BLIJDORP in het jubeljaar Als. Vergadering gaat opnieuw Hongaarse kwestie bespreken Groentesoep •s «O HIG Mochtar Lubis beschuldigd van medeplichtigheid Van de vrouw, door Augustin us verstolen vERMicel AMSTERDAMSE UNIVERSITEIT 325 JAAR Burgemeester van Zwolle weigerde nieuwjaarstoespraak te houden Schouwburg Odeon door gemeente gekocht Voor Diergaarde kreeg vele aanwinsten Nieuw-Guinea in de Ver. Naties Vooronderzoek tegen Polak vordert weinig Y.S. stelden ontwerpresolutie op Eén personenauto op 33 inwoners Afgelopen dat GEHOEST! Dies viering inzet van het lustrum De onrust in Indonesië TB WOENSDAG 9 JANUARI 1957 PAGINA 6 Veel aanwinsten Tuin verfraaid Komend afscheid F eest geschenken Indonesië ivenst gematigde resolutie voor te stellen Regering onkundig Besprekingen met niet- communisten VOORDRACHT RAADSHEER HOGE RAAD DEFINITIEVE SURSéANCE VOOR RIDS TE HAARLEM Jacht op vluchtelingen VENLO HEEFT AANZIEN- JJK BEGROTINGSTEKORT ONDER ZAND BEDOLVEN EN GESTIKT GIRO 777 EN GIRO 999 Haast niet te geloven, zo heerlijk is Honig's Groentesoep. Zeker even geurig en krachtig als wanneer U ze zélf maaki. Maar dan véél vlugger, gemakkelijker én goedkoper klaar! Royaal veel heerlijke zomergroenten zitten in zo'n zakje, èn vol-op vermicelli Begin Uw maaltijd met een feestelijke en voedzame tractatie, met Honig's Groentesoep! Vele uitgelezen groenten worden - zomervers en fris - voor Honig's Groentesoep verwerkt. O'* clk o 1 bere»dt u Groentesoep n heer Vier diepe b Vaklui koken voor U de soep met zorg en zó voortreffelijk, als alleen 'Honig' dat al jaren weet te doen. Voedzame vermicelli maakt ook deze Honig's soep juist zó als ook U ze zo graag geniet. Met zorg gekozen kruiden geven Honig's geurige Groentesoep juist dat, dat smaakt naar méér Honig's Groentesoep is één van de vele soepen, die Honig voor fijnproevers maakt! Simbolon en Hussein resell en door LOUIS BERTRAND van de Académie Frangaise (Nederlands van F. J. Wahlen) „STATUE OF LIBERTY" UIT SUEZKANAAL Ook de Lemsterkerk bevrijd GEKORTWIEKTE ZWARTS ZWANEN VERDWENEN We zijn dan het eeuwfeestjaar van de Rotterdamse Diergaarde ingegaan. Op 18 mei 1857 werd de eerste spade in de grond gestoken en al ge schiedde dit dan op een heel andere plaats dan waar de tegenwoordige diergaarde staat, het feest gaat wor den gevierd. Wij hebben daarover enige tijd geleden reeds geschreven. Nu de cijfers over het afgelopen jaar bekend zijn geworden blijkt, dat de diergaarde zich nog steeds in op gaande lijn beweegt. De dierencollectie werd met verschil lende soorten uitgebreid en aangevuld. Naast vele kleinere dieren als vogels, reptielen en vissen verkreeg men als nieuwe aanwinsten een paar witstaart- gnu's, twee wisentkoeien, een Hartman zebra, een saiga, een paar Kamschatka- beren, een paar Père Davidsherten, een grote miereneter, een paar hyena honden, een gibbon, een giraffe, een paar Siberische tijgers en een paar wig staart-arenden. Ook de bestaande collectie onder ging een flinke uitbreiding door de ge boorte van vele dieren, waaronder zeer zeldzame. Het bezoekertal vertoonde met 660.000 betalende bezoekers ten op zichte van 1955 een toeneming van 7 procent. Daarin zijn dus niet begrepen scholieren, bejaarden, invaliden, voor wie geen entree berekend werd. Aan de tuin is dit jaar veel aandacht besteed. Men heeft er indertijd nogal wat bomen geplant, die het in de daar voor minder geschikte grond niet te best deden. Nu echter de wortels door de bovenlaag zijn gedrongen en de goede ondergrond bereikten, is er schot in de groei gekomen en zelfs zo, dat er gedund moest worden. Verscheidene bomen werden vervangen door hees ters en met het oog op het jubileum feest is een groot aantal bloembollen in de grond gezet, zodat de tuin juist in mei een bijzondere lust voor het oog zal zijn. In het afgelopen jaar kwamen een nieuwe roofdierenrotonde