Honderd jaar Vincentiuswerk in de diaspora 20-jarige keerde uit Polen terug P? m Dwaze Anne door a. duncan Een eeuwfeest in Dokkum Katholieke Actie - avant la lettre Na twaalf jaar Ruime risicodekking voor hen, die buiten ziekenfonds komen te staan uk Naasting van dagbladen en boekhandels Dronkenschap ontstaan uit acute shock' Onopzegbare polis tegen billijk tarief Nieuwe richtlijnen voO* misliturgie VB ZATERDAG 19 JANUARI 1957 PAGINA4 De Nederlandse resten in Indonesië GOED RESULTAAT NAT. RECLASSERINGSCOLLECTE NOORS SCHIP OPENGERETEN DOOR „STAD AMSTERDAM" 45-URIGE WERKWEEK IN OOST-DUITSLAND Tfi, soeks o! standing K In aartsbisdom Parijs TWINTIG MILLE UIT BRANDKAST GESTOLEN e== Bij menigeen valt vandaag een enve loppe in de bus, die intrigeren zal door een opvallende opdruk: een kaart van Nederland met rondom het Friese stad je Dokkum een zwarte plek; en daar onder: „1857—1957", „Dokkum, een van de grootste, bijna zeker de grootste pa rochie in Nederland". Deze laatste toevoeging wekt onmid dellijk sympathie, vóór men nog weet, wie de afzenders zijn en waar het hen om te doen is. Men proeft eruit, hoe dolgraag Dokkum als dé grootste paro- cie naar voren zou zijn geschoven. Maar nee, een rigoureuze waarheidsliefde weerhield de afzenders van een bewe ring, die niet met absolute zekerheid vaststond. Deze brief, zo zal de lezer terstond bij zichzelf vaststellen, moet van uiterst respectabele lieden afkom stig zijn. En inderdaad, zij komt dan ook van de St.-Vincentiusconferentie van Dok kum! Deze richt zich, in verband met haar honderdjarig bestaan, tot de uit gezwermde katholieke Friezen, tot de mede-Vincentianen overal in het land, ja tot geheel katholiek Nederland om haar bij het eeuwfeest financieel te ge denken. Honderd jaar Vincentius-werk en hoe! dat is niet gering. Men moet zeggen, dat men er in Dokkum vroeg bij is geweest om het werk van Ozanam verder uit te bouwen. Die enigszins vertrouwd is met de sfeer van vroom beid, welke van oudsher in de kleine katholieke gemeenschap van dit stille Friese stadje leefde, zal daar overigens niet al te zeer verbaasd over staan. Juist omdat men er vrij eenzaam zat, in de Noordnederlandse diaspora, zoch ten de katholieken elkaar én volgden zij met intense aandacht wat er in de Kerk ver buiten hun eigen bescheiden hoek je, leefde. Dokkum had tóch al een bijzondere reden om buiten de eigen grenzen te kijken, omdat nu juist daar „de grote apostel der Friezen", St.-Bonifatius, in 754 het hoofd verloor bij een ontmoe ting met de heidenkoning Radboud, waardoor het stadje blijvend in de glans van zijn Westeuropese roem zou delen. En de handelsgeest van uit Westfalen meest vóór de Franse Revolutie geïmmigreerde katholieken droeg zeker bij tot het aanpakken van kerkelijk- sociale activiteiten, waardoor men, zo als bleek, het voorbeeld desnoods in de Franse hoofdstad ging zoeken. De na men van de eerste generaties Dokkum- se Vincentianen van vader op zoon spreken in dit opzicht een duidelijke taal. De huidige voorzitter, de heer Jo- han Demes, stamt zelf uit een derge lijke familie, die, als wij ons niet ver gissen steeds de conferentie-voorzitter heeft geleverd, van de oprichting af. In de katholieke diaspora is de hulp van de leken een realiteit geweest, lang voordat de positie van de leek in de Kerk tot een probleem werd gemaakt. Wat wil men, als één parochie een ge weldig territoir bestrijkt, met slechts hier en daar verspreid een katholiek gezin? Dat is voor de pastoor een uiterst moeilijk te hanteren geheel. Op het ge bied, dat de parochie van Dokkum be strijkt, staan ruim honderdvijftig kerk gebouwen van andere denominaties. Dit geeft enig idee van de „ruimtelijke" problemen. Vandaar dat met name de St.