Egypte economisch ondermijnd Afsluiting van Nordhornkanaal voorgesteld f Maar.de WERKSTER KANTOORBEDIENDEN (fi> l da's mannentaal! ziin goedkoopspotpoedkd horen Kampioenen Hulp voor door water getroffen boeren Limburgse tuinders letten al op Euromarkt Nederlands geleerde naar Turkije Diamanten flonkeren in Amsterdam Bedrijven iö Amsterdam-noord pleiten voor IJ-tuU110 ,1 A¥" FAMILIEBERICHTEN Première „Nacht in de middag" uitgesteld X SIMON DE WIT N.V. LEERLING-BEDIENDE LEERL.-VERKOOPSTER PASSAGE HORGEN ZAL IK HUIL GEVRAAGD NSC DONDERDAG 28 FEBRUARI 1957 Eerste moeilijkheden Economisch organisme Naar een bankroet? Kredieten met gedeeltelijk mogelijkheid van kwijtschelding Z.-AFRIKA WEIGERT BAPTISTEN-MISSIONARIS INREISVISUM PANDBRIEVEN ROTTER- DAMSCHE SCHEEPSHYPO- THEEKBANK Steeds grotere teelt van asperges Mogelijkheden voor de tuinders Sier- en industrieprodukten Adres aan minister mist' LIEFDADIGHEIDS- PAKKETTEN VOOR HONGARIJE Van 1 maart af hogere invoerrechten &o°r OVERSCHOT KOELHUI^' j BOTER GEHEEL VERR°6 12e INTERNAT. MISSIO- LOGISCHE CONGRES TE ANGERS OLIE- EN VETMARKT RESULTATEN BIJ VER. VOOR VEILIG VERKEER WILHELMUS ANTONIUS VERWAIJEN U kunt weer als de beste Lexikon 80 de schrijfmachine die zo l schitterend schrijft SUSAN HAYWARD Zij, die met boekhouden en loonadministratie enige ervaring genieten voorkeur. Prettige werkkring. Met vakantieverlangen rekening gehouden. Leeftijd vanaf 16 jaar. 18. pa111 Brieven onder no. S 1083 Nieuwe Schiedamsche Courant, Verzoek aan onze abonnes Geeft ons blad aan Uw vrienden of kennissen, d'c op onze courant geabonneerd zijn, eens ter lezing- eens op 'n artikel dat spec iaal Uw aandacht heeft ge „Egyplianisering" voert land naar ondergang (Van onze reiscorrespondent) CAIRO, februari ER ZIJN in Egypte krachten aan het werk, die een verstandig denkend mens slechts met schrik kunnen vervullen. Tientallen buitenlandse bedrij ven zijn al onder beheer gesteld, terwijl de ene wet op de andere verschijnt om „vreemde invloeden" in te tomen. Chaos, onkunde en inefficiency vieren hoog tij; dagdromers en valse profeten hebben het finan ciële en economische leven veroverd. Egypte wil van de dag op de nacht „baas in eigen huis" worden. Het treft maatregelen, welke naar een volslagen isole ment moeten leiden, werpt een buffer op voor de in vloed van het zo onontbeerlijke buitenlandse kapitaal en schroomt zelfs niet om in naam van de staat diefstal op grote schaal te bedrijven. In de hallucinatie-wereld van Nasser Is „Égyptia nisatie" een modewoord geworden, een begrip, dat het hele economische bestel van het land dreigt te ondermijnen. Het betekent in korte trekken, dat alle buitenlandse firma's Egyptisch moeten worden, dat de aandelenpakketten op Egyptische naam moeten ko men te staan en dat de leiding door Egyptenaren gevoerd moet worden. Sinds het begin van dit jaar zijn reeds drie be drijfstakken „ge-Egyptianiseerd". Wet nummer 22 regelt, de controle op het bankwezen, wet nummer 156 die op het verzekeringswezen en wet nummer 219 die op de commerciële agentschappen. Alleen de ver voersmaatschappijen. de industriële bedrijven en de detailhandel zijn nog niet en bloc door overhaaste regeringsmaatregelen getroffen. Maar men fluistert al. dat ook voor deze takken van bedrijf de dag van „Égyptianisatie" zal aanbreken, de dag van staats inmenging en staatscontrole dus. fanaticus kan komen. De „imperialistische banken" hadden volgens hem misbruik van hun positie ge maakt. Ze hadden de deposito's der Egyptenaren ge bruikt om buitenlandse industrieën met leningen te fourneren, „teneinde de vreemde