Kath. Kring: Voordrachten van Georgette Hagedoorn OUDE TIJD Schiedam kreeg honderd jaren geleden een gasfabriek Geheugen-hulp Reclame in Franse systeemwoningbouw Nederland Nieuws uit STAD EN OMTREK Het was kleinkunst van goede kwaliteit Uit die goede Verjaardagstaart voor 106-jarige opoe Van Velzen Bijzonder geslaagde filmavond van S t-W illibror dus' PAGINA/ K.A.V.-Stad St.-Ambrosius ontvangt subsidie van liet Anjerfonds Katholieke Filmactie Katli. Vrouwengilde Burgerlijke Stand Monopole-theater Schakend Schiedam s.c.s. •>v Maakt voor Uw z Hoopvol geluid Prijs koelliuisbotef belangrijk verlaagd NSC DINSDAG 22 JANUARI 1957 KETHEL VIERDE ONAFHANKELIJKHEIDS- FEEST NIEUWE SCHIE9AMSCHE COURANT VJ FILMAVOND HIROSHIMA 1945 Blanke Paria's Nieuws van de r.-k. Schaak vereniging „S.B.O." GUSTO'S MUZIEKVERE NIGING ie' WAT SCHIEDAM VERLOOR EN VOND Bezwaren tegen gas verlichting Nieuw model gaspijpen DE GLIMLACH VAN DE MONA LISA IN ROTTERDAM: dV'S Ah Onder auspiciën van de Katholieke Kring heeft Georgette Hagedoorn, aan de vleugel geassisteerd door Pierre Ver- donek, gisteravond in Musis Sacrum een van haar ^gerenommeerde voordrachts avonden gebraeht. De kunstenares kon digde aan, dat zjj ons vanavond hoopte te onderhouden met weerspiegelingen van het dagelijks leven en bespiegelingen over dieren, dingen en andere vrouwen, zonder al te veel ernst, maar met een kritische ondertoon. Zij begon met het frisse chanson ..La Ronde" van Paul Fort, waarin gezegd wordt da-t de wereld een paradijs zou zijn als alle vrouwen, mannen en kinde ren elkaar maar de hand wilden reiken. Haar voorkeur voor het Frans en het Franse lied zong zij charmant uit In het ongekunstelde ,.le bonheur est dans ie pré", een liedje van weemoedige levens wijsheid. Een uit het Deens vertaald levensalfabet" muntte niet uit door ori ginaliteit, maar overtuigde toch wel, dank zij een beheerste en uitgebalanceerde voordracht. De naam van de produktieve en altijd geestige schrijfster Annie Schmidt waar borgde het succes van het verhaal over de streberige spin. Het puntige chanson van de Parijse vogelkoopman, die zijn diertjes de Marseillaise leerde zingen, maar vervolgens bij zijn rode goudvis op verrassende wijze bot ving, oogstte te recht veel bijval. De „levensgeschiedenis van een oude piano" leverde een fraai be wijs van het vindingrijk compositorisch taient van Pierre Verdonck. Vooral het moment' waarop hij een bekend soldaten- deuntje uit de mobilisatietijd van 1940 op navrante wijze omzette in een beklem mende aankondiging van het oorlogsge weld, getuigde van een geïnspireerde visie. Na het volkse wijsje „Zeg vrouw je moet naar huis toe" werd het gedeelte vóór de pauze besloten met de karakter schets „In het museum", waarmee Geor gette Hagedoorn onlangs voor de tele visie rijke lauweren heeft geoogst. De K.A.V., afd. Stad, heeft gister avond in Gebouw Arcade 'haar jaarver gadering gehouden. De opkomst was goed te noemen. Nadat mevr. Vrede- bregt de voorzitster, had geopend met het mooie K.A.V.-gebed, werd er aan mevr. De Koning, secretaresse en mevr. Waltman, penningmeesteresse gelegen heid gegeven hun verslag uit te toren- ggn, Uit het verslag van mevr. De Koning bleek, dat er in het afgelopen jaar 12 zieken waren bedacht met eieren of fruit en niet minder dan 19 gezinnen waren verrast met de Kerstmis met een rollade en een kerstbrood. Aan 2 zieken werd fruit gestuurd. Ook de penning- rneesterresse bracht een gunstig verslag uit. Er werden 10 nieuwe leden gemeld. Daarna werd er een film vertoond van Margaretha Sinclair, het heilig fa brieksmeisje, later zuster Francisca der Vijf Wonden dier arme klarissen, welke zeer in de smaak viel. Na afloop van de film werd er aan iedere bzoekster een plaatje van Mar garetha en een relikwie aangeboden. Ook werd er een lied uitgedeeld, dat spontaan door allen werd gezongen. Na de pauze, waaroder een kopje thee werd gedronken, was de bestuursver kiezing aan de orde. Mevr. Vredebregt, de voorzitster, stelde zich niet meer herkiesbaar. Voor haar in de plaats werd mevr. Hekeman gekozen met meerderheid van stemmen. Mevr. De Koning en mevr. Walthan stelden zich herkiesbaar. Pater Berendsen, de gees telijk adviseur, dankte hierna de schei dende voorzitster en heette de nieuwe voorzitster van harte welkom. Mevr. Vredebregt bracht het huisvesten der Hongaren nog even naar voren. Men kan zich aan haar adres. Leibnitzstraat 10 opgeven voor plaatsing. Daarna werd gesloten met gebed. SCHIEDAM. 