DRASTISCHE HERVORMING VAN HET BRITSE LEGER Westen wijst Midden-Oosten-plan van de Sovjet-Unie van de hand leeilaitiefes De economische zijde van het vreemdelingenverkeer Negentig jaar naastenliefde Nederlandse in Brussel Amerikaanse TV heeft reclametijd over Debat in Brits Lagerhuis Drie nota's in Moskou overhandigd Wden raadpleegde Bagdad-landen presenteer natuurzuivere wmmm Grootste adverteerders trokken sponsorship DRAADLOOS CONTACT Kaderbijeenkomst van Interdiocesane Kath. Middenstandsbond te Haarlem Het zilveren jubileum van mgr. Lemmens Het zelfbestuur voor Singapore DINSDAG 12 MAART 1957 PAGINA <P' 7'tta N Nu, Vil, V, Contra Speidel Ontloop die pijn van brandend maagzuur. Meem Hennies! Televisie in gevangenis Mislukte Krocodil De Rookende Moor Solidariteit Bisschop bëpaalt waar geschenk- kerk wordt gebouwd K.L.M. NUMMER EEN IN GUATEMALA DRIEJARIG JONGETJE VERDRONKEN SMOKKELGAT IN DE SINT PIETERSBERG VERDWIJNT NIEUW LID EERSTE KAMER CAO voor bloemkwekerijen V-',; '"V 'v. t Av c' 'J-' v In het Britse Lagerhuis is gisteren het debat begonnen over een voorlopige be groting voor het leger voor de eerste vijf maanden van het belastingjaar, dat op 1 april begint. De uitgaven voor deze periode worden geschat op ongeveer 2,23 miljard gulden. Het debat werd geopend door de Britse minister van oorlog, John Hare. Hij deelde het Lagerhuis mede, dat men bezig is het leger „drastisch" te hervormen teneinde de structuur ervan voor de komende generatie vast te stellen. Hare zei, dat tegen 1 april, het leger 370.000 officieren en manschappen zal omvatten, 33.000 minder dan een jaar geleden. Bovendien worden volgens de Britse minis ter plannen gemaakt om het leger dit jaar verder in te krimpen, maar hierover kon hij nog geen cijfers geven. John Hare deelde mee, dat het de bedoeling van de regering is, meer beroeps militairen aan te trekken. Om een belangrijk bezwaar van de zijde van even tuele vrijwilligers weg te nemen, moest er z.i. gestreefd worden naar een billijker verdeling van de tijd, die in het moederland moet worden gediend, en de periode, die men overzee moet dienen. Advertentie a9morgen werd in Den Haag op het Binnenhof een Ministerraad voor Rijksaangelegenheden gehouden. Hierbij n de premiers van de Rijksdelen Overzee aanwezig. V.l.n.r. dr. J. H. E. Ferrier (Suriname), minister Struycken, en dr. W. Drees. Ij,., diplomatieke vertegenwoordigers van de Verenigde Staten, Groot- ni® en Frankrijk hebben gisteren in Moskou de antwoorden van hun ^^'hgen overhandigd op de Sovjet-voorstellen inzake het Midden-Oosten, ?Serj f°a's men weet waren deze voorstellen op 11 februari j.l. door de inmiddels ^getreden minister van buitenlandse zaken, Sjepilof, aan de westelijke Grote e toegezonden. Deze voorstellen behelsden o.m.. dat de Grote Vier a*enlijk beginselen voor het vestigen van de vrede in het Midden-Oosten W Pn proclameren; dat alle militaire bases van vreemde mogendheden in ijjj Midden-Oosten zouden worden ontruimd; dat alle vreemde troepen uit h gebied worden teruggetrokken. ijj V.s., Groot-Brittannië en Frankrijk hebben in hun afzonderlijke nota's, 0verigens veel overeenkomst vertoonden, de Sovjet-voorstellen van de 'Wn gewezen. de Britse nota wordt gezegd, dat de 'vJet-voorstellen niet voldoende reke- In g houden met de wensen en de rechten de betrokken staten en daarom niet v beste manier voor het bevorderen van j welvaart en onafhankelijkheid van Janden In het Midden-Oosten zijn. In officiële Britse kringen is verno men, dat de Britse regering met de vier mohammedaanse landen van het pact van Bagdad (Pakistan, Irak, Per- zië en Turkije) overleg heeft gepleegd alvorens de nota aan Moskou te ver eenden. Tevens heeft de Britse rege ring bij het opstellen van de nota re kening gehouden met het commentaar 7an deze landen. Volgens deze kringen Prees de Britse regering zich gelukkig op deze wijze in staat te zijn uitdruk king te geven aan het standpunt van Ah de woning van de Vietnamese gene- Le Van Vien, die dicht bij de Fran- W °°fdstad woont, viel wel iets te ha- wj' Inbrekers kaapten er namelijk ju- ]0 ®n mee ter waarde van honderd mil- P francs (die toch nog altijd 1 mil- .Nederlandse guldens uitmaken), Itj ^ijl we mogen wel zeggen aan tjJ.'