NIEUWS uit STAD en OMTREK De jeugd ontmoet elkaar in liet museum /-Vul uw garderobe> GRATIS AAN! 4 DAGEN GEHEEL GRATIS TE KOPEN Hoe het weder in februari 1807 was... Nieuw kantoor Phsvan OUDE TIJD Geheugen-hulp I De vogels waren er ditmaal beter aan toe i Uit die goede Hoog- en laagbouw in Westerla^ Verenigingen als gast WALDO-RIJSCHOOL Van de Boekenplank Jubilee bij de commissie tot wering van school verzuim Burgerlijke Stand Amsterdammers benadeelden collecteur van Belgische loterij Zoel met zuidenwind 1 Plannen op stap' Ontsnapte gevang stal auto en zilve NSC WOENSDAG 6 MAART 1957 PAClV EXTRA TREINEN VOOR BEZOEKERS VAN FEIJENOORDD.O.S. ★69915* INBRAAK TECHNISCHE VERKEERS CONTROLE VRIENDEN STEDELIJK MUSEUM Honderdvijftig jaar geleden hadden de mensen oak zo' ti halve zomer Een grapje werd ernst „Kapper K. KLACHT OVER HET GASLICHT NIEUWE SCHItüAMSCHE COURANT IN ROTTERDAM: nu Kivakkelw inter gunstig voor de dieren De eerste zomervogel Lentefeest in de polder Doortrekkers GEWELDIGE EXPANSIE Eerst hoogbouw f tr^ rt>N' Anderhalf jaar gc'elS Een meerkoet, die het vurige jaar van een wisse dood gered werd. Het Stedelijk Museum te Schiedam wil proberen, met de Schiedamse jongeren nauwe en hartelijke betrekkingen aan te knopen. Daartoe wordt deze maand be gonnen met een plan, dat onder de titel „De jeugd ontmoet elkaar in het muesum" een reeks bijeenkomsten van verschillen de jeugdverenigingen in het museum ten doel heeft. Tijdens de tentoonstellingen zullen tel kens, een aantal verenigingen worden uit genodigd, op een avond de gast van het museum te zijn. De leden van die verenigingen hebber, dan vrij entree. In ongedwongen stijl zal de conservator of een uit te nodigen des kundige iets over de tentoonstelling ver tellen. Er zal ruime gelegenheid tot het stellen van vragen zijn, ook vragen, die misschien niet rechtstreeks op de tentoon stelling, maar bijvoorbeeld op de moderne of oude kunst in het algemeen betrekking hebben. In de pauze biedt het museum zijn jonge gasten een verversing aan. Na de pauze volgt een rondleiding (ook door de minder bekende gedeelten van de mu seumverzameling), een voordracht, even tueel een muzikale voordracht, een film vertoning of wat dies meer zij. Naar frisse afwisseling zal in elk programma worden gestreefd. Gedurende de maand maart worden er twee van dergelijke avonden gehouden. Op vrijdagavond 8 maart komt in de grote bovenzaal de jongerenvreeniging „De Douche" bijeen. Er is plaats voor maximaal 60 jongeren, die zich aan de museumkassa en enkele particuliere adressen van een kaart kunnen verzeke ren. Leden van ,,De DouChe" dragen verzen over jazz en jazzmusici voor en geven toelichting bij grammofoonplaten van di verse jazzmeesters, waarvan de foto's op de tentoonstelling „Jazz" te zien ziin. Woensdagavond 13 maart is hel; de beurt aan leden van drie r.-k. Schiedamse jougdverenigingen. De conservator zal hen op bevattelijke wijze iets over de mo derne kunst vertellen. Na de pauze wordt er iets over de geschiedenis van de jazz verteld, met muzikale illustratie. Ook deze bijeenkomst vindt in de bo venzaal, tussen de schilderijen plaats. In verband met bovengenoemde voet balwedstrijd zullen op zondag 10 maart a.s. onderstaande extra treinen rijden van Schiedam naar het stadion en terug. Heenreis: Schiedam vertrek: 12.38; 12.44; 12 56 en 13.10. Terugreis: Stadion vertrek: 15.50; 15.55; 16.08 en 18.13. Bezoekers van deze wedstrijd wordt dringend aangeraden van deze extra trei nen gebruik te maken en zich een of twee dagen te voren van een spoorkaartje te voorzien. Andere verenigingen in Schiedam zullen in de loop van het jaar uitnodigingen ont vangen. Inmiddels heeft het museum