-Vincen- tius-conferentie van Dokkum in de loop der jaren een veel ruimere taak op zich heeft genomen, dan in het westen van ons land gewoonlijk tot het werk der Ozanamisten gerekend wordt. In feite speelde zij de rol van Katholieke Actie avant la lettre. En dat rechtvaardigt ook, dat wij er hier bij dit eeuwfeest ruimere aandacht aan besteden. Dok- De Vincentiusconferentie van kum houdt de katholieke gemeenschap bijeen, zij organiseert een autorijdienst om de gelovigen, soms van tientallen ki lometers ver, naar de kerk te kunnen laten gaan. Zij ontvangt de afgelegen wonende parochianen in haar eigen Vincentius-huis, dat het centrum is van vele Dokkumse katholieke activiteiten, waar vergaderd wordt, waar de'kinde ren overblijven. Zij ijvert voor de ka tholieke pers en met een groot suc ces. Kortom zij vormt „de diaconie" der Kerk, die bij de zielzorg en voor de onderlinge saamhorigheid van grote be tekenis is geweest en nog altijd is. De Kerk in het noordelijke bisdom dat is reeds meermalen met klem van redenen uiteengezet moet kunnen rekenen op de steun van de andere de len der Nederlandse kerkprovincie. Dat is een levensbelang voor haar. En wij twijfelen niet of de jubilerende Vincen- tius-conferentie in de stad, waar een der grootste grondleggers van het West europese christendom zijn leven gaf; zal bemerken, dat haar werk de daadwer kelijke steun ondervindt van velen, die buiten de diaspora levend, een besef hebben van de moeilijkheden, die daar door een kleine groep dagelijks moeten worden overwonnen. Die velen zullen graag hun „steen" of hun „dakpan" wil len bijdragen voor de vernieuwing van het Vincentiusgebouw, dat ook in de toekomst een dynamisch centrum van katholiek leven moet blijven. Dat b de gave, welke de conferentie zich, met een open oog voor de noden der verande rende tijdsomstandigheden, op dit eeuw feest zich heeft toegewenst en waarmee zij een vruchtbare traditie trouw blijft. (Van onze 'correspondent) Na een gedwongen verblijf van ruim twaalf jaar in Polen is te Herkenbosch (L.) in het gezin van H. Brouwer-Scha- fer de twintigjarige zoon Ferdinand door bemiddeling van het Duitse Rode Kruis teruggekeerd. Bij het einde van de oor log verbleef het gezin Brouwer in de naburige Duitse grensplaats Oberkrüch- ten. De toen achtjarige Ferdinand kwam met een transport in Pommeren terecht, waar hij eerst onder Russische en later Twee Britse mode-nieuwigheidjes: links een zwart-wit gestreept jasje met een geel kraagje, dat getoond werd op een show in Londen. De bedoeling is, dat er een wit bloesje onder gedragen wordt. Helaas werd. het ma.tenaalmet vermeld. Rechts een „hoed", genaamd „Guinevere die geïnspireerd is op een klassiek Engels hoofddeksel Vervaardigd van zeebUuwe en rose zijde leent het zich uitstekend om steeds weer verschil in hoofdbedekking te maken die zich kan aanpassen aan het toilet en de gelegenheid waarbij het wordt gedragen onder Poolse bezetting kwam. Hier heeft hij een zeer moeilijk leven gehad. Reeds op dertienjarige leeftijd moest hij onder zeer ongunstige omstandigheden zware arbeid verrichten. Hij is met een trans port van 300 merendeels oudere perso nen in het Duitse doorgangskamp Fried- land gearriveerd en vandaar naar Ne derland vervoerd. Uiteraard heerste in het gezin Brouwer bij dit onverwachte weerzien zeer grote vreugde. De correspondent van het ANP in Dja karta vernam in betrouwbare kringen dat een delegatie van de Indonesische^ver- eniging van dagbladdirecteuren vrijdag tijdens een onderhoud met de minister van voorlichting, Sudibjo, de eis heeft ge steld, dat alle Nederlandse dagbladen boekhandels en advertentiebureaus zullen worden genationaliseerd. De vereniging heeft beloofd een concreet plan voor de uitvoering van haar eisen bij het minis terie van voorlichting te zullen indienen Er verschijnen thans nog vier Neder landse dagbladen in Indonesië. Het aantal Nederlandse boekhandels is beduidend groter. Uit Medan is gemeld, dat aldaar een mi litaire censuur is ingesteld op nieuws, af