25 November 1863. Uit Kethel' wordt ons gemeld, dat ook daar op Vrijdag 20 dezer, door de schooljeugd het 50-jarig bestaan van Neêrlands onafhanke lijkheid feestelijk is gevierd in de scho len werd zij door het gemeentebestuur op krentebrood en chocolade onthaald, waar na zij een optogt hield, onder geleide van den hoofdonderwijzer, en hulde bragt aan den heer J. van Schie, de eenige nog in leven, welke voor die gemeente aan de Fransche conscriptie had deelgenomen, en sinds 46 jaren onafgebroken lid van den gemeenteraad is. Niet ongevoelig voor deze oplettendheid, werd de gansche schaar van feestvierende kinderen door hem welgedaan. Vervolgens voor de raad kamer. waar het gemeentebestuur verga derd was. de feestliederen herhaald heb bende. werdn allen door dón burgemees ter ruim onthaald en keerden zij juichend huiswaarts. OMOêteo non tcmtoAM tn oj»r»mc 79ste Jaargang No. 23280 DAM 18 SCHIEDAM TELEFOON 66152 POSTREKENING NR. 59094 3 ADVERTENTIES f 0.15 per m.m.-hoogte. Bij con tract speciale tarieven. INGEZONDEN MEDEDELINGEN f 0.30 per m-m.-hoogte. Bij con tract speciale tarieven. KAMPIOENEN tot 20 woorden f 0.50 bij vooruit betaling. Elk woord meer 3 ct. Maximum 60 woorden. Alle advertentie-orders worden gesloten en geplaatst overeen komstig de Regelen voor het Advertentiewezen. ABONNEMENTEN f 6.90 per kwartaal, 2.37 per maand en f 0.55 per week. Na de pauze begon zij met een teer Zweeds wiegelied, dat haar overleden echtgenoot, de dichter Martinus Nijhof, kort voor zijn dood op voortreffelijke wijze heeft vertaald. Scherp was van hier uit de overgang naar het Amerikaanse kolderlied van de onverstoorbare Isabella. Na het simpele intermezzo van een Gro nings volksliedje ontplooide de actrice haar mimisch talent in de onbarmhartige schets van de geplaagde mannequin- en van de roddelende vrouw uit de betere kringen. Haar spel naderde zeer dicht de toneelkunst in de dramatische episode „La Charlotte prie le vierge Marie", een beklemmende tekst van Jehan Ristus. De kleinkunst van de soliste Georgette Hagedoorn mag enig in zijn soort ge noemd worden, daar zij nergens tracht de grootmeesters van dit genre te imiteren. Haar verdienste is wel, dat zij met zeer eenvoudige middelen goede resultaten weet te bereiken. De verrassende manier waarop zij met haar simpele requisieten tovert, is een van de facetten van haar charmante vindingrijkheid. Noch haar zang, noch haar dictie zijn op zichzelf van bijzonder gehalte, maar het feit dat zij met haar enigszins weerbarstige talen- Door de vele acties, die St.-Ambro- sius in het afgelopen jaar 'heeft onder nomen, is zij er toch niet volledig in ge slaagd de gelden bijeen te brengen voor de aanschaffing van een nieuw instru mentarium. Om het gestelde doel zo spoedig mo gelijk te verwezenlijken is ook een be roep op het Anjerfonds gedaan. Het bestuur van het Anjerfonds afd. Zuid-Holland heeft met zeer veel waar dering kennis genomen van de pogin gen. die St.-Ambrosius in het werk heeft gesteld, om zelf aan het benodig de bedrag te komen en daardoor heeft het Anjerfonds besloten haar een sub sidie te verlenen van 900,als bij drage in de kosten voor een nieuw in strumentarium. Wij lezen dat de Oostenrijkse film van Helmut Kautner „Die letzte Brücke" (Mensen zoals jij en ik), welke de KFA a.s. maandag op haar bijeenkomsten in het Monopole-theater zal vertonen, door het Internationale Katholieke Film bureau (O.C.I.C.) een eervolle onder scheiding heeft ontvangen als een fil misch epos van heldhaftige naastenlief de, voornamelijk verbeeld in de rol van Maria Schell, die als Duits dokter in het kamp van de Joego-SUavische par- tisanen het nodige serum bezorgt en daarbij zelf als slachtoffer valt. Deze eervolle vermelding werd aan de film toegekend op het laatst gehouden con gres te Havana tegelijk met de Itali aanse film „La Strada" en de Britse film „The prisoner". Deze gebeurtenis is een niet geringe garantie voor de boeiende film, welke de K.F.A.