de toe gangsprijzen voor leden van jeugdver enigen met ingang van 1 maart aan zienlijk gereduceerd. Wie aan de kassa zijn lidmaatschapsbewijs kan tonen, wordt toegelaten voor de prijs van tien cent. tenzij het bijzondere karakter van een tentoonstelling een dergelijke reductie n'et toestaat. Terwijl de bewoners afwezig waren, is gisteravond ingebroken in de woning van J. P. T- aan de Julianalaan. Uit een kast op de slaapkamer is een geldkistje met 210 weggenomen. De inbrekers zijn het pand binnengekomen door het keu kenraam, dat openstond. We ontvingen een nieuw staaltje in de serie Zuid-Holland van gewestelijke lees boeken voor het lager en voortgezet on derwijs, die wordt uitgegeven door J. Muusses te Purmerend. Het onderhavige, nummer 4, bevat een aantal bijzonder leesbare hoofdstukjes over uiteenlopen de onderwerpen. We noemen er speci aal van dat over de Hollands( petroleum maken intussen de opmerking, dat men beter had kunnen spreken over olie in Nederland. Want petroleum is immers een derivaat van wat in het algemeen als aardolie wordt aangeduid. In dit nummer vier komen speciaal twee onderwerpen naar voren, die bijzonder actueel zijn, de industrie en het toerisme. Op de scho len zullen ze dankbare stof voor bespre kingen opleveren. Er rest ons nog iets te zeggen over een drietal boekjes van de beeld-encyclope die, uitgegeven door Arti in Alkmaar. Ze behandelen respectievelijk „Muziekin strumenten"; Mozart" en „Ballet". Wat de illustraties betreft, zijn ze niet onaar dig, maar de Nederlandse tekst, die ver moedelijk een vertaling is, moet werke lijk als abominabel gekenschetst worden, waardoor een aanbeveling niet op haar plaats zou zijn. Het moet intussen worden gezegd, dat „Ballet" van iets beter gehal te is. „Van Abessinië tot Hiroshima", door Dr. Marcel Junod, is nr 31 in de S-reeks van Succes te 's Gravenhage Het geeft de avonturen weer van een medicus. die in dienst van het Rode Kruis de oorlogen van de laatste twee decennia meemaak te, bevat tal van interessante bijzonder heden over het werk achter de schermen, waardoor contact tussen de oorlogvoe rende partijen mogelijk wordt gemaakt. Speciaal de herinneringen van Dr. Junod aan de Spaanse burgeroorlog zijn zeer le zenswaard. „Dichters omnibus", derde bloemlezing. Uitgave Esso Nederland N. V. Voor de derde maal gaf Esso Nederland N. V. uitvoering aan haar voornemen, de proza van het zakenleven eens af te wisselen met wat poëzie. De twee vori ge bundels werden door haar zakenrela ties goed ontvangen. A. A. M. Stols deed weer de keuze en schreef een korte ver antwoording er bij. Het was voor ons ook ditmaal een genoegen, deze bloemle zing van moderne gedichten door te le zen en we complimenteren opnieuw de prozaïsche oliemaatschappij met dit poëtische initiatief. Het was gisteren 40 jaar geeden, dat de heer C. M- Knopper benoemd werj tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim, een gemeentelijke com missie, welke zich bezighoudt met het onderzoek waarom een leerling de school niet heeft bezocht. Op een buitengewone zitting van de oommissie is de vitale, bijna 84-jarige, die reeds een lange reeks jaren voorzitter is, voor zijn opbouwende arbeid gehuldigd. Hij werd toegesproken door de waar nemend voorzitter der commissie, die ook mevrouw Knopper in zijn huldigende woorden betrok. Hij bood de jubilaris een grote mand fruit en mevrouw Knopper bloemen aan. Als tweede spreker voerde de wethou der van onderwijs de heer H. Sabel het woord, die de dank van het gemeentebe stuur overbracht voor de ijver en de volharding, waarmede de jubilaris de commissie leidt. De wethouder liet zijn woorden van dank vergezeld gaan van een fraai plaatwerk. Na