komstig van de beide Indonesische pers bureaus. PIA en Antara, en op drie van de oppositiebladen in Djakarta, namelijk „Pedoman", „Indonesia Raya" en „Abadi". De nationale reclasseringscollecte 1956 heeft een netto-bedrag van 374.466.56 opgebracht. Dat is 14.010,33 meer dan in het voorafgaande jaar. Lagere straf voor autobestuurders Lichtere straffen dan hun door de recht bank in eerste instantie waren opgelegd, heeft de procureur-generaal bU het ge rechtshof te Amsterdam gisteren geëist tegen twee autobestuurders, die in de nacht van 4 op 5 december 1955 betrok ken waren bii een ernstig verkeersonge luk od de Rijksweg nr 25 tussen de Bil' en Utrecht, Eerst ramde daar die nacht een 49- jarige directeur uit Bilthoven een taxi en later werd de chaos op de weg nog ver groot. doordat een 26-jarige oozichter uit Soesterberg. die onder invloed van ster ke drank achter het stuur zat eveneens tegen de reeds zwaar gehavende taxi op reed. In eerste aanleg ha 1 de rechtbank t.e Utrecht de directeur uit Bilthoven. H P. C. van K., die op de bewuste avond ook diverse restaurants en bars bezocht had, schuldig verklaard aan het besturen van zijn auto onder invloed van sterke drank en hem veroordeeld tot drie maanden en zes maanden ontzegging van de rijbe voegdheid. Gisteren echter, verklaarde zijn huis arts, dat de directeur na het ongeluk aan een acute shock heeft geleden en dat de verschijnselen van dronkenschap waarschijnlijk aan die shock te wijten waren Dit bracht d- procureur-gene raal ertoe alleen het roekeloos rijden bewezen te achten. Daarvoor eiste hij een maand voorwaardelijk met een proeftijd van twep jaar plus 200,- boete subsidiair veertien dagen hech- tnis, alsmede zes maanden ontzegging van de rijbevoegdheid. De 26-jarige opzichter J. J. in 't H. uit Soesterberg erkende dronken te zijn geweest. Hij kreeg van de procureur een pluimpje, omdat hij sinds het ongeluk nimmer meer alcoholhoudende dranken heeft genuttigd. Wel vroeg de procureur bevestiging van 't rechtbank-vonnis, doch van de zeven maanden wilde hij er vier voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar opgelegd zien. Voorts vroeg hij drie jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. Aanvaring op de "Weser Het 7-980 ton metende Nederlandse vrachtschip „Stad Amsterdam" is vrijdag in de mond van d-e Weser in dichte mist in aanvaring gekomen met bet Noorse schip „Turcoing". Het Noorse schip werd aan stuurboord over een lengte van tien mter ooengere- ten, doch het Nederlandse schip kreeg slechts lichte schade aan de boeg. De „Turcoing". die op weg was naar Sidney, zal in Bremen gerepareerd wor den. De „Stad Amsterdam" kon de reis voortzetten. De Oostduitse „Volkskamer" heeft gisteren met algemene stemmen in laatste lezing zijn goedkeuring gehecht aan een voorstel van de (communisti sche) socialistische eenheidspartij tot invoering van de 45-urige werkweek in Oost-Duitsland. Het nieuwe stelsel zal van maart af geleidelijk worden ingevoerd. De maat regel heeft betrekking op 2.650.000 ar beiders en employees. In A rti et Amicitiae" te Amsterdam is een tentoonstelling geopend over de modernisering van het tekenonde op de scholen gedurende de laatste 10 jaren. De twaalfjarige Claire maakte een jazzband met dansparen, die ze ui schijnlijk op een film gezien heeft. de schappijen ook geboden worden aan particulieren, die reeds bij de schappijen verzekerd zijn en aan hen. j, niet uit een ziekenfonds komende e voor verzekering aanmelden. Voor d laatsten zullen dan wel bepaalde v waarden worden gesteld en z.g. s*eC.e' risico's onder 'hen zullen met enige P mievefihogimg rekening moeten houden- De geboden verzekering wordt nog trekkelijker. indien collectieve verz® ringen worden afgesloten. In .vele dergelijke gevallen zal de premie nog^ De Nederlandse Vereniging van Onge vallen- en Ziekteverzekeraars heeft zich zoals reeds