-leden en verdere belangstellenden zullen gaan zien. ten toch alle kritiek weet te overspelen, stempelt 'naar verschijning tot een uni cum. Het dankbare publiek bewoog Georgette Hagedoorn gemakkelijk tot een toegift, in de vorm van het chanson over de „Franse gouvernante" uit de beginperiode van de cabaretkunst op het Rembrandtsplein te Amsterdam. J. L. Hedenavond houdt in Musis Sacrum het Kath. Vrouwengilde een ledenver gadering. Daaraan zal verbonden zijn een lezing vanwege 't Nederlandse Zui- velbureau met film over melk- en zui- velprodukten in de dagelijkse voeding. Het is derhalve een uiterst nuttige voor lichtingsavond. Behalve de leden en hun huisgenoten zijn ook andere belangstel lenden welkom. Op vrijdag 25 januari, 's avonds om 8 uur is er in zaal Tivoli, Nieuwe Haven, een filmavond voor genodigden door Kalf- beek's automobiel- en garagebedrijf. Het programma bevat films over technisch on derhoud van automobielen en auto-reces. Het bedrijf is een voortzetting van het automobielbedrijf Garage Centrum van de Nieuwe Haven, waar juist dezer dagen een service-station in gebruik is genomen In het Stedelijk Museum wordt van 27 januari tot en met 24 februari een ten toonstelling gehouden onder de titel .■Hiroshima 1945", GEBOREN: Angelina, d. v. A. v. Dongen en E. A. v. Wijnen; René, z. v. W. Faasse en M. Holleman; Pieternella J., d. v. F. Brandenburg en J. A. M. v. d. Ende; Tjalling C„ z. v. T. C. de Boer en J. Niël; Rose C., d. v. J. Steen bergen en G. Timmerman; Thomas J. H., z. v. J. J. Hölzken en A. M. A. Col- nignon; Johanna A. E„ d. v. T. J. J. Gerlich en A. M. v. Vonderen; Ruby, d. v. L. Moerman en M. H. v. Eijk. OVERLEDEN: E. v. d. Sluijs, 74 j. wed. van E. van Meurs. Deze film, welke van dinsdag tot en met donderdagavond de aandacht vraagt, is een avontuurlijk verhaal van de hand van de Engelse novelle-schrij ver Someset Maugham (The Beach comber). Sidney Box heeft deze vertel ling met veel succes voor de film be werkt en het was aan zijn familielid Muriel Box om hiervan in opdracht van Arthur Rank een film te maken. Van deze taak heeft hij zich op een verdienstelijke manier gekweten en hij had 'het verhaal mee, een goed scenario, wat bij de eerste voorwaarden behoort voor een goede film. Het gegeven zal op iedere toeschouwer een sympathieke in druk maken, omdat de grondslag, waar op het gegeven berust, de naastenliefde en liefde tot de dieren als thema heeft en dit zal toch wel niemand onberoerd laten. Een en ander speelt zich af op het eiland Baru. waardoor Reginald Wi.jer, de camera-man, in de gelegenheid wordt gesteld de wonderschone natuur als treffende omlysting te laten meespelen, waarvan hij dan ook, met bovendien een verzorgde kleuraan wending, een nuttig gebruik maakte, daarbij voegen wij nog de illustratieve muziek, welke in de climax-momenten min of meer fascinerend aandoet. Het spel van Ro bert Newton, hier als een aan de drank verslaafd individu, echter met een goed hart, geeft ook aan deze typering een diepere inhoud, welke meer treft, dan de rollen van de missionaris en zijn zus ter, respectievelijk door Owen Jones en Glynis Johns, die van het begin af mis schien al te volmaakt worden voorge steld. „Blanke Paria's" is geen grootse film, daarvoor liggen de bereikte effec ten vaak te veel voor de hand, zodat de verfilming geen bijzondere kwaliteiten vertoont, maar door de sympathieke in houd steekt zij toch gunstig af bij tal loze films, welke soortgelijke avontu renverhalen tot onderwerp hebben. K.F.C. 18 