de wethouder verkreeg de rijks inspecteur de heer R- L. J. Warners het woord. Aan hem brengt de commissie haar advies uit t.a.v. de gevallen van onge oorloofd schoolverzuim. De inspecteur gewaagde van het grote respect, dat de rijksinspectie koestert voor het werk van de bejaarde voorzitter. Op de bijeenkomst waren nog enkele oud-leden aanwezig Zij boden de jubila ris bij monde van de heer Scherpenisse' eveneens een geschenk aan. De heer Knopper heeft hierna uitvoe rig dank gebracht voor de waarderende woorden en de cadeaus. Tijdens een technische verkeerscontrole op het verkeer uit de richting Schiedam heeft de verkeerspolitie dinsdagmorgen in de Burg. Knappertlaan 19 vrachtauto's, 5 personenauto's en een bromfiets aange houden. Tegen drie autobestuurders is proces-verbaal opgemaakt, wegens gebre ken aan stuurinrichting en/of remmen. In het tijdvak van 18 februari tot en met 16 maart 1957, stellen wij u in de gelegenheid Mocht u tot de gelukkigen be horen, darn krijgt u tegen inleve ring van uw cassabon het gehele door u bestede bedrag in contan ten terug. HERENMODEMAGAZIJN TIMCO BROERSVEST 56 Dit geldt ook voor onze afdeling confectie uitgezonderd FABLO- SH1RTS. Vanwege de Ver. Vrienden van het Ste delijk Museum wordt maandag 11 dezer in de bovenzaal van het museum een cau serie met rondleiding door mevr. Frieda Hunsikcr, schilderes, georganiseerd, in verband met de tentoonstelling „Sprei ding", die uit werken van Parijse schil ders is samengesteld. GEBOREN: Anneke, d.v. D. Breman en A. van Es; Helena M. A., d-v. M. G. van Hagen en C. M. Hersbach OVERLEDEN: M I. P. Dirks, oud 90 jaar, wed. v- C. Lute; C. Wijzenbroek, oud 79 jaren, echtg. v. P. G. F. v. Geene; A. J- v. Gerven, oud 67 jaren Wat als een grapje bedoeld was, werd ernst en het gevolg was dat zo wel de 20-jarige monteur R. van H. uit Amsterdam als de 33-jari,ge kapper J. H. L. eveneens uit Amsterdam, zich vanmorgen voor de Rotterdamse recht bank hadden te verantwoorden wegens diefstal van vijftig loten van de Bel gische Congo-loterij. De officier van justitie eiste tegen Van H. een gevan genisstraf van twaalf maanden met af trek, waarvan drie maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar en tegen L. tien maanden met af trek, waarvan eveneens drie maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Het planwas uitgegaan van Van H. Bij wijze van „geintje" stelde hij L. voor een Rotterdammer, die loten van de Bel gische loterij verkocht, op te bellen en hem om.een partijtje loten te vragen. Om dat de mannen niet voldoende contant geld hadden zouden zij dan ..later wel afrekenen". L vatte het voorstel seri eus op en samen met Van H. die toen niet meer terug durfde, voerde hij het plan uit Op 11 december 1956 reisden zij sa men naar Rotterdam. Een van hen stelde zich bij de collecteur voor als ..de kap per K. uit Amsterdam, die enige dagen geleden had opgebeld". De collecteur gaf de mannen loten mee ter waarde van ongeveer 1700. Hij zou over enige da gen het geld in Amsterdam kómen ha len. Van H. tekende onder de valse naam van kapper K. een schuldbekente nis. Toen de collecteur op pad ging om zijn centen binnen te halen ving hij op het hem opgegeven adres bot. Kapper K. bestond niet. Voor de rechtbank gaven de mannen toe dat, zij de collecteur had den bedrogen. Zij verwachtten dat hij geen aangifte bij de politie zou doen. daar zij meenden dat de Belgische loterij in ons land verboden was. De verdedigers van de verdachten be pleitten een belangrijk lagere straf. Van H. was nog nooit met de justitie, in aan raking geweest en L. slechts één maal. De rechtbank zal op 19 maart uitspraak doen. B jfé V A,) Leen v. d. Lee van de VlUardingse