Arbeidersinkomens in E.G.K.S. Rotterdamse Graanmarkt LEXINGTON en zim DE ZWEVENDE TAILLE év^uu/t het tn00le%He KONINGIN JULIANA BIJ PAP' VINDSTERS IN PUTTEN Beroemde Miss Ella bleek verklede jongen! door PERCY KING VB ZATERDAG *3 FEBRUARI 1957 I Reële lonen in België en Luxemburg liet hoogst Uitkomst van de analyse Reële lonen mijnbouw Staalindustrie MOND- EN KLAUWZEER- BESTRIJDING FRAUDULEUZE SPEK- UITVOER NAAR DUITSLAND mum Het merk dat het hardst gaat AMERICA'S BEST TOBACCOS BOEKHOUDER KNOEIDE IN OPDRACHT Ondanks kwart loon nog verduisteringen Baden Powell-dag Het a.s. Nederland-Duitse oWr' Volksstemming in correctie-gebied#1 ■lei TERUG NAAR DE MISS# I vK1' VlsS A De Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staa] heeft een statistische analyse van de arbeiders- inkomens in de industrieën der gemeen schap gepubliceerd. Naar in een voorwoord van A. Coppé, vice-president der Hoge Autoriteit, wordt medegedeeld, geeft de analyse een dui delijk beeld van de voortschrijdende aan passing der inkomens sedert de opening van de gemeenschappelijke markt voor kolen, staal en ijzererts. Voor het eerst in de Westeuropese literatuur is het gelukt uniform afgeba kende gegevens over de inkomens van bepaalde groepen industriearbeiders te verkrijgen. Voor de eerste maal was het mogelijk de nominale inkomens met be hulp van de nieuwe methode der „ver- bruikersgeldpariteiten" in hun reële koopkracht te vergelijken Voor de eerste maal werd een poging gedaan voortbou wend op het werk van de Nederlandse deskundigen Bogers en Van IJzeren ver- bruikersgeldpariteiten op de basis van een „Europees pakket" te berekenen, al dus het voorwoord van Coppé. De analyse geeft dan als uitkomst, dat in de steenkoolmijnindustrie in 1954 de reële inkomens van de mijnwerkers in het Saargebied en in België het hoogst wa ren. Op een afstand van ongeveer 5 tot 15 pet volgden Frankrijk en Nederland. De reële inkomens der Duitse mijnwer kers bedroegen slechts ongeveer 70 tot 75 pot van die der mijnwerkers in het Saar gebied en België. Het laagst waren naar verhouding de inkomens der Italiaanse mijnwerkers. Deze bedroegen slechts on geveer 60 a 65 pet van die in het Saar gebied en België. De inkomens der staalarbeiders waren in 1954 het hoogst in Luxemburg, Ruim 10 pet lager waren de inkomens in België, terwijl die van do staalarbeiders in Frankrijk, West-Duitsland, Nederland en het Saargebied 0 tot 35 pet lager waren dan die in Luxemburg. De koopkracht van de inkomens der Italiaanse staalarbeiders was bijna 1/3 lager dan die der Luxem burgse arbeiders. Men kan aantonen, dat, gemeten naar de verschillen tussen de reële inkomens van land tot land, veel grotere loonver- schillen binnen een volkshuishouding vol strekt geen uitzondering vormen. De verschillen tussen de reële inkomens in de industrieën der gemeenschap zijn betrekkelijk klein, in ieder geval kleiner dan bijvoorbeeld de verschillen tussen het particuliere verbruik per hoofd van de bevolking. Stelt men het particuliere verbruik per hoofd van de bevolking in het land. waar dit verbruik het hoogste is, op 100, dan bedroeg het verbruik in Italië in 1954 slechts 41. Het netto-jaarinkomen der Italiaanse staalarbeiders en kolenmijnar beiders bedroeg evenwel ongeveer twee derden van dat van het land met de hoog ste stand. Deze constatering is volgens de analyse van groot belang. Zjj toont namelijk aan, dat bij het verdrag voorgeschreven aan passing van de reële inkomens der ar beiders in de kolenmijnindustrie en in de staalindustrie lang niet zo moeilijk te verwezenlijken is als dikwijls wordt ver ondersteld. Voor de reële Ionen per schicht in de ondergrondse steenkolenmijnbouw luidt de jongste vergelijking als volgt, waarbij het land met het hoogste loon in het jaar 1953 is gesteld op 100: 1953 België 100 Nederland 8797 Saargebied 7786 Frankrijk 7483» W-Duitsland 7076 Italië 33—41 1956 tweede kwart. 107 99—110 98—111 84—95 91—98 38-46 Hieruit blijkt dus, dat in alle landen een zekere aanpassing heeft plaats gevon den aan het loonpeil in het land, waar dit het hoogst was, waarbij in dit land zelf, België, nog een stijging van onge veer 7 procent plaatsvond. Niet anders was de ontwikkeling in de staalindustrie: reëel uurloon in de staal industrie (land met het hoogste loon in 1953 100) Luxemburg België Nederland W.