en een vo gelvolière in de vogel- en plantenserre tot stand. Telkens verrast de Diergaar de hen, die daarvoor interesse hebben, met aardige filmvoorstellingen. De heer v. d. Knoop uit Den Briel gaat daartoe regelmatig met zijn filmcamera door de tuin op stap en pas zagen we weer een nieuwe kleurenfilm, waarin men de mahout met een olifant aan het werk ziet bij het rooien van bomen. In het afgelopen jaar werden in 88 plaatsen 125 filmvoorstellingen gegeven. Medio 1957 zal de heer F. Siewertsz van Reesema afscheid nemen als di recteur. Het eeuwfeest zal hij dus nog meemaken en, naar verwacht, zal hij worden opgevolgd door de tegenwoor dige onderdirecteur, de heer ir. F .J. Appelman. In verband daarmede zal de heer dr. A. C. V. v. Bemmel, thans verbonden aan de buitendienst van het Boswezen en lid van de rijkscommissie van advies inzake het Natuurhistorisch Museum, de plaats van de heer Appel man innemen. Het eeuwfeest zal worden gevierd o.m. door aan alle gezinnen in Rotter dam m.et kinderen in de twee hoogste klassen van de lagere school gedurende een jaar het maandblad „Blijdorp- Geluiden" aan te bieden, dat dan in 195 plaatsen van ons land wordt gele zen in een oplaag van 35.000 stuks. Bo vendien zullen 75.000 kleuters in ons land worden verblijd met het boekje „Feest in Blijdorp". Van 12 tot en met 17 mei a.s. zal in Blijdorp het jaarlijks congres worden gehouden van de „In ternational Union of Zoodirectors"op 1 7mei geeft het Rotterdams Philhar- monisch Orkest een jubileumconcert in de Rivièrahal en bestuur en commis sarissen recipiëren op 18 mei. „Mogelijk zal er bij de Indonesische re gering op worden aangedrongen om een extra-sterke delegatie naar de algemene vergadering van de Verenigde Naties te zenden om de debatten te leiden over het geschil met Nederland ten aanzien van Nederlands Nieuw-Guinea". Aldus hebben gezaghebbende parlementaire kringen dinsdag in Djakarta medegedeeld De kwestie Nieuw-Guinea zaj op zijn vroegst aan het einde van deze maand in behandeling komen Indonesië zaj zijn aanspraken o>p Nieuw. Guinea uitsluitend baseren op de onaf hankelijkheidsproclamatie van augustus 1945, waarin de onafhankelijkheid van het gehele voormalige Nederlands-Indië werd afgekondigd. Volgens de zegslieden kan worden ver wacht, dat de Indonesische delegatie een zeer gematigde resolutie zal indienen. Naar aanleiding van berichten uit Wash ington, dat Indonesië mogelijk een motie zal indienen, waarin wordt aangedrongen op onderhandelingen tussen de beide lan den over de Indonesische aanspraken op Nieuw-Guinea, merkten genoemde krin gen op, dat het ook mogelijk is. dat In donesië tevreden zal zijn met het aanne men van een resolutie, waarin beide par tijen worden uitgenodigd gezamenlijk te trachten door vreedzame middelen een oplossing voor het geschil te vinden, in overeenstemming met het handvest van de Ver. Naties. Het vooronderzoek tegen de 38-jarige voormalige SS-er W. Polak, die op be schuldiging van het plegen van een drie voudige moord in Lueneburg terecht staat, kan slechts onder zeer moeilijke omstandigheden voortgang vinden, aan gezien de Nederlandse regering dezer da gen juridische bijstand heeft geweigerd, zo meldt het Duitse persbureau DPA. De Nederlandse regering blijft evenals voorheen aandringen op uitlevering van Polak, die er van wordt verdach' als lid van de Waffen-SS gedurende de laatste wereldoorlog drie Nederlandse verzets lieden te hebben neergeschoten en aan het fusileren van een vierde te hebben deelgenomen. Polak werd reeds kort na de oorlog door een Nederlandse rechtbank ter dood veroordeeld, maar dit vonnis werd later veranderd in levenslange gevangenisstraf In 1952 gelukte het Polak echter uit de strafgevangenis te. Breda te ontvluchten, en op het ogenblik verblijft hij bij vrien den in Hannover. Duitsland is indertijd niet