biljartvereniging Het Oosten. -.j opnieuw beslag op de titel 2e klas libre kampioen van het 1 c-M Schiedam, waardoor hij evenals vorig jaar dit. district in de geu <'s kampioenschappen zal vertegenwoordigen. Voor de. titel ge.tcrs kampioen zal hij 9 en 10 maart in Delft uitkomen. Hij veroverde dr j door gisteravond te Maassluis in café De Morriaan in de beslissende 1 over zijn rivaal Gerrit van Gendt. uit Maassluis, te zegevieren. Hier 11 f hij door Van Gendt rechtsgeluk gewenst. Van der Lee werd W" met twaalf punten uit zeven wedstrijden en een algemeen moycrW' 4.68. Van Gendt iverd tweede met tien punten en een algemeen m°1' van 4.51. In de krant van 28 december 1871 lazen wij het volgend ingezonden stuk onder het motto: MEER LICHT! Door verschillende personen hoort men klachten aan heffen over den ge,ringen toevoer van lichtgas. In de meeste huizen en winkels verkeert men in het begin van den avond in een treurig halfduister. De straatlantarens geven dan zooveel licht a 1« een kaarsje, dat in de pijp brandt. In één woord, men heeft eene verlichting met gas. die door een paar stearine-kaar- sen gemakkelijk geëvenaard wordt. Des avonds omstreeks acht uut (worden dan de branderijen niet gesloten?) krijgt men echter volop aanvoer van gas. zoodat men onophoudelijk de lichten moet temperen. Deze feiten zijn zoo algemeen bekend in Schiedam, dat, niemand ze kan weer' spreken. Klaagt gij echiter bij de beamb ten der gasfabriek over gebrek aan gas, dan zoeken zij u wijs te maken, dat de gasbuizen in uw buis te nauw en vuil zijn. Dergelijke praatjes geloove wie wil; maar niemand zal, dunkt mij. zoo dwaas zijn. N. B, De gasleiding in mijn huis is des avonds voor acht uur vuil en te nauw en na acht uur niet vuil en tevens wijd ge noeg. Het zou dunkt mij, veel oprechter en meer overeenkomstig de waarheid zijn. als men van wege dé directie der fabriek verklaarde: 1. Wij kunnen geen gas genoeg produ- ceeren. en 2. Wij durven geen meerdere drukking geven, omdat er dan. tengevolge der ondichte kanalisatie in sommige straten te veel verlies zou ontstaan. De gasfabriek geve ons goed en over vloedig gas. indien de exploitatie dier -fa briek althans doo-r de gemeente in het al gemeen belang moet blijven geschieden. Met praatjes zijn wij niet gebaat. room tcMUOAm tm o«vn»f 79ste Jaargang No. 23317 DAM 18 SCHIEDAM TELEFOON 66152 POSTREKENING NR. 5 9 0 94 3 ADVERTENTIES f 0.15 per mgn.-hoogte. Bi) con tract speciale tarieven. INGEZONDEN MEDEDELEN GEN f 030 per nwn.-boogte, Bü con tract speciale tarieven. KAMPIOENEN tot 20 woorden f 0.50 bij vooruit betaling. Elk woord meer 3 et. Maximum 60 woorden. Asa advertentie-orders worden gesloten en geplaatst overeen komstig de Regelen voor bet Axtvertentiewezen. ABONNEMENTEN t 6.90 per kwartaal, t 2.37 per maand en f 0.55 per week. HEDEN: Passage-theater: Morgen zal ik huilen (18 j.), behalve donderdagavond. Monopole-theater: Het zondige dorp (18 jaar). Stedelijk Museum: dagelijks van 10 tot 5 uur, zondags van 2 tot 5 uur: Exposities „Spreiding" en „Jazz". Cult. Contact Centrum: Tentoonstelling werken J. Wagemaker (tot 14 maart). R.-K. OPENBARE LEESZAAL Openingsuren Hoofdgebouw Dam 8: Volwassenen maandag: 78.30; dinsdag: 1012, 25 en 78.30; woensdag; 25 en 78.30; donder dag: 10—12 en 2—5; vrijdag: 2—5 en 7—8.30; zaterdag: 10—12 en 2—5. Jeugd: woensdag: 24; donderdag 45; zaterdag: 1—3. Boven 14 jaar ook: woensdag 67.30. Filiaal Rijnstraat 1: dinsdag 6.308.00; vrijdag 78. Filiaal Emmastraat 3; donderdag 78.30; zaterdag 3.305; zondag 11—12.30. Filiaal Kerkweg 46, Kethel: zondag 11.30 —12.30. Filiaal Wijkgcbouw Nieuwland: volw. woensdag en vrijdag 78.30; kinderen woensdag 25. NACHTDIENST APOTHEKEN De nachtdienst voor de apotheken wordt deze week waargenomen door Apotheek Jansen, Swammerdamsingel 41 en Nieuw land, Apotheek Wibautplein 17, van 18 tot 8 uur. DONDERDAG: Rotterdamse Schouwburg, Aert van Nes straat 120: Het Bal van Irene Nemirowsky, door Charlotte Kohier. 