in ons blad gemeld dezer dagen met een adres tot de leden van de Statcn-Generaal gewend naar aanleiding van de indiening van het wetsontwerp tot verhoging van de loongrenzen van een aantal sociale verzekeringswetten w. o. die van Ziektewet en Ziekenfondsenbesluit De in genoemde vereniging verzamelde verzekeraars betogen, dat deze loongrens verhoging onnodig is. Zij. wijzen er op, dat de stijging van het aantal verzekerden het hun, ondanks de omstandigheid, dat van tijd tot tijd niet geringe aantallen verzekerden gedwon gen werden over te gaan in de verplich te ziekenfondsverzekering, heeft moge lijk gemaakt, hun voorwaarden aanzien lijk te verruimen. De verzekeraars tezamen vertegen woordigende ongeveer 90 pet va-n het to tale in deze tak van verzekering behaalde premie-inkomen hebben, met een loon grens van f 6000 voor ogen, zich bereid verklaard om diegenen, die door over schrijding van de loongrens buiten het ziekenfonds komen te staan, zonder wachttijd en zonder enige selectie een ruime dekking te verschaffen, die van de zijde van de verzekeraar onopzeg baar is. Voorwaarde is aileen. dat kandidaten zich binnen één maand melden na de da tum. waarop geen aanspraak meer kan worden gemaakt op de verstrakkingen van het ziekenfonds, alsook,, ca-t deza kandidaten gedurende één jaar, onmiddel- (Advertentle) MMoclc Textielfabrieken Emile Lockefeer N.V. Hulst (Z) lijk voorafgaande aan de uittreding uit een ziekenfonds, verplicht verzekerd zijn ge weest. De premie voor dekking van de hieron der nader omschreven risico's zal bedra gen: voor ongehuwden ƒ113. voor een echtpaar zonder kinderen 226. voor een echtpaar met één kind 282,50. voor een echtpaar met twee kinderen 339 en voor een echtpaar met drie of meer kinderen 395,50 per jaar. Deze bedragen te verge lijken met een totale ziekenfondspremie in ai deze gevallen van ca 250 per jaar. Verschafte dekking De bij deze polis verzekerde risico's wor den als volgt gespecificeerd: 1. Verpleging en behandeling in de laag ste klasse van een ziekenhuis: a) verpleeg- kosten gedurende 70 dagen ook ter zake van psychische en neurologische aandoe ningen; b) bijkomende kosten; c) klini sche specialistenhulp tot maximaal drie maal het ziekenfondstarief. 2. Sanatoriumverpleging (laagste klas se) gedurende onbepaalde tijd. 3. Ziekenvervoer. 4. Poliklinische specialistenhulp tot een maximum van ,150 per persoon per ka lenderjaar, met dien verstande, dat het eerste consult voor rekening van de ver zekerde komt en van alle overige kosten slechts 10 pet. voor rekening van de pa tient komt. 5. Kosten van alle röntgenologie. 6. Vergoeding van kostbare geneesmid delen. Bedragen deze voor een kuur meer dan 100, dan worden al de-ze kosten ver goed tot een maximum van 500. Deze verstrekkingen (1 t.m. 6) omvatten de minimale dekking, die elke maatschap pij, die zich bij de overeenkomst aansluit. zal moeten bieden. 7. Huisartsvisites, onbeperkt aantal met een maximum van 3 per visite en met een eigen risico van één visite per per soon per kalenderkwartaal. Medicijnen, behalve die. welke versterkt worden tijdens de verpleging in een zie kenhuis: per recept tot 1.50 100 pet; van 1,50 tot kostprijs 50 pet; maximum per recept f 10. Deze dekking omvat dus ook het risico van huisarts- en apothekerskosten. Wil de verzekerde deze risico's voor eigen re kening nemen, dan wordt de premie ver laagd tot resp. 77, 144, ƒ182.50 en 231 per jaar. Hierbij valt op te merken, dat deze zeil- de voorwaarden door de betrokken maat- dekking vaak meer dan de ziekenfond- bieden (onbeperkte verpleegduur in ziekenhuis i.pl. v. 70 dagen en 100 Pct- t de pre' natoriumverzekering i. pl. v. 75 P® Bovendien komt het vaak voor. dat werkgevers dan ook een deel van de mie voor hun rekening nemen. Kardinaal Feltin, aartsbisschop van rijs heeft voor zijn aartsbisdom een s® richtlijnen uitgegeven betreffende