invloeden in het land te vergroten Met de verzekeringsbedrijven is het bijna precies eender gegaan. De meeste er van waren Brits of Frans: sequesters waren dus al aanwezig, toen Cairo de „Égyptianisatie" afkondigde. De polissen van 62 buitenlandse verzekeringsbedrijven zijn onlangs door tien Egyptische zustermaatschappijen overgenomen en ook voor deze bedrijfstak geldt, dat binnen vijf jaar de „Égyptianisatie" compleet zal zijn. Een eerste moeilijkheid heeft zich inmiddels al voorgedaan. De Egyptische verzekeringsmarkt kan met geen moge lijkheid alle risico's alleen dragen, doch is er tot nog toe, niet in geslaagd herverzekeraars in het buiten land te vinden.. De „Égyptianisatie" der commerciële agenten ten slotte is eveneens vrij vlot verlopen. De Britse. Fran se en Joodse import- en exportzaken waren al ge- sequestreerd; die van andere buitenlanders zullen al weer binnen vijf jaar volgen. Enkele dagen geleden echter heeft een woordvoerder van het Egyp tische ministerie van financiën verklaard, dat van 272 maatschappijen sequestratie gedeeltelijk was op geheven. Het waren in hoofdzaak Joodse eigendom men. maar er waren ook Britse en Franse bij. Er zouden volgens deze woordvoerder bevelen tot se questratie worden opgeheven. Bed.) Voor de meeste bedrijven betekent „Égyptianisa tie" algehele liquidatie. Een commerciële agent werkt vrijwel zonder kapitaal, is van de „goodwill" van zijn buitenlandse relaties afhankelijk en bovendien van de deviezenmarkt, die momenteel krapper is dan ooit tevoren. Het bankwezen werd het eerst van zijn voetstuk ge stoten. Als gevolg van de Anglo-Franse interventie van november 1956 waren alle Britse en Franse banken al onder beheer gesteld, gesequestreerd, zoals dit hier officiëel heet gecastreerd, zoals men officieus wel eens spot.Tachtig procent van alle banken in Egyp te stonden zodoende al onder onmiddellijke staats controle. De ..Égyptianisatie" kon dan ook vrij snel worden doorgevoerd in theorie althans, want in de praktijk komt er heel wat meer voor kijken ter wijl de registratie al evenmin moeilijkheden oplever de. Binnen vijf jaar zullen ook de nog overgebleven buitenlandse banken sequesters krijgen. Precies de zelfde maatregelen zullen e-r op worden toegepast: „Égyptianisatie" dus van de aandelenpakketten en de led ding. De motieven, welke Cairo voor de „Égyptianisa tie" van het bankwezen aanvoerde, waren overigens niet alleen van patriottische aard. De minister van Financiën, Kaissoeni. haalde er namelijk een argu ment bij. dat alleen uit de mond van een verblinde De man. die de „Égyptianisatie" heeft geïntrodu ceerd. is de minister van Handel, de communist Mo- hamed Aboe Nosseir. Hij heeft er een studiereis naar Rood China voor gemaakt en is met een hoofd vol marxistische ideeën teruggekeerd. De „Egypgtia- nisatie" welke thans wordt doorgevoerd, zou een ko pie zijn van het systeem, dat Mao Tse Toeng op de buitenlandse bedrijven in zijn land heeft toegepast. Al gauw ging deze echter tot nationalisatie over, iets wat waarnemers ook spoedig in Egypte ver wachten. In officiële kringen wordt- tot nog toe stelselmatig ontkend, dat de „Égyptianisatie" in de toekomst tot nationalisatie zal leiden. Men beweert, dat het alleen de bedoeling is privé-kapitaal uit Egypte aan te trek ken en de buitenlandse aandeelhouders door Egypti sche te vervangen. Het is echter een publiek geheim, dat het onmo gelijk is genoeg vrij kapitaal in Egypte te vinden om het „ge-Egyptianiseerde" buitenlandse kapitaal te ver vangen. Bovendien voelen slechts weinig Egyptena ren er voor de plaats van de buitenlandse beleggers