20 uur. Groote Schouwburg, Zuidplein: Opera concert door het Opera- en Bel-Canto- koor Rotterdam-Zuid, dir Johan Hendrix Luxor Theater, Kruiskade: Lunchcon cert door Herman Krebbers, viool; Mari- nus Flipse piano, 12.45. Luxor Theater, Kruiskade: Klaar over! Stop.... Sta stil! René Sleeswijks Ned. Revue, 20 uur. Aula Boymans, Mathenesserlaan 18- 6e Solistenconcert m.m.v. Meta Bourgonjen, mezzo-sopraan, bcg. Ineke Roeterink- Vonders, René Rakier, piano. Programma: Santoliquido, Brahms, Britten. Bach, Beethoven en Béla Bartök, 20 uur. BIOSCOPEN Arena: Slssl. de longe Keizerin (a.l.i Capi tol: Curucu van de Amazone (14 3.) Centraal: Van het moederschap verstoken (18 3.1 Cineac: He: brandmerk der zonde (18 11: Colosseum: De liefdesroman van een koningin la.l.) - Harmonie- Zwijgend heldendom (14 1.1 Lumlère: Zo vader, zo zoon la.l.li Lutus- ca: Port alrlque (14 1.1 - Metro: De machi nist (14 3-1Passage (Schiedam): Morgen zal Ik hullen (18 1.) - Prinses: Dr lekytl «n Mr. Hyde (ontoelaatbaar) Rex: De zoon van de wreker (14 1.) Thalla: Santa Lucia (a l.) 't Venster: La Strada (18 3.) - Victoria: Het brandmerk der zonde (18 1.1 In een krant van het jaar 1807 vonden we onderstaand bericht, dat in de her. innering bracht, hoe in februari van dat jaar het weder is geweest. Het leek enigs zins op dat van februari 1957 honderd vijftig jaar later, hoewel we ditmaal niet van sneeuwjachten hebben kunnen spreken De eerste 8 dagen hadden eene neiging tot vorst en waren min of meer winter achtig met westelijke winden, doch van den 9 tot den 27 veranderde de tempera tuur de lucht weder aanmerkelijk en werd zoeler. Den 10 had men storm uit het N. W.;doch den 11 en 12 kromp de wind we derom naar het Westen en woei hard ver gezeld met regen. Den 13 was het echter zeer mooi weer. den 14 mistig, maar den 15 allerschoonst en zoel met Zuiden wind. Den 16 en 17 waren maar t amelijk; en s morgens van den 18 was de wind O.Z.O. met eene betrokken lucht en regen; dan des namiddags om half een uren schoot de wind eensklaps N.N.O. met zwaren sneeuw, en eene geweldige verheffing van wind, die zoodanig toenam, dat. van 's na middags ten 4 uren tot 's nachts ten 1 uren een vliegende storm en orkaan met dikken jagtsneeuw verbazend woedde, hetgeen des te zeldzamer was daar het schier nimmer uit het N.N.O. stormt en welligt in geene eeuw „uit dien hoek" 't zoo hard en zoo lang gestormd heeft. Hierop kwam er weder eene neiging tot vorst den 19 en 20. Den 21,22 en 23 had dat weêr een ein de. Den 24 had men schoon weder maar koel, den 25 winderig met regen en den 26 redelijk goed. De maand eindigde met eene neiging tot vorst, zijnde den 26 een tamelijk goede dag met N-O. wind, terwijl van den 19 tot den 27 de wind in de Wes telijke streken is geweest. Temperatuur, opgenomen des morgens ten 6 uren met de thermometer van Fah renheit. De koudste dag in deze maand was 19 februari 1807 met een temperatuur van 30 graden F., dat is gelijk aan 11/9 gr. Celcius onder nul. De warmste dagen wa ren U en 12 februari 1807 met 47 graden F. dat is gelijk aan 8 1/3 graad C. De ge middelde dagtemperatuur over deze mnd. was ruim 38 graden F, dat is gelijk aan 3 1/3 graad C. L.A. ABMA Dit is de maquette van het pand, dat Phs. van Ommeren aan de Wester laan gaat bouwen. Rechts de rivier en links de Calandstraat. Reeds van 1933 af koestert de rederij Phs. van Ommeren het plal' clil nieuw