de turgie van de H. Mis. Deze richtlij" 1(. houden verregaande rekening met d® j turgische vernieuwingen, welke ten hebben de gelovigen zo nauw mogelijk de viering deel te doen hebben. Zij uitgewerkt door de kardinalen en aa je bisschoppen van Frankrijk en hebben goedkeuring ontvangen van de H. St t Kardinaal Feltin legt er de nadruk op, de voorschriften beogen nauwkeurig te te geven hoe de liturgische geest het b gehandhaafd kan worden binnen de g zen van de plaatselijke mogelijkheden het niveau der gelovigen. \i „De liturgie", aldus de kardinaal. |V echter geen oudheidkundige wetensc" j, die zich uitsluitend tot het verleden ri evenmin een soort science fiction. W» in ieder zich kan uitleven verW tingen over de liturgie der komendfe wen of nog erger waarin men r anderen zijn inzichten of persoonlijk tiatieven zou willen opleggen." Inbrekers hebben in Arnhem kans zien uit de brandkast van de N.V. nemingsbedrijf v/h M. Fokkens een e bedrag van ongeveer twintigduizend t> )S den te stelen. Dit aanzienlijke bedrag deS in de brandkast aanwezig, doordat vrijdags de lonen worden uitbetaald, de daders ontbreekt nog elk spoor. t, 13). Maar als er nu een paniek uitbrak, dan zouden de kleine beleggers geruïneerd zijn, doordat ze de raad, door hem aan zijn vrienden gegeven, hadden opge- volgd. Op een of andere manier moest hij trachten, de be- trouwbaarheid der maatschappij te steunen. Die middag, belde hij zijn bankier op en gaf op dracht, een groot gedeelte van zijn beleggingen bij andere maatschappijen te verkopen. Hij had ten ant woord gekregen, dat hoewel die stukken nog wel goed en betrouwbaar waren, ze momenteel zo laag geno teerd stonden, dat het dwaasheid zou zijn, ze nu te verkopen. Doch George bleef op zijn stuk staan. Hij had order gegeven, zijn effecten te verkopen en te vervangen door aandelen van de Inter-Oleum Maatschappij.^ Op die wijze hoopte hij de markt op peil te houden, totdat hij zekerheid gekregen had, dat er werkelijk geen olie te vinden was. Hij hield nog steeds rekening met de mogelijkheid, dat het slechts valse geruchten waren geweest. Ik kan die stumpers niet in de steek laten, dacht hij bij zichzelf. Er zijn huisvaders en weduwen onder, die al hun duitjes in die aandelen hebben gestoken, enkel en alleen, omdat ik mijn mening ten gunste van die maatschappij heb uitgesproken, 't Is meer dan verschikkelijk! De telefoon rinkelde. Hij nam de hoorn op en ver bleekte. Verkopen! zei hij heftig, en, zodra u verkocht hebt, Inter-Oleum kopen.Doe nu maar wat ik zeg. Als dat mijn ondergang is, dan ga ik ten onder, u niet! Hij legde de hoorn neer. Hij had bericht gekregen, dat in de laatste twee uur ruim twintig miljoen frank van zijn vermogen uit degelijke en soliede onderne mingen waren overgeheveld in een uiterst riskante zaakde Inter-Oleum Maatschappij! ANNE'S BESLUIT. Verbitterd en teleurgesteld zat Anne op haar eigen kamer. Ze was met George getrouwd, omdat ze hem graag mocht en waardeerde, omdat ze hem meer ver trouwde, dan wie anders ter wereld ook. En nuwas dat vertrouwen verdwenen! George had haar om de tuin geleid. Hij had haar vertrouwen beschaamd, evenals Claire Pritère dat gedaan had. Hij had achter haar rug om gewerkt, met de hoop, dat ze een nederlaag zou lijden en genoodzaakt zou worden, haar wraakplannen op te geven. Tranen van woede vulden haar ogen bij de herinne ring aan de woorden, die morgen nog door haar stief moeder tegen haar gezegd toen Anne haar had verwe ten dat ze op George's zak teerde; Wat heb jij op mij neer te zien? Je doe immers precies hetzelfde? Je haalt immers van hem, wat er maar te halen is? En ze dacht over alle bezuinigingen, die ze getracht had, sinds ze met Géorge in dat grote huis was ko men wonen. Ze had haar uiterste best gedaan, bij al le mogelijke gelegenheden zo spaarzaam mogelijk met zijn geld om te springen omdat ze dit als haar