in te nemen, omdat er zo goed als geen vertrouwen in de maatregelen der regering bestaat. Een vreemde figuur, die ook zonder omhaal naar nationalisatie wijst, is verder het zogenaamde Eco nomische Organisme. Deze onder het ministerie van Financiën ressorterende instantie, kan van re geringswege in bepaalde bedrijven participeren, wel ke. zoals het officiëei heet, ..door de staat belang rijk worden geacht ter verhoging van de welvaart in het land". Bijna alle grote industrieën zijn gebleken hier onder te vallen. En ook verschillende banken be horen hiertoe, getuige het feit, dat de regering het kapitaal van de „Banque Caire" van een half mil joen tot een miljoen pond heeft verhoogd om er de nodige zeggenschap in te krijgen. In de wet op het Economisch Organisme wordt ook de stem van de staat geregeld in die bedrijven, waar in hjj participeert. Over het algemeen kan men van een ongeoorloofde begunstiging spreken, want in som mige gevallen kan de staat recht op twec-dcrde van de. stemmen in een aandeelhoudersvergadering eisen, bij een deelneming van slechts vijfentwintig procent van het geïnvesteerde kapitaal Waar gaat dit allemaal naar toe? Sommigen zeg gen naar een voorlopig verkapte vorm van staats socialisme; anderen menen naar een volledig staats bankroet. Zeke,r is in ieder geval, dat Egypte het vertrouwen op de wereldmarkt is kwijtgeraakt, het vertrouwen ook van de kapitaalschieters, die het tot nu toe een zekere welvaart hebben kunnen schenken. Caïro poogt de inflatie, die zich overal al doet gel den, door een rigoureus systeem van prijscontroles in de hand te houden. Het hoopt zodoende tachtig procent van de bevolking buiten zijn financiële en economische perikelen te houden de tachtig procent, die toch al in diepe armoede leeft en wie alle welvaart tot nog toe voorbij is gegaan. Maar de middenstand, vooral de handeldrijvende, ligt ul geknakt terneder. En door lege pakhuizen en vleugellamme fabrieken waart het spook der werk loosheid rond, dat reeds bezig is zich een sinistere weg door de stadsbevolking te banen. Belangrijk in de komende maanden zal dan ook zijn. of Nasser er in slaagt zijn katoenexport op peil te houden de cijfers van dit seizoen belopen slechts de helft van die van het vorig jaar en zijn deviezen pot aan te vullen. Volgens geruchten zouden Rusland e>n zijn satellietstaten zich al bereid verklaard heb ben hem met de levering van buitenlandse valuta te helpen. Als dit waar is, kan Egypte wel voor het westen worden afgeschreven. Zelfs de Eisenhower- doctrine zal dan weinig meer baten. LINK VAN BRUGGEN (Van onze correspondent) Over de afsluiting van het zogenaamde Nordhornkanaal (Almelo-Duitsc grens), waartegen van verschillende kanten reeds is geprotesteerd, heeft het provinciaal be stuur van Overijssel de Staten tha-ns een voorstel doen toekomen. Sinds de oorlog is het kanaal afgeslo ten door een Baileybrug in de rijksweg Denekamp-Duitse grens- Vorig jaar heeft een provinciale werkcommissie rapport over bet kanaal uitgebracht en zij kwam tot de conclusie dat een keuze moest wor den gedaan uit: a. het kanaal verbeteren -tot een 300-tonskanaal, wat grote kosten ook aan verbetering van bruggen mee zal De regering heeft besloten, voor de door de wateroverlast, in de zomer van 1956 zwaarst getroffen agrarische bedrijven hulp te verlenen in de vorm van het ver strekken van kredieten op een wijze, ze als ook in 1954 is geschied. Een daartoe strekkend voorstel is bij de Tweede Ka mer ingediend. Onder waarborg van de staat en met een gedeeltelijke overne ming van de rentelast door de staat vrn l'/s pet