-Duitsland Saargebied Frankrijk Italië 5364 De Hoge Autoriteit wil in haar analyse niet stellen, dat uitsluitend de werkzaam heid van de gemeenschappelijke markt deze aanpassing heeft bewerkstelligd. Dat echter de opening der afzetwegen en de toenemende handel in de produkten der gemeenschap tussen de zes landen mede in deze richting hebben gewerkt, is volgens de Hoge Autoriteit niet aan twijfel onderhevig. Hoe meer de gemeen schap er toe komt haar sociale, economi sche en financiële politiek te coördineren, des te sterker zal zich ook de aanpassing kunnen ontwikkelen. De verschillen van land tot land. die dan nog tussen de reële inkomens blijven bestaan, zullen in de eerste plaats de reële verschillen in de economische produktiviteit weerspiegelen, waarbij hoofdzakelijk lokale factoren, na tuurlijke omstandigheden, maar ook in vloeden van de beroepsindeling der werk nemers en hun kwalificatie een rol zul len spelen. 1953 1956 tweede kwart. 100 120 91—94 98—102 71—80 83—93 72—78 85—92 62—67 72—78 59—67 75—85 53—64 55—66 Het uitvoerende comité van de Europese mond- en klauwzeerbestrijdingscommissie een orgaan van de F.A.O. komt op 27 en 28 februari a.s. in het paleis Noord einde te Den Haag bijeen ter voorberei ding van de plannen, die in de begin april in Rome te houden plenaire zitting van deze commissie zullen worden be sproken. Het uitvoerende comité staat onder voorzitterschap van de Ier J. C. Nagle. Vice-voorzitter is de heer J. M. van den Born, directeur van onze veeartsenijkun- dige dienst. In het comité hebben voorts zitting deskundigen uit Portugal, Italië, Engeland en Joego-Slavië. Op uitnodiging van de F.A.O. zullen de Haagse besprekingen ten dele worden bijgewoond door de directeuren van de veeartsenijkundige diensten uit België, Frankrijk, Duitsland en Zwitserland, lan den, die nog geen lid zijn van de Euro pese mond- en klauwzeer bestrijdings- commissie. (Van onze correspondent) De directeur van een vleesexportmaat- schappij te Groenlo, de Duitser W. K„ is wegens frauduleuze doorvoer van duizen den kilo's Frans spek naar Duitsland in arrest gesteld en voor de officier van Jus titie te Zutphen geleid. De nasporingen in deze zaak werden, zowel door de Nederlandse als de Duitse recherche gedaan. Daarbij kwam aan het licht, dat K. die sinds een jaar het Groen- lose bedrijf leidt, op grove wijze misbruik heeft gemaakt van de hem verleende im port- en doorvoervergunningen. Verschei dene zendingen vlees naar Duitsland zou den aanmerkelijk groter zijn geweest dan K. op zijn doorvoervergunningen aangaf. Bovendien zou K. grote hoeveelheden door hem uit Frankrijk ingevoerd spek naar Duitsland hebben doorgevoerd, zon der dat dit door de daarvoor bestemde keuringsdiensten was gekeurd. (Bericht van A. Bosman N.V. Graanmakelaars) De afgelopen week toonde een weinig opwekkend beeld. De vraag was teleur stellend, waarbij komt, dat diverse ship pers onverkocht afgeladen partijen, te be- schouwen als nalatenschap uit de Suez- hausse, het prijspeil drukten. Ook de af brokkelende scheepsvrachten deden een duit in het zakje, zodat al met al het prijs niveau een deuk heeft gekregen. Mais. Voor disponibele en stomende platamais bestond weinig vraag, op afla ding wordt deze soort nog steeds door te rugkooporders der shippers op peil gehou den. In yellow mais spoedige levering was de vraag niet groot en enige aandie ningen zorgden ervoor, dat de premies te genover mais op aflading slonk. Zowel in 2 yellow als in No. 3 en No. 4 was N. Amerika per maart/april/mei/juni graag afgever. Z.-Afrikaanse mais in een enkele PARIJS, 23 februari 1957 Balenciaga, die eerst gisteren zijn collectie toonde, had haar gerust de „zwevende taille" kunnen noemen, want hij heeft ceintuurs net onder de buste geplaatst, of normaal om het mid del en ook een flink eind er onder. Er waren eveneens korte mantelpakken, waar drie vernuftig aangebrachte plooien enigszins het middel aanduiden of liever gezegd: ze laten de plaats vermoeden, waar dit waarschijnlijk zit. De manteltjes vallen van achteren langer dan van voren, waar ze maar tot even aan de taille reiken. Ze staan een eind van de hals af en hebben dik wijls een soort van officiers-kraag en twee rijen knopen. De rokken, evenals die van de japonnen, reiken tot net over de knieën. Tailleurs, mantels en japonnen hebben enorm brede, ronde schouders; de pad- ding loopt stellig een