plicht beschouwde. Ze had slechts een heel kleine au to van hem willen aannemen, omdat ze wist, hoeveel plezier ze hem daarmee deed. Opeens begonnen haar ogen te flikkeren van vast beslotenheid. Hij heeft me bedrogen! dacht ze. Waarom zou ik zijn geld niet uitgeven? Waarom niet verkwistend zijn en hem daardoor tonen hoe verkeerd hij gedaan heeft door met mij te trouwen? Dat zou een goed lesje voor hem zijn! Alles welbeschouwd, is hij schatrijk en ben ik toch zijn vrouw! Ze ging naar bed met dit vaste voornemen. Morgen zou ze heel anders beginnen. Ze zou George s vrouw blijven, wanneer het nodig was, als gastvrouw in zijn huis op te treden, maar verder niets! Ze sloot de deur van haar kamer. Een uur later, toen ze nog steeds wakker lag, hoorde ze kloppen. Ze wist, dat het George was, maar gaf geen antwoord. Even later hoorde ze hem zachtjes weggaan. In de volgende dagen was Anne zo goed als nooit thuis te vinden. De kleine tweezitter stond ongebruikt in de garage. Anne ging uit in de weelderige gesloten wagen met een chauffeur achter het stuur. Verscheidende mensen hadden hun kaartjes bij hen achtergelaten, sedert George er met zijn vrouw was komen wonen. Overal ging zij nu tegenbezoeken af leggen. Ze maakte zich vele vrienden onder de rijke, luchtharige villabewoners in de omstreken van Dam- meville. En het duurde niet lang, of ze werd om haar eigen schoonheid en de rijkdom van haar echtgenoot overal uitgenodigd. Ze ging naar de beste concerten, ze speelde bridge en bezocht de schouwburg. En ze nodigde haar nieuwe vrienden thuis uit en gaf kostelijke diners,die zelfs in die kringen bewondering wekten. Omdat zij het wilde, woonde George die fees ten geregeld bij, maar hij voelde zich daar blijkbaar nooit erg op zijn gemak. Op zekere dag toen Anne weer een groot feest gaf, liep hij stilletjes met zijn sigaar de koele tuin in. Hij zat diep in zorgen. Het grootste deel van zijn fortuin zat nu in Inter-Oleum aandelen en als die maatschap pij failliet ging, zat hijzelf ook aan de grond. Uit een priëel in zijn nabijheid hoorde hij stemmen en onwillekeurig liep hij de andere kant op. Maar een schelle vrouwenstem bereikte toch zijn scherp gehoor. Wat een vreselijke man heeft ze toch! Arm kind! Ze is zelf zo vrolijk en levenslustig. Maar ja, het is natuurlijk weer een huwelijk om het geld! Ik kan het Anne niet kwalijk nemen, dat is zo, maar.... Met pijnlijk kloppend hart haastte George zich daar vandaan. Hij hield zo wanhopig yeel van Anne. Hij we ongekende vermaken. vond het verschrikkelijk, dat ze met dergelijke men sen omgang zocht. Hij wist wel, dat ze zich gekrenkt gevoelde, maar hij vond toch, dat ze hun misverstand hadden kunnen uitpraten. Anne was verstandig en redelijk genoeg. Ze moest aan zijn woorden toch meer waarde hech ten, dan aan die van mevrouw Pritère. Maar het erg ste was dat ze nooit echt van hem had gehouden. Als ze van hem hield, zou het haar niet zo moeilijk geval len zijn, hem het vermeende onrecht te vergeven. Nu koesterde ze slechts verachting voor hem, als voor een man, die haar verraden had. Hij ging naar binnen en sloot zich in zijn eigen kamer op. Op zijn bureau lag een stapel rekeningen van door Anne gedane uitgaven. Hij nam er één op en floot tus sen de tanden. Die kwam van een Parijsche modis.e en bedroeg een dertig duizend franks. Het wordt krankzinnig, mompelde hij in zichzelf. In de afgelopen maand heeft ze een kapitaal opge- maakt Die avond, toen de gasten waren vertrokken,zocht hij Anne op. Ze zat op haar kamer haar haren te oor- stelen. Ze had haar vermoeid kamermeisje al naar. bed gestuurd. Anneikzou je graag even spreken, zei hij, zich niet op zijn gemak voelend. Anne gaf antwoord, zonder zich naar hem om te wenden. Ik veronderstel, dat je me vertellen komt, hoe zeer je mijn tegenwoordige levenswijze afkeurt. Neen, liefste, antwoordde hij haar rustig, ik kan