op het uit leveringsverzoek van Nederland ingegaan omdat Polak door toe te treden tot het Duitse leger volgens opvatting het Duitse staatsburgerschap verwierf, nog steeds volgens DPA. In lijnrechte tegenstelling daarmee is de verklaring, die het departement van justitie gaf; De Nederlandse regering heeft nooit enig verzoek voor juridische bijstand gehad en van het rechtsgeding tegen Polak als zodanig is zij onkundig. Ten departemente veronderstelt men, dat Polak zich tot een Nederlandse ad vocaat heeft gewend met het particuliere verzoek om juridische bijstand en dat deze advocaat heeft geweigerd aan dit verzoek te voldoen. De Algemene Vergadering van de V.N. zal vanavond bijeenkomen voor een be spreking van de Hongaarse kwestie. Men verwacht, dat in deze bijeenkomst een nieuwe resolutie behandeld zal worden, die volgens het maandag door Hammars- kjoeld gedane voorstel de oprichting van een comité ad hoe aanbeveelt om bewij zen te verzamelen over de Russische in menging in Hongarije en de naleving door Russische en Hongaarse autoriteiten van vroegere resoluties van de Algemene Vergadering. Het ontwerp doet een be roep op Hongarije en de Sovjet-Unie op alle mogelijke manieren met het comité samen te werken en in het bijzonder het comité toe te staan het grondgebied van Hongarije te betreden en daar vrij rond te reizen. In totaal heeft de Algemene Vergadering gedurende de maanden no vember en december een tiental reso luties aangenomen, die de terugtrekking van de Russische troepen uit Hongarije, het beëindigen van de deportaties en de toelating van waarnemers van de V.N. eisten en tenslotte de Russische actie in Hongarije veroordeelden. Het voorgestelde comité zal naar ver wacht wordt samengesteld worden uit een vertegenwoordiger van de V.S., een van Denemarken, twee vertegenwoordigers van de Aziatische landen en een van Latijns-Ame-rika. De ontwerpresolutie, die is opgesteld door de V.S.. zal naar men verwacht mede ondertekend worden door de meeste van de 20 landen, die als co- sponsor optraden bij de resolutie die de actie van de Russen in Hongarije veroor deelde. In Boedapest zijn besprekingen begon nen tussen de communisten en leden van andere politieke partijen om de Hon gaarse communistische regering uit te breiden aldus werd gisteren bekend se- maakt. Er zijn besprekingen geopend met de sociaal-democraten, de kleine grondbe zitters en de boeren, drie partijen, die deel uitmaakten van de coalitieregering die het land bestuurden van 1945 tot 1947 Volgens regeringskringen zullen echter De gemeente Zwolle heeft de 115 jaar oude schouwburg Odeon aangekocht. Drie weken geleden hield de raad het voorstel hiertoe aan' omdat hij zich voor een fait accompli gesteld voelde, daar de vereni ging Odeon reeds tot liquidatie zou heb ben besloten, hetgeen evenwel niet bet geval bleek te zijn. Er ging aan deze kwestie nog een inci dent vooraf, doordat burgemeester jhr mr. G. A Strick van Linschoten weigerde de traditionele nieuwjaarstoespraak «e houden. Dit omdat tijdens de vorige raads vergadering ernstige kritiek was geuit op het bestuur van Odeon, waarvan ook de Zwolse burgervader deel uitmaakt. Daar de raad zich nog niet had uitgesproken over het al of niet eens zijn met deze kri tiek voelde de voorzitter zich niet vrij tegenover de raad en daarom ook niet gerechtigd een nieuwjaarsrede uit te spreken. Bij de behandeling van het voorste] tbt aankoop van Odeon werden de scherpe kantjes gelukkig weggenomen, waarna vrij vlot de koop een feit werd. Het raadslid dat zich kritisch ten opzichte van het Odeon-bestuur had uitgelaten- was een half uur te laat ter vergadering versche nen en om hem toch kennis te laten ne men van hetgeen de voorzitter in het be gin van de zitting had gezegd, werden de op een band opgenomen woorden van de burgemeester nog even voor hem afg draaid. De