zullen de getroffen land- en tuin bouwers gelden kunnen opnemen bij de kredietinstellingen. De hulpverlening zal worden gegeven aan die bedrijven, waar van gebleken is, dat de vermindering van de opbrengst overeenkomt met meer dan 30 pet van de normaal te achten jaarop brengst. Bij de toekenning van de kredie ten zal rekening worden gehouden met de noodzakelijk te achten hoeveelheid finan cieringsmiddelen voor de bedrijfsproduk- fie van één jaar en de liquiditeitspositie van de desbetreffende bedrijven. Daarnaast heeft de regering besloten medewerking te verlenen aan de plannen, die bij het landbouwschap bestaan 'oor aanvullende hulp aan bedrijven, die met kredieten niet meer uit de financierings moeilijkheden kunnen komen Hierbij word gedacht aan de mogelijkheid in daarvoor in aanmerking komende gevallen van da kredieten die in het kader van de rege ring van 1954 onder borgstelling van da staat zijn verleend gedeeltelijke kwijt schelding. ten laste van de staat, te ver lenen. Hierover wordt thans verdergaand overleg gepleegd. In totaal zijn 10.500 bedrijven geregis treerd, die meer dan 30 pet van de nor male produkli^opbrengst hebben gederfd Bij een normale produktieopbrengst van 130 miljoen bedraagt de geregistreerde schade op deze bedrijven 50 miljoen «ui- den Het aandeel van de zwaarst getrof fen provincie Overijssel bedraagt 37 miljoen op ongeveer 6000 bedrijven. De Zuid-Afrikaanse regering heeft een Amerikaanse Baptistenmissionaris, Dr George W. Carpenter een inreisvisum ge weigerd. Reden voor de weigering ligt in het feit. dat de Baptistenmissionaris in 1954, na zijn eerste bezoek aan de Unie, in Canada heeft verklaard, dat de inboor lingen, die in de Zuid-Afrikaanse mijnen werken, behandeld worden „als slaven uit de negentiende eeuw". Enige dagen terug heeft zoals men weet de aartsbisschop van Kaapstad, mgr. O. Mc. Cann, zich heftig verzet tegen een ka tholiek wetsvoorstel inzake de apartheid, dat de regering van de Unie van Zuid-A- frika op het ogenblik in behandeling heeft. Dit wetsvoorstel beoogt de apartheid in te voeren in de kerken in blanke stads wijken. In zijn verklaring bestempelde de bisschop het wetsvoorstel als een aanval op de vrijheid van godsdienst en geweten. Intussen hebben verschillende katholie ke er niet-katholieke kerkelijke autoritei ten de laatste maanden herhaaldelijk als hun mening te kennen gegeven, dat de in heemsen bewezen hebben bij de Europe anen mentaal in geen enkel opzicht ten achter te staan en capaciteiten voor het volgen van hogere studies te bezitten. Al dus bericht het K.N.P. brengen, zonderdat er compenserende voordelen tegenover staan; b. afsluiten voor de scheepvaart en gebruiken voor toevoer van water, waardoor veel gerin gere kosten voor kanaal en bruggen ge maakt behoeven te worden. Het provinciaal bestuur vroeg de Ka mer van Koophandel voor Twente en Salland een berekening te maken van het te verwachten vervoer voor een 300-tons kanaal. Deze berekening heeft de Kamer ons blijkbaar niet kunnen verstrekken, aldus GS. Genoemde werkcommissie schat dit vervoer op slechts 160.000 ton goede ren per jaar. De verbetering tot een 300 tonskanaal volgens G.S. de minimale afmeting zal naar schatting 6-700-000 kosten, zodat het jaarlijks tekort op 329.000 wordt geraamd. G.S. achten het daarom niet verantwoord het kanaal weer voor de scheepvaart geschikt te maken- Sluiting zal echter alleen mogelijk zijn met medewerking van de regering, aangezien het kanaal t°t stand is ge bracht ingevolge een overeenkomst tus_ sen de Nederlandse en Pruisische rege ring in 1876. Aan de Prov. Staten