wel niet beweren, dat ik bijzondere bewondering voor je vrienden koester, maar als ze je afleiding en ple zier bezorgen, heb ik er vrede mee. Ik.ik wilde je alleen vragen, of je me nu nog niet vergeten hebt. Ik voel me als een vreemde in mijn eigen huis, omdat jij zo'n hekel aan me schijnt te hebben.... Ze keek om en verklaarde met een ijzige koele blik: Ik vind, dat we niet meer over die vraag moeten be ginnen. Je hebt me wetens en willens bedrogen. Ja kunt nu toch niet meer van me verwachten, dat ik iets voor je zou gevoelen Maar Anne, ik heb het toch bij mijn beste weten voor jouw welzijn gedaan. Geloof je me dan niet? Ik. Ze begon haar haren weer te schuieren. Toe, George, ik ben doodmoe! Ik wil er veel lie ver vanavond niet meer over praten. Zonder een woord te zeggen, verwijderde hij zich. Ze keek hem in haar kaptafelspiegel na, tot hij de deur uit was. Hij liep met gebogen schouders, als torste hij een zware last. Heel zijn houding drukte diepe verslagen heid uit. Een plotseling medelijden welde in haar hart op. Maar meedogenloos verzette ze zich tegen dat milde re gevoel. Hij verdiende afgestraft te worden! Waar om droeg hij het niet als een man? Hij was immers rijk genoeg? Hij kon haar verkwisting wel dragen! Toen ze echter in bed lag, duurde het heel lang, voordat ze insliep. Ze voelde een vage ontevreden heid. Ze dacht met afkeer aan haar nieuwe kennissen. Ze waren zo gekunsteld en zochten steeds naar nieu- Morgen weer hetzelfde liedje, zuchtte ze, s moi- gens paardrijden, 's middags bridgen en dan de hele avond dansen! Kon ik maar eens een dag helemaal voor mezelf hebben. Maar dat gaat niet. George mocht eens denken, dat ik toegeef! „IK ZAL JE BIJSTAAN" George Callon zat op zijn kantoor. Hij had juist de telefoon neergelegd en het was aan zijn gezicht te zien dat hij lang geen prettige tijding had vernomen. De Inter-Oleum aandelen waren ongeveer tot nul gedaald. Al het geld, door hem er in gestoken, om de koers op peil te houden, was weggesmeten. De aan delen, die hij in zijn bezit had, waren niet veel meer waard dan scheurpapier. Hij was geruïneerd! Zijn huis zou verkocht moeten worden. Al de mooie meu bels moesten worden weggedaan. Hij huiverde bij de gedachte, dat hij dit ellendige nieuws aan Anne zou moeten gaan meedelen. Wat zou ze zich beschaamd gevoelen tegenover al haar nieu we vrienden! Met angst vroeg hij zich af, of ze het hem kwalijk zou nemen, dat hij al zijn geld er aan ge waagd had, om de kleine aandeelhouders zo mogelijk te redden. Anne was juist thuisgekomen van een rit op een Anne trok haar wenkbrauwen op en begreep ndie wat de bezoekster van haar wilde. Waarvoor zovi oude dame George persoonlijk willen komen bed ken? Ik zal tegen mijn man zeggen, dat u er gev- p bent, zei ze. Ik veronderstel, dat hij wel begriJP zal, waarover het ging. t> Ja, lieve mevrouw, dat zal hij zeker. Wee' wel, hoe 'n goede man u hebt, mevrouw Callon een dwaze vraag van een oude vrouw, nietwaar. Weet u immers vanzelf? Opeens voelde Anne zich ongeduldig worden. had die oude vrouw voor reden, om George z®1 r> genover haar in de hoogte te steken? Ze wist nat" lijk niets van zijn bedrog en verraad af. 0$ En wat heeft mijn man dan wel gedaan, j zo veel, dankbaarheid van u te verdienen, mevr ,s, Neuville vroeg ze met ietwat afwijzende kal^s' De oude dame omklemde haar handtasje wat ter en haar ogen begonnen te schitteren. Ik heb iets gedaan, mevrouw Callon, wa'^'p nooit had moeten doen, fluisterde zij Ik.ik „je' geld willen verdienen, meer dan ik reeds bezat. het was een hele toer voor me, na de doodle u, imuiosw"""' -- mijn man de touwtjes aan elkaar te knopen. nieuw paard, kort geleden door haar gekocht. Ze ging weken geleden hoorde ik heel toevallig dat de u' naar boven, om een middagjapon aan te trekken, om- delen van een maatschanoii. die olieboringen vern^ dat ze bridge zou gaan