kantoor te laten houwen. In die voorbije jaren heeft men Se naar het centrum te trekken, men heeft het oog laten vallen op het .j-e maar uiteindelijk is de reder geen centimeter van zijn oorsproii" woning afgeweken. Het nieuwe pand komt aan de Westerlaan. Ne we weer in de lentemaand zijn aan gekomen, kunnen wc het wel wagen te zeggen, dat de vogels er in dit winterhalf jaar heel wat beter ziin afgekomen dan het vorig jaar. De enkele dagen vorst, die we gehad hebben, zijn nauwelijks van be tekenis geweest. En wat zelden of nooit voorkomt, de hele winter hebben we kieviten in de weiden gezien. Ook wulpen en goudplcvieren waren geregeld van de partij en dat is een bewijs, dat genoem de vogels behoorlijk in hun onderhoud konden voorzien. De watervogels ging het eveneens bijzon der naar den vleze. IJs van betekenis was er niet en dientengevolge zijn deze dieren de winter heel goed doorgekomen. Deze winter vormt dus wel een uiterst groot contrast met de vorige toen een onnoe melijk aantal vogels van honger en kou de is omgekomen. Nu konden tal van soorten zich aardig van de geleden ver liezen herstellen en in de komende maan den zullen er ongetwijfeld meer vogels tot broeden komen dan verleden jaar. Vooral de gelederen der meerkoeten wa ren verleden jaar aanzienlijk gedund en indien in vele gevallen de mens zich niet over deze dieren had ontfermd, dan wa ren er stellig nog meer slachtoffers ge vallen. Thans zagen wij-heel wat minder wa tervogels dan verleden jaar. Toen zwom men in de binnenhavens allerlei duik eendjes, zo als nonnetjes, grote en mid delgrote zaagbokken, kuif- en tafeleenden zomede futen en dodaarsjes, doch nu heb ben we in onze onmiddellijke omgeving geen van deze soorten ontmoet, met uit zondering van enkele nonnetjes, die ik kortgeleden in de Poldervaart zag. Futen en dodaarsjes vertoonden zich daar ook wel eens.- Alle watervogels verbleven de hele winter op het grote water en daar was voldoende voedsel aanwezig. U ziet, een kwakkelwinter is voor de dierenwereld en speciaal voor de vogels buitengewoon gunstig. Intussen bemerken we aan tal van za ken, dat het voorjaar in aantocht is. Wil gen, elzên en hazelaars dragen reeds hun prachtige katjes in kleuren van zilver en goud. In de polder bloeien tegen de be schutte zuidhellingen madeliefjes en klein hoefblad en in onze tuinen zien we paarse, witte en gele krokussen en bloeien sneeuwklokjes en winterrakonietjes. Dat sommige vogels het voorjaar al in het hoofd hebben behoeft ons dan ook niet te verwonderen. De vorige maal noemde ik daar al enkele voorbeelden van, n. 1. de kapmeeuwen met hun brui ne koppen, de wilde eenden, waarvan, als het weer meewerkt, sommige wijfjes de ze maand reeds enkele eieren in het nest zullen hebben. Voorts de zanglijsters, die reeds 's morgens vroeg als het nog don ker is, hun prachtige welluidende zang laten horen in het bos. De houtduiven, die ik hier en daar reeds de oude nesten zag inspecteren en de heggemus, die zijn bescheiden liedje voordraagt. De kleine winterkoninkjes schetteren daar doorheen en de merels weten eveneens mee te doen. Dikwijls zien we nu een groepje merels, de mannetjes in stemmig zwart met oranje snavel en de wijfjes in egaal bruin met zwarte of lichtgele snavel, die elkaar in de haren zitten, een rivaliteit die er op gericht is om een uitverkorene te bemachtigen. Er, komen hier thans zeer veel merels voor, dit in tegenstel ling met hun familielid de zanglijster, die door de vorst van verleden jaar aan zienlijk in aantal zijn verminderd. De beide mezen, koolmees en pimpel mees, tonen heel veel plezier in het leven te hebben en maken van louter jolijt de zotste kapriolen als zij aan een dun