eind op de mouw door. Niet mooi zijn de juist onder de buste aangebrachte zakken, die iets vierkants aan het model geven. We zagen verder enkele zeer goede, recht vallende zeven-achtste mantels. Som mige tailleurs hebben een zeven achtste. nauwe tuniek, die we op veel japonnen terugvinden en die veel heeft van die van verleden jaar. De meeste toiletten hebben geen mouwen. Nieuw is een soort van overgooier van organdie of soortgelijke dunne stof, die aan een baleincirkel is gezet, welke even boven de buste geklemd zit. De organdie is gefronst aan die cir kel gehecht en valt dan recht naar be neden als een nachtpon tot een tien centimeter boven de knie. Het is dus een soort van tuniek. Er onderuit komt een stukje nauwe rok. Het geval hangt vreemd flodderig om de mannequin, die er verloren in lijkt. Andere japon nen hebben een dóódsimpel lijfje en een zeven-achtste tuniek, een min of meer brede, leren ceintuur zit om het middel en deze japonnen zijn dadelijk veel aardiger. Mooi zijn de witte Ottoman prinsessen- japonnen, die werkelijk allure hebben. Overigens waren de getoonde modellen in alle kleuren: bisschopspaars, beige, lichtpaars, zwart, wit en veel ruitjes. Werkte Balenciaga voornamelijk op zijn tuniek door. nieuw was ook een japon, waar op dertig centimeter van de zoom een brede strook ingerimpeld was aangezet en die van onderen wat ingehaald was. Een soort van kleine ballon effect dus. Men vraagt zich af of de ontwerper bij het maken van zijn modellen, er wel aan gedacht heeft, dat vrouwen graag japonnen dragen, die haar staan en dat dit met een per fecte coupe alleen nog niet altijd be reikt wordt. De bijou's bestonden uit enorm lange kettingen, waar op iedere vijftien centimeter steeds een grote steen was ingezet iri de vorm van een paasei. Ver der veel grote clips. De hoeden waren zoals altijd vervaarliike taarten. DINY K.—W. BEIIMMfcR ING EN VERBOUWINGEN ENZ. VOORHAVEN 101 TEL 34971 ROTTERDAM boot moest door een en ander eveneens lager worden afgedaan. Gerst. Diverse posten stomende Plata- gerst in verschillende gewichten konden slechts met prijsconcessies worden onder- gebracht, terwijl er momenteel nog vol- doende aan de markt is. Noord-Amerika deed onder invloed der lagere vrachten de 3 barley op aflading vrijwel dagelijks la ger af. Een enkele post aangediende Russi. sche gerst is eveneens aan de markt ver. schenen. Franse gerst zowel disponibel als stomend bleef geschikt aan de markt. Haver. Ook hier zorgden enige posten 'onverkocht afgeladen partijen Plata- en N.-Amerikaanse haver ervoor, dat de prij zen beduidend lager kwamen te liggen. Op aflading volgde een bescheiden aan passing, zodat men hiervoor nog belang rijk meer dan voor spoedig goed moet betalen. In Russische haver wordt het ma teriaal veel minder en hoort men alleen van loco goed. Rogge. Enkele post gewachte Platarogge moesten voor lage prijzen worden ver kocht. waarbij het gebrek aan opslagruim te een grote rol speelde. Op aflading bleaf deze soort verhoudingsgewijs nog zeer duur. In N.-Amerikaanse rogge is er wei- nig aanbod van stomend goed terwijl op aflading een zekere aanpassing plaats vond zonder dat dit tot grote zaken aan leiding gaf. Milo ging weer zijn eigen weg en is nu in verhouding tot andere voergranen zeer duur. Het aantal afdoeningen bleef dan ook zeer beperkt. Platamillet, ofschoon van het oorsprongsland duur, werd twee dehands vooral voor Belgische rekening laag verhandeld. Inlandse granen. Na tijdelijk zeer diep te zijn gedaald, was er de laatste dagen voor inlandse haver 2 kwartjes meer te maken. Ook voor rogge trad een zeer bescheiden verbetering in het prijspeil in, terwijl in gerst zeer weinig zaken plaats vonden. De koekenmarkt zag voor spoedig goed nog maar bitter weinig belangstelling, ter wijl op de najaarsaflading wel weer enige activiteit te bespeuren viel. In Lijnschil- fers zag men wat meer kooplust voor sto mende partijen, waardoor het. beperkte aanbod in dit artikel wel duidelijk opviel. Op aflading kwamen enkele kopers in de markt maar zaken kwamen er nog niet uit voort. Lijnschroot werd in een gewach te boot verhandeld voor zeer lage prijzen, terwijl er enkele afdoeningen op de ver dere termijnen plaatsvonden. Zonnepitschilfers op spoedige aflading werden door de eerste hand voor lage prijzen gelikwideerd, op het najaar geen zaken te melden. Zonnepitschroot