spelen bij een familie, die aan de andere zijde der stad woonde. Met een zucht ging ze voor haar kapspiegel zitten en keek naar de vermoeide trekken op haar gelaat, die zelfs door zorgvuldig opmaken niet te verdoezelen waren. Kon ik er maar tussen uit en ergens rust vinden, dacht ze. Ik kan die mensen, waarmee ik nu omga, niet uitstaan. Ze zijn zo onoprecht en zo leeg en opper- v' kkig! Jean kwam kloppen. Wat is er? vroeg Anne. Er is iemand beneden, die mijnheer Callon wenst te spreken, mevrouw, zei de huisknecht. Ik heb geprobeerd, haar weg te sturen, maar ze wilde, als mijnheer dan niet thuis was, met alle geweld u spreken. Maar wie is het dan? vroeg Anne ongeduldig kij kend. Ik heb heel veel haast, Jean. delen van een maatschappij, die olieboringen ten, heel veel zouden stijgen. Tegen de raad j,e> mijn vrienden in nam ik mijn geld op en stalt, efl in die aandelen. Het ging een poosje heel g°e uj® het had er veel van weg, dat ik mijn kapit® verdubbelen zou. Ik weet van dergelijke dingen tuurlijk zo goed als niets af, maar ik stelde trouwen in het woord van mijnheer Callon. .$A Uehu bedoelt, dat mijn man u Ae gegeven heeft, die aandelen te kopen vroeg dat helemaal n'® verbluft. O, nee, lieve mevrouwtje, dat neiemaai Maar de heer, die ze me het eerst aanbood eI? leK®f' ried ze te kopen, zei, dat uit goede bron gef jn' was, dat mijnheer Callon in die maatschappij z® teresseerd was. En dat was me genoeg, 0 te vertrouwen. i". Eneh, wat is er dan verder geben Toen gingen de koersen zakken. Ik werd x tol 1UCU 5UI5CH VAfc "VC1UV.Ü J nauwd, maar de man, die ze me verkocht h® 1 Tl 7« rf rfny-l /J a f II clU AV Q j Iïlddt Qc llldllj Ulc ZiC IliC Ze is erg oud, mevrouw. Ik^zo zeggen, dat _k yertrQUwen moest houden. Ik hield ze ongeveer niets meer waard waren. En to _n1«ras. ze wel een dame is, maar haar kleren, zijn nu juist niet nieuw meer, mevrouw. Anne nam een besluit. Ze zou die oude dame, wie ze dan ook was, ontvangen. Haar vervreemding van George ontsloeg haar nog niet van haar huisvrouwe- lijke plichten. Als hij niet thuis was, moest zij zijn plaats innemen. Zeg maar, dat ik over een paar minuten kom, Jean, zei ze. En laat die dame maar even in de tuin kamer. Ze haastte zich met kleden en was na tien minu ten in de gezellige kamer gelijkvloers. Het vrouw tje, dat bij Anne's binnentreden van haar stoel op toen pas besefte ik, dat ik alles kwijt waf'v00^ oude vrouw zonder geld, nergens geschikt meer je Wat vreselijk, mompelde Anne, terwijl magere, bijna doorschijnende hand in de hare ^jji Wat verschrikkelijk toch van George 1 Door^jji voorlichting was die oude vrouw al haar ®elT;inneïl' geraakt! Mar tegelijkertijd schoot haar te D' dat die oude vrouw George haar dank kwam be Hoe was dat er mee te rijmen? Ik was radeloos, vervolgde mevrouw Ne® f' Ik vertelde het degene, die me het eerst die ju' verkocht had en ik vermoe°'». ui Oleum aandelen verkocht had en ik verm"cw-»ai>' stond, was in een oude verschoten mantel en hoed ge mijnheer Callon heeft oververteld, j,®' kleed. In haar mager, bleek gelaat glinsterden een morgen tenminste kreeg ik een cheque voo ^j? paar ogen zo blauw als Anne ze nog nimmer ëez yolle bedrag van myn verloren kapitaaltje. Dlebrje> had. Ze glimlachte blijde, toen Anne naai haar 0 ^oor Qeorge Callon ondertekend en er was eet} kwam. Ik ben mevrouw Callon, zei Anne, Mijn man is niet thuis, maar kan ik u wellicht van dienst zijn? Ik ben mevrouw Neuville, zei de oude dame vriendelijk. Ik kwam mijnheer Callon bedanken voor de goedheid, mij bewezen. En omdat hij niet thuis was, heb ik uw bediende maar naar u gevraagd, mevrouw, II UCUt Ag met het dringend verzoek, er niemand iei te zeggen. Ik vertel het dan ook alleen rnaa-® u, mevrouwtje, omdat ik ervan overtuigd ben» u' het toch wel van uw man zult horen. (Wordt vervolg d»'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 4