tak je of aan een snoer nootjes bengelen. Op mooie dagen zien we ze zelfs al de nest jes inspecteren en binnen een mand zul len zij ongetwijfeld hun keus gemaakt hebben. Zoals gebruikelijk verwachten we deze maand weer de eerste echte zomervogel, de tjiftjaf, in het land. Het hangt uiter aard wel van het weer af, doch doorgaans horen we omstreeks de derde week van maart het monotome „tjif-tjef' weer door het hout klinken. Vorig jaar hoorde ik de eerste tjiftjaf op 25 maart, maar ik hoorde hem ook wel eens tien dagen eer der. Ik vind het steeds een sensatie, als ik deze op en top insekteneter weer voor het eerst hoor. Je krijgt dan pas het ge voel dat de winter werkelijk achter de rug en de lente op komst is. Niettemin kunnen er nog volop koude dagen ko men en dan houd ik mijn hart vast als ik denk hoe dit vogeltje dan aan de kost moet komen. Het schijnt echter altijd mee te vallen. Omstreeks half maart begint er in de polder eveneens leven te komen. Het is dan de tijd, dat de weidevogels terugkeren van hun winteromzwervingen. De troe pen kieviten verdelen zich in paren en de langsnavels, grutto's, tureluurs, kemp hanen en scholeksters komen na een af wezigheid van bijna acht maanden de wei landen weer bevolken. Op mooie dagen kunnen we dan al ge nieten van hun uitbundig geroep en daar mede is tevens het grote lentefeest van de polder begonnen en evenzeer is het een feest daarvan getuige te mogen zijn. Ongeveer tegelijkertijd keren de gras- piepers en witte kwikstaartjes naar het boerenland terug. Wilde eenden, slob eenden, zomertalingen en meerkoeten en waterhoentjes, zij allen zijn nu op z'n mooist. Ook de futen gaan hun lentetooi weer opzetten, de prachtige bruine kuif met langs de kop afhangende sierveren. Een prachtgezicht zo'n paartje futen in hun voorjaartooi elkaar al zwemmende en duikende het hof te zien maken. Eveneens in de loop van deze maand gaan onze buitenlandse gasten aanstalten maken om naar hun geboortegrond terug te keren. Bonte kraaien vertrekken naar het oosten van ons werelddeel en wellicht nog verder, terwijl kramsvogels, dje nu nog bij flinke troepen in de weiden zijn aan te treffen, ook al aan repatriëren denken. Hun vaderland is Zweden, Fin land en de Baltische landen. Ook de ko perwieken gaan dan weer verdwijnen. Zij vertoonden zich dit jaar in uiterst klein- aantal. Hun vaderland is Lapland en Finland. Dezer dagen verbleven in het bos een drietal doortrekkers die eveneens op weg waren naar Skandinavië. Hét waren pest vogels, die de laatste bessen, die de hees ters nog bezaten, gulzig naar binnen sloe gen. Ondanks hun griezelige naam zijn het bijzonder fraaie dieren, kop en hals zijn grijsbruin, voorhoofd en keel zwart, rug grijs, borst grijs met een rood waas. De vleugels zijn zwart met witte vlekjes en aan beide zijden nog een gele vleugel rand plus een rood lakachtig stipje. Dit laatste bezorgt hun ook de naam lakvo- n~l. Op de kop hebben de voeels. die on- /eer van spreeuwgrootte zijn, een prachtige kuif. Voor onze contreien zijn zij vrij zeldzaam. Ik herinner mij ze hier in het bos nog slechts eenmaal te hebben gezien en wel in november 1949. Al deze voeels hebben een flinke en ge vaarvolle reis voor de boeg, evenals trouwens de vogels die in de komende maanden uit het zuiden naar ons land zullen terugkeren. Deze laatste hebben soms afstanden af te leggen, waarbij de reis naar de Laplanders maar een uitstap je is. Wat denkt u b. v. van zwaluwen en visdiefjes. die in de winter helemaal in Zuid-Afrika gesignaleerd worden en van de gierzwaluwen uit Midden-Afrika? A. DE JONG. Ook over de vormgeving is men het eens geworden. Langs de laai' een cargardoorshal, 75 meter lang en 6 meter hoog met aan het Jj' de hoek van de Calandstraat het eigenlijke kantoor, een torenfla^.