werd nog vrijwel regelmatig stomend en op af lading door de consumptie opgenomen voor dagelijks lagere prijzen. Houders van loco Raapschilfers trach ten zich van hun voorraden te ontdoen, daar men in de naaste toekomst hier niet veel heil meer in ziet. Er bestond een vrij levendige handel in zemelen vanuit Duits, land en Frankrijk: de neergaande prijsbe weging schijnt door verminderd aanbod enigszins te zijn afgeremd. Een post Ar gentijnse in een gewachte boot moest evenwel onder pariteit worden geruimd Spoedig te ontvangen soyaschroot werd voor steeds verder wegzakkende prijzen geruimd. (Advertentie) De advocaat-generaal bij het gerechts hof te 's-Gravenhage, mr. F. baron van Voorst tot Voorst heeft gisteren een ge vangenisstraf van één jaar gerekwireerd tegen de 36-jarige hoofdboekhouder A. C. uit Oude Wetering, die in de jaren 1951 tot 1955 bijna wekelijks een greepje deed in de kas van zijn werkgeefster een ma chinefabriek te Leiden. In totaal belie pen de verduisteringen ongeveer 9000 Voorts had de man, die alle schuld heeft erkend, over de jaren 1953 en 1954 te lage aangifte voor de inkomstenbelasting ge daan. „Uw patroon stond ook niet zuiver in financiële aangelegenheden", merkte de president mr. B Verveen op. „U kreeg wekelijks een tientje als zwart loon extra en u moest steeds weer in de boeken knoeien in opdracht van uw werkgever" Volgens de procureur-generaal had een duur uitgaansleven tot de verduisteringen geleid. De rechtbank heeft C. tot een jaar en drie maanden veroordeeld. De verdediger, mr. H. Kruizinga, uit Leiden zeide dat verd bezig is al zijp.j schulden terug te betalen. Hij gaat zij huis verkopen om de navordering van de belasting, ongeveer f 3000.- te betalen. Pleiter vroeg een lange voorwaardelijke gecombineerd met een korte onvoorwaar- delijke gevangenisstraf. In het herboren Putten op de Veluwe is de Baden-Powell-dag gistermiddag op wel zeer bijzondere wijze gevierd. De padvindsters en kabouters van het Gel derse dorp viel de eer te beurt de hon derdste verjaardag van de stichter van de padvindersbeweging, Lord Robert Baden Powell of Gilwell, tezamen met H.M. Koningin Juliana te vieren. De Koningin had er prijs op gesteld dit jaar op Baden Powell-dag naar Putten te gaan. omdat onder de padvindsters van het dorp door de droeve oorlogshistorie een groot aantal wezen en halfwezen is, De Koningin was gekleed in padvind- stersuniform en vertoefde onder haar padvindstersnaam Movavedo gedurende bijna anderhalf uur in het intieme club huis in de Veluwse bossen. Zij nam spontaan deel aan het programma, dat de Puttense jeugd voor deze feestdag had opgesteld. Het kommetje ..kruudmo-es", het streekgerecht der Veluwenaren, liet de Koningin zich te midden der zingende padvindsters goed smaken. Als geschenk kreeg de Movavedo een grammofoon plaat met de stem van Lady Baden- Powell, de chief guide der meisjespad- Aövertentie In de vorige eeuw waren de perfecte ruiters en amazones van het circus pre cies zo internationaal beroemd als van daag de filmsterren. Vooral de amazo nes, de paardrijdsters dus, werden toe gejuicht door het publiek, bezongen door dichters, door schilders uitgebeeld. Er was natuurlijk veel naijver onder de schone rijdsters. Zo wekte omstreeks 1852 een zekere Miss Ella grote sensatie. Zij reed „panneau" en presteerde het daarbij om vlug en vlinderlicht achter eenvolgens door vijftig dichtgeplakte hoepels te springen en in het maken van salto-mortales niet onder te doen voor de meest ervaren ruiter-acrobaat. Alle andere vrouwelijke beroemdheden, die het nooit verder dan twintig hoepels hadden gebracht, verbleekten bij dit be richt. En ziet, de afgunst deed wonde ren: na korte tijd nresteerden alle da mes hetgeen tot dan toe onmogelijk werd geacht, sprongen door meer dan vijftig hoepels, draaiden salto's alsof het niets meer was. Pas toen lekte uit, dat de beroemde Miss Ella een verkleed jongetje was geweest. Dit is ook een van de tientallen kijkjes achter de schermen, waarover u kunt le zen in het circusalbum „De bonte Droom van het Circus". Een boeiend en afwis selend verhaal met talloze pentekenin gen, vele prachtige kleurenplaten en plaatjes: geschreven door de circusken ners bij uitstek J. van Doveren en Fred Thomas. Voor slechts f 2,50 kunt u dit boekwerk kopen bij uw roomboterleverancier of direct bestellen per brief