wordt voorgesteld in te stemmen met sluiting van het kanaal op een nader door G.S. vast te stellen datum- Blijkens de voorlopige cijfers van Ame rican Viscose beliep de netto winst over 1956 14.909.000 (24-709.000), of S 2-93 (4.68) per aandeel. In dit winstcijfer is niet begrepen het aandeel van 50 pet. in de winsten van dochtermaatschappijen, hetgeen in 1956 neerkwam op 1.29 per aandeel American Viscose. De netto-verkopen beliepen 239.399.000 (259-442.000)- In 1956 Op de uitgifte van vijf procent tienjarige pandbrieven N.V. Rotterdamsche Scheeps- hypotheekbank te Rotterdam hebben in schrijvingen plaats gevonden tot zodanige bedragen, dat de toewijzing zeer gering zal zijn. De uitkomsten van het Limburgse tuinbouwbedrijf bieden in hun geheel over het afgelopen jaar geen onbevredigend maar 'n uiterst gevarieerd beeld. De re sultaten hingen in grote mate af van de kunde van de teler, zijn teeltschema, zijn keus van gewassen en de grondsoort, waarop hij werkte. De groentebedrijven boden geen zeer vaste bestaansbasis en sommige tuinders kwamen niet toe aan een arbeiderrinkomen. Tot deze slotsom kwam de voorzitter van de tuinbouwvak- bond van de Limburgse Land- en Tuin- bouwbond, de heer H. Verhaegh. tijdens zijn openingswoord op de algemene ver gadering, die in Harmoniezaal te Roer mond is gehouden. Spreker was van mening, dat op de toekomstige Euromarkt de bedrijven met speciale produkten beter af zullen zijn dan de andere. Hij vroeg zich vooral af of men met sommige produkten wel op de goede weg is, want het meer luxe- produkt zoals b.v. de aardbei komt meer en meer in trek. De tuinbouw breidt zich in Limburg nog vrij sterk uit. De laatrie jaren zijn er weer een paar honderd ha bijgekomen. Wordt de Eurom rkt verwezenlijkt, dan zal dc teeltregeling, zoals ze er nu ligt, moeilijk zijn te handhaven, wel de er kenningsregeling. De financiële toe stand van de Limburgse tuindersbedrij- ven is aan de labiele kar'. De krediet regeling, die door de overheid in het leven is geroepen, zal binnenkort begin nen te werken. Uit het jaarverslag bleek, dat de 62 afdelingen, van de bond thans samen 5073 vakgenoten tellen met een areaal van 5378 ha (buiten de vroege aardap pelen). Het aspergeareaal is verdubbeld en de oppervlakte teeltrechten met 20 pet. Ook het areaal glas en vooral verwarmd glas nam sterk toe. De oppervlakte voor as perges nam toe van 1120 ha tot 2474 ha en die van augurken van 824 tot 910 ha. Onder de voorstellen bevond er zich o.m. één van de afdeling Helden, dat aandrong op een meer soepele krediet verlening door de boerenleenbanken aan beginnende jonge tuinders, daar voor dezen een goede start de helft van het succes betekent Ir. A. de Zeeuw, sprak over de pro blemen van het Limburgse tuinbouwbe drijf. Hij vertelde, dat het Westland krachtens zijn klimaat beter geschikt is voor vroege voorjaarsnrodukten en late najaarsteelten dan Limburg. Augurken en bonen tieren beter in het Limburgse, dat ook beter ligt ten opzichte van zijn afzetgebied. Onderzoekingen van het Landbouw- Econmisch Instituut in Noord-Limburg hebben uitgewezen, dat augurkenteelt voor de helft van de bedrijven verlies gevend was en geen vaste basis bood voor de tuinder. Ook voor bonen ziet het er niet zo best uit, meende spr. De aardbei gaat beter; klein fruit is over het algemeen onzeker. Investering In glas achtte spreker alleen verantwoord als het gemakkelijk de kosten opbrengt. Teelt onder koud glas in Limburg zal steeds, zeide hij, vooral wat betreft sla en tomaten, ten achter liggen op het Westland als gevolg van het klimaat. Warm glas is meer