jaar. De wedstrijden die S.B.O. I en S.B.O. II voor de wintercompetitie van de N.R.S.B. hebben gespeeld hebben niet het verlangde resultaat opgeleverd. De laatste 3 wedstrijden die S.B.O. I heeft gespeeld, hebben 4 punten, in- plaats van de verwachte 6 punten, op geleverd. De wedstrijden tegen Rock I en Tediro I eindigde met veel moeite in 5—5. De wedstrijden van verleden week tegen Qlde I werd gewonnen met 73. De persoonlijke resultaten waren: Noordergraaf (S.B.O. I)Kaspers (Ol- de I) OffermansGoingte M; v. d. BergDe Bruin 10; J. de Jongv. d. Kuyl Leerenveld —Everts 10; H. KloosSpannenburg 10; Buckersv.d. Raak Steen houwer.Hulsker 10; Binneveld Markènstein 01; v. TienenStolk 1—0. Totaal 7—3. S.B.O. II heeft na de eerste wedstrijd die gewonnen werd, het verder niet tot een overwinning kunnen brengen. De werden met het kleinst mogelijke ver schil, met 4%5Yz verloren. De laatste wedstrijd tegen Wester- Toren 3 werd afgebroken bij een stand van 53 in het voordeel van Wester- Toren 3, zodat ook deze wedstrijd geen overwinning zal opleveren. De persoonlijke resultaten waren: V. d. Schoor (Wester Toren 3)v. Kasteren (S.B.O. 2) 10; Koenede Gooyer 10; v. PoppelBinneveld 10; Leeflangv. d. Laarschot 0—1; v. Hamersveldv. Lieshout 10; Kleyn P. de Jong 10; NobelJ. Kloos af gebroken; BielenJansen afgebroken. De winstpunten van mej. Pluim en v. Tienen werden verkregen door het niet opkomen van de tegenstanders. De voorlopige uitslag is 53. Groep 1: Chr. Slagmoolen pr.G. Groen VuU, A. MarksG. v. d. Berg 01, M. v. Dijk sr.G. M. Groen 01. Groep 2: J. C. den BoerJ. v. d. Ruit 01J. v.d. KraanK. Deyl 'A14, H. Planken—W. Nadels 10: H. Roo- zenbeekA. v. Etten 01; Chr. Slag moolen sr.C. Roozenbeek 0—1. Groep 3: P. v. d. Klundert.W. Koog- je 10; J. Tulling—H. Nadels 10; P. de WaalB. de Koning 10; J. Bron- nemanM. v. Dijk jr. 1—0; H. L. Na delsC. Verhoeven 10; H. GroenW. Hoegee 0—1. Donderdag 24 januari gaat het twee de tiental op bezoek bij „Het Zwarte Paard 1". Gusto's muziekvereniging geeft dor- derdag 31 dezer onder leiding 'van Jac. Wolters een concert (met variété). Uit gevoerd worden werken van Sousa, Tul ling. Joh. Strauss, Fr. Popij e.a. Ook het tamboerkorps onder leiding van de heer P. de Koning werkt mede. Het va riété wordt verzorgd door Harry Bor- don. Organist is Joop Walvis. Opoe Van Velzen te Dordrecht verjaarde gisteren. Om tien uur tWU er iveer talrijken present om de oudste van Dordrecht te feliciteren. De ke H. J. Bomius van de dienst voor Sociale Zaken bood de jarige een taart ivuarop niet minder dan 106 kaarsjes prijkten. De heer Z. van Klash°r' verzorgde een korte dankdienst waarna een ieder uit volle borst het l"11' zal ze leve zong. Ook de jongste van het huis Beke Klashorst kwam op0f een bloemetje brengen, dat even later werd gedeponeerd op de tafe'. waar reeds vele bloemen en geschenken stonden uitgesteld. Graag ',fl opoe alle mannen van het huis een sigaar aangeboden. Zij had vijf gul neergeteld voor honderd sigaren, maar kon niet begrijpen dat het voldoende was. Te 'bevragen aan het Hoofdbureau van politie tussen 912.30 uur en 26 uur: jongenspet. Te bevragen bij de vinders: zwarte handkap van rijwiel, Wilton Fijen- oord, afd. Beveiliging, Vlaardingerdijk; autoped, Frenay. Hobbemastraat 6a; gou den kettinkje M. Roosentourg, Rechthuis laan 11b, Rotterdam, telef. 173591; kinder- Iln Gebouw „Arcade" heeft zondag avond de Ned. Kath. Bond van Werkne mersisters) in Industriële Bedrijven, afd. Schiedam, voor haar leden een filmavond gehouden. De Filmcentrale van de KAB verzorgde een uitzondreljjk goed pro gramma, hetwelk naast enkele propagan dafilms bestond uit de Italiaanse film „Bevenito Reverando" (Welkom Eerwaar de) met als regisseur en hoofrolspeler de bekende Aido Fabrizi. De voorzitter, de heer C Plooy, heette alle aanwezigen welkom, iri het bijzonder de paters L. A. van Elburg en H. Mer- celis, resp. als geestelijk adviseur der KAB en „St.-Willibrardus", alsmede d,e K.A.J.