of briefkaart bij het Kantoor „Roomboteralbum", Postbus 47, Den Haag. U krijgt het al bum dan per omgaande toegezonden on der rembours. Vermeld vooral duidelijk uw naam en volledig adres. De bijbeho rende plaatjes ontvangt u gratis voor de riiksbotermerken. U vindt zo'n merk op elk nakie roomboter. (Natuurlijk ook op koelhuisboter). Neem een pakje extra voor de zondag! vinderij, wier geboortedag evc' gisteren werd gevierd. fra' Ook werden haar twee bakjes, aangeboden, waarvan een bestem voor Prinsese Marijke, die ook [5, is en daarmee een der kleine seniel1 die volgens het danslied ,,Onze ,f». rondom heel de wijde wereld W»U#' Om kwart voor één kwam de n gin onder luide toejuichingen ya t>ij uitgelopen bevolking van het het clubhuis aan. Zij werd vers door haar particulier secretaresse» v8ji vrouw W. A. Repelaer van &rl der Willigen. j-jtt'1 Voor de Koningin weer ve ,biiU's moest, klonken door het volle ciu nog vele liederen en ook de ,st,e spe' Lady Baden-Powell, dank zij <demaaK' ciaal voor dit herdenkingsjaar geJ> te grammofoonplaat. Door een van zingende en juichende k30" uur' vertrok Movavedo om rond twee ,y Daar de Koningin het bezoek z° e'J formeel mogelijk wenste te houde1 ter alleen in haar kwaliteit van padvin eo de viering wilde bijwonen, waren autoriteiten aanwezig. De „Frankfurter Allgemeine Zel schrijft in haar nummer van vrü scnrijit in naar nummer van vi«- een commentaar op het overleg in n a.s. tussen de Nederlandse minister M Buitenlandse Zaken. mr. Luns. e° Westduitse collega, Von Brentano welingelichte kringen in Bonn ven™ ju ten, dat het bezoek van mr. Luns °tep- leiding zou kunnen worden tot aans'u ^i- de onderhandelingen om alle tussen (je* de landen nog bestaande open kWe op te lossen. ««tv Men houdt het in Bonn voor dat Nederland de eventuele teruêy van de geannexeerde grensgebieden een volksstemming zal willen onderv pen. Het Nederlandse ministerie an j,' tenlandse Zaken wilde desgevraagd» dus het Duitse persbureau D.P.A.. geen commentaar leveren, fl f In de Bondsrepubliek is men va" F ning, dat een volksstemming slecn"^' onnodige spanningen aanleiding z°u nen geven. l3$\ Pater Justinus Corstjeris ss.ee. ultva^fy huizen is na een vakantie in h'etaar «i land naair Brazilië vertrokken. 1 sinds 1939 als missionaris werkz3 2). Pas kort geleden kwam ik er achter, hoe ze hem or der na order door de neus konden boren. Zijn secre taris, Thomas Lime, slaapt met de Verenigde on der één deken. Hij geniet het volle vertrouwen van zijn patroon en misbruikt het schandelijk. Horn schrijft zo krap mogelijk in om de fabriek aan de gang te houden; toch blijven de Verenigde steeds on der hem, dank zij Lime. Een paardemiddel; je be grijpt, dat van winst zo geen sprake is. Elke slinks verkregen order betekent voor de Verenigde een ste vig verlies. Maar ze hopen met die tactiek Horn tegen de grond te slaan; ze kunnen het langer uitzingen dan hij. Hebben zij hem er eenmaal onder, dan be heersen de Verenigde met de Deens-Maroviaanse Vlees Trust de wereldmarkt. Daar is het om te doen. Aage's nijdigheid dateert van de laatste tijd. Vroeger heb ik hem wel horen beweren, dat de fa briek in Soroe een prutszaakje was. Zó'n prutszaakje, dat ze geen middel te min achten om het weg te krijgen. Sinds die laatste order? Ja, Horn kreeg ze, ofschoon de Verenigde lager inschreven. Ik wist, dat het vrijwel zijn laatste kans was; dit bepaalde mijn houding. De omgang met schavuiten heeft één voordeel; je leert er schavui tenstreken door. Ik zag er dan ook niets in, zekere in stantie een tip te geven: dat een aanzienlijk percen tage van de order werd geplaatst bij de Deens-Ma roviaanse in Chigang. De handelsbetrekkingen tussen de betrokken landen zijn van allesbehalve vriend schappelijke aard en de bewijzen, die ik overlegde, beslisten. De order kan Horn weer te paard helpen. Goei genade! lachte Mette. Ik dacht niet, dat je zo'n intrigant was! Laten Aage en Rasmussen het niet horen. En je wou niet lang geleden je aandelen Verenigde nog wel verkopen, omdat aan het concern zo'n bedenkelijk luchtje zit! Ik werd bekeerd door mijn bezoek aan Chigang en ik hoef je niet te zeggen, hoe blij ik ben, dat ik ze hield. Om tot de zaak terug te keren: wanneer Horn naar genoegen levert en daar staat de naam van zijn fabriek borg voor, komt hij er helemaal bovenop. Machtige invloeden zijn