verantwoord. Er moet echter veel geld in gestoken wor den. Ir. van der Kroft, rijkstuinbouwcon- sulent voor Limburg had grote verwach tingen van de nieuwe augurkensoort „Gentrud", die bestand is gebleken te gen vrijwel alle ziekten. De Nederlandse orientalist, prof. dr. K. Jahn, heeft zowel van <je universiteit van Ankara als van die van Istanbul en het daarmee verbonden instituut voor Isla mitische studies een uitnodiging ontvan gen om in het voorjaar een aantal lezin gen te komen houden. Deze voordrachten hebben betrekking op speciale onderzoe kingen op historisch en cultuurhistorisch terrein en houden zich in het bijzonder bezig met de culturele en politieke rela ties welke de Mohammedanen in de mid deleeuwen met de Westturope.se landen onderhielden en met hun betrekkingen met India tijdens het Mongoolse tijdperk (1220-1350). Voor het doen van bovengenoemde on derzoekingen heeft prof. Jahn die en aan de Leidse Alma Mater en aan de rijks universiteit te Utrecht colleges geeft indertijd ten subsidie ontvangen van de Nederlandse Organisatie voor zuiver- wetenschappelijk onderzoek. Prof. Jahn heeft de vererende uitnodiging in prin cipe aangenomen- Mochten zijn werkzaam heden te Leiden en te Utrecht hem ver hinderen aan de invitatie gehoor te geven, dan hoopt hij in 1958 naar Turkije te kunnen gaan. De internationale diamanttentoonstel ling „Amsterdam-Diamantstad", die van 21 juni tot en met 14 jnli a.s. in de Apol- lohal wordt gehouden, zal in binnen- en buitenland de aandacht op de hoofdstad vestigen als een van de kleine we reldcentra der diamantindustrie. Er zul len sier- en industriediamanten in veler lei variëteit en grootte uit binnen- en buitenland voor een waarde van vele miljoenen worden getoond. Alles uiter aard achter glas en op zeer deugdelijke doch onzichtbare wijze bevestigd. Er ko men circa twintig grote stand en zeven tien vitrines. De Amsterdamse diamantindustrie zal niet alleen sier- en industrie diamant ex poseren. maar tevens demonstraties ge ven van alle stadia van bewerking, van het ontwerpen van juwelen, het zetten en het dragen daarvan. Vele buitenlandse huizen hebben hun medewerking toegezegd in de vorm van bijzondere inzendingen. Het pièce de re sistance wordt de wereldberoemde „Ho- pe"-diamant. Dit kostbare kleinood, af komstig uit Voor-Indië (in 1642 gevonden) weegt 44!i karaat. De steen werd in 1830 door de Loqdense bankier Hope gekocht. De diamant, die volgens de legende de bezitter ongeluk brengt, is nu in het be zit van een New Yorkse juwelier Harry Winston. AflP t De Vereniging van Bedrijven inbrjef daim-noord heeft zic,h met een Jf'r, minister Algera gewend met gende verzoek alle mogelijke ook financiële steun aan de v bouw van de IJ-tunnei te geven- eri" eniging, verontrust door de a'a sjs berichten van de laatste weken,^ii o het Rijk Amsterdam willen be 30 aanleg van dc tunnel stop te ze geen hulp te verlenen, is er van .„gel11!;, Jot 1nn*^ dat voor een harmonische °n van Amsterdam-noord en voor Af*' de n dc mee ten nauwste samenhangc gto komst der aldaar geconccntreef industrieën met in totaal 25.000 v* de zo spoedig: mogelijke vo1 r^eO de IJ-tunnei beslist niet kan Noch de brug bij Schelf noch de Coentunnel kunnen vSn &e, overnemen, omdat ze steeds te yer [je1 centrum van Amsterdam bezuide en Amsterdam-noord verwijderd je \V De tegenwoordige capaciteit der vajj veren zal, ongeacht de uitbreidi»s,o£,r bevolking met 30.000 inwoners, ^e' groei van het verkeer reeds binne jaren onvoldoende blijken te zl-\e0 normaal contact tussen beide de ee de stad kan tot stand komen zCjl0teoije vaste