-aalmoezender Frankeland, kap. C. de Koning en het KAB-bestuur. Het deed spreker een groot genoegen dat ook de districtsbestuurder Jan Smit voor deze avond was overgekomen uit Haarlem. Voorzitter Plooy kon d,e leden mededelen dat de cijfers hebben aange toond, dat het ledental van de Bond in 1956 met 7 is toegenomen. Een resul taat om met recht trots op te zijn. Spr. bracht dank aan alle leden, die aan deze leden-uitbreidingsactie hebben meege werkt. Meit het uitspreken van de wens dat in 1957 niet alleen de kwantiteit van het ledental, maar ook de kwaliteit mag stijgen, besloot spr. zijn toespraak. Hij gaf vervolgens het woord aan de hoofdbestuurder Jan Smit. Deze begon met aan alle leden de groeten over te brengen van bondsvoorzitter Vink. Ook deze heeft goede en prettige herinnerin gen aan de afd, Schiedam. Vervolgens gaf spr. een gedetailleerd overzicht van alles wat er in 1956 door het actieve werk van de KAB tot stand was gekomen. In het nu zo pas begonnen jaar met de verwor ven 40.000 leden zal weer krachtdadig worden gestreefd naar positieverbetering van de arbeider en zijn gezin. Niet alleert de materiële welvaart is actueel, doch er moet gestreefd worden naar de verhoging van het geestelijke peil. Spr. deed een be- li In de raadszitting van 19 maart 1852 kwam liet rekwest van de lieren Loncq jr. en Rijnbende, waar een keuze moest worden gedaan uit twee terreinen, aan de orde, maar een beslissing werd niet gedaan, want er was nog een tweede gegadigde voor de oprichting van een gasfabriek, namelijk de heer N. Roepius. In zijn rekwest verzocht hij op een aan hem toebehorend stuk land. gelegen on der de gemeente Matenesse, een fabriek van steenkolengas te mogen oprichten en vergunning voor 't leggen van pijpen door de straten en pleinen van onze stad. In de Raadszitting van 13 april 1852 werd nog een derde aanvraag tot oprich ting van een gasfabriek hier ter stede in behandeling genomen en wei van de firma L.J. Enthoven en Co. te 's-Gravenha,ge. Genoemde firma wenste niet alleen ver gunning tot oprichting van een gasfabriek maar ook afstand van stadsgrond daar voor. Besloten werd deze drie adressen te stellen in handen van de commissie, welke reeds vroeger in deze zaak was werkzaam, geweest, welke bestond uit de heren Poortman, Van der Schalk, Maas, Makkers en Nolet en daarnevens de op dracht kreeg >te informeren naar de voor waarden, waarop de rekwestranten bereid zouden zijn de straatverlichting van deze stad door middel van gas aan te nemen. Intussen deelde de firma N. Roepius en Co. in een adres aan de Raad mede, dat aan haar concessie was verleend tot het oprichten van een gasfabriek op haar grond gelegen onder de gemeente Mate nesse. weshalve zij die fabriek zo spoedig mogelijk in werking verlangde te brengen en wel desnoods uitsluitend ten dienste van particuliere ingezetenen. En mochten tegen de straatverlichting van deze stad bezwaren bestaan, zo verzocht genoemde firma haar vergunning te verlenen voor het leggen van gaspijpen door de Over- schiese poort, langs de Boterstraat, Markt en Hoogstraat tot aan de Rotterdamse poort. Dit adres van de firma Roepius en Co. werd gesteund door een tweede adres van de heer B. Holterman en nog 51 ingezetenen uit de gemeenten Schie dam en Matenesse, waarin verzocht werd het rekwest van de firma Roepius en Co. te ondersteunen. Beide adressen werden gesteld in handen van bovengenoemde commissie om advies. Deze commissie bracht in de Raadszitting van 9 augustus 1852 op beide genoemde adressen het vol gend rapport uit: Dat het toestaan van het verzoek van de firma Roepius en Co. eensdeels ten ge volge zou hebben het gedeeltelijk opgra ven van de straten van deze stad. hetgeen in het algemeen belang niet wenselijk is, en anderdeels dat daardoor zou worden geprejudicieerd (vooruitgelopen) op de hoofdvraag, welke in deze te beslissen valt. of namelijk het belang van de op richting van een gasfabriek te dezer stede zal opwegen tegen de ongerieven en be zwaren. welke