ten gunste van Hom aan het werk. Dit is de heren van de Verenigde eveneens be kend en je snapt dus waar op aan wordt gestuurd het moed hem worden belet, te leveren. Alles goed en wel hoe willen ze het betalen? Dat weet ik niet, Mette. Ik weet allen, dat de alarmklok is geluid Niels Horn zal er onder! Tot dat doel klimt een meneer, Ernst Smidt, in zijn harnas. Ernst Smidt. Nooit van gehoord. Jij? Ik vermoed, dat het dat schoelje zijn zondagse naam zal wezen en de doordeweekse minder geschikt voor damesoren is. Er woont een Ernst Smidt in de Istedgade; een schreeuwend bord aan de deur ver meldt, dat deze veelzijdige artiest als makelaar in bouwgrond, woningverhuurder, verzekeringsagent en adviseur de boterham verdient. Het begrip „advi seur" is rekbaar als elastiek. Het bracht me op het idee, dat in de Istedgade wel eens de jongste aan winst var de Verenigde kon resideren. Wordt uit gezocht. Hij was daar straks op komst, waarschijnlijk om met Poulsen, Baron Vlees-in-Blik en Petersen de laatste hand aan de gemeenschappelijke plannen te leggen. Je staat aan Horn's kant? Onvoorwaardelijk. Dan had je beter op de vergadering kunnen blijven. Neen. Zolang ik er bij zit, kom ik toch het naadje van de kous niet te weten. Daarbij komt, dat ik naar Sorot ga. Ik wil er haring of kuit van hebben, wat tegen Horn wordt uitgebroed. Onder die omstan digheden is het beter, dat meneer Smidt mij niet kent Dit was het hoofdzakelijk, waarom ik ervoor zorgde weg te wezen alvorens hij verscheen. Het zal de vraag zijn of je in Soroe voldoende aan de weet komt, Aksel. Afwachten, Ik heb het geval met mijn vriend Larsen besproken; hij interesseert zich er voor. We zijn overeen gekomen, dat ik hem onmiddellijk inlicht als zich in Soroe iets verdachts voordoet. Randrup zweeg even. Nu het eigenlijke doel van mijn bezoek, Mette. Vergeef mij de schijnbare indis cretie hoe is de verhouding met Aage de laatste dagen? De jonge vrouw verkilde. Hoe zou ze zijn? Geen oorlog, geen vrede, Smeulend vuur onder de as als gewoonlijk. Ik vraag je iets geweldigs, Mette, daar ben ik van overtuigd, en ik dacht er niet aan als ik een andere weg zag om het concern dwars te zitten. Kun je terwille van de goede zaak niet een poosje toe schietelijker tegen Aage zijn? Je houdt niet van hem en ik begrijp het. Een oud gezegde luidt, dat in lief de en oorlog veel is geoorloofd. Dit wordt oorlog, bes te kind. Als ik me niet vergis: meedogenloze oorlog. Ik heb niemand om me in Soroe op de hoogte te hou den dan jou. Ik logeer in het Palace Hotel. Al weet ik, dat je het onaangenaam klinkt je windt Aage om je pink als je wilt. Hoor je iets van belang, bel me dan. Je vraagt méér, Aksel Ejnar, dan ik kan vol brengen. We spelen beiden een rol, Mette. Ik laat over mijn kant gaan, dat je man en zijn vriend Thorvald me als een pias beschouwen, tegen wie ze kunnen uit flappen, wat hun voor de mond komt. Ik schik me in de blamage, omdat het de enige manier is, al thans iets te vernemen. Waar jij je toe leent, staat in geer verhouding tot wat je van mij vraagt. Ik geef het direct toe. Maar, Mette, je kent het resultaat van mijn bezoek aan Chigang. Lieden als Poulsen, Rasmussen, Petersen en hun Maroviaanse trawanten laten er mannen, vrouwen en kinderen afjakkeren, uitbuiten tegen een hongerloon. Toch zijn het even goed als wij schepselen Gods, naasten van jou en mij Ik heb me verbijsterd afgevraagd hoe zulke onmenselijkheden in de twintigste eeuw wor den gedoogd. Als het concern er in slaagt, Horn te breken, krijg je hier toestanden, die voor de Maro viaanse weinig onderdoen. En waarom? Om dividend steeds hoger dividend in de wacht te slepen. Jij hebt eens gezegd dat je mee wilde strijden om dergelijk onrecht de wereld uit te helpen. Mette zat een poosje zwijgend en staarde op de handen, die gevouwen in haar schoot lagen. Toen zag ze Rdrup met een zachte glimlach aan. Aksel Ejnar, je hebt een hart van goud! Olala! Hij grinnikte, was direct weer ernstig. Ik moet nu eenmaal tegen onrecht vechten, waar ik het zie. Daarom heb ik Horn's partij gekozen. Daarom sta ik aan de zijde van de ontrechten in Chigang, die zelf de moed en de kracht niet meer hebben om te vechten. Misschien ook het geloof niet meer, omdat ze zich in de steek gelaten zien door leiders, wie zij hun belangen toevertrouwden en van hun schamel loon er voor betaalden. Weer