oeververbinding, die geen s wegen vereist, aldus de verenigin®: w ontwikkeling van Rotterdam-^' -tUi»l)e voorbeeld stelt. Zonder de Ma3S was dit nooit bereikt- Met ingang van 1 maart i'-f Hongarije de invoerrechten op i>»s' kelen die per liefdadigheidspakkri v-ef dat land worden verzonden word n bjjj. hoogd- Vrij van invoerrechten zullad^p» ven zeep, waspoeder gedragen et V' en werkkleding. Licht bezwaard 1 0 voerrechten zulien worden o.m- c° fco' zuidvruchten en op artikelen z0*„se i" fie. thee. tabak en breiwol zullen 11 voerrrechten worden gelegd. (Van onze Haagse redactie) De gehele voorraad van ong ton koelhuisboter die in de Neder koelhuizen was ondergebracht en op de normale wijze naar het bi» e«r' geëxporteerd kon worden is thans "tg klein quantum na, dat voor bestemd, opgeruimd. Van de total" tocf> raad werd er nog voor de eiuunu. van ae 6500 ton bij inschrijving 8o« export bestemd, terw'j, ton in binnenlandse consumptie v- bruikt, waarbij nog 2000 ton k°" }{f,e reeds eerder in het binnenland Wa De laatste partij van 3000 ton voor een binnenlandse prijs van J kilo verkocht. Omdat Louis Saaibom op doktersad vies niet de hoofdrol kan vervullen in het stuk „Nacht in de middag" va nSidney Kingsley, is „Het Zuidelijk Toneel" ge noodzaakt, de premiere van dat stuk, die vastgesteld was op 4 maart a.s. in het Nieuwe de la Mar Theater te Amsterdam uit te stellen tot nader bekend te maken datum. I.p.v. de premi re van bovenge noemd stuk zal ..Het Zuidelijk Toneel" een opvoering geven van het blijspel „Je kunt 't nooit weten" van G.B. Shaw. Met het algemene thema: „Broederschap zonder grenzen" komt eind september het 12e Internationale Universitaire Mis- siologische Congres te Angers bijeen. De organisatie van dit congres berust bij het missiesecretariaat van Pax Romana in sa menwerking met de Pauselijke Missie werken in Frankrijk en de verschillende internationale universitaire missiegenoot schappen. Het congres zal vijf dagen du ren. Aluds meldt het K.N.P. De markten voor oliën en vetten waren in de afgelopen veertien dagen onregel matig en stil. Het is opmerkelijk dat, on danks het feit dat de kopers zich over het algemeen afzijdig houden, de prijzen be hoorlijk weerstand bieden, ald-us bericht de fa. Bessem De Schepper te Rotter dam. De noteringen voor de Noordamerikaan, se talken werden beïnvloed door de sta king in de havens aan de oostkust van de U.S.A. Nu deze juist is opgeheven, is de markt vast en de prijzen liggen enkele dollars per tori boven het vorige slot. De zaken waren gering- Van de plantaardige oliën en vetten wa ren kokos, palmpit- en palmolie iets vas ter, met enkele afdoeningen zowel in ruwe als geraffineerde vorm- Het slot is echter flauw en lusteloos- De liquide oliën brokkelden iets verder af. met uit zondering van lijnolie, die sterk flucteer. de maar per slot weinig veranderde. Ook in vetzuren ging weinig om. De Vereniging Voor Veilig Verkeer, af deling Rotterdam, telde op 1 januari 1957 1567 leden, tegen 1463 een jaar ervoor. Tweeduizend bromfietsers hebben het af gelopen jaar gehoor gegeven aan de op roep van de vereniging deel te nemen aan een verkeerscursus Aan het einde van het jaar hadden 200 cursisten reeds exa ren gedaan, va-' wie 197 met goed ge volg. Met andere steden die ook derge lijke cursussen organiseren, worden be sprekingen gevoerd om tot een uniform diploma te komen. Met grote droefheid geven wij U kennis, dat in de Dr. Noletstichting, na een langdurig, geduldig gedragen lijdfen, voorzien van de Genademiddelen der H. Kerk is overleden, mijn onvergetelijke Man en onze zorgzame Vader, Behuwd- en