^) 60 meter de hoogte in zal steken. De kosten worden geraamd op 9 f' j,te( gulden en de bouwtijd vraagt ruim drie jaar. Voorlopig kan men e nog niet Ireginnen, want het wachten is op de rijksgoedkeuring. in relatie staat tot het publiek. P-°,e t^.i telt a „e' De president van de raad van beheer, de heer Phs. Van Ommeren, die gisteren een en ander meedeelde sprak de hoop uit dat de instanties 't belang van dit gebouw voor de grote industrie die de diensten verlening van de reder eigenlijk is, zullen inzien. De thans beschikbare kantoorruim te wordt vooral met het oog op de gewei.. dige expansie, die dit bedrijf met d e „boom" in de tankvaart thans doormaakt veel te klein. Twee jaar geleden kon het bedrijf het nog stellen met 350 administratieve krach ten, thans zijn het «r al 450 en wanneer het investeringsprogramma, dat o.a. de bouw van zeven nieuwe gche.pen en de verplaat sing van het tankerbedrijf van Pernis naar het eiland Rozenburg omvat, i;S gereali seerd, schat men de sterkte van de admi nistratie op 600 man. hetgeen bijna een derde is van het totale personeel in Ne derland. Het ligt in de bedoeling, eerst de hoog bouw tot stand te brengen. Vervolgens worden de kantoren aan de Wester laan afgebroken zodat het personeel eerst kan verhuizen. Tenslotte wordt dan het complex door de bouw van de lage vleu gel voltooid. Boven de cargadoorshal komt een ï-eserveverdieping die voorlopig verhuurd zal worden. De bekroning van de lage vleugel wordt gevormd door de kantine, die enige meters terug ligt aan een terras, dat uitzicht geeft op het park en de rivier. In de toren van zestien bouwlagen komt het administratief personeel dat minder ven in de top van de toren, zetelt van bestuur, die dus de 8—, w.-g krijgt, de gehele Waterweg af 1g-v'L Het architectenbureau Rosenbui(Aif hage-Luyt heeft, het ontwerp verva ,ct){. De rederij Phs. van Ommeren p< alvp Vantnnrcrphomv nrtü *i] halve het kantoorgebouw nog an< nen te verwerkelijken. Zo IJsselmonde bij de verplichte '„f voor binnenschepen, ter hoogte eiland Van Brienenoord, een n dienstenkantoor te bouwen, v®11 pp' de recreatie en woongelegenheid ggj) .g binnenschippers. Tevens zou gé*y leiding komen voor aspirant-v y ten. Het pand, kosten l'A 10 Lg i5 jf den, stond al op papier. VoorloP echter weer onder de tafel verd' verband met de bouw van eeP ^jt ring in de Hollandse IJssel. die ject doorkruist. Phs. van Ommeren heeft het v°g^et>e^ zijn schepen op de binnenvaart met radar uit te rusten. Thans het experimenteren. 22-jarige metselaar-v^eat)^P1p De de J. stond gisteren voor de rechtba terdam terecht. Hij was injeiijkc# schikking stelling van dc reyitv' de rechtbank in Utrecht ten gelegd. pi"-' uit Haarlem, die op ^icU0nts''j?c' uit de Rekkense inrichtingen^ 3-j.e plaatst, nadat zijn voorwaard®^:).* enhilrlri'n rt efollii-ir* tro* Ap f „Ik voelde me daar niet oP'app1^ ,vj. zei hij gisteren. Na zijn f hij kennis gemaakt met 'ji, li9' een auto, maar géén rijbew J ch» t had aangeboden voor hem te' en het ging een tijdje z?t1 f f eens te Rotterdam in de a11; bid11» V ten toen de ander ergens 0liec'j, P" Met de auto, waarin een giI1J0c1,t if' ren gebruiksvoorwerpen opeens vandoor. GedeelteW f, het zilver; de auto milde <t waarbij hij nog geld toe kt Het psychiatrisch rBpP°/^p0iMs dachte verminderd De officier van justitie tP°'jj, zes maanden gevangeniss'""Cf De verdedigster, mevr. v stegen-Kottiitz, meende heeM goede behandeling, .bijvo<" „5p de jongen meer zou baten- aït De rechtbank zal op l9 11 doen. toerei lSte„ rYlCt

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 2