuste firma, is aldus de berichtge vers de mogelijkheid voor aannemers om voor de gemeente woningen te bouwen wel bijzonder beperkt. Er is voorts in Schiedamse kringen geen bewondering voor het woningbeleid. veroorzaakt door het doen bouwen van verschillende Hof gebouwen. die door hun hoge huren de woningnood voor de arbeidersgezinnen niet oplost. Verder leeft hier de gedachte dat het bouwen van flatgebouwen, on danks de daarmee gepaard gaande moei lijkheden, zoveel mogelijk voor particu liere bouwers moet worden gereserveerd In Schiedam liepen in 1956 binnen: 869 zeeschepen met een inhoud van 16.596.744 bruto m3. (1955: 752 zeeschepen met een inhoud van 15.300.564 bruto m3). Er werden circa 4069 (in 1955 4530) bin nenschepen naar binnen geschut. In Vlaardingen liepen in 1956 binnen 1826 zeeschepen met een inhoud van 10.065.543 bruto m3. (1955 1942 zeeschepen met een inhoud van 8.484.702 bruto m3). 15.545 binnenschepen met een laadver mogen van 8.273.602 ton. (1955 13.442 bin nenschepen met een laadvermogen van 6.203.748 ton). Met betrekking tot de haven van Maas sluis konden op het ogenblik van afdruk ken dezer rede nog geen gegevens worden verstrekt. Aan de zojuist ontvangen Statistiek van Dirkzwager is volledigheidshalve nog, dat in 1956 in totaal 24.042 schepen, metende 47.515.585 N.R.T., de Nieuwe Waterweg binnenkwamen, waarvan rechtstreeks op- stoomden: naar Vlaardingen 973 schepen, naar Schiedam 247 schepen en naar Maas sluis 365 schepen. De cijfers van het goederenverkeer ge ven niet alleen een interessant beeld van de betekenis van onze havens, maar vor men ook de enige juiste maatstaf voor de beoordeling van de belangrijkheid van <leze havens. Uit de cijfers blijkt, dat Vlaardingen zijn plaats als derde haven des lands met ere handhaaft. Dit verheugt mij, evenals het feit, dat Vlaardingen, wat het Rijn- vaartverkeer betreft, dit jaar weer van de derde naar de tweede plaats terug kwam. Een belangrijke stijging over- bijna de gehele linie, maar inzonderheid voor wat Vlaardingen betreft, waar de cijfers een verdubbeling aangeven, viel te con stateren. De vraag naar gedistilleerde drankeh voor binnenlandse consumptie was, be halve de laatste maanden, slechts weiniS groter dan de afzet in de overeenkom stige periode van het jaar 1955. Ond de invloed van de gebeurtenissen °V internationaal gebied kwam er een sterk vraag van het publiek en de handel. De vraag naar gedistilleerd was e door de internationale toestand èn dom de komende accijnsverhoging zodaniB' dat de moutwijn en spiritusindustrie ni in staat waren haar produktie op kort termijn aan te passen aan deze vraa zodat zij derhalve genoodzaakt waren distillateurs te rantsoeneren. Ook Q glasindustrie kon niet aan de vraag naa flessen voldoen. Aanvoer uit Belgie noodzakelijk om aan de dringende be hoeftc aan flessen enigszins tegemoet w k°De0Iexport van gedistilleerde dranke" gaf een stijging te zien van circa iu ten opzichte van het jaar 1955. HaringvisserV Evenals in 1955 'stelden de vangstfesul- taten in de visserij, na een aanvankelijk goede zomer, teleur, in het bijzonder derom door de slechte uitkomsten van Engelse wal- en KanaalvisserijIn kringen der bedrijfsgenoten wordt ge vreesd, dat toch langzamerhand van ee> zekere overbevissing van de Noordzee wa betreft de haring moet worden gespro ken In het bijzonder wordt de oorzaak gezocht in de z.g. vismeelindustrie-vissern op jonge haring, welke door de Denen en Duitsers de laatste jaren veel word1 uitgeoefend. Internationaal contact worm opgenomen en biologen hebben het Pr°* bleem in studie. Het is in het afgelopen jaar niet een voudig geweest, voldoende personeel vooi de vloot te vinden, temeer, waar de veie nieuw gebouwde kotters en trawllogger voor hun bemanningen eveneens een be roep op de beperkte arbeidsmarkt deden- Steeds meer blijkt, dat slechts moderne schepen, welke het gehele jaar door kun nen vissen, voor een goede bemanning aantrekkelijk zijn. Wat de haringhandei betreft is, achter af bezien, het niet tot stand komen van een contract met de U.S.S.R. een geluk kige omstandigheid geweest. Mede daar door was de handel, bij de beperkte aan voer, in staat althans de normale afne mers in de „vrije" landen te bedienen. De prijzen zijn echter van eind oktober af voortdurend aangetrokken om op het hoogste niveau van het seizoen te sluiten- De thans aanwezige voorraad is zeer beperkt en zal ternauwernood voldoende zijn om aan de normale vraag in de eerst komende maanden te voldoen. Voorne, Putten e1t Rozenburg Over het algemeen genomen was 195® een goed jaar; de omzetten in vrijwel alle branches waren flink van omvang. De industrie ziet op een goed jaar te rug; nieuw gevestigde industrieën in Nieuw-Helvoet en Hellevoetsluis blijven zich geleidelijk gunstig ontwikkelen. Minder gunstig was de strandexploita- tie. De slechte weersomstandigheden wa ren oorzaak, dat het strandbezoek zeer gering was. De tuinders maakten een zeer goed jaar mee. De groei was goed, de prijzen wa ren uitstekend; „doordraaieen", wanneer de produkten de minimumprijzen niet op brachten, kwam niet noemenswaard voor- Het gehele jaar door waren de prijzeh zeer lonend. De veilingopbrengst was cir ca 314 miljoen tegen 3.285.500 gulden i° 1955. Wat de landbouw en veehoüderij be treft: hier waren de resultaten minder goed. De algemene activiteit op de eilande" blijft nog steeds zeer groot. Met de voor bereidende werkzaamheden voor de af damming van het Haringvliet is een aan vang gemaakt. De werkhaven te Helle' voetsluis kwam gereed. Deze nazomer werd begonnen met hc® leggen van zinkstukken om de bouwpü te maken voor de sluizenbouw en de toe komstige afsluitdijk. De aanbesteding voOf het leggen van deze ringdijk in het Ha ringvliet werd onlangs gehouden. Rockanje trof maatregelen om een na® groter kwantum dagbezoekers op te van gen; uitbreiding van de strandexploitatje wordt hiervan verwacht. De bouwactivi teit was in elke gemeente groot; de toe komstige industriële bedrijvigheid op Weiplaat laat haar invloed reeds gelde"' Verschillende gemeenten hebben belang rijke uitbreidingsplannen, 'die naast d® reeds in uitvoering zijnde woningbou^ wijzen op verdere uitbreiding van de bouwactiviteit In de naaste toekomst. De dijken op het eiland Rozenbm> langs de Nieuwe Waterweg worden vef' hoogd. Ook de verhoging van de dij'5 langs het Spui nadert haar voltooiing- Het recreatiecentrum langs de Brielse Maas kreeg er een viertal insteekhaven5 bij. n.l. 1 te Nieuwesluis-Heenvliet en ec" drietal bij Briel, waarvan een met ec" scheepshelling en scheepswerf.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 2