daaruit voor dc talrijke fa brieken en trafieken, alhier aanwezig, zouden kunnen voortvloeien, en deze vraag uit hoofde van de vele en gewich tige punten, welke zich in deze ter over weging aanbieden, naar het gevoelen van de commissie, alj geheel niet uitgemaakt te beschouwen was, terwijl ten slotte het toestaan van genoemd verzoek van nade lige invloed zou kunnen zijn op een even tuele te doene aanbesteding van de straat verlichting door middel van gas. Besloten werd om bovengenoemde redenen het verzoek van d;e firma Roepius en Co. van de hand te wijzen. Uit bovenstaand rapport valt nog het volgende te concluderen: over het alge meen achtte men de olie-verlichting niet voldoende, maar tegen de straatverlich ting door gas had men enige bezwaren. In het gemeenteverslag over het jaar 1852 worden enige van deze bezwaren ge noemd: bij het vaststellen van de voor waarden en nopens de wijze waarop dus danige gasverlichting tot stand zou moe ten komen, werd de mees,t mogelijke om zichtigheid gevorderd, zowel uit het oog punt van de openbare veiligheid in een stad als deze. waarin zich een overgroot aantal fabrieken en trafieken bevindt, welke ais het ware opgevuld zijn met licht ontvlambare brandstoffen. Nog een ander bezwaar was. en dit gold vooral de branders, dat het voor hun fabrikaat zo onmisbaar zuiver water uit de havens en grachten (sic) door de onreine bestand delen of afwerpselen van het te vervaar digen gas bezoedeld zou worden. Ergo werd aan de commissie dan ook vooral opgedragen om in overleg met een be kwame deskundige deze zaken grondig te onderzoeken. Inmiddels zaten de heren Loncq en Rijnbende met ongeduld te wachten op een antwoord op hun rekwest, waarin zij de Raad hadden aangeboden twee ter reinen om daaruit een keuze te doen voor de bouw van een gasfabriek. Zij besloten opnieuw een adres aan de Raad te rich ten. waarin zij verzochten een spoedige en gunstige beschikking op hun vroeger ingediend verzoek om afstand van grond tot de bouw van een gasfabriek. In de Raadszitting van 6 oktober 1852 werd be sloten dit rekwest te stellen in handen van meergenoemde commissie. Nog vóór het jaar 1852 ten einde was, bracht de commissie voor de gasverlich- tinng haar rapport uit en wel in de Raads zitting van 17 december. Bij monde van de Wethouder Poortman werd te kennen gegeven, dat de commissie van overleg met een deskundige tot dit doel door haar geraadpleegd, kon overleggen het ontwerp van een bestek en voorwaarden, volgens welke de straatverlichting door middel van gas binnen deze stad, het bes te zou kunnen geschieden, tevens verge zeld van een korte memorie van toelich ting. benevens een nieuw modei' van gas pijpen. sedert 'enige tijd in Frankrijk in gebruik, met een gedrukte beschrijving en opgave van prijzen. Besloten werd deze stukken ten fine van examinatie te stellen in handen van de commissie van Fabrica- gie. met verzoek deze stukken, voorzien van haar bedenkingen, terug te zenden aan de commissie voor de gasverlichting. Hiermede, zo zou men concluderen, was een stap in de goede richting gezet, maar de bezwaren van de branders moesten nog worden overwonnen. Ook wist men nog niet. welke bezwaren er door de com missie van Fabricagie tegen dit bestek en voorwaarden zouden worden inge bracht. En dat heeft nog wel enige tijd geduurd. L. A .ABMA. roep op de jongeren om toch vooral mee te werken aan de kadervorming, welke kringsgewijs dient te geschieden. Jan Smit zei te weten hoe hard er hier in Schiedam gewerkt wordt. Ook 1957 zal ongetwijfeld voor de Bonid een goed jaar worden. Met een opwekking tot daadwerkelijke mede werking, vooral door trouw de vergade ringen te bezoeken en na een beroep ge daan te hebben op de huismoeders om ook hierin hun medewerking te verlenen, besloot spr. In het nu volgende filmprogramma werd begonnen met het draaien van de voor de uitgevallen film over Hongarije (die uit de circulatie is genomen) in de plaats gestelde film „Bevochten welvaart": Deze