.hgeld nog een bedrag van zes lloen francs werd meegenomen. Malo (Frankrijk) vindt, dat hij de man is met de butste kaken in heel de Franse repu- ho»L André le Gall, en we zijn geneigd hg? gelijk te geven. Want hij bestond lïlet twee ploegen (ieder van 350 kg) t!,7 Pracht van een voor te trekken in 5-7 grasveld. Hij trok de ploegen voort <W een touw, tussen zijn tanden. Iets e6r.ëeliiks haalde hij ook nog uit met W auto, waar hij een rondje mee akte (zes kinderen er in) langs een yeld. Ook hier trok hij de wagen keel s inhoud voort met zijn gebit. Versum jongeman, die zo van accordeon- Mppk hield, stond opeens stil voor de hiéu in de etalage prijkte een gloed- g^ye accordeon voor een prijs van c0t.'i Hij naar binnen: mag ik die ac- hetjj °n hebben voor 3.25? De beleefde '-ijp na van de schrik bekomen te V0 antwoordde dat dit werkelijk niet Sin die prijs ging. Er was een vergis- v0 begaan met het prijskaartje, maar Ui50 f 325 mocht de liefhebber de accor- U) P graag meenemen. Maar de jonge- Ontj^hield voet bij stuk en teneind raad he r dai „een groot deel van de verantwoorde lijke mohammedaanse opinie" en in staat te zijn „de standpunten te ver tegenwoordigen van onze bondgeno ten". Tevens zou, volgens Britse krin gen, de Britse nota ter kennis zijn gebracht van de regeringen van de landen van het Britse Gemenebest en van de NATO-landen. In de Britse nota wordt verklaard, dat de Sovjet-voorstellen „punten bevattten, waarmee de Britse regering zeker zou kunnen instemmen". Doch deze punten gingen samen met „ongerechtvaardigde aanvallen op de Britse regering en haar bondgenoten". Zowel in de Britse als in de Franse en Amerikaanse nota wordt de Sovjet-Unie er opmerkzaam op gemaakt, dat haar da den niet in overeenstemming zijn geweest met het doel vrede en veiligheid in het Midden-Oosten te handhaven. Als voor beeld wordt aangehaald, de grote ver schepingen van Sovjet-wapens naar dit gebied het vorig jaar op een moment, dat de regionale twisten zeer actueel waren. En deze hebben er slechts toe bijgedragen de spanning te verhogen in plaats van te verminderen. In de Britse nota wordt voorts commen taar geleverd op het Sovjet-voorstel te komen tot een overeenkomst om het Mid den-Oosten niet meer van wapens te voorzien. „De politiek van do Britse re gering is er altijd op gericht geweest een bewapeningswedloop tussen do Arabische staten en Israel te vermijden. Maar daar naast heeft zij wel oog voor de behoefte aan wapens van de staten voor het hand haven van de binnenlandse veiligheid en voor zelfverdediging", aldus de Britse nota. Inzake de passage over „militaire blok ken" uit het Sovjet-voorstel zegt dc nota, dat de Britse regering van mening is, dat alle soevereine landen het absolute recht hebben vrij te beslissen over de aard van hun verhoudingen met andere landen. Deze opmerking wordt in de nota ook van toepassing geacht op de Sovjet-cis tot op heffing van buitenlandse bases. Aangezien deze mening door een aantal soevereine staten in het Midden-Oosten wordt ge deeld. en de Britse inzichten in het pact van Bagdad zijn neergelegd, beschouwt de Britse regering dit pact als een machtige bijdrage voor vrede, rust en welvaart in het gebied. In de Amerikaanse nota wordt de be reidheid der V.S. tot uitdrukking ge bracht om met elk land, groot of klein, samen te werken om een vreedzame rege ling te zoeken voor het Midden-Oosten in overeenstemming met het handvest der V. N. Voorts wijzen de V. S. de Sovjet- Unie er op, dat zij haar bereidheid om zich aan haar hoge beginselen te houden kan tonen door gehoor te geven aan de V. N.