Grootvader, Schoonzoon, Zwager en. Oom, de Heer Echtgenoot van Henrica Elisabeth Lange Eerder'weduwnaar van Johanna J. M. Vredebregt op de leeftijd van 73 jaar. Schiedam: H. E. VERWAIJEN—Lange P. J. A. VERWAIJEN G. M. VERWAIJEN—Vester en kinderen Rotterdam: J. P. C. JACOBS—Verwaijen TH. J. JACOBS en kinderen en Familie Schiedam, 26 februari 1957 Korte Singelstraat 21II Rozenkransgebed donderdag- en vrijdagavond te 7.30 uur, in de kapel van de Dr. Noletstichting, Dr. Nolet- slraat 1. De H.H. Uitvaartdiensten zullen gehouden worden op zaterdag 2 maart a.s., in de parochiekerk van O.L. Vr. van de H. Rozenkrans, Singel 106. De gelezen H.H. Mis sen zijn te 7 en 7.45 uur en de gezongen H. Mis van Requiem te 9.30 uur, waarna de begrafenis zal plaats vinden van uit de kerk in het familiegraf op de r.-k. begraafplaats te Schiedam. Aankomst aldaar plm. 10.45 u. De Overledene ligt opgebaard in de rouwkapel van de Dr. Noletstichting. Bezoekuren aldaar voormiddag van 10—11 uur, 's avonds van 6.30—7.30 uur. LIEVER GEEN BEZOEK. Waf een gemak voor Uzelf en een plezier voor Uw omgeving Hoorapparaten St Lidumastraat 1 - Tel. 67649 Schiedam De heer en mevrouw WALTER BRENNINKMEIJER- SCHMUTTE geven met grote vreugde en dankbaarheid kennis van de geboorte van hun dochter, die bij het H. Doopsel de namen ontving JOHANNA OLGA MARIA Aerdenhout, 26 februari 1937 Borgerweg 4. Tijdelijk adres: Maria Stichting, Haarlem. „Ik een biertje minder, zij O i „Ik een biertje minder, zij een glas melk méér", schreef iemand op zijn giro-gave v. d. UKKEPUKKIES VAN HET ST.-ANTONIUSHUIS. U drinkt geen bier? Geeft niet, als U (ook in de vastentijd) maar aan de melk voor onze Ukkies denkt (elke dag 52 ltr!) PER GIRO 3 8 2 2 5 6 van Pater Eus. Kemp, Neu- huyskade 97, Den Haag, gaat er geen druppeltje van verloren! I Z««r kletinm mn licht» hoorio»st»ll«n T» dragen als -dasspeld Hporbrillen heeft in enige van haar filialen te Rotterdam en Schiedam plaats voor een flinke (15—17 jaar) Goede loonregeling. Degelijke opleiding tot winkel verkoper en bij gebleken geschiktheid tot filiaal chef. Tevens kan geplaatst worden een (15—17 jaar). Persoonlijk aanmelden op vrijdag 1 maart 's mid dags van 35 uur en 's avonds van 78 uur bij ie chefs van onze filialen: Burg. Baumannlaan 144 —146, Peppelweg 110a, Groene Hilledijk 202a te Rotterdam, Broersvest 60c62a te Schiedam en van 9 uur voormiddag tot 7 uur namiddag in het filiaal Benthuizerstraat 52b te Rotterdam. kantoormachines HOOFDKANTOOR S GRAVENHAGE Gevraagd: flinke voor 2 of 3 dagen p. week van 9 tot 3.30 uur. Mevr. v. d. Tuyn, Singel 74, Schiedam. Personeel gevraagd Gevr. r.-k. meisje van 84 uur. Tevens r.-k. werkster voor enige ochtenden per week. v.g.g.v Prettige werkkring. Cools, Bin nenweg 57, naast bioscoop Cen- tdaal. Tel. 26374. SCHIEDAM TELEFOON 69563 DAG. 2-815 ZAT. EN ZOND 2 4.15 7 - 9.15 M.G.M. DONDERDAGAVOND tJ. GEEN FILMVOORSTELLING doop Ws/ris »sn hel orgel Di te Cannes bakroonda craatia van (I'll cry <orr Lessen Met het voorjaar uw rijbewijs? Dan nu naar Auto- en Motorrij school „Actief", modern lesmate riaal. Gediplomeerd B.E.A.- in structeur. Autoles 6.- per 60 min. scootercursus 35..- theorie halen en brengen gratis. Rotter- damsedijk 401, of tel. 54968-66735. Handel en Bedrijf LANGE VOORHOUT 1 7 IEL. 184160 Wasmachines, zo van de fabriek. Vanaf 119.-, of 2.- per week. Depot: West-Frankelandsestraat 38. Glasplaten, ruiten voor suite-deu ren, glas in lood, etalage-glas, spiegels, enz. Loopik's Glasindus trie, Boterstraat 39, Schiedam Tel. 68945.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 6