gedocumenteerde filmreportage gaf de toeschouwer te zien hoe uit de chaos van 1945 de nu heersende welvaart is ge groeid. Nog enkele korte propaganda- filmpjes gingen na de pauze de hoofdfilm vooraf. Hierna werd de toeschouwer ver plaatst naar het zonnige Italië. In de film „Welkom Eerwaarde" speelt een pseudo- pastoor in de persoon van Aldo Fabrizi de hoofdrol. Wanneer Fabrizi uit de gevangeis ont slagen wordt, krijgt hij van de aalmoeze nier een brief mee voor de pastoor van een nabij gelegen dorp. Helaas blijkt deze ziek te zijn en is dus niet tot helpen in staat. Geplaagd door honger licht Fabrizi een offerblok, wordt daarbij betrapt en kan alleen ontsnappen door een priester- toog aan te trekken. Dan beginnen pas goed de verwikkelingen. Hij wordt op een landgoed als priester ontvangen; moeit be middelen tussen werkgever en stakers en beslecht een strijd tussen landvolk en gendarmerie. De verwarring wordit steeds groter en de moeilijkheden nemen toe. Toch slaagt onze pseudo-pastoor erin de zaak tot een goed einde te brengen. Een ieder is tevreden en opgewekt. Zonder enig geld op zak, gaat de ontslagen dief een nieuw leven tegemoet. Hoewel geen uitgesproken meesterwerk heeft „Bevenito Reverando" van het be gin tot het einde weten te boeien. Men moet zich de na-oorlogse Italiaanse men taliteit kunnen indenken, wil men de film verstaan en waarderen. Een van de grote verdiensten van Aldo Fabrizi Is wel, dat nergens tot aanstoot geven of overdrijven werd overgegaan. De verhouding tussen geestelijkheid en bevolking ligt in de zuidelijke 'landen geheel anders dan hier. Ook op politiek en sociaal terrein speelt daar een dorpsgeestelijke vaak een be langrijke rol. De smalfilm-projectie kon ons inmiddels niet ten volle bevredigen. Vaak vervaagde het filmbeeld en de tek sten waren op de zwart-wite ondergrond voor een groot deel onleesbaar. Toch me nen wij dat de KAB-filmcemtrale met haar bestaande repertoir in staat is velen een genotvolle avond te bezorgen. Dr gashouders van onze gasfabriek, die di-t jaar een eeuw bestaat. broche, Hogenbos. Lange Nieuwstraat 49b; bedrag aan geld, C. v. Zessen, Dr. Boslaan 40; bedrag aan geld, M. Scholten, Frans Halsplein 11a; zilverbon, P. de Bruin, Fr. Halsplein 3a; ketting met hanger. R. Kalk man, St.-Imelda Internaat. Hoogstraat 44; bruine alpinomuts, A. v. Dijk, Van Sma- leveltstraat 4a; blauwe gymschoen, H. Schilperoord, Óverschiesestraat 94b; brui ne jongenspet, J, Rooyers, Gr, van Prin- stererlaan 7; lederen schakelriem, v. Gee- ne. Ridderkerksestraat 10b; jongens-Col bertjasje, Frenay, Hobbemastraat 6a; ge blokte sjaal, F. Waterhan, Lange Achter weg 14; 1 paar blauwe gymschoenen, N. Louis, Nic. Beetsstraat 20b; kinderporte- monnaie, H. van Hulst, Marconistraat 79; aktentas met inhoud, Leenders, Galileistr. 65: tasje met scheerapparaat. verpleegster St'.-Jacobs Gasthuis, BK-laan 59: aktentas met inhoud, De Koning, le Tuinsingel 20; aktentas m. inhoud, F. de Haan, Prof. Ka mer lingh Onneslaan 86b; brille-glas, De Reuver, Ri'beslaan 3; bos sleutels, H Miks, Dr. Wibautplein 94; étui met sleutels, Cort v. d. Lindenlaan 86; sigareaansteker, Meier, B. K.-laan 242a; ring met sleutels, Th. Putters, Dwarsstraat 23; 1 paar heren- handschoenen, Boer. Vlaardingerstaat 10; 1 paar rood-grijze kinderwanten, J. Fen ders, Groenelaan 51; witte wollen kinder- want (r.), C. Lourens, Nwe Buurt 9; grijze wolle want. De Mol. Lange Haven 122; blauw met witte kinderwantjes/ F. Water han, Lange Achterweg 14; 1 paar heren glacé handschoenen, Wouterse, Korte Sin gelstraat 23; jeger kinderwantje, mevr. Stuy, v. 's-Gravensandestraat' 44; grijs blauwe want (1.), Nijenesch, Lange Nieuw straat 29b; bruine glacé handschoen, J. Winkelman, Mariastraat 123. Voor de Ver. van Vrienden van het Ste. delijk Museum zal de heer P. L. A. Jan sen, conservator van het Stedelijk Mu seum, woensdag 30 januari een lezing hou den, getiteld: ,,De glimlach van de Mona Lisa". Hij zal spreken over de verhouding tussen het kunstwerk en zijn beschouwer, zijn voordracht met lichtbeelden verdui delijkend. HEDEN: Passage-Theater: Schandaal in Soi'eIÏ to (a.l.) behalve donderdag. ,s Monopole-theater: Blanke Pa)"'8' (18 ,3e. Musis Sacrum: R.