-resoluties, zoals die inzake Hon garije. In de Amerikaanse nota wordt gezegd, dat Frankrijk en Groot-Brittannië wel een dergelijke demonstratie hebben gegeven als bijdrage aan de vrede in de wereld door volledig gehoor te geven aan de V.N.-resoIuties met betrekking tot de terugtrekking van hun strijdkrachten uit Egypte. Ten aanzien van economische hulpverle ning aan dc landen van het Midden- Oosten wordt in de Amerikaanse nota gezegd, dat de Sovjet-regering er zich van bewust behoort te zijn, dat de V. S. slechts die landen zullen helpen, die er zelf om vragen. Er is niets bij deze economische hulpverlening, wat onverenigbaar zou zijn met de nationale waardigheid en soeverei niteit van een land, aldus de Amerikaanse nota. In de nota van de Franse regering aan Moskou wordt aan de Sovjet-regering ver zocht geen misbruik te maken van het veto-recht in de Veiligheidsraad, maar samen te wei-ken in de V. N. om te trach ten vrede in het Midden-Oosten te ver krijgen. Voorts wordt nog het Sovjet- ingrijpen in Hongarije veroordeeld als „niet in overeenstemming met de beslis sing van de V. N. over het principe van non-interventie". (jNl de winkelier de politie. En toen "et anders dan de adspirant-koner cht; anders dan de adspirant-koper c, - hij werd door de politie met ktsa hrang de winkel uitgewerkt, •kw hi.j 6eeft het nog niet op; hij pro- kty die accordeon toch voor 3.25 te ««Jti lTnore (V.S.) dierentuin zijn enkele door een VerjParisee vervaardigde „schilderijen" 25 t0°.ckh sommige zelfs tot prijzen van ban dollar. De zevenjarige chim- SNUirfe Betsy vervaardigt aldus haar bapjderwerken: men spant nat gemaakt t'itjg r> Waarop zich klonters verf be- deze h, in de kooi van Betsy uit. Zij gaat 4 Ng. ?n uitwrijven, waarvoor zij zowel Nap rtoPpen, elleboog en zelfs haar t'hds ?ebruikt. Betsy schildert reeds ,,u®M; haar oeuvre bestaat tot nu 27 werken. rderwijk Na'nij'hk niet", had de compagniescom- rierdant op het publikatiebord van de V*h, Hivisie in Harderwijk geschre- 6ery'. "f|"ank is de dood voor jonge men- ahtw- e volgende dag zag de CC het vtez6 °rd uit de troep: „Goede soldaten de dood niet". Dit pikten we uit tVp er"' het blad van de 4e Divisie, h 0n-7eten °°k nog zo iets. We ston- voor een Rotterdamse tapkast Op het ogenblik wordt een regiment met Amerikaanse geleideprojectielen van het type „Corporal'' uitgerust. Er zullen meer van dergelijke eenheden worden gevormd, zo deelde de minister mede. Voorts zal tegen april 1959 het leger over meer dan 70.000 voertuigen, 250.000 ton munitie en meer dan 120.000 ton genie-materieel beschikken, aldus Hare. De hervorming van het leger zal leiden tot vermindering van het aantal depots en bases. Gezien de ontwikkeling van de moderne bewapening zijn grote opslagplaatsen van wapens en materieel uit de tijd. Het leger van de toekomst moet voorraden bij de hand hebben, zonder dat deze over lange afstanden moeten worden aangevoerd, zo ver klaarde minister Hare. Wilfred Fienburgh, die namens de op positie antwoordde, verklaarde, dat Groot-Brittannië het nergens in de we reld „alleen kan klaren". Daarom moest het land op grote schaal samenwerken met zijn voornaamste bondgenoten. In dit verband zei de labourafgevaardigde, dat de regering zich niet moest laten betrekken in een strijd over de vraag, hoeveel Britse militairen in West-Duits- land moeten worden gehandhaafd. Volgens Fienburgh moest Groot-Brit