viel een stilte. Mette verbrak haar. Je logeert in het Palace Hotel, zei je? Ja. Aksel, ik zal zien wat ik kan doen. Vergeet niet, Aage is nu eenmaal mijn echtgenoot, al is hij een gewetenloos zakenman. Als ik iets hoor, dat ik van betekenis acht, bel ik je daar. Ik ben het met je eens Horn mag de strijd niet verliezen. III Ernst Smidt zat in de hal van het Palace, Soroe's eerste hotel. Hij huldigde het principe, dat, als men van andermans leer snijdt, de repen flink dik mo gen zijn. De Verenigde Fabrieken waren er goed voor. Hii was inderdaad de makelaar in bouwgrond, huizenverhuurder, verzekeringsagent en adviseur van de Istedgade, een midden veertiger, niet groot, ste vig gebouwd, onberispelijk gekleed, een man die zich in elk milieu kon bewegen. Toen de Istedgade nog niet de eer genoot hem te huisvesten, zetelde hij als particulier detective in een andere wijk, maar de vrijmoedigheid, waarmee hij dit beroep uitoefende deed de recherche het dringend verzoek tot hem richten, naar een andere kostwinning om te zien, wilde hij niet de kans lopen, voor geruime tijd van zijn relaties afscheid te moeten nemen, teneinde in onvrijwillige retraite te bepeinzen, wat op dit on dermaanse is geoorloofd en wat niet. Smidt had de welgemeende raad ter harte genomen, zijn benij denswaardige veelzijdigheid deed hem weldra ande re wegen vinden, die per slot van rekening tot het zelfde doel leidden: zich zonder al te zware arbeid een herenleventje te verschaffen. Aksel Lomholt- Randrup's vriend Erik Larsen had deze bijzonderhe den ingewonnen omtrent de man, die in opdracht van de Verenigde Fabrieken de recalcitrante Niels Horn tot rede zou gaan brengen, maar Randrup moest bekennen, daarmee niet te zijn gevorderd met de oplossing van het probleem, hoe dat zou worden klaargespeeld. Smidt had reeds enige malen ongeduldig zijn hor loge geraadpleegd, toen twee heren de hal binnen traden en na even te hebben rondgezien op hem toe- stapten. Hr Smidt? vroeg de één. Een korte hoofdknik was het antwoord. Thomas Lime. Ik heb Blad meegebracht, een ontslagen employé. Hij werkte aan de boekhouding en weet mogelijk dingen, die van belang kunnen blij ken. Je Hr. Blad interesseert me geen spaan! snauw de Smidt. Hij wierp een snelle blik op de tafel naast de zijne. De heer, die er zat, had de aandacht zozeer bij zijn lectuur, dat de brute uitval hem blijkbaar was ontgaan. Ik heb niets aan ontslagen employé's, we! aan lui die op de hoogte zijn! Kom mee naar die hoek; we zitten er uit gezicht en buiten gehoor. Goeie dag Hr. Blad. Aksel Lomholt-Randrup klapte zijn boek toe. De verhuizing van Smidt en Lime maakte het onmo gelijk een woord van het komend onderhoud op te vangen. Het voorbeeld volgen en opnieuw een plek in hun buurt innemen, liep te erg in de kijker. Ran drup slenterde een telefooncel in om Erik Larsen mee te delen, dat overkomst naar Soroe gewenst was. Ver volgens zocht hij de portier op en vroeg het adres boek ter inzage. De rubriek makelaars had zijn spe ciale belangstelling. Hij noteerde enige adressen, waarna hij het hotel verliet. —Horn sloeg gisteren het laatste bod van de Ver enigde af opende Smidt de besprekingen. Vier mil joen kronen voor de boel zoals die reilt en zeilt. De vent moet stapel wezen. Verspéélt zeker liever de zwik! Lime schokschouderde. Horn is er niet één die je makkelijk klein krijgt. Allerminst nu, met de Sodaan se order achter zich. Ja? Ik denk er anders over. Breng rapport uit, vo'. ::dig alsjeblieft! Ik betwijfel, of zonder de tijdelijke werkkrach ten uit Kopenhagen de arbeiders in beweging waren te krijgen geweest! Wat jij twijfelt doet er minder toe. Feiten! Wel, in zekere zin maakte Horn zelf de bodem klaar door eerst hun winstaandeel in te trekken en daarop een loonsverlaging van vijf procent te laten volgen. Hij kon moeilijk anders; de fabriek draait al jaren met verlies. De ouderen legden er zich bij neer. Ze redeneren, dat wie goede tijden met een patroon heeft gekend, hem in kwade dagen het vel niet over de oren mag halen. De jongeren namen het niet zo licht op, ofschoon van verzet geen spra ke is geweest vóór Mikkel Fryd met de Kopenha- gers kwam. Fryd keek eerst de kat uit de boom; hij begon pas nadat een paar weken aan de Sodaanse order werd gewerkt. Al gauw had hij dóór, welke lui hij het best voor zijn karretje kon spannen. Hij smoesde met ze, dat