-K. Vrouwengn0 8 uur. NACHTDIENST APOTHEKEN d( De nachtdienst voor de apotheken W°' deze week van 18 tot 8 uur waargenof1® door apotheek Gouka, Co., Groe$e laan 127. R.-K. OPENBARE LEESZAAL Openingsaren. Hoofdgebouw Dam 8: Volwas»#'G maandag: 7—8.30; dinsdag: 18—12, 2—8 7—8 30: woensdag: 25 en 78.30; derdag: 10—12 en 2—5; vrijdag: 2—5 7—8 30; zaterdag; 10—12 en 2—5. BIOSCOPEN Proframma's van 18 t/m 31 Januari Arena: The proud and profar.a (18 Capitol: Vlueht naar Hongkong (14 j.) -- Centraal: The Eddy Duchin Story (14 1' Cineac en Colosseum: De kapitein van K.Zjt nick (a. i.) Harmonie: Raspoettn 'oiJ volw.) Lumière: Morgen zal ik huilen (l,laJ Lutusoa: Bushalte (volw.) Metro: f0lo' Bergère (volw.) - Passage (Schiedam): S daal in Sorrento (a. 1.) Prinses: The >et Duchin Story (14 j.) Rex: De opitand e krokodilmensen (14 Thalia: TraP^jj (a. 1.) 't Venster: Les enfants du Pa ,90 (strikt volw.) Victoria: De kapitein v Köpenick (a. 1.), Ten aanzien van het industrieel bou wen van woningen, volgens het systeem van de Franse constructeurs S. A. Ray mond Camus en Cic uit Parijs, is thans een overeenkomst tot stand gekomen tus sen hen en de N.V. Aanneming Mij. J. P. van Eesteren te Rotterdam, welke hiertoe in samenwerking met N.V. Aanneming- bedrijf v.h. G. Tiemstra en zn. te Nij megen een belangengemeenschap is aan gegaan. Teneinde in Nederland tot het fabri ceren van deze woningen te komen en het systeem aan de in Nederland ge stelde eisen aan te passen, is door voor noemde drie maatschappijen een studie bureau opgericht, dat in samenwerking met de overheid en opdrachtgevers aan de voorbereiding van uitvoeringsplannen werkt Voor de bouw van de fabriek, waaLep uit. grove elementen bestaande wonio.%' zullen worden gefabriceerd, zijn de P ,p. nen reeds in een vergevorderd stad1 „eji Bouw en inrichting van de fabriek zodanig worden gekozen, dat zOtLr0' enige bei-smering de dan lopende Pfd; duktie bei.mgrijk kan worden opgev t,ii Om te beginnen wordt de produkttf.joO enkele bezetting gebracht op ca. woningen per jaar. ,0. Wat het bouwen in serie van dez® f(s' ningen betreft, hoont men voor de 0r van dit jaar aan te vangen. Naar he) is deel van de genoemde maatschapphUin' een produktie-capaciteit van 5000 gen per jaar in een fabriek te bef6- A' Vermeld kan nog worden, dat de Raymond en Cie te Parijs sedert he' ji\ ste object in haar systeem, te wete' j,e' Shape dorp te Fontainebleau (t.b v' hoofdkwartier der Europese strij ten) ca. 7000 woningen in Frankrijk Ge" gebouwd, en nu alreeds werkt, jaarproduktie van ca. 5000 wo'^-ge- welke produktie nog steeds wordt voerd. De pr(js van de koclhuisboter ifiï aanzienlijke verlaging ondergaan. fhj Is deze omstreeks 0,95 per half P0"- 5' zal nu 0,70 of iets daarboven g®a t* fit dragen. Het bestuur van het produktschaP^e88 zuivel heeft namelijk besloten deze .jjoe de inschrijving te openen op 1,5 "U oV( kilogtam koelhuisboter. In totaal bCt> het ogenblik 15 miljoen kg. van de&e opgeslagen. De minimum-prijs, waarvoor fit binnen- en buitenland bestemde bot-, 1 de groothandel zal worden toegew® h ef f 2,30 per kilogram. Bij export vfO*stte tf toeslag van 0,45 per kilogram ve Jjs Deze toeslag is zodanig, dat de P^fi'L Engeland ongeveer dezelfde zal t zijn als die, waarvoor de boter i'l1,. OP land kan worden aangeboden, ogenblik wordt de koelhuisboter groothandel geleverd tegen 3,40 P9jw logram, terwijl de prijs in de detai' ongeveer ƒ3,80 is. eV °,e Het voornemen bestaat iedere v' i inschrijving op 1,5 miljoen kilogf openen. Het bestuur van het Pf°^u'V0i- (ct> behoudt zich echter de vrijheid Z' andere beslissing te nemen, toy® v"6 een wijziging in de omstandigheden doet. teiti lil Vah rt i» Hft uor hot

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 2