tannië zich houden aan zijn verplichtin gen om daar vier divisies te handhaven, maar deze zouden gestroomlijnd moeten worden tot eenheden van veertiendui zend man in plaats van twintigduizend man. Het paste de Amerrikanen, Duit sers en Fransen niet om zich over de reorganisatie van het Britse leger in Duitsland te beklagen, omdat de Brit ten hetzelfde doen als zij, nl. hun leger- structuur aanpassen aan de moderne oorlogvoering. Fienburgh was van oordeel, dat als consequentie van een vermindering van de Britse verplichtingen de dienstplicht moet worden afgeschaft. De socialistische voormalige minister van oorlog en defensie Shinwell, die vervolgens aan het woord kwam, achtte een beroepsleger van 170.000 man vol doende, als dit gemoderniseerd is en Groot-Brittannië zijn verplichtingen kan beperken. Zijns inziens was het onzin om te spreken van vier Britse divisies in West-Duitsland, omdat geen enkele daarvan op volledige sterkte is. Hij liet felle kritiek horen op de be noeming van de Westduitse generaal Speidel tot opperbevelhebber van de NATO-landstrijdkrachten in Midden- Europa. Hij zei, dat de generaal tot 1944, toen hij „betrokken zou zijn ge weest in een komplot tegen Hitier hoewel dat niet erg duidelijk is een vurig aanhanger van het nazisme is geweest". In 1941 zou hij enig aandeel hebben gehad in het ter dood brengen van duizend z.g. communisten en Jood se vluchtelingen. Er zou, volgens Shinwell. eventueel reden zijn om een Duitse generaal tot opperbevelhebber van de NATO-landstrijdkrachten te benoemen, als de bondsrepubliek de beloofde twaalf divisies op de been heeft gebracht, doch dit was nog bij lange na niet het geval. Onder deze omstandigheden noemde hij de benoe ming van Speidel „betreurenswaar dig". Zijn partijgenoot Bellenger, een voor malige secretaris van oorlog, verklaarde hierna, dat de Britse regering de „ern stige beschuldiging" van Shinwell moet weerleggen. HU vond het overigens opmerkelijk, dat de Westduitse socialisten de benoe ming van Speidel hebben goedgekeurd. Op grond van zijn inlichtingen was Speidel volkomen voor zUn taak bere kend. Bellenger vroeg zich verder af, waar om de opperbevelhebber van de NATO- strijdkrachten in Europa, generaal Nor- stad, er bezwaar tegen zou hebben, dat er enige Britse eenheden uit Europa worden teruggetrokken, terwijl de Fran sen kennelijk met zijn toestemming hun strijdkrachten naar Algerije had den overgebracht. In het Frans Halsmuseum te Haarlem heeft de heer C. Kuipers, hoofd van de afdeling toerisme van het ministerie van Economische Zaken, op een kaderbijeen komst van de Interdiocesane Katholieke Middenstandsbond de economische zijde van het vreemdelingenverkeer besproken. Vóór de oorlog kwam door het toerisme ongeveer vijf miljoen gulden per jaar aan deviezen binnen; in 1956 beliep dit bedrag naar schatting tussen de tweehonderd en tweehonderdvijftig miljoen gulden. Ver wacht wordt, dat het aantal toeristen per jaar met tien procent zal toenemen. Voorts deelde hij mede, dat 70 procent van de uitgaven der toeristen in handen komt van de horecabedrijven, 5 pet. van de transportbedrijven, 15 pet. van ver- maakcentra en 10 pet. van bedrijven, die souvenirs verkopen. De horecabedrijven Aöverlentlel. Alsof de maag uit Uw lichaam brandt, zo n pijn veroorzaakt overtollig maagzuur. Dn remedie is eenvoudig en afdoende: Rennies. Die helpen dadelijk. Gewoon, zonder water of wa* ook, op de tong laten smelten, 't Kan niet missen, de brand is gedoofd! Eet onbevreesd waar U trek in hebt, maarsteeds Rennies bij de hand! (Van onze Brusselse correspondent) In de sfeer van het internationaal chao tisch leven waarop heden ten dage zoveel is afgestemd, is het geen gebeurtenis van belang, dal een vereniging negentig jaar of langer bestaat. Maar als men de zaken ziet op het plan van haar werkelijke acti viteit, krijgen veel dingen wel een meer dan gewone betekenis. Zo kan het de wereld niets schelen, dat de „Nederlandse Vereniging van Welda digheid" te Brussel negentig jaar oud is. Doch in de kleine wereld der vele Neder landse behoeftigen in Brussel, is het be staan van een dergelijke vereniging in zekere zin een kwestie van leven of van dood. En dan verandert alles van aspect! Sedert de oprichting van deze vereni ging hebben honderdduizenden Nederlan ders in België gewoond, of wonen er nog. De huidige Nederlandse „kolonie" schom melt tussen vijftig en zestig duizend land genoten. Velen hunner is het hier voor de wind gegaan. Sommigen hebben in dit land, In de nacht van zondag op maandag is het motorschip ,.Amor" van de K.N.S.M. in de Middellandse Zee vergaan. Foto van de „Amor", groot 12.915 brt. 1 2a*t vuuv een nutie 'e.tt6r®eh boven de toog in koeien van ViW.Staan: „Alcohol is uw grootste en met héél kleine lettertjes het» 'n de hoek: „Hebt uw vijand 9?c Voor het eerst in acht jaar heeft de Amerikaanse televisie op het ogenblik reclametijd over. In wat men „een lichte teruggang" noemt Amerikaans voor een gevoelige daling hebben alleen reeds twee grote adverteerders: General Motors en General Electric, verleden week hun „sponsorship" tot een bedrag van 16 miljoen dollars 57.000.000,in getrokken. Het meest opvallende in deze plotse linge daling is wel, dat een der grote televisiemaatschappijen zendtijd vrij heeft gedurende de uren, die het gun stigst voor het voeren van reclame wor den geacht, namelijk op zaterdagavond van half negen tot negen en tussen half elf en elf uur. De televisie-moeheid, die zich in Ame rika doet voelen, belet intussen niet, dat dit nieuwe medium zich elders steeds meer verspreidt. In Engeland heeft thans de commissie, die belast is met het toe zicht op het gevangeniswezen, er in toe gestemd, bij wijze van proef televisie toestellen in de gevangenissen toe te laten. In enkele gevangenissen, aldus heeft een woordvoerder van het Britse ministerie van binnenlandse zaken be kend gemaakt, zijn reeds toestellen ge ïnstalleerd en mogen de gevangenen naar instructieve programma's en naar geselecteerde amusementsvoorstellingen kijken. „Overheidsgelden", aldus de woord voerder, „zijn daarmee niet gemoeid. De apparaten zijn aangekocht met geld, dat daartoe is beschikbaar gesteld door cha ritatieve organisaties, terwijl in sommige gevallen enkele gevangenen voldoende geld hebben bijeengebracht om een toe stel aan te schaffen. We kunnen niet meedelen, welke ge vangenissen toestellen hebben, omdat zulks ontevredenheid zou kunnen wek ken in andere gevangenissen", aldus be sloot de zegsman van het Britse mi nisterie. Het „nieuwe" amusementsprogramma onder de oude naam Krocodil, dat de KRO-televisie de Nederlandse kijkers zaterdagavond van de Groote Schouw burg in Rotterdam-Zuid uit heeft voor gezet, is ver, zeer ver beneden de ver wachtingen gebleven. Het minste, wat men van een dergelijke „vernieuwing" had mogen verlangen, was toch wel, dat hier een verandering ook een verbete ring was geweest. Het tegendeel bleek echter waar. Niet alleen, dat iedere samenhang in dit programma ontbrak wat weer eens demonstreert, hoe hard we hier in Nederland om behoorlijke tekstschrijvers verlegen zitten maar bovendien bleven de meeste nummers ver beneden de eisen, die men aan een internationaal variété voor de televisie mag stellen, terwijl de enkele goede nummers, zoals het stoelennummer van The Furre's, zodanig door de camera's werden geregistreerd, dat er nauwelijks iets van op het scherm viel waar te ne men. Het nieuwe vragenspel „Alle negen" onder leiding van Louis van Noordwijk was al evenmin een verbetering op het „Kwist wel, kwist niet"-programma van Jan Blaazer. De vorm van dit nieuwe spel was saai en vervelend. Zonder enig visueel element werden achtereenvol gens aan drie personen vragen gesteld over hun liefhebberijen. Zo werden aan een amateur-sterrenkundige de meest ingewikkelde vragen voorgelegd, die de heer Van Noordwijk braaf van een pa piertje aflas, omdat hij er kennelijk zelf niets van begreep. Beoordeling van de juistheid der antwoorden bleek onmoge lijk. Hier deed zich het gemis van een zelf niets van de hele zaak begreep. Zelfs als we alle verzachtende omstan digheden in aanmerking nemen, die voor een debuut in het oog van de niets ont ziende televisiecamera kunnen gelden, geloven we nog niet, dat hieruit een kracht zal groeien, die zelfs maar in de schaduw kan staan van Jan Blaazer, al had deze ongetwijfeld zijn gebreken. Het enige, wat zaterdagavond in het programma van de KRO-televisie het aanzien waard was, was het optreden in de Bussumse studio van het Franse zangeresje Guylaine Guy onder regie van Ben Mettrop. Voor de rest hebben we ons alleen maar verveeld en ge- ergerd. Er zal aan dit Krocodil-program- ma in zijn nieuwe vorm heel wat ver anderd en verbeterd moeten worden, wil het ooit een enigszins aanvaardbare vorm krijgen. deskundige jury sterk voelen. Op een universitair eindexamen had het moei lijk plechtstatiger en droger kunnen toe gaan, alleen met dit verschil, dat exami natoren niet zo gul zijn om goede ant woorden te belonen met stereotiepe uit roepen als „prima" en „honderd procent goed". Voor het optreden van Louis van Noordwijk als „quiz-master" hebben we maar één woord: erbarmelijk. Hij kon niet uit zijn woorden komen, be schouwde de microfoon als zijn persoon lijke eigendom, zodat de antwoorden van de ondervraagde soms onverstaanbaar bleven, miste alle slagvaardigheid en wekte herhaaldelijk de indruk, alsof hij- Afwisselend en interessant was het programma, dat de NCRV-televisie de kijkers gisteravond bood. In zijn maandelijkse filmrubriek nam Peter van Campen drie nieuwe films onder de kritische loep, ze met goed ge kozen fragmenten illustrerend. De totstandbrenging van de verbin ding met Wenen, vanwaar de Eurovisie een directe reportage gaf uit de be- roepide Spaanse rijschool, ging met en kele moeilijkheden gepaard, maar het getoonde was de moeite van het wachter ruimschoots waard. Alleen het commer taar van ritmeester J. J. Gruppelaar waarin nogal eens wat zinnen onvoltooid bleven, was vrij stroef. De discussie, die hierop onder het motto „De Rookende Moor" werd gehou den, was levendig en leerzaam en werd voorafgegaan door een kijkje op de even zeldzame als kostbare verzameling pij pen van de heer H. v. d. Hoef te Zeist. Dit programma-onderdeel, evenals de daarna volgende voordracht „Concier- gerie" door Tob de Bordes, geregisseerd door Max Douwes, werd goed voor de camera's gebracht. meestal door noeste arbeid en vastbera denheid, benijdenswaardige posities we ten te verwerven. Dat was vroeger zo, en dat is nü ook nog zo. Doch niet alle landgenoten hadden het zelfde geluk. Onder de velen die kwa men, zijn er tallozen die geen „chanche" hebben gehad, zijn er zelfs die ellende kennen. Voor deze laatsten is dan een vereni ging, zoals die, welke ons thans bezig houdt, vrijwel de énige uitkomst En dan doet het deze door het lot verwaarloosde mensen dubbel goed, dat het Néderlandse handen zijn, die helpen. Het Nederlands en het weldédig karak ter van de vereniging wordt dubbel en op bijzonder welsprekende wijze beves tigd door het feit, dat koningin Emma en koningin Wilhelmina, en nu koningin Juliana er Beschermvrouwen van waren, of zijn. Andere jubilea geven doorgaans aan leiding tot uiterlijk feestvertoon. Hier niets daarvan. Alleen een jubileumgebaar naar binnen: een extra gave voor de be schermelingen. Die Nederlandse solidariteit in het bui tenland, is wérkelijk ontroerend. Een paar staaltjes ter verdere illustratie. Een be stuurslid kwam onlangs bij een 87-jarige oude man. die praktisch zijn kamertje niet meer kon verlaten. Uit betere dagen had hij een oude grammofoon overgehou den. Dat was zijn enige afleiding. Maar de platen waren radicaal versleten: bijna 25 jaren „dienst" hadden zij achter zich! Er kwam haast geen geluid meer uit. Nu wordt een oproep op de „Brusselse" Ne derlanders gedaan, om die eenzaat nieu we platen te bezorgen. Eigenlijk was die man met de grammo foon in zekere zin nog een bevoorrechte. Velen moeten het, wat muziek betreft, in hun eenzaamheid met een „kanariepiet" stellen. Anderen hebben zelfs helemaal niets! Wat doet nu de Vereniging? Zij vraagt aan haar leden, oude doch bruik bare radio's voor die mensen te willen afstaan. En mét het toestel wordt men verzocht ook de radiobelasting van 144 frank te willen betalen! 's Zomers organiseren de bestuursleden uitstapjes per auto. Bij feesten worden de ..beschermelingen" extra bedacht: levens middelen, geld, versnaperingen, niet zel den ook met een groot collectief eetmaal Vooraanstaande dames en heren van de Nederlandse „kolonie" gaan hier dikwijls hun landgenoten, die niet zelden op een desolate mansarde leven in hun wonin gen wat troost en opbeuring brengen. Magnifieke naastenliefde! Alles wordt bekostigd door giften van de leden der vereniging en van andere in het Brusselse wonende Nederlanders. Zélfs in de barre jaren van de beide oorlogen, toen de tijden moeilijk waren voor ieder een, werden de beschermelingen der Ne derlandse Vereniging van Weldadigheid niet aan hun lot overgelaten! Het doei goed z<- iets te zien in een we reld waar materialisme en egoïsme hoog- t« vieren. Die charitas word' beoefend door een groep personen, die Nederland eer aandoen. Een ercroet moge op deze plaats dan ook aan allen gebracht worden, geconcre tiseerd in de persoon van hun voorzit ter, de heer C. van Schaardenburgh, die al tientallen jaren met zijn helpers voor de behoeftige Nederlanders in het Brus selse op de bres staat. F.n in deze chari tatieve actie steeds het voorbeeld geeft. moeten de helft van de inkomsten be stemmen voor aankoop van goederen bij de middenstand. De heer W. van Willige, directeur van de gewestelijke bond voor vreemdelingen verkeer van Zuid-Kennemerland, zette uiteen, waarom het noodzakelijk is dat de middenstand en de verenigingen voor vreemdelingenverkeer samenwerken. De toeristen besteden veelal grote bedragen. Om de verkoop te stimuleren is het van belang, dat de winkeliers service verle nen. Hij dacht hierbij aan uitbreiding van de talenkennis, het prijzen der goederen en het opschrijven van het bestede be drag. Ook dient samenwerking te bestaan tussen de middenstand en de V.V.V. ten aanzien van het voorbereiden van fees telijkheden en speciale winkelweken. Op een volgende week in Rotterdam te houden tweede bijeenkomst zullen de he ren. C. Kuipers en mr. R. Woltjer, direc teur van de provinciale V.V.V. in Zuid- Holland, het woord voeren. De bisschop van Roermond, mgr. dr. J. H. G. Lemmens, viert zoals gemeld op 19 maart zijn 25-jarig bisschopsjubi leum. Als geschenk biedt het bisdom hem een kerk aan, waarvan de kosten op f 300.000 worden geschat. De Bisschap zal zelf bepalen waar hij deze kerk wil ge bouwd zien, maar in ieder geval zal het gebouw verrijzen in een der minder- draagkr^chtige parochies van het diocees. In verbard hiermede is, zoals bekend, zondag een brief van mgr. Hanssen, de Coadjutor van het bisdom, voorgelezen en zal zondag 17 maart de grote collecte on der de gelovigen beginnen. Men rekent op een bijdrage van wel f 150.000. Daarnaast zijn reeds inzamelingen aan de gang onder de religieuze orden en congregaties en bij de bedrijven. Uit T^donesie en Brazilië kwamen zelfs reeds giften binnen. Limburgse katho lieken buiten de provincie w-nend doen zeker ook mee (giro 17809, Ned. Crediet Bank Roermond t.b.v. feestgave). Men heeft de Bisschop een eenvoudige, doch treffende hulde voorbereid, één te Roermond op 19 maart, na de plechtige Hoogmis en één te Maastricht op zaterdag 23 maart, ook na de Hoogmis in de basi liek; 3000 kinderen zuilen na een bloemen hulde aan Maria de bisschop toezingen. Tijdens het pontificaat van deze 72-ja- rige bisschop is het aantal inwoners van Limburg gegroeid van 560.000 (katholieken 93V2 pet.) tot 820.000 (94 pet.) Vet aantal parochies steeg van 201 tot 274, het pries tertal van 633 tot 825. Tijdens de oorlog gingen in Limburg 35 kerken verloren; 40 werden zwaar beschadigd. Van 1945 tot op heden werden 34 kerken herbouwd en 32 nieuwe kerken in gebruik genomen. Singapore heeft gisteren te Londen in besprekingen met de Britse regering voorstellen ter tafel gebracht voor bin- lenlands zelfbestuur. De conferentie is de veede poging binnen een jaar om een ondwet voor de kroonkolonie uit te verken. De voornaamste voorstellen van de ver tegenwoordiging uit Singapore betreffen het ontslag van leden, die ambtshalve zit ting hebben in de ministerraad en de wet gevende vergadering uit deze beide in stanties. Het vervullen van bepaalde functies, welke thans door ambtenaren van het ministerie van koloniën worden uitgeoefend, door gekozen ministers, en het vertegenwoordigen van de konimtin door een bewoner van Malakka als gou verneur-generaal. Het publiek van Guatemala, daartoe uit genodigd door de nationale pers, heeft de K.L.M. uitgeroepen tot de populairste luchtvaartmaatschappij. De meeste stem men in deze enquête, welke betrekking had op een uitgebreide reeks commerciële instellingen en produkten, werden in de sector burgerluchtvaart op de Nederlandse maatschappij uitgebracht. Nummer twee werd de Panamerican Airways. Ook in de sector scheepvaart werden de meeste stemmen op een Nederlandse maatschappij uitgebracht, nl. op de KNSM. In het Noorderkanaal te Rotterdam is gisteren het driejarig jongetje J. C. van der M. verdronken. Het ventje, dat thuis hoorde aan boord van een in dit kanaal liggende woonark, is naast de loopplank gestapt. Een elfjarig meisje, dat het jon getje in het water zag vallen, sloeg alarm. Men bracht het knaapje op het droge, doch kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. Het stoffelijk overschot is naar het Bergwegziekenhuis overgebracht. Het bekende smokkelgat in het zuide lijk gangenstelsel van de Sint-Pietersberg zal eerstdaags definitief verdwijnen. Door de mergelgravingen is deze onderaardse doorgang, daterend uit de eerste wereld oorlog, thans van de groeve uit te zien. Het smokkelgat was destijds de enige verbinding tussen het noordelijke en het zuidelijke gangenstelsel. Heel wat smok kelaars hebben deze doorgang gebruikt om ongezien over de Nederlands-Belgi sche grens te komen. Voor benoemdverklaring tot lid van de Eerste Kamer in de vacature ont staan door het overlijden van de heer J. Brandenburg (C.P.N.), komtin aanmer king mr. M. D. Proper, te Haarlem lid van de Prov. Staten van Noord-Holland. Tussen de hoofdafdeling Sociale Zaken van het Landbouwschap en de sociale commissie bloemkwekerij is overeenstem ming bereikt over een voor het komende jaar geldende collectieve arbeidsovereen komst voor bloemkwekerijen. Zij kan nu worden voorgelegd aan de rijksbemidde laars. i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1957 | | pagina 5