het nu toch billijk zou wezen, als Horn de loonsverlaging ongedaan maakte. Er werd dik aan de order verdiend; daar hoefde het dus niet aan te liggen. Zonder veel moeite kreeg hij het zover, dat een deputatie naar de baas ging om de zaak te bepleiten. Horn weigerde, maar beloofde aan het verzoek tegemoet te komen, zodra nieuwe orders volgden, waarop hij goede moed had. Koren op Fryds molen en je snapt, dat hij de wieken lustig liet draai en. Een handige vent. Nooit zal hij de arbeiders op warmen of eerst heeft hij Horn geprezenZij hebben niet in de gaten, dat hij steeds minder vindt te prijzen en des te meer af te kammen. De beproefde tactiek, knikte Smidt. Eerst in de hoogte steken, dan omlaag duwen. Je komt er al tijd mee waar je wezen wilt. Het toppunt. Fryd heeft nog met geen over staken gesproken en toch zouden sornUjjjet liever vandaag dan morgen de boel neergooie?' doen jongens, adviseert hij, vóór gebleken lS' pa' met overreding het doel niet wordt bereikt. Een troon moet soms wel loonsverlaging invoeren- e\i het een goede patroon is, geeft hij zelf het V°°G P in versobering. Dat doet Hr. Horn immers 00 pjets groeit de ontevredenheid. Want ze merken aan 0<i& dat hij zich bekrimpt. Anderen komen klagen .j^t het intrekken van het winstaandeel. Jongens, be .pSt het logisch, is Fryds antwoord. Wordt er geen «ij- gemaakt, dan kan er ook niet uitgekeerd W? to' Voor mij zit de onbillijkheid hierin, dat jullie 1 ge' taal maar zes keer een winstuitkering hebbe ,e(i had. Waarom vergat Horn jullie te laten mee ge' in jaren daarvoor, toen juist de dikste winst®1no maakt werden? Dat is me tegengevallen van ia die zich graag arbeidersvriend noemt. Had ge' tijden van hoogconjunctuur wat voor jullie °P. legd, dan werd nu nog een aandeel uitgekeerd- denkt liever niet aan de vette jaren, die ju}11®, óe bezorgden; wèl was hij er als de kippen bij gv®JJ uitkering ongedaan te maken, toen hij maa^r<ja£ voelde aankomen, misschien iets van zijn te moeten afstaan. Hij kent het leven van beidersgezin niet; daar moet van zovéél afstano^, %o den gedaan en het gebeurt nooit van kreeg Fryd de meesten aan het lijntje. Houd1jef>- voet bij stuk, dan zie ik het op staken uit" ^gtfi Ja, laat Fryd maar schuiven! Toch was he c0v' niet zo makkelijk afgegaan als hij niet direCl o"J tact met de Verenigde had gezocht toen HO extra werkkrachten verlegen zat. De heren tevreden over je, Lime. Als blijk van erken tew^d moet ik je deze duizend kronen overhandigen- Jj-jf zei er niet bij, dat het de helft was van het °9cV dat hij voor Lime's hulp in rekening had g® gna2' De meerderheid is dus bereid, in staking te 0 da"' We forceren de zaak niet. Het steekt niet op e® ,en o' Zelfs ouderen, die vroeger ja en «oen t op wat Horn decreteerde, zijn tot ander inZ1re komen. Ze betwijfelen, of Horn wel zulke zw'ahad liezen heefi geleden als hij voorgeeft. Dan f' de boel gesloten, is hun opinie. Het verhaal» miljoenen bezit, wordt grif geslikt. Nu de kwestie van organisatie. fiR* »j/ Horn is er altijd tegen geweest. Dat is vf" lijk een onrecht en bovendien stom. EvenvV 'e; willig verzekerde hij jaren geleden zijn pers?At Pe\< gen ziekte, ongevallen en invaliditeit; het Kr«»_ ne» sioen op zestigjarige leeftijd. Recht is recht 0rdej gens in ons land kan beter voor de arbeide® f -tfi gezorgd. Daarom was het goed ingezien, „teP-,3fl de kwestie van organisatie voorlopig liet f" g{J y de ogen van de Soroeërs is elke vakbond r0° a, pGe rood moeten ze, op een enkele uitzondering gtfii^p 0 woo iic i» gucu ,iste de kwestie van organisatie voorlopig liet r" de ogen van de Soroeërs is elke vakbond ,r° rood moeten ze, op een enkele uitzondering etCl''0f hebben. Toen kreeg Fryd bericht, dat een j,et gf wereld-organisatie zich er voor wil spannen, a'{t uil een staking uitloopt. Gisteren en vandaag druk mee gecolporteerd. Er is veel bel3:fn f voor de vergadering, die over een paar dag J{ belegd. Wat is het voor een organisatie? s1 Zoals je zei, een wereld-organisatie- zich op ethisch standpunt. t Ik bedoel meer, wat haar doel is. gte Bezoek de vergadering, als het er komt, Smidt keek op zijn horloge. ZoetP® aj l> voor mijn trein naar Kopenhagen. In elk }cfi je nader van me. Misschien bedenkt Horn l» eens over het bod. Het zou verstandig van jk (Wordt vervolgd). hu k it»»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 4