gemeente heeft zich nu verplicht nog 20 jaar aan Odeon dezelfde bestemming De Hoge Raad der Nederlanden heeft de Tweede Kamer een lijst van aanbe veling gezonden, waarmee de Kamer re kening zal kunnen houden bij het maken der nominatie voor de vacature van een raadsheersplaats. Op deze lijst komen zes personen voor: 1. prof. mr. Ch. J. J. M. Petit, hoogleraar te Nijmegen; 2. prof. mr. W. C. L. van der Grinten, hoogle raar in het burgerlijk en handelsrecht te Tilburg en raadsheer-plaatsvervanger te 's Hertogenbosch; 3 mr. H. Kingma Bol- tjes. raadsheer te Leeuwarden; 4. prof. mr. L. J. Hijmans van den Bergh, hoog leraar in de faculteit der rechtsgeleerd heid te Utrecht en rechter-plaatsvervan- ger te Utrecht; 5. mr. H. Schadee, rech- ter-plaatsvervanger te Rotterdam; 6. mr. C. A. de Meijer, raadsheer te 's-Graven- te geven als thans. De raad verzette zich tegen exploitatie door de gemeente en bepleitte verder een restauratie van niet meer dan drie ton. opdat zo snel moge lijk aan een nieuwe schouwburg kan wor den gedacht. Een commissie heeft gead viseerd het nieuwe theater op de wallen van de stadsgracht te bouwen, op de z g Suikerberg, met eventueel een restaurant boven de stadsgracht. Volgens de telling van het Centraal Bu reau voor de Statistiek bedroeg het aan tal personenauto's in Nederland op 1 au gustus j.l. 327.466. hetgeen t.o.v. de stand op 1 augustus 1955 een stijging betekent van bijna 60.000 stuks of 22 pet. Ons land telt thans een personenauto op elke drie endertig inwoners. In de grootste drie steden bedroeg het aantal personenauto's: Amsterdam 38.459. Rotterdam 25.485 en 's-Gravenhage 24.406. Uit de bouwjaarverdeling blijkt, dat ruim 50 pet van het huidige aantal in gebruik zijnde personenauto's dateert uit de fabricagejaren 1953 en later. De crediteuren van de N.V. Chemi sche Industrie Rids te Haarlem en haar dochterondernemingen de kleurstoffen- fabriek Colora te Zandvoort en de Or ganisch Chemische Industrie Ossen- drecht (O.C.I.O.) hebben in grote meer derheid ingestemd met het verzoek van directie en bewindvoerders van dit con cern om een definitieve surséance van betaling te verlenen gedurende ander half jaar ingaande 23 juni 1956, de dag waarop een voorlopige surséance werd verleend. De schuldenlast van het concern be loopt ongeveer negen miljoen. Daarvan heeft de staat een hypothecaire vorde ring van vijf miljoen op de O.C.I.O. en de Maatschappij tot financiering van Nationaal Herstel een van 775.000 op de Rids. Twee buitenlandse bedrijven hebben belangstelling getoond voor deelneming in Rids en aanverwante industrieën, waarbij concentratie van de onderne ming te Ossendrecht als de beste op lossing wordt gezien. Naar bewindvoer ders hebben meegedeeld, is dit voors hands de enige manier waarop gewone crediteuren nog kans maken, dat er van hun vorderingen iets terecht komt. De Haarlemse rechtbank zal op 29 alleen de boeren en kleine grondbezitters in aanmerking komen voor ministerzetels hetgeen bevestigd wordt door een ver klaring van Kadars rechterhand, de mi nister van staat Marosan. die zeide. dat welke deelneming van de sociaal-demo craten in het Hongaarse politieke leven dan ook een „vijandelijke actie zou zijn" Waarnemers zijn echter van mening, dat weinig politici van de kleine grondbezit ters en boeren zich bij de communis tische machthebbers zullen aansluiten on de voorwaarden uiteengezet in de rege ringsverklaring van zondag 1.1. Naar te Boedapest verluidt zijn de Hon gaarse politie en de communistische mi litie sinds enige dagen bezig met een nieuwe actie om de stroom vluchte lingen naar het westen te stuiten. Dage lijks worden de treinen naar de Oosten rijkse grens op het station van Boeda pest of op de tussenliggende stations onderzocht, waarbij de reizigers worden ondervraagd over hun reisbestemming en het geld. dat zij bij zich hebben. Volgens het communistische partijblad „Nep Szabadsag" werden b.v. op een klein station twintig km ten westen van de hoofdstad 180 verdachte personen uit een trein gehaald. Een van hen had een tas met geld bij zich. terwijl een andere diamanten en andere juwelen in zijn kle ding had verborgen. De gemeentebegroting van Venlo voor 1957 wijst op de gewone dienst een nadelig saldo van 644.786 aan. Door de voortdurende uitbreiding der gemeente er zijn vier nieuwe stadsdelen in wording kan er geen sprake zijn van daling in de kosten van daarmee verband houden de noodzakelijke kapitaaiswerken, zo blijkt uit de toelichting op de begroting. De rente en afschrijvingslast van deze uitga ven is in de nieuwe begroting voorlopig geraamd op 150.000. maar als gevolg van de rentestijging zal dit bedrag nog rond 60.000 hoger worden. Begin april 1956 was men voor rond 57,8 miljoen gulden nog niet afgeschreven ka pitaaiswerken gedekt door vas*e geldlenin gen, rijksvoorschotten, reserves, waar borgsommen, en kasgeldleningen. Nadien heeft men in de meeste gevallen tot tij delijke financiering met kasgeldleningen zijn toevlucht moeten nemen. (Van onze correspondent) In een zandgroeve te Heerlerheide is gistermorgen de 30-jarige M. P. onder een afschuivende laag zand geraakt. Of schoon men onmiddellijk met de red dingswerkzaamheden begon, slaagde men er niet in hem spoedig te bevrijden. De levensgeesten waren reeds geweken, toen men het slachtoffer eindelijk had uitge graven. ha ge. De te vervullen raadsheersplaats is die van mr. J. E. van der Meulen. die be- j januari op het verzoek tot surséance noemd is tot vice-president van de raad.beslissen. De stand van giro 777 van het Rode Kruis was gisteren 4.437.706.12 en die van giro 999 van het Nationaal Comité Hulp verlening Hongaarse Volk 4.296.723,92. HONIG VOO*" De kinderen begonnen, mijn man ook... „Stop!" dacht ik en haalde ABDIJSIROOP. De 23 genezende bestanddelen verjagen opkomende hoest metéén: het slijm lost op, de ziektekiemen verdwijnen, de prik kel in de keel óók... 3x per dag een lepel en de hoest blijft uit mijn huis! (Van onze Amsterdamse redactie) De Amsterdamse gemeente-universiteit heeft gistermiddag haar 325ste „dies na- talis" herdacht met een bijeenkomst in de aula. In tegenwoordigheid van curatoren, hoogleraren en andere belangstellenden heeft prof. dr. D. van Dantzig, de dies rede uitgesproken, welke gewijd was aan het onderwerp „Van rekeningh in Spelen van Geluck naar Besliskunde". Spreker memoreerde hierin, dat 300 jaar geleden de eerste publikatie over waarschijnlijk heidsberekening is verschenen van de hand van Christiaan Huygens. Vervolgens behandelde hij in het hort de strategische speltheorie van Von Neumann en Mor genstern. voor welker toepassing hij de naam „besliskunde" bezigde. Prof. Van Dantzig memoreerde voorts enkele toepassingen in de wiskundige economie alsmede enkele besliskundige aspecten van de hedendaagse internatio nale politiek. Tenslotte besprak hij een der belangrijkste toepassingen van de be sliskunde in Nederland, t.w. de wiskundig- economische vragen, die rijzen bij het probleem van dijkverhogingen ter bevei liging tegen stormrampen, alsmede de moeilijkheden, die zich daarbij voordoen. Gisteravond recipieerde de senaat in het Carlton-hotel. De praeses van de algemene Studenten Vereniging Amsterdam bood als geschenk een fraaie luchtfoto van het universiteitscomplex aan. In juni a.s.. wordt het 25e lustrum op grootser wijze herdacht. Op 3 juni a.s. beginnen de feestelijkheden met een plechtige senaatszitting in het Concert gebouw. waarop zeven eredoctoraten zul len worden verleend. In het kader van de lustrumviering wordt voorts een driedaags symposium georganiseerd in het Instituut voor de Tropen, dat gewijd is aan „De bevolkingsgroei en de energievoorziening. Van legerzjjde is gisteren in Djakar ta bekend gemaakt, dat Mochtar Lubis, de hoofdredacteur van het onafhanke lijke dagblad „Indonsia Raya", die kortgeleden door de militaire politie werd gearresteerd, beschuldigd wordt van medeplichtigheid aan de mislukte staatsgreep, welke in november jl. door de vroegere waarnemend chef-staf, ko lonel Zulkifli Lubis werd ondernomen. Lubis, die drie weken in arrest heeft gezeten, heeft thans huisarrest gekre gen. Hij mag echter geen bezoek ont vangen, noch telefoongesprekken voe ren, brieven schrijven of zijn woning verlaten. Over de toestand op Sumatra wordt uit Medan gemeld, dat kolonel Simbolon en de commandant van het derde regi ment, majoor Samosir, van Tapanuli naar Padang, de hoofdstad van Midden- Sumatra, zijn vertrokken, waar luite nant-kolonel Ahmad Hussein en zijn militaire raad op 20 december jongst leden het gezag in handen hebben ge nomen. Uit Bangkalis en de Riouw-archipel is reeds een groep burgerlijke en mili taire gezaghebbenden in Padang aange komen, die naar werd verklaard de ac tie van Hussein ten volle zouden steu nen. Een woordvoerder van deze dele gatie heeft verklaard, dat de bevolking van de Riouw-archipel en Bangkalis bereid is de nodige stappen te nemen tot het breken van de blokkade tegen REVOLTE OP SUMATRA De studenten zullen verder tal van fees ten houden, waarin ook de burgerij zal I Midden-Sumatra, indien in de bespre- worden betrokken. 1 kingen tussen de militaire raad van DETARAOJA Commandant GÜNTING NOORD SUMATRA INGAPORE AftOCKIT T1NGGI OUVERNEUR WEIGERT Af DRACHT VAM GELDEM AAM AKARTA OESSEIN 500 km RADIOSTATIONS OCR •Je HOOFDKWARTIER RE' DEL LERENDE RED tV REGIMENTSNUMMERS ,Ji HOOFD KW. REGERINGS- W GETROUW REGIMENT Sufflat 6) Langs de weg erheen waren de gevels van vele huizen feestelijk verlicht met talloze kaarsen ach ter de ramen en lemen olielampjes. Stromen van ge lovigen groeiden gaandeweg aan: geburen stadge noten. kerkgangers uit de naburige dorpjes ..bui ten de muren"; zelfs buitenlui uit de afgelegen oase en het randgebied der woestijn Velen hunner zwaaiden onder het gaan met hun lange stokken waaraan een ouderwetse vuurpot was vastgemaakt met daarin een tn hars gedoopte lont. waarvan de gloed rossig tegen het donker van de nacht op- blakerde, Het merendeel der stadsmensen droeg dikke, gekleurde waskaarsen, waarvan sommige versierd waren met kunstig opgelegde allegorische voorstellingen terwijl de flakkerende kaarsvlam men tegen uitwaaien beveiligd werden door hoor nen kapjes. En onder die bonte volksmenigte liep. tussen vader en moeder in. Adeodatus kennelijk in blijde stemming Maar Modesta en Augustinus sloegen met bezorgdheid zijn onvaste stappen gade en meermalen kwamen beider blikken samen oo het hoofd van hun als het ware herboren zoon. Adeodatus, die hun beiden overvloedige blijken van zijn kinderliefde had gegeven, had echter diep in zijn hart ai met hen afgedaan Alléén de steeds nader komende basiliek, nu een stralend symbool van geestelijke en onvergankelijke heerlijkheid, kon nog inspireren Ah! deze grote vrijwel nog nieuwe bisschopskerk van Theveste. metropool van een krachtig groeiende Kerk mei èl die fraaie gebou wen er omheen nooit, mijmerde bij, had hij zó iets indrukwekkends gezien op al zijn reizen: in Rome niet. noch in Milaan of zelfs Carthago!. Bij de basiliek aangekomen, werd hun groepje als verzwolgen in een dichte, bontkleurige menigte, die in allerlei dialecten opgewekt onder elkander babbelde en alle toegangswegen vulde. In het ge drang zag men brume en zwarte negers in hun op zichtige omslagdoeken en opschik waarschijnlijk uit de naburige nalmpiantages gekomen; ze schui felden broederlijk voort tussen ruige Medjerda-her- ders helemaal van verre zuidelijke hoogvlakten naar hun kerspel gereden voor het feest. Tussen de ze rumoerige, warrelige groepen voetgangers dron gen ook allerhande draagkoetsen naar voren, met schreeuwende gidsen die om voorrang krijsten En daar waren de vele bereden ezeltjes en de vlugge Numidische paardjes met hun kerkgangers, terwij] hier en daar majesteitelijk kamelen stapten met hele tenten van veelkleurige stoffen schomme lende op hun bulten. Schei roepende rondtrekkende venters en leurders hieven boven de hoofden hun korven vol sappige granaatappels, gedroogde vijgen muskuscitroenen en peren van het naseizoen, naast gebrande amandelen. Achter labiele stalletjes sne den marskramers met een mes op een ronde plank uit ongedesemd brooddeeg hosties uit waarop met roodgekleurde honing een kruis getekend was zo leken ze op met bloed bespatte hosties.. Augustinus en Quodvultdeus hielpen hun jongen bij het beklimmen van de ietwat steile trappen naar het poortgebouw der basiliek. Dan ging het tussen de rijen Corinthische kolommen door. dwars over het ruime atrium (open voorhof) waar tussen geu rende bloemen verschillende marmeren waterbek kens stonden voor de afwassing der kerkgangers. Ook Augustinus en de zijnen doopten er hun vingers in, sloegen een kruis en liepen door de hoofdingang de basiliek binnen voortgaande tot in het midden schip. Voor Adeodatus' bewonderende jongensogen deed de kostbare bekleding der hoge muren, de kleurentinteling van het mozaïek der abside waar de Kathedra of bisschopsstoel stond en de tal rijke symbolische voorstellingen rondom, dit alle maal glanzend onder het overvloedige licht uit de grote afhangende luchters, één air een visioen, ge heel aangepast bij zijn eigen geestvervoering. Liefelijk psalmgezang vanuit, het koor rond de altaarnis op de nieuwe wijze van psalmodiëren, door bisschop Ambrosius van Milaan ingevoerd klonk door de ruimte: Zoals een hert dorst naar de waterbronnen.. In beurtzang antwoordden de ge lovigen vanuit de drie beuken, waarvan de zijtri- bunes stampvol waren. En terwijl Modesta haar plaats zocht binnen de ruimte vor weduwen en maagden, vooraan in het middenschip, daalden Au gustinus met zijn zoon en hun gastheer af naar de crypte, tot bij de kapel van de zalige martelaar Maximilianus. (Wordt vervolgd overste Hussein en de centrale regef'nS geen vorderingen mochten worden ge maakt. In dat geval zou de bevolking van Riouw gebruik maken van de „er varing, die zij tijdens de onafhanke lijkheidsstrijd heeft opgedaan". In Atjeh heeft de commandant van het daar gelegerde eerste regiment be kend gemaakt, dat de naam van zijn commando thans is gewijzigd in „com mando militair district Atjeh". Twee van de drie commissies van onderzoek, welke de vorige week door het Indonesische parlement naar Zuid-, Midden- en Noord-SU- matra werden afgevaardigd, zijn weef in Djakarta teruggekeerd. De missie naar Midden-Sumatra heeft verzocht nog tot het einde van deze week in Padang te mogen blijven. De rederij van de „Statue of Liberty' heeft bericht ontvangen dat het schiP gistermorgen het Suezkanaal heeft ver laten. De „Statue of Liberty" heeft sind® de moeilijkheden in Egypte in het Suezka naal gelegen. Het schip heeft een Neder landse bemanning. Het schip heeft koer® gezet naar Sidon in de Libanon, waar het olie inneemt voor Eiswarden, de oli«' haven van Bremen. Ook de „Lemsterkerk" van de V.N-S' heeft het Suezkanaal kunnen verlaten. D8 „Lemsterkerk", die op weg was met la ding voor havens aan de Perzische Gol" vaart thans naar Genua. Daar zal worde11 beslist of het vaartuig de reis om de KaaP naar de Perzische havens zal maken. Twee zwarte zwanen, die samen ee* waarde hebben van ongeveer zeshonder» gulden en zich in een dierenpark te Rb-, nen bevonden, zijn verdwenen. Vlieg23 konden de zwanen niet, want ze war?3 gekortwiekt. De rijkspolitie te